MERIKAANSE MINISTER GEEFT TOE: .S.-leger dringt door p grondgebied Laos Chaos in Frankrijk Oe^ejyd Griekse primaat Hieronymos dient ontslag in ANS STANDPUNT OYER MJ. NIET GEWIJZIGD nieuw! ananas drups ANN lekker fris Concorde duurste vliegtuig fmooo,- Venhcdk Automobilisten willen politieke partij Jk Riad was tweede man in Egypte Russische matroos weer terug op eigen schip BISSCHOPPEN GEEN MILITAIRE DICTATUUR In 't kort yerleg Brandt -Debré ;n en Zoon Ni IWERKEN BRED AKBEKWAME ZHILDERS Verduisterd geld Man verspeelde in casino Waarde GEVECHTEN SCHADE SCHOLEN IN SURINAME c|\ \A OPEN Hoge 5e Britse functionaris naar Lagos Protest N 11 DE STEM VAN DINSDAG 11 MAART 1969 u dus alleen terecht bil een doorValvolinej*. -land N.V./ Postbus 5050 Rotterdam r werk Lyoeum met Schout^ Ter-neuzen. OG LOON uitvoerder Snelders op het of - na 18 uur Wilhelmi!# euzen. |r van wollen js, bottle en jjrote revers, en 2 vlotte .75 ONN (DPA) De Westduitse Ister van buitenlandse zaken, lly Brandt, en zijn Franse collega, lëhel Debré, hebben gisteren in kn overleg gepleegd, onder meer (voorbereiding van de gedachten- fceling tussen president De Gaul- en bondskanselier Kiesinger, die derdag in Parijs begint. Brandt -Debré zijn het gisteren niet volle- |eens geworden wat de beoorde- van de kwesties inzake de ver ding tussen het westen en oosten eft. Wel staan zij in hun op- „heel dicht bij elkaar". Pat hun mening over de onenig- jd binnen de Westeuropese Unie T)ft zijn beide mannen niet veel ter tot elkaar gekomen. Brandt I vast aan het Westduitse stand- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Haagse politie heeft de 31-jarige bouwprojectleider E. P. uit Soest aangehouden, die er van verdacht wordt een bedrag van 60.000 gulden verduisterd te hebben ea daarvan 40.000 gulden in het casi no van Monaco verspeeld te hebben. De man had bedragen van 40.000 «n 20.000 gulden geleend van enkele onder hem werkende onderaanne mers. De man zou er enkele finan ciële transacties mee uitvoeren, waaruit hij financieel voordeel zou kunnen behalen. Toen na enkele da gen het geld nog niet was terug betaald, deden de benadeelden aan gifte. Het meeste geld bleek in Monte Carlo te zijn opgemaakt. P. heeft ruim een maand in Monaco geleerd. Toen hij in Nederland terugkeerde werd hij in Den Haag aangehouden. Van het verduisterde geld bleek nog slechts 4.000 over te zijn. punt, dat alle zeven leden van de W.E.U. de zes van de E.E.G. plus Engeland elk onderwerp op bij eenkomsten van de W.E.U. moeten kunnen aansnijden. Debré vertolkte nogmaals de Franse zienswijze, dat alle WEU-ver- gaderingen op grónd van het stich tingsverdrag slechts met algemene stemmen gehouden kunnen worden. Van Westduitse zijde heeft men niet temin een lichte nuance in het door Debré vertolkte Franse standpunt kunnen beluisteren. Debré zou zich tot op zekere hoogte bereid hebben getoond het meningsverschil binnen de WEU langs politieke weg en niet op basis van de verdragtekst uit de weg te ruimen. Beide mannen wa ren het er over eens dat de ontwik keling binnen de EEG snel verder moet gaan en dat het westen, on danks de Russische invasie in Tsje- choslowakije, moet blijven streven naar ontspanning in zijn betrekkin gen met de communistische landen, Bondskanselier Kiesinger heeft al laten weten dat hij grote waarde hecht aan het overleg dat hij in Pa- rijs met president De Gaulle zal voe ren. Hij zei dat hij in Parijs graag zou willen horen hoe de Franse pre sident nu tegenover de EEG staat. Op een persconferentie zei Debré gisteren dat Kiesinger in Parijs zal ontdekken dat er geen wijziging is gekomen in het Franse standpunt ten aanzien van Europese kwesties, zoals de WEU en de toelating van Groot- Brittannië tot de E.E.G. SAIGON Meivin Laird, de Amerikaanse minister van defensie, heeft gisteren voor de eerste maal officieel toe gegeven dat Amerikaanse troepen mogelijk op Laotiaans grondgebied zijn doorgedrongen ter bescherming van eigen eenheden. Laird zei niet of er op dit moment nog Amerikaanse militairen zich in Laos bevinden. „Ik be schouw dat niet als een