Zelfverzekerde automobilisten Het blaaspijpje funest voor Caïr X a gaan de „zware tijd tegemoet overmoedige mokkE Juffrouw Hanema Zuurtje maakt „kennelijk staat" verleden tijd Van veel geks naar goed ZINGEN Gevaarlijk skazone 22 [koud! Verplicht Opvallend 7 hem zon o'i boom^^ kleren kreeklied klein- wier 63 man "tot melK b orde^ soin tand roken tuinke. pochsik. hemden Nu binnenkort de bloedproef verplicht zal worden, zal de politie met een duidelijke werkverschuiving wor den geconfronteerd. De papieren last zal lichter kunnen worden, maar aan de andere kant zullen politiemen sen met blaaspijpjes gaan werken, die als „voorproef" dienst gaan doen. Iedere verdachte kan niet gelijk een bloedproef (waarvan de kosten 65 gulden zijn) worden afgenomen. Na de invoering van de nieuwe wet zullen „alcoholhoudende" Nederlanders vaak met de blaaspijpjes in aan raking kunnen komen. Wij hebben een gesprek met een Rotterdamse politiearts, die in de praktijk de Alco- test-blaaspijpjes heeft laten testen. DE STEM VAN ZATERDAG 8 MAART 1969 ROTTERDAM - Je hebt een paar pilsjes of borrel tjes op. Je denkt nog te kunnen rijden. Je maakt een ongeval of je valt op in de getrainde ogen van een surveillerende politieman. Je moet uit de auto komen. Vele duizenden automobi listen hebben dat paniek moment doorgemaakt. De agent is vriendelijk. Hij maakt een praatje met je, maar komt op vallend dicht bij je staan. Hij laat je onmerkbaar bijna een stukje lopen. Of je maar mee wil gaan naar het politiebureau. Daar monstert een brigadier je. Mid den in de nacht moet je plotse ling een paar gymnastische oefe ningen doen. Over een lijn lo pen, op één voet staan, ogen dicht doen, rond draaien. De brigadier stuurt je door naar de politie-arts. Deze neemt een bloedproef. Daar na moet blijken of je al of niet onder invloed hebt gereden. Of je „rijp" bent voor artikel 26, WVR. Zo is in het algeméén de gang van zaken rond een weggebruiker, die doet vermoeden, dat hij te veel alcohol in zijn bloed heeft. De om standigheden kunnen ook anders zijn. Het is gebleken, dat er nogal wat glazen merk j e de invloed van alcohol al. Iedereen kan trouwens voor zich zelf nagaan, dat hij na enkele pilsjes niet meer safe is". „Je moet maar rekenen, dat als de wet eenmaal van kracht is, zo nu en dan massaal zal wor den gecontroleerd op alcohol. Langs de wegen in België b.v. worden de buisjes en ballons al veelvuldig gebruikt. Hier zullen we ook wel zul ke blaaspartijen krijgen", aldus de heer Cremers. Is de inhoud van de mag van be lang bij het drinken van alcohol? „Ja, wanneer je veel hebt gegeten zal de alcohol met een grotere ver traging in het bloed worden opgeno men. Maar je zal die opname niet lainger dan anderhalf tot twee uur kunnen tegenhouden". „Het is in deze toestand heel ge vaarlijk te gaan rijden. Aanvankelijk zul je je fit voelen, al heb je 0,5 pro mille adcohol in je bloed. Maar tij dens het rijden zal het promillage stijgen. Dat oplopen geeft een effect van je dubbel zo dronken te voelen. Ontzettend gevaarlijk", zegt de heer Cremers. Deskundigen verwachten dat als de wet van kracht is, er vijfmaal -zo veel prikken voor de bloedproef, zul len moeten worden afgenomen. Zo als bekend groeit bij de huisartsen het verzet tegen het afnemen van de bloedproef op verzoek van de poli tieautoriteiten. In Helmond b.v. heb ben alle vijftien huisartsen en bloc geweigerd nog langer de bloedproef voor artikel 26 af te nemen. De reactie van politiearts Cremers hierop is opvallend. „Ik kan me die houding Indenken. V huisarts is die proe" kopen. Ik kan me stellen", aldus de heer „dat de huisarts er nii voelt een van zijn relaties zonder rijbewijs te latent hem voor veertien dagen bak te laten stoppen. In ne gemeenschap kan de dokter-overtreder te snelo in dokter-patiënt of kennis". Dokter Cremers