ANSEN Kamercommissie voor goedkeuring verdrag tegen discriminatie te prijzen. ieuwe encyclopedie over katholicisme GEZELLIGHEID rrouw eens mee landhuis KIJKUIT Dr. Kruisinga: Europoort gebied staat geen ramp te wachten GEORGE HARRISO N GEARRESTEERD DOGMATIEK ACTIE VISIE IDEN ERS EIN ENSTRAAT heetman^ DE STEM VAN VRIJDAG 14 MAART 1969 lRT A.S. Aanvang 19.30 'Rformatifiöron voor katholieke evr dit een te gunstige voorstelling van zaken, en meenden bovendien dat de instelling van een dergelijk orgaan eventueel in de toekomst zinvol kan blijken. Veel andere leden bepleitten de vorming van een commissie van on derzoek en advies die klachten kan registreren, onderzoekingen naar so ciologische en psychologische achter gronden van rassendiscriminatie kan stimuleren, en voorziening in beter begrip bij gebleken neiging tot dis criminatie kan bewerkstelligen. DEN HAAG (ANP) Een meer derheid van de bijzondere Tweede Kamercommissie, die een wetsont werp dat beoogt het internationale verdrag inzake de uitbanning van el ke vorm van rassendiscriminatie goed te keuren heeft besproken, is voorstander van goedkeuring, aldus blijkt uit het gepubliceerde verslag. Volgens dit verdrag, dat Nederland op 24 oktober 1966 heeft getekend, dient men niet alleen rassendiscrimi natie in eigen land te bestrijden, maar ook bestrijding elders te steu nen. Een aantal leden van de commissie is het niet met de regering eens da.t geen orgaan behoeft te worden in gesteld om de naleving van het ver drag in Nederland te controleren omdat in Nederland geen rassenpro bleem bestaat. Enkele leden vonden Verzorgde com» staurant o.a. Indische Riistbi» AvöI Tgil 011 zift oficn DEN HAAG (ANP) De stelling uit het proefschrift van dr. A. N. P. van Heyst, „binnen afzienbare tijd is een massale vergiftigingsramp in het Europoortgebied te verwachten", was bedoeld om discussie uit te lokken en niet om als leidraad voor het ma ken van maatschappelijke gevolg trekkingen te dienen. Dit heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. J. H. Lamberts (PvdA) verklaard. Dan zijn daar verder de wereld godsdiensten: hindoeïsme, boedhis- ,me, islam en jodendom. Verder de werelddelen (een serie uitstekende artikelen over Afrika!) en de meer belangrijke landen (België, Duits land, Frankrijk, Engeland en buiten- Europese landen als China en Ja pan). - - Opvallend in de uitvoerige, mis schien wat al te uitvoerige informa tie over het christelijke oosten, die voor een groot' deel voor rekening komt van hoofdredacteur Heidt, Ook de grote ordes en congregaties wor den uitvoerig vermeld. Speciale ver melding verdient heit gedegen over zicht van de gehele Franciscaanse familie. LONDEN (RTR) De 25-jarige Beatle George Harrison en zijn 24- jarige vrouw Patricia zijn woensdag in hun woning in een voorstad van Londen door rechercheurs gearres teerd, omdat zij in het bezit zouden zijn van marihuana. Het echtpaar werd tegen een borg som van 200 pond vrijgelaten. Het zal dinsdag voor de rechtbank moe ten verschijnen. Het omslag van de nieuwe encyclopedie. (ADVERTENTIE) En dr. Heggen maant de Neder landse overheid tot actie, waar hij onder het hoofd „bevolkingsvraag stuk" schrijft: „De in Nederland in derdaad gewenste beperking van de bevolkingsaanwas kan het beste verkregen worden door verbetering en uitbreiding van voorlichting over de bevolkingsontwikkeling in ons land en de consequenties daarvan". Overigens, zegt hij, met respect voor het strikte recht op huwelijk en kinderen. In Heggens betoog over onze taak t.a.v. de ontwikkelingslanden leest men nagenoeg dezelfde waardevolle gedachten als in de jongste vasten brief van de Nederlandse bisschop pen over het ontwikkelingswerk. Catholica biedt veel meer, dat in derdaad, zoals hoofdredacteur Heidt