In Zeeland zijn nog nooit zoveel caravans verkocht T ZEEUWEN IN HET PARLEMENT r ets nieuw; steeds meer vraag naar stacaravans Veghel IDER Fall erf de Jeitge Overval in Terheijden was amateur werk Zeeuwse wandtapijten op Tilburgse expositie l ks. viass r.IE Even uitblazen mevrouw Kamerplanten verzorgen Rijkspolitie: papier voor uw pen 7 ijt in onze :aak in: ÏGO .OUZIEëN iekkirtg Sasse jongeren voeren actie voor Biafra Frans Molenaar toont nieuwe collectie HONING EEN GEZONDE VERSNAPERING Sterke jongens heien paal voor zwembad in Middelburg Vijftien PTT'ers onderscheiden Slappe lach Jaarvergadering warmbloedfokk ers Studenten oppositie Schip omhoog op Westerschelde ROND DE SCHELDE Dfc STEM VAN ZATERDAG 15 MAART 1969 pkt van de beste mate precies zoals u ze r, met het ragfijne lad. lord of met het elegante :e nylon ladderband ■pedaal PERGOPRODUKT trrerende prijzen, vlug. Tvering, directe service Se fabriek. tag ze uw handelaar, uur een gesloten enve- met duidelijk uw adres 50, antw. no. 19 HULST |00N 01140-2788 *IJTEN - OVERGOR. SN etc. breed a 5,80 per m2, 5 per m2. I 55,00 per str. meter, [122,00 NU 95,00. [3, blauw), b cm van 130,00 li1,'dat wij in iedere prijs- lekende merken als DES- BONAPARTE etc. etc, zonder enige verplichting a 9.0018.00 uur. INT Tel. 01140-3293 'AN DE N.C.B. g.a. isr vestigingen in haar in energieke jongeman iten, voor wie deze lei" i onze dynamische on- met toekomst inhoudt. school is minimaal ver- s voorzien van een re- worden gezonden aan KEN, HOOFDKANTOOR, m (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Van 17 tot 23 maart houdt een jongerencomité in Sas van Gent een actie ten bate van drj Adrie Voorhoeve, de 31-jarige arts van het St. Elisabethhospitaal in Bmuallia in Biafra. Blokter Voorhoeve is een dochter van ds. Voorhoeve te Ovezande op Zuid-Beveland. Door middel van een imeling wil het Sasse jonge- imité dokter Voorhoeve helpen, it zij voedsel, medicamenten en !oed voor de noodlijdende "kin- in Biafra kan aanschaffen. Het telde geld gaat via het we-'' Tonaat naar dokter Voorhoe- vedn Umuahia. 1 collecte van de Hervormde venvereniging in Hoek voor Ifde doel heeft 167,bpge- TERNEUZEN De verkoopcijfers liegen er niet om: nog nooit te voren is de vraag naar caravans in Zeeland zo groot ais dit jaar. De populariteit van het luxe woninkje op wielen stijgt nog steeds. Er zijn fabrikanten die de produktie nauwelijks bij kunnen benen. De wagens worden bij wijze van spreken uit hun handen weggehaald. Een opmerkelijk feit is ook de groei ende belangstelling voor de zogenaamde stacaravans, de mobiele weekend huisjes. Voor velen blijkt een prijs van tussen de tienduizend en zestien duizend gulden voor zo'n verplaats bare bungalow helemaal niet iets te zijn om er 's nachts wakker van te liggen. Onder de caravanlief hebbers bevinden zich steeds meer klanten die vroeger voor de „gewo ne man" doordringen en enkele ja ren geleden nog tevreden waren met een' bungalowtent of vouwtentwa- gen. „De vraag is enorm. We leveren per week vijftien caravans af maar we kunnen aan de vraag niet vol doen. Hef meest verkopen we cara vans in de prijzen tussen driedui zend en vijfeneenhaifduizend gul den". Dat zegt men bij de N.V. Meijer in Axel, de enige fabrikant van caravansin Zeeland. Vooral uit België' komen heel Wat orders binnen. De Belgen houden er niet zo vaii met een caravan achter hun auto lange afstanden af te leggen. Ze laten liever zo'n grotere staca ravan naar een mooi plekje bren gen waar ze dan een paar weken