f Directeur Z.V.T.M. verwacht volgende week geen staking onderd plooitjes strijk niet in een oogwenk EHBO-Kloosterzande in financiële zorgen Rijkssubsidie van de Zeeuwse provinciale bibliotheken Staten Zuid-Holland: Geen Rijnpoorthaven Moedige militairen beloond j„NOG GEEN ULTIMATUM ONTVANGEN EEN VAN DE LAATSTE „MUTSENSTRIJKSTERS" KAMPIOEN VAN ZEELAND In gesprek met ALTEFNATIEF ZUID-SLOE? Faillissement over Roset n.v. uitgesproken Philips Breda het veiligst Eduard de Neve Mr. J. Andreae i geïnstalleerd als officier van justitie ve: anbesteding van ïkeersplein ■Wolkin Trots Schoenhuis Spitten werd heropend Eervolle vermelding voor Temeuzen Comité Reünie 114 RI heeft postbusnummer Waaier de NeVe is het niet de oud ste inwoner van Aardenburg. Hij is wel de oudste beoefenaar van wed strijdsport. Naast het biljarten in teresseert De Neve zich overigens DE STEM VAN ZATERDAG 15 MAART 1969 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Minister Klompé heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting voor cultuur toegezegd, dat de provinciale bibliotheken in Zeeland en Friesland erkend zullen worden als weten schappelijke steunbibliotheken en op die grond in aanmerking komen voor rijkssubsidie tot een totaal van f 400.000,-. Minister Klompé zei dit (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een bui tengewone zitting van de meervou dige kamer van de arrondissements rechtbank te Middelburg is mr. J. Andreae geïnstalleerd als officier van justitie en hoofd van het arron- dissmentsparket te Middelburg. De installatie werd verricht door de president van de rechtbank, mr. P. van Empel. In zijn toespraak tot de nieuwe of ficier zei mr. Van Empel, dat het een vulige wens van het gehele college i is geweest mr. Andreae op deze plaats te zien. De president van de recbk bank herinnerde er aan, dat mr. An- ireae reeds in september 1942 zijn ntrede deed bij het parket te Mid delburg, waar hij in 1946 tot substi- 'uut officier werd benoemd. „Het hoogtepunt van uw carrière valt in Middelburg", aldus mr. Van "Smpel. De griffier, mr. J. Muller, stelde, lat vooral de laatste acht jaaT niet gemakkelijk zijn geweest voor mr. Andreae, omdat hij in die tijd in »ee functies moest waarnemen, in tordreeht als substituut officier bij arrondissementsrechtbank en in Rotterdam als waarnemend officier „nieij,we stijl". Die laatste functie hebt u overigens in een „klassiek- stijl vervuld", aldus mr. Mul- |ler. Namens de balie werden tenslotte gelukwensen uitgesproken door de deken van de advocatuur, mr. J. van TJeinse. Mr. Andreae bekende, dat met deze benoeming een door hem lang ge koesterde wens in vervulling ging. zei blij te zijn weer in Middel burg te zijn teruggeekeerd, omdat Zeeland, in volle ontwikkeling, de «dynamiek" toch niet de gelegenheid heeft gegeven een eigen leven te aan leiden. „Het is hier nog niet uit hand gelopen. Het welzijn van de bevolking kan nog aandacht krijgen", pldus mr. Andreae. Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Namens het ge meentebestuur heeft wethouder De vos in het stadhuis aanbesteed de iverlenging van de invalsweg vanaf "newegen in Terneuzen-Zuid tot de voormalige provinciale weg ter hoog te van het uitbreidingsplan Zelden- 5 en het, aansluiten van de Kats- Polaerdijk aan de invalsweg. Hier is een verkeersrotonde geprojecteerd. v.an de veertien ingekomen inschrij ■vingen was de firma Jansen en De vos te Waterlandkerkje de hoogste mer f 479.500,- en de firma W. J. de |£™jn te Temeuzen de laagste met 1 443.000,- Het ligt in cle bedoeling over on teer een maand