Jolian Cruyff trainde niet mee in Zeist VERVOER DUIVEN NOOIT IDEAAL Scheldemond is al bijna kampioen f I Toto met Duits program hIjsbanen gaan steeds mder rendabel worden m* y^ y»&a tja—t SPORTTOTO Voorzitter Zuid-Nederlandse bond: Hoofdklasse libre Kampioenschap in Etten-Leur Zebra Voorturncursus Kapelle succes School Janssens kampioen judo Zuid-Nederland DIRECTEUR JAAP EDENBAAN' ■Toto 32 BASKETBALLCOMPETITIE ~j|s xJ /9 XJ>1 uHÖ wjW J V «f* nSBHf w)sr' f m Sp QVOMAT.TTNlü prijsvraag OVOMAITINK yjSB y^» -y-,frriïr w.^nm -<- w xnt xr» xnt xnl M De vele tienduizenden inzenders zeggen wij dank voor hun vaak originele inzendingen. Heeft u geen prijs dan heeft u in elk geval kennis ge maakt met de ongeëvenaarde kwaliteiten van Óvomal- tine, de natuurzuivere energiedrank voor het hele gezin. De laatste hoofdprijs Volley-interland in Vlissingen DE STEM VAN WOENSDAG 19 MAART 1969 ZEIST (ANP) Op Johan Cruyff na, die had afgebeld we gens een lichte griep, zijn de ge selecteerden voor het Nederlands elftal gisteren in het KNVB- portcentruni te Zeist gearriveerd voor een driedaagse trainings- ijeenkomst. Deze dienst ter voor bereiding op de interlandwed strijd voor de eliminatieronde van het wereldkampioenschap 'egen Luxemburg, die op woens' dag 26 maart in Rotterdam wordt espeeld. Bondscoach Georg Kessler stelde ;de zestien aanwezigen niet voor grote roblemen. „Ze hebben allemaal een are competitiezondag achter de -g'\ verklaarde hij. Sommigen wa- ';en bovendien nog niet geheel her- (Van onze biljartmedewerker) ETTEN-LEUR Nauwelijks is het tionale kampioenschap derde klas se libre in biljartcentrum Arnouts te tten-Leur afgelopen of de biljart. ereniging EBC staat weer voor een leuwe krachtproef. Vrijdag 21, za- -rdag 22 en zondag 23 maart wordt amelijk het kampioenschap hoofd- 'asse libre van het biljartgewesjt rabant-Zeeland gehouden georgani seerd door de Etten-Leurse biljart club. Aan deze gewestelijke titelstrijd fwordt deelgenomen door Kees van de Broek uit Breda, J. Picavet uit 'St.-Janssteen, A. Berkelmans uit JÖisterwijk; G. van de Palen uit Erp, H. Verstege uit Langenboom, Th. erstens uit Oss en A. Munster uit Bfaalwijk. Vrijdagavond wordt om 9.00 uur begonnen met de eerste -nde, die er als volgt uitziet: Kers en-Van de Broek; Van de Palen- erkelmans; Verstegen-Picavet en "unster-Van de Broek. De wedstrijdlengte van deze hoofd- lasse finale bedraagt 250 carambo les. steld van opgelopen blessures. Zo was Nico van Zoghei tegen FC Twente aan een been geblesseerd geraakt en ook Wim van Hanegem was nog niet helemaal fit. Beiden trainden, zij het voorzichtig, echter wel mee. Er werd op deze eerste dag maar een uurtje geoefend in ijzig koude omstandighe den. Onder een voortdurend neer stromende regen. Hoewel niet uitgenodigd voor de een. De geselecteerden voor het Nederlands eiuai in actie trale training was ook Holland Sport- rechts: „verkeersagent Kessler, Van Duivenbode, Muller. schutter Sjaak Roggeveen, in gezel schap van trainer Cor van der Hart, aanwezig. Hij moest op het sportcen trum een medische keuring onder gaan. Vandaag speelt het voorlopig Nederlands elftal een oefenwedstrijd tegen Elinkwijk en morgen volgt een partij tegen het UEFA-jeugdelftal waarna de samenstelling van het Ne derlands elftal bekend wordt ge maakt. tijuens ue training in Zeist. Up de foto van links naar Van