ROTECTi ONISME N V.S. TE STERK ÏNKA 'resident Nixon richt waarschuwing tot Europese landen: Betogingen in China gaan door Chili zwenkt naar rechts Groep Nederlandse toeristen in Israël zeventien uur zoek DE GAULLE: VERHEUGD Tweede Kamer houding tegen wil krachtige Griekenland Spaarloon in baggerbedrijf k.-X. k Commentaar Blanke Spelen TEGEN SOVJET-ENIE VIETNAM Fabriek van Peugeot ligt stil EEN MAN IN APOLLO-9 MISSELIJK j l J iPn-uf Man in kokend lood geduwd Kluif Apathie J Suriname heeft nieuw kabinet DE STEM VAN DONDERDAG 6 MAART 1969 11 DE GAULLE PARIJS (RTR) President De Gaulle heeft gisteren op een kabinets zitting verklaard er over verheugd te zijn, dat hij zijn betrekkingen jnet de nieuwe Amerikaanse president, Nixon, heeft kunnen verdiepen, „zowel wat betreft de staatsman als de persoon". De opmerking van De Gaulle werd onthuld door regeringswoordvoerder Joel ie Theule. Volgens de woordvoerder had minister van buitenlandse zaken Michel Dcbré gezegd dat door de Frans-Amerikaanse besprekingen „relief was gegeven aan Frankrijks onafhankelijkheid, aan liet bestaan van het Atlan tisch Verbond /.onder integratie en aan de houding van de Ver. Staten en Frankrijk tegenover de ontspanning en de F.uropcse problemen". H eeft sport iefs met politiek'te maken? Deze vraag is in Ne derland opnieuw actueel nu een afvaardiging.'-van de Atletiek Unie naar Zuid-Afrika gaat om daar deel te nemen. ...aan speciaal voor blanke atleten georganiseerde „mi ni-spelen". Dek spelen zijn geheel cfegezet in Olympische stijl en Zuid- Afrika geeft zelfs ter gelegenheid ervan een postzegel uit waarop de vijf Olympische ringen staan afge beeld. Later in het jaar zullen ook derge lijke spelen voor kleurlingen worden gehouden. Dit is apartheid in de sport en ook -van een sportman mag verwacht worden dat hij daarover een mening heeft, zelfs „al is hij er nog nooit zelf geweest". De blanke spelen in Zuid-Afrika moeten gezien, worden als een re vanche van Zuid-Afrika voor het feit dat dit' land niet toegelaten werd op de Olympische Spelen in Mexico. De daad van Zuid-Afrika is dus niet zogeer een sportieve als we| een politieke. En nu kunnen Sö* (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft de Europese landen ge waarschuwd dat hij zeer moeilijk weerstand zal kunnen bieden aan de protectionistische druk in de Verenigde Staten, als de Europese landen niet akkoord gaan met vrijwillige beperking van hun uitvoer 'met name van textiel- en staalprodukten naar de V..S Op een persconferentie van een uur over de de buitenlandse politiek, heeft de president verslag uitgebracht van zijn reis naar Europa: hij zei in alle hoofdsteden die hij heeft bezocht, te hebben gesproken over de vraagstukken die voortvloeien uit de grote invoer van tex- tiel en staal in de Verenigde Staten. In zijn besprekingen had hij er de nadruk op gelegd dat, ofschoon vrij willig beperkingen worden opgelegd, de druk voor invoering van contin genten voor de invoer met name voor textiel bijzonder groot zal zijn. Nixon zei er eveneens op te hebben gewezen dat hij meer voorstander is van vrij making van de handel dan van beperkingen, maar dat het zeer moeilijk zal zijn aan dergelijke druk het hoofd te bieden wanneer geen oplossing voor het probleem wordt gevonden. Nixon deelde mee dat zijn minister van handel, Maurice Stans, volgende maand naar Europa zal komen om te trachten een oplossing te vinden voor de handelsgeschillen tussen de Verenigde Staten en de Europese landen. De president zei verder