met de aanleg het verkeersplein te beginnen. Bet werk zal circa een jaar ver- naar aanleiding van informaties van drs. Dusarduyn van de KVP-frac- tie. De KVP-afgevaardigde had er op gewezen dat de provinciale streek bibliotheken in Zeeland en Fries land tot dusver subsidie ontberen, omdat zij niet beschouwd zouden zijn als bibhotheken die steun ver lenen aan het wetenschappelijk on derwijs. De Zeeuwse en Friese streekbibliotheken zouden hierdoor volgens drs. Dusarduyn in een uit zonderingspositie zijn geplaatst. Na dat de minister een volgens de KVP 'er onbevredigend antwoord had ge geven kwam de heer Dusarduyn la ter nog eens op deze kwestie te rug. Minister Klompé antwoordde daar op dat de Zeeuwse en Friese streek bibliotheken alsnog zullen worden er kend als wetenschappelijke steunbi bliotheken en derhalve voor subsi die in aanmerking komen. „Voor de Zeeuwse en uiteraard ook voor de Friese streekbibliotheken is dit een bijzonder verblijdende be slissing van de minister", zei drs. Dusarduyn. „Zij hebben nu de of ficiële erkenning als bibliotheken die de wetenschap steunen. En voor de provincie is het ook een zware last minder. Een groot deel van de kosten van de streekbibliotheken drukt voortaan niet meer op het provinciaal budget. Daarmee is een streep gezet onder een aangelegen heid die jaren slepend was". (Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN „Ik heb nog helemaal geen brief met een ultimatum van de vakbonden voor het vervoerspersoneel ontvangen. Ik verwacht ook niet, dat er volgende week iets zal gaan gebeuren, dus ook geen staking van onze bus chauffeurs", aldus ir. J. F. Denie, directeur van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij (ZVTM). Volgens ir. Denie hebben twee stree.kvervoersbedrijven in Friesland en één in Overijssel wel een ultima tieve brief van de vervoersbonden ontvangen. „Ik vermoed, dat de chauffeuiv daar wel het werk zullen neerleggen. Zolang ik echter zo'n brief niet van de vakbonden heb ge kregen, is er bij de ZVTM niets aan de hand. De bonden hebben uitdruk kelijk beloofd aan de bedrijven die de c.a.o. niet hebben getekend, eerst een brief te zullen sturen en daarna een week te zullen wachten, voordat tot eventuele staking zou worden op geroepen". Ir. Denie voegde eraan toe, dat als het onverhoopt toch tot een staking bij de ZVTM zou komen, hij dit het meest zou betreuren voor het groeps- vervoer, zoals fabriekspersoneel, scholen en ziekenhuisbezoekers. Deze mensen worden het meest gedupeerd en dat vind ik het ergste van alles, aldus de directeur van de ZVTM. Zoals gemeld, is de ZVTM een van de elf streekvervoerondernemingen die de nieuwe c.a.o. voor het ver voerspersoneel niet wensen te teke nen, omdat deze busondernemingen het niet eens zijn met de gelijkstel ling van buschauffeurs bij het streek vervoer en die in de grote stad. Zij willen hierover eerst een uitspraak hebben van een speciale loon-onder- zoekcommissie. Vooruitzichten yoor zondag en baandag, gesteld door Mt K.N.M.I. op om 18.(1(1 uar: «el bewolking, Plaatselijk en over het algemeen lagere temperaturen. -.T^rtvooru'itzichten in cijfers ge- nwdud over Nederland 5- ?r zon4ag' aantal uren zon: 0 tot K'J™1:temp.: 0 tot 4 graden boven Sirsr^-aa;' max.