Moderne sportvisser zaak van miljoenen uctievuerkers istratieve verksters J0PCHEF (vrij Volgens betrouwbare ramingen telt Ne derland ruim 700.000 sportvissers. In dit ge tal zijn ook vele tienduizenden jongeren opgenomen, die beneden de 16 jaar nog steeds buiten elke registratie van hengel- akten of bijdragebewijzen vallen. Rond 1975 zal het aantal sportvissers^dat regel matig aan de waterkant verschijnt, beslist boven het miljoen liggen. Wie de gezins leden meerekent, die op vakantie en in vrije weekends steeds meer met de hen gelende pa, naar de waterkant trekken, komt aan twee miljoen waterbermtoeristen. Omzet Massaal Planning Deze foto van de moderne sportvisser 1969 is nog geen mo del of doorsnee van het groeien de hengelaars-legioen. Maar vele tienduizenden sparen al voor het bezit van een mooie visboot. U moet bedenken, dat de inmiddels overleden Sjaalc Jurgers pas 12 jaar geleden de eerste grote zee- hengel-concoursen op Tholen or ganiseerde. In die jaren waren de zeehengelaars, die op de dijken en strekdammen van Zeeland vertoefden nog slechts bij en kele honderden pioniers te tellen. Ook de trek van vele tienduizen den Belgen heeft inmiddels al tot problemen rond. de 'drukke dijk- recreatie geleid, die het zelfs no dig maakt looprecht-vergunnin- gen uit te geven om dijkbescha- digingen tegen te gaan. In 2975 hebben een paar honderdduizend hengelaars de beschikking over een eigen visboot met buiten boord-motor. Het zal een im mense taak worden deze nieuwe watersporters een goede en vei lige watersport-etiquette bij te brengen. Het totale bootbezit van hengelaars (alle hengelspullen FOTO PIET MUZEN inbegrepen), zal dan de 1 mil jard gulden gepasseerd zijn. Het valt te hopen, dat de Tweede- Kamerleden, die de komende maanden over de wijziging van de visserijwet moeten beslissen, deze voorzichtige ramingen, ge- ent op de Amerikaanse ontwik kelingen van de afgelopen 25 jaar, eens in hun overwegingen meenemen. En de parlementa riërs behoeven zich bij hun keuze voor een prioriteit voor de hen gelsport dan niet eens iets aan te trekken van de partijpolitieke betekenis van de 1 miljoen sport vissers; dus drie tot vier miljoen gezinsleden, die in dat jaar op een zonnig weekend naar de wa terkant trekken. En hebben de Haagse heren wel eens bedacht, dat de trek op en naar het water gedurende een groot aantal uren van de dag veel verlceer van de wegen houdt en dichtbezette re creatieruimten in de bossen en schaarse heidevelden ontlast. Het tg van enorm belang, dat de sportvisserij de kans krijgt een optimaal gebruik te maken van de recreatieve ruimten op en langs het water. De recreatie is een sociaal noodzakelijke com pensatie van de enerverende druk van een geïndustrialiseerde en verstedelijkte maatschappij geworden. Er zal dus meer vis- en hen gelsportwater beschikbaar moe ten komen. Uitbreiding van dm hengelsportmogelijkheden bete kent, dat de georganiseerde sport het beheer van het water in han den zal moeten krijgen, omdat alleen dan een visstand wordt opgebouwd, die aan de eisen van deze massa-recreatie kan vol doen. Ook de hengelaars zullen zich daarvoor in de toekomst, ook al omdat ze vele beroepsvis sers een rechtvaardige schade loosstelling moeten geven, gro tere financiële offers moeten gé- troosten. jOver de vele recreatie-vissers, die in ons land de vele kilometers waterkant bevolken, schrijft onze hengelsportmedewerker in dit artikel over de vrije tijd. SPORTVISSEN: :hinefabriek to Dongen (100 bouwen wi] installaties voor ort voor de