Het is duidelijk; in Noorwegen is het de Schepper eventjes uit de hand gelopen... SAMEN NAAR DE FINSE SAUNA; JA GEZELLIG AADEI spe mili vo< Groot, groot trollenland met ongehoorde dimensies VULKANISCHE OERKRACHT TILDI FATAM0RGANA UIT OCEAAN OP DE STEM - VAKANTIE 1969 De schemering, die elke dag opnieuw te vroeg over de hoogvlakte van Telemark sluipt, heeft niets van de romantische aar zeling, die Nederlanders vóór de voedzame avondmaaltijd moeiteloos in vervoering kan brengen. Er is geen hei, die de nacht in een paars boetekleed tegemoet wil gaan, geen boom in de buurt, die het stervend licht filtert, geen boerderij of schuur, die de slagschaduw van de zon als een donkere loper uitlegt. Toch zoek je koortsachtig naar een aanknopingspunt, naar een be kend detail uit je eigen vaderlandse geo grafie. Waar zijn de kaarsrechte wegen met middenbermbeveiliging en invoeg- stroken, waar de kruispunten met stop lichten en zebrapaden voor voetgangers, de alarmtelefoons, waarmee je de A.N.W.B. kunt bellen, de ronde borden, die je bij tijds waarschuwen voor overstekend wild en naderende treinen, de handige picknick plaatsen met banken, afvalbakken en het dringend verzoek om niet als dank voor het aangenaam verpozen de eigenaar van het bos op te schepen met de schillen en de dozen Er is geen horizon, waar je je koers op kunt ijken, geen sterveling aan wie je de weg kunt vragen. Je rijdt al drie uur door dit uitge storven maanlandschap er telkens heb je ge hoopt, dat achter de volgende kromming van het pad alles weer vertrouwd zou zijn. Een dorp met een kroeg, zes houten huizen, een Heilige kruistocht kerk, wat zerken bij een kortgeknipte heg. Is dat nou zoveel gevraagd? Je wilt echt het onderste niet uit de kan, maar het minste, wat je mag verwachten is toch wel een gentlemen's agreement tussen de schepping en jou. Er is niemand, die het hem kwalijk neemt, dat het hem in een onbewaakt ogenblik uit de hand is gelopen, dat hij overweldigd is door zijn eigen oerkracht Maar laat hij zich dan nu wel corrigeren en zich weer houden aan de herken bare normen. Maar na elke bocht komen er alleen maar nieuwe heuvels, kaal en grauw als te rigoureus geschoren schaperuggen Daartussen de bergmeren: zwarte waterspiegels, die allang niet meer nieuwsgierig zijn, wie de schoonste is in het land en zich vrijwillig met blindheid hebben geslagen Het bruine mos er omheen zuigt je voeten gulzig omlaag en je moet daarom onverantwoord hard lopen voor je leven. Een angstkreet is onder deze omstandigheden verloren moeite en verdwijnt als een ricochetschot in de ijle, tuberculeuze lucht De natuur wil er maar mee zeggen, dat de mens'hier niets te zoeken heeft en dat zijn aanwezigheid berust op een onduldbaar misverstand. Trouweloze troMen Telemark zeggen de Noren zelf is het exclusieve rijk van trouweloze trollen, die tussen de kwijlende rotsen hun legendes uitspinnen De duivel zelf is hun schutspatroon en hij is het ook geweest, die deze hoogvlakte op de eerste scheppingsdag al tot rampgebied verklaarde. Sindsdien caramboleert hij zijn schaterlach over de korte band van de bergpieken naar de adelaars, die duidelijk maken, dat alles wat leeft en groeit kan opkrassen. Het zijn ook de trollen, die het gerucht verspreid hebben, dat het Noorse land eens een vruchtbare akker was, waarop het alziend oog van de schepper met intens welbehagen rustte. De duivel wond zich daarover zo op, dat hij een immens rotsblok loswrikte en dit naar de aarde slingerde. Het was een goeie gooi, want na die ene verschrikkelijke seconde was het bouwland verpletterd en bleef alleen die steen des aanstoots over Tot ver in de omtrek lagen de brokstukken en de grond was op honderden plaatsen opengespleten. De zee maakte daar dankbaar gebruik van en vrat zich als een octopus tot diep in het hart van de