-temp.: van ongeveer (kaïvT to' graden onder normaal; iten„u! een dr°ge Periode van min- eehS] ,ur: 70 Procent; kans op een el droog etmaal; 50 procent, or maandag: aantal uren zon naai! mm'*temp.: omstreeks nor- ider n max'_temp.: 0 tot 5 graden on- rindo maa,; kans °P een droge pe- cent rn minstens 12 "ur: 70 pro- nrnai- -„ns op een geheel droog et- Taal'- a0 procent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Provinciale Sta ten van Zuid-Holland hebben het Rotterdamse plan voor de aanleg van de Rijnpoorthaven in het Westland met 46 tegen 26 stem men afgewezen. Zij steunden daarmee het standpunt van Gede puteerde Staten. Een motie, waar in gevraagd werd de Rijnpoortha- venproblematiek in het Overlegor gaan voor de Zeehavenontwikke ling in Zuidwest-Nederland te brengen, werd met 48 tegen 24 stemmen weggestemd. De Rijnpoorthaven (voor container vervoer en veerdiensten) is door Rot terdam ontworpen tussen Hoek van Holland en Maassluis. De haven zou voor het grootste deel in de gemeen te Rotterdam en voor ongeveer 60 ha op grondgebied van Naaldwijk moe ten komen. Voor dit laatste zou het streekplan voor het Westland gewij zigd moeten worden. Provinciale Sta ten zijn dit niet van plan. Zij me nen, dat Rotterdam de tuinbouwbe- iangen van het Westland onnodig wil aantasten. Rotterdamse havenkringen reage ren nogal laconiek op het besluit van de staten. Van gezaghebbende zijde is verno- (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - BREDA De rechtbank van Breda heeft het faillissement uitgesproken over de n.v. Carosserie Roset te Bergen op Zoom. Directeur en belangrijkste aandeelhouder P. Roset had liet fail lissement aangevraagd. Tot curator is benoemd mr. P. P. Lap te Bergen op Zoom. De 58 personeelsleden, die eind vo rige week werden ontslagen, verga derden vrijdag in de Hollandse Tuin nog met districtsbestuurder J. Rij kers van St.-Eloy en districtsbestuur der G. van Osch van de Unie van Beambten en Hoger Personeel. Er waren veel vragen, met name over de vorderingen, die personeels leden die nog vakantiedagen te goed hebben, bij de curator moeten in dienen. De vakbondsbestuurders inventari seerden de vorderingen van de geor- ganiseerden. INDONESIë heeft een voorstel van de V.N.-vertegenwoordiger in Dja- karta om de mensen in de dichtbe volkte kustgebieden van West-Irian ieder voor zich te laten stemmen over de toekomst van hun land afgewezen op grond van „terrein- en verbin- dingsmoeüijkheden". men, dat Rotterdam ervan overtuigd is, dat de Rijnpoorthaven er tóch zal komen. In Rotterdam wordt verwacht dat minister Bakker Gedeputeerde Staten zal opdragen het streekplan alsnog te wijzigen. Tijdens de debatten over Rijnpoort in de Zuidhollandse Staten is de ge dachte geopperd dat het Zuid-Sloe een alternatieve vestigingsplaats voor een containerhaven zou zijn. Deze suggestie werd bestreden met de op merking dat in het Sloegebied geen voorzieningen aanwezig zijn. Drs. M. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland, zei hierover des gevraagd dat 't Zuid-Sloe wel dege lijk als alternatief voor een contai nerhaven zou kunnen dienen. „Je zou het alleen groot moeten aanpakken: er om te beginnen voor moeten zor gen dat die voorzieningen er kómen." Drs. Verburg vindt dat de kwestie op regeringsniveau moet worden uitge zocht. „Een vergelijking tussen Rot terdam en het Sloe zou wel eens ver rassende uitkomsten kunnen geven", aldus drs. Verburg. (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONKSVEER De com mandant van de 829ste en 832ste zwa re transportcompagnie, majoor .1. F. van de Mortel, heeft vrijdagmiddag in de manschappenkantine voor het front van zijn compagnie drie van zijn man nen gesierd met het erekoord en hun als bijkomende waardering twee da gen extraverlof toegekend. Dat wa ren de dienstplichtige militairen Chr. Aarts uit Roosendaal, P. Meerman uit Vlissingen en W. Luyten uit Bergen op Zoom. Ze