Ultra-centrifugeproject kan concurreren met Amerikaanse prijzen "Na 19 jaar wil je echt wel 'ns wat nieuws OOK VEEL UITTREDINGEN BROEDERS EN ZUSTERS Conny in plaats van Shirley naar Roemenië WEINIG HOOP VOOR LEO FEED BRUINKOOL SYMBOOL Acintal wijdingen daalde met 55 procent Lijken drie jonge vrouwen ontdekt RAPPORT FORATOM-ORGANISATIE DE STEM VAN VRIJDAG 7 MAART 1969 (ADVERTENTIE) altijd het socialistische kamp moet noemen. Califomische zon, Maar de prijzen zijn schrikbarend. Een televisietoestel met een 43 cm beeld kost ca. 1750 gulden. Een klei ne Russische transistorradio kost 100 gulden. De prijzen van speelgoed zijn redelijk, maar het speelgoed zelf is fantasieloos: een houten vrachtwagen kost meer dan 25 gul den. Aangezien de industrie-arbeider gemiddeld 500 gulden per maand verdient, zou hij wel diep en lang moeten nadenken voor hij aan de socialistische boemelarij ging. Maar zelfs hoewel het bewind haat zaait tegen de militaristische revanchistische kliek in het westen, dis dan ook nog provocerende pre sidentsverkiezingen houdt, kan men niet zeggen, dat het te ontdekken valt, dat er sprake van, een crisis onder de Oostduitsers is. Misschien komt het wel, omdat men bij voor keur niet tegen ze spreekt, omdat je dan door de alom aanwezige Vo po's opgepakt kunt worden. Of het komt, omdat ze niet meer kunnen reageren op de aansporingen, die hun leven al zolang hebben beheerst. De grauwheid valt uit de lucht op je neer. Of misschien is het toch wel de rook van die bruinkool. (Copyright The GuardiamDe Stem) nklst navel? erlijke, l-vlezige appel die In partjes en. pt navel heeft ladeei: ar u het weet. Lllaar er bestaat eigenlijk nog wel ^■gevoel voor humor Een gedeel te wan de stad, achter het Alexan- toplein, is een geweldige warboel van machines en gebouwen, omdat daar een enorm reconstructiepro- grtmma uitgevoerd wordt. Het bouw werk wordt overheerst door een ge bouw, dat tegenwoordig blijkbaar 'n eerste vereiste is voor een zichzelf ietecterende hoofdstad, namelijk 'n aBotoren met een bolvormig restau rant. dat kan ronddraaien. Deze to ren stijgt als een grote naald om hoog .,het symbool van het nieu- wd Duitsland" zeggen de grappen- mlcers „met Walter Ulbricht er bo- BERN (AP) Verwacht wordt, dat het Zwitserse parle ment nog voor het einde van de ze maand een wetsontwerp zal goedkeuren, dat een strenger toezicht op buitenlandse banken beoogt. Het parlement is geschokt over het feit, dat Amerikaanse gang sters zich in het land als bankiers hebben gevestigd. Nello Celio, hoofd van het de partement voor financiële en douanezaken, heeft het parle ment doen weten, dat de stren gere voorschriften niet beteke nen dat de buitenlandse concur rentie zal worden geweerd. De voorschriften zijn uitsluitend ge. richt tegen die banken, die zich in handen van de Maffia en be paalde gangsters bevinden, zei hij. Ter illustratie citeerde Celio de volgende passages uit het „curriculum vitae van een Ame rikaanse bankeigenaar, die zijn domicilie in Zwitserland heeft gekozen". „In 1926 te New York gearresteerd in verband met een autodiefstal, in 1931 gearresteerd wegens een overtreding van de drankwet, maar na betaling van een borgsom van 5000 dollar op vrije voeten gesteld. In 1937 ver dacht van diefstal. In 1940 gear resteerd wegens ontvoering, af persing en een gewapende roof overval. In 1950 opnieuw gear resteerd wegens deelneming aan de exploitatie van illegale speel- casino's. Veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en 15.000 dollar boete. Straf uitgezeten in de staatsgevangenis van New Jersey". De nationale raad heeft het wetsontwerp na de toespraak van Celio met 90 tegen 19 stemmen goedgekeurd. De Nationale Raad heeft het reeds door de Raad der Staten goedgekeurde wetsont werp in die zin geamendeerd, dat het toezicht niet alleen geldt voor banken met een buitenlandse meerderheid, maar ook voor ban ken met minimaal 20 procent buitenlands belang in het kapi taal. De nieuwe flatgebouwen zijn mo dern, maar vreselijk slecht afgewerkt Het pleisterwerk is bobbelachtig en niet strak. Een van de gebouwen had dezelfde kleine kokertjes bij de ramen. die ik onlangs in de protes tantse gedeelten van Belfast heb ge zien en met hetzelfde doel. Daar wonen leden van de partij en die kokertjes stellen hen in staat om de vlag uit te steken op de wereldlijke faéatdagen van hun kalenderjaar (in wikkels werden kaarten en cadeau tje? verkocht voor de „Internationa le»rouwendag" ■laar zodra je in de buurten ach- wdeze „showwijk" komt, daalt de vfctdurende smakeloosheid van de s!ad weer op je neer. Je krijgt het gevoel, dat toen het puin 24 jaar ge leden uit de straten opgeruimd was, niemand het gevoel had, dat er nog iets meer gedaan moest worden. Zelfs de ramen zijn vies. In een ttilkbar is de koffis duur en nogal Biecht, ijs trouwens ook. Maar de llj&r.:': wijn is goed en goedkoop. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Niet minder dan 130 broederreligieuzen traden vorig jaar uint hun orden of congregaties waartegenover slechts 50 eeuwige professies stonden. Aldus blijkt uit door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut gepubliceerde cijfers over het aantal afgelegde eeuwige gelof ten bij broeders en zusters en hun uittredingen. Tevens geeft het Kaski gecorrigeerde cijfers over het aan tal priesterwijdingen en uittredingen uit het ambt. De algemene conclusie is, dat tegen over een daling van de geprofeste religieuzen en gewijde priesters een stijging van uittredingen staat. Het aantal priesterwijdingen daalde van 1950 tot 1968 met 55 pet., namelijk van 325 tot 145. Het aantal uittre dingen daarentegen nam de afgelo pen jaren sterk toe; in 1945 waren het er nog 44, afgelopen jaar ver lieten 196 priesters 't ambt. In de pe riode 1961-1968 bedroeg het aantal priesteruittredingen 533, waarvan ai- leen al 470 in de laatste vier jaren. Sterker nog dan de daling van het aantal priesterwijdingen sinds 1950 is de daling van de professies van broeders en zusters. In dat jaar leg den 117 broeders en 587 zusters hun eeuwige geloften af, vorig jaar wa ren dat nog maar 50 broeders en 132 zusters. De daling van het aantal pro fessies bij de zusterreligieuzen be draagt in 19 jaar dus ruim 87 pro cent. Anderzijds verlieten in die periode percentsgewijze meer broeders dan zusters hun orde of congregatie. Se dert 1961 waren dat 552 broeders en 747 zusters. Vooral de twee laatste jaren is het snel gegaan. Voor de broeders werd in 1967 en 1968 een aantal bereikt van resp. 80 en 130 uitgetredenen voor de zusters resp. 172 en 143 uitgetredenen. «tOVINCETOWN (Reuter) In een bosachtige streek bij Province- town in de Amerikaanse staat Mas sachusetts, zijn de zwaar verminkte lijken ontdekt van drie jonge vrou wen. Ze lagen in ondiepe graven. ©wee ervan zijn geïdentificeerd, die van een 23-jarige onderwijzeres en een even oude studente. Het derde lijk moet er al langer dan een jaar begraven hebben gelegen. Een 24- jarigi gescheiden man, vader van drie kinderen, is in verband met de gruwelijke vondsten aangehouden en in staat van beschuldiging gesteld. BBhnïge maand was op enkele hon derden meters van de bewuste plek jd het lijk van een tot dusver onge ïdentificeerd meisje opgegraven. (ADVERTENTIE) (Van onze showredactie) HILVERSUM Connie Vink zal Nederland vertegenwoordigen op het tweede internationale Iichte-muziek- festival om „Het gouden hart". Dit wordt van 5 tot 9 maart in Brasov in Roemenië gehouden. Zij zal behalve het liedje „De Toe teraar", waarmee zij in de nationale finale van het Eurovisie Songfestival in Scheveningen als tweede eindigde, ook nog het in het Roemeens vertaal de liedje „At Dusk" zingen. Connie Vink viel pas op het laatste moment in voor Shirley, die aanvan kelijk naar Brasov afgevaardigd zou worden, maar die op het ogenblik ten gevolge van een keelaandoening haar stem kwijt is. Aan het festival nemen televisie organisaties uit 28 landen, waaronder dus Nederland, deel. Voor Nederland heeft in de internationale jury zit ting Dick van Bommel, hoofd van de afdeling amusement van de NCRV- televisie. Er worden drie onderschei dingen uitgereikt, alle vergezeld van een geldprijs, te weten het gouden hart. het zilveren hart en het bronzen AMSTERDAM (ANP) Er is geen oplossing te vinden voor de ge luidshinder, die het eafé-chantant La Bohème van Leo Fuld aan de Vij zelstraat in Amsterdam 's avonds en 's nachts voor de bovenburen ver oorzaakt, zo staat er in een rapport van de T.N.O. in Delft. DEN HAAG (ANP) Indien op zeer korte termijn