van me ning te zijn dat zijn reis naar Europa nieuwe vertrouwensbanden heeft ge schapen en dat de betrekkingen tus sen de V.S. en Frankrijk zijn verbe terd. De V.S. kunnen van Europa echter geen eenheid maken en zich niet mengen in de geschillen tussen Europese landen onderling. Nixon tijdens de persconferentie over zijn bezoek aan Europa. sportlieden-\%eef eens hi wjt!. len dat sport\h' |tb1itie^c -gescheiden' JBten blijver*;'."feit is cfat zij toch. maar gaan aeë*'n^mdfr"aan 'louter politieke spelèn. Het feit dat ct^JesMssi'ig van het l-O.C. Zuid Afrifa te weren-' uit Mexico hoogst betwistbaar was (Zuid-Afrika had immers gegaran deerd dat bij de1 selectie geen ras senonderscheid zou worden ge maakt en dat een blank-zwarte Zuidatrikaanse, ploeg als eenheid zou opereren) doet niets af aan het feit pat wat Zuid-Afrika nu doet van laakbaar revatvchisfne blijk geeft. Spo't en politiek hebben in hef verleen al dikwijls véél met elkaar te mahen gehad.'Men herinnere zich slecht:- de Olympische Spelen van 1936. Toen is er in verschillende landen heel wat te doen geweest over de vraag of 'men daaraan mee kon doen. De brutale propaganda die de razi's uit de Spelen sloegen en de geschiedenis hebben aange toond dat teams uit democratische landen daar niét thuishoorden. Ons inziens dienen Nederlandse atleten ivenmin naar Zuid-Afrika te gaan om deel te nemen aan spelen, waarvan kleurlingen opzettelijk en organisatorisch, worden uitgesloten als de atleten van 1936 naar Ber lijn. ROUW (42) uit Amsterdam 's Bist! rochtend -in het Wilhclmina Gasthirs opgenomen nadat zij bij een jachtpartij in h,aar woning door haarj.29-;arige huisgenote met een broodmr; in de buik was gestoken. (Van o-ze redactie buitenland) HONGKONG Voor de derde achtereenvolgende dag hebben zich gisteren in Peking demonstraties te gen de Sovjet-Unie voorgedaan. Ra dio Chekiang zei dat soldaten en bur- 'gèrë ook een demonstratie hebben gé- houden in het gebied rond Wensjau in het oosten van het land. Daarop werd de Sovjetrussische „revisionis tische renegatenkliek" verweten be gonnen te zijn met de gewapende bot sing van zondag. Grote demonstraties zijn ook ge houden in Sjanghai, Kwantoemg, Kiangsi en Heiloengkiang. In Peking werd door demonstrerende soldaten en burgers voor de Sovjetrussische ambassade gewaarschuwd dat het Chinese volk' klaar staat „om elke volgende Sovjetrussische gewapende uitdaging van China te verpletteren". De afgelopen dagen hebben volgens de radio 2,7 miljoen mensen in -Sjanghai gedemonstreerd. Radio Kwantoeng zei dat in Kanton gisteren 700.000 mensen hebben geprotesteerd tegen „de gewapende Sovjetrussische uitdagingen". De commandant van een Russische grenspost is zondag bij het bloedige gevecht tussen Russische en Chinese grenstroepen gesneuveld. Dit heeft het hoofdkwartier van het pacific grenscommando gisteren bekendge maakt. De commandant, die niet bij name werd genoemd, en enkele van zijn mannen werden neergetnaaid door gillende Chinese soldaten gekleed in winter-kamoeflagejassen. PARIJS (AFP) De directie van de Peugeotfabriek in Sochaux heeft woensdagmiddag het personeel ver zocht naar huis te gaan. Men kan niet doorwerken vanwege een sta king in de plaatwerkerij. Het perso neel van die afdeling heteft maandag het werk neergelegd. Dinsdag heeft het enige eisen gesteld aangaande de arbeidsvoorwaarden. Daarop was woensdag nog niet door de directie gereageerd. (Van onze parlementaire redactie) mnf-^ "«G Door in overgrote meerderheid steun te geven aan de ïffflBa'n dc SOcialist mr. M. van der Stoel heeft de Tweede Kamer gister- kraiüft! te k<"nnen gegeven, dat zij van de ministerraad van Europa een zeer leen a e lloulli,1S' verwacht tegen Griekenland. Tegen de motie waren al en de SGP, de GPV, de groep Harmsen en mr. Kronenburg. de motie wordt tot uitdrukking gebracht de dringende wens dat de GrieSto3*1 van, de raad van Europa de aanbeveling van de assemblee over land nd ove:fl|:1bemt. Deze aanbeveling houdt in een schorsing van dit tPr, lid van raad van Europa, wanneer de Griekse regering de rech- n A" mens. io eigen land niet toepast. De AR-tractie trok haar motie over Nieuw-Guinea in. Hierover ontstond nine vveek tijdens de debatten over buitenlandse zaken een duidelijk me- Min?yeiST^d tussen minister Luns en fractievoorzitter mr. B. Biesheuvel. vastvf„fj, ns gaf de Kamer gisteren te verstaan, dat ook hij onverkort West ri' aa? het verdraS van New York. (De bepaling dat de bewoner van land jaar bij, volksstemming zelf over de bestemming van hun ™a moeten beslissen). landf),aindjr? moües> die vol'i§e week tijdens de debatten over het buiten twee ln§edlend werden, kregen niet voldoende steun. Hierbij waren Vietnan? ies r^an PSP'er Van del' sPek over de erkenning van Noord- Eesteima a" 0°st-Duitsland. De motie over de erkenning van de DDR werd gesteund door D 66, dc CPN, en vter leden van de PvdA. Nixon verklaarde voorts dat de Verenigde Staten een voortzetting van de krachtiger communistische aanvallen in Zuid-Vietnam niet zul len tolereren. Indien de communisten krachtiger militaire druk blijven uitoefenen, zei hij, zal er een passende Amerikaan se reactie komen. Er is gesproken over hervatting van de bombarde menten op N.-Vietnam, zei hij, De president zei te menetf dat de Sovjet-Unie de toestand om West- Berlijn niet zal laten verslechteren. Dat zou de zeer belangrijke onder handelingen met de V.S. in gevaar kunnen brengen. De gesprekken die met Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie over het Midden-Oosten zijn gevoerd, heb ben al tot aanmerkelijk resultaat ge leid. Deze vier mogendheden kunnen de belanghebbenden geen regeling opleggen maar wel garanties geven voor een regeling die de partijen overeenkomen. Wanneer de tijd daar is, zal presi dent Nixon een reis maken door Latijns-Amerika. Eerst zal de gou verneur van New York, Rockefeller, grondig de vraagstukken van de „al liantie voor de vooruitgang" gaan bezien. HOUSTON (AP) Tijdens een privégesprek met het controlecen trum in Houston heeft een van de drie Apollo-9-astronauten, Schweic- kart, verteld dat hij gisteren misse lijk was geworden en had overgege ven. Later ging het hem weer heter. Het is de derde achtereenvolgende Apollomissie waarop een of meer der astronauten ziek worden. Als Schwei-ckart vandaag weer last van misselijkheid krijgt, zal de geplande ruimtewan-delin-g van Schweickart wellicht moeten worden afgelast of uitgesteld. McDivitt en Schweickart hebben gisteren met succes de motoren van de LM, het ma-anlandinigsvaartuig ge start. De motoren werkten geduren de zes minuten. In de drie komende diagen gaat men met de LM tal van ingewikkel de proefnemingen verrichten. De wij ze waarop de LM zich gedraagt zal beslissen of Amerikaanse ruimte vaarders in juli zullen trachten op de maan te landen. Vainidiaag zal bet vaartuig worden losgekoppeld. SCHWEICKART (ADVERTENTIE) Inka organiseert een prijsvraag met zalige reizen als prijzen. De hoofdprijs: een sprookjes cruise voor twee naar de Canarische eilanden. 