kersverse kraters Met lichtgezouten vangarmen slokte hij het restant van de vegetatie op en holde hij de bodem honderden meters uit. De schepper kon alleen maar werkeloos toezien, want hij had alle teelaarde reeds or er de aarde gestrooid en was door zijn voorraad heen Een handvol kruimels van inferieure kwaliteit die hij nog bij elkaar kon schrapen, heeft hij toen als troostprijs tussen de fjorden laten vallen. belangrijkste centra onderhoudt. Braathens is het Noorse boemeltje van Purmerend, dat doorgaans gevuld is met stug zwijgende Vikingen, die zich om duistere redenen uit de schoot van hun gezin hebben losgemaakt. Het valt wat tegen, dat de meesten van hen geen blauwe ogen hebben en niet blond zijn. Waarschijnlijk een logisch gevolg van de vele ontdekkingsreizen, die hun voorouders sinds de achtste eeuw na Christus tot ver in de Middellandse Zee hebben gemaakt. Je hebt dan ook de indruk, dat de man naast je in de vliegtuigstoel uit Tunesië komt, totdat hij je om een vuurtje vraagt. Dan is er geen twijfel meer mogelijk: zo praat alleen een Noor. Aanvankelijk meen je dat hij gisteravond te zwaar getafeld heeft en nu begrijpelijke last heeft van oprispingen. Je knikt hem vriendelijk toe en denkt: „Boer maar rustig door. Dat lucht in elk geval op". Als er na twee minuten nog geen merkbare verbetering in zijn conversatie zit, begrijp je pas, dat hij altijd zo praat. De gedachte, dat hij wellicht de hik heeft, verwerp je daarop meteen krachtig. Die man spreekt gewoon Noors. Op zijn beurt denkt hij, dat je gekweld wordt door een ernstige keelaandoening, als je iets vraagt aan de Nederlandse reisgenoot, die achter je zit. Hij pakt bliksemsnel een doosje uit zijn zijzak en schudt twee lichtbruine hoestbonbons op mijn handpalm. „Kjoerkljikkwabbel?", vraagt hij bezorgd. „Graag", zeg ik. Op dat moment kijken we elkaar met een diep wederzijds begrip aan. We kunnen het ook niet helpen, dat we beiden onze woordenschat uit een verstopte afvoerpijp moeten opdiepen. De tweede Noor, die je ontmoet, is een bejaarde douanier op het kneuterige vliegveld van Kristiansand, die de binnengesmokkelde stroom belastingvrije whisky aan de grens van het koninkrijk moet indammen. Afgaande op zijn Dolend door Noorwegen heb je voort durend het geviel, dat het hier de Schepper even uit de hand is gelopen. Waarschijnlijk is hij overweldigd door zijn eigen oerkracht en heeft hij nog geen tijd kunnen vinden om zichzelf te corrigeren. duchtig geaderde neus en wangen moet men concluderen, dat hij er persoonlijk pap van lust, maar dat ontslaat hem niet van de plicht om het land kurkdroog te houden. De eerste valiezen, die hij laat openen, bevatten in totaal drieëntwintig stellen ondergoed, wat gezien de gemiddelde temperatuur in Noorwegen overdreven lijkt. Hij glimlacht vaderlijk en maakt een vaag gebaar van weg wezen. Aan de laatste, die zijn loodzware koffer aanbiedt, vraagt de douanier: „Iets aan te geven?" Het antwoord komt iets te gretig. „Niks bijzonders. Een half flesje". De douanier doet een stap achteruit en peilt nu omzichtig de dorst van de goed doorregen man tegenover hem. „Open maken", besluit hij zuchtend. Het moet gezegd worden: de zes flessen Noorwegen, zeggen de Noren zelf, is het exclusieve rijk van trouweloze trollen, die tussen de kwijlende rotsen hun legendes uitspinnen. Soms zijn hun sprookjes barbaars en grimmig uitgevallen, zoals in Telemark, soms zijn ze bedriegelijk liefelijk, zoals hier aan de oevers van de Hardangerfjord. whisky onder het deksel liggen er ongemeen mooi bij. Een kwestie van vakwerk. De oude man sluit voor enige seconden de ogen en vraagt dan moedeloos: „Heeft u hier een verklaring voor?" Als de betrapte op dit moment kon meedelen, dat hü zojuist is teruggekeerd van een geheel verzorgde pelgrimstocht naar Lourdes zat het