zuivel-, dranken- liddelenindustrle. net uitbreiding van onze pro- wij 3 Bemetei-niveau kantoorwerkzaamheden. e richten aan de Bedrijfsleiding, traat 90a, Dongen. n een afspraak maken voor een gesprek. Tel. 01623-2305. renhuis met een verkoop- DO m1 en 275 medewerkers, lingen dames- en kinder- es-, heren- en kindertrico- jons, kledingstoffen, naris dient een sterk sti- ivloed te hebben op veI opgebeuren, hetgeen in' sieve begeleiding van her ersoneel, perfekte verzo'" iresentatie per afdeling, b®' ït op peil houden van o' een regelmatig konta*1 het i or P- hiervoor aan iemand ntëf' de kwaliteiten, kommercie15 lopervaring, goede snia®1 algemene ontwikken™ ;e 0j ordt jaar. kkring, goede ,a. een boeiende, 9®' l, een uitstekende sa- sekundaire arbeid5' pensioenregeling)- uitvoerige gegevens °Ye' ing en beklede funkf® an de direktie van Postbus 216, Dordrecnf (o.; iet eiding Aan dit getal moet de sociaal- lonomisehe betekenis van deze ge ïnde openluchtrecreatie gemeten orden. Geen wonder dus, dat en kele jaren geleden minister Bies- luvel na een fel offensief van irijvende hengelaars, hengelende irijvers en hengelsportorganisaties tot een belofte voor prioriteit voor c|e hengelsport kwam. Er staat zelfs ten belangrijke wetswijziging op jtapel, die de hengelsport juridisch de mogelijkheden gaat openen, be slag te leggen op de schubvisstapel, die tot nog toe yeelal door de be- rbepsvisserij werd beheerd en weg gevangen. Deze doorbraak in het itionale visserij-beleid, belooft de mende decennia een ware stroom- rsnelling te geven aan deze won- rlijke vorm van vrijetijdsbeste ding, die elk weekend veel meer „Broeders in Petrus" aan de water kant brengt, dan er zondags voet- Mlenthousiasten binnen of buiten de krijtlijnen staan. JrVooral in de naoorlogse jaren hfeef- de hengelsport een opzienba rend democratiseringsproces be leefd. Was /óór de oorlog 'de hen gelsport nog vaak een goedkope vrijetijdsbesteding voor de kleine man, vandaag de dag staat de fa brikant en professor, de zakenman en slager, naast de metaalbewerker en kantonnier. Geen sport ter we reld, waar de grenzen van milieu, iijkomen en maatschappelijke status zo vervaagd zijn als in de hengel- spor' aan de waterkant. Honderd duizenden hardwerkende lieden Rèbberi ontdekt, dat er geen beter ITtidde> tegen overspanning, mana gerziekte en zenuwinstortingen is, els de rust aan de waterkant, waar een wuivende rietkraag met zingen- B vogels, een glinsterend stuk strand of een zonovergoten plas eile fabrieksfluiten, tik klokken en kantoorlucht doet vergeten. in hengelspoirtairtikelen doen ont staan. Sportvissers die een uitrusting van 500 tot 1000 gulden hebben, zijn beslist geen uitzondering. De 50.000 hengelaars, die inmiddels al over een eigen visbootje beschikken, dus nog niet eens meegerekend. Aan hengels en andere hengespullen kan men de gemiddelde sportvisser be slist op 100 tot 150 gulden aan hengel sport-artikelen rekenen, waarschijn lijk nog meer. Aan hengel-uitrustin- gen, visboten en buitenboordimoto- ren meegerekend, komt men dan al op een kwart miljard gulden aan al les wat voor deze sport gebruikt wordt. De voorzitter van de Algemene Hengelaars Bond, Kees Vrijling, heeft onlangs berekend, dat de sport visserij in 1968 een bedrag van 50 tot 60 miljoen gulden, via de produktie- ve en consumptieve kanalen, in eco nomische roulatie brengt. In 1975 zal dat jaarlijks te besteden bedrag tot minstens 100 miljoen zijn opge lopen. Dat is eclit geen visserslatijn, maar een voorzichtige rekensom van alles wat aan