is er tuigd, dat de verdachte zich moet kunnen een bloedproef kan ook zijn i blijken". Anderzijds moet c| schappij tegen hem in best genomen kunnen worden, artsen moeten de proef wel Ml ar voor velen betekent dill zware belasting. Ik weet ectf redelijke andere oplossing, vraagt justitie de assistenta| ziekenhuizen niet? Als er g in het geding zijn is het afnei zo'n prik voor een arts pisj Men moet hen er dus wel betalen, maar dat lijkt me letsel. De zaak zou er een voudiger op worden. Die willen wel een centje bijv! Zij hebben geen hinder vat relaties", aldus dokter Cre» Zijn de huidige normen t medicus voldoende, om jurii viezen te geven? „Voor een ruime praktische ervaring op bied van artikel 26 wel. Je»i het nog nooit heeft gedaaniit lijkheden krijgen, tenzij ie Ir der laveloos is. Zo'n arts i weinig ervaring en dan is Isl lijk iemand op die ene jmkj prikken". PIM GAM uile- pr°p ho 13 stek. rrug- spet dei ri- ster uffcnd loopt de trein het aten de trein. Ik zit op een I mogelijk te doen. Als een ik op van mijn krant. Hi (en die ik van mijn chef h hem, hij loopt met elegant is hier geen zon. Halfr spelen overal voor de de nauwe steegjes en trapjes komen wij tea hart van deze achterbu blijft hij staan, werpt sn zich heen en zet het c Hij heeft reuk gel achtervolging. Ik volg om een hoek verdwen daar aankom is nergem spoor van hem te bek hoor ik achter me e 'el, ik draai me razend !an weet ik niets meer. geweerkolf is met een kl lergedaald. ik begin bij te komen 1 barstende hoofdpijn; lan ik mijn ogen. Een vre heet doet mij mijn ogen Als ik even later mijn lllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll 'frouw Hanema van zil tot goud Keft het altijd zo vrese 34 neeli:z. deen draagt zeven hemden fe jurken, twee jassen daar overheen... vijf |illen dassen! klappertandt... brrrrr.. hele week. 'frouw Hanema van zil t goud pft het altijd zo vrese hd! bibbert in huis f ze bibbert op straat, j bibbert ook als ze op isite gaat. iedereen zegt; „Ach, a t ..Och jee." et valt voor die juffrot icb echt niet mee! par nu... maar nu... e.ft juffrouw Hanema Pver tot goud r n'et langer zo vresel: *iud. 1 heeft onder haar jurk ids enkele weken pwoon hééééél gewoon elektrische deken!!! bia de Weert laansbergsedwarsstra; "■'llll'IIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIHIIIU 'jij een jongen? Itebt gezongen. zo, m<>oi als een sijs het was een valse wi ham een vogel tegen _ong als een sijsje J°"Betje, zei' „Kon ik oc en als dat vogeltje Marlies Everaert tsses Sto gevallen zijn, waarbij de politie twij felt en niet zo zeker durft op te tre den als bij een laveloze automobilist. In die twijfelgevallen betreft het mensen die óf op de rand van het strafbare zweven, óf die wel dege lijk te veel ophebben, maar hun wa re staat, soms op meesterlijke wij ze, weten te camoufleren. De politie heeft met die gevallen nogal eens te maken. Als straks de bloedproef wettelijk verplicht wordt zal er met de enorme hoeveelheid twijfelgevallen niet objectief te wer ken zijn. In samenwerking met justi tie heeft de Rotterdamse politie on langs een proef genomen met de zo genaamde Alcotest. In de twee proef- maanden heeft Alcotest bewezen een uitstekend, nieuw hulpmiddel te zijn bij het bepalen van het promillage alcohol in het bloed. Van de honderd personen, die bij de proef betrokken raakten, waren er negentien, waarvan de politiearts niets anders durfde zeggen dan dat zij „niet merkbaar" of „licht" on der invloed waren. Normaal ligt het percentage twijfelgevallen bij de 4-5 procent. „Die negentien procent is de grote winst van Alcotêst. Zonder dit hulpmiddel glipt dus 14 tot 15 procent der aangehouden personen onmiddellijk door de eerste controle. In geval van twijfel is Alcotest dus van grote waarde". Dit zegt de heer H. Th. P. Cremers, politiearts