Dijk, Rensenbrink, Eykenbroek en Phalplatz. (Van onze turnmedewerkster) KAPELLE De voorturncursus ^968-1969 welke door de Zeeuwsch rabantse Turnkring onder auspiciën van het Koninklijk Nederlands Gyin- istiek Verbond te Kapelle werd ge- ganiseerd, is bijzonder succesvol erlopen. Van de 71 in september 68 gestarte kandidaten zijn er in de loop van de cursus door verschillen de oorzaken 5 afgevallen. De over bleven 66 deelnemers zijn allen laagd, 33 voor de 3e graad, 21 oor de 2e graad en 12 voor de le aad, Hierdoor heeft de technische lei ding van een groot aantal Zebraver- bigingen de beschikking gekregen ver een of meer gediplomeerde as tenten, een zeer welkome aanvul- K Johan Cruyff; lichte griep (Van onze judomedewerker) HELMOND In de Helmondse sporthal „De Braak" werden de fi nales van het kampioenschap judo van Zuid-Nederland gehouden. Sport- school Felix Janssens behaalde de ti tel door in een halve competitie alle tegenstanders te verslaan. Het was een grandioze come-back na de ne derlaag van enkele weken geleden tegen sportschool Knappers. Nu werd sportschool Knappers verslagen met 3-2, na een verandering in de opstel ling. Het team kon ook weer reke nen op Harry Martens als zwaarge wicht. Sportschool Pim Smit behaalde de tweede plaats. De kampioensploeg gaat nu op 12 april deelnemen aan het kampioenschap van Nederland, waar ze het o.a. op moet nemen tegen Kodakan, de school van Geesink. De opstelling van het team van sport school Janssens was: 1 W. de Jong, lichtgewicht; 2 B. Schroevers, half- middengewicht; 3 L. Laureijsen, mid dengewicht; 4 H. Braspenning, half- zwaargewicht en 5 H. Martens, zwaargewicht. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse kunstijsbaan „Jaap den" heeft het slechtste seizoen sinds de opening op 9 december 1961 achter de rug. Het aantal betalende bezoekers liep in het afgelopen ,eiz°en de haan werd zaterdag gesloten ten opzichte van het oorgaande seizoen terug met maar liefst 29 procent: van 332.708 in 1967 '68 tot 236.256 nu. Daarmee was tevens een dieptepunt in het bestaan van de baan bereikt. Een topjaar daarentegen was het sizoen 1963 - '64 met 373.000 betalende bezoekers. J De oorzaak voor de teruggang is, ,olgens directeur G. A. van Ameron. en, in de eerste plaats de tegenwer kende weersomstandigheden. „Toen we op 18 oktober openden, was het ^bitterend weer met temperaturen .au twintig graden. Dat bleef zo drie en de voorheen duidelijk erkbare honger naar het ijs bleef t- Daarna is de grootste tegenvaller eweest dat we vrij vroeg, zo rond «e tiende december, heel mooi bui- bijs kregen. De schaatsverkopers rachten in die week enorme aantal len schaatsen aan de man, maar waar >e gebleven zijn, weten we niet. Wij ebben de bezitters ervan nauwelijks eruggezien", aldus de heer Van .Jnerongen. |i,Als de mensen een tijdje hebben ereden hebben ze het weer gehad en df jaar konden zij op sloten, plas- I™ en meren hun hart ophalen". Na de jaarwisseling is het slechte eer zijn invloed blijven uitoefenen. eJt zegt nu wel, dat het niet zo'n '«te winter is geweest, maar het aat er dan om op welke tijden die eerslag is gevallen. Voor ons waren P« net de kritieke uren", zo zei de (sbaandirecteur. Hij zei ook dat hij b contact met zijn collega's voor Pe grote kunstijsbanen in Deventer en Heerenveen had opgemaakt, dat en daar dezelfde ervaringen