J ■I" m Zonen T EUROPA KORT EN KLEIN L030-T916 ge Kleuren eve Modellen! BOEVERE NA VIJFTIEN JAAR OP PRETBUS WEET TON SMIT HET WEL ZO'N BEETJE Het gaat er weer Spaans aan toe Limburgse vla op z'n Engels <r? Zwitserland nog steeds in Teil Tsjechen beginnen van voren af aan Met z'n zessen opdoe-het-zelf- toer MARK toch hoe stark Zwitsers chalet of luchtkasteel Kom daar eens om bij het mavo Gastronomie bij' buurman Belg Opiniepeiling tapt reisdrift ai ?5 kg. ïLWANDIG .IJKE VERING VERRASSING v.a. 3195,- )k travel-sleeper. en Loire 249.- ïreda of Nijmegen e nieuwe ollecties! DPER rtikelen in de Deciaalzaak ange Kerkstraat 5 SNEUZEN TEL. 3584 ekende sortering Eén grap Eén kiek „led goed meneer?" Eén grol Eén tip V.J DE STEM - VAKANTIE 1969 4 of 5 dageni 499' deskundige leiding, begrepen J 2299- t- en Oost-Berlijn. veilige restaurants. reisbureaus. to 43c, tel. 3043/4. tel. 7600. pijftien jaar lang rossen op een -pretbus Ton Smit (48) er een grotedefinitieve achter gezet Hij kent nog steeds alle ttuinen van Nederland bij naamhij weet Hes, waar je op de Autobahn moet terug- kelen en waar je rustig in zijn vier van (telling af kunt denderen lekker sigaartje mondhoek, radio zachtjes aan en mijn harm uit het raam. Zo was het net uit te jen). Probeer hem ook geen nieuws te over de bollenveldenover de kwaliteit Ide croquetten in Breda of Zevenaar: hij Vriendelijk knikken en zonder haperen \einige adresjes op het continent noemen, j* de porties patat ordentelijk en de kippe ren botermals zijn. Er zijn weken geweest, iiij twee keer op en neer ging naar San p, vijftienhonderd kilometer heen, vijftien- [erd kilometer terug en donderdags het- recept. Even naar het Sauerland was j zondagsprik en als dan een gezelschap •cols het in de kop kregen om in een bus I de verdedigingswerken te rijden dan kon oio mooi naar zijn vrije dag fluiten in getailleerde modellen of mei in een veelheid van kleuren. herentruien 5S ssins in vele kleuren collectie badstof artikelen meter in vele variaties idlakens aters en truien derkleding dstraat 26 i: Landpoortstraat 13-15 hij, „ik wist na tien minuten al, wat voor vlees ik in de kuip had. Als de eerste grappen niet goed vielen, kon je er net zo goed mee op houden. Ik heb wel eens een gezelschap gehad, waarvan ik dacht: „hoe hebben ze het in gods naam in één bus samen kunnen krijgen?" Geen eer aan te behalen meneer. Op zo'n reis probeer ik niet eens om leuke dingen te doen. Het verhaal van Roodkapje bijvoorbeeld, dat ging er op de meeste reizen als koek in, maar soms Hij haalt zijn schouders op, vervolgt: „zingen was er bij mij niet bij. Geen ouwe taaie of geef me nog een druppie. Daar houd ik persoonlijk niet van. Wel, als ik met een klaverjasclub op stap ging. Of een collectantencollegeMensen, die elkaar goed kenden. Dan kon het me niet schelen. Op zo'n reis ging het ook nooit om het doel, maar om het aantal cafés, dat in één dag kon worden aangedaan. Ik moest eens met een gezelschap naar Valkenburg. Dat had de feest commissie zo bepaald. We zijn nooit verder ge komen dan Roermond, toen waren ze al vol ledig afgeladen. Ik heb ze op een helling nog laten uitstappen en gezegd, dat ze moesten duwen. Ik had niks aan mijn bus, maar ik wilde ze gewoon effe te grazen nemen". Zijn vrouw lacht. „Vertel meneer effe over die man zonder benen", zegt ze. ..al boden ze me 250 piek schoon." tweehonderd buitenlandse reizen heeft Egemaakt, 750.000 kilometer onder zijn [■size banden