blijven. Maar ook Nederlanders ge bruiken steeds meer de mobiele bun- Kunerplanten behoren in Nederland tot de gebruikelijke versiering van de hulzen, andaar dat er in ons land zoveel boekwerken over de verzorging vaniplanten verschijnen. Een aantrekkelijke en nuttige ruggesteun voor de plantenvcrzorgsters is het boek „1000 wenken voor het verzorgen van kamer planten' door P.G. Wilhelm, uitgegeven door L. J. Veen's Uitgeversmaat schappij N.V. De 350 illustraties zijn helaas niet rnkleu: maar het aantal besproken planter, - groot en dat is natuurlijk ook weer een voordeel. Het eerste HKjbehandelt de voorwaarden voor een piccesvolie cultuur zowel voor ■ffierplanten als voor' de gewassen, 01e men np het balkon en in de serre kan kweken. Hierbij wordt tevens Bewezen op de ziekten en beschadi- Biagen en hun bestrijding. Het tweede deel is gewijd aan de geslachten en soorten. Ze zijn in al fabetische volgorde van de weten schappelijke namen gerangschikt, dus van Abutilon tot Zygocactus. De na druk hierbij is gelegd op de cultuur in de verschillende jaargetijden. De beschrijvingen zijn zo kort mogelijk gehouden. Omdat de alfabetische volgorde gerangschikt is naar de wetenschap pelijke (Latijnse) namen, zal het soms wat moeilijk zijn om de ge zochte plant te vinden. Niettemin een handige lexicon, waar men o.a. in kan lezen hoe men moet gieten en bemesten, waar de plant het best kan staan en hoe een plant gestekt moet worden. In het tweede gedeelte wordt een zeer groot aantal planten uitvoerig besproken, wat betreft hun eisen aan licht, lucht, warmte en water. 3 14 MAART >AC 15 MAART •AG 17 MAART ,G 18 MAART JKS van 9 tot 21 uur JObfte Amsterdamse coutu rier Frans Molenaar heeft zijn nieuw e lente-zomer collectie aan de pers getoond. Hier een vitte zomermantel van katoe nen imprime met zijden sjaal en een wit gazen zomerjurk ®et bloemmotief en eveneens ïtte batisten sjaal. Honing is ook in Nederland een geliefde versnapering en tevens een gezond voedingsmiddel. Bij brood, als zoetstof, maar ook als huismid deltje (met warme melk bij ver koudenheden) is honing gelukkig nog altijd zeer populair, en te recht. Men kan, om redenen van persoon lijke smaak, de ene of de andere soort honing prefereren: alle soorten honing zijn, mits onder behoorlijke hygiënische omstandigheden bereid, even goed. Alleen kleur, smaak en orijs verschillen, niet de kwaliteit. Wie honing lang bewaart, heeft kans dat zij gaat kristalliseren en een min of meer 'vaste substantie gaat vormen. De kwaliteit lijdt daar niet onder, maar wel de handelbaar heid. Men kan gekristalliseerde ho ning weer goed vloeibaar maken door het potje enige tijd in een waterbad van ongeveer 40 graden Celcius te verwarmen. Hotting beioarem in niet te koude, droge ruimten waar het zonlicht geen toegang heeft. Potjes goed sluiten, dan kunt u de honing tot ongeveer een jaar bewaren zonder schade aan de kwaliteit. galow als tweede woning". De populariteit van het caravan- nen blijkt ook uit de verhuur van deze wooirwagentjes. Veel mensen zien op tegen de vrij hoge aanschaf fingsprijs, het onderhoud en de stal ling van een eigen caravan. Voor honderdvijftig tof honderdvijfenze ventig gulden per week kunnen ze al een raravan huren compleet met alles er op en er aan. De heer A. P. C. Carol, directeur van het eerste Zeeuwse Caravanbe- drijf te Vlissingen bevestigt even eens dat er een stilzwijgende vraag is naar de caravan. „Ik geloof dat dat komt omdat de Nederlanders er steeds meer toe overgaan hun