Britse bestseller [Nergens zag lu zoveel Hide wijfjes In het bingopaleis komt u aan de weet waarom 't pond kelderde... ils in Good ZWERVEN DOOR KENT: GRASDUINEN DOOR KLOKHUIS VAN BRITSE GESCHIEDENIS reis Hi wijzer De nieuwe OR LINE folders zijner. lal over Skandinavië HNAVIAN ARTIC SUNWA^I LUXE WEEKEND NAAR VOOR SPOTPRIJSJE PORTIER We stoffen ie af tot er niets van over is g DE STEM - VAKANTIE 1969 YORKSHIRE: EEN KWESTIE VAN GELIJK OVERSTEKEN Charles Dickens, romanticus bij de gratie van zijn pen, schreef een deel van zijn meesterwerken in een zomerhuis „The Leather Bottle" in Cobham in Kent. Zijn geest dwaalt nog steeds rond in dit tot „inn" getransformeerde^ verrukkelijke pand. kust is het voor authentieke bouwvallen al dringen geblazen. Denk overigens niet dat Kent zijn bezoekers alleen stenen voor brood verkoopt, want daarmee miskent u de gezonde eetlust en de royale dorst van de plaatselijke bevolking In feite is er in het hele graafschap geen dorp, dat naast het Godshuis geen romantische drenkplaats heeft waar de voederbakken van de paarden allang hebben plaats gemaakt voor een blinkende tapkast U kunt natuurlijk uw pad door Kent plaveien met de beste bedoelingen van de doorsnee hoteliers maar als u echt wilt doordringen tot de gelooide ziel van de Engelsman dan doet u er beter aan om de grote horecahuizen te mijden en van de ene inn naar de andere te trekken Het graafschap kan u uit voorraad dertien verrukkelijke inns leveren die alle Methusalem met „jij" en „jou" mogen aanspreken Met volledige vergunning geven wij u een paar suggesties De Tartar Frigate Inn aan de haven van Broadstairs ruikt naar teer en touw, het bier is er zo best als Engels bier maar kan zijn en wij spreker dus af> dat u uitsluitend whisky en gin zult drinken. The Crown Inn in Sarre werd in 1650 al warm aanbevolen door Karei de Tweede, koning van Engeland Zo'n aanbeveling zegt natuurlijk geen fluit, want wat kan er in driehonderd jaar niet allemaal ten kwade keren Achteraf is het trouwens eer geluk, dat niet alles bij het oude is gebleven, want daardoor is deze inn in weerwil van zijn hoge leeftijd een springlevende horecarakker die desgewenst een vorstelijk bed voor u spreidt. Een aparte ervaring biedt ook The Falstaff Inn, ever. buiten de stadspoorten van Canterbury U slaapt er in een donkere sleuf te midden van houten balken, die van uw sponde een bonkig hemelbed maken Afgezien van de plastic ruikers, die in heel Engeland welig bloeien, is de bar beneden geschapen voor een feestelijke avond Mocht u daarna onvasi ter been uw weg naa» boven zoeken dan kunt u altijd de schuld op de inn werpen er is geen vloer, die niel ter minste vijftien graden uit het lood hangt En dat allemaal voor achttien gulden, inclusief de ham and eggs In Aldington kunt u niet voorbij de Walnut Tree Inn In dit donkere roversnest waar rond 1824 de smokkelaars conspireerden, kunt u nu 1 A Folders met bijzonderheden over een heerlijke vakantie in Zweden en Engeland en het reizen met TOR LINE. Nu is het tijd om Uw plannen te gaan maken. Ga de komende zomer eens genieten van de zon in Skandinavië, van de meren, de bergen in Schotland, het prachtige natuurschoon van Engeland of Ierland. Ga de prachtige steden zien of| ga heerlijk luieren op een mooie camping. Maar stel het maken van Uw I plannen niet uit. Hoe groot de TOR LINE schepen ook zijn, I de capaciteit is niet onbepeikt.