waren gisterenmiddag het mikpunt van een dankbaar hulde betoon omdat ze begin deze week op rijksweg 27 een 21-jarig meisje, wier toestand nog altijd zorgwekkend is, hebben gered uit een brandend auto wrak en bovendien hebben voorko men, dat de bij het ongeval betrokken vrachtwagen eveneens een prooi van het vuur werd. Majoor Van de Mortel liet een aan tal telegrammen en brieven voorle zen, waarin grote waardering en dank werd geuit voor het moedig optreden van het drietal. De telegrammen en brieven waren afkomstig van de mi nister van Defensie, de bevelhebber van de landstrijdkrachten, de korps chef van de gemeentepolitie Ooster hout, van de heer Den Duider, vader van het meisje, en van de directie van het transportbedrijf Van Amerongen uit Lunteren. Dit trausportbedrijf liet zijn grote waardering vergezeld gaan van een blijvend aandenken en che ques. „Ik ben er trots op zulke knapen in dienst te hebben", complimenteer de majoor van de Mortel. „U hebt zich heldhaftig en onverschrokken ingezet voor hulpverlening. Ik weet, dat jullie deze vertoning van van middag niet prettig vinden, omdat jullie wat jullie gedaan hebt niets bij zonders vinden. Mannen, mijn hulde en dank." Ook de kazerne-commandant over ste J. Sleddering, had er behoefte aan de jongens hulde te brengen, .omdat jullie een voorbeeld zijn voor de re- cruten, die we hier opleiden" De overste zag in het optreden van de soldaten Aarts, Meermati en Luyten een stuk goodwill voor het leger, „waarover nogal eens generaliserend en dan meestal in niet zo beste zin over wordt gesproken." Het schoenhuis Spitters in de Bier kaaistraat in Hulst werd dezer dagen heropend. De zaak is geheel gemo derniseerd. Er is een veelzijdige col lectie schoenen en luxe lederwaren. Ter gelegenheid van de heropening worden tal van voordelige aanbie dingen gedaan. Spitters blijft overi gens ook het. adres voor schoenrepa ratie. Mevrouw Jongepier bij haar mutsenlade (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Philips Breda is in 1968 het veiligste van alle Nederlandse vestigingen van dit bedrijf gebleken. Er hebben vorig jaar bij het Bredase bedrijf slechts twee kleine ongevallen plaats gehad. Tweede en derde in de veiligheidscompetitie werden res pectievelijk de vestigingen in Roer mond en Nijmegen. Vorig jaar waren er totaal 1576 bedrijfsongevallen. Het aantal be droeg in 1967 nog 2050. Dodelijke ongevallen deden zich in 1968 niet voor. De daling van het aantal on gevallen is in 1962 ingezet. In 1968 waren er bij Philips Nederland 248 ongevallen met machines, evenveel als in het jaar er voor. In 1968 deden zich 884 ongevallen voor door stoten, snijden en het vallen van voorwer pen. Het jaar er voor waren er dat driehonderd meer. Dertig vestigingen boekten een goed resultaat in'1968. Zij bleven meer dan 50 procent on der de norm. Ook de bedrijven in Temeuzen en de RGT-montage in Eindhoven kregen een eervolle ver melding bij de veiligheidscompetitie in 1968. (Van een medewerkster) VROUWENPOLDER De Zeeuwse klederdrachten worden 'zeldzaam. Steeds minder vaak ziet men ze in stad en dorp op straat. Daarmee is een merk waardig probleem ontstaan, want de Zeeuwse folkloristische kos tuums eisen een vakkundige en gespecialiseerde behandeling die men in de moderne tijd nog maar nauwelijks geven kan. De „mut senstrijkster" is één van de be roepsbeoefenaarsters, wier naam men niet meer in de beroepen gids kan vinden. Dat is eigenlijk al sedert het ein de van de oorlog zo. Vandaar dat mevrouw H. Jongepier-Bakker uit Vrouwenpolder zo'n goede kwart eeuw geleden gedwongen werd om haar eigen mutsen te strijken. Er was niemand te vinden die dit mon- (Van een onzer verslaggevers) HULST Het comité, dat op oktober a.s. in Hulst een reünie wil organiseren voor hen, die deel uit maakten van het bataljon I 14 R.I., heeft bij het postkantoor in Hulst een postbus geopend onder nummer 90. Het comité verzoekt allen, die de reünie willen meemaken, om zich via deze postbus te melden met naam en adres. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De afde ling Kloosterzande van de Katholie ke Vereniging voor EHBO heeft fi nanciële zorgen. Vorige week zater dag werden de EHBO'ers van Kloos terzande zowel bij senioren als juni oren kampioen van Zeeland tijdens de provinciale wedstrijden in West- dorpe. Een en ander heeft echter tot gevolg, dat deelgenomen zal moeten worden aan de landelijke wedstrij den, en dat betekent volgens de voor zitter van de afdeling, de heer P. Menu in Kloosterzande, extra kos ten, die de vereniging zich eigenlijk niet kan permitteren. „Daarom zou ik", aldus de heer Menu, ruim achttien jaar voorzitter en 22 jaar lid van de EHBO, „graag zien, dat de gemeente de jaarlijkse bijdrage wat verhoogt. We moeten echt woekeren met onze centen. We krijgen van de gemeente elk jaar een subsidie van 3000 gulden. Daarbij komt nog een bedrag van 50 gulden van het Rode Kruis, de contributie van de leden en de opbrengst van een pleisteractie. Daar moeten we aUes van doen. Als ik dan zeg, dat de tweejaarlijkse vaste cursus alleen al meer dan 400 gulden kost, dan ge loof ik, dat ik duidelijk genoeg ben". „Op het ogenblik is er niet direct een financieel tekort, maar als we meedoen aan de landelijke wedstrij den en het nieuwe lesmateriaal moe ten aanschaffen, dat dringend nodig Voorzitter P. Menu: met onze centen..." .woekeren is, dan zitten we m grote zorgen. Eigenlijk is het te gek. Het EHBÖ- werk is een dienstverlening aan de gemeenschap, totaal belangeloos Er zijn genoeg verenigingen, die veel meer subsidie krijgen dan de EHBO, terwijl het daar alleen gaat om het plezier van de leden. Wij doen het ook we] eens voor ons plezier, daar bij komt, dat we altijd klaar staan, als er geholpen moet worden. Ik zou graag willen, dat men dat eens be ter besefte". Dat de EHBO-afdeling Klooster zande in Westdorpe op alle fronten ■zegevierde, wil volgens de heer Me nu beslist niet zeggen, dat de Kloos- terzandse EHBO'ers de beste van Zeeland zijn. „We zijn goed. Dat is waar. De resultaten zijn op het ogen blik mooi, maar", zegt hij „ik zou de laatste zijn om te beweren dat onze afdeling de beste van de provincie is. Voor 1960 waren we ook goed. In 1958 werden we landskampioen. Te vens behaalden we het landelijk com mandantenkampioenschap. Op een gegeven moment kwam er echter een inzinking. Daar zijn we nu gelukkig weer overheen". De heer Menu, die veel tijd aan verenigingswerk besteed, is overigens zeer goed tevreden over de gang van zaken in de vereniging. Het materiaal waarover de leden beschikken is goed. Ieder heeft zijn eigen verband- tas en bovendien zijn er zes volledi ge verbandposten. „Alleen het les materiaal", zegt hij, „is aan vernieu wing en verbetering toe. Maar ja, dat kost nogal wat geld. Op het ogen blik zie ik niet, waar ik dat vandaan moet halen". nikenwerk voor haar wilde doen. „Het viel me niet mee in hét be gin", vertelt ze. „Pas na een jaar of negen kende ik alle kneepjes van dit moeilijke vak en toen begon het routinewerk te worden". Mevrouw Jongepier kreeg er toen plezier in, om de wel honderd plissé plooitjes, elk slechts enkele milimeters breed, die een muts telt, naukeurig te for meren en in model te strijken. vrouw Jongepier met haar mutsen doende is, wordt het huishoudpro- gramma veranderd, want zij heeft voor haar mutsentoer de hele huis kamer nodig. De plooitjes.