weggemaaid. „Voor mij hoeft Met meer", zegt hij hartgrondig, „al i ze me 250 gulden per week schoon, dan deze jongen er toch niet meer in. Ik heb [een fijne overheidsbaan. Elke avond vrij, Wekend op mijn dooie gemak naar mijn pan in Leersum. Lekker „riéleksen", naar arreboompjes kijken. Van de zomer stond "or het raam van de postkamer en ik zag bussen door het Noordeinde komen. Ik ft-' „lieve mensen, waar hebben jullie zin naar zijn vrouw, die op de driezits- als gretige claque fungeert. Ze knikt, '•gzat is hij het", zegt ze berustend, „weet Ton, dat je op je vrije dag mooi naar wijk kon om een kapotte bus op te halen [aak ook 's nachts Dan werd hij uit zijn (jjebeld omdat er weer een collega met ten zat. Op het laatst zei hij: „zeg maar. (fc 's nachts altijd ga vissen. Mijn hemel. >as hij het op het laatst zat". Swit glimlacht. Smit zegt„Iedereen denkt; ïffeur op een bus is een luizebaan. Geen die je op je vingers kijkt, een hoop van ^[ereld zien". Nou vergeet het maar. Ik kon D« g g^ m °®;Wiijn 116 gulden in de week mooi twee ËtI 1? JP I8 n e week naar Biechelbach. Dan ver- SU link W I® fe met zo'n troep om zeven uur uit Den ÏÏtoQ en reed je door tot 's nachts twee Pilsje ^Bcen, stukkie slapen en de volgende dag «oncide bus alweer voor je neus Daar scheur- *e mee naar Frickenhausen en daarvandaan JIgende dag naar Den Haag. Als het mee- p de Autobahn was je om kwart over de garage. Asbakjes legen, vloer aan- Zeg, dat je tegen half twaalf thuis was. jpIgende dag was je weer om. zes uur in irage om je klaar te maken voor dezelfde »Goeie morgen dames en heren, mijn naam wt. Ik hoop, dat we een genoegelijke tocht hebben". rouw glimlacht. „Spuugzat", herhaalt ze [aam. ek mijn pappenheimers altijd aan", zegt „Oh ja", roept hij, „dat was op diezelfde reis. Ik zie het nog voor me: een vent zonder benen. Zijn invalidewagen stond in de bagageruimte, maar ze riepen: „chaujfeur, doe geen moeite, we nemen hem wel effe op de schouders. Toen ik ze bij Roermond liet duwen, riep de voor zitter: „laat hem maar zitten. Die krijgt toch geen poot aan de grond". Er waait een licht aangevreten glimlach over zijn gezicht, „Ach ja", zegt hij, „je maakte soms hele komische dingen mee. Ik heb mijn mensen altijd geobserveerd, ik wist ook altijd tevoren, hoe het met de fooien zou uitpakken. Ik begon met 88 gulden in de week en dat extraatje had je hard nodig. In het begin lukte het aardig, zeg in de jaren 1955, 1956, maar het werd steeds minder. Ik heb eens een dame in mijn bus gehad, die me aan het einde van de reis een dubbeltje gaf. Zoiets moet je diplo matisch opvangen: Ik zei: „helaas dames, wij mogen geen fooien aannemen". Gek, ik zou het voor geen geld van de wereld willen over doen. Maar ik had die tijd toch ook niet willen missen. Toen ik voor het eerst met een bus naar Oostenrijk moest, wist ik van toeten noch blazen. Ik had alleen een rijbewijs en een geldig paspoort. Ik had nog nooit een berg ge zien, ik was niet verder geweest dan het stadion in Deurne voor BelgiëHolland. Ik zei tegen mijn baas: „wat moet ik doen?" Hij zegt: „je gaat bij Voorburg de Autobahn op en dan rijd je alsmaar rechtuit. Ik zat in Oostenrijk opeens in een dorp, waar nog nooit een bus was ge weest. Dat kon ook niet, want de weg erheen was veel te smal. Ik kon ook niet keren en moest wel aan de andere kant de berg weer af. Een helling van 30 procent. En steenslag Er. aan het einde een tunneltje van drie meter, waar zo'n oude