at gebeurt er voor en na de erindeling Zuid-Beveland Voorlopig bestuur voor havenschap Terneuzen i.o. culina Gevaarlijke speelplaats voor Middelburgse jeugd Nog geen bedreiging met luchtverontreiniging van recreatiegebieden Ergernis over brug Middelburg 10GELIJK 1 JANUARI 70EEN FEIT Aandrang G.S. bij minister In gesprek met Ph. de Vui|st Overval in Terheijden ïorjaarsshow van odehuis Rita pirecteur Philips ran Terneuzen tiaar Roosendaal VANDAAG MORGEN GEDEPUTEERDEN TOT KWEKELINGEN: regen Gf Teveel ambtenaren Overleg kievitsei meer wenst geen eerste kievitsei mrer 't keukencentrum Terneuzense schouwburg 18 september in gebruik BIJEEN TE BREDA WV-directies bezonnen zich op modern toerisme GISSINGEN Gister; dansschool „De Jong" rsshow van modehuis iden, waarbij de modellen oond door de verkoopster Jehalve aan de kleine m aan de grotere maten »u dacht geschonken. Opva] |t de mode ook dit jaar De meest voorkomende oranje, geel, groen en uw dat samen met het trad! marineblauw rijkelijk ven ordigd is. Er werd ook J inere beurs rekening zijn jurkjes in bedrukt zeer modern broekpak met, hag voor een redelijke pij» huis Rita brengt ook een i k waarvan het jasje g* niiurk gebruikt kan words iongeren werden de ovei Ddellen en de kinkrokken erd. De klassieke pofmouw ?er aan terrein te winnen, ze zomer zijn er verder rdpakjes met bijpassende tj i de bruidsshow was het t« een bruidstoilet in lil. Modehuis Rita verzorgde ij eden en schoenhandel Claris i voor het schoeisel. Bruid»! n en andere bloemversieringt n van Bloemenhuis Minnebei (Van onze corresponded terneuzen De heer j. I.ng sedert 1963 bedrijfsdireclt e N.V. Philips te Terneuzen i ngang van 1 april a.s. in de functie benoemd te Roosendu Morgen, vrijdag 14 maart, Hansweert: 11.49 en 00.00 Terneuzen: 11.18 en 00.00 uur; bingen: 10.51 en 23.35 uur; 1 linge: 12.27 en 00.00 uur. TONEEL FILM CONCERT® Igent Scala De grote strijd, 14 j. Agora Arrividercl baby, III Normandië De gebrandmerte KNS 20 uur Kaktusbloem ST. NIKLAAS Palace De Laureaat, 18 j, Renova Dokter Zjivago, II) Select Ho, 18 j. Stadsschouwburg 20 uur C: ANTWERPEN Rex De Siciliaanse broeder, 10, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 ul[ Rubens Funny Girl, 14 j. 14, 17.15 en 20.30 uur Ambassades Wanted, 14 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Savoy De Duivelsbrigade, 11.45, 14, 16.30, 19 en 21.30 uij Astrid Een man voor Ivy,81 10, 12.10, 15, 16.50, 19.10 en Quellin Jungle boek, 14 j. 14, 16, 18, 20 en 22 uur Astra Bullitt, 14 j. 12, 14.30, 16.50, 19.10 en M Ned. Kameropera 20.30 uur Dr. Miracle en the scarf MIDDELBURG City 20 uur Nattlek, 18 j. j DIVERSEN KEMZEKE-PAAL I A, de Bakker 15 uur Sctotti TONEEL FILM CONCERT® MIDDELBURG City 20 uur Nattlek, 181 I DIVERSEN ST. JANSTEEN Verenigingsgebouw 19.30» kaarting NKV CLINGE L. de Vijlder 19.30 uur Opgaven voor deze rubriek: 7438 of postbus 116 in (Van onze correspondent) IIDDELBURG Het uitgebrande gebouw „Vijvervreugd" aan de Koude- ïerkscweg te Middelburg (zie foto), dat afgelopen zomer nog als „Jeugd- nd" dienst deed, vormt een ernstig gevaar voor de schooljeugd, die er loral tijdens de vrije woensdagmiddag en het weekend een heerlijke jeelplaats in ziet. Kort geleden werd een jongen van twaalf jaar licht jewond aan het gezicht, toen een stuk pleisterwerk van het plafond naar beneden kwam. Het kan ook gebeuren, dat het erger afloopt, want het hele gebouw staat praktisch op instorten. Op de deur aan de yoorkant is dan ook een bord met grote letters geplaatst, dat wijst op dit instortings gevaar. Helaas maakt deze waarschuwing weinig indruk. Het gebouw fcfent een grote aantrekkingskracht op de jeugd uit, die er allerlei avon- Uurlijke spelletjes speelt. Echter het gevaar blijft groot en het is te hopen, dat er spoedig maatregelen worden getroffen waardoor ernstige ongelukken gorden voorkomen. VEAP.' HEB JE NIEUWS' OVEB DE WAPEN SMOKKEL (Van een onzer verslaggevers) DELBURG