PRESIDENTSCHAP VOOR AMERIKA EEN ZEER DURE ZAAK VEEL KOPZORGEN irecteur Staatsbosbehee^ Ir. Stoffels: „Geen toerisme in nieuwe produktiebossen" «I 1 Over dertig jaar is er geen particulier bosbezit meer iM&gm* i UITGAVEN GEEN RECREATIE ADVIES STERKEN AUTOPARK U .k' ^P# !p' '-ii'^'i lifP&iP1 - kitti i ■■SBP t zijn zo uitge- alle types kun- ifbeelden. Geen iurt krijgt u ont- nentatie in uw ilete Etertred- en hoogst interes- jr kennismaking. 5 coupon bij uw delijk maximaal n de door u ge- erbedekking. Let ;nel bij (Van een onzer verslaggevers) ASHINGTON Het Amerikaanse Congres heeft toe- iemd in een verdubbeling van het jaarinkomen van presi- Nixon. Dit is nu vastgesteld op 200.000 dollar. Maar na aftrek van de federale belastingen en de belasting op de hogere inkomens blijft hem slechts 87.000 dollar over. Zijn jaarlijkse pensioen bedraagt 25.000 dollar, waarbij nog komt, dat hij na zijn heengaan als president de permanente beschikking krijgt over een gebouw met kantoorlokalen in de plaats van zijn de salariëring van de presi- van Amerika niet in over- mming met de onnoembare irte van zijn taak. dat neemt weg, dat met de uitoefening an het kapitale bedrag van '2.000 dollar is gemoeid. ronder vallen tal van bedra den, die in betrekking staan met net onderhoud van het Witte Huis ®et zijn 312 kamers, de presiden- neie, huishouding, de veiligheids diensten en het gebruik van auto's, jachten en vliegtuigen, om nu maar enkele zaken te noemen. ,..P£fPresideiitiële huishouding orh- Bp grote groep personeelsleden; Ie moeten worden gerekend de 'erlieden, loodgieters, elektri- - meubelmakers, schilders en smet sen voor een gemid- Amerikaan moeilijk te krijgen .•■te betalen in totaal 34 perso- jaarlijks 700.000 dollar aan j ".ontvangen. Verder zijn er nog e chef van Ae huishouding, kamer- was"r°uwen, naaisters, toko- uders, een cheffin voor de linnen- port" keukenpersoneel en wordt geschat op enkele duizenden dollars. De jaarlijkse huurprijs ligt tussen de 4 a 5 duizend dollar. De meeste wagens, door het Witte Huis gebruikt, zijn gehuurd De vloot heeft president Nixon twee jachten ter be schikking gesteld. Hun waarde wordt op 500.000 dollar geschat. BOSBEDRIJF GEEFT (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Het bosbedrijf is een zorgelijk bedrijf. De houtprijzen liggen laag en de kosten stijgen van jaar tot jaar. Veel verbetering in de bosbouw is er niet te ver wachten. Toch zijn er ook voor deze branche enige lichtpunten. Ir. A. Stoffels, algemeen directeur van Staatsbosbeheer, vertelt: „Wij heb ben ervaren, dat de industrie graag een voorraad hout ineens koopt. Daar heeft zij zelfs, een gunstige prijs voor over. Maar boseigenaren zijn gewend ieder een kwantum aan te bieden Deze hoeveelheid is meestal niet voldoende om aan de jaarlijkse behoefte van bijvoorbeeld een papierfabriek te voldoen. Wan neer nu de boseigenaren het te verkopen hout naar één plaats brengen, zal de prijs ongetwijfeld wat aantrekken." Nog een lichtpunt. De Europese Commissie heeft voorgesteld om in ieder land van de gemeenschap landbouwgrond aan de landbouw te onttrekken. Het totaal bedraagt vier miljoen ha. Voor ons land betekent uitvoering van het plan bij een evenredige verdeling: 120.000 ha vrij komende grond. Ir. Stoffels: „Ik verwacht niet, dat wij met onze drie procent landbouwgrond ook drie procent van die vier miljoen ha op ons moeten nemen. Vooropgesteld, dat het plan van de commissie vol ledig wordt uitgevoerd." „Laten we even uitgaan van die 120.000 ha. Ik stel me voor, dat een belangrijk deel van deze grond vol gens de plannen van de Europese Commissie voor