Oostenrijker met een pijpje naar me knikte en zet „het gaat" Ik dacht: „je kunt de pot op, straks fiets ik zonder dak naar Nederland terug. Ik zal toch eerst eens effe alle luiken dicht doen. Nou meneer, ik had misschien twee millimeter over". Hij kijkt naar zijn vrouw. Ze knikt. Ze hoeft niks meer te zeggen. Spuugzat. Een hele dui delijke zaak. Ja, wat moet er over Spanje nog gezegd worden? Bijna 600.000 Nederlanders hebben het immers in 1968 samen met anderhalf miljoen andere op zon en grenzeloze luiheid beluste reizigers zelf gezien. Ze hebben ook gemerkt, dat tussen Franse grens en rots van Gibraltar van juni tot september Duits de onverbid delijke voertaal en Nederlands een geaccepteerd dialect is. Toremolinos, Sitges, Marbella, Costa Blanca, Costa Brava en Costa del Sol zijn oorden ge worden, die vele Nederlanders makkelijker kunnen vinden dan het Kopje van Bloemen- daal en de echoput. Toch heeft dit land dat door de Schepper zo hartverscheurend duidelijk is voorgetrokken, ook nu weer een hoop nieuws te bieden. Speciaal voor de individualist die het avontuur verkiest boven de deprimerende zorg van de wieg tot aan het va kantiegraf aan een overvol Spaans strandje. Daar gaan we dan: er zijn onlangs negen nieuwe staatshotels geopend, zogenaamde Paradors, waar van wij met ere en voorkeur noemen: Parador Nacional de los Condes de Albay Alista in het centrum van Zamora (in een oud grafelijk paleis van 1459, dubbele kamer met bad en salon even 20 piek, hallo), de hosteria in het oude kasteel van Alcaniz, de Pa rador El Emperador in een kasteel van Karei de Vijfde in Fuenterriabia (Guipuzcoa), Ontbijt 2 gulden, lunch 7.50, kamer met bad van 15 tot 25 gulden, Parador Hernan Cor tes in het kasteel van Zafra, kamer met bad tien gulden. Voordat u nu meteen „ja" zegt, nog wel even wat af standen: Den HaagBarce lona 1505 km, Den Haag— Madrid 1743 km, Malaga 2314 km. Doet u het spoorslags dan betaalt u voor een enkele reis Amsterdam-Barcelona f 190.70 (le klas) en f 128.10 (2e klas). Wat de fooien betreft: portiers ontvangen gewoonlijk 5 pese tas voor het oproepen van een taxi, kruiers en liftjongens 5 pts, oevreuses 1-2 pts, als uw rekening inclusief is, is 5 pts extra voldoende. Schoenpoet sers krijgen zo'n 10 pesetas. Dat het onbekommerd citeren uit de culinaire specialiteiten- lijst van een vreemde mogend heid een journalist soms tot merkwaardige verschrijvin gen brengt, bewijst Eric Newby van de eerbiedwaar dige Engelse Observer in zijn lijvig reisnummer. Lekkerbek Newby onthult daarin de courante Europese keuken geheimen en zolang hij nu maar buiten onze eigen landsgrenzen blijft, hebben wij geen enkele achterdocht. Dan lees je, dat de Hongaar de tanden graag zet in de libamajkrem of de pisztrang roston. En je denkt: ze heb ben gelijk, want het zal best verrekte lekker zijn. Maar dan komt Newby bij het hoofdstuk Holland. Nadat bij eerst heeft opgemerkt, dat de Nederlandse keuken geen bliksem voorstelt, noemt hij allereerst de uitsmijter, de boerenomelet en de flensjes als voornaamste bestanddelen van ons ontbijt. De brave Newby is waarschijnlijk op een dwaalspoor gebracht door het feit, dat de doorsnee jongen van Jan de Witt er tegenwoordig zo verflenst uit ziet. Akkoord, laat ons be kijken, wat Newby nog meer op het vuur heeft. De mosse len komen nog gaaf uit zijn typemachine, maar de zee- kreft is reeds gehavend. Een ander opmerkelijk gerecht vindt hij onze boerenkool met rookwurst en de