14 dagen verzorgd. En tot eind mei worden elke maand twee mini cruises van 5 dagen toe- {gekend. Naar Engeland en Scandinavië. ..■-<=4. Je hoeft om meel fe dingen alléén mdar een kleine enquête in te vullen, ledereen kan het formulier halen in de winkels die Inka ver- kopen. De milks, tonicsj crèmes hebben een basis van kruiden en bloesems. O A r?NM i De gelukkige prijswinnaars van deze maand: J. Lege/, te Den Haag W. Grijze, te Vlaardingen F. Pol, te Rotterdam Veel plezierI Uw formulier kunt u ook rechtstreeks opzenden naar: Cosmetic nv Co Bremanlaan 9-13, Laren (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Werkgevers- en werk nemersorganisatie in het baggerbe- bedrijf hebben overeenstemming be reikt over de invoering van een spaar loon. Zoals gemeld was het grafisch bedrijf de eerste bedrijfstak waar een akkoord werd bereikt over spaar loon. De invoering van het spaarloon is opigenomen de nieuwe tweejarige CAO voor het baggerbedrijf die op 1 april a.s. ingaat. Het spaarloon be draagt een procent van het brutoloon en zal op 1 augustus van het volgend jaar worden ingevoerd. DEN HAAG (ANP) De 21-jarigè metaalsmelter F. W. P. uit Den Haag is door de politie ingesloten. Hij heeft bekend dinsdag de 56-jarige bedrijfs leider van een witmetaalfabriek in Loosduinen in een pan met kokend soldeerlood geduwd te hebben. De bedrijfsleider kreeg tweede- en derdegraads verbrandingen en werd in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. De smelter en de bedrijfsleider hadden ruzie gekregen om een ge vallen fles melk. DE TWEELINGBROERS Ronald en Reginald Kray (35) zijn gisteren in de Old Baily te Londen wegens moord en medeplichtigheid aan moord tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. EEN MOEDER (29) vain acht kinde ren is in Almelo bekeurd wegens op lichting van een reeks winkels en een bankinstelling. Ook vorig jaar heeft zij zich vele mailen aan oplich ting schuldig gemaakt en wel tot een totaal bedrag van 15.000 gulden. HET HERNIEUWDE internationale perscentrum „Nieuwspoort" is giste ren officieel door premier De Jong geopend. Bij deze plechtigheid wa ren vele „VIP's" uit het politieke- en bedrijfsleven aanwezig. DE NATIONALE bank van België heeft gisteren het disconto met een half procent verhoogd tot 5 procent, ingaande op donderdag 6 maart. DE ENGELSE textielgroep Marling Industries gaat, naar de Financial Ti mes meldt, samen met de firma Van Oerie en Van Dijk te Boxtel (band en damastwevcriien) een fabriek op zetten voor de fabricage van hand voor veiligheidsriemen. DE „WILLEM-SOPHIA"-investe- ringsmaatschappij N.V. heeft het Van der Burg Concern te Rotterdam overgenomen. Het ligt in de bedoe ling de drie bedrijven van het Van der Burg Concern te concentreren in een nieuwe fabriek te Kerkrade. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO In Chili's hoofd stad Santiago wordt druk gespecu leerd over de toekomstkansen van president Eduardo Frei. De conser vatieve Nationale Partij die Frei zo snel mogelijk weg wil hebben is in juichstemming. Bij de verkiezingen deze week sprong zij van 12,6 naar 20,9 procent, terwijl Frei's Christe lijk Democratische Partij haar meer derheid verloor en van 43,6 naar 31,1 procent zakte. Dit betekent een ge voelige klap voor deze linkse naar een vreedzame revolutie a la Cuba strevende partij. Toen Eduardo Frei vijf jaar geleden de absolute meer derheid kreeg in het parlement be loofde hij zo'n revolutie, maar dan zonder tirannie, zonder dictatuur en zonder