| Vraag de folders aan Uw reisbureau of zend ons onderstaande coupon. TOR LINE is bijzonder voordelig a vindt U in de nieuwe folders. J beslist meevallen, eis naar Engeland maakt U al voor ir Zweden voor 125.Ook het Uw auto kost weinig geld. Als U ren naar Zweden reist vaart Uw auto nee >aat de tij op- le hon- ■meters nd van zit U het lijk izen van dat is tig reizen van zo'n iel schip LINE. 1 o.a. een cafeta- een rou- ix-free 'n reis fantas- evenis. biedt vele mogelijkheden voor een geheel verzorgde vakantie in Zweden, alsmede een groot aantal autotrips door Engeland, niet gebonden aan een uitgestippeld plan maar iedere avond wordt U in een goed hotel verwacht. lerstaande coupon als brief in een ge- yeloppc aan TOR LINE, Coenhavenwegl im en geeft U even aan, welke folders r itvangen. gc informatics over TOR TINE geheet veEOtt^l Zweden autotrips door Engeland s I Onvermijdelijk komt het moment. t je argwaan krijgt Dat je 'Tenkt \,Dat kan niet, al die stokoude dametjes i de kale conversatiekamers van de Irandhotels. Zo zitten roerloos in de Ijpen fautewls met de handen gevou- ien op hun nutteloos breiwerk. De ieesten hebber. een voorkeur voor zalm- urige wol, die doet denken aan oude Irectoires of de wangen van engelen ip verweerde fresco's. Allemaal dragen <e dezelfde hoge, bruine rijgschoenen, lie ongemerkt overgaan in elastieken ]ousen, waarin eer meesterhand de rim- ls symetrlsch heeft verwerkt- Al- \maal hebben ze het zacht geplisseerde joofd tegen de leuning gedrukt, waar- ioor 't lijkt also, ze reeds ontslapen zijn, naar het voorlopig nog stil willen hou- \en voor de familie Je hebt ze zien zit- en op het terras van het Grand Hotel r Brighton, in de hal van het Dorches- vrhotel in Scarborough, in de lounge \an de Cairn in Harrogate, gisteren teb je er nog tien ontmoet in de eet- «al van het grijze Calverleyhotel in mbridge Wells; recht tegenover jouw ifel zat er één met een ouderwetse •oene zonneklep diep over het voor- iofd, waaronder haar spiedende ogen \e balletjes in de soep tien keer tel- en, voordat het juiste aantal haar be ëdigde Aan de ronde tafel aan de lerkant drie vriendinnen, van wie de ezamenlijke leeftijd royaal tot de slag Nieuwpoort terug voerde Daarnaast [en oude dame met haar zoon, die er ig merkwaardig fit uitzag voor zijn [5 jaar. Totdat ze hem zacht bij de arm m en bezorgd zei: ,,Doe je servet Ioor John, denk aan het morsenVan- [vond heb je nog een haastige wan ting gemaakt over de uitgestorven ilevard van Folkestone. Aan de ene :nt de zee, de krijtrotsen en de open- re parken met het rigoureus getrim- te gras, waarop borden melden, daiI i van gemeentewege niet op prijs >rdt gesteld, als op deze plaatsen irdt gespuwd, gewaterd en afval ge doneerd Aan de andere kant de ho ls, schouder aan schouder, vermoeid, [rijs, tevergeefs wachtend op de glori- \ze terugkeer van koningin Victoria, ientallen hotels met schemerige zalen, Het centrum van het doolhof van York, de Shambles. Het straatje, dat in de folders wordt aangeprezen als de Slagerstraat. Als u een eindje worst wilt, moet u dus niet in de Shambles zijn, want er zit er niet één (meer). tYRACHT - AMSTERDAM - TEL. 62216 uises naar Noorwegen en IJsland P. Heyestraat 87, Amsterdam relcfooh 122.996 Telex 13182 Beken het nu maar meteen: u zou ook best eens op een winterse zondagmorgen wakker willen worden in een vorstelijk hotelbed. Een bed als een trampoline met een pas klare kuil voor uw pijnlijke rug en vol doende kussens om het soezende hoofd in te verbergen. Een redelijk verlangen niet waar Wat zou u verder denken