haze- pepper. (Misschien hadden ze Uitspraakje van Bernard Shaw: „En geland en Amerika zijn twee landen, die door dezelfde taal gescheiden zijn". Sinds 1950 naoorlogs diepte punt voor het Zwitsers vreem delingenverkeer ontwikkelt het toerisme zich in dit exclu sieve rijk der Alpen in steeds stijgende lijn. In 1950: 15 mil joen overnachtingen, in 1967: 30 miljoen. Het aantal over nachtingen van buitenlanders nam in diezelfde periode toe van 6 tot I8Y2 miljoen. Tip voor een gevarieerde vakan tie: Kindersteg, 1049 meter, kunstijsbaan ook in de zomer overdekt zwembad met sauna, kinderbewaarplaats, uitgele zen net van wandelwegen. Aanbevolen hotel voor globe trotters, die het geld niet over de balk willen of kunnen smij ten: Ruedihaus van de Ne derlander Kok. Deze voortref felijke gastheer heeft zich ge nesteld in een eeuwenoud, magnifiek chalet van door rookt hout. Schrijf hem en in formeer en passant naar het huisspook. ic Doordat de douaneformaliteiten met in gang van het komend zomer seizoen in de TEE-trein plaatsvinden, gaat de reis met de Edelweis, van Randstad Holland naar Zurich nog snel ler: een tijdwinst van een kwartier naar en van 22 mi nuten van Zwitserland. In Tessin heeft de eigenaar van Albergo Losone in Losone 50 fietsen aangeschaft voor zijn gasten. Hiermee organiseert hij bergtochten, inclusief een grillparty in een typisch Tes- sinees restaurant. Bazel heeft nu ook een Autohilf- Zentrale", die dag en nacht bereikbaar is via het telefoon nummer 004161351110. -fc Luchtvaartmaatschappij Alpar organiseert vanaf het vlieg veld Bern-Belpmoos rond vluchten voor toeristen over het merengebied van de Jura en over de Alpen tot aan de 4481 meter hoge Matterhorn. ie Als u deze zomer de plat getreden toeristenpaden wilt mijden, denk dan eens aan het magnifieke Flumserbergege- bied boven de Walensee. Hier staan 1500 bedden in plezie rige, landelijke hotels op de reizigers te wachten. Voor ze ventien gulden zit u al op het fluweel van een meer dan vol pension, denk ook eens aan de drieling Wildhaus-TJnter- wasser-Alt Sankt Johann in Obertoggenburg. U vindt dit gebied in Noordoost-Zwitser land, dat met zijn 1984 uren zonneschijn per jaar Neder land royaal de loef afsteekt. Fijne hotels, magnifiek berg- ■and rondom de Santisreus. En betaalbare prijzen, dat wil er ook altijd wel in. :££T hem bij de grens in Zevenaar toch beter kunnen vertellen, dat hij in een gans ander land kwam) Als zoetjes noemt hij de onovertroffen Limburg se vis, die hij omschrijft als een smakelijke fruittaart. De Zeeuwse bolussen daarentegen komen in zijn verslag on gemeen gaaf over Zouden de Hongaren het wel begrijpen, als Newby jubelt over hun libamajkrem en de pisztrang? Tsjecho-Slowakije, dat in de eerste maanden van het vorig jaar aardig op weg leek om in het internationale toerisme een waterdichte reputatie op te bouwen, is inmiddels plat gewalst door de Russische stoomwals en staat nu huive rig met de rug tegen de muur. Toch proberen de Tsjechen kost wat kost om ook in 1969 Nederlanders naar hun land te trekken. Een initiatief, dat alle steun verdient, want Tsjecho-Slowakije en de Tsjechen zijn onze belangstel ling waard. U hoeft er trou wens niet eens uit medelijden heen, want het land heeft ko lossaal veel te bieden Het ligt zo'n 700 kilometer van ons land en daar bij de grens overgang Rozvadov begint al gelijk het Bohemer Woud, een gebied met stokoude bossen en talloze meren. U reist er heen via Neurenberg. Op