een beslissing ge nomen zou worden voor de bouw van een Europese fabriek ter verrijking van uranium dan zou het gasdiffusie- proces worden gekozen, aangezien hiermee de meeste ervaring is opge daan. Het is echter duidelijk dat het niet mogelijk zal zijn te concurreren met de Amerikaanse prijzen. De ver wachting is echter dat het Neder landse ultracentrifugeproject hiertoe wel in staat is." Dit is een van de conclusies waartoe de Foratomorga- nisatie, de vereniging van nationale atoomfora in West-Europa komt in een rapport over het stichten van een verrijkingsfabriek. In West-Europa wordt een steeds toenemend verbruik van verrijkt ura nium verwacht. Men schat dat in 1980 de atoomcentrales van de meeste landen tot een kwart of eenderde zul len bijdragen aan de elektriciteitspro- duktie. Het is om deze reden nood zakelijk dat er een Europese fabriek voor verrijkt uranium tot stand wordt gebracht, aldus het rapport. Hierover zal uiterlijk in 1972 een beslissing moeten worden genomen, in verband met de thans beschikbare capaciteit voor verrijking in de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en de ge raamde cijfers voor de toekomstige vraag. De Foratomorganisatie is van me ning dat indien de Nederlandse voor uitzichten ten aanzien van het ultra centrifugeproject niet worden be waarheid en er tevens geen techni sche doorbraak wordt bereikt bij het Duitse scheidingsventiel-methode, het gasdiffusieproject de enige mogelijk heid is voor Europa om uranium te verrijken. Het Nederlandse en Duitse systeem maken het echter mogelijk dit op kleiner schaal met voordeel toe te passen. Bovendien is het elek triciteitsverbruik van de ultra-cen trifuge veel lager. Tot slot concludeert het rapport dat in de eerstkomende drie jaar zo veel mogelijk betrouwbare gegevens moeten worden verzameld over de economische vooruitzichten en de toe passingsmogelijkheden in Europa van de verschillende processen, ter voor bereiding van de beslissing over de bouw van een Europese fabriek. Zoals bekend hebben Nederland, Engeland en West-Duifeland vorig jaar november in principe overeen stemming bereikt om samen te wer ken op het gebied va:verrijking door middel van de ultra-centrifuge. Dins dag 11 maart zullen de drie landen in Londen opnieuw bijeenkomen om de besprekingen voort te zetten. En daarmee kwam volgens de pre sident van de Amsterdamse recht bank, mr. U. W. H. Stheeman, de heer Fuld wel Zeer zwak te staan in het kort geding, dat de verhuur der van het pand, de n.v. Rijken en Co. tegen hem had aangespannen en dat dinsdag diende. De raadsman van eiser, mr. J. I. Sanders, vroeg de president Fuld te gelasten de tussemverdieping te ont ruimen met machtiging aan eiser om bij weigering de ontruiming zelf te doen bewerkstelligen, subs, zijn be drijf te sluiten totdat de nodige bouw kundige voorzieningen zijn aange bracht ter voorkoming van verdere geluidshinder. Dit alles op 'n dwang som van duizend gulden per dag. Leo Fuld lilet de president bij mon de van zijn raadsman, mr. R. L. Heukels weten, dat hij reeds duizen den guldens had besteed om voorzie ningen tegen de geluidshinder te tref fen. Volgens de bovenbuurman, de heer H. R. Wafelman, tot nog toe on voldoende. Een laatste aanbod van de heer Fuld om op zijn kosten nieuw geluidwerend- materiaal aan te bren gen, werd door Wafelman afgewezen. De president doet XI maart uitspraak. Débé's drive-in meubelshow is vèruit de grootste meubeltoonzaal van Zuid-Nederland. U kunt er gratis en zonder enige verplichting ronddwalen tussen honderden meubels voor alle smaken en portemonnees. En daarna rustig uitblazen in een gratis coffée-corner! Néém dat verstandige besluit: Eerst bij débé kijken... dan pas beslissen! Drive-in meubelshow, Teteringsedijk 89 bis, Breda Geopend: weekdagen 8.30 tot 21 uur; zaterdag tot 17 u. Levering via uw meubeldetaillist en catalogus op aanvraag. "Nu de kinderen wat ouder zijn en niet meer over de bank raggen, durfden we het wel aan: nieuwe meubels kopen. Maar waar? We hadden geen zin talloze zaken af te lopen. En toen zagen wij die advertentie van débé. Wij erheen. En daar hebben we geen spijt van. We kochten er deze gezellige woonkamer. Ook de kinderen zijn er enthousiast i nuoH» I meubelen breda

de Stem | 1969 | | pagina 11