wel goed. Hü is geboren in Brabant en weet bliksems goed, dat de wonderen de wereld nog niet uit zün. Nu kan hü alleen zün schouders ophalen en naar het gezelschap wüzen. „U moet me geloven", zegt hij, „we zullen het straks hard genoeg nodig hebben". „Hoezo?", vraagt de douanier. „We gaan naar Telemark", zegt de man. „Dat had u eerder moeten zeggen", antwoordt de douanier, „neem me niet kwalijk, dat ik uw koffer heb geopend". Hij sluit haastig het dek sel en zet een verlossend kiUis op de zijkant „Goeie reis", roept hij ons nog na. Verdrietige motregen Twee dagen later begrijp je pas, dat die grenzeloze lankmoedigheid te danken is geweest aan zijn grondige aardrijkskundige kennis. Je wist het eigenlijk al eerder: op het moment, dat je in die witte boot tussen de grijze wanden van dc Lysefjord door gleed. Het water was rimpelloos glad getrokken, de pastelblauwe lucht hing apathisch boven de pieken, waarin kabouters hun eigjn buste in steen hebben uitgehouwen. Uit de luidspreker op het bovendek kwam muziek van Grieg, zachte, verdrietige motregen, die de fragiele sfeer langzaam inundeerde. Beste, brave Edward: je hebt altijd gedacht, dat hij een dolromantische componist was, die net even te veel tranen door zijn werk mengde. Wat een onvergeeflijke fout Je staart naar de pokdalige rotsblokken, waaraan berken en dennen zich met wijd gespreide, ontvelde takken gekruisigd hebben. En je begrijpt, waarom Grieg zulke hartverscheurende noten heeft gekraakt. Het was zijn logisch verweer tegen de verpletterende overmacht van het fjordenlandschap. Hij kon niet anders: hij moest de natuur met haar eigen wapens verslaan. Later zul je het witte huis zien, waarin hij zijn sombere dromen tot muziek vertaalde. Het ligt op een kleine heuvel even buiten Bergen, een burgerlijk bastion, berstens vol nutteloze relikwieën, die tweemaal daags door een goedlachse vrouw worden afgestoft. Aan de wand verweerde linten, zijn colbert van zwart fluweel, een grijze hoed met brede rand. Het lijkt, alsof de meester even voor een boodschap naai; de stad is gegaan en zo weer terug komt. In de salon staat zijn vleugel, de trijpen leunstoel, waarin hij zijn uiltje knapte. Op het buffet twee foto's in zwarte rouwlijst. Grieg in zijn nadagen, een melancholicus met lange, grijze manen en een intens verdrietige snor, die zijn bovenlip heeft overwoekerd. Vlak daaronder een smalle, witte kaart met in vier talen het verzoek om de voorwerpen niet aan te raken. „Alles is in de oorspronkelijke staat bewaard gebleven", roept de dame, die de rondleiding verzorgt. Het is bijna symbolisch: woon- en sterfhuis onder één no.emer gebracht, dood en leven broederlijk bijeen op de driezitsbank. Grieg moet geweten hebben, dat hij de gave van de onsterfelijkheid bezat. Een pelgrimage naar de rotswand, waarin zijn urn is verborgen, kan hierna nog slechts als anti-climax fungeren. In de stromende regen daal je af naar de oever van het sombere meer, waaruit Grieg het grootste deel van zijn inspiratie heeft geput. Hij wilde juist hier de eeuwigheid afwachten, omdat de rots de warmte van de zon het langste vasthoudt. Hij heeft zelf die plaats voor zijn urn uitgekozen. „Grieg was een eenzaam mens", zegt de dame, die de rondleiding verzorgt. Haar glimlach is gul Ze heeft er allang in berust, dat geen Noor dit lot kan ontlopen. Royale buit Je ervaart het trouwens ook zelf, als je op een avond rondom het haardvuur in de berghut van Haukeliseter de tussentijdse balans van een Noors avontuur opmaakt. In de hoek zitten vier jagers, die morgenochtend in de eeuwige gletsjersneeuw de sporen van vluchtende rendieren zullen volgen. Hun watervliegtuigen liggen aan de rand van het bergmeer, de geweren in de hal. Ze hopen op een royale buit. Buiten kruipt de grondmist langzaam over de heuvelrug naar de top. Boven het water danst de nevel. Een stille nacht zonder herders en schalmeien wist zorgvuldig de sporen uit, die naar de beschaving leiden. Je heft het glas en drinkt op de schepping, die hier op de hoogvlakte van Telemark in haar beste bedoelingen is blijven steken. Neen, Noorwegen is niet karig met zijn alibi's voor drankzucht. Is dat misschien de reden, waarom je nog steeds een verterend heimwee naar dat grauwe, embryonale stuk van de aarde hebt, als je dagen later h. Bergen staat te wachten op het vliegtuig, dat je terug zal brengen naar de ruimtelijke ordening van je eigen vaderlandse broddellap? Je hebt dagen rondgedoold en toch slechts een fractie van dit land buiten alle proporties gezien Je hebt even de sfeer geproefd van de Hardangerfjord: een Vier- woudstedenmeer op zeer grote schaal, dat nog niet overwoekerd is door de opstallen van de vreemdelingenindustrie Je hebt een bad vol laten lopen in het hypermoderne Kinsarvikfjordhotel en in Stavanger de sardines gezien, die met honderden tegelijk hun leven geven onder de guillotine van de Noorse viskeizer Christian Bjelland Je hebt ook het sombere hemelbed gemeten, waarin Tienvoudige voorsprong Dat het Inderdaad niet veel is geweest, kan de reiziger in Noorwegen persoonlijk constateren. Driekwart van de 323 000 vierkante kilonieters, die dit land in oppervlakte een tienvoudige voorsprong geven op Nederland, is woest, onbuigzaam en autoritair bergland Daartoe behoren ook de 150 000 eilanden die voor de gekartelde kustlijn van 16 800 kilometer voor ankei zijn gegaan Als je ze door de patrijspoort van een zoemende DC-9 bekijkt, lijken ze op scholen robben, die met grote tegenzin hun vette ruggen aan het daglicht prijsgeven Op dat moment is het al volkomen duidelijk dat ie na de landing in Kristiansand met je topografische kennis van de Lage Landen rustig op het dak kunt gaan zitten Zet Zoetermeer en Stompwijk maar voorlopig \r? de urn van je herinnering en probeer ernstig te wennen aan de nieuwe ongehoorde dimensies Als je eer dag hebt gereden en 's avonds hijgend in een houten berghui de landkaart pakt. dan mag het je niet verbazen, dat jc geen bliksem bent opgeschoten Daar gaat het immers niet om in een koninkrijk, dat van Lindesnoes in het zuiden tot de noordkaap 1700 kilometer meet. wat neerkomt op een enkele reis Den Haag—Lissabon Wie in zo'n steenwoestijn per auto reist, ontmaskert zichzelf bij voorbaat als een vriendelijke treuzelaar, wiens voorgewende haast nauwelijks serieus genomen mag worden. Noorse boemeltje Wie echt serieus wil opschieten in Noorwegen stapt echter in één van de vliegtuigen van Braathens, die de verbindingen tussen de Neen, er is geen twüfel mogelük: op het moment, dat Tatu Tuohi- korpi die uitnodiging in zee stuur de, had hij uitsluitend het beste met ons voor Als Fin acht hij het immers een doodnormale zaak, dat een man op gezette tijden geheel ontspannei uit zijn broek stapt en tussen zijn marmerbleke vrienden het zalig moment verbeidt, dat het zweet uit de poriën barst. Hij weet zich daarb*j in goed gezelschap van zün minister-president, die ook bij voorkeur zijn staatszaken af handelt in de gortdroge atmosfeer van een sauna er daarmee zichzelf en zijn ministers dwingt zich al bloot te geven, voordat het hoge woora er uit is Het is een voor beeld, dat aanstekelijk heeft ge werkt, want volgens de laatste op gave zijn er in Finland bijna 600.000 sauna's, waarbij dan nog niet de stoom brakende kachels zijn geteld, die aan de oevers van de 100.000 meren tot meerdere eer en glorie van de Finse bloedsomloop worden gestookt Wat doet Tuohikorpi dus om zijn vrienden in Nederland een authentiek Fins avondje uit te be zorgen? Hij koopt een aantal smet teloos witte kaarten en laat daarop in nette, cursiev letters drukken, dat het hem een onuitsprekelijk genoegen zal zijn als ontvanger de zes zijn eregast wil zijn op een sau naparty in Amsterdam. Aanvang half zeven. Na afloop versnaperin gen. Wat moet je als stugge, door Cal- vijn gelooide Nederlander nu aan met zo'n uitnodiging, waarvan je te voren al weet, dat je er veel meer voor zal moeten uittrekken dan die ene avond? Je hebt inmiddels met separate post wat boekwerkjes ont vangen, waarin de zegeningen van de sauna uitvoerig worden opge somd. Er staan ook wazige foto's in van gezette vijftigers, die el kaar met berketakken aftuigen. Boven één van de hoofdstukken staat „hoe geniet ik van de sauna?" Je hebt de moed niet om verder te lezen, want het is toch onbegon nen werk Voordat je 's avonds in je pyama stapt, bekijk je jezelf met half samengeknepen ogen in de spiegel Het is duideWlt. dat er van genieten geen sprake kan zün. De mensevdie elkaar enkele da gen later ii> een Amsterdamse bui tenwijk treffen, hebben met uitzon dering van Tuohikorpi de verrader lijke blos van zesdeklassers, die el kaar in het vrije kwartier de plaat jes uit de Lach hebben doorgegeven. De meesten hebben een stemmig, zondags pak aangetrokken, sommi gen zelfs met vest, alsof daardoor de ontluistering straks minder smar telijk zal zijn. De stemming is ze nuwachtig geladen. AI mochten we alleen on. ondergoed aan houden, dat reeds een heel pak van ons hart zijn. We hebben vast ons colbert aan een haakje gehangen, zover willen we nog wel gaan We zouden niet we ten, wie daar aanstoot aan kan ne men. Maai wat nu? We kijken naar Tuohikorpi, die het bovenlijf inmid dels heeft onbloot en nu beheerst zijn pantalon als een anker op de stenen vloer werpt. Even later staat hij naakt in ons midden; het is opeens overduidelijk dat hij de hoop op gewichtsverlies al rond 1937 moet hebben opgegeven Hij maakt enkele slordige kniebuigingen en roept: „Com*, on boys; let's have fun". De boys slikker moeilük een brok weg en blüven talmen. Zolang ze immers nog in de kleedkamer zün, is er nog niets verloren. Het is een veilig voorgeborchte, die het ver langen naar eventuele hemelse ge neugten tot nul reduceert. Iemand roept vertwüfeld: „Ik zal eerst mün horloge maar eens af doen Het is waterproof, maar je kunt beter het zekere voor het onzekere nemen". Hü spreekt een waar woord Zolang we nog houvast hebben aan de in terlock. koesteren we ons in de mil de warmte van rotsvaste zekerheid. We hebben de succesagenda onder handbereik, de ballpoint, de pochet en het losse geld op het warme, goed verpakte lüf. Zo heeft de Ne derlander al eeuwen zün eer ver dedigd. Wat die Finnen doen, moe ten zü weten. Toch is het duidelü'k, dat daarmee de saunaparty op een dood punt is gekomen. Tuohikorpi komt dam pend uit het belendend vertrek en roept stralend: „Het is al 80 graden boys Schiet op" We knikken. Hü heeft gelük. Uit, goed Joor u. We knopen onze das 'os, waardoor we op slag de uitmonstering krügen van een boksp-*omotor, die alleen nog wacht op de beslissende knock out. KRO-medewerker Tom Bouws is de eerste Nederlander, die zichzelf tot op het bot prijsgeeft. Als radio reporter wil hü waarschünlük niet aannemen, dat '.iü ook gezien kan worden. Op het moment dat hij zün hemd over het hoofd trekt, lükt het, alsof hij een sculptuur van een moderne beeldhouwer onthult. Ten prooi aan doffe berusting vol gen de anderen zün voorbeeld Een snelle inventarisatie maakt al gauw duidelük. dat niemand van ons in aanmerking komt voor een bekro ning wegens verantwoorde industri ële vormgeving. Daarvoor heeft de welvaart al te lang vrü spel gehad. Iemand probeert het nog door krampachtig zün buik in te houden, maar op het moment, dat de hete sulferdampen van de sauna tegen hem aanslaan, gooit ook hü alle spieren los en komt hü er gewoon rond voor uit. Een kwartier later is de situatie grondig veranderd: de