de weg van de grens naar Praag (159 km) ligt de vakantie pleisterplaats Mariënbad (Ma- rianske-Lazne), beroemd door zijn minerale bronnen. Op diezelfde weg vindt u ook de bakermat van het onvervals te bier: Plzen (spreek uit Pilsen, ha, daar daagt het u reeds)- Het Bohemer Woud (de Tsjechen zelf noemen het de Sumava) is een grandioos vakantiegebied. Cedok in Am sterdam, Leidsestraat 4, teL (020) 222788, weet er alles van. Zo'n opmerking: „van de toe nemende begeleiding in het reiswezen word je op een ge geven moment „kotsmisselijk", is op zichzelf reeds opmerke lijk, maar hij wordt ronduit verbijsterend, als hij afkom stig is van een man, die al 18 jaar met diezelfde begeleiding zijn goedbelegde brood ver dient. De man in kwestie: J. J. Hoogendoorn, sinds 1950 directeur van het gerenom meerde reisbureau Zuid-Euro pa Stichting. Om iets aan die misselijkheid te doen heeft hij kortgeleden Aircamp Holland N.V. opgericht, een reisbureau nieuwe stijl voor avonturiers, die graag nog zelf een initiatiefje nemen. Wat biedt Hoogendoorn hen aan? Daat gaat ie. Een verzorgde vliegreis naar een bepaald reisdoel (wees gerust, hij kan zijn opkomende misselijkheid nog net onderdrukken) een tent eri een auto of camping busje. Daar is wat hem be treft de kous mee af. Op die manier kan hij bijvoorbeeld een kampeerreis naar New Het was zo druk op het strand, dat iedereen op de foto van een ander kwam. York aanbieden voor 68» gulden per persoon. De tent behoeft u niet eens mee te nemen, die staat al kant en klaar voor u op Long Island. Er is wel één maar: die prijs geldt alleen, als u bereid bent met 6 man in diezelfde tent te kruipen. Kunt u die me nigte niet op de been brengen, dan betaalt u automatisch meer- U kunt ook een cam pingbus krijgen voor een tocht dwars door Amerika, u heeft dan 2000 mijl vrij. Met die zelfde zes personen (begint u al een beetje aan elkaar te wennen?) komt het dan neer op 822 gulden. Airchamp Holland organiseert op die manier ook privé ontdek kingsreizen naar Israël, Fran se Rivièra, Portugal, Marok ko, Mallorca, Canarische eilanden, Ierland, Italië en Joegoslavië. Wilt u er meer van weten: in de kelder van het pand Surinamestraat 32 in Amsterdam kunt u vrijelijk grasduinen in de folders en reisboeken. Ook hier geldt de vuistregel: help u zelf. Het enige, wat Hoogendoorn van u verlangt, is, dat u op tijd betaalt. De rest zoekt u zelf maar uit. Alleen het woord Griekenland reeds schiet vele Nederlanders sinds vorig jaar spontaan in het verkeerde keelgat en het gevolg is dan ook geweest, dat de meeste reisbureaus ijlings hun chartervluchten naar dit land onder tafel weg moffelden. Griekenland leek voor het toerisme vanuit Ne derland een afgeschreven post, doch zie: dit jaar duiken in de gidsen de reizen naar Griekenland weer schuchter op, want niets is zo vergeet achtig als de commercie. Te recht, zeggen velen, want wie Griekenland mijdt uit politie ke overwegingen moet dat ook met Spanje, Rusland, Hongarije, Bulgarije en Roe menië doen (om maar eens wat dwarsstraten te noemen). Een feit blijft ondertussen, dat Griekenland een gebene dijd vakantiegebied is, als je bereid bent de kolonels over het dictatoriale hoofd te zien. Dat de kolonels er zelf ook zo over denken bewijst hun beslissing om 1 miljard drach men (a 13 cent) te steken in toeristische voorzieningen voor 1969 en 1970. Het land beschikt over 2306 hotels met in totaal 53.258 kamers en 99.007 bedden. Wat de