tolumbus-zegels bleken werkelijk te bestaan SH Amerikaanse ruimtevaartuigen verkennen Mars ORSPRONKELIJKE EIGENAAR IS NOG ALTIJD NIET BEKEND LE RMIN6 Si iel 11 ENTE AGE IN AUGUSTUS OPNIEUW BEELDEN VAN DE „RODE PLANEET" PLASTICS tief >LEUR &DUKT OLEUR SN DE i'JEN rijzen: 10 jaar garantie! Mysterie bleef hese N.V. op de derde JAARBEURS Verrassende foto's Zware satellieten Camera's DE STEM |ur krijgt tot taak de eind. In de hand van voorsehrif f laatste nauwkeurige con I rwerpen. I ot taak de controle op al le goederen, zoals grond •eleveringsartikelen. Ids enige ervaring hebbe- Inktie, genieten de voor S kunnen zich voor nader llicitaties wenden tot om llszaken van onze ,Ny 192, Rijen. (Van een bijzondere medewerker) LONDEN Een paar jaar na de tweede wereldoorloog doken er in filate listische kringen in Engeland en de Verenigde Staten geruchten op over een grote ontdekking. Naar verluidt zou er fluisterde men binnen kort een belangrijke en zeer kostbare partij Columbus-zegels op de markt komen. Wie echter de eigenaar was wist niemand. ^^>lumbus-zegels? Iedere rechtge aarde postzegelverzamelaar kent de- De ontdekker van Amerika had de grootste moeite om de, voor zijn tocht benodigde gelden bijeen te brengen. Zijn op drachtgeefster, koningin Isa bella, moest zelf haar juwelen belenen om Columbus te kun nen helpen. Nooit hebben Isa bella of Columbus kunnen dro men, dat er ooit voor een paar „stukjes papier" met hun por tretten een vermogen zou wor den neergeteld. HTTEC HNIEK TEL. 01626 - 955 PGAVE VOOR DE AANLK in 1893 in de Verenigde Staten .enen zegels. Ze werden uit en ter gelegenheid van het eeuwfeest van Columbus' ont- der Nieuwe Wereld, lijk hadden die zegels in 1892 gbaar moeten zijn, maar Uncle Sam's Tante Pos had niet op een i Jaartje gekeken en gezorgd, dat de ^^'.s in omloop kwamen, toen er in een grote herdenkingsten- g werd gehouden ter ere lumbus. De serie bestaat uit WBOUW tekende >CéDé ild o.a Horecabedrijven, sk van onze vertegenwoordig m 'BH lij HEER Telefoon Lontirh België 01676-8 •ijfsadministratie. doeM waarden. De laagste is één •cent, de hoogste vijf dollar. Op |e zegel staat een afbeelding, die ing heeft op het leven en de bl van de grote ontdekkingsrei- iger. Schilderijen van Europese en likaanse meesters dienden de srper der zegels als modellen. 1955 kwam het (voor filate- grote, sensationele nieuws, dselachtige partij Columbus- waarover reeds enige jaren rrmchten de ronde deden, bleek ■Wkelijk te bestaan. Een bekende jlcMlense firma deelde mede, dat zij de - partij in veiling zou brengen. «Kavel 189" aldus stond de party in de veilingcatalogus aangegeven omvatte ruim tienduizend Columbus- ïegels. ^^fcreweg het grootste deel van de partij' bestond uit hele, gave vellen van honderd stuks. Om precies te ■Bk zesennegentig vellen van hon- De postzegelhandelaars en de rijke verzamelaars watertandden, toen zij de catalogus in handen kregen en likkebaardden, toen zij de zegels „in levenden lijve" konden aanschou wen. Tal van Amerikaanse en Euro pese handelaars en verzamelaars boekten onmiddellijk na de verschij ning van de catalogus een vliegtuig passage naar Londen. Anderen deden telegrafisch of per brief een bod op „Kavel 489". De veiling begon. Toen „Kavel 489" aan de beurt was of, zoals een der aanwezigen het uitdrukte toen „Columbus onder de hamer kwam", kon men de spanning in de zaal snijden. Bod na bod werd ge daan. Als winnaar kwam ten slotte een Amerikaanse handelaar, de heer Raymond Wheal uit New Orleans, uit de bus; Hij verwierf de ruim tienduizend zegels in eigendom voor een bedrag van 132.500,— (te be talen in Amerikaanse dollars). Velen hadden gehoopt, dat na de