van een horizontaal ontbijt Laten we zeggen om een uur of tien. Dan heeft u nu nog precies één minuut om er uitgebreid voor te gaan liggen, want uw wensen worden door de hoteldirectie met diep respect ingewilligd. Als u gisteravond tegen de nachtportier hebt gezegd, dat u om tien uur wenst te ontbijten, dan kunt u daar de wekker op gelijk zetten. Daar is de ober al, een fraaie grijsaard met milde knevel, die zwijgend de serveerwagen naar 't hoofdeinde duwt. Laten we eens kijken, wat erop ligt. Knapperige toost in een zilveren rek, licht gezouten roomboter, gebakken eieren met bacon, marmelade en het dikke zondags blad met de laatste schandalen uit de Londense society. Niet gek als binnenkomertje. Wacht: u wilt ook nog de branding van de Noordzee horen, een stukje rots zien als het mogelijk is En voor straks een warm bad met zo'n ongegeneerd grote handdoek, waarmee je -zonder meer een hoofdrol kunt spelen in een stuk van Plautus. Laten we nog even verder inventariseren. TJ wilt nu eindelijk wel eens over een totaal ver laten hei dwalen, uw lunchpakket openmaken bij een wilde bergbeek. U wilt voorts door een authentieke Engelse landlord door de 48 kamers van zijn knusse buitenhuis worden ge- léid. En dan 's avonds een exquis diner bij kaarslicht, soepje vooraf, stukje fazant, ijs toe. Een goed glas wijn erbij en een strijkje op de achtergrond Geweldige mouw Als uw verlangen in die richting gaat, kan daar meteen een geweldige mouw aan worden gepast. Het is gewoon een kwestie van gelijk oversteken. Daarvoor spoedt u zich naar de Europoort, dat vreemde, deprimerende maan landschap, waar Rotterdam zijn dadendrang uitleeft. Daar gaat u om vijf uur 's middags met of zonder auto aan boord van één der luxe rijd-op-rijd-afschepen van Noordzee Veer diensten (hier vast het adres: Haringvliet 100 Rotterdam, telefoon 010-142066). Eenmaal op het schip (Norwind of Norwave, ruim 4000 kostelijke bruto-registertonnen, zelf bedieningsrestaurant, drie bars, dansvloer, televisie, belastingvrije winkel en slaap- accommodatie voor 187 passagiers. Een schip dus om „U" tegen te zeggen) begint uw droom reeds vaste vormen te krijgen. De sfeer op deze minicruise, die de volgende morgen om acht uur in Huil eindigt, is plezierig ongedwongen. Een voordeel is ook, dat bij de passagiersprijs ook rekening is gehouden met een gezonde eet lust. Anders gezegd: u hoeft gëen listig ver borgen extra-kosten te maken. Een wettig en overtuigend bewijs, dat varen met Noordzee Veerdiensten (overvloedig) eten en Engelse morningtea drinken is. Woeste hoogte Huil, de derde havenstad van Engeland, fun geert tevens als logische springplank naar iaarin honderden hoogbejaarde vrouwen jdemloos de verlossende nacht verbet ten. Vrouwen in crapeauds, vrouwen op bfa's, knikkebollend voor de beeldbuis, bmmelend boven hun broddellap. De portier van het Burlingtonhotel, die loor vanavond de tong in witte wijnsaus pin harte aanbeveelt, onthultdat de uden van dagen Folkestone in feite de fragiele been houden Hun tal- fien op de drempel van de dood stelt in t hotels de bescheiden winstmarge vei- Kp en als de manager voor hun verjaar- gg een kaart stuurt met ,,nog véle ja- en" erop, dan doet hij dat ook voorna melijk om zijn zaate redden |Waar ze vandaan komen? De portier |imlacht en zegt: „Deze vrouwtjes me- vormen het restant van ons roem- verleden Het zijn de weduwen van generaals en houwdegens, die India en Afrika de Britse beschaving hebben getimmerd. De kerels