bebossing in aan merking komt. Daar kan de bos bouw alleen maar blij mee zijn, want slechte grond voor de land bouw is goede grond voor de bos-, bouw. En wanneer de landbouw grond afstoot, komt slechte grond het eerst in aanmerking." Is het niet wat vreemd, dat de bosbouw gelukkig is met meer bos en meer hout nu de houtprijzen toch al zo laag liggen? Ir. Stoffels zegt van niet. Hij heeft daarvoor diverse verklaringen „Het lijkt mij verstandig om op de „nieuwe" grond produktiebossen te planten. Goede grond doet hout snel groeien en goede grond levert veel hout. En hoe groter het hout aanbod wordt des te beter de kos tenverdeling." „Over prijsdaling hoeft de bos bouw niet in te zitten. In Nederland wordt op het ogenblik maar dertien procent van de nationale consumptie geproduceerd. Wanneer er bos bij komt, loopt het percentage op tot hooguit 25. Dat betekent nog altijd een jaarlijkse invoer van 75 pro cent. Wij blijven afhankelijk van de houtprijs in andere landen, die op hun beurt de prijzen volgens de we reldmarkt vaststellen. De Nederland se bosbouw kan redelijk met de we reldmarktprijs meekomen." Volledigheidshalve nog dit: op hout rusten geen invoerrechten, zo dat de prijs op de wereldmarkt di rect van invloed is op de Nederland se. Het grote publiek zal zich echter meer interesseren voor deze uit spraak van ir. Stoffels: „De produk tiebossen zouden voor de recreatie gesloten moeten blijven." Deze cate gorie heeft ruimte in overvloed, vindt hij. Het is niet nodig nog meer ruimte beschikbaar te stellen. Waarom niet? Om beschadiging der bossen te voorkomen. De heer Stof fels: „Over het algemeen vallen be schadigingen nogal mee. Ik heb ten minste goede ervaringen met het publiek. Wanneer men iets vernielt, blijkt in de meeste gevallen onwe tendheid de oorzaak te zijn." Maar iedere beschadiging heeft invloed op de produktie; op het rendement van de bossen. Voor de boseigenaar een teer punt. Hij krijgt weliswaar een rijksvergoeding voor het openstellen van bos, maar de hiervoor verkregen vijftig gulden per ha per jaar blijkt bij lange na de schade niet te dekken. 1960 een regelmatige aanvoer te hebben. Nu komt voldoende mijn- hout aan de markt, maar de mijnen zijn gesloten Een brokje ironie in de bosbouw. Men heeft al veel van deze situaties moeten verwerken. ir. A. Stoffels. Over de bestaande bossen zegt ir. Stoffels: „Wanneer er veel nieuw bos bijkomt, kan het bestaande are aal best wat inkrimpen. Ik pleit al jaren voor afschaffing van bossen op de slechtste gronden. Kap de bo men en laat de grond verder onge bruikt. Plant er desnoods hei op." Een terugkeer van woeste grond? „Ja, waarom niet. Volgens mij maakte men van te veel woeste grond bos. Dit had natuurlijk een oorzaak. Tijdens de eerste wereldoorlog be stond er een schreeuwend tekort aan mijnhout. Herhaling moest voorko men worden." Om een lang verhaal kort te hou den: Er werden overal dennen voor mijnhout geplant; voldoende om na Vandaar het advies van de heer Stoffels om woeste grond woeste grond te laten. Daarop verdient men geen stuiver. En er blijven moeilijk heden te over: 1. Nederland heeft te veel jong bos. Dat komt door de houtkap tijdens de laatste oorlog. Voor een goede opbouw van het bosbedrijf heeft men een juiste verhouding van jonge en oude bomen nodig; 2. de bossen staan op slechte grond. Wanneer de slechtste gronden worden afgevoerd, resteert een areaal, waarover niet te hard ge juicht kan worden; 3. stijging van met name de loon kosten staat niet in verhouding tot stijging van de houtprijzen; 4. waterschapslasten drukken de laatste jaren steeds zwaarder op de