escalatie. Ik geloof dat niemand dat doet". Hij zei dit voor zijn terugkeer uit Zuid-Vietnam naar de Vereingde Staten. De Amerikaanse minister vertrok eerder dan waarnemers hadden ge dacht. Algemeen werd aangenomen dat hij minstens vijf dagen zou blij ven. Laird heeft in Zuid-Vietnam met burgerlijke en militaire leiders en met de Amerikaanse staf de ont wikkelingen besproken na het begin van het vierde Vietcong-offensief, waarbij steden zijn beschoten. „Als deze schendingen zo doorgaan, zal een gepast antwoord op militaire of diplomatieke wijze worden gegeven, zulks in overleg met de Zuidvietna- mese leiders", zo zei hij. Kort voor het vertrek van Laird gaf president Ngoejen van Thieu een verklaring uit waarin hij zei dat een eventuele hervatting van de bom bardementen op Noord-Vietnam uit sluitend tegen militaire doelen ge richt zal zijn. Hij zei niet of al beslo ten was de bombardementen te her vatten. Zoals ln de afgelopen twee weken heeft de Vietcong gisternacht op nieuw 30 steden en militaire bases in Zuid-Vietnam onder vuur genomen. In een vluchtelingenkamp in de pro vincie Quang Ngai werden bij een beschieting twee militie-leden en vier burgers gewond. Elders vielen slechts weinig gewonden. In het grensgebied met Cambodja I hebben Amerikaanse troepen in een gevecht met een flinke Vietcong-een- heid 36 man gedood en zelf zes man verloren. De aanvoerroutes van de Vietcong via het grensgebied worden voortdurend gebombardeerd. De schatte, die door de Vietcong- beschietingen is aangericht, bedraagt sinds het begin van het jongste of fensief ongeveer een miljoen dollar. Honderden huizen en tientallen voertuigen zijn vernietigd. Een woordvoerder van het Noord- vietnamese ministerie van buiten landse zaken heeft de VS van her haalde schending van het luchtruim beschuldigd. Zo was op 8 maart het dorp Vinh Dianh door vliegtuigen beschoten, waarbij onder de burger bevolking slachtofers waren geval len. Ook werd schade aangericht. (ADVERTENTIE) iv warenhui» PlHAMARIBO (A.N.P.) Woens dag zullen 120.000 leerlingen van de lagere, ulo- en muloscholen in Suri name weer les krijgen, nu de staking van meer dan 4000 onderwijzers, die tes weken duurde, is opgeschort. De nieuwe Surinaamse regering en de federatie van onderwijskrachten in Suriname hebben volledige overeen- atemming bereikt, hetgeen heeft ge leld tot een interim-akkoord. Op de dag van de beëdiging van de'pieuwe Surinaamse regering be sloot het kabinet-May de zogenaam de resolutie van 2 februari j.l. in te trekken In deze resolutie was be paald dat aan de stakende leerkrach ten geen salaris zou worden uitbe taald. Enkele dagen later werd het inmiddels hervatte overleg tussen Overheid en de federatie van onder wijskrachten afgerond met de on dertekening van het interim-akkoord, waarin werd overeengekomen dat oen daartoe uitgerust „niet-belang- nebbend bureau" zal worden aange wezen om een analyse te verrichten van de functies van de landsdiena ren, daarbij uitgaande van een in passing van de salarisregeling voor onderwijzers in een algehele salaris regeling voor landsdienaren. Vooruitlopend op de uitkomsten Tan het funetie-analytiseh-onderzoek zal door de regering 3,5 tot 4,5 mil joen ter beschikking worden gesteld ora een uitkering te doen aan alle landsdienaren, „waarbij in het bij zonder gedacht wordt aan de laagst («toldigöen" LONDEN (Reuter) Sir Denis Gteenhill, een hoge functionaris van bet Britse ministerie van buiten landse zaken, is gisteravond naar ujms gevlogen voor overleg met de Britse hoge commissaris aldaar en de federale Nigeriaanse regering. De Nigeriaanse hoge commissaris lijLonden, brigade-generaal Ogoen- dipe, heeft gisteren een onderhoud gehad me» Engelands minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart. Naar men aanneemt hield dit onder houd verband met het debat over de Nigeriaanse burgeroorlog, dat don derdag in het Lagerhuis wordt ge houden. Er zal dan ongetwijfeld gro te druk op de Britse regering wor den hiitgeopfend om de wapenleve ranties aan de federale Nigeriaanse strijdkrachten stop te zetten. Er zijn nog