W.-Z.-Vlaanderen nog schrille tegenstelling Trein uren gestagneerd Vastgelopen op ha vendam ZEELAND WEINIG WERKLOZEN Weer Zeeuws pleidooi voor invoering van toeristenbelasting Enkele buien Nieuwe kijk' op Zeeuwse recreatie \A A AN DAG Commentaar Spoedcursus in herindelingen Drie BB'ers vijftien jaar in dienst Vrijheid: premie op sterilisatie ...om zéker te zijn Dieven maakten f 13.000 buit rond Zeehond Pierre zwemt nog vrolijk Congres „Havens in de Delta" Inventarisatie door plan. dienst Vliegveld Zeeuws KVP-voorstel gezamenlijk programma van christelijke partijen ■SSKiKs: SSSi DE STEM VAN ZATERDAG 8 MAART 1969 dag 9 maart: Hanswee,, I i uur, Terneuzen 5.24 e, Vlissingen 4.55 en 17 J dinge 6.47 en 19,11 maart: Hansweert 6,jJ Terneuzen 6.05 en igjj ;en 5.37 en 18.04 uur, V,'t. I !5 en 19.53 uur. ADVERTENTIE) itetarieven 40 - 3456 01150 - 3553 HEB DE IUDRUK OF IK lORT STADJES AL EENS C HEB GEZIEN... Zomernachten in Zwed^ [dbg (uur Ide driften, 18 j. Cosa Nostra, 14 j. In als onder vandaag era 14.30 uur La Traviati iurandot en 20 uur Kaktusbloem (AAS in als onder vandaag (PEN •n als onder vandaag (.30 uur De barbier van 20 uur Assepoes en 20 uur Majoor 15 en 19 uur tooi voor Ringo, 14 j. Via Erotica, 18 j. JEN ira 20 uur |r ontucht, 18 j. [Onze man in Bagdad, li DIVERSEN ^KE ie Lozanne 20 uur insociëteit 5TEEN jingsgebouw 19.30 uur Bi e Kroon 15 uur Schieting ■an Zegen Schieting kGE l Heide 15 uur Schieting .'DIJK ttijk 15 uur Schieting EHT an 10 uur Seriekaarting Schepper 15 uur Schieting X Caluwé 15 uur Schieting FILM CONCERTEN ES| I opgebouw 20 uur onder van de liefde, 18 JZEN 20 uur les wordt het hommeles,! pen als onder vandaag 20 uur Kaktusbloem ïLAAS ipen als onder vandaag 2RPEN bpen als onder vandaag 20 uur Majoor Barbara LBURG 10 uur Cosa Nostra, 14 j. NGEN nbra 20 uur man in Bagdad, 14 j. jl 20 uur Via Erotica, 18 j. 'ENTOONSTELLINGEN malig Weeshuis: Schilderh 'est-Vlaanderen 1968 (t«' It) iLBURG archief: Curieuze pfstukken )ORPE rie Troutzaerte: Exp. FM» ners en J. Siegers DIVERSEN ZEGEN shuis 19.30 uur Voorlid» nkomst veilingverenigw! d-Beveiand" IORPE Ie Cock 14.30 uur iting Vijlder 15 uur Schiet»! iecilia voor deze rubriek: tel.0' postbus 116 in De vele Zeeuwen die donderdag de publieke tribune in de Tweede Kamer bevolkten, toen daar het wetsontwerp herinde ling Zuid-Beveland aan de orde was, zullen het gevoel hebben gekregen een stoomcursus in het studievak „gemeentelijke herindeling" bij te wonen. De specialisten op dit gebied van de fracties leverden imposant vuur werk, dat echter door minister Beer- ning met lusteloos aangevoerde em mertjes water werd geblust. Minis ter Beernink besefte blijkbaar dat de neuzen al waren geteld en dat het wetsontwerp, dat hij van zijn voorganger heeft overgenomen, moeiteloos de parlementaire drem pel zou passeren, zoals hij ook heeft kunnen becijferen dat het amende ment-Van Thijn, hoe knap ook ver dedigd, bij de stemming van a.s. dinsdag geen kans maakt. Wat kenmerkend was voor het debat; dat was het volkomen gemis aan een wetenschappelijk doordacht fundament voor een zo belangrijke materie als de herindeling van ge meenten. De eerste pogingen om zulk een fundament te leggen (het rapport over bestuur in agglomera ties van prof. Brasz, de inzichten van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening en een studie rapport van de Ned. vereniging van gemeenten) waren ofwel tè recent van datum, ofwel nog niet beschik baar. Vo:r de kamerdiscussie en zeker voor het uiterst zwakke ant woord van de minister waren zij dan ook van generlei betekenis. Po pulair gezegd sprak men over iets waarover eigenlijk weinig zinnigs te beweren viel. Het wetsontwerp zal de eind streep niettemin