veiling de geschiedenis van „Kavel 489" uit de doeken zou worden ge daan. Zij kwamen echter bedrogen uit. Nog steeds is die geschiedenis vrijwel geheel in dichte nevelen ge huld. Enige bijzonderheden lekten echter uit. Zo bleek, bijvoorbeeld, dat die tienduizend Columbus-zegels reeds in het jaar van uitgifte, in 1893 dus, in Engeland waren aan gekomen. Maar hoe weet niemand, althans heeft niemand ooit verteld. Men bedenke hierbij, dat in 1893 het aan tal postzegelsverzamelaars heel wat kleiner was dan het thans is. Even- mm de zorg voor een ren bewaking ervan. de benodiade administratieve derdli De metste andere zegels wa- i i La. I ffin in Wnlrlrzm trori vtiot» rvP moor -.„-odd ten kt Jren blokken van vier of meer en normen opgesteld ten (stuks, AUe zegels waren postfris jfsgebeuren. an uit naar iemand op l ur niet ouder dan 23 jaar- van vier waren (ongestempeld) en nagenoeg alle wa. ren ze in prima conditie. De druk ker der zegels had uitstekende inkt soorten gebruikt, zodat de kleur der tot „Kavel 489" behorende zegels sedert 1893 niet of nauwelijks had geleden. Het was dus inderdaad een partij kostbare zegels van prima kwaliteit. min is het waarschijnlijk, dat de ze gels door de oorspronkelijke eigenaar aangekocht werden als belegging. Tegen het einde der vorige eeuw zag men namelijk niet veel in postzegels als belegging. Met welk doel werden Een overzicht van de veiling 29 maart (Hof van Tange) menpracht met vijver (ca. 200 m2). ishows, die u reeds te z'e" yi amende lente en zomer'" iteressante stands o.a. lachines, caravans, ^°r^Cellte» ing voor uw auto, c.v„ J Arb. Bureau, garageb°u tschenken enz. enz. middag of avond, moeite waard. De 2 dollar Columbuszegel van 1893, voorstellende Columbus en Isabella. ze dan gekocht? Of, ruimer, hoe ver wierf de eerste eigenaar ze? Verder dan gissingen kan men niet komen en is men ook niet gekomen. De tot „Kavel 489" behorende post zegels hadden een nominale waarde van circa 2.850,Op de veiling brachten zij in 1955 bijna zevenen- veertigmaal dat bedrag op! Wie de verkoper in 1955 was is even onbe kend als de naam van de oorspron kelijke eigenaar. Er is nog een interessante bijzon derheid te vermelden. Tussen 1893 en 1955 is „Kavel 489" nooit op de open markt aangeboden. Omstreeks 1950 doken de eerste geruchten op over het bestaan van die geheim zinnige partij zegels, maar vóór de eigenaar de veilinghouders eind 1954 of begin 1955 benaderde wist nie mand met zekerheid, dat de partij bestonden. had ook. niemand ,maar het flauwste idee van de aantallen der zegels en van de waarde. Bij eerste taxatie schatten de deskundi gen de waarde op circa 75.000,—. De opbrengst ter veiling bedroeg in 1955 bijna het dubbele van dit be drag! Zouden die raadselachtige Co lumbus-zegels thans in veiling komen, dan zou de prijs heel wat hoger liggen dan f 132.500. Im mers, de belangstelling voor en de prijs van (wat verzamelaars noemen) „goede, klassieke zegels" hebben zich sedert 1955 in stij gende lijn bewogen, mede, omdat menigeen ze ziet als goede beleg gingsobjecten. Het „Mysterie van Kavel 489" is evenwel nog steeds niet opge lost, al weten wij, dat er filate listische speurders zijn, die hopen het te zijner tijd alsnog te kunnen ontrafelen. (Van onze ruimtevaartmedewerker) CAPE KENNEDY Halverwege deze maand breekt een gunstige periode aan voor het lanceren van ruimtevaartuigen naar de planeet Mars, welke vanwege haar roodachtige kleur vernoemd is naar de Romeinse god van de oorlog. Dit „lanceervenster" blijft open tot ongeveer 15 april en het ligt in de bedoeling van de Amerikaanse NASA deze gelegenheid aan te grijpen voor het lanceren van een tweetal Mariner-satellieten