ook at betreft het teruglopen van het ezoekersta] heeft opgedaan. De laatste tegenslag was dat het na de geslaagde wereldkampioenschap pen in Deventer geen behoorlijk weer meer is geweest. „Het vorige jaar kregen we na de Olympische Winter, spelen en de internationale kam pioenschappen, waarin Nederland zo veel succes had, een enorme toeloop mede omdat het mooi weer was". Wat de toekomst betreft ziet de heer Van Amerongen weinig licht punten. „Als de baan in Utrecht er komt zuilen we opnieuw bezoekers verliezen. Dat geldt trouwens ook voor Deventer". Over de voorgenomen bouw van nieuwe kunstijsbanen (plannen in Utrecht, Groningen, Assen, Eindho ven) zei de heer Van Amerongen overigens de indruk te hebben „dat er vee." gemeenten zijn die ijsbanen willen hebben ter verbetering van hun image. Maar ze realiseren zich niet goed, dat ze te maken krijgen met een jaarlijks probleem: wie de kosten moet opvangen. Ze moeten bereid zijn voor de recreatie van 20 weken een groot bedrag uit te trek' ken". Naar het oordeel van de heer Van Amerongen zou men er beter aan doen overdekte kunstijsbanen met een oppervlakte van 60 x 30 meter te stichten. „Ai die grote banen ma ken voor iedereen de spoeling dun, En er komen ongetwijfeld ook jaren zonder kampioenen, zonder Neder' landse topsterren. Ik ben bang voor de dan te verwachten terugslag", zo besloot hij. (Van onze duivensportmedewerker) BREDA De gespreksavond in „De Beurs", uitgeschreven, door de Politie-Dierenbescherming in Neder land met als onderwerp: Kwellend vervoer van postduiven c.q. vervoer van postduiven, waarbij de gezond heid van de vogels wordt benadeeld, was een druk bezochte die voor me nigeen verhelderend heeft gewerkt. Men zal zich herinneren dat De Stem hierover onlangs een enquête heeft gehouden onder haar lezers, waarbij uiterst controversiële standpunten werden weergegeven. In zijn ope ningsrede zette voorzitter Schelling uiteen dat het ministerie van Justitie in het seizoen 1969 een onderzoek wenst in te stellen naar aanleiding van honderden klachten, overwegend uit het zuiden des lands. Er zouden dniven thuis gekomen zijn, met huik en poten onder het slik (van de dorst) en met de vleugels stijf van de stront Vooruitlopend op een wetenschap pelijk onderzoek, in te stellen door de Veterinaire faculteit van de universi teit te Utrecht, adviseerde de heer Schelling te waken tegen overbela- ding van de duivewagens. Hij stelde dat 35 duiven per zg. spindbox het absolute maximum behoort te zijn voor eendaags vervoer in 3969, idem 30 voor tweedaags en idem 25 voor driedaags vervoer, met dien verstande dat deze aantallen bij een buiten )- temperatuur van meer dan twintig graden reeds ontoelaatbaar geacht moesten worden, vooral als het jonge duiven betreft. Het vochtgehalte in overbeladen wagens (twaalf emmers water!) en het te hoge percentage koolzuur werd funest geacht voor conditie en gezondheid. Een ander hoofdbestuurslid sprak de verwachting uit dat van over heidswege naar resp. 30, 25 en 20 dui ven gestreefd zou worden. De hoofd- convoyeur van de NBvZ de heer Don ker te Bergen op Zoom gaf te ken nen dat er ook aan de wagens zelf verbeteringen dienden te worden aan gebracht, o.a. hogere boxen. Voor de ze verbetering werd gepleit door de heer Overesch uit St.