halen. Maar an ders staat het met het wetsontwerp betreffende de herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarop vol gens onze informaties niet minder dan acht amendementen zullen wor den ingediend, waarbij de inspraak van de betrokken regio's krachtiger is geweest en waarbij de problema tiek dramatischer is dan die in Zuid- Beveland. Voorts ligt er het wetsont- wepr voor de herindeling van Tho- len, waarbij voor het eerst de ge dachte van bestuursraden aan de orde komt. Zouden wij ten aanzien van Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen een herhaling van het debat over Zuid-Beveland moeten verwachten, dan wordt het wel een trieste zaak. Het laatste waaraan men in Zee land, aan de vooravond van grote ontwikkelingen behoefte heeft, is wel een theoretisch gekeuvel. Wij hopen dat het debat ovar Zuid-Beveland speciaal voor minis- ter Beernink een vooroefening is ge weest, en dat hij ten aanzien van de herindeling Zeeuwsch-Vlaande ren bereidheid zal tonen om te dis cussiëren over wezenlijker zaken dan de vraag of 300 inwoners van "et one dorp zwemles krijgen in het naburige dorp, of dat zij daar hun I Aderen alleen maar lager onder- Wijs laten volgen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG West-Zeeuwsch-Vlaanderen deelt nog steeds niet in de steeds gunstiger wordende situatie op de arbeidsmarkt. Per eind februari was in het gebied van Oostburg niet minder dan 9 procent van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk. Dit percentage steekt bijzonder schril af tegen het landelijk gemiddelde, 2,6 procent, en dat voor de gehele provincie Zeeland, 3,4 procent. Dat de anders gebruikelijke daling in de werkloosheid in de maand februari, in dit vooral agrarische gebied, is achterwege ge bleven, is vooral te wijten aan de matige weersomstandigheden gedurende de vorige maand. Het gebied van Hulst vertoont t.o. v. dezelfde periode van vorig jaar een aanmerkelijk betere situatie. Daar daalde in die periode het per centage mannelijke werklozen n.l. v. 8,4 naar 4,7 procent. Belangrijke oor zaak daarvan is natuurlijk de nog steeds toenemende industriële be drijvigheid in 't gebied van Terneu zen. Het laagst aantal ingeschreven mannelijke werklozen telt het rayon Vlissingen, n.l. 161, of slechts 1,6 procent van het totaal. In Goes t.o.v. februari vorig jaar de werk loosheid zelfs iets toegenomen, n.l. van 2,5 tot 2,6 procent of precies het landelijk gemiddelde. Ook hier is natuurlijk het slechte weer een be langrijke „boosdoener". Het totale aantal werkloze mannen dat per eind februari in Zeeland stond ingeschreven bedroeg 2110, 400 min der dan een jaar daarvoor. Vooral het aantal metaalbewerkers dat werk zoekt is thans gering. Het zij11 over de gehele provincie slechts 69 man, terwijl er in dit vak niet minder dan 416 gevraagd worden. Ook de vraag naar bouwvakkers is belangrijk gro ter dan het aanbod, n.l. 235 tegen 150. Voor de maand maart kan worden gerekend op een vrij belangrijke da ling van het aantal ingeschreven werklozen, vooral in de seizoengevoe- lige beroepen. In verband met het aflopen van het mosselseizoen wordt in de be roepsgroep visserij personeel en in aanverwante bedrijven, op een stij ging van ht aanbod gerekend. Het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Middelburg, en de verschillende gewestelijke ar beidsbureaus en bijkantoren in de provincie, hechten intussen ook veel waarde aan de interprovinciale ar beidsbemiddeling. De nieuwe, soms zeer grote bedrijven, die zich in Zeeland vestigen, kunnen nu een maal niet met uitsluitend Zeeuwen worden „bemand". Omgekeerd biedt Zeeland nog lang niet die rijke scha kering aan beroepsmogelijkheden als b.v. de Randstad. Vacatures