hoopt, onwetendheid kan wegnemen en door de rustige, wetenschappelijk verantwoorde en toch op zeer veel punten bevattelijke en vaak boeien de teksten misschien zelfs wel enige ongerustheid kan liquideren. Voor ieder die nieuwsgierig is naar wat in de katholieke kerk momenteel leeft, is Catholica een geweldige in formatiebron, die zeker als straks met deel 2 het register is versche nen een kostbaar tijdsbeeld bin nen de kerk weergeeft. Dat register is onontbeerlijk, om dat de onderwerpen in grote blok ken bijeen zijn gebracht en vaak niet onder hun eigen trefwoord zijn te vinden. Zo zal men „celibaat" moeten zoeken zonder „kerkelijk ambt" in het tweede deel. De grote blokken springen er snel uit. We noemden al de sector ethiek. De samenstellers, onder aanvoe- ing van hoofdredacteur A, M. leidt, hebben dit gelukkig wel •eseft. Heidt schrijft In het voor- toord op het eerste deel: „dat een 'atholica zeer zeker zinvol kan zijn, let in de zin dat alle grote en per- oonlijke vragen hierin een afdoend antwoord kunnen krijgen, of dat hierin de route van „het Gods Volk onderweg" precies staat ultgestlp- iTUUMS vlotte modellen en oderne, leuke des- e of lange pantalon. tGeen dogmatisch eigenwijs boek is, waarin iedere stelling als een paal uitrijst boven het woelige water van deze tijd. Toch is de doelstelling van Catholica een niet geringe. Hij luidt: „Catholica wil informatie en oriëntatie bieden ten aanzien van de huidige ontwikkeling in de kerk". Er rijzen vragen, reeds bij deze ïoelstelling. Allereerst: waarom nu So'n boek en waarom niet over, pak- neg, 10 of 20 jaar, wanneer de mist 31 de kerk (hoe die er dan ook mag uit zien) misschien ver is opgetrok- len? De redenen zijn van meer fcstorale aard. Door veel inlichtin gen te verschaffen over het huidige denken kan Catholica „veel onge rustheid wegnemen, vooral daar", zegt Heidt, „waar aan die ongerust heid onnodig onwetendheid ten grondslag ligt". Daarbij, vervolgt de Weiding, „richten redactie en mede- Werkers zich tot een zo groot moge lijke lezersgroep". [/(Wij vragen ons wel af of de on- gerusten-uit-onwetendheid niet goed- g o.a. poplin, cotton Vile moderne opvat- anden. Conclusie: waar Catholica in zijn onderscheidene delen over het alge meen blijk geeft van wetenschappe lijk verantwoorde, goed gedocumen teerde en echt eigentijds christelijk- optirnistische visies, ontbreekt deze visie in de totale conceptie. We ge loven niet dit de samenstellers hele maal als een verwijt naar het hoofd te mogen slingeren. Zeker niet als het gaat om de vraag of het zin heeft, midden in een crisistijd zo iets betrekkelijk definitiefs als een encyclopedie te wrochten. Dat heeft zin, al is het maar omdat zo'n mo mentopname een rustpunt, c.q. een moment van -bezinning kan bieden. Alleen op de vraag: wat en waar is die kerk, resp. dat katho lieke leven, hadden we een dui delijker en meer „katholiek" ant woord verwacht. Zeker van een Catholica. Maar misschien komt dat in deel 2, onder het tref woord (katholieke) „kerk"? J. LANDMAN (X) CATHOLICA, informatiebron voor het katholieke leven, deel 1. 'Jitgave van de Stichting Catholica, Heuvellaan 6, Hilversum. Voor inte kenprijs tot verschijnen van detl 2: f An Kn - trd. Vyat dat yoor een merkt u pas als u ig en scherpe prijzen nieuwste strijken. Terylene en enmodeafdeling „Al- Itijd het mooiste". (ADVERTENTIE) gouden armbanden met brillant van 880.-tot5.000.- enhoger Beginregel van een gedlcht.diewonderwel past in deze advertentie. Want ook een geschenkmetbrillantispureliefdespoezie van een intieme, blijvende schoonheid. Uw manier om te zeggen: zie je, ik hou van je! Hedelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.la. IUNBMNSZ tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam

de Stem | 1969 | | pagina 7