te Rotterdam, die de proef met buisjes en ballons gee- leid heeft. Wat is Alcotest? Het betreft hier een proef met een glazen blaaspijpje dat gedeeltelijk is gevuld met een chemische stof, die door alcohol groen wordt. Om een gelijkmatige kleur te verkrijgen wordt aan het ene einde van het buisje een plastic zak (ballon) ge schoven. Er is, zoals bekend, een vaste verhouding tussen het alco holgehalte in de longlucht en het alcoholgehalte van het bloed. De afstand nu, waarover de kleurver andering in het buisje optreedt, geeft het alcoholgehalte van de doorgeblazen lucht aan en daar door tevens een maat voor het bloedalcoholgehalte. „Momenteel beschikt de politie nog niet over die buisjes", zegt de heer Cremers. „De verschijning van een politieman schudt een automo bilist vaak wakker, ook al heeft hij wat gedronken. Zeker de gewoonte drinker zal zich met wat foefjes uit de situatie weten te redden. Velen hebben in een paar minuten hun be narde positie verdomd goed door ge kregen. Op het bureau aangekomen, hoeven zij niet meer op te vallen. Alcotest zou hen snel door de mand laten vallen". „Persoonlijk heb ik vorig jaar al 240 „zuivere" gevallen behandeld. Ik heb dus routine en daarom durf ik eerder te oordelen dan de politie man in de straat of de brigadier, die in tweede instantie beslist of ie mand moet worden doorgestuurd naar de (politie)arts. Ik kan me voorstellen dat er gevallen zijn dat een brigges het niet durft. Het geeft een hele rompslomp als iemand b.v. 's nachts naar een dokter moet voor een bloedprik. Niemand wil een rot- figuur slaan door een arts een „on schuldige" op zijn dak te sturen", zegt de heer Cremers. Hij zet uiteen, waarom hij het zo nodig vindt jacht te maken op ver moedelijke „alcoholhoudende wegge bruikers". „De figuren die zich een kwartier tijds bij elkaar kunnen ra pen en daar intelligent genoeg voor zijn, die glippen er door. Dat is na tuurlijk niet juist. De arme drom mel, die deze intelligentie mist, wordt wèl gevangen. Ik vind dat per sonen, die in dezelfde staat verkeren, dezelfde behandeling moeten krijgen. Ik misgun niemand de kans om te proberen zich ergens uit te redden. Maar de huidige ongelijkheid gaat mij te ver", aldus dokter Cremers. Hij noemt het „opvallend", dat tij- dens de proef slechts een enkele be stuurder weigerde te blazen. Die en keling is alweer de man die ook in de situatie, waarin artikel 26 dreigt de intelligentie bezit zich te reali seren wat hem boven het hoofd hangt. „De normale man gehoorzaamt de po litieagent. Als de agent vraagt: „Blaas eens in die ballon", dan blaast die man. Hij wacht niet tot zijn advocaat er is. Nog een reden om het gelijke monniken, gelijke kappen-systeem zonder meer te volgen", aldus de heer Cremers. „Als je link genoeg bent, glipje er door in Nederland. Tegenover een politieman kun je foefjes uithalen, maar tijdens een autorit lukt dat ge woon niet. De alcohol belet je je lang te concentreren. Je rijdt in een koker. Thuiskomen in die toestand gaat meestal wel, maar er moet nie mand uit een zijstraat komen. Daar om ook is het nodig dat de twijfel gevallen worden gepakt". In Rotterdam kennen politie en jus titie geen genade voor rijders-on- der-invloed. „Als ik maar één en kel aanknopingspunt kan vinden, verklaar ik iemand gelijk onbe kwaam. Je moet de ellende, die dronken kerels achter het stuur veroorzaken niet uitvlakken hoor". Tijdens de proef heeft elke pa trouillewagen een doosje Alcotestbui jes meegekregen. Omdat de officier van justile het niet verantwoord vond mensen alleen op grond van verkleuring op te brengen voor ver der onderzoek, kreeg de bemanning van elke wagen opdracht alleen ie mand aan te houden als men dat onder gewone omstandigheden ook had gedaan. Wanneer de bemanning „positieve" vermoedens kreeg, liet zij de automobilist