vakan tie in eigen land door te brengen. Daarom ook is er een duidelijke ten dens naar het aanschaffen van een stacaravan". De heer Carol zegt dat de verkoop het vlotst gaat van ca ravans in middenprijsklasse, zo tus sen de f 4975 en f 5750,-. „Heel veel merisen denken vier weken met de caravan is voordeliger dan twee we ken in een hotel. Tot 1980 zal de vraag naar caravans nog wel in stij gende lijn gaan", aldus de heer Ca rol. Ook bij de firma C. L. van de Vreede in Goes is men bepaald niet ontevreden over de verkoop en ver huur van caravans. „Wel is de vraag iets trager dan begin vorig jaar, maar dat komt misschien door de BTW. We geloven dat de mensen nog even de kat uit de boom willen kijken. Tegen de zomertijd komen de bestellingen meestal vlotter binnen. De verhuur van caravans gaat ook zeer naar wens". Een van de verkopers vond dat aan het weer van vorig jaar onge veer bepaald kon woren hoe de ver koop van caravans in het jaar daar op zal zijn" Heb je een slechte zo mer met veel kou en regen gehad, dan is dat van gunstige invloed op de verkoop van caravans tegen de daarop volgende zomer. Een mooie zomer dit jaar betekent vaak een mindere omzet volgend jaar. Tot dusver is deze prognose vrij aardig uitgekomen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De sterkste jon gens van de Middelburgse lagere scholen zullen op vrijdag 21 maart even na drie uur de eerste paal voor het overdekte zwembad aan de Poe- tendaelesingel te Middelburg in de grond heien. De jongens zullen bij hun werk worden aangemoedigd door ongeveer 900 medeleerlingen. Behalve deze „sterke knapen", die door middel van een touwtrekcompetitie worden ge selecteerd, zullen n.l. uit elke klas twee leerlingen aanwezig zijn, terwijl bovendien van elke school de beste zangklas aan dit feestelijk gebeuren zal meewerken. De zangklassen zullen onder leiding van de heer R. Smet voor en na het heien coupletten zingen van een spe ciaal voor deze gelegenheid door de heer Wim de Graaf geschreven lied dat van muziek werd voorzien door de heer Baby den Toonder. Voor het instuderen van dit lied hebben de scholen een bandje, waar op het lied is vastgeleegd, ontvan gen. Bij het heien zelf zal de heibaas het originele heillied Willem-II zin gen op het tempo waarvan de „ploeg" de eerste paal in de grond zal drij ven. (ADVERTENTIE) MODERNE HORLOGES De wereld bekende merken Pontiac, Tissot en Omega geven U garantie voor be trouwbaarheid. Gaarne tonen wij U onze zeer grote kollekties. Prijzen vanaf f 60.- JUWEUE*S - HORLOGE! (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vijftien perso neelsleden van de PTT zijn vrijdag middag om twee uur in het stadhuis te Middelburg onderscheiden door burgemeester mr. J. Drijber. Het ging om die personeelsleden, die tien jaar lid zijn van de bedrijfszelfbe scherming van de PTT. Allen kregen de vrijwilligersmedaille met oorkon de. Er waren ook enkele leden die de gesp voor vijftienjarig lidmaatschap van de organisatie kregen. Aanwezig waren de directeur van het postdistrict, de heer G. Vis, en de heer J. P. van Laar, adjunct-direc teur. Burgemeester Drijber drukte de .on derscheiden leden op het hart vooral de echtgenotes zijn dank over te brengen, want veel vrije avonden werden opgeofferd mede door be reidwilligheid van de vrouwen. Ook sprak de burgemeester waar derende woorden over de organisatie, die van gemeenschappelijk belang is. De heer Vis dankte de burgemeester voor de uitgereikte onderscheidingen. Elk lid kreeg daarna van de direc teur een draagbaton. Het officiële ge deelte werd besloten met een gezel lig samenzijn. (ADVERTENTIE) bfli strftat.lt St.Dïnsteen %ï4ri. .