devie zen betreft, die stegen van 49 miljoen dollar in 1960 tot 144 miljoen dollar in 1966, die besteed werden door 1 mil joen toeristen. Inmiddels heb ben de kolonels de brede schouders gezet onder 35-000 nieuwe bedden, die dit jaar aan het hotelbestand van Griekenland moeten worden toegevoegd. Ook een manier om de internationale mening in slaap te sussen. Boemelen in Berlijn, Vopo- tje kijken aan de muur, dan sen op de Kurfürstendamm, dat kan allemaal, als u dit jaar de vakantiesteven oost waarts wendt en u dwars door het ijzeren gordijn naar de hopeloos verdeelde, groteske ex-hoofdstad van het Groot Germaanse Rijk spoedt. Als u dit voornemen vóór 31 maart ten uitvoer brengt, dan krijgt u ook nog een „boemelpas" met 32 pagina's vol kortingen. Het Duits-Reis-Informatie- bureau, Spui 24, Amsterdam, telefoon (020) 241293 weet er alles van. Dortmund, een stuk dichterbij doet er nog een schep bovenop: voor 24 waardevaste Marken leunt u daar 24 uur ronddalven. Inbe grepen: hotelkamer, ontbijt, westfaalse ham ter begroeting, een maaltijd, bezoek aan het dierenpark, televisietoren, ca baret. Ook tot 31 maart. Als u toch in de buurt bent: het Vuilnismuseum in Wup- pertal (Müllmuseum, zoals de plaatselijke boys het noemen) bevat een ongehoord unieke collectie voorwerpen, die de directeur van de Wuppertalse gemeentereiniging in ontroe rende samenwerking met zijn ophalers uit de schijnbaar nut teloze afval van de burgerij heeft opgediept Er zit onder meer een bijbel uit 1763 tus sen. Een aardig weggooi-idee voor een regenachtige middag, dunkt ons. De Duitsers, die tot nog toe het grootste deel van de Nederlandse toeristen- stroom tussen hun Lederhose" en Gemütlichkeit indammen (ruim 23 procent) hebben meer goedkope pijlen op hun vrije- tijdsboog: wat denkt u van een week halfpension voor 64,50 DM? Voor die spotprijs kunt u al terecht in 24 gemeenten in het burchtenland Hohenlohe. Hier en verderop in 't Schwa- bische Wald drukt men u ook voor 24,50 DM een lang week einde aan de trouwe borst. De ze prijs geldt voor twee over nachtingen met ontbijt en drie hoofdmaaltijden. Waarschijn lijk zit die winst dan in de 0,50 DM. Even een kaartje naar het gemeentehuis in Heil bron en het komt dik in orde. In het zuiden van Sauer land heeft de Biggesee, het grootste stuwmeer van West- falen een gloednieuw vakan tiecentrum gekregen, speciaal geschikt voor gezinnen. Op een boerderij neemt men u daar reeds voor 12 DM in de voed zame kost, een pension vraagt 15-18 DM en als u de ver moeide leden en donateurs wilt strekken in een eerste klas hotel, dan betaalt u pakweg 25 DM. De Biggesee heeft reeds vijf puike stranden, drie campings uit de kunst en 200 kilometer dolromantische pa den voor de stappers. En dan zijn er natuurlijk altijd nog Vader Rijn en de Harz. het Zwarte Woud en de Eifel. Maar daar kunnen we de pap penheimers nauwelijks meer iets nieuws over vertellen. Het huren van een chalet is door de grote vraag en het geringe aanbod een uiterst delicate zaak geworden, die in vele gevallen een levens grote teleurstelling oplevert- Achteraf blijkt dan, dat het beloofde huis een luchtkasteel was, een schamele schaduw van de pompeuze omschrij ving op het geduldige papier. Als u tevoren de zekerheid wilt hebben, dat u echt uw vakantie zult doorbrengen in het huis van uw lang gekoes terde dromen, dan is het raadzaam in zee te gaan met een bonafide bureau, dat zijn sporen ruimschoots verdiend heeft- Uit ervaring