botenhuur, haakjes, aas, materialen en „natjes en droog jes" nodig is om dit watergeuzen-le ger te fourageren. gemiddeld al 50 percent van alle be woners zeehengelaar. Duizenden en thousiaste sportvissers, die 't gewo ne braadpan vissen op botjes en an dere platvissen moe zijn, hebben zich snelle visbootjes aangeschaft om op tot nog toe onbereikbare streken in de grote sfcroomgeulen in en rond de Delta, Wadden of op de zuidelijke Noordzee nieuwe avonturen met veel grotere vissoorten te beleven. Er is een jacht op kanjers begon nen. De moderne zeehengelaar en binnenvisser stroopt half Europa al af. De toenemende bootvisserij is een overstapje geworden naar de gro te zeehengelsport op volle zee. Vele hengelexpedities vanuit IJmuiden Scheveningen, Oostende en enkele Zeeuwse vissershavens hebben al be wezen, dat de grote zeehengelsport niet alleen vanuit de zeehengel-do- rado's in het Engelse Looe, Helgo land, Ierland of Portugal bedreven kan worden. Ook voor de Zeeuwse kusten worden kabeljauwen tot 30 pond, honderden makrelen en wat verder op zee, kleine haaien gevan gen. Om van de knokkende bak steen dikke zeebaai-zen, die nylon van 0.35 honderste aan flarden kun nen trekken, nog maar niet te spre ken. 'eze massale trek naar de water- 1 beeft een miljoenen-industrie Wie los van de onschatbare recrea tie-waarden van verpozing-zoekende werkers dan bedenkt, diat de beroeps- meer) jaarlijks een omzet aan schub- vis heeft van ongeveer 600,000 gul den, kan begrijpen, dat van een com merciële benadering van een schub visstapel voor enkele honderden be roepsvissers op het binnenwater- geen sprake meer kan zijn. De verhouding van 1 beroepsvis ser tot ruim 2000 hengelaars, spreekt boekdelen. Het negeren van dit na" tionale recreatiebelang zou het best vergeleken kunnen worden met een voorstel om op elk voetbalveld van een beroepsvoetbalclub elke zondag in plaats van een competitie-wed strijd voor 50.000 juichende suppor ters op de tribunes, een koe op dit grasveld te laten grazen. Afgezien van de waterverontreiniging, is het matige visbestand in Nederland voor al het gevolg vatl de intensieve be- vissing en het commerciële beheer door de beroepsvisserij. De stijgende welvaart, snelle nio- torisatie en groei van het aantal vakantiedagen zullep de komende ja ren een versnelde groei aan de hen gelsport geven. De toenemende druk te op het binnenwater met teleur stellende vangsten heeft al tot een sterke trek naar het zoute water geleid. Op de Zeeuwse campings is aandeel rond de 25 percent en slechts 20 percent van alle buitenboord-mo toren is lichter dan 7 p.k. In West- Europa heeft deze lichte motor 65 percent van de markt. De buiten boordmotoren boven 20 p.k. maken slechts 15 percent van de Nederland se markt uit. Ongeveer 70 percent vain de 13.000 buitenboord-motoren, die in 1967 in Nederland werden ge ïmporteerd, zijn van Amerikaanse makelij. Deze zucht naar avontuur, de jacht op de kanjer, die weer nieuwe ma terialen en aanschaf of huur van vis boten vraagt, zal de hengelsportom- zetten binnen 15 jaar verdubbelen. Wat Europa en Nederland te wach ten stoat, kan ook Amerika ons le ren. Amerika heeft al 60 jaar een se- rie-produktie van buitenboord-moto- ren. De laatste 10 jaren zijn in Ame rika meer buitenboord-motoren ver kocht dan in de voorafgaande 50 ja ren. In Amerika wordt ruim 70 per cent van alle buitenboord-motoren in visboten gebruikt, 47 percent voor toervaren, 37 percent voor waterski en, 7 percent voor de jacht en 7 per cent voor andere doeleinden. Deze cijfers leren dus ook, dat