dwang en terreur. Het merkwaardige van de come back van de conservatieven is dat niemand daar nog op gerekend had. De partij van de aarts-reactionaire maar wel populaire 72-jarige Jorge Alessandri, al eens eerder president en nu hopend volgend jaar Eduardo Frei bij de presidentsverkiezingen te kunnen verslaan, werd voor dood versleten. Op het eerste gezicht lijkt de ver kiezingswinst van de conservatieven te gering om Alessandri deze vette kluif te bereiden en de klok in Chili te kunnen terugzetten maar men moet daarbij niet uit het oog ver liezen dat de politieke verhoudin gen in Chili thans zeer verward zijn. Links van de Christelijk Demo cratische Partij opereren de com munisten, de socialisten en de radi calen. (Ook de communisten boek ten winst). Deze op het oog natuur lijke bondgenoten van Eduardo Frei's christendemocraten zeker in een uur waarin gevaar van rechts dreigt zijn zelf nogal verdeeld. Bovendien is er als ze die ver deeldheid kunnen overwinnen en tegelijkertijd onrust kunnen zaaien in Frei's partij altijd de kans dat zij zelf het presidentschap in de wacht slepen, met behulp van de eventueel kwaad weggelopen linker vleugel van Frei's partij. De moei- Hikheid echter zal dan zijn een voor allen geschikte kandidaat naar vo ren te schuiven. Een dergelijke voor Frei nood lottige ontwikkeling wordt echter pas over een jaar actueel, als de presidentsverkiezingen moeten wor den gehouden. Op het ogenblik wordt Frei's po sitie ondermijnd door een aantal factoren die hij zelf niet helemaal in de hand had. Zo heeft Chili een uitzonderlijk droog jaar gehad, rampzalig zowel voor de boeren als voor de industrie. Voor arm en rijk was er hierdoor reden tot ontevre denheid hetgeen de gewone man het politieke spoor wat bijster deed raken. Ook apathie speelde een rol. Dertig procent van de kiezers kwam niet op. Bovendien moest Frei in het afgelopen jaar enkele impopulaire maatregelen nemen. Er kan nog van alles gebeuren in het komende jaar. Voor de vooruit gang van Chili echter zou een over nemen van de presidentiële wacht door de reactionaire Alessandri een stap terug betekenen die in de ver dere toekomst de gedachten over een vreedzame revolutie wel eens helemaal uit zou kunnen bannen. Alleen een gewelddadige revolutie zou dan nog een alternatief zijn voor een nafernalistisch, conservatief be wind. Dat geweld moet Chili be spaart blijven, zo hoopt men. EDUARDO FREI Wat, beste vrienden, moet ik nog zeg gen over ons aller .'Ajax. Hier past alleen maar een diep stilzwijgen van uit de allerhoogste! bewondering. Ik weet zeker dat ik .nqmens U allen spreek, als ik de mannen van Rinus Michels op deze plaats van harte ge lukwens met het bereiken van de hal ve finale. Mannen,,.dit was groots! -k Ajax-supporterr Volehdamrakker. Parijs blijkt voor orize voetballers trouwens toch een: gelukkige stad te zijn. In 1953 wonnen de toen in het buitenland spelende Nederlandse voetballers de historische rampfonds- wedstrijd tegen het toen nog (zei een collega) zeer sterke Franse profelf tal. Een andere college vergeleek dé ze wedstrijd met die van Ajax tegen Benfinca. Champs Elyzegej Het was overigens gistermiddag stil op straat. Dat kan ik u verzekeren. Niet dat ik de stilte doorbrak, want ik heb ook met een.'rood hoofd zitten kijken. Sjonge, om'van pure opwin ding Ajaxiek te worde». We blijven trouwensnog even in de sportsfeer. Ismail Ackay, een Turkse marathonloper, moet van zijn artsen per dag minsienssAO kilometer lopen! Pas dan kan zijn hart normaal