-Willebrord die stelde dat vele duiven thuis kwamen met zwarte koppen (van het alu minium van de bovenkant stalen netwerk waar ze tijdens de hob belige reis vaak onzacht mee in aan raking kwamen. Dit laatste werd door voorzitter S. van Veen van afdeling West van de ZNB krachtig bestreden. Voorzitter Willem Hopstaken van de Zuidnederlandse Bond had aandach- tig geluisterd. Hij verklaarde dat geen enkel vervoer ideaal is, ook dat per trein niet, maar dat voortdurend ge werkt wordt aan verbetering. Afde ling West had inmiddels besloten ten einde alle narigheid te voorkomen voor 1969 een maximum belading toe te staan van 35 (tot Neufvilles 130 km), 30 (van Neufvilles tot Noyon 250 km) en 25 als de afstand groter wordt per box. De heer Buys te Etten, penning meester van afdeling West-Brabant van de ZNB, zei dat met overtra ding niemands belang gediend was, doch er was niet alijd voldoende ver voerscapaciteit. Daarom waren West en Midden-Brabant besloten de han den ineen te slaan. Ook maakte hij duidelijk dat grove overtredingen als door de politie gesignaleerd (vijftig en zestig duiven in een box) niet begaan worden door de bonden, maar in de inkorfcentra en hij verzocht de heer Schelling, indien er maatrege len zouden worden genomen, de wer kelijke schuldigen te treffen en niet. bijvoorbeeld door inbeslagneming van de wagens aan de grens en het los sen van de duiven op de binnenplaats van het Paleis van Justitie te Breda, de hele duivesportgemeenschan te treffen. De voorzitter verklaarde dat deze gespreksavond tot doel had der gelijke dingen te voorkomen. Hij ver klaarde ook dat het de taak van de bonden, ais verantwoordelijke ver- zendorganisaties, was afdoende con trole uit te oefenen en overtreders disciplinair te straffen. De politie kon zich met interne kwesties niet bemoeien. P. J. Stoopen te Tilburg, voorzitter van de K.O.P. en N.E.C.O. met plm. tienduizend leden, ver klaarde een aantal van 35 duiven bij „één nacht keef" (zaterdags in- korven, zondags lossen) te hoog te vinden. Hij achtte een rustperiode van vele uren voor de vogels op de plaats van lossing, dringend geboden. Zijns inziens konden ze alleen onder die voorwaarden behoorlijk verzorgd en van drinkwater en voeder worden voorzien en weer op verhaal komen van het uren-, resp. dagenlange weg transport. Zijn bond had daar in Ne derland, mèt de Rotterdamse bond, de meeste ervaring mee. Ondanks de ernst van het onder werp, ontbrak ook de note gaie niet. Zo deelde voorzitter Schelling langs ziin neus weg mee dat het in het verleden bij treinvervoer wel voor gekomen was dat convoyeurs het eten voor de duiven in Frankrijk verkoch ten en de centen in Parijs besteedden aan wijntje en trijntje. Tot slot brak Jan van Loon uit Tilburg nog een lans voor de opruiming van alle tele- visiemasten in West-Europa, die de oorzaak waren van talloze vermin kingen (gebroken poten en vleugels, gescheurde kroppen) en zelfs van het roemloos einde van onze wakkere luchtreiziger, die menigmaal als een steen uit de lucht in een straat mors dood neerviel. Gehoopt werd dat de moderne elektronica aan dit euvel een eind kon maken: het zou een zegen zijn voor de duiven en hun (ge-engageerde) eigenaars. Allemaal goeie. HEN BRUINEN (Van onze sportredactie) BREDA Sporttoto 32 kent een extra moeilijkheidsfactor, omdat er buitenlandse (Duitse) wedstrijden op voorkomen. De rij wordt geopend met een Ne derlands programma waarvan