Het toekom- Zeeuwse Meer, dat ontstaat de afsluiting van de Ooster- de, zal als recreatiegebied niet door lucht- en waterveront- ^ihigirig gevolg van de toene mende industrialisatie in Zeeland —"Worden bedreigd. Ileze bedreiging is evenmin re- eel voor de Walcherse stranden de aanwezigheid van industrieconcentraties rond Westerschelde. Deze rivier n.l. nog voldoende „opna mecapaciteit". KAN IK HIEP BL'JVËN 51^ NATUUBL'JK. VANDAAG IS EP NET EEN KAMEB VRIJGEKOMEN itzichten vrijdag en lag, iteld door het K.N.M.I. op Woensdag om 18.00 uur: Overgang naar zachter weer ®e' tijdelijk regen en later meer Kans op zon. mSSvoorultzich,eri in cijfers ge middeld over Nederland °0r jh-ijdag: aantal uren zon: 0 4; mm.-temp.: 1 tot 5 graden bo- ■L"0?"?3max--temp.: omstreeks vrmaal kans op een droge periode IMKjmtistens 12 uur: 50 procent; Procfent ee" geheel droog etmaal: 30 Jfc zaterdag: aantal uren zon: 3 bovST^ min--temp.: 2 tot 7 graden erader, u™1'- max--temp.: 1 tot 6 droee T normaal: Imns op een procenrt°ke Va" min;5'ens 12 ""r: etmaal: 50' procent g6hee' dr°°g (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De 24 gemeenten op Zuid-Beveland moeten er vier worden. Dat vindt zoals giste ren gemeld de overgrote meer derheid in de Tweede Kamer. Is nu de Eerste Kamer dezelfde me ning toegedaan, dan zal de her indeling van gemeenten in dit deel van de provincie mogelijk 1 januari 1970 een feit zijn. Volgens de heer J. J. Tevel, voorlichtingsambtenaar van de provincie, zou het tenminste „ver standig en prettig" zijn, wanneer de herindeling met ingang van een nieuw kalenderjaar van kracht zou worden. Alleen al voor de mensen die ge meente-begrotingen in elkaar moe ten zetten, zou het bijzonder onge lukkig uitvallen wanneer de herin deling op een andere datum zou in gaan. Op Walcheren, waar de herindeling indertijd ook half in het jaar van kracht werd, kunnen ze daar van mee praten. Het feit dat de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot herindeling (met inachtneming van het amende ment Van Bennekom) heeft gestemd is voor vele Zuid-Bevelanders geen volslagen verrassing Velen liepen al maanden rond met de gedachte: „Het zal het wetsont werp wel worden". Velen hebben da-ar dan ook min of meer naar toe- geleefd". De vraag is nu maar „Hoe gaan we dat straks met de vier gemeen ten aanpakken". Veel zal er veran deren. Zuid-Beveland zal vier burgemees ters krijgen. Momenteel hebben 10 van de 24 gemeenten een „echte" burgemeester Twee maal drie ge meenten moeten gedrieën één burge meester delen. Acht gemeenten heb ben een waarnemend burgemeester. Alle gemeenten hebben hun eigen ambtenarenkorps. Bij de herindeling zal er ongetwijfeld een overcompleet aan dit personeel zijn. Gemeentehui zen komen leeg te staan. Aan de nieuwe raden is straks de beslissing waar het raadhuis van de nieuwe gemeente zal komen. Op Wal cheren is dit indertijd nog wel eens een punt van discussie geweest. De nieuwe raden zullen ook moe ten gaan beslissen of en waar er bij kantoren van bijvoorbeeld de ge meentelijke secretarie zullen komen. De 4 raden zuilen ook een gemeente secretaris moeten benoemen. Ook voor het politieke leven zal de her indeling haar gevolgen hebben. Dit stelden de neren jhr. mr. Schorer en A. Kaland, lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, tijdens een discussie met op deze punten bezorgde leerlingen van de rijks kweekschool te Middelburg. De leerlingen van de vierde klas se van deze school werden door het provinciaal bestuur ontvangen naar aanleiding van een brief, die de „kwekelingen" vanuit Hedenesse aan de Provinciale Staten van Zeeland hadden verzonden. In deze brief werd gesteld, dat leefbaarheid en re. creatiemogelijkheden in de provin cie door de genoemde lucht- en wa- terverontreiniging zouden kunnen worden geschaad. Voorts werd door de leerlingen kritiek geuit op het woningbouwbe leid in Zeeuwse gemeenten. Ten aanzien van dit laatste