kunnen wij u aanbevelen Swiss Cha lets, een hechtdoortimmerde Zwitserse organisatie met een kantoor in Amstelveen, Straat van Makassar 13, telefoon 02964 - 11623. Swiss-Chalets beschikt over honderden zorg vuldig geselecteerde en elk jaar opnieuw grondig geïn specteerde objecten in Zwit serland. Mochten er deson danks nog klachten zijn. dan is één telefoontje naar het hoofdkantoor in Zürich ai voldoende om een objectief onderzoek op gang te bren gen. Eén van de volbloed parade- paarder van Frankrijk is al sinds jaar en dag het eiland Corsica, in oppervlakte één derde van Nederland, maar voor de rest met kop en ruige schouders boven de lage lan den uitstekend. In deze oase regeert een subtropisch kli maat dat 12 maanden per jaar voor een handwarme tempe- tuur zorgt. Mei en juni zijn de beste maanden voor een be zoek, dan is de maguis, die Corsica overwoekert, een geu rende tuin vol bloemen; de zomer is er warm en droog, maar de zee, die altijd in de buurt is, zorgt er doorgaans voor, dat het hartwater u niet naar de lippen reikt. U komt er via Nice of Marseille per moderne rij-op-rij-af-schip, de kortste oversteek is Nice- Calvi (5 V; uur) die een inves tering van iets meer dan 20 gulden voor een enkele reis vergt. Tip: laat uw auto rus tig aan de Rivièra staan, want u kunt er op Corsica toch nau welijks mee uit de voeten. De wegen zijn ellendig smal en vaak moeilijk begaanbaar. Laat dat dus maar aan de plaatselijk buschauffeurs over. Gaat u in mei of juni op va kantie naar dit eiland, verge wist u zich eerst of er niet toevallig een staking is uitge broken. Juni is nu eenmaal in Frankrijk de traditionele sta- kingsmaand. Meest bezochte gebieden zijn die rond de schilderachtige havenstad Calvi, die in het noorden de pittoreske baai beheerst, u heeft hier de keuze uit en kele goede hotels en voorts uit enige eenvoudige bunga- lowbedrijven en campings Van hieruit vertrekt een trein naar Bastia en Ajaccio. Verbaast u zich niet als de trein op een gegeven moment een uur vertraging heeft, want dan heeft de stoker het te warm gekregen en is hij even m zee gedoken. Een ander punt: Porto, dat iets zuide lijker hgt aan de monding van een bergrivier. Een schitte rende weg voert van hieruit over de hoogste pas (Col de Vergio, 1410 meter) naar de vroegere hoofdstad Corte. Een onwerkelijk fascinerende er varing. En dan natuurlijk Ajaccio, de geboortestad van doordouwer Napoléon. De in woners houden de herinne ring aan hem uitzonderlijk levend, maar persoonlijk is hl] er geen steek mee opge schoten. Verderop het nieuwe toeristencentrum rondom de baai van Sta. Giulia en het pretentieloze Porto Vecchio dat geweldige campingfacilL teiten biedt aan de diepe, be schutte baai. krijgt forse kortingen als u vóór 20 juni komt, maar dan is de halve boel wel potdicht. Voor een dubbeltje op de eerste rij is er dus ook hier niet bij. In het hart van de bergwereld van dit eiland ligt Zicavo, waar een origineel cultureel en kunstambachtelijk cen trum is gevestigd. Voor on geveer 200 franc per maand kunnen jongeren uit de ge hele wereld hier komen teke nen, schilderen, keramiek ma ken en dramatische kunst be oefenen. En dat onder een eucalyptusboom, kom daar eens bij het mavo of havo om. Alle inlichtingen bij Giudi- relli, lycée d'Etat, Ajaccio. In de trein vraagt een heer aan een dame of ze misschien even zijn Nieuwe Rot terdamse Courant in wil zien. „Neen, dank u", zegt ze, „ik ken niemand in Rotter dam". Buurman