«f»** tel. 01140-24* lt HI-FI-STEREO OFF.-DEALER (Van een onzer verslaggevers) TERHEJJDEN Kapitein De Maat van de rijkspolitie sprak gistermid dag van een zacht gekookt eitje: hij kwalificeerde daarmee de Terheij- dense overval, die in het politiear chief zal kunnen worden bijgezet in de afdeling amateurisme. De drie mannen, die 6 maart had den afgemonsterd in Rotterdam van de kustvaarder Désiree, maakten een zo groot aantal domme fouten, dat achteraf bijna niet kan worden aan genomen dat zij hoopten de in sommige gevallen zeer ver reiken de arm van de Nederlandse politie te ontkomen. De geschiedenis van deze overval begint in Rotterdam. W. en S. kwa men enkele dagen na afmonstering terug in de havenstad met een in Groningen gehuurde auto; een groe ne Opel. Zij ontmoetten daar R. Met de inmiddels opgelegde Désiree, waarvan S. nog een sleutel -bezat, als uitvalsbasis, bouwden de drie zee lieden met groot plezier aan een se rie feesten in het Rotterdamse haven kwartier. Binnen enkele dagen was de gage op. Eenparig werd besloten een overval te plegen en in Antwer pen nog eens lekker door te zakken, In de Rotterdamse Bijenkorf werd een speelgoedpistool van plastic ge kocht en daarna ging het drietal op weg in de huurauto. Na de Moerdijk- brug gepasseerd te zijn werd de rijks weg verlaten. Terheijden werd met algemene stemmen verkozen als de plaats waar „het" moest gaan gebeu ren. Om half één legden de zeelieden aan bij het Terheijdense café „Het Centrum". Zij wachtten daar na ge ïnformeerd te hebben hoe laat het slechts enkele uren per dag geopende postkantoor zijn deuren zou ontslui ten. Om half twee stapten W. en R. hij de postkantoorhouder J. de Jonge binnen, mar zij konden het plan niet uitvoeren omdat zij geplaagd werden door hardnekkige.... slappe lach. Tegen de politie verklaarden W. en R. gisteren, dat zij het idee met een speelgoedpistool van enke kwart jes een overval te plegen dolkomisch vonden. Het werd geen overval om half twee (zij kochten wat postzegels), maar wél om kwart over vijf. In ijl tempo liet men Terheijden achter zich liggen en ging binnendoor langs het Wilhelminakanaal naar Oosterhout. Daar werd de wagen, met daarin enkele papieren, verlaten. Een faxi bracht hen over de grens bij Wernhout, waar ze werden gecontro leerd door de rijkspolitie. De overval lers werden niet herkend omdat nog geen goed signalement bekend was en er werd uitgekeken naar de groe ne Opel. De Oosterhoutse taxi bracht de ro vers tot Brasschaat, daarna bereik ten zij etappegewijs overstappend in diverse taxi's de Antwerpse bin nenstad. De in Rotterdam onderbroken serie feesten werd voortgezet. Het spoor was voor de politie gemak kelijk te vinden. Via de Groningse gemeentepolitie en het autoverhuur bedrijf kwam men achter de identi teit van W. Al vlug daarna kwam vast te staan dat S. in zijn gezelschap moest zijn. De Belgische Bijzondere Opsporings Brigade Icon met foto's in de hand het drietal, dat in het bezit is van een strafblad, arresteren. Maandag zullen de roofovervallers door België aan Nederland worden uitgeleverd. De substituut-officier van justitie in Breda mr. Huygen heeft een snelle uitleveringsprocedure ge regeld. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op de eerste jaarverga dering van de Vereniging ici Bevor dering van de Warmbloedfokkerij in Zeeland ten noorden van de Wester- schelde, die in Goes is gehouden, is besloten door het organiseren van cursussen, fokkersavonden en keu ringen meer belangstelling te wek ken voor de warmbloedfokkerij. Op de vergadering bleek dat in het afgelopen jaar door de vereniging verschillende activiteiten werden ontplooid. Zo werd gestart met een drietal paardencursussen, waarvan er een inmiddels is afgesloten. De premiekeuring voor 1969 zal elf juli worden gehouden in het kader van de Walcherse agrarische dagen in Oostkapelle. Geprobeerd zal worden hier zoveel mogelijk paardenrassen bijeen te brengen. Na de ledenvergadering werd een forumbijeenkomst gehouden, waar voor ook rijverenigingen waren uit genodigd. Aan de orde kwam dat het gebruik van paarden in de landbouw verder zal afnemen. De vraag naar paarden in het kader van de vrijetijdsbesteding neemt sterk toe. Gemeend werd, dat de fok kerij zich meer hierop zal moeten richten. Tijdens de bijeenkomst werden ook nog twee films gedraaid. Uit de desbetreffende publikaties blijkt wel duidelijk, dat een kleine groep Tilburgse studenten zich be paald vijandig heeft opgesteld tegen over de huidige westerse maat schappij-structuur. Helaas ook, dat deze „linkse" heren aan een min of meer exacte omschrijving der gebo den alternatieven nog lang niet toe zijn. En zulks zou men toch eerstens verwachten van lieden, die zich on der meer met sociologie, economie en politieke geschiedenis onledig plegen te houden. Maar wellicht dienden hier portretten van Mao Tse Toeng en Fidel Castro ter com pensatie van een zeker gemis aan innerlijke overtuiging. Voorts zou ik willen opmerken, dat de gemiddelde belastingbetaler de universiteit waarschijnlijk niet ziet als een politiek instituut; eerder als een hoogst respectabele instelling waar (goeddeels op zijn kosten) heel duur en heel hard gestudeerd wordt. En, waar de werkelijkheid niet geheel met die visie overeen blijkt te stemmen raakt hij al spoe dig geneigd, te gaan generaliseren. Alle structuurverandering en sys teemcorrecties ten spijt schijnt er voor hem (de belastingbetaler) dus heus niet zoveel te veranderen. Het klassieke spookbeeld van de „boe melstudent" heeft ten deze eenvou dig plaats gemaakt voor dat van de „gesubsidieerde luiwammes", uiter mate. „geëngageerd" en boordevol Marxistisch-Leninisme, doch te be roerd om aan zijn kostbare studie beurs enige zin te geven. Zo zien we maar weer: Het is goed riemen snijden van andermans leer. La ten we dat goed in het oog houden, bij de opbouw van een geheel nieu we maatschappij. BREDA L. Pison (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vanaf 28 maart en gedurende de maanden april en mei zullen twee Zeeuwse wandtapij ten in de Katholieke Hogeschool. Til burg een belangrijk onderdeel vor men van een tentoonstelling, die tot thema heeft: de historische ontwik keling van het wandtapijt. De twee wandtapijten maken deel uit van de serie „De overwin ningen der Zeeuwen op de Spanjaar den" en stellen voor de slag bij de Haak bij Veere I en de slag bij de Haak bij Veere II. De tapijten zijn een dezer dagen vanuit de vergader zaal van Gedeputeerde Staten in het provinciehuis te Middelburg, waar zij een groot deel van een der wan den vulden, overgebracht naar Til burg. Beide tapijten zijn geweven door Hendrik de Maecht te Middel burg en ze kwamen in 1603 gereed. De serie waartoe de beide gobelins behoren bestaat uit zeven wandtapij ten, tot de vervaardiging waal-va* de Zeeuwse Staten aan het eind van de 16e eeuw opdracht gaven. Enkele