puni stelde hetïforum, dat naast de heren Schorer en Kaland bestond uit de he ren drs J.. de Schipper en dr. ir. W. Ubbink, dat in de woningbouw een aantal „experimenten" worden uitge voerd, die door betrokkenen lang niet altijd worden gewaardeerd. Vol doende voorlichting over de woning- bouwsituatie achtten „beide partijen" noodzakelijk. Het gezelschap was eerder verwel komd door gedeputeerde Schorer, die een aantal problemen als gevolg van de snelle ontwikkelingen in de pro vincie aan de orde stelde. Hij be toogde, dat door die ontwikkelingen ook de taak van het provinciaal be stuur aanmerkelijk moeilijker is ge worden. Gedeputeerde Kaland sprak ver volgens over de verhouding rijk-pro vincie-gemeente. De heer Kaland stelde, dat het provinciaal bestuur in een groot aantal gevallen onderge schikt is aan allerlei rijksdiensten. Leraar A. Visser bedankte namens het gezelschap voor de bereidwillig heid van het provinciaal bestuur on kennis te willen nemen van „gevoe lens van een aantal verontruste toe komstige opvoeders". In de C.H.U. op Zuid-Beveland wordt druk overleg gepleegd om de plaatselijke kiesverenigingen onder te brengen in vier kiesverenigingen. De bedoeling is dat dit rond mei van dit jaar zijn beslag zal krijgen. Nu is er in de meeste plaatsen op Zuid-Beveland een kiesvereniging. Maar straks moet er voor elk van de vier nieuwe gemeenten één kies vereniging komen. Eenzelfde gang van zaken doet zich voor binnen de A.R.P. Voor „Nieuw" Borssele is er ai één gemeentelijke kieskring gevormd. Verder wordt er gewerkt aan de vor ming van grotere gehelen. Wat de K.V.P. betreft zijn er nu in het gebied, dat straks „Nieuw" Bors sele zal zijn, vijf afdelingen van de partij. Momenteel wordt er aan ge werkt deze afdelingen onder te brn- gen in één gemeentelijke centrale. In het gebied van de nieuwe ge meente Reimerswaal zijn nu drie af delingen van de K.V.P., die ook één afdeling zullen gaan vormen. In de huidige gemeente Goes is er de Katholieke Stadspartij, waar in, naar wordt verwacht, de leden uit de omliggende dorpen opgenomen zullen worden, In het gebied, dat straks de nieu we gemeente Kapelle zal uitmaken zijn geen afdelingen van de K.V.P. Volgens wethouder E. Suy uit Krui- ningen (K.V.P.) zullen de katholie ken daar geen enkele kans op een raadszetel hebben. Zowel voor de C H.U., A.R. als K.V.P. is het nu nog de vraag op welke manier de confessionele partijen zich straks voor de verkiezingen (die mogelijk dit najaar gehouden zullen worden) zullen opstellen. Van de zijde van de C.H.U. gaf (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft besloten af te zien van het in ontvangst nemen van het eer ste in de provincie gevonden kie vitsei. De heer Van Aartsen heeft dat be- sluit genomen, nadat eerder koningin Juliana heeft laten weten geen prijs meer te stellen op de aanbieding van het eerste in het land gevonden kievitsei. De koningin heeft, zoals ge meld, dat besluit genomen uit het oogpunt vam bescherming van de vo gelstand. men te kennen, dat het wenselijk zou zijn, wanneer binnen de partij en eenmaal grotere afdelingen of kiesverenigingen zijn gevormd, ver tegenwoordigers van deze grotere ge helen met elkaar aan tafel gaan zit ten om te praten over mogelijke sa menwerking tussen de drie confes sionele partijen. Volgens de heer Suy zijn er wat dit betreft nog geen, behalve per soonlijke contacten. Hij ziet het nog niet zitten, dat de drie voor de ko mende verkiezingen met één lijst zullen uitkomen. Hij verwacht wel 'n grote samenwerking tussen de par tijen in de nieuwe gemeenteraden. De politieke partijen zullen er ener zijds naar streven, dat in de nieuwe gemeenteraden zoveel mogelijk ker nen vertegenwoordigd zullen zijn. Anderzijds gaat 't de partijen ook om goede bestuurders. Het wordt dus een kwestie van geven en nemen. De heer Suy is het er mee eens dat, wanneer de drie partijen met één lijst zouden uitkomen, er grote re mogelijkheden