DOS - ADO de eerste opgave is. Ofschoon de Hagenaars wellicht nog wat uit hun gewone doen zijn door het rumoer rond Ernst Happel 'tegen MVV werd im mers een magere 10 overwin ning behaald), mag men DOS toch niet al te veel kans geven. Het krachtsverscshil tussen Veendam en Elinkwijk (eerste divisie) is minder groot, reden om ervan uit te gaan dat deze ontmoeting in een gelijk spel eindigt. Ook RCH en Heracles doen weinig voor elkaar onder, maar omdat de uitzichten van de thuisclub op een plaats in de top goed zijn een belangrijke stimulans dus is aan te ne men dat Heracles verliest. Vites se speelt al bovenaan en daar om mag DFC, dat de Arnhem mers ontvangt, niet rekenen op een overwinning. Het tegen SC Drente aantredende EDO (twee de divisie) is nog niet helemaal uitgeschakeld voor een rol in de bovenste rijen. Voorwaarde om mee te blijven tellen is een re gelmatige puntenscare, want EDO kan zich geen vergissingen meer permitteren. Bij SC Dren te lijken de Haarlemmers daar weinig moeite mee te hebben. Baronie krijgt het lastiger, want het moet naar Tilburg om er NOAD te bekampen. Vooral op eigen terrein is NOAD een moei lijk te kloppen tegenstander. Het spel van Baronie tegen Velox geeft weinig hoop op een stuntje zodat heit kruisje het beste in de eerste kolom geplaatst kan wor den. ZFC - Heerenveen is een duel in de brede middenmoot en met dit gegeven waarschijn- DOS—AJX) Veendam—E' wijk RCHHeraclee SC DrenteEDO NOAD—Baronie ZFC—Heererrveen HannoverHaanb. NürnbergEintr. F. Berus.—Eintracht B JWerden—Stuttgart Kaisersl.Miinch. KölnDuisb. lijk goed voor een 3. Hannover en Hamburg SV, de eerste wedstrijd van de Duitse serie op het formulier, zijn even eens aan eikaar gewaagd. Ze ontlopen elkaar weinig en zullen naar alle waarschijnlijkheid met een deling van de punten hun ontmoeting afsluiten. De slecht spelende ploeg van Niimberg ontvangt Eintracht Frankfurt, dat er evenmin rooskleurig voor staat. Een duel van de zwakkere broeders dus. Omdat Nürnberg voor eigen publiek speelt is het licht favoriet. Borussia Dort mund en Eintracht Braun schweig zullen met een gelijk spel beslist tevreden zijn. Wer- der Bremen heeft nauwelijks kans tegen Stuttgart dat boven aan staat en mag dan ook op een royale nederlaag rekenen. Kai- serslautern is op eigen veld bij zonder moeilijk te verslaan en dat zal ook München '60 beslist gaan ondervinden. FC Köln ten slotte is de grote kanshebber in het duel met MSV Duisburg, dat er niet goed voorstaat. De Keulse ploeg heeft sinds enkele weken het ritme weer te pak ken en het ziet er niet naar uit dat Duisburg daar verandering in kan brengen. Voorzitter Schelling: „waken tegen overbeladlng van de duivewagens. (Van onze basketballmedewerker) VLISSINGEN De Zeeuwse basketballcompetitie had een rustig verloop, er deden zich geen verrassingen voor; Blue Arrows won van Schim, Scheldemond wees zijn laatste concurrent, Old Stars II, terug, zodat beide teams de kampioensvlag wel vast te voorschijn kunnen halen. In de onderste regionen van de heren Ie klasse, schijnt de volgorde nu wel te zijn bepaald. RKS wees ook nu weer Old Stars terug, hetgeen het doodvonnis bete kent van de „Oude Sterren". Het duel tussen RKS en M. de Ruyter werd in een zeer spannende finale met één punt in het voordeel van M. de Ruyter beslist Racing Green had eerder op de avond vrij veel