vijf andere frisse drupssoorten in zakjes van f 0,75 en f 1.15. Vele Egyptische autoriteiten hebben gisteren in Cairo opperbevelhebber Abdoel Riad naar zijn laatste rustplaats begeleid. Op de foto: een officier met Riads decoraties volgt de wagen met het stoffelijk overschot, on middellijk gevolgd door president Nasser (met zonnebril). (VERVOLG VAN PAGINA I) lift. Maar een nog veel groter aantal zal rustig thuisblijven en er op kos ten van de patroon een snipperdag van maken die officieel zaterdag zal worden ingehaald met of zonder overuren. Wie wat filosofisch is aangelegd, en niet tegen een lange wandeling opziet zal vanmorgen extra vroeg op staan en bij het opgaan van de zon 6.40 uur aan de forse mars be ginnen naar Parijs. En onderwijl denken aan de arme Wagner, die het een eeuw geleden in de Franse hoofdstad zo arm had, dat hij nauwelijks geld had om brood te kopen en zeker geen geld om een rijtuig te betalen. Hü liep de lange afstand van Parijs naar Melun, meer dan 25 km te voet en dacht onder wijl aan zijn opera's. Maar van ie dere Parijse voetganger kan men niet verlaingen, dat hij alle 12 delen van Wagners gedenkschriften heeft gele zen. De naam des Heren zal in vele Parijse monden dinsdag ijdel worden gebruikt. Hopelijk spreekt Charles de Gaul le ons vanavond als er weer stroom en t.v. is, niet al te bars toe. Want als wij ook nog door hem worden uit gescholden ook zijn vocabulaire is groot dan stijgt om het beeld van een Frans spreekwoord te ge bruiken ons de mosterd toch wel naar de neus. Wij zijn in Parijs toch al zo geprikkeld. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De kosten van het Frans-Britse Concorde-project bedragen ongeveer 1,1 miljard pond sterling. Hierbij is rekening gehouden met de invloed van in flatie en devaluatie. Dit betekent, aldus een artikel in de Times, dat het project sinds men er mee begon per week twee miljoen pond heeft gekost aan de twee landen. De Concorde is hierdoor een van de duurste vliegtuigen die ooit ontworpen zijn. Toen men met het Concorde project begon, in 1962, werd er gerekend op een uitgave van 150 tot 170 miljoen pond. In 1960 dacht de Britse regering, dat de kosten wel zouden stijgen tot 500 miljoen pond, als de machine in 1971 in dienst genomen zou kun nen worden. Tegen het eind van 1968 was de schatting gestegen tot 570 miljoen pond. (Van onze correspondent) TEL AVIV Hoewel het aantal doden en gewonden van de laatste twee dagen aan Egyptische zijde moeilijk te schatten valt, en mis schien groter lijkt dan in werkelijk heid het geval is, aanzienlijk is dit aantal zeker wel. De grootste slag die de Egyptena- ren te incasseren kregen was de dood van de chef van de staf. In de kranten in Tel Aviv in Israël wordt aangenomen dat Riad mis schien niet het enige slachtoffer was, omdat officieren «met zijn rang bijna altijd begeleid worden. Riad werd hier beschouwd als een bekwaam officier, ondanks de pech die hij had toen hij in 1967 aan het hofd van het Jordaanse leger gesteld was. Enige goed ingelichte waarne mers hier geloven dat hij misschien de enige persoon was die zonodig Nasser had kunnen vervangen. Het zal zeker moeilijk voor Nasser zijn een geschikte opvolger te vin den. Niemand kan peilen welke poli tieke betekenis het wegvallen van Riad zal hebben. ft/ C/ Goede morgenbeste vrienden. Er is een berichtje op mijn bureau te rechtgekomen, dat mij in opperste verwarring heeft gebracht. Want wat blijkt daar namelijk uit? Dat de se conde de seconde niet meer isl U begrijpt, dat dit niet eenvoudig te verteren valt; en zeker niet op maandag, als de seconden toch al zo lang duren. Het International Time Schedule Council in New York heeft een nieuwe berekening gemaakt en daaruit is een nieuwe standaard te voorschijn gekomen. Een seconde is vanaf nu voor u 9.192.631.770 periodes van een trilling van het atoom cesium. De omwente- lingstijd van de aarde heeft er dus niets meer mee te maken. Vraag niet hoe ze aan dat getal komen, want daarover kan ik ook geen mededelin gen doen. Het lijkt me niet waar schijnlijk dat iemand al die periodes