zijn om én goede bestuurders te krijgen én zoveel mo gelijk vertegenwoordigers uit de ker nen. (Van een onzer MIDDELBURG Het mopperen is van de gezichten van deze mensen te lezen. Het is dan ook geen pleziertje om op zo'n koude natte maartdag, voor de zoveelste kieer, voor de open gedraaide Middelburgse kanaalbrug te moeten wachten. Dat zijn er elke keer heel wat, wamt steeds meer Middelburgers gaan in het stadsgedeelte „over het ka- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen een voorlopig bestuur in te stellen voor het havenschap Terneuzen in oprichting. Zodoende zal, vooruit lopend op de definitieve totstand koming van het havenschap, reeds met verschillende werkzaamhe den kunnen worden begonnen. Dit delen G.S. mee in antwoord op vragen van de commissie van econo mische aangelegenheden uit de Pro vinciale Staten van Zeeland n.a.v. de ontwerpwet „inzake een gemeen schappelijke regeling tot oprichting van het havenschap Terneuzen". G.S. zijn het eens met de mening van de commissie, dat de havenschap pen Terneuzen en Vlissingen in de toekomst zullen moeten opgaan in één havenschap voor het Westerschel- dehekken. Het provinciaal bestuur wijst er in dit verband verder op, dat het wets ontwerp havenschap Vlissingen met bijbehorende gemeenschappelijke re geling op vele punten overeenstemt met de ontwerp-wet havenschap Ter neuzen en regeling. Dat zal de een- (VERVOLG VAN PAGINA 1) Om kwart over vijf stond de groe ne Opel met draaiende motor tegen over het aan de Hoofdstraat gelegen postkantoortje, dat om vijf uur was open gegaan. In het kantoor was, be halve de kantoorhouder De Jonge, niemand toen de oudste van het drie tal binnenstapte. Kantoorhouder De Jonge vertelde drie kwartier na de overval nog trillend van de zenuwen het vol gende verhaal: „Hij liet een revolver zien en zei: geld. Niets anders. Ik probeerde hem af te schepen met en. kele honderden guldens. Maar hij had het door en zei: meer, anders schiet ik je kapot. Toen heb ik hem bijna alles wat er in kas was gege ven. De kantoorhouder waarschuwde, zoals gezegd, direct nadat de overval. Ier in de gereedstaande auto was ge sprongen en weggereden de politie, die onmiddellijk in actie kwam. Luitenant A. Lutken van de rijks politie bevond zich op dat moment op de Terheijdenseweg. De weg dus, die de overvallers, die in de richting Breda verdwenen, moeten hebben ge nomen. Door atmosferische storingen had de luitenant echter een contact met de centrale in Breda. Hij hoorde pas later van de overval. Doordat de kantoorhouder een don kerblauwe wagen dacht gezien te hebben ontketende de Bredase po litie een wilde jacht op een Ford Cor tina van die kleur Op de Academie singel werd de wagen tot stoppen ge dwongen. De inzittenden twee man nen en een vrouw, afkomstig uit Ma de werden meegenomen naar het Bredase hoofdbureau. Ze werden la ter, toen duidelijk werd dat niet een Ford Cortina, maar een Opel bij de overval betrokken was weer vrij gelaten. Saillant détail: in het café Het Centrum leerden de overvallers de heer V.d. Made uit Zevenbergschen- hoek zo goed poker dat hij won. Vol verontwaardiging vertelde de heer V.d. Made later, dat hoewel er ge speeld werd om een rondje hij niets kreeg aangeboden.... wording van beide havenschappen ongetwijfeld bevorderen, aldus G.S. Op een desbetreffende vraag ant woorden G.S. voorts, dat de rede van Terneuzen buiten het beheersgebied van het havenschap is gehouden, om dat de belangrijkste <op de rede uit geoefende activiteit overslag van schip' op schip geen relatie met de wal vertoont. Een tweede factor voor deze be slissing is het belang van het door gaande scheepvaartverkeer, zo wordt daaraan nog toegevoegd. In het belang van dit doorgaande scheepvaartverkeer is ook de rede van Vlissingen buiten het beheers gebied van het havenschap Vlissin gen gebleven, aldus G.S. De droge industrieterreinen van Terneuzen zullen niet aan het terri toir van het