tobbers van zoëven, die krampachtig hun jasje aanhielden, omdat hü zo fraai kleurde bü de onvermüdelüke erf zonde, tromn.elen nu onbekommerd op hun buik tellen de zweetdrup pels op hun armen. De temperatuur is gestegen tot büna 100 graden en als je gaat zitten, heb je het gevoel, dat je in een open haardvuur plaats neemt. Het is een verrukkelüke er varing. Tuohikorpi gaat rond met bier om mummificering te voorko men Iemand roept: „Ik heb het ge voel dat ik de tienduizend meter in recordtüd heb afgelegd. Wat een sensatie, dat je dat ook kunt berei ken door ruscig op je gat te blüven zitten". We hebben opeens zin om het Wil helmus aan te heffen. Onze groot ste vüanden aan de natte borst te drukken. Nu eindelük onze keuken eens te witten. We barsten van de nobele voor nemens. De wereld aan de andere kant van de zwetende wand lacht ons breed toe. We begrüpen nu. wat Tatu Tuohi korpi bedoelde. Adam in balling schap is inderdaad een bestseller vap de eerste orde. De ANWB Wassenaarseweg 220 Haag telefoon (070) 81.43.81 heeft oei jaar weer een autotourbrochure saj gesteld met 5 Noorwegen-reizen: 15 den per m.s. Black Prince van Au dam naar Kristiansand en vandaar der meer naar Oslo, Fagernes, Gei] Nordheimsund. Vanaf 617 gulden, 15 gen met dezelfde boot en vandaar Larvik, Oslo, Lom Marifjora, Ho; vanaf 582 gulden. Hierbij niet inbt pen de vaartarieven voor uw auto, riërend van 67 tot 312 gulden, afha lijkheid van de lengte. Dan zijn er 14-daagse reizen van en tot Kiel auto-retour f 132, 17-daagse en 14.0 se tochten van en naar Kiel, respe velijk f 536 (auto f 157 en f 506 f 117). Scandinavian Artie Sunway, j Heijestraat 86, Amsterdam west foon (020) 122996-183840 heeft eenu breid Scandinavie-pakket voor 1969 der meer 10-dagen, vliegtuig, bus naar zes Noorse fjorden f845, 15 gen f910, rondreis Noordkaap, 17 f 1450, 8 dagen 1240, 10 dagen Sanö 795, 15-daagse trektochten per p f 975 f 975, Logfoten en Noordkaa; dagen f 1185, Finland 14 dagen t Zweden en Lapland, 16 dagen f Zweden, Lapland en Noorwegen gen f 925. Sunliner, Heemsteed: 274. 276, Heemstede, telefoon (020) heeft tien dagen Noorwegen vanaf gulden per Black Prince en naar Hovden, Breifonn en Stavanger, dagen Noordkaap per vliegtuig en ni-busje f645 gulden en met verbli tenten, FIT, Wagenstraat 86, Den B telefoon (070) 639803 en Kerkstra; in Eindhoven, telefoon (040) 69433, niseert zeven exclusieve Noorwegec zen per DC-9 van de KLM per Bergen en fjordenreis twee weken gulden en Stavanger-Fevik-Breiborg gulden. Verblijf in hotels en berghut! RAPT1M, Anna Paulownastraat Den Haag, telefoon (070) 605925 heel dagen Noorwegen per vliegtuig met blijf in Oslo en fjordentocht 895 gul tien dagen Noorwegen per vliegtuig 3-daagse fjordentocht 885 gulden, 8 gen Stockholm per vliegtuig 740 den, tien dagen merengebied Oost- land per vliegtuig 946 gulden, 14 Finland met privé-auto 1125 gulder 10 dagen Lapland en Noordkaap gulden. Transkandia, de Carpentlerstraat Den Haag, telefoon (070) 858362 15-daagse arrangementsreizen Noorse vakantiewoningen. Per boo! vliegtuig, een Noorse avonturenreis jongeren, een reis noor de Noorse kust, diverse fjordenreizen en vaka: tochten naar woningen in Finland, zen op aanvraag. Europa Express N.V., in Den Haag, telefoon (070) 117873, zoete geur van lavendel anden per jaar over Madeira paradijs, dat eeuwen geleder] Noord! lische oerkrachten boven de Atlantische Oceaan is uitgei ganiseert onder meer 13-dagen busiBfen, grillige bergpieken en Denemarken, Zweden en Noor® 785 gulden, 21 dagen Finland en land per bus 1380 gulden, 7 dagen 5 'ters Goncalves Zarco en T 1419 als klein voorschot op neise geneugten enterden. marken en Zweden per bus 415 guldei Individuele reizigers kunnen hetl te reizen met de luxueuze rijd-op-rijl 'Ien veilen keerden ze da ferryboot Black Prince van de n lr Lissabon om hun koning r rij Fred. Olsen (agent Verenigd Ca volzinnen te rapporteren oveij doorskantoor, Koningsplein 15, Am dekking, die ze omschreve dam, telefoon (020) 248303. 