bosbouw. De papierindustrie heeft belang stelling gekregen voor de populier. Van dat sóórt bomen heeft ons land nogal wat. De industrie is zelfs be reid een goede prijs voor de popu lier te betalen. Dit blijft voor de andere houtsoorten niet zonder ge volgen. De houtprijzen zullen over het algemeen beter worden. Ir. Stoffels: „De laatste cijfers heb ik nog niet gezien, maar ik neem aan, dat zij iets hoger liggen dan die van het derde kwartaal." Overigens blijft de bosbouw een verliesgevende zaak. En dat is da donkere kant van de medaille, waarvan de recreatie alleen de zon zijde ziet. houden wordt. Helikopters en vlieg tuigen worden dag en nacht voor hem gereed gehouden. Het n^teslienm^ aut°Park bestaat dnn» 1 zwarte Mercury's, gereden ~ggg'perchauffeurs en een speciaal laat®. LmcoLn en Cadillac. De WdSS J6* wa8ens z«n kogelvrij en heid.a? mannen van de veilig- we r.w.nf Sereden. De laatste nieu- HuBI Sedan is door het Witte huurd nöe d.M "t"1 Company ge- waarde van deze wagen Voor de ontvangst van de gasten op het Witte Huis is ook een bedrag gereserveerd voor artiesten, waaron der bands van marine, vloot, leger en luchtmacht, die regelmatig in het Witte Huis optreden. Voorts sterren van Broadway en Hollywood, voor wie het een grote eer is voor de Ame rikaanse president en zijn gasten te mogen optreden. Zij z.en daarin een erkenning van hun kunstenaarsschap De nieuwste films worden in de bio scoopzaal van het Witte Huis ge draaid. De keuken is een verrukking voor smulpapen De koks zijn in staat om aan elk culinair verlangen van de president en zijn gasten tegemoet te komen. Het Witte Huis beschikt ook over een grote bibliotheek, die door de Amerikaanse industrie up, to date wordt gehouden. Een groot aantal mogelijkheden tot sportief vermaak wordt de president en zijn gasten geboden. Er is een overdekt zwembad en een kleine, maar met een zeer modern materiaal ingerichte gymnastiekzaal. Een masseur en een kapper staan altijd ter beschikking De president heeft zijn eigen fotograaf. Een sim-- pel teltfoontje vanuit het Witte Huis is voldoende om de president onmid dellijk met vakantie te laten gaan of naar een diplomatieke conferentie te doen reizen, waar die ook maar ge- Alle uitgaven overziend komt men tot de volgende verdeling: salaris 200.000 dollar toegestane uitgaven 50.000 dollar reisuitgaven 40.000 dollar uitgaven voor speciale doeleinden 1.500.000 dollar totaal budget voor het Witte huis 3.299.000 dollar geheime aienst en Witte Huis-politie 2.503.000 dollar onderhoud van parken van het Wit Huis door de nationale parkdienst 200.000 dollar onderhoud van vliegtuigen jachten en auto's plus de belastingen van de beman ningen en chauffeurs 1.000.000 dollar De president heeft toegang tot alle domeinen van het Witte Huis. De waarde van het Witte huis wordt ge schat >p 125 miljoen dollar en die van de door de president gebruikte vliegtuigen op 30 miljoen dollar. Het buitenverblijf, David Camp, waar de president zich in alle stilte kan terug trekken, wordt op 150.000 dollar ge schat. Dit alles maakt op de jaar lijkse begroting van het Witte Huis een bedrag van 155.650.000 dollar. Met het geld, dat de president nog jaarlijks mag uitgeven en de waarde van de zaken, .waarover hij mag beschikken, komt men tenslotte tot een bedrag v&n 164.422.000 dollar. De bosexploitant heeft een andere kijk op een verzameling bomen. Voor hem betekent bos een door lopend gevecht om rond te komen. n aoor UTRECHT „Over 30 jaar is er geen particulier bosbezit meer in Nederland," zegt dr. Th. C. Oudemans, nestor van de Nederlandse bosbouw. Zijn uitspraak staat afgedrukt in