havenschap worden toe gevoegd, omdat deze geen of nauwe lijks een relatie vertonen met de ha ven. Het provinciaal bestuur voegt aan dit antwoord nog toe, dat bovendien de gemeente Terneuzen bezwaar heeft gemaakt tegen het inbrengen van de ze terreinen. Op de opmerking van de commissie dat het bevreemding wekt, dat het beheersgebied nogal versnipperd is, antwoorden G.S., dat een aaneenslui tend beheersgebied voor het haven schap niet mogelijk is. omdat het niet juist wordt geacht dat huidige en toekomstige doorgaande verbindingen op. onder of naast het kanaal tot dit gebied zouden behoren. In tegenstelling tot de commissie achten G.S. het geen bezwaar, dat de raad van bestuur van het havenschap de hoofdlijnen van de werkwijze van de adviescommissie voor het bedrijfs leven zal vaststellen. Naar de mening van de vragenstellers zou dat aan deze commissie zelf moeten worden over gelaten. (ADVERTENTIE) De keuken in tandhuisstijl Baronielaan 59 Breda (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De opening van de nieuwe schouwburg aan de Zuid- landstraat in Terneuzen is vastgesteld op donderdag 18 september. De in gebruikneming van de schouwburg de tweede in Zeeland zal met een aantal bijzondere theatervoorstellin gen worden opgeluisterd. Het aanvankelijke plan van een feestelijk openingsconcert heeft men laten varen. Na de officiële openings plechtigheid op 18 september, ge volgd door een toneeluitvoering, wor den op vrijdag 19 en zaterdag 20 september stukken in het lichtere genre uitgevoerd. B. en w. van Ter neuzen hebben de wens te kennen gegeven, dat de nieuwe schouwburg tijdens de openingsdagen door een zo groot mogelijk publiek wordt be zocht. maal", Middelburg-Zuid, wonen. Omgekeerd wondt er aak weer ge mopperd door de schippers van de binnenvaartschepen, die op voor hen ongelegen momenten moeten wach ten „vanwege die treinenloop" en de daarbij behorende altijd haastige reizigers. Toch is in veel gevallen de erger nis van de een zowel als van de an der ten onrechte. Wie kan daar beter over oordelen dan de brugwachter. Hij rekent de „tijden" haarfijn voor. De brug wordt bediend van 's mor. gens vijf uur tot 's avonds negen uur. In deze tijd heeft de scheepvaart dus zeven uur en eenenveertig minuten de gelegenheid om door de brug ge laten te worden. De brug gaat na tuurlijk alleen open indien er aan bod is van schepen. Hoelang staat de brug dam werke lijk open? In het ongunstigste geval moet men 10 minuten wachten, ge rekend vanaf het moment dat de bo men zakken en weer opgehaald wor den. De topdag in 1968 was 22 juli toen er inclusief de jachten 107 sche pen doorgelaten zijn. De totaal be stede tijd was precies anderhalf uur. Op de keper beschouwd heeft niemand klagen, want 1 uur van de 24 uur die een etmaal telt is eigenlijk te verwaarlozen als men dan ook nog beseft dat deze tijd verdeeld ligt over perioden van ten hoogste tien min.. Meer recht van mopperen hebben toch de schippers, die op een reis heel wat wachttijden maken voor sluizen en bruggen. Die uren kosten natuurlijk geld. In het eerste half jaar 1969 passeerden 3432 schepen de brug, waarvoor cleze 2596 keer opengihg, Laten we nu stellen dat de helft vam deze schepen in de zgri. „spertijd" arriveren en 20 min. moe ten wachten dan zijn dat per jaar 1144 manuren, terwijl het lamdver- keer hoogstens 370 uur moeten wach ten, waarvan een deel nog voor zijn genoegen onderweg is. Maar gemopperd zal er we] steeds worden en de brugwachters die dit of van het land of van de waterzijde te horen krijgen laten dit gelaten over zich heen gaan. Zij trachten het iedereen naar de zin te maken, zon der hun plicht waarvoor ze gesteld staan overigens te verzuimen. De tweede Middelburgse kanaal- brug, die „eerlang" zal worden ge bouwd zal in deze „flessehals" veel soelaas kunnen bieden. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Tn de Beyerd te Breda was gistermorgen de Vereniging van VVV-directeuren in Nederland bijeen om er een lezing (in het En gels) bij te wonen door de directeur van de VVV te Lausanne, de heer P. Jaccard. Deze sprak over het moderne toerisme en de taak van de VVV's, die hun ideële functie dienen aan te passen aan de com merciële benadering van het toeris me door de reisbureaus. De heer Jaccard gaf een aantal voorbeelden over de commerciële aanpak van het toerisme in Lausan ne door zijn eigen WV en belicht te een aantal nieuwe toeristische accommodaties in Zwitserland. Hij stelde, dat de WV im een niet spe cifiek toeristische stad genoodzaakt is tot het samenstellen van com merciële arrangementen. Om de toeristen meerdere dagen vast te houden in een stad moeten arrangementen met bijvoorbeeld ex cursies in het V W-programma wor den opgenomen, meende hij. Ook internationale samenwerking achtte de heer Jaccard noodzakelijk. Na afloop van deze lezing discussieerde de heer Jaccard nog met enkele Nederlandse collega's. Vooraf vond een korte huishoude lijke vergadering plaats, onder lei ding van drs. P. Heggen, voorzitter van de Vereniging van WV-direc- teuren. Docenten en studenten van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme te Breda waren eveneens aanwezig. De bij eenkomst werd besloten met een be zoek aan het nieuwe verkeersbureau van de WV Ereda. (ADVERTENTIE) iWvi .'M „IK heb het altijd als een hobby be schouwd, maar nu ik 65 ben, vind ik het welletjes. Wie mij gaat opvolgen, weet ik nog niet." Dit zegt de heer Ph. de Vuijst, commandant van de vrijwillige brandweer in Oostburg. Vorig jaar december vroeg hij bij de burgemeester ontslag per 1 maart van dit jaar, maar tot nog toe heejt hij daarop geen antwoord gekregen. „Het is wel vreemd", zegt hij, „maar ik wacht het voorlopig nog maar even af'. „IK ben al vanaf de oprichting dat was in 1927 bij de brandweer. Het korps heeft op het ogenblik vijftien leden. We beschikken over een mo- torpomp met klein vermogen, een wagen met aanhanger, een poeder wagen van 250 kilo en persluchtmas kers. Er zijn diverse brandweerkorp sen, die nog geen persluchtmaskers hebben. Ik ben commandant gewor den in 1946. Ik ben ook groepscom mandant van de B.B. in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor deze functie heb ik eveneens ontslag ge vraagd. Ik voel van mij zelf, dat het niet mee» gaat. Het wordt op den duur te veel, want ik ben ook nog secretaris van de harmonie. Vorig jaar augustus was ik vijftig jaar lid. Voorlopig blijf ik dat secretariaat nog houden." „IK heb natuurlijk in al die jaren heel wat meegemaakt. Zo kan ik me nog herinneren dat in 1926 brand uitbrak in een oliefabriekje hier in Oostburg. Het vuur was door een kleine jongen aangestoken. We moesten ons toen nog behelpen met handpompen. Bij iedere pomp stonden acht mensen. Het water moesten we uit regenbak ken halen. Het was hopeloos. De hele zaak brandde af. Het materiaal was veel te gebrekkig. Een jaar later kre gen we een motorspuit. We hebben heel wat branden geblust, vooral boerderijbranden." „IN 1945 ben ik voor een spoedcursus naar Engeland geweest om met En gels materiaal te leren werken. Het was n.l. zo, dat men tijdens de bevrij ding dacht dat al het brandblusma- teriaal was meegenomen. In Brussel stond toen gloednieuw Engels mate riaal gereed om hierheen gebracht te worden, maar niemand kon daarmee omgaan Achteraf bleek het allemaal overbodig, want ons materiaal was netjes in Oostburg gebleven. Maar intussen zat ik in Engeland voor een spoedcursus. Ik heb er nog een cer tificaat van." ,ER zijn op het ogenblik plannen voor de vorming van een regionale brand weer niet een beroepscommandant. Ik vind dat dat hard nodig is. Vlijen- twintig jaar geleden heb ik al ge zegd dat een beroepskern in het brandweerwezen met een concentra tie van materiaal en manschappen noodzakelijk was. Dat werkt veel goedkoper en veel efficiënter. Het is zet komt SaUW em nïeUWe op"

de Stem | 1969 | | pagina 3