22 afvaa ta morgana" waarin de grer tussen mei en september vanuit Ai® ,oni ®n werkelijkheid voorgo dam; Coenhaven. Enkele reis eerste van 153 tot 215 gulden, toeristenklï tot 123 gulden, sleeperettes 77 Auto, caravan en bagagetrailer te, motorfiets, bromfiets of scootei gulden, fiets 8 gulden. a I wu i u v uz j vu vuguiaV ii aue.4 v au tot 142 gulden, afhankelijk van de ie V£| >t, die de waterige kloof tuss< Madeira in ongeveer 28 uur| ift dezelfde verpletterende hij komt moeiteloos in dl eiland, dat gemaakt schijnt lig en langdurig nietsdoen. I dit ontdekten waren de EJ >rge, hoe is het mogelijk! juwhonger naar het land acl on ook hier kwamen still 1.000 inwoners en passant l| om vier uur 's middags een thee moet zetten. Ze legd| fbaan aan met achttien holei enkele hotels uit de rotsj bij het open haardvuur del Britse imperium invei de koning geacht wordt te rusten als officieel bezoek brengt aan Stavanger het bed is te klein of de koning te p daarom hebben de autoriteiten belendende zaal een tweede bed waar des konings voeten niet uitsteken Mateloos Is dat een bewijs, dat je Nooi'wegen kent' Je hebt ook de reuzezalmen gezien, die tegen de kolkende stroom in terug nston Churchill werd veelvi naar de rivierbedding, waar zij jaren ten sersplaats Camara de Lobi hun zwerftocht over d_ wereldzeeën Je hebt de spoorweg gezien, die zich va. door 184 tunnels naar Bergen slingert, genadeloos gekapseisd onder de Frokust ongehoorde Noorse ontbijt met verschillende gerechten Je hebt je er tó over verbaasd, want alles is immers in dit rijk, waar de trollen de wet uil en de mens zwijgend toekijkt. Het is een deemoed, die ook de niet ontsiert, als hij met zijn Friese doo tussen de bijna vier miljoen Noren door la Op zijn beurt wil de oude douam Kristiansand dan wel een oogje ,ters bedekken sindsdien de 7' kilometer, die de Portug- toerist, die 550 jaar rlijk spoor van deze later twee rd, waar hij zijn schildersed sporen gaf en wie tegel barokke lounge van het ids binnenkwam, stuitte uitj Jgbejaarde Engelsen en hurl itgenoten, die hun tochtig I mistige periferie van Lorn Ige gewetenswroeging hada Dr een logeplaats onder de eeul sociaal toerisme heeft daal 'en drastisch verandering il ideira is niet langer de spel handvol miljonairs, maai] rekening met de minder g| lukszoekers, die een sik het) relei en nou eindelijk wel ders willen zien dan het eei- knrjpen als u met die loodzware» »iinos. Vorig jaar verwerk) voor hem staat invasie van 60.000 vakant, ognoses voor dit jaar mikke 10.000. at vinden deze bevoorreclj land, dat zich zonder gêne c Atlantische Oceaan noem n brok natuurschoon, dat iders in Europa aantreft. Wi tent, dat alle eilanden in P één pot nat zijn, vergist z erlijk en doet Madeira gr irgelijk alleen de Canarisc| et deze Portugese enclave e rschil: tegenover de bruine) Tst, die Tenerife en Gran Ca) aan de valleien van Madeij :hideeën even talrijk zijn ala in een Hollandse wei, t| Geeuwerige vaalheid van L] faanse toeristenfuik zonder krj staat de schilderachtige sclj nchaal, miniatuurhoofdstad 'ch is Madeira anno 1969 n<j •clusieve vakantiebestemming in de luwte van het r| „Houwen zo", zeggen d| nchal, „wij voelen niets i julevards en bergen, waar "aar getimmerde bungalows ^ngen. Madeira moet blijve luwen is geweest: een eiland ;se van stilte". u nog eens het prijzensw; :emt om in Madeira voor a: [eet u dus, waar u aan to jestneuzen meenemen, geen j»pier en schorre carnavalstoe iten vertier kan, doet er n bivak op te slaan in hotelpaleizen altijd bereid oe folklore door een blik r. nseressen voor u open te t:

de Stem | 1969 | | pagina 22