het jaarverslag van Staats bosbeheer. Dit staatsbedrijf is met zo'n 75.000 ha de grootste bos exploitant van ons land. Dr. Oudemans schetst in enkele woorden wat departiculiere bos- bezitter op dit moment doormaakt. En de omvang van de staats bossen maakt zo'n beetje duidelijk, wie op den duur de scepter over het Nederlandse bosbestand gaat zwaaien. Over de achtergronden van dit onderwerp vertelt ons ir. A. Stoffels, oud-houtvester en op dit moment algemeen-directeur van Staatsbosbeheer. Ir. Stoffels: „Dr. Oudemans heeft gelijk. In 1968 was 59 procent van de bossen in particuliere handen. Dit percentage wordt in snel tempo kleiner, omdat de particulier steeds minder vermogen voor dit doel over houdt." Om dit raadsel op te lossen gebruikt hij een vergelijking: „Voor de oorlog was het gebruikelijk, dat kapitaalkrachtigen een derde van hun bezit in bossen belegden. Voor de rest van het geld werden effec ten en dergelijke gekocht. In de ja ren na de oorlog raakten de vermo gens in verval. En wie vroeger 30 procent van zijn kapitaal in bossen had uitstaan, blijkt bij onverminderd grondbezit nu voor 90 procent van bos afhankelijk te zijn". Men hoeft geen deskundige in geldzaken te zijn om ir. Stoffels te begrijpen. De man met de dikke por temonnee raakte van lieverlee zijn geld kwijt door: geldontwaarding, in progressie toenemende inkomsten en vermogensbelasting, noodzakelij ke investeringen. Zijn erfgenamen mochten aan het overschot ook al geen lol beleven, omdat zij minstens de helft van de erfenis aan de staat (successierechten) moesten afstaan. De grootgrondbezitter van 1969 zegt: „Ik ben niet op mijn achter hoofd gevallen, dus verkoop ik het bos om althans wat ruimer met con tant geld te kunnen omspringen". En wanneer hij goed met zijn erfge namen kan opschieten, redeneert hij bovendien: „Laat ik die jongens een plezier doen en nu vast het bos ver kopen. Wanneer ik het rustig bekijk levert zo'n stuk grond allicht meer op dan wanneer zij het na mijn dood hals-over-kop van de hand moeten doen om contanten te krijgen". Deze simplificatie behoeft nog een aanvulling: ook het bosbedrijf is door het stijgen van lonen en prij zen moeilijk rendabel te maken. Een lage opbrengst van het hout geeft de eigenaar in feite weinig rente Voor zijn geld. Wie met zijn tijd wil meegaan dient andere beleggingsob jecten te benutten om met geld geld te maken. Ir. Stoffeis heeft voor de grote doorzetters overigens een hint: Het is mogelijk de rentabiliteit op te voeren, indien vier of meer bezitters van elk 500 ha besluiten tot gemeen schappelijke exploitatie. Met één ploeg werknemers en één set appa ratuur zijn de kosten al aardig te drukken. Wanneer zij bovendien het jaarlijkse kwantum hout in één aan bod verkopen, zal de opbrengst ook daardoor gunstig beïnvloed worden". Maar wat gebeurt er indien een particulier bos afstoot? ïr. Stoffels: »ZJJ bieden een bezit aan aan Staats bosbeheer, een andere overheidsin stantie of aan een provinciale ver enging tot behoud van landschap. Hoe dan ook, zij ontvangen voor hun dlr°kT of indirekt overheids geld. Want natuurbeschermende ver enigingen krijgen voor hun werk ruime subsidies toebedeeld". Heeft de staat over 30 jaar dan iedere boom in Nederland be taald? Ir. Stoffels: „Nee. Wij re kenen de eigenaren van tien ha of minder niet mee." Lieden met zo weinig bos horen bij de groep met een grote tuin. Hun grond bezit is niet groot genoeg om rente (in geld) van het geïnves teerde kapitaal te trekken. Hun rente bestaat uit het plezier, dat zij aan het opsnuiven van frisse lucht beleven. J. V. d. VEN

de Stem | 1969 | | pagina 19