stukken uit deze kostbare collectie bevinden zich ter restauratie in een atelier te, Haarlem, dat ook de beide tapijten, die in Tilburg worden ten toongesteld, al. eerder heeft ge restaureerd. (Van onze correspondent) HANSWEERT In de nacht VSn woensdag op donderdag is op de Oos- terschelde nabij Zijpe het ledige Bel gische tankvaartuig Waldu, groot 258 ton, omhoog gevaren. Donderdag avond te 23.15 uur bij hoog water wist het bergingsbedrijf Muller uit Terneuzen met de boten Cobi M. en Walrus de tanker vlot te trekken. HET leek even alsof de glorierijke dagen van weleer opnieuw waren aangebroken de dagen van de strijd om vrije veren toen vorige wfeek een autobus vol Zuidbevelanders het kleine poortje van het Binnenhof passeerde en dozijnen Zeeuwen met nieuwsgierige blikken de publieke tribunes in de Tweede Kamer heklommen. Zo vol als het op de tribunes was, zo leeg was het in 's lands vergaderzaal. Alleen de specialisten voor binnenlandse zaken van de verschillende fracties hielden hun plekje in de bank warm en natuurlijk ook de Zeeuwse kamerleden. Het ging, zoals de lieve lezerschaar (knip knip) weet, over het wetsontwerp betreffende de ge meentelijke herindeling van Zuid-Beveland. Het is een gewoonterecht dat over deze onderwerpen alleen wordt gesproken door de specialisten van de fracties. De Zeeuwse kamerleden beperkten zich tot luisteren en het slaken van interrupties, via de speciale interruptiemicrofoon die in het midden van de blanke zaal, vlak bij de arena der stenografen, is opgesteld. In slechts één geval viel de Zeeuwse nationaliteit samen met het spe cialisme „Binnenlandse Zaken" en dat was bij de heer Van Bennekom van de AR, die er dan ook alles uithaalde. Hoe gaarne had ik gezien dat ook andere Zeeuwen, zoals drs. Dusarduijn van de KVP, de heer Van der Peijl van de CHU, mr. Schlinge- mann van de VVD, drs. Westerhout van de PvdA en de heer Schipper van dezelfde partij, met een groot en bewogen betoog zouden zijn gekomen. Maar voor allerlei problemen hebben ze in de fracties hun eigen specialisten. Dat je Zeeuw bent in de kamer, wil niet zeggen dat je ook ais specialist kunt optreden. 0 Wij kregen het stellige idee, dat de Zeeuwen het minister Beermnk heel wat lastiger zouden hebben gemaakt dan zijn tegenspelers-specialisten dat nu deden. Wij konden dat afleiden uit het geroezemoes op de publieke tribunes, die precies boven de perstribunes zijn gesitueerd en uit het levendige supportersgedrag van menige Zuidbe- velandse burgemeester of wethouder en menig raadslid. Zij hadden het soms. gewoon te kwaad, want ik geef het u te verteren, als een volkomen onbekend persoon daar beneden in 's lands ver gaderzaal uitroept: Goes moet tegen zichzelf beschermd worden!" Of: „In de Zak van Zuid- Beveland zijn krachtige burgemeesters nodig!" en ;?e bent zelf burgemeester of wethouder in niet t^h arden. ^meenten! Het is bijna Zo was het verklaarbaar dat de burgemeester van Borsseie - een strijders^tuur _gVooridu- rend verder over de balustrade leunde en er na aan toe was om in het hoogtepunt van de dis cussie de strijdkreet „Borsseie laat zich niet ver morzelen!" te slaken. Hij hield het binnen. Maar het scheelde weinig. —O V In 's lands vergaderzaal hadden de Zeeuwse kamerleden bliksems goed in de gaten, dat er hoog tegen het plafond bloedbroeders zaten. Zij wierpen soms vanuit de diepte blikken van ver standhouding omhoog of zwaaiden amicaal naar bekenden. Bij vermoeiende uren in de discussie klommen zij zelfs omhoog naar de publieke