zijn lang naar de eeuwige jachtvelden, kwestie van te veel rhum en tvfiis- maar de vrouwtjes zijn te taai om capituleren. Die worden net zo lang totdat er niets meer van over intens geduld koesteren de En- badplaatsen deze levende erfe- die samen mede open haardvuren, gin and tonic, de sluitingstijden van pubs de' stille zondagen, de bolhoed de bittere pint onverwoestbare sym- zijn van een imperium, waarin de nooit onderging Traditie is al eeu- de heilige koe dei Britten en waag niet aan haar glorie te tornen Denkt buitenlander nu werkelijk, dat zijn beter is dan de ale, die als brak door je keet spoelt? Het zo- bei ijs, da* dr continentale tob- er niets van begrepen heeft Waar hij de brutaliteit vandaan om te over de kou in zijn hotelkamer. Charles Dickens voor niets een in hetzelfde bed heeft doorge- Kent meneer eigenlijk wel de v m zijn volk, dat de hal- wereld onderwierp en de oceanen be- Pakistan, India, Kenia, mijn waar heeft hij zijn thee niet ge lijkt oze geschminkt en wel zijn uit de legendarische Ealing- waar net een verrukkelijke nedie werd verfilmd 10/ heeft Agatha Christie soms haar jipierPTi figuren tot leven gewekt! Zul- veronderstelling er. spoken door je jpofd als je jj een avond loopt over de ulevards van Folkestone. Achter dn hotelramen staat het leven Bina stil 1 Maar tuaf geeft dat, zolang er nog joop is? Zwervend door Kent, één van de veertig graaf schappen, die samen de ondoorgrondelijke leg puzzel van Good Old England vormen, dring je voortdurend door tot het klokhuis van de Britse geschiedenis. Elke vierkante kilometer van dit smeuïg heuvellandschap, dat door zjjn tienduizenden appel, en kersebomen het pre dikaat „tuin van Engeland" kreeg, beschikt wel over een gave bouwval, waarby een ge pensioneerde sergeant-majoor het gebruikelijke entreegeld int voor monumentenzorg. Zo'n bouwval kan het schamel restant zijn van een abdij, soms is het een half kasteel of een aangevreten toren, waarin het verschil tussen de muur en de kantelen volledig is opgeheven. In enkele gevallen liggen er slechts enkele stukken steen op de in de gids gesignaleerde plaats, maar dit heeft geen enkele invloed op de toegangsprijs Terecht, want het bekijken van zo'n grondige vernieling is die twee shillings sixpence dubbel en dwars waard. Opvallend is wel. dat het aantal bouwvallen in Kent de gave monumenten royaal overtreft. Dat klopt overigens aardig met de verplichte jaartallen uit de algemene geschiedenis, want het is in dit zuidoostelijk deel van Engeland al duizenden jaren een komen en gaan van brooddronken veroveraars wier eerste werk het was om de bouwwerken van de voorgangers in puin te gooien Nauwelijks waren de Noormannen geland of daar dobberden de Romeinen alweer vóór de krijtrotsen van Dovei En wie zette in 447 bij Pegwell Bay een hebberige voet aan wal om het koninkrijk Keni te stichten? We moeten ons wel heel sterk vergissen als dat niet de Saksische aanvoerders Hengist en Horsa waren Anderhalve eeuw later deed Sint-Augustinus het nog eens dunnetjes over, maar zijn bedoelingen waren nog christelijk in vergelijking met de oogmerken van de duizenden, die hem voor gingen Overjarige Romein De toerist die nu in de smakeloze haven van Dover aan land klautert (DoveT zien en dan sterven lijkt toch geen haalbare kaart voor de buitenlandse werving) heeft meteen het gevoel, dat hü een overjarige Romein is, die op herhalingsoefeningen gaat Het landschap speelt voortdurend leentjebuur bij de historie en serveert