welke in begin augustus de „rode planeet" moeten passeren op een afstand van slechts 3200 kilometer. Terwyl de Sovjet-Unie bij het on derzoek van de planeten haar aan dacht vooral concentreert op Venus, waarheen in januari jl. twee Venera- sondes werden gelanceerd, beperkt het Amerikaanse onderzoek zich voor namelijk tot Mars. Weliswaar hebben de Verenigde Staten in het verleden ook wel sa tellieten langs Venus laten vliegen, maar het Mars-onderzoek heeft al tijd veel meer tot de verbeelding ge sproken. En nog afgezien daarvan, zal de rode planeet ongetwijfeld het volgende hemellichaam zijn waarop de mens, na de maan, een kijkje zal gaan nemen, hoewel dat zeker niet eerder dan in 1986 zal geschieden. De eerste Amerikaanse lancering naar Mars vond plaats in begin no vember 1964 toen de Mariner 3 van Cape Kennedy vertrok. Na de start bleek echter de voor de lanceerfase benodigde beschermkap om de satel liet niet te willen loslaten, waar door de panelen met zonnecellen niet uitgeklapt konden worden. Zo ging deze sonde in de ruimte verloren, nadat de batterijen aan boord bij gebrek aan elektrische ener gie opwekkende zonnestraling uitge put raakten en de radio's voorgoed zwegen. Hals over kop werd een ge heel nieuw soort beschermkap ver vaardigd om gebruikt te worden bij de lancering van de Mariner 4, op 28 november 1964. Ditmaal ging wel alles precies naar wens. Zeveneneenhalve maand lang volgde de instrumentdrager een tra- jekt dat hem, dank zij een tweede koerscorrecties, op 14 juli 1965 tot op ruim 9000 kilometer van Mars bracht. Op dat punt werd de tele visiecamera aan boord in werking gesteld hetgeen 22 zeer wazige maar niettemin bijzonder verrassende fo to's opleverde. Ook doorsneemetingen van de Marsi- aanse dampkring Werkten veel ver wondering op bij de geleerden die de gegevens onder ogen kregen. Om onze zon draaien in het totaal negen planeten. Vanaf de zon gere kend is de aarde daarvan de derde en Mars de vierde. Daardoor moet de rode planeet een veel grotere cirkel om de zon beschrijven dan de aarde Terwijl wij er 365 dagen over doen om een omloop te voltooien, duurt een Marsjaar 687 dagen. Dit nu maakt weer dat Mars met de regelmaat van de klok door de aarde wordt ingehaald en gepasseerd, hetgeen eenmaal per 26 maanden het geval is. Op dat moment staan de zon, de aarde en Mars op een lijn, een toestand welke in de astronomie wordt aangegeven met de uitdruk king „oppositie". Tevens is tijdens zo'n oppositie de afstand aarde - Mars minimaal en deze varieert vanwege het niet ge heel cirkelvormige karakter van de beide omloopbanen tussen 50 en 100 miljoen kilometer. Dit jaar zal de Marsoppositie plaats vinden op 31 mei en daaraan vooraf gaat dan een periode waarin het gun stig is satellieten naar de rode pla neet te lanceren. Mars, slechts half zo groot als de aarde, is altijd beschouwd als waar schijnlijk de enige planeet in ons zonnestelsel naast de aarde waarop leven aanwezig zou kunnen zijn, zij het in een bijzondere primitieve vorm. Men heeft vanaf de aarde ontdekt dat de rode planeet een dampkring heeft, dat bepaalde gebieden aan kleurveranderingen onderhevig zijn bij de wisselingen van de seizoenen, dat er waterdamp in de afmosfeer voortkomt en dat er zelfs poolkap pen zijn, bestaande uit een zeer dun laagje rijp en dus in niets gelijkend op de ijswoestijnen zoals wij die op aarde kennen. Zelfs meende de Italiaanse astronoom Schiaperelli in 1877 het bestaan ont dekt te hebben van een uitgebreid stelsel van kanalen, waaruit door en kele fantasten de conclusie werd ge trokken dat dit aangelegd zou zijn door intelligente wezens. Later bleef van de hele kanalen- theorie echter niets meer over, toen met sterkere kijkers dan die van Schiaperelli ontdekt werd dat het ge- her' op gezichtsbedrog had berust. De geleerden waren echter bijzon der verrast toen de Mariner foto's in 1965 onthulden dat het Marsland- Dit is een schematische weergave van de banen van de aarde en Mars om de zon en de trajekten die de Mariner 6 en 7 zuilen moeten af leggen. 