een aantal buitenboordmotoren een ge mengd gebruik heeft. Maar het is duidelijk dat 70 percent van al le varende Amerikanen hun buiten boordmotoren uitsluitend, dan wel op gezette tijden, voor een trip naar ideale visstekkies gebruikt. Er is alle reden om aan te nemen dat. deze motorisering aan de wa terkant ook in Nederland vroeger of later gaat doorbreken. De hen gelsport gaat dus wel wat boten en buitenboordmotoren betreft 'n mil- inenen-business worden, die de om zet van hengels, haakjes en werp- molens nog verre gaat overtreffen. Het is alleen een kwestie van wel vaart. De verkopen van diverse typen buitenboord-motoren bewij zen dit. In Amerika is 55 percent van alle verkochte buitenboord-motoren 20 p. k. Tussen 7 en 20 p.k. ligt het markt- Deze opzienbarende cijfers kunnen voor de planologen van nu, van groot belang zijn voor de planning van de watersport-accommodatie in 1975 en later als bijvoorbeeld de hele Zeeuw se- en Zuidhollandse delta gesloten wordt. Er gaat een ware doorbraak in visboten komen, die eigen sport vishaventjes vragen, dus reservering van vrijkomende deltahaventjes. De Amerikaanse markt-onderzoekers verwachten geen grote verschillen tussen de Europese en Amerikaanse gebruikers. Het zal net zo zijn als de aankoop van wagens, die in Neder land gemiddeld ook wat lichter zijn dan in de „States", maar een wagen dichtheid zoals in de States zullen we over een aantal jaren ook in Ne derland gaan benaderen. De achter stand wordt steeds sneller ingelopen. Ook de motorisering in de varende hengelsport gaat die kant uit. Al bij al staat de totale ontwikke ling van de hengelsport-industrie in West-Europa aan de vooravond van een tweede revolutie. De hengelsport- winkel van het jaar 1975 zal iets hebben van de foto, die „De Stem" op de stoep van het bekende hengel sporthuis van Jurgers in Bergen op Zoom liet maken. Er zijn korte en lange zeehengels, lichte en zware werpmolens voor het zware werk op het zoute water en het lichtere werk op het binnenwater. Er zijn dobbers voor haaien en geep, maar ook lichte pennetjes voor alver en rietvoorn. De honderden soorten en typen haakjes en haken, die te koop zijn, liggen buiten deze foto nog opgeborgen in de tientallen laatjes en schuifjes van dit hengelsporthuis. Er zijn lieslaar zen om in de branding te kunnen lo pen om met lange zeehengels het lood met beaasde haken 100 meter en verder tegen de rand van de vis rijke diepe stroomgeul te gooien. Er zijn dure rails op korte stevige boot- hengels voor de visserij op volle zee of de stroomgeulen van wadden en delta. Voor deze droomfoto voor me nig sportvisser compleet met boot en buitenboordmotor is al een bedrag van ruim 5000 gulden gemoeid. In 1975 zullen al enkele honderdduizen den sportvissers over een dergelijke all-round uitrusting beschikken. De keuze van een snelle veilige vis boot, zoals deze Noorse With, maakt ook leuke toerrochten met vrouw en kinderen mogelijk. Het is juist deze groeiende combinatie van vissen en totale gezinsrecreatie, die in Bra bant en Zeeland tot een sterk geste gen trek naar de Delta geleid heeft. Dit is het zaligste moment voor de visser. Het is een ge weldig gevoel na een strijd van (soms) uren met een on bekende de vis eenmaal getemd te hebben. Dan valt alle spanning van je af en ben je erg gelukkige DE STEM VAN ZATERDAG 8 MAART 1969 jsche montage-afdeling montage-werkzaam- k). oon wordt doorbetaald. lgene CAO! In de irsut. avonds tussen 19 en 30 )P ZOOM tel. 01040-0304 den u 't beste schikken.

de Stem | 1969 | | pagina 21