en aan biedingen worden daarom steeds door het gehele land via vertakkingen van de arbeidsbureaus verspreid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De commis saris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft opnieuw een pleidooi gehouden voor de invoe ring van toeristenbelasting. Dit keer deed hij dat voor een wel Be weers- looruitzicliten zondag en baandag, JPSesteld door Je'K.N.M.I. op "Wag om 18.00 luiden: £nkele buien, koud 01>k'arin8en en overdag vrij no^j]v^rsV00ruitzicbten in cijfers zondag. °Ver Nederland zijn voor wa1taI uren 1 tot 3: min-" u 0 tot 4 graden boven nor- onru' oiax-temp.: 0 tot 4 graden oeriij nortnai;l; kans op een droge epflfli van minstens 12 uur: 70 pro- maai- °P een ®eheel dr0°g et" ™aal. 30 procent. m?.6.,, weersvooruitzichten voor maandag luiden: tnmn zon: 1 tot 6; min.- temn n ?mstreeks normaal; max.- ka„?'; tot 4 graden onder normaal; m een dro§e periode van min- üehjoi jiUur: Procent: kans op een droog etmaal: 50 procent. (Van een onzer verslaggevers) SOUBURG De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft in de commandopost van de B.B. te Middelburg drie vesten uitgereikt voor 15 jaar vrijwillige dienst bij de B.B. De onderscheidingen, met oorkonde, werden overhandigd aan de heren G. van Loo, A. v. d. Veer en L. Vlees drager. De heer van Aartsen sprak verder zijn erkentelijkheid uit voor de niet- vrijwillige B.B.'ers die reeds in mili taire dienst geweest zijn, maar toch hun taak met toewijding vervullen. CHANDIGARH (AP) De gevan genen in de staat Haryana in India zullen een maand eerder in vrijheid worden gesteld als zij zich laten ste riliseren. De regering heeft besloten de straf van iedere gevangene die op zijn minst drie kinderen heeft en zich laat steriliseren, zal worden kwijtgescholden. DE KLM heeft haar voormalig hoofdkantoor aan de Plesmanweg in Den Haag verkocht aan de rijksover heid, die dit gebouw heeft bestemd voor het ministerie van verkeer en waterstaat. (Van onze correspondent) LEWEDORP Een kraanwagen die vrijdagmorgen de spoorwegover gang onder Lewedorp overstak, heeft ervoor gezorgd dat de Zeeuw se lijn die dag ernstig werd gestag neerd. De kraanwagen raakte net even de electrische bovenleiding waardoor deze uit het lood raakte. (ADVERTENTIE) ii.v. verzekerings maatschappij brand-,inbraak-,storm-englasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: westblaak 22-r'dam tel.010-110004* Agentschap voor Zeeuwsch Vlaanderen VIJGEBOOM, telefoon 01178-590 Sluis, Gouverneurstraat 6-8 Toen om circa half negen de trien richting Goes aam kwam daveren, nam deze gelijk een deel vam de bo venleiding mee die ruim vijfhon derd meter werd meegesleurd. De stroomafnemers op het treinstel raakten vast in het kluwen draden en brak met een knal af. Onmiddellijk werd de spanning van de bovenleiding genomen. De trein reizigers werden daarna met een bus niaar Goes vervoerd, waar men weer verdere aansluiting had. Om streeks twee uur was men zover dat op dit traject één baan weer in gebruik kon worden genomen. Voor het invallen van de avond was de beschadigde bovenleiding weer geheel hersteld. De vertraging door dit ongeval veroorzaakt, noemde de N.S. zeer aanzienlijk. Op de foto: Tijdens de reparatie van de bovenleiding. (Van onze correspondent) KRUININGEN In de nacht van donderdag op vrijdag is er bij het exportbedrijf van aardappelen, groente en fruit C. Meijer N.V. aan de Stationsweg in Kruiningen, in gebroken. De daders wisten een be drag van 13.000 te ontvreemden. Via een ventilatieruitje in de kan tine is men het gebouw binnenge drongen. Men heeft de kluis, die wel brandvrij doch niet inbraakvrij was, gekraakt en een bedrag dat ligt tus sen de 10.000 en 