het ene stokoude monument na het andere fn Dover zelf blijft deze uitverkoop van antiek nog beperkt tot het Normandische kasteel op de.rots, maar verderop langs de Yorkshire, Schotland en Ierland. Voor een extra-vakantie of long weekends tussen de be drijven door is Yorkshire het aangewezen reis doel. In dit grootste graafschap van Engeland vindt u de sombere heidevelden, waar eens ridder Robin Hood ronddoolde, en het grijze dorp Haworth, waar de tere dochters van dominee Brontë hun hete illusies tot best sellers hebben gekneed. De geest van Jane Eire wordt door de bevolking zwaarmoedige praters en alcoholische Joris Driepinters, die elkaar elke avond in de eeuwenoude Zwarte Stier ontmoeten nog steeds op de woeste hoogte gehouden van de vorderingen van het noodlot. Verzuim ook niet in de slijterij tegen over de kerk een fles Brontëlikeur te kopen, een zoet mengsel van honing en Franse cognac. Trekpleister Wie de kust prefereert, komt automatisch te recht in Scarborough, exquise badplaats tussen de rotsen, die door zijn magnifieke ligging terecht een van de toeristische trekpleisters van Engeland is geworden De hotellerie is meer dan voortreffelijk, de haven te pittoresk om waar te zijn, het strand van goede huishoud- kwaliteit. In de zomer striiikelt u over de Britten (Scarborough verwerkt elk jaar zo'n slordige 1V2 miljoen gasten), maar tot diep In mei heeft u het zoutwater rijk hier alleen. In het groene hart van Yorkshire ligt Harro gate, een tuinstad van hoofse allure. Harrogate wordt omringd door de beroemde Yorkshire Dales, waar in het verleden de plaatselijke vorsten onophoudelijk met elkaar op de vuist gingen. Twaalf kastelen, een handvol abdijen en een keur van ruïnes herinnert nog steeds aan hun krijgshaftige tijdverdrijf. Vlak in de buurt liggen de meest schilderachtige dalen van het graafschap: Swaledale, Wensleydale, Warfe- dale, Nidderdale, Ribblesdale en Airedale. Hier vindt u ook Gordale Scar, een honderd meter diep ravijn, waar een bruisende waterval als een drietrapsraket naar beneden klettert. Nieuw avontuur En dan het graafschap zelf natuurlijk: een ingetogen, zacht glooiend gebied, waar de kronkelwegen als nerveuze slangen doorheen schieten Achter elke bocht ligt een nieuw avontuur: het kan Heverkastee! zijn, waar Anne Boleyn zich de eeuwigheid in zuchtte, het kan ook Tunbridgi Wells of Tenterden zijn, de parels onder dt Engelse steden Mocht u de aanvechting krijgen om met de Engelsen te zijn, dan mag u een aan een bingopaleis niet missen U vindt ze in vrijwel elke stad, waar ze gastvrij hebben gekregen in gesjeesde bioscopen kerken en kapellen waarovei allang rector meer is aangesteld U ziet daar de te midden van de meest bizarre die het verknipte menselijk brein heeft bedenken Wie eens een mollige huisvrouw haar complete een rood hoofd heeft zien stuk bingoaltaar, weet voorgoed waarom wel moest devalueren De volgende ochtend kunt u daar weer op de dichtstbijzijnde Romeinse bouwval over mediteren. Yorkshire, het grootste van de veertig Engelse graafschappen, heeft nog ruimte genoeg voor de lustzoekende toerist. Langs berg en dal kruipen hier de „moors", de verlaten heidevelden naar de horizon. AmsterdamImmingham. Rederij Tor Line. Twee keer per week op woens dag en zaterdag vanuit de Amsterdamse Coenhaven Prijs vanaf 1 juni enkele reis vanaf 45 tot 125 gulden, retour 80 tot 225 gulden Auto's, afhankelijk van de lengte, 45 tot 95 gulden voor enkele reis, 80 tot 170 gulden retour. Adres: Amsterdam Ferry Agenturen N.V., Coen- havenweg, Amsterdam-W., telefoon (020) 62666. ScheveningenGreat Yarmouth. Re derij: Norfolk Line Vanaf 1 mei tot Sep tember dagelijkse afvaart vanuit Sche veningen (bij Visafs'ag). Vertrek 6 uur, aankpmst 1 uur 's nachts Prijs 50 gulden •enkele reis, 95 gulden retour. Auto's, afhankelijk van de lengte, 35 tot 95 gplden enkele reis, retour dubbel tarief. Adres: Norfolk Line, Dr. Lelykade 5, telefoon (070) 51 46.01. Rotterdam (Europoort)Huil. Re derij: Noordzee Veerdiensten Dagelijkse afvaart, behalve zondags, vanaf 29 juni tot 28 september ooi. op zondag. Vertrek uit Europoort om zes uur 's middags Prijs vanaf 55 gulden enkele reis, vanaf 180 gulden retour voor passagier en auto Buiten seizoen grote korting Auto, afhankelijk van lengte, 40120 gulden enkele reis, 75230 gulden retour Adres Noordzee Veerdiensten, Haringvliet 100, Rotterdam, telefoon (010) 14.20 66 Hoek v. HollandHarwich. Rederij British Railways en Maatschappij Zee land Dagelijks twee afvaarten Prijs 35,60 enkele reis tweede klas en 44,50 gulden enkele reis eerste klas Auto's, afhankelijk van de lengte, van 29 tot 107 gulden enkele reis Adres N V Harwich Ferry Agentuur, Hoek van Hol land, telefoon (01747) 2681. Rotterdam (Europoort)Felixstowe. Rederij Transport Ferry Service, Bene- luxhaven, Elbeweg Europoort-West, Ro zenburg, telefoon (01888) 2366 Zes keer per week afvaart om twaalf uur 's mid dags Prijs voot enkele reis in hoog seizoen tussen 1 mei en 1 september 48 tot 113 gulden, retour 100 tot 231 gulden Auto's, afhankelijk van de lengte, van 61—112 gulden enkele reis, 91162 gulden retour. Rotterdam—Huil. Rederij: Associa ted Humbert Lines, Albert Plesmanweg 135, Rotterdam, telefoon (010) 29.0144 Vijf keer per week vanuit Prinses Bea- trixhaven, uitgezonderd op vrijdag en zondag vanaf Rotterdam en zaterdag en zondag vanaf Huil Prijs tussen 24 juni en 8 september 70—88 gulden enkele reis, 131—167 gulden retour Auto's één tarief: 70 gulden enkele reis, 140 gulden retour. OostendeDover en Oostende Harwich Rederij: Dienst der Pakket boten, Natiënkaai 5, Oostende, telefoon (059) 77601 In hoogseizoen acht afvaar ten per dag Prijs 23.10 gulden enkele reis. retour dubbel Auto's, afhankelijk van de lengte, van 29 tot 107 gulden enkele reis, retour dubbel O Zeebrugge—Dover. Rederij: Towns- end Fear ferries Hemonylaan 4. Am sterdam, teiggon (020) 71 50 40 Twee afyaarten^Mfëga^Prijs 23 gulden enkele reis, retoÉpWpïïSs^ Auto's, afhankelijk van de lepufa 29—107 gulden enkele reis Verrukkelijke doolhof De derde ti'oef is York, de eeuwenoude hoofd stad van het graafschap met authentieke mid deleeuwse stadswallen onder zijn vriendelijke ogen. In het centrum een verrukkelijk dool hof van nauwe straten met onuitsprekelijke namen als Whip-ma-Whop-ma-Gate staat de Minster, één van de grootste en fraaiste kathedralen van Engeland Twee jaar geleden leek het erop, dat deze Godsgigant aan zijn ouderdomskwalen zou bezwijken (één van de muren hing al vijftig centimeter uit het lood en de metersdikke pilaren in het middenschip zakten steeds verder weg in de moerasgrond), maar op de drempel van de ondergang heeft men een oplossing gevonden: de Minster krijgt nu a raison van ettelijke miljoenen gedevalu eerde ponden een betonnen korset, dat volgens kenners onvermijdelijk een belangrijke figuur verbetering tot gevolg zal hebben. De toerist moet voordeze rigoureuze ingreep het gelag betalen: als hij met een hoofd berstens vol