1. Half februari de lancering van de Mariner 6. 2. Begin april de lancering van de Mariner 7. 3. Marspositie op 31 mei 1969. 4. De Mariner 6 en 7 zullen Mars vijf dagen na elkaar passeren. 5. De positie van de aarde tijdens de Marsmassage van de beide satellieten. schap bezaaid is met kraters, in elk geval die gebieden welke op de ge voelige plaat werden vastgelegd. In totaal konden circa 70 kraters geteld worden, in doorsnee variërend van 3 tot 200 kilometer, in een ge bied dat ongeveer een procent be draagt van het totale Marsoppervlak. Terwijl veelal was aangenomen dat Mars betrekkelijk vlak was, werden hoogteverschillen gemeten van ruim 4000 meter. Sommige kraterwanden waren zelfs zo hoog dat er zich een laagje rijp op had afgezet dankzij de aanwezigheid van waterdamp in de atmosfeer. Hoewel Mars door al die kraters meer gelijkenis vertoont met de maan dan met de aarde, heeft de als gevolg van vocht en wind optredende erosie er voor gezorgd dat het relatief heel wat gelijkmatiger verloopt dan op de maan, waar alles veel hoekiger en ruwer is. Een tweede verrassing bij de Ma riner 4 vlucht was de ontdekking dat de luchtdruk aan het Marsoppervlak niet veel meer bedraagt dan tien millibaar, hetgeen eenhonderdste is van de druk op aarde en eentiende van de waarde welke men altijd had gedacht te kunnen aannemen. Nu gaan dan opnieuw satellieten Mars verkennen. De eerste van deze serie van twee de Mariner 6, zal zo spoedig mogelijk gelanceerd worden in de tweede helft van deze maand, terwijl de Mariner 7 in begin april vanaf Cape Kennedv zal vertrekken. Hoewel het verschil in lanceerdatum ongeveer anderhalve maand bedraagt zal de Mariner 7 een zoveel korter trajekt afleggen (zie tekening) dat ze met meer dan vijf dagen na haar voorgangster de rode planeet zal passeren. Beide satellieten zullen ruim 410 ki logram wegen, hetgeen een aanmer kelijke verbetering is ten opzichte van vroeger. De lancering zal dan ook plaatsvin den met behulp van de Atlas-Cen taurraket, welke veel krachtiger ia dan de Atlas-Agena, waarmee de 260 kilogram zware Mariner 4 omhoog werd gebracht. Naast allerlei apparatuur voor het verzamelen van gegevens met be trekking tot de samenstelling van de Marsdampkring, is elk der twee sa tellieten uitgerust met twee televisie camera's. Terwijl een Mariner de ro de planeet nadert, zal een van de twee camera's in werking worden gesteld en een achttal foto's maken waarop de hele planeet te zien zal zijn. Op deze opnamen zullen nog objekten te onderscheiden moeten zijn met een doorsnee van ongeveer 2500 meter. Ook hoopt men een van de twee manen welke om Mars draaien, Pho- bos, op de foto's te kunnen waarne men. Tijdens het passeren zelf, op een minimum afstand van 3200 kilometer zal de andere camera, uitgerust met een groothoeklens nog eens 25 foto's maken welke een bijzonder gedetail leerd beeld moeten geven van be paalde gebieden op Mars. Zo mogen de geleerden, by een goed verloop van beide Mariner- vjuchten, hopen op een schat aan nieuwe gegevens, nog aangevuld met in totaal 66 foto's of mis schien zelfs nog een paar meer. Maar eerst zullen beide satellie- ten nog gelanceerd moeten wor den en een hijzonder lange en zware tocht moeten maken alvo rens zij begin augustus hun doel zullen bereiken.

de Stem | 1969 | | pagina 27