DE GAULLE ZEGT WEL MAAR. .S.-Parijs: geen toenadering tlCINO WESTEN RAAKT GEÏRRITEERD DOORBERLIJN' Coluna speelt niet DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND erkbezoek Amerikaanse president afgesloten Concorde uur „Crisis volslagen onnodig" JORIS IVENS ITALIË UITGEWEZEN Feijenoord hoort Riniis Israël STUDENTENPASTORES Akkoord bisschoppen voorlopige oplossing I PILOOT: EXPERIMENT GESLAAGD' assistentes huishouding wasserij ilNDHOVENSE fOLITIE [IJKT TOE INCIDENT AAN GRENS RUSLAND- ROOD-CHINA EN BERG" «SENHOWER [ETS BETER Apollo-9 vandaag de ruimte in ir zwakzinnige kinderen te Goes Zakelijk gezien: VERRAