li -• ,Ajax- konclen AJAX-SUPPORTERS „TOFFE JONGENS" IN PARIJS et en eiwit in de melk korting op Iglo Nasi en Bami. Lekken Kundig bereid en Lekker. Lékker! SCHOR, UITGEZAKT MAAR TEVREDEN TERUG TRSCHUIVINGEN IN PRIJZEN TE VERWACHTEN Volkswagen krijgt meerderheidsaandeel in N.S.U. Opgejut Wrakken Afstand Aangeslagen Afgevallen Ajax-flower Weer speculaties over devaluatie van Franse franc Verstandig MP WW* DE STEM VAN VRIJDAG 7 MAART 1969 OOSTERHOUT „God zal me een schaap met vjjf poten geven". Deze bede van een Ajax- supporter geeft ongeveer de be langrijkste wens weer van die Ajax-légionnaires, die enkele uren na De Wedstrijd al weer de bus in moesten. Afgemat tot op het bot, stem loos, apathisch, met gebogen loofden en zonder 'n draadje :ood-wit komen in de nacht van voensdag op donderdag veelal Vmsterdamse mannen en vrou wen „De Kanonnier" binnen in iosterhout. De laatste aanleg plaats van vele bussen uit Parijs. De kelners in het restaurant had den zich de zaak wel iets anders Voorgesteld. Op voorhand hadden ze de zalen kwistig versierd. Met een brede glimlach stonden ze zich |l uren voordat de eerste bus zijn misthoorn liet klinken in slapend posterhout, te verkneukelen over Bet komende uitbundige feest. Ajax had gewonnen, nietwaar. Nou, het leek er 's nachts om half Brie helemaal niet op. Alsof ze juist terugkeerden van de begrafenis van Ajax 1, zo gedroegen de fans zich. Ze waren dolgedraaid. Geen lachje, geen kreetje kon eraf. „We hebben al onze krachten gegeven in Parijs", guit een mannenstem. W;i hebben log nooit zoveel rustige Amster- Bmmers bij elkaar gezien. |Met wit weggetrokken gezichten fertellen de moegestreden tribune- Eadiatoren hoe dat wereldwonder Bogelijk is. „Man, begrijp je wel at we vanavond pas na zestig uur ns bed weer zien?" In een afmat- ende rekensom legt het supporters- Irak uit: „Dinsdagmorgen ben ik lit mijn bed gekomen. Dinsdag heb It normaal gewerkt, 's avonds ben ik bijtijds naar het café gegaan, laar de bus zou vertrekken. Je lent wat overmoedig. Je schreeuwt, je brult, je drinkt wat en zeg lou niet: ten onrechte, want mooi Jat Ajax, dat cuppie van één meter log inpikt. Tegen twaalven zijn we tsdag in de bus gestapt. Het was "rekte koud in dat ding, maar ja, Ie warmt je aan de voor-lol". .Die lol kreeg in een aantal Bel- ische wegcafés de vorm die de aruchte Hollandse kolonies sport- uibidders er zo vaak aan geven ls ze eenmaal de grens zijn gepas- terd. Woensdag rond elf uur zijn e meeste bussen bij het stadion angekomen. De uitbundige war- ung-up in Parijs, waar scharen op- Eiutte mensen arm-in-arm door de raten trokken, was nog niets ver- eleken bii wat er zich in het sta- lon zelf afspeelde. De meesten heb- sn ruim vier uur op de tribune ge- aan. Na de alles-slaande emoties the 3—0 is een nachtmerrie voor l,e'„lk geloof het gewoon niet: drle- j1"' sjouwden velen nog een uur of zes door Parijs rond. „Place Pi- Ugalle zijn wij geweest, maar noem I-geer namen, meneer". Uitgeblust Btromnelde vurig en bedaard Ajax Hf bus weer in. ■[..Een ijskoud kreng". Als een ve- Hflmg martelwerktuig mangelden de hHHHI Geradbraakt zijn ze bussen dé allang niet meer op sen satie beluste schare. Een meisje met een gezwollen gezicht, waarin de rand van het raam geraffineerd ge detailleerd staat afgedrukt, komt scheel kijkend van ellende zeggen, dat haar geld op is. Zü blijkt niet de enige te zijn. Maar ook in de meest barre tijden staan Ajacieden elkaar terzijde. „Hier kind, koop er maar koffie voor", zegt een bejaarde man. „Maar laat me wel een zwaar siekkie van je draaien". De blazende en puffende wrak ken vergrijpen zich aan de koffie, de broodjes, de slaatjes en de soep. Verschillenden moeten hun laatste energie aanwenden voor een korte rush naar het toilet. „Waar zitten we nou?" „In Noord- wijkerhout of zoiets". „Duurt het nog lang?" „Meneer hier zegt nog wel anderhalf uur rilden. We ko men niet meer in bed". „Nee, het heeft mij al genoeg gekost, ik ga direct door naar m'n baas. Tel uit je winst". „Nou ja, 30 Geradbraakt ziin ze. Bibberend van de winterkou en de slaap rol len jongens en meisjes zich tegen de verwarming. Is er dan niemand die iets moet zeggen over Johan of Sjakie? „Dat is niet belangrijk. Ajax heeft toch gewonnen? Als we geslapen hebben, kom dan nog maar eens terug". Zegge en schrijve één (1) rood-wit „Hup Ajax"-petje is tussen de massa te ontdekken. Voor de rest geen sjaal, geen vlag, geen spandoek, nog geen speldje. De „time-out" in de Kanonnier doet toch wel goed. Ergens borrelt een rauwe lach op. Met een weeë blik in de ogen: „Daar raak je toch beduusd van. Zo'n uitslag kün je toch niet verwachten? Wat een sen satie hè? Maar mij nooit meer in een bus". Maar Salazar zal van de week nog wel een hartverlamming krijgen". Een jongeman probeert nog eens het gesprek op gang te brengen: „Als Ajax een goaltje maakt dan gaat het pas draaien". Ziin ver loofde: „Ach, barst". „Toch leuk meent een goedwillende Amster dammer, „dat al die Rotterdammers met bussen vol Ajax kwamen steu nen. Prachtig hoor. Het zijn Feijen- oorders moet je niet vergeten". Tegen de dageraad komt de stem ming er een beetje in. De jukebox gaat aan: „Vogeltje wat zing je vroeg", en „We drinke totteme zin- ke", de kat van ome Willem die al eerder in Parijs is geweest en „dat ene slippertje", zijn echter toch niet aantrekkelijk genoeg om tot mee zingers te worden gebombardeerd. Kelner Johan acht de sfeer slap. .Zal ik het orgel eens proberen?" Éven later, als je je in de Kal ver straat waant: „Nee hoor, er^ komt geen moer meer uit die lui". Zijn collega Henk is ook tot die conclusie gekomen: „Ik denk dat ik de ge breide broek maar ga opzoeken". Jonge, maar aangeslagen kerels proberen zich wat op te frissen. Vijf man poetst de tanden met één bor stel, broederlijk afgestaan door een in een plusfort geklede student. Iedereen steekt zijn hoofd onder de kraan. Degenen, die niet meer praten kunnen, werpen zich honge rig op de ochtendkranten die Het Huzarenstuk in geuren en kleuren brengen. „Hoe vond jij het veld?" wil ie mand weten. „Slecht, allemaal ga ten. Ik heb er op gestaan, maar ik persoonlijk zou er nooit op hebben kunnen voetballen. Op de televisie is alles mooi, mooie doelen, mooi veld. mooi net, mooie vrouwen". „Zeg, weet je dat we verschil lende lieden vergeten zijn in Pa rijs?" „Benfica heeft in de eerste helft de boot gemist". „Maar het eerste doelpunt leek me buitenspel". „Ik vind Benfica nog steeds de betere ploeg". Volgens mii wordt Celtic het". Wie tegen wie praat is niet dui delijk. Maar we behoren toch alle maal tot dezelfde familie. Of al die ellende op de bussen moet worden afgeschoven? Het lijkt ons meer dat de bedrieglijke afstand tussen Amsterdam en Parijs de grootste schuldige is. Die vijfhon derd kilometer is net te kort om het legioen een nachtrust te gunnen. Al voor dertig gulden kon men naar Parijs. Velen hebben de verleiding niet kunnen weerstaan, met deze gehavende gevolgen. Een ronde vijftiger geeft toe: „We hadden twee of drie dagen moeten gaan. Wat ronddwalen, bii de vrouwtjes kijken, wat opwarmen vooraf. Dat was beter geweest". Een tafeltje verderop komt men los: „Wat een match, hè? O man, die laatste tien minuten. Dat ging daar op rechts van tik-tak. Die Por tugezen werden er gek van. Dat is een schande hoor, voor die lui: Tik tak, hup-heen-terug". Verwezen staart de menigte voor zich uit. Iemand haalt het toegangskaartje uit zijn zak: „Dit is Het Kaartje. Het zijn allemaal van die mooie blauwe kaartjes. Ik heb er 35 gul den voor betaald". Dan die twee vrouwelijke Am sterdamse studenten in de medicij nen nog eens. Ze hadden allebei een kaartje. „Bij het stadion stonden al die mannen te dringen en half te vechten, nog voordat de wedstrijd was begonnen. Daar moesten we niks van hebben. We waren bang onder de voet gelopen te worden. Het was heerlijk weer en dan die verstikkende mensenmassa. We dachten kom op. we gaan de frisse lucht in. Heerlijk Parijs in. Ik heb mijn kaartje voor de normale prijs aan een Portugees verkocht en mijn vriendin heeft het gewoon wegge geven". Vriendin: „Ja, er stond een man. Wat sjofel, in werkkleren. Hij keek zo zielig. Toen heb ik hem maar dat kaartje in de hand gestopt. Hii keek wel verbouwereerd". Zo zie je maar weer: Ajax-flower-power. Waartoe de bliksemkracht van Ajax nog meer in staat is: „Nou kan ik weer sardientjes eten. Je moet die Portugezen ook wat gunnen. „Ik ben kilo's afgevallen", ver trouwt een angstwekkend mager mannetje ons toe. „En mooi, dat ik er nog twintig kilo voor over heb, als Ajax de cup maar krijgt. We zijn uitzinnig van vreugde, neem dat van me aan, maar we kunnen niet meer. Maar we zullen ze naar de overwinning sturen. We kunnen er desnoods over veertien dagen al weer tegenaan". De eersten breken op. Een onwaar schijnlijk tafereel. In ganzenpas ver laten de „stoottroepen" de zaak. Al lemaal keurig beleefd, bedeesd bij na, goeiemorgen wensend. Als in een stille omgang voor de storm vertrokken ze. Mét een zelfverze kerde glimlach. Een vrouwelijke Ajax-hippie: „John ik wil nou toch wel eens weten wie de doelpunten heeft gezet? Wat Danielsson twéé. Oohh, die Dan nie PIM GAANDERSE De wrakken vergrijpen zich aan de koffie (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De paar duizend Nederlanders, die in de nacht van woensdag op donderdag in Parijs zijn achtergebleven hebben zich inderdaad als „toffe jongens" gedragen. Zij hebben natuurlijk de bloemetjes goed buiten- gezet, maar nergens is het een beesteboel geworden, zodat drie partijen tevreden kunnen zijn: het Parijse publiek, dat geen overlast is aangedaan; de politie die het op haar sloffen af kon en de consul en vice-consul op het Nederlandse consulaat. Beide laatstgenoemden zijn zo wel willend geweest om na de wedstrijd tussen Ajax en Benfica de verdere avond door te brengen op het consu laat voor het opvangen van gestran de vaderlanders, die trein, bus of vliegtuig hadden gemist. Veel heb ben zij niet te doen gehad. Het aan tal dat zich tot twaalf uur 's nachts aanmeldde bleef onder de tien. Het consulaat zorgde ervoor dat de fami lieleden in Nederland telefonisch ge waarschuwd werden, om zich geen zorgen te maken en legde geld op tafel voor hen, die platzak waren. In Nederland zullen die voorschot ten worden terugbetaald. Gistermorgen kwamen nog meer gestranden opdagen, maar daar bleef het bij. Wat het Nederlandse consulaat van de politie heeft ge hoord was zeer bevredigend. Hier en daar zal wel een biertje teveel zijn gedronken, maar wie daar aan- FRANKFORT (DPA/Rcuter) Auto-Union GmbH, een dochtermaat schappij van Volkswagen, gaat een fusie aan met de NSU-Motorwerke AG zo hebben de twee ondernemin gen gisteren bekendgemaakt. De ge bundelde maatschappij gaat Audi NSU Union AG heten. Op een persconferentie is mede gedeeld dat NSU alle activa van de Auto-Union zal overnemen en haar aandelenkapitaal met 128 miljoen DM zal vergroten tot 215 miljoen DM. Volkswagen neemt de nieuwe aande len over in ruil voor haar belang in Auto-Union. De huidige aandeelhouders NSU, die geen deel zullen krijgen in de kapitaalvergroting, zullen bewijzen ontvangen die recht geven op zeven tig procent van alle inkomsten uit licenties op de wankel-motor die NSU heeft ontwikkeld. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/PARIJS Een groeiend aantal handelaren in buitenlandse valuta is van mening dat devaluatie van de Franse franc nog slechts een kwestie van tijd is. Dit meldde gis teren het Britse blad „Times". De oorrespondent in Parijs van de „Times" zegt dat woensdag op de goudmarkten van Londen, Parijs en Zürich records zijn gebroken door dat speculanten zich tegen de franc dekten, terwijl de Fransen zelf hun geld illegaal naar het buitenland brengen om het in te wisselen tegen goud. De regering staat voorts onder zware druk van de vakbonden, die loonsverhogingen eisen. In tal van financiële kringen in Parijs zijn de speculaties over de Franse franc krachtig van de hand gewezen. EEN MILITAIRE rechtbank in Dja karta heeft gisteren sergeant Soe kardjo ter dood veroordeeld. Deze werd schuldig bevonden aan moord op generaal Padjaitan aan de voor avond van de mislukte staatsgreep van 1 oktober 1965. IN EEN DORP in oostelijk Turkije zijn 33 kinderen gestorven na het eten van giftige vruchtencompote, al dus het persbureau Antatolia. HVan onze Iandbouwmedewerker) 1 Is Mansholt in de Raad van ■Uhdbnuwministers van de E.E.G. Z'jn zin krijgt, komen er binnen kort grote verschuivingen in de prijs- ■rhouding tussen het eiwit in de dk. Mansholt stelt immers voor de 'erventieprijs voor boter te verla- i van f 6.28 per kg tot f 4,02. De irventleprijs voor mager melk- der zal dan verhoogd worden van f 1.49 tot f 2.58. Dit betekent, de waardering voor vet en «wit in de melk een grote veran- Qenn- komt. ^^Hplet deze verandering in de waar- JjerinK van vet en eiwit is natuurlijk d| boterberg in de E.E.G. nog niet weggewerkt. Daarvoor zijn moeizame newegjngen nodig, bijvoorbeeld rnet «oeitnnsboter. Maar wel wordt door Prijzen de basis voor de zuivel- Ppmiek gezonder, vooral bij de be oordeling door de openbare mening en de belastingbetaler. In de loop 2®n de laatste jaren immers werd er steeds meer botervet geproduceerd, er ontstond een boterberg. Dat was al aan de gang, lang voor de E.E.G. in werking was getreden, maar toen was het nog een nationale boterberg en die schijnt tegenover de buiten wereld geruislozer te hanteren te zijn dan een internationale boter berg. Hoewel iedereen zag, dat deze boter nationaal noch internationaal te verkopen was, gaf de overheid toch een premie op de produktie van vet. De melk werd betaald naar vetgehalte en hierdoor werd dit ge halte steeds verhoogd. Dat was al zo, toen Mansholt nog minister van landbouw was, het is gebleven -mder Vondeling, Marijnen, Biesheuvel en Lardinois. Van Mansholt en Lardi- nois is dit te begrijpen. De eerste werd minister na de oorlog, toen over de hele wereld een ernstig te kort aan vet heerste. Lardinois wilde misschien wel anders, maar hij mocht niet. Zijn beleid werd immers niet meer gemaakt in Den Haag, maar in Brussel. Ook Biesheuvel moest bjj zijn beleid al rekening houden met de voorbereiding van de E.E.G. Er is genoeg gewaarschuwd tegen het melkvetbeleid. Enkele jaren te rug hebben de rundveestamboeken, grote lichamen met een uitermate deskundige leiding, geprobeerd een actie te voeren voor een hogere waardering van het eiwit, maar dit heeft weinig uitgehaald. Wel gaf de overheid toestemming bij de uitbeta ling van de melk ook het eiwitge halte te betrekken, maar de basis bleef het vet. Het ligt voor de hand, dat door dit systeem van betalen bij de fokkerij het zwaartepunt kwam te liggen op het verhogen van de vet.produktie. Nu zal het wel de richting van het eiwit uitgaan, maar we moeten ons daarvan voorlopig niet al te grote re sultaten voorstellen, want vooral bij de rundveehouderij is fokken in een bepaalde richting altijd een kwestie van zeer lange adem, niet van jaren, maar vam tientallen iaren. In een van de laatste nummers van het blad van de coöperatieve zuivel haalt de redacteur een zeer leer zaam voorbeeld aan. In 1900 was het vetgehalte van onze vaderlandse koe 3 Na 20 jaar was het nog niet verder gestegen dan 3.17 Weer 20 jaar later in 1940 bedroeg het 3.4 In 1960 3.79 en nu. in 1968, 3.85 In het begin neemt de verbetering slechts langzaam toe; de laatste jaren gaat het met sprongen omhoog, maar dat heeft dan ook zestig jaar geduurd. Bij het fokken op eiwit moet de veehouderij zeker niet rekenen op snellere resultaten, maar de verwachtingen zijn wel hoopvol. In zijn proefschrift heeft prof. dr. Politiek te Wageningen aan getoond, dat de erfelijkheid van ei- witproduktie even groot is als van vetproduktie. Wel wordt het voor de boer zaak nog scherper te gaan rekenen. In hetzelfde zuivelblad schrijft de re dacteur, dat tot nu toe 70 van de waarde van de melk vertegenwoor digd werd door het vet. IIver wacht dat dit in de toekomst zal te ruggegaan toe 50 50 r" moeten worden en dat de overige opgebracht door het eiwit. Hij berekent ook dat een verhoging van het eiwitgehalte met 0.01 de boer dan per koe van 4200 kg melk, een verhoging van f _7.35 zal opleveren. Geen bedrag om rijk van te worden. Maar we hoeven niet bang te zijn, dat onze boeren het niet zullen aan kunnen. In de afgelopen jaren hebben zij bewezen, dat zij tegen hun taak op gewassen zijn, en niet bang zijn voor het nieuwe. Behalve dan een groep politieke rumoermakers, die ach en wee roepen rondom alle veranderin gen. De meeste boeren hebben om met genoemde zuivelblad te spre ken de toekomst goed begrepen. Al vinden wij het volkomen ver klaarbaar, dat zij deze toekomst met zorg tegemoet zien en zich afvragen, wat de verandering in de prijsstel ling voor hen zal betekenen. merkingen op maakt, is toch wel een echte druiloor. De verlenging van de wedstrijd heeft voor velen roet in het Parij se eten gegooid. Pas tegen zes uur woensdagmiddag kwamen de eer ste treinen uit Colombes op het sta tion Saint Lazair binnen. Onmiddel lijk daarop vertrokken de eerste ex- tra-treinen. Van Saint Lazaire en Ga re du Nord naar Nederland. Er waren ook mensen, die binnen een half uur op het vliegveld Le Bourget moesten zijn, aangezien het vertrek van hun chartervliegtuig op half zeven was bepaald. Van Sint Lazair naar Le Bourget is het nog een hele ruk, vooral midden in het spitsuur. Half zeven hebben deze luchtreizigers dus nooit gehaald. Wij zagen Nederlanders die hutje bü mutje legden om samen per taxi de vlieghavem te bereiken. Weer anderen waren nog voor het begin v.d. wedstrijd met hun hoofd te pletter gelopen tegen de muren van bijna alle gesloten café's, want die waren dicht vanwege de steking van de middenstand. Die duurde van 's middags één tot zes. De winke lier, die niet wilde staken, had voor alle zekerheid toch maar zijn rollui ken neergelaten, want stenen zitten in de Parijse Araten vrij los. Dat zijn een paar grote magazijnen met ingeslagen ruiten aan de weet geko men. Het was dus voor de wedstrijd be gon in de buurt van Saint Lazair ma-ar een dooie boel. De „Wimpie- winkeltjes" hebben er wat van ge profiteerd, want dat waren de eni ge etablissementen waar nog wat warms te krijgen was. Door het sta dion woei een ijzige wind. De politie was zo verstandig ge weest geen bussen tot de binnenstad toe te laten. Gezelschappen die op een warme lunch in Parijs hadden gerekend kregen een lunchpakket mee en moesten dat maar in het stadion naar binnenwerken. Daar hebben honderden Nederlanders zit ten blauwbekken van 12 tot bij zes sen. Na afloop konden zij regelrecht in de bussen stappen, die cirkelvor mig rondom het stadion stonden op gesteld. De chauffeurs wilden er haast achter zetten om nog voor donker te gaan rijden. Naar schat ting van de politie was 90 procent van de Nederlanders lang voor mid dernacht op weg naar huis. Om tien uur woensdagochtend reden wij over de Champs Elysée waar niets bij zonders te beleven viel. Ik kan het niet laten, mensen. Nog even wil ik stilstaan bij de victorie, die ook in Parijs blijkt te kunnen be ginnen. Op de spandoeken waren prachtige kreten te zien, als „Ever- stein is onze club, maar wij roepen Ajax naar de cup" en „Ajax reuugt Bemica". Heel sterk is deze: „Ajax 3 Benfiasco 0!". Maar de prijs voor de beste gaat volgens mij toch naar het dagblad Vrouw, dat gisteren zijn voorpagina opende met een verhaal over de ver- kiezing van de nieuwe Westduitse president. De (briljante) kop luidde: Hèine-, mann wint ook na verlenging! Ik ben toch wel blij dat die wed strijd in Parijs is gespeeld. De Parij- zenaars zijn op slap weer voetbalmin- ded geworden en door de enorme in vasie van Nederlanders hebben ze daar weer eens kunnen zien dat het niet allemaal Lunsjes zijn, die er in de Lage Landen wónen. Begrijpt u wel? Het hartverwar mende enthousiasme, waarmee Parijs overspoeld werd, heeft vooral De Gaulle verwonderd. Die is gewend van de Nederlander, die regelmatig zijn pad kruist, slechts bot tegenspel te krijgen. Overigens heeft J. van Tijn weer eens een boekje open gedaan over onze bewindsman (daar is dat woord weer!) van Buitenlandse Zaken. „Minister duurt het langsf', heet het werkje, dat uitsluitend uitspraken van een over mr. J. M. H. Luns bevat. Ik kan het u aanbevelen. Hij komt er uit te voorschijn als een man, die niet te vangen was. Zelfs niet op zijn woorden. Tenzij misschien (aldus de samensteller) „als die woorden achter elkaar wor den gezet, aaneengeregen tot een snoer van tegenspraken, van politie ke wendbaarheid, van diplomatieke slippers". „Sinds '52 ben ik minister van bui tenlandse zaken en ik geloof wel dat ik een unicum ben". Ook dat heeft Luns gezegd. Denk er (ook de vol gende 17 jaar) maar eens rustig over na. Volgens onbevestigde berichten zijn er van minister De Block de volgen de prijsmaatregelen te verwachten: in de sectoren van het arendsvoer, con trolelampjes TL-buizen, krispers, ad- vocatenbefjes, dirigentenstokjes en straatstenen, waaraan je een beleid kwijt kunt. Let wel, het wordt langzamerhand weer om heerlijk buiten te sLENTEren MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 7