IRIE NIEUWE CONCILIE-RAPPORTEN ele vormen in eleving ?STERS „P.v.d.A. moet van congres gezicht krijgen Een „vreemde vogel" PARIJS Dominees leiden nu ook mis vieringen IV VOET H.V. inteur MILJOENEN CHINEZEN BLIJVEN BETOGEN TEGEN DE SOVJET-UNIE Protest tegen deelneming mini-spelen itie möi SHOWROOM als nieuw met Commentaar jk: SINGEN N.V. Veelvormigheid I \1Ïl 'e rusfen tot volwassen ge- ovigen en zo een missionaire ge meente te vormen. Akkoord, maar H^wtoet men de ruimte ook zo ■UMhogelijk door conciliaire uit- ntSBen begrenzen. En dat gebeurt NjiMen bijvoorbeeld wil uitspreken IRide eredienst eenvoudig en be- moet zijn, zodat ze het ver- ;j|en de armoede van de mensen K^Kioor weelde en machtsvertoon verdftistert, maar juist zichtbaar maakt". WEL EENSTEMMIG In UTRECHTSE studentenparochie EXPERIMENTEN OPSCHORTEN KLEINE GROEPEN PARTIJVOORZITTER J. TANS: Klornpé betreurt boekenbal- t.v.-uitzending Antwoord Concentratie Hongerstaking Werkloosheids daling zet zich voort HEINEMANN, NIEUWE W.-DUITSE PRESIDENT: Kamer verwerpt 2 PvdA-moties DE STEM VAN VRIJDAG 7 MAART 1969 11 (in alle prijzen) Imet uw wagen vertrouwd. les bekijken. Ook vrijdag- ig. se om thuis rustig te bekij- NRUIL FINANCIERING oper aanwezig. S-482 01155-1301 50-200& (Van een onzer verslaggevers) aanspreken." Met dit uitgangspunt openen de 31 pastorale aanbevelingen waarover gestemd zal worden in de vierde plenaire vergadering van het Nederlandse coneilie op-9, 10 en 11 april in Noordwijkerhout. DEN HAAG „Het evangelie is zo rijk, dat nooit een mens, een tijd, een kerk daarop een toereikend antwoord kan geven. Daarom komt rechtens ruimte toe zowel aan de beleving die zich sterk op de traditie baseert als aan die welke zich meer door nieuwe waarden laat Krachtens dit uitgangspunt wordt „veelvormigheid van geloofsbe leving" erkend, terwijl bijzondere aandacht wordt bepleit voor het gesprek met die katholieken, die zich in de huidige geloofscrisis bekennen tot een „positief ongeloof". „Ieder die zichkatholiek wil blijven noemen, dient welkom te zijn in de kerk", zo stelt deze eerste aanbeveling, waarover ongetwijfeld discussies zullen ont branden. Die dienen zich reeds aan de in vandaag ter publicatie vrijgegeven rappor- •jen waarop de aanbevelingen zijn gebaseerd. Een commissie onder voorzit- (j|gchai> van mevrouw drs. T. Govaart-Halkes uit Breda heeft zicli twee jaar bezig gehouden met een poging, een schets van „hedendaagse geloofs- ^ivins" te ontwerpen, maar het rapport onder die titel is er niet eensgezind [ekomen. Het gevoel, inderdaad voor een keuze te staan, drukt de commissie als volgt uit: „Ziet men in de ge loofscrisis vooral het negatieve en chaotische, dan zal het pastoraal be leid het accent leggen op herstel en handhaving van de onveranderlijke normen, het gezag door het kerkelijk leerambt voorgehouden. Ziet men in de crisis in eerste instantie het po sitieve, een vragen in een groeiproces van nieuwe vormen van geloofsbe leving, dan zal het beleid worden ge kenmerkt door vertrouwen, geduld en wachten. Er ontstaat dan ruimte voor een profetisch getuigenis, inspi rerend en bemoedigend ten aanzien van de nieuwe vormen die zich aan dienen, kritisch ook ten aanzien van de nieuwe krachten die deze groei in de weg staan". De commissieleden prof. Maltha en dr. Den Ottolander zijn niet bereid jekleken liet concept te ondertekenen omdat zij er „het geloof van de kerk niét genoeg in herkennen". De moei lijkheid om de situatie onder woor den te brengen, blijkt ook uit het feit, dat het eerste hoofdstuk van dit rap port in twee alternatieven ter keuze wordt aangeboden. KINDERCONFECTIE 6. al bestaan uit het op- 3 stafleden (o.a. voor t bij afwezigheid ver- Ir en het assisteren bij arage. en praktische ervaring srmeldende levensloop, ld van een recente pas- k van de brief de letters en aan de Chef van de stbus 65 te Vlissingen. van Farbwerke Hoechst :oncern met een perso man en een wereldomzet >en verscheidenheid aan offen en andere anorga- fen, bestrijdingsmiddelen, sche artikelen. Zij bouwt n, aan de Sloehaven te Ie chemische bedrijven, sfor-, fosforzuur- en een 3ren reeds. De tweede i van dit jaar gereed zijn- nma is in voorbereiding- Wanneer over een maand in Noordwijkerhout het pasto rs raai concilie voor zijn vier de algemene vergadering weer bij een .komt, zal daar als nieuw ele ment voor het eerst een discussie nota worden behandeld, die niet It verondersteld uit te monden increte stellingen en formele raken" van de vaderlandse 'ergadering. iliswaar komen er ook twee ften over hedendaagse ge- [beleving en vernieuwing van [eloofsproktijk op tafel, die vol de gebruikelijke manier tot [meer tastbare besluitvorming :en leiden, maar er zal nu ten- Je ook 'n stuk zijn dat een voor lopiniepeiling en meningsvor- nutfige maar overigens meer vrijiliijvende gedachtenwisseling toelaar. Wij vinden dat een gelukkige aanlrinst voor de vergader-techniek zij het dat de vondst nog beter zou uitgevallen indien alleen maar nota op de agenda stond. Men lan immers eindelijk een keer fet zijn van de dwang om in ^^Tod algemene uitspraken te |Mö®ren, een bezigheid die minder VdjBooit blijkt te passen bij de in houd van wat uitgesproken wordt. Voorzover immers de drie jong- s'e|stukken, samen meer dan 100 bedrukte pagina's, zich in en tale regels laten karakteriseren, men tot de conclusie komen [j het sterkst de nadruk leggen eivormigheid van geloofsle- P ruimte, op een open aanbod vs" keuzemogelijkheden. Als. het bijvoorbeeld over ziel zorg-structuren gaat, klinkt terecht JsBeze steeds verscheidener moe ,en worden en dat alleen een team van verschillend gerichte, voor hun 'aak deskundig en toereikend opge- I J Pastora'e werkers (priesters, eken en religieuzen) in-staat zal j-Bn jongeren en volwassenen, meer - Jfienclen en meer vooruitstre vender van dienst en nabij te zijn, M?ar zal menigeen zich in vinden, ^^■men kan met evenveel recht stelling bouwen op het verlan- S«i van mensen naar een eredienst ie,s zichtbaar maakt van hun 'sugde en hun rijkdom. Qsgeven-. een detail-kwestie ^1 misschien kan zij illustreren de moeilijkheid zit: niet in de "eformulering of de andere, maar een 'e grote behoefte aan codifi ?,oals die zich di,maal in 31 Voorstellen uitleeft. Want zo daar n een veelvormige tijd animo estaat; in ieder geval niet nu. Zou het concilie overigens straks alle aanbevelingen onderschrijven, dan bestaat er geen twijfel dat de po sitieve beschouwing het pleit gewon nen heeft. Daaraan zal dan ook het werk ten grondslag liggen dat door een tweede commissie onder voor zitterschap van de Groningse hoog leraar Snijders inzake „Vernieuwing van de geloofspraktijk in de kerk" is verricht. Hier is wel sprake van een een stemmig concept-rapport, terwijl ten slotte nog een derde stuk ter beschik king staat, een discussienota over „De zin van het christelijk geloofs leven in een geseculariseerde we reld", die is voorbereid door een commissie onder leiding van mr. Baas. In Noordwijkerhout zal straks deze nota onder leiding van een forum worden behandeld, voorafgaand aan de aanbevelingen uit de beide an dere rapporten, waarover op de ge bruikelijke wijze zal worden gestemd om ze tot een staat van concilie-uit spraken verheven fe krijgen. ooit VI UTRECHT, DEN BOSCH (KNP) In de Utrechtse studentenparoehie worden op 6 vastenzondagen speciale bijeenkomsten gehouden, waarin 6 protestantse studentenpastores van hervormde, gereformeerde, remon strantse, lutherse en doopsgezinde huize voorgaan. Nadat zij vorige jaren in de vasten waren uitgenodigd de predikatie te verzorgen en de communie mee uit te reiken is dit jaar in overleg met ver tegenwoordigers uit de parochie be sloten dat deze protestantse dominees de hele viering zouden leiden, dus ook de Eucharistieviering. De „Eucharistie-avondmaalsvierin- gen" zoals de diensten worden ge noemd, volgen de teksten van Huub Oosterhuis S. J., zoals die in de Am sterdamse studentenecclesia worden gebruikt. De protestantse geestelijke is gekleed in het ambtsgewaad van zijn kerk. Vorige week ging de her vormde ds. J. C. de Bruine voor, ter wijl voor komende zondag ds. W. J. Overdiep, remonstrants, is uitgeno digd. Zowel van de zijde van het aarts bisdom als van de studentenpastores wenste iraen zich voorlopig te onthou den van commentaar. In officiële oecumenische kringen verwacht men, dat de bischoppen niet erg gelukkig zullen zijn met dit ini tiatief, al zullen zij niet klaar staan met een verbod. r In het jongste nummer van het Utrechtse studentenparochie en ge meentenblad „Vragenderwijs" wordt meegedeeld dat pastoor Kamphuis van de hervormde kerk geen toestemming 'leeft gehad om zowel in de prediking voor te gaan als in de avondmaalsvie ring. Tot de opvallendste voorstallen, be hoort de uitspraak, dat'„de, vervan ging van de zondagsplicht(joor eén geïnspireerde uitnodiging'tot viering van de eucharistie, „eêh voorwaarde is voor een doorbreking van een tra ditie van pure aanwezigheid: ©npas siviteit die als een ernstige belemme ring voor de vernieuwing wordt be schouwd. Ook over de verkondiging kan men pakkende zinnen lezen. „De sleür van de zondagse parochiepreek, waar bij altijd dezelfde man op dezelfde manier over dezelfde dingen spreekt, moet doorbroken worden. De preek moet ook niet uitsluitend een indivi- duele aangelegenheid zijn van de priester die uitdenkt van wat hij zal gaan preken, maar eindpunt van eén 'dialoog. Dit kan gebeuren door voor bespreking van de preek in een groep waar predikant en andere gelovigen aan deelnemen. Bovendien kunnen ook in de uitvoering \i-Jn de preek soms meer communicatieve1 vormen worden toegepast: bijdrage van ver schillende personen, dialoog, forum, open discussie". Overigens wordt er ook voor ge waarschuwd, door „technische kunst grepen" de werkelijke sfeer van ont vankelijkheid en echtheid niet .te schaden. Zoals er anderzijds voor wordt gepleit, dat aan de preek „aan dachtige studies zoWel van de schrift als van het hedendaagse leven" zal voorafgaan, terwijl de expressie in woord en gebaar een zodanige zorg moet krijgen: „dat wat gezegd en ge daan wordt, ooik werkelijk over komt". In de aanbevelingen wordt gepleit voor grote openheid en dialoog met velen. Men mejfet Bereid' rijn te luis teren naar allem .die Ihét algemeen welzijn ter harte gaat, en zich van fanatisme onthouden'. De onderlinge verdraagzaamheid kajt versterkt en een meer ontspannen geloofsbewe- ging' bevorderd worden, als de ver schillende richtingen in het katholie ke geloofsleven zich hoeden voorl eenzijdige stellingen en waarderingen en voor valse dilemma's. Alle plaats behoort gegeven te wor den aan verantwoorde experimenten met betrekking tot vormen van ge loofsbeleving. „De vindingrijkheid dient te worden gestimuleerd zonder dat daarmee in willekeur tegenover het evangelie wordt gehandeld". „Overigens kunnen vernieuwingen en experimenten alleen vrucht dragen, indien zij plaats vinden om de opti male konditie (dus vergezeld gaand van toelichting, motivering, deskun dige begeleiding)", en gevolgd wor den door een kritische analyse. De kerk verstaat haar pastorale op dracht alleen, wanneer zij „bewaar* wat haar is toevertrouwd". Zij die ge roepen zijn tot de ambtelijke ver kon diging, „dienen zich daarom te be schouwen als betrouwbare beheerders van Gods geheimen, Wje in geweter niet meer kan instemmen met de kefi' waarheden van het katholieke geloof heeft recht op de eerbiediging var zijn gewetensvrijheid. Hij dient ech ter de uitoefening van zijn ambte lijke functies op te schorten", zo luidt een van de aanbevelingen. VooFgesteld wordt dat het episco paat zo snel mogelijk zowel ter be vordering van het bidden in de fa miliekring als in de eredienst op dracht geeft tot het samenstellen var een gebedenboek, een psalmboek er een liedboek, uitdrukkelijk bedoeld en geschikt voor de gehele kerkpro vincie, c.q. het hele taalgebied, waar bij echter zowel in de propaganda als de uiterlijke presentatie iedere schijn vermeden moet worden „dat aan deze boeken een blijvend karakter zou kunnen worden toegekend". „In de voorbije 100 jaar heeft de kerk vooral haar geld gestoken in gebouwen. Het is nu dediijd Ijet te be steden aan mensen name aan de vorrhing, bezoldiging gn uitrusting van het kerkelijk personeel", aldus de voorstellen. Geen 'indrukwekkende, kostbare kerken meer, maar sobere gebouwen, dienstig voor meervoudig gebruik. De 'gebruikelijke missen in grote kerken worden niet meer de meest geschikte manier van eucharis tieviering geacht. De parochiemis zal niet meer dan een van de mogelijke vórmen van viering moeten zijn.' Dé Vöorkeur ver dienen „kleine grpepen in kleine ruimten", zich enerzijds .richtend op bestaande gemeenschappen en.groe peringen of familie, vereniging, schoolklas enz. anderzijds op bepaal de categorieën van perSqnen: jeugd, bejaardén enz. De rapporteurs, hech ten grote betekenis aai^hqjsdilhstèn die volgens hen niet tot een afsluiting van de 'rest van de parochie behoe ven te leiden. Wc Want 'het ene doen zopder het an- dere te |aten: dat lijkt eeia grondtoon; van de vele aanbevelingen d je, óver een maand in Noondwijkerhbut tèr tafel komen. T. GOVAART-HALKES AMSTERDAM (ANP) Het co mité Zuid-Afrika heeft in een brief aan de Nederlandse sportmensen, die van plan zijn deel te nemen aan de mini-spelen in Zuid-Afrika, de hpop uitgesproken dat zij hun beslis sing over deelneming nog eens wil len overwegen en hun eventueel ver blijf in Zuid-Afrika met andere ogen bezien. ..Daar de beslissing, al of niet de uitnodiging daartoe te aanvaarden, uw persoonlijke beslissing is, willen wij ons graag wenden tot u persoon lijk eh' niét tot uw sportbond", aldus de brief, waarin .de sportlieden wordt voorgehouden dat het de Zuidafri- kaanse regering is die met haar apartheidspolitiek de sport ais in strument in haar politiek beleid be trekt.' De PPR-actiegroep Breda deelt mee, dat zij afvaardiging van de KNAU en de KNZB naar de mini- spelen in Zuid-Afrika ten zeerste af keurt. Als argument voert zij aan, dat de uitsluiting van mensen van sportwedstrijden rechtstreeks in druist tegen de Olympische gedachte, waaronder men de mini-spelen wil organiseren. Ook het landelijk bestuur van de PPR hèeft zichtegen deelneming uitgesproken.. Meedoen acht de PPR „egn klap in het gezicht" van al de genen die het. apartheidsbeleid af wijzen. Drs. den Uyl van de P.v.d.A. had eerder reeds geprotesteerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voorzitter van de P.v.d.A., dr. J. Tans lieeft gisteravond een dringend beroep gedaan op het socialistisch voor.jaarscongres ervoor te zorgen! dat deze partij een duidelijk politiek gezicht krijgt. „Het lot van de wartii de toekomst van de partij en daarmee het perspectief voor de partij- politieke ontwikkeling en voor de politieke mogelijkheden, ligt voor een groot deel in uw handen", zei hij gisteravond in Den Haag tot de ruim 10ÜU congresgangers. Deze afgevaardigden moeten in de komende dagen belangrijke beslissin gen nemen over de vernieuwing van de P.v.d.A. en de progressieve con centratie. Verder over het socialis tisch standpunt tegenover de sociale situatie in Nederland en tegenover de NAVO en de oost-west-verhoudin- gen. Partijvoorzitter Tans noemde gis teravond tijdens de opening van het congres geen intern partijprobleem bij de naam. Hij stelde echter een zeer duidelijke vraag aan de verga dering: „Zal het gezicht van de partij niet alleen een voor allen duidelijk en herkenbaar gezicht zijn, maar ook een gezicht, dat progressief Neder land aanspreekt en aantrekt? Een ge zicht dat het karakter weerspiegelt van heel onze beweging?" De scheidende voorzitter, die opge- volgt wordt door oud-minister dr. A. Vondeling, noemde dit vragen, die nu in de P.v.d.A. in het geding zijn. Het antwoord hierop is volgens hem tegelijk een antwoord op de vraag of de P.v.d.A. een hoofdrol kan blijven spelen in de Nederlandse politiek. Hij wees er in dit verband tevens op, dat de partij een socialistische partij moet blijven, „anders plaatsen wij ons op internationaal niveau tegenover de derde wereld opnieuw in een isole ment, met alle gevolgen van dien". Desondanks waarschuwde hij de so cialistische afgevaardigden niet al les te willen weten en zeker niet het alleen-recht te willen opeisen van vooruitstrevendheid. Dit is volgens hem namelijk een miskenning van de maatschappelijke werkelijkheid, „want ook buiten de socialistische wereld leeft in brede kringen de wil tot structurele hervorming van onze samenleving. Het verschil is soms niel meer dan een etiketje", aldus de par tij-voorzitter. Het congres moet in de komende dagen ook over een vooruitstrevende concentratie met gelijkgezinde par tijen belangrijke beslissingen nemen Partijvoorzitter Tans zei het gister avond te betreuren, dat D'66 weigert mee te praten over deze vooruitstre vende samenwerking. Hij geloofde, dat de weigering afgemeten moet worden aan de hoop van D'66 op po- ltieke winst in de nabije toekomst. „Het einde van dit soort specula ties zal niet meer zijn dan verdere versplintering en versnippering", meende hij. „De P.v.d.A. zal in ieder geval alles op alles zetten dat haar in dit opzicht niets verweten kan worden. Maar de partijen moeten dan wel willen samenwerken op uitslui tend een vooruitstrevend program. Wij zien geen mogelijkheid tot sa menwerking meer met partijen die vandaag naar links en morgen even vrolijk naar rechts kunnen schuiven". Een Baptisten-predikant uit Drach ten, ds. J. Ketelaar, is vpor de duur van het P.vc.d.A.-congres in honger staking gegaan. Met een groepje me destanders is hij hiervoor naar Den Haag gekomen. Ds. Ketelaar is leider van het P.v.d.A.-congres in honger- Volksbeweging. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Eind februari 1969 waren 63.800 mannen werkloos en 7200 vrouwen. Eind januari waren deze cijfers resp. 65.100 en 7800 en eind februari 1968, een jaar geleden dus, 93.600 en 7700. De werkloosheid onder de mannen bedraagt 2,2 procent van de afhan kelijke mapnenlijke beroepsbevolking. Aanzienlijk boven dit nationale ge middelde ligt de werkloosheid in Drente (5,3 procent), Groningen en Friesland (elk 4,6 procent). Het laag ste werkloosheidspercentage heeft Utrecht met 0.9. Vergeleken miet een jaar geleden is het aaiitar- van degenen, die een jaar of langer ingeschreven stonden, toegenomen. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De nieuwe West- duitse president, de 69-jarige dr. Gustav Heihertiann, heeft een merk waardig, zelfs stormachtig verle den als politicus. Hij wordt een van de „vreemdste vogels" in het West- duitse openbare leven genoemd. Al was het alleen maar om het feit dat hij een hoge functie op grond van gewetensbezwaren neerlegde. In 1950 verliet hij het christen-demo cratische kabinet van bondskanse lier Konrad Adenauer (na een reeks conflicten) als minister van binnenlandse zaken uit protest te gen de Wcstduitse bewapeningspo litiek. Dr. Heinemann, een van de grond leggers van de Christen-Democrati sche Unie, was burgemeester van Essen en minister van justitie in Noordrijn-Westfalen, voordat hij in de regering-Adenauer kwam. Na zijn aftreden trad hij in 1952-ook uit de CDU. Samen met Helène Wessel stichtte hij een nieuwe politieke partij: de Verenigde Duitse Volks partij, die gericht was op een neu- traliteits-politiek van West-Duits- Vice-kanselier Willy Brandt, af gevaardigde van de SPD, Karl Wienand (midden) en dr. Hei nemann (rechts) drinken hier op de overwinning van de laatste bij de verkiezingen voor het pre sidentschap van de Westduitse Bondsrepubliek. land, in het geloof dat dit de beste weg was om hereniging tot stand te brengen. Bovendien richtte deze partij zich tegen de herbewapening. Deze partij werd echter geen suc ces. In 1957 moest hij ontbonden worden. Aan de leden werd ge vraagd zich bij de SPD (sociaal-de mocraten) aan te sluiten, zoals Hei nemann deed. Op deze manier kwam deze diepgelovige protestant die zelf zegt dat het lidmaat schap van deze partij een groot deel van zijn leven voor hem uitgesloten was in het socialistische kamp. In de late herfst van 1966 kwam de grote coalitie tussén christen en sociaal-democraten Jot stand en aan zijn benoeming tot minister van justitie werd door niemgnd getwij feld. Met toespraken ijver de Duits- land-politiek en belangrijke juridi sche kwesties had hij in het parle ment al historie gemaakt. Na zijn ambtsaanvaarding intro duceerde hij een voortuitstrevend programma van hervormingen. Hei nemann is een van de felste voor standers van opheffing van de ver jaringstermijn voor moord. Als deze gehandhaafd blijft, wordt van het volgend jaar af de vervolging van veel oorlogsmisdadigers onmoge lijk. Hij legde bovendien ook de grondslagen voor een wezenlijk li beraler rechtspraak van zeden-mis drijven; een kwestie die zijn voor gangers steeds op de lange baan hadden geschoven. De extreem-rechtse groeperingen m West-Duitsland hebben een af keer van dr. Heinemann. Herhaal delijk is de laatste tijd geprobeerd hem in opspraak te brengen. Maar hij is waarschijnlijk een van de weinige politici, die de capaciteit bezit om het eens te worden met de daklozen, zwervenden, gedesillu