- lopen allemaal taps toe en te zamen vormen zij zodoende de karakteristieke waaier. Driemaal per jaar gaat mevrouw1 Jongepier aan de „mutsentoer". Zij moet namelijk voor vier maanden achtereen mutsen in voorraad heb ben. De voorraad wordt bewaard in een Iade. Als de bodem van de mut senlade in zicht komt, spoedt me vrouw Jongepier zich naar een spe ciale winkel in Middelburg, waar zij gebleekte was en walvishersens gaat kopen. Deze materialen vormen de grondstof waarmee de mutsen moe ten worden behandeld om lang in model te blijven. De mutsenwasbeurt verloopt als volgt: De mutsen en iegetten (dat is de stijve band die om het mutsje heen zit) krijgen een sopje, ze wor den door een blauwselbad gehaald, worden ingesmeerd met stijfsel, uit geknepen en gedroogd en vervolgens weer vochtig gemaakt en in een doek gevouwen. Ze blijven een nacht liggen en daarna begint hot strijk werk op een plank die wel iets van een hakblok weg heeft. Als me- Bezig met de „mutsentoer" ALS het team van de Aardenburgse biljartvereniging „De Kwakel" aan treedt voor een ontmoeting met een club uit de omgeving, kan het vast rekenen op Eduard de Neve. Deze, sinds 15 februari 90-jarige biljarter, is nog steeds een van de spelers in de ploeg die voor een winstpartij kan zorgen. „Ik speel gemiddeld 2,5. Daarmee ben ik niet de allerbeste van de club, maar het is voldoende om er de meeste wedstrijden mee te winnen", aldus De Neve, die weke lijks present is op de clubavonden m café „De Rode Leeuw". MET zijn 90 jaar is Eduard de Neve verreweg het oudste lid van de ver eniging. Dat houdt echter niet in, dat zijn clubgenoten hem daarom moeten ontzien. De krasse Aarden burger speelt als ieder ander. Zelfs een bril heeft hij bij het spelen niet nodig. Tot enkele jaren geleden icwam Eduard de Neve nog op de fiets naar „De Rode Leeuw"maar daar is hij nu vanaf gestapt. De Ne- ve: „Ik fiets nog wel, maar niet meer s avonds. Dat is een beetje te gevaarlijk. Ik ben weieens bijna in een sloot terchtgekomen, toen ik door de lichten van een auto ver blind werd." NU wordt de krasse oude baas met de auto gehaald en gebracht. „Het is vaak twee uur eer we weer thuis zijn', zegt Eduard de Neve, die al in de vijftig was, toen hij lid werd van de biljartclub. „Dat kan ik me nu veroorloven. In mijn jonge jaren had ik geen tijd voor sport. Toen werkte ik van 's morgens 5 tot 's avonds 6 bij een boer. Van de f 1,50 die ik daarmeein de week verdien de schoot weinig over om in een ca fe te verteren." TER gelegenheid van zijn 85e ver jaardag werd Eduard de Neve dooi de biljartclub een Delftsblauw bord aangeboden. Daar is enkele weken geleden een tweede bord bijgeko men. Want ook de 90e verjaardag van De Neve is in de biljartvereni ging met ongemerkt voorbijgeaan „Er is m ons clublokaal een groot feest geweest. Verschillende mensen onder wie burgemeester Van Berc- kel hebben toespraken gehouden en met de burgemeester heb ik later nog een partijtje gebiljart." Van Aardenburgs eerste burger kreeg Eduard de Neve ook een gouden medaille uitgereikt. Die onderschei- dvng prijkt nu bij elke wedstrijd aan borst0'°dlwlt-blauw Knt op zijn znnJ3O0r arïdere sP°Tten, in het bij zonder wielrennen. „Ik kan hier via de radio en t.v. en uit de krant al les volgen", aldus Eduard de Neve noJ uP maart weer in zijn steken, op weg naar uitwedstrijd tegen

de Stem | 1969 | | pagina 3