blazen. De man werd vervolgens naar de politiearts gebracht, die een bloedmonster af nam. Het resultaat van het bloedon derzoek kon vervolgens worden ver geleken met de verkleuring van de stof in het buisje. Deze vergelijking kan veel kritiek doorstaan. Er bestaat alleen geen bruikbaar verband tussen het aantal millimeters verkleuring en het bloed alcoholgehalte. De Rotterdamse po litie zou de gewoontedrinkerdie snel nog even achter het stuur kruipt, „omdat-ze-me-toch-niks-maken" nog meedogenlozer van zijn zelfverzekerd voetstuk kunnen trekken, als de re sultaten van de zogenaamde breath alyser wettelijk zouden worden er kend. Met dit longluchtmeetapparaat kan een bijna ideale ademtest wor den afgenomen. In Zwitserland en Engeland hecht men officieel waarde aan de uitkomsten van de breatha lyser. Cremers vindt het juist dat de li miet op 0,5 promille zal worden ge steld. „Ik vind 0,8 te veel. Na twee Dokter H. Th. P. Cremers (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De handel zit niet stil. Ook niet als het gaat om de gevolgen van het drinken van alcohol te ver doezelen. Onmiddellijk nadat de plannen bekend werden om het toelaatbaar alcoholgehalte te verlagen heeft de fir ma Biko een „horeca-bonbon" op de Benelux-markt ge bracht. Vandaag wordt het zuurtje zo ziet het er n.l. uit en zo smaakt het ook op de Horecabeurs in Valkenburg offi cieel gepresenteerd. De staatssecretaris van Volksgezond heid zal de bonbon zelfs op zijn effect beproeven. De poli tie, daarnaar gevraagd, verklaart niet zo erg gelukkig te zijn met dit snoepje. Nu moet gezegd worden, dat deze „expri" inderdaad effect vol is. Zij neemt elke vorm van dranklucht weg, zozeer zelfs dat drankgebruik binnen redelijke omvang (tussen de drie en acht pilsjes) geen enkel spoor nalaat bij de blaasproef. Bovendien bevat het snoepje een stimulerend middel goed bewaard fabrieksgeheim dat het reactievermogen verhoogt. Samengevat komt het er op neer, dat na het op zuigen van een of twee zuurtjes, uiterlijk niets meer te merken is van drankgebruik. Van de andere kant zegt de firma eerlijk er bij, dat men wanneer men dronken is, van dit snoepje niet nuchter wordt. Je kunt er alleen aan de buitenkant niets meer van merken. En dat is, wat de politie de wenkbrauwen doet fronsen. Wie immers aldus een poiitiefuotionaris, garandeert dat de man, die een kleine verkeersovertreding begaat, in feite niet onder invloed is Voor de politiefunctionaris is dat bij aanhouding niet meer te controleren. Voor de politie dus een reden te meer om aan te dringen op het verplicht stellen van de bloedproef. Want weliswaar neemt het zuur tje de uiterlijke kenmerken van drankgebruik weg, het verlaagt niet het alcoholgehalte in het bloed. Rondom deze puzzel vindt u 63 zeer vreemde woorden. Al of niet afgebeeld zijn het zo goed als steeds woorden, die u in een dic tionaire vergeefs zal zoeken! De bedoeling is om van een gek woord een goed te maken. Nemen wij eens nummer 2: van EIBOTEN maakt u door omzetting (andere rangschikking) van de letters het woord EBONIET. Het vakje 2 vindt u links bo venaan en daar hebben wij de O en de N al ingezet om het u ge makkelijker te maken! Op deze wijze zet u alle vreemde woor den om in goede woorden en wat gebeurt er dan? In de vierkante spiraal door de gehele puzzel (te beginnen bij de D links boven aan) ontstaat dan een ZIN. Deze zin geeft u prompt een NIEUWE PUZZEL op en als u nu hèt woord vindt waartoe deze zin u de weg wijst, is dit EINDWOORD de oplossing. Het eindwoord vindt u zoals gewoonlijk op de financiële pagina. Wordt dit straks het vertrouwde beeld bij (politie)artsen? Het blaaspijpje met de chemische stof verld er „alcoholhoudende" lucht door wordt geblazen. De ballon dient om de verkleuring regelmatig te la lopen. rengasje

de Stem | 1969 | | pagina 16