sioneerdeh en links-denkenden, is een man die er zeker niet in looft dat het enige antwoord Hij ge- op - uunvuuiu, UU b.v de onrust onder de studenten -- uC siuaem is hen met gummiknuppels van straat te slaan. de KLOMPé (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister vain Cultuur, Reoreaitie en Maatschappe lijk werk, mej. dir. M. A. M. Kloimpé, meent dait die VARA melt de ingelas te televisieuitzen.diing vain 24 februari over de boekenibalvensieringen de grenzen vain het televisiebesliuiit 1956 heeft overschreden. De minister betreurt; het dalt de VARA dieze grensoverschrijding niet verhinderd had. In een commentaar op de medede ling van de zijde van het ministerie van CRM over de VARA-televisie- uitzending van 24 februari over de boekenbalversieringen stelt het VA- RA-bestuur vast, dat van een „grens overschrijding" van normen niet kan worden gesproken. (VERVOLG VAN PAGINA 1) breken. Zulke wilde stekingen schrijven de regering heit voornemen toe de zaak te willen laltem „verrot ten", met andere woorden: de sta kers hun gang te laten gaan in te grijpen aJs de chaos niadenbij komt en dan de kiezers de stuipen op het lijf te jagen met het dreigement van devaluatie. Op die manier, zo zegt men, zou De Gaulle zijn referendum van eind april willen winnen zoals hij het na de meidagen van vorig jaar gewonnen heeft. Heit lijikt een bijzonder gewaagd avontuur. De Parijse beurs is uitermate zenuw achtig. Geldbezitters ontdoen zich van hun Franse franken en kopen los en vast wat zijn waande houdt, voor namelijk goud en aandelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van mej. Barendregt (PvdA) verworpen, waarin werd aangedrongen op ver snelde krotopruiming, zodat de krot ten van nu binnen vijftien jaar zou den zijn weggewerkt. De motie kreeg alleen de steum vain de P.v.d.A., P.S.P. en P.P.R. Ooik werd een motie vam de socia list Van den Doel verworpen, waar in gevraagd werd dit jaar 130.000 en volgend jaar 135.000 woningen te la ten bouwen. Deze motie kreeg alleen die steun v-am de P.v.d.A., D '66, P.P.R., P.S.P. en de C.P.N (Van onze redactie buitenland) PEKING Omvangrijke eenheden van leger, marine en luchtmacht heb ben gisteren deelgenomen aan de an ti-Russische betogingen, die zich voor de vierde achtereenvolgende dag voor de Russische ambassade in Peking af spelen. De blokkade van het gebouw was gisteren nog strenger, terwijl groepen demonstranten anti-Russische leuzen (o.a. „Weg met de nieuwe Tsaren") roepend door de stad trokken. DE KONINKLIJKE familie is gis teravond per trein vertrokken naar Leeh voor een wintersportvakantie. Alleen prins Bernhard zal later op eigen gelegenheid nakomen. EEN BOM is gisteren ontploft op het terrein van de Hebreeuwse uni versiteit van Jeruzalem. Zeker 22 personen zijn hierbij gewond geraakt, waarvan 2 ernstig. In "Ramaillah ont plofte een lading in een filiaal van de Israëlische „Leumi" bank. Het ge bouw werd ernstig beschadigd. IN EEN NIEUW spionageproces, dat in Bagdad wordt gevoerd, is gis teren de doodstraf geëist tegen vier mannen, die economische inlichtingen aan Israel zouden hebben doorgege ven. Onder het viertal, twee Irakezen en twee Perzen, bevinden zich geen joden. SIMON WIESENTHAL, hoofd van het Joodse documentatiecentrum in Wenen heeft gisteren onthuld dat Kariis Lobe, die in Stockholm woont ui de oorlog Standartenführer (kolo- nel) bij de S.S. is geweest, OOSTDUITSE grenswachten heb- hen fi'stei-en tweemaal de autoweg gesloten in beide richtingen

de Stem | 1969 | | pagina 9