vertvachtingen de kerk binnenkomt, stoot hij niet meer op de geadelde luister van deze middeleeuwse kerk, maar op bouwstellingen, cementmolens en kuilen van tien meter diepte. Wat u in York ook niet mag missen is het Castlemuseum, waar u een fraai geretoucheerd doorkijkje krijgt op de kneuterige binnenhuis cultuur van reeds lang verscheiden Britten. Daarnaast kan de stad uit ruime voorraad een groot aantal middeleeuwse kerken leveren, die stuk voor stuk een vroom bezoek rechtvaar digen. Tot 15 mei (uitgezonderd de paasdagen) kunt u deze fascinerende provincie van Engeland tegen sterk gereduceerde prijs als toeristisch jachtterrein annexeren. Noordzee Veerdiensten levert u een retourbiljet voor negentig gulden, dat acht dagen geldig is. Reist er nog een tweede volwassene mee, dan gaat de auto voor half geld heen en terug. In Yorkshire zelf heeft u de keuze uit drie uitgelezen vakantie mogelijkheden: drie dagen shopping-tour in Scarborough voor 25 gulden, een luxe weekend in dezelfde badplaats met vorstelijk verblijf in het vier-sterrenhotel Crown (daar heb je dan dat bed en die badkamer) voor 90 gulden en een drie-stedentrip' (Scarborough, York, Harrogate) voor 134 gulden op basis van haïf- pension. In Harrogate logeert u in het majes teitelijke Crownhotel, waar manager Douglas Piercy dé gouden scepter zwaait. Uitgestrekt in één van zijn bedden zult u de zekerheid hebben, dat nog nimmer uw liggende gelden zo goed zijn besteed. het glas heffen op de gezondheid van de kerngezonde eigenaar. Op het moment, dat wij bij hem aanlegden, droeg hij een zwarte lap voor het rechteroog, maar hij bezwoei ons, dat het niet vanwege misplaatste lokale kleur was. Hij werd gewoon geplaagd door een strontje. Andere pittoreske drink- en eetlokalen in .Kent: George and Dragon in Fordwich, Grove Ferry in Up Street, Dog Inn in Wingham Rising Sun in Kingsdown, Jack Inn in Denton, Rose and Crown in Elham, Black Bull in Newchurch, Rose and Crown in Old Romney, Chequers Inn in Challock, Woolpack in Chilham (het schilderachtigste dorp in Kent, dat al in menige film een hoofdrol heeft gespeeld), Red Lion in Herne Hill, Smugglers' in Heme, Rising Sun in Stourmouth en White Horse Inn in Minster. Culinaire watten Wat u ook niet mag missen: Chartwell te Westerham, waar Churchill vanuit zijn bed de wereld regeerde, de kleinste miniatuur spoorweg tussen Hythe en Dungeness (waar uw kindertrauma stoom af kan blazen) en de majesteitelijke kathedraal van Canterbury, onbetwist de mooiste kerk op dit ondermaanse, waar u beslist om vijf uur 's middags de Even Songs moet meemaken Laat u niet afschrikken door het feit, dat Thomas a Becket in deze kerk vermoord werd Dat is immers in 1170 gebeurd en sindsdien hebben de Engelsen echt wel geleerd zich te beheersen. Zoekt u een badplaats met grootscheeps vertier, dan komt Folkestone in aanmerking. De witte rotsen hebben deze oude, mondaine pleisterplaats aan ze' een eigen, exclusief karakter gegeven. Let bij het kiezen van een hotel wel op de sfeer: er zijn paleizen, waar men alleen rekent op honderdjarigen en ouderen en elke binnenkomende gast een dienovereenkomstige hartverscheurende behandeling geeft Onze voorkeur: Burlington (telefoon 0303-55301) waar general manager John A. Webster u graag in zijn culinaire watten legt. Het vervelende, maar nog steeds hardnekkige misverstand, dat de Engelse keuken nergens op lijkt, wordt door hem reeds bij de consommé voorgoed geloochenstraft.

de Stem | 1969 | | pagina 19