Belg, die zich anno 1969 nog steeds niet de bene luxe van een goed wegennet kan permitteren (begrijpelijk: de kroostrijke gezinnen moe ten hun kinderhoofdjes toch ergens kwijt) beschikt over een aantal toeristische troe ven, die er niet om liegen. Voor de Nederlander, die zijn liefde voor de vakantie het liefst via zijn maag dirigeert, wijzen wij op de gastronomi sche weekeinden: aan de Noordzeekust kan dat onder meer in Knokke, Middelkerke en Oostende. Voor een bedrag, dat varieert van 600 tot 1000 franken wordt u twee dagen volledig in de watten gelegd. Als u dan nog uw draai niet kunt krijgen, zorgen de plaat selijke casino's er wel voor. In de provincies Luik, Namen en Luxemburg kijken de ho teliers ook reikhalzend uit naar uw komst. Het wildbraad ligt al te spetteren in de sle den, de prijzen zijn plezierig laag. Een tipje voor murw- ïedraaide managers, die de ab solute, volmaakte rust zoeken: zeven kilometer van Houffa- lize ligt in het gehucht Achouffe het hotel de la Val- lée des Fées (telefoon 062 28148). Een verrukkelijke pleisterplaats in een paradij selijke omgeving. En een kok, die weet, waar Abraham zijn embonpoint aan te danken heeft gehad. Even warm aan bevolen als zijn specialiteiten. Dank zü de Zeelandroute (een attractie op zich zelf) zijn de kunststeden Brugge en Gent, nu op één dag eenvou dig te bereiken en uitvoerig te bekijken. Doen. Nog een tip voor rustzoekers: op een steenworp van de openlucht- kermis Valkenburg ligt de Belgische Voerstreek. Een stille oase met kastelen en pit toreske dorpen. U vindt hier een handvol voortreffelijke campings, die zelfs in juli en augustus niet benauwend vol zijn. Alle inlichtingen bij de VVV-Voerstreek, Withuis 137, [Woelingen, België. Een Amerikaanse toerist suist in een supersnelle wagen door Stradford-On- Avon, stopt en vraagt aan een hoer: „Is dit de weg naar de wo ning van Shakespea re?". „Zeker", zegt de boer, „maar doe het maar rustig aan. Hij is dood". Een dieptepeiling naar de vrijetijdsbesteding van de 12 miljoen Nederlanders heeft de volgende oogst opgeleverd: in 1968 heeft 57 procent van ons volk de tijd voor korte tijd buiten de huiselijke kring gedood. De helft hiervan vluchtte daarvoor over de grens. De vakantieganger treft men meer aan in 't westen en noorden van ons land (65%) dan in het oosten <55%) en het zuiden (35%). Ook de in woners van Den Haag, Rot terdam en Amsterdam beste den hun vrije dagen meer buitenshuis (75%) dan de be woners van het platteland (40%). Zeven van iedere tien vakantiegangers namen hun vakantie in de periode juni tot en met augustus, waarbij juli met 51 procent veruit de topmaand was tegenover 16 procent voor juni en 18 voor augustus. Hoewel de trek naar het buitenland nog altijd toe neemt bleven er in 1968 toch meer Nederlanders in eigen land (53%) dan er naar het buitenland gingen (43%). Duitsland stond bovenaan de lijst, gevolgd door Spanje, Oostenrijk, Italië, Frankrijk, België, Luxemburg en Zwit serland. Als tijd en geld geen rol zouden spelen, ging de sufgeregende Nederlander overigens liever naar het bui tenland De zonnelanden (Spanje, Italië. Joego-Slavië) zouden dan door een kwart van de gezinnen (zeg 3 mil joen Nederlanders) worden bezocht. Zwitserland, Oosten rijk en Nederland zouden in dat geval gelijk blijven (8%), het bezoek aan Duitsland zou daarentegen reddeloos terug lopen tot 5 procent. „Je weet zeker dat we goed zitten, hè Willem?"

de Stem | 1969 | | pagina 17