moeite om M. de Ruyter de baas te worden. Bij de dames slechts één wedstrijd Marathon 1 tegen Mara thon 3, de andere dameswedstrijden tussen de RKS en EWC en Schel demond en EWC konden beide geen doorgang vinden wegens 't niet vol ledig opkomen van EWC. De com petitieleider H. Braker heeft dan ook besloten EWC uit de competitie te nemen. Dit lot viel tevens bij de heren het tweede team van M. de Ruyter ten deel. Uitslagen dames: RKS EWC 2-0 (regi.), Marathon - Marathon 3 60-21, Scheldemond EWC 2-0 (re gi.). (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Dinsdag middag hadden zich op het bureau van de stichting de nationale sport- totalisator 13 deelnemers gemeld, die in toto 31 van het afgelopen week einde, 13 goede voorspellingen had den gedaan. Voor de tweede prijs meldden zich 315 gegadigden, voor de derde 3010 en voor de extra prijs 165. werd gewonnen door Mevr. M. H. Kruse te Den Haag, Verder waren er weer een groot aantal winnaars van een echte Zwitserse koebel. In de heren le klas speelden M. da Ruyter en RKS een enthousiaste partij basketball. Dit enthousiasme vergoedde veel want qua techniek en taktiek viel er niet zoveel te be leven. Uitslagen: le klasse: Old Stars RKS 21-30, M. de Ruyter Racing Green 17-39, RKS M. de Ruyter 38-39, topscorer RKS Tonnie Doeland 10-7, Topscorer M. de Ruyter Luo de Boer 12-11. In de heren 2e klasse kwam 't jon ge team van de Schim tweemaal in het veld en het werden twee ne derlagen. Het waren echter nederla gen met ere, want van het sterke Blue Arrows werd slechts met 44-38 verloren Uitslagen: Blue Arrows Schim 44-38, Marathon 2 Blue Arrow» 21-39, Racing Green 2 Schim 43- 35. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN Met de volleybal- interland Nederland - België (mili tairen) opent de Vlissingse sport vereniging Marathon vanavond in de sporthal in Vlissingen de feeste lijkheden ronfl het 40-jarig bestaan van de club. De Nederlandse ploeg treeds vanavond om half negen aan met de volgende spelers: Van Schijn- del (Tornado), De Jager (V.C.D.O. S.), Maters (E.V.V.), De Hondt (Tornado), Wassenaar en Bitter (beiden Libanon). Van deze spelers maken De Hondt en Wassenaar ook deel uit van de nationale formatie. Bij de wisselspelers is de Vlissin- ger T. Steketee. Hij heeft met Gre- veng (S.C.C.), Wernaa (Were Di), Oostinga (Oranje-Nassau), Prummel (Zono) en Helenius (B.B.S.C.) een goede kans om een gedeelte van de match te kunnen spelen. De opstel ling van de Belgische ploeg wordt pas vandaag (bij aankomst van het team in Vlissingen) bekend ge maakt. Deze volleybal - interland is de eerste van een serie wedstrijden die Marathon dit voorjaar gaat organi seren. Er zullen op het feestpro gramma overigens niet alleen vol leybal staan, maar ook ontmoetin gen in andere sporten die bij de Vlissingse sportvereniging (met 1100 leden de grootste in Zeeland) wor den beoefend; t.w. atletiek, hand- bal basketball, badminton, gymnas- tiek en m de naaste toekomst wan delen. Het ligt in de bedoeling de •1'l^leden in week-end van 28-29 ]uni te houden. Het feest be sluit met een grootse reünie van oud-leden. Voor deze bijeenkomst verwacht men meer dan 500 ex- Marathon leden. Voorbereidingen voor dit feest worden getroffen door de reuniecommissie, bestaande uit )LParent (Middelburg), A. toutd0(VliSe^gen) 6n F' Naeren' l

de Stem | 1969 | | pagina 15