tri bune om temidden van de geestverwanten poli tieke toelichting te geven. Eigenlijk was het in dat opzicht dus wel een aardig stukje democratie een fijn samen gaan tussen kiezers en. gekozenen, waaraan wij in Nederland wel eens behoefte hebben. „Politiek Den Haag" heeft trouwens met het Zeeuwse bezoek alleen maar een voorproefje gekregen van wat er gebeuren gaat als het wets ontwerp tot herindeling Van Zeeuwsch-Vlaan- deren behandeld wordt. De ingewijden verwach ten een massale opkomst en de heren afgevaar digden zullen zeker begrijpen dat zij er met een kalm nummertje herindeling niet af zijn. Het' bruidshuis „Fiësta" te Middelburg adver teerde enige tijd geleden: „Vrijdag de gehele dag gesloten wegens huwelijk". In de Hoeksche Waard is een werkgroep, die zich tot taak stelt om de dialecten te bestuderen. Ene meneer P. W. de Zeeuw hield in de oprich tingsvergadering een redevoering die de aanwe zigen de koude rillingen bezorgde. ——O Ik ga iets uit de redevoering citeren, omdat men zich in Zeeland weer enigszins verheugd zal voelen over het feit, dat de Zeeuwse insulinde huiten het schootsveld van Rotterdam ligt. Meneer De Zeeuw vertelde hoe de Hoeksche Waard er in het jaar 1990 zal uitzien. Een groep Hoekschewaarders, gekleed in eenvoudige zwarte pakken met hoge zijden petten de vrouwen in zwarte rok, getooid met de klassieke witte krul- lenmutsen bezoekt het museum „Het Hof van Assendelft", waar een nieuw paviljoen is inge richt dat de geschiedenis van het eiland bewaart. Het is 1990.... 0 „Ten behoeve van de schoolgaande jeugd staan in grote vitrines de gewassen opgesteld, die vroe ger in deze streek groeiden. In de cultuurkamer ziet men het boek „Gewonnen water, geronnen land" van Allewijn, dat nimmer werd uitgegeven, hoewel het een tegenhanger moet zijn van zijn eerder wel uitgegeven boek: „Bevochten water, gewonnen land". O Een inleider vertelt de bezoekers, hoe'in 1968 Rotterdam zich ging voorbereiden op de grote overval van de Hoeksche Waard. „Vliegtuigen bemand met verspieders vlogen over onze pol der. Er werd steun gezocht bij zogenaamde bui tenlandse deskundigen. De eerste zet was voor Rotterdam: Shell-chemie komt aan de Moerdijk Het was duidelijk dat het Rotterdam niet ging om die fabriek, maar om er een kanaal naar toe te graven. De Shell liet echter weten, geen belang te hebben bij een kanaal. Een streep door de rekening van Botterdam. Nieuwe voor- spellingen werden gemaakt en het was duidelijk, gezien de nijd van Rotterdam, dat er toch een kanal moest komen. Als het geen Shell-kanaal kon worden, dan maar een Thomassen-kanaal. O Het vervolg speelde zich razendsnel af. Strijen- Sas verdween. De boeren kregen gelegenheid li" Jr",? ?re Jvr<!?d mee te "em™ naar de n! wer!!?1,.Na, |tr»ien-Sas volgde Mariapoider, De Wacht. Mookhoek, Schenkeldijk en tenslotte s-oravendeel. 0 nnWerjitlander tuinbouw verdween, was het ook gedaan met de veeteelt, zo vervolgt P W de Zeeuw Gras wilde, door de chemische dam- industrie. niet meer groeien De voetbalvelden kregen plastic, kunstgras en de bevolking maakt zelf kunstmelk uit pakjes (tie worden ingevoerd uit de ontwikkelingslanden De Binnenmaas heet nu „Eurómeer" en daaraan reede. Ouddo^en"Kr^tin^n^^00™0' G°ede" Tot zover het relaas van de heer P.W. de Zeeuw 01 Het zal allemaal wel wat anders lopen dan n,L Pf rede is dan 00k hoofdzakelijk interessant, omdat deze een symptoom vormt dte zdoe dicht5 - T r1 \e - aemneu?™e opgewekte!! Van Eur°P°ort wordt TOMASO

de Stem | 1969 | | pagina 5