13.000 ont vreemd. Door de politie wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. Tot heden toe ontbreekt van de dader (s) nog elk spoor. zeer geëigend forum, nl. in zgn officiële toespraak ter gelegen heid van de officiële opening van de 14e HISWA in de nieuwe RAI te Amsterdam. Hij kon daar bijzonder de nadruk legigen op heit belang van de ontwik keling van Zeeland als recreatiege bied en voornamelijk als watersport- centrum. Op grond vam de beperkte mogelijkheden ter besteding voor re creatieve objecten zou hij de invoe ring vam een toeristenbelasting toe juichen. Mr. Van Aartsen cijferde voor, dat naar een sobere schatting in de pe riode 1963-1972 ruim 84 miljoen gul den per jaar nodig is voor het tref fen van recreatieve voorzieningen. In de jaren na '72 zal dat ruim 200 mil joen zijn. „Zeeland ziet in de zomermaanden zijn bevolking vertienvoudigen. Wan neer een kwartje per persoon per overnachting zal worden geheven niet alleen van de hotel- en pension gasten maar ook van de kampeerders dan zou dit voor de Zeeuwse toe ristengemeenten vorig jaar globaal zijn neergekomen op een opbrengst van 1,3 miljoen gulden". Aan deze becijfering voegde de commissaris van de koningin nog toe: „er beslist van overtuigd te zijn, dat de invoe ring van een toeristenbelasting de vakantiegangers er niet van weerhou den zal om te komen". Zoals eerder gemeld: vorig jaar telde Zeeland bij na zes miljoen toeristische overnach tingen. De kampeersector nam daar van ruim 70 procent voor haar reke ning. Deze gelegenheid nam. mr. Van Aartsen tevens te baat om te wij zen op de betekenis van het Veerse Meer: in het gehele land zijn er 49.569 vaste geregistreerde ligplaat sen in totaal 452 havens. Het Veerse Meer heeft een bevaarbare opper vlakte van 1500 ha. voldoende voor 4500 boten, dat wil zeggen anderhalf maal zo groot als de vijf bevaar bare Loosdrechtse plassen bij elk aar. Het toekomstige Zeeuwse Meer en het Grevelingenbekken, met een gezamenlijke oppervlakte van 20.000 h. zullen straks ruimte bieden aan 60.000 boten. De voorzitter van de Hiswa, M.E. L. baron Van Wassenaar, deelde bij deze opening nog mee. dat tussen de K.V.N.W.V., A.N.W.B. en Hiswa o- vereenstemming is bereikt over de algemene voorwaarden voor het bou wen en repareren, het kopen en verkopen van jachten en voor het huren en verhuren van zomerlig- plaatsen en winterberging. in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft vrijdagochtend de 14e HISWA in het Amsterdam se RAI-gebouw geopend. Hij deed dit door het luiden van een scheepsbel, en wel zo krachtig, dat een naambordje boven de bel niet tegen het geweld was opgewassen en ter aarde stortte (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De zeehond Pierre, die sedert de afsluiting van het Veersegat in het Veerse- meer rondzwemt, is nog steeds present. Naar „de Veersemeer- gids" meldt is het dier de winter ongeschonden doorgekomen en maakt hij nog steeds geen aan stalten om via de dijken of de sluizen een groter jachtgebied dan het Veersemeer is, op te zoe ken. De eenzaamheid schijnt Pierre geen kwaad te doen. Hij voedt zich met de vis die in het Veersemeer rondzwemt en amu seert zich door van tijd tot tijd op te duiken in de huurt van eer zame hengelaars, waarvan enke len niet voorbereid op de ver schijning van Pierres besnorde kop soms denken dat het Veersemeer, precies als Loch Ness, zijn eigen monster heeft... (Van een onzer verslaggevers) DELFT/MIDDELBURG Het ge zelschap „Praktische studie", een studievereniging van studenten in de afdeling weg- en waterbouwkunde aan de Delftse T.H., organiseert op 18 maart een congres, dat geheel ge wijd is aan de havenproblematiek in de Delta. De minister van Verkeer