is gaan tellen, want dat kan natuur lijk nooit in één seconde. Trouwens waar halen ze zo snel een atoom ce sium vandaan? Het lijkt mij toe dit bericht toch met enige argwaan te moeten blijven volgen. Er wordt gefluisterd dat er op 15 maart meer onthullingen over de nieuwe seconde zullen volgen. Af wachten dus. Maar het vertrouwen in mijn trouw polshorloge heeft toch wel een knak gekregen. Is iedere tik nu een oude of een nieuwe seconde? KVP-Br abant: gemaakt! Geen Brokk(x)en LAGOS (Rtr.) De Nigeriaanse regering heeft bekendgemaakt dat zij de jonge Russische matroos, die maandag van zijn schip in de haven van Lagos sprong en aan boord klom van een Brits vrachtschip, aan de Russische ambassade zal overdragen. De matroos was na een ruzie met een oudere collega van de Russische torpedoboot jager Boiky in het water gesprongen en naar het Britse vracht schip Tweedbank gezwommen, dat 400 meter verder lag. De kapitein van dit schip had hem zes uur lang ver-| Rpcliocino' borgen weten te houden. Daarna, al-| OraUBSHlg dus de verklaring van de federale Nigeriaanse regering, was hij van de Tweedbank gehaald en overgeleverd aan de Nigeriaanse politie. De ma troos had verklaard dat „hij bereid was naar de Sovjet-Unie terug te ke- 1» ren. Ooggetuigen, die de matroos heb ben zien meenemen door de Nige riaanse politie, zeiden dat hij de on derscheidingstekens van een onderof ficier droeg. De Nigeriaanse regering had het echter over een 17-jarige matroos. Zijn naam was C. G. Safra- nov. ATHENE (KNP) Tot veler verbazing heeft de Grieks-Orthodoxe aarts bisschop van Athene, mgr. Hieronymos Kotsonis, aan het slot van de ver gadering van bisschoppen en metropolieten om „gezondheidsredenen" zijn ontslag als primaat van de Grieks-Orthodoxe kerk ingediend. Ondanks de geweldige kritiek op de door het Griekse kolonelsregime benoemde kerklei der, heeft de meerderheid van de 70 bisschoppen tegen het ontslag van Kot sonis gestemd. „In de Amsterdamse Kalverstraal bevindt zich de pray-in-church „Kwartier voor God". In Rome heeft men sinds kort op de Sint-Pieter een opschrift aangebracht met de tekst! „Hoofdkwartier voor God". (De Bazuin). Er lopen anders wat vreemde vo gels op deze voetbal (Ajax spookt me nog door het hoofd denk ik). Neem nu die Haagse magazijnbedien de, die bjj een handelaar een manne lijk kanariepietje had gekocht. Ten minste dat dacht hij. Thuisgekomen legde het „mannetje" echter een eitje. De magazijnbediende nam dit niet, ging terug, ruilde zijn „pietje" voor een „petronella", ging opnieuw naar huis om tot de ontdekking te komen dat het „mannetje" wederom zijn af komst verloochende. Op dit punt aangekomen, borrelde de woede in de Hagenaar op. Begrij pelijk. Voor de derde maal snelde hij naar de handelaar, sprak de man ech ter niet aan, maar haalde toch 20 kanariepietjes uit hun kooien. „Bij zoveel pietjes zou altijd wel een man netje moeten zijn", verklaarde hij la ter bij de politie Steenbergen en Van Haaren: Toch de KVPest in! Van de P.v.d.A. staan, zo las Ik er gens, alleen nog de muren overeind. De verdeeldheid, tweespalt en gesple tenheid „binnen" zijn gebleven. Prof. Heertje verwacht vanwege de acties van Nieuw Links „een verdere leeg loop van leden". Het is niet duidelijk waarom de Atheense aartsbisschop zijn ontslag heeft ingediend. Er zijn twee moge lijkheden. hij is het niet eens met de toenemende inmenging van het Griekse bewind in de binnenkerke lijke aangelegenheden of hij wilde door een ontslagaanvrage automa tisch ook zijn benoeming tot primaat door het militaire bewind bij zijn medebisschoppen erkend zien. Een feit is, dat Hieronymos zijn ambtsperiode in 1967 begon met een ambitieus plan de verkalkte kerk van Griekenland bij de tijd te bren gen. Hoewel hij vele vernieuwingen doorvoerde in de zielzorg, de caritas en de opleiding van priesters, kreeg hij de bisschoppen, priesters en gelo vigen niet voldoende mee. Het meeste kwaad bloed zette het besluit van mgr. Hieronymos de Griekse kerk „onafhankelijker" van de staat te maken door middel van een nieuwe grondwet voor de kerk. Zonder zijn medebisschoppen te raadplegen werd deze constitutie doorgevoerd en door het militaire bewind bij decreet bekrachtigd, en kele weken voordat de 70 bisschop pen en metropolieten voor de verga dering naar Athene waren samenge roepen. Deze grondwet geeft de staat in feite meer invloed in belangrijke kerkelijke aangelegenheden, als be noeming van de primaat, dan vroeger het geval was. Zo zal de Atheense aartsbisschop niet meer door de sy node worden benoemd, maar de sy node mag drie kandidaten aan de re gering voorleggen. Die maakt dan uit wie de leider van de Grieks-Or thodoxe kerk wordt. Tenslotte wenst de regering te beslissen over aantal en kwaliteiten van nieuwe bisschop pen. Patriarch Athenagoras van Con- stantinopel heeft bij mgr. Hierony mos tegen de constitutie geprotes teerd. De patriarch, die het ere-pri maat bekleedt in de orthodoxe ker ken, neemt het niet dat eeuwenoude rechten van beroep op en jurisdictie van het oecumenisch patriarchaat zo maar opzij worden gezet. De Atheen se kerkleiders hebben patriarch Athe nagoras te verstaan gegeven, dat hij zich niet moet bemoeien met de bin nenkerkelijke aangelegenheden van Griekenland. De stemming over de nieuwe sy node (dagelijks bestuur van de kerk) geschiedde onder protest van een minderheid. Drie bisschoppen liepen weg, 18 waren tegen. Afwezig waren 2 metropolieten, die huisarrest had den wegens kritiek op de staatsin menging. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG. ..Rij dend Nederland", week blad voor automobilisten, heeft in verband met de voorgenomen verhogingen van verkeersbelastingen, een protestactie georgani seerd, die in korte tijd reeds ongeveer 50.000 re acties heeft opgeleverd. Het blad heeft zich on geveer een maand lang in redactionele artikelen fel gekeerd tegen de plannen van de regering om per 1 juli aanstaande de benzi neaccijns te verhogen ter financiering van de extra defensie-inspanning en om compensatie te krijgen voor het schrappen van de huurbelasting. Aan de lezers werd met klem gevraagd haar reac ties te geven op deze las tenverzwaring alsmede op het regeringsvoornemen tot verhoging van de mo torrijtuigcnbelasting per 1 januari 1970. In zeer korte tijd kwamen ongeveer 5000 brieven en briefkaar ten binnen, waarin op vaak emotionele wijze protest werd aangetekend tegen dit fiscale beleid je gens het autoverkeer. Opvallend was het aan tal brief„kaart"-schrijvers, dat een militant optreden (tocht naar het Haagse Binnenhof, lam leggen van het verkeer in het he le land en dergelijke) eis te. Vele inzenders bepleit ten de oprichting van een politieke partij voor het verkeer en het vervoer. Hedenmiddag om 12 uur wordt door de auto- en motorjournalist de heer Piet Nortier namens de verontwaardigde inzen ders 'n protestnota aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. van Thiel overhandigd. Binnenkort ook: P(artij). V(erliest). D(emocratisch). A(pèl)? Overspelige vrouw: „Ik speel mijn uitwedstrijden altijd beter". Als Je het een beetje logisch be kijkt wint NAC (na NAC Feijen- oord, Ajax - Benfica en Ajax - Feijenoord) met 82 van Benfica. NTS: Es ist Schade! Tot morgen. MERIJN. IN BELGIë zijn meer dan de helft van de sterfgevallen het gevolg van hartziekten en aandoeningen van de bloedvaten. Meer dan een kwart van alle gevallen van volledige invalidi teit moeten aan deze oorzaken wor den geweten. BIJ EEN INCIDENT in Puerto Mon te in het zuiden van Chili zijn zondag 6 doden en 47 gewonden gevallen. Politiemannen die 91 gezinnen van een terrein waar ze zich clandes tien hadden gevestigd, moesten ver wijderen, werden door 1500 mensen met vuurwapens en knuppels aan gevallen. HET PERSONEEL van de Italiaanse gezondheidsdienst aan de grenzen, in de havens en op de luchthavens, heeft gisteren het werk voor een he le week neergelegd. IN LONDEN hebben gisteren twee mannen arrestanten bevrijd uit een „boevenwagen" die op weg was van het huis van bewaring naar het ge rechtsgebouw, waar zij op beschul diging van beroving terecht moesten staan. Het viertal was gisteravond nog spoorloos.

de Stem | 1969 | | pagina 9