functioneren en dat is toch wel vreemd. Het bleek tijdens de Olym pische Spelen in Mexico dat zijn hart slag, bloedtoevoer en werking van de hartkleppen pas normaal worden na het lopen van deze 40 kilometer. Ackay loopt nu iedere dag de 20 ki lometer die hem van zijn werkplaats scheiden op en neer. Waarlijk een vreemd geval. Eusebio: Pronk-stuk! Op deze plaats ook een felicitatie voor de minimum-loontrekkers met hun loonsverhoging van twee gulden per week! Een prettige, maar niet veel meer dan symbolisch gebaar van onze regering. Minister De Block slaagt er toch maar in zeer handige prijsmaatrege len te nemen. Ifc geloof ,0it de jongste ynajjltegel tegen pèUieip'es en kappers mèër een doekje v&Ö'rhpt bloeden is. De bewindsman (wat f éji woord, ei genlijk) wil hierfnee' 'Waarschijnlijk aangeven toch ook wel enigszins on gerust te zijn. Maar de echte stevige 'maatregelen moeten nog komen. Naar verluidt zit De Block te denken aan een prijs- stop op enkele onrustbarend in prijs gestegen artikelen, zoals papagaaien- voer, telefoondraadontspanners, blup- pers, kletters, kattenmeppers en drankver hitters. Dat hakt erin, hè. Zo. is ons kabinet, ineens, a.h.w. met geuzenwaskracht, zal het uit zijn met de hogere prij zen! Hebben alle bromfietsers hun nieu we verzekeringsplaatsjës al achterop geschroefd? Goed zo. Benfica-a-a-a-a-amen! MERIJN PARAMARIBO (ANP) Dc gis teren benoemde nieuwe Surinaamse minister-president Arthur May heeft in een vraaggesprek in Paramaribo verklaard, dat zijn kabinet geen en kele binding met de politieke par tijen heeft. Rijn regering rekent échter wel op de steun van de meerderheid van het parlement. De nieuwe regering zal voornamlijk tot taak hebben maatre gelen te treffen voor een zo eerlijk mogelijke en goed'geleide algemene verkiezingen, .aldus de heer May. Hiervoor zal ongeveer zes maanden nodig zijn. De nieuwe regering ziet als een van haar eerste daden het op lossen van het corfflijct tussen de overheid en de stakende onderwij zers. TEL AVIV (AFP) Na ruim ze ventien uur zoek te zijn geweest, zijn 23 Nederlandse toeristen gisteroch tend door de Israëlische politie gezond en wel aangetroffen in een droge ri vierbedding in Galilea, halfweg tus sen Safad en het Meer van Galilea. Een „piper"-toestel vond de toeris ten, die onder leiding van een Neder landse priester dinsdag uit Tel Aviv naar het diep uitgeslepen dal van de rivier de Amoed in Opper-Galilea waren vertrokken. Zij besloten na een busrit tegen het einde van de middag een tochtje te gaan maken in het bergachtige gebied van Galilea. Laat in de avond beseften de Ne derlanders, dat zij ver van de bus verwijderd waren en dat de terug tocht door het donker moeilijk zou zijn. Bovendien waren zij vermoeid. De groep bestond voor het grootste deel uit oudere mensen, van wie sommige de 70 al gepasseerd zijn. Zij wisten niet dat zij slechts zes km ver wijderd waren van de „kibboetz Sjoekok. Men besloot daarom de nacht door te brengen in een droge rivierbedding. In tegenstelling tot de normale lage temperaturen in deze tijd van het jaar was het nu warm. De buschauffeurwaarschuwde de politie toen de toeristen" in de late avond nog niet warén teruggekeerd. Een intensieve speurtocht begon, waarbij hefschroefyliegtuigen, „pi- pers politie en 'het leger werden ingeschakeld. Het.gebied waar de Ne derlanders zoekiraakten, is veilig en ligt niet in de buurt van de bestands lijnen. De toeristen hebben bij de autoriteiten hun excuses aangeboden

de Stem | 1969 | | pagina 9