en Water staat, drs. J. A. Bakker, opent het congres. Daarna spreken de commis saris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de Antwerpse schepen van Handel en Scheepvaart, L. Del- waide, en burgemeester Thomassen van Rotterdam, waarna een forum discussie wordt gehouden. Ir. S. A. Posthumus leidt deze discusie. Fo rumleden zijn: drs. M. C. Verburg, drs. J. W. Kurstjens, prof. M. An- selin, en ir. J. de Ranitz. Enkele dagen voor het congres en enkele dagen erna wordt er in de Delftse TH een tentoonstelling over het Deltagebied ingericht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/MIDDELBURG De rijksplanologische dienst heeft een her-inventarisatie van de re creatiegebieden en recreatiestre ken in Zeeland gemaakt, welke in de vorm van een rapport - waar van het concept thans gereed is - zal worden aangeboden. Naar de „Veersameer-gids" meldt, liggen er alleen al binnen het directe bereik van het Veersemeer, één van de vier Zeeuwse recreatiestreken, elf vrij toegankelijke recreatiegebie den, met een totale oppervlakte vain 539 hectare. Behalve het krekenge- bied bij Veeire, zijn er andere in toe ristisch opzicht interessante gebie den, zoals de Schotsman, waar een prachtig bos is gevormd, en het schorrengebied bij Oud Sabbinge, waar zich een meeuwenkolonie ge vestigd heeft. Een nieuw fenomeen aan het Veer- demeer is het vliegveld in het noord- Sloe, waarvan de aanleg intussen ter hand is genomen. In en aan het meer zelf zullen nieu we projecten worden aangepakt. Aan de noordoostelijke zijde van „de Haringvreter" komt een nieuwe aanlegsteiger en bij het Aardbeien eiland wordt een kruissteiger ge bouwd. Bij de Oranjeplaat wordt bin nenkort begonnen met de bouw van een jachthaven en 't door afkalving aangetaste strand bij Vrouwenpolder wordt weer op breedte gebracht, van een oeververdediging voorzien en uitgerust met enkele verpozingsstei gers. Van het departement van C.R. M. zijn subsidies toegezegd voor het maken van een kunstmatig eiland ten westen van de Goudplaat. De gemeente Wissenkerke kreeg subsidie voor die verbreding van de weg naar de Goudplaat, Veere voor de aanleg van een weg langs de oever van het meer en Kortgene voor aanleg van een parkeerterrein en voor een voet pad, met zit- en rustplaatsen. In het recreatiegebied Het Veer semeer was in begin 1967 al ruim 22 miljoen gulden geïnvesteerd. Het Oranjeplaatproject te Arne- muiden, dat binnenkort ter hand wordt genomen, omvat de aanleg van een jachthaven met ligplaats voor 345 schepen, een bungalowplan, een kampeerterrein en een café-res taurant. Het gehele terrein is circa veertig hectare groot. Het plan hier voor is ohtworpen door de Nederland se Heidemaatschappij. In juli van dit jaar zal het werk worden opgele verd. DEN HAAG (ANP) De kring Zeeland van de KVP acht het ge wenst, dat vóór de verkiezingen in '71 de christelijke partijen elk onder ei gen naam uitkomen, echter met een gezamenlijk program. En voorstel van deze strekking zal behandeld worden op de partijraadsvergadering van de KVP, volgende week in Arn hem. Voor deze vergadering zijn inmid dels ongeveer honderd voorstellen in gediend. Zo wordt er bepleit, dat de KVP een duidelijk gezicht toont bij de actuele vraagstukken van de bui tenlandse en binnenlandse politiek. Ter bevordering van de communi catie in de partij wordt voorgesteld periodiek een groot partijcongres te houden. Zo zou het volgend jaar een partijcongres moeten worden gehou- len, dat in het teken dient te staan van de verkiezingen 1970-1971 en van de te volgen koers hierbij. (Van onze correspondent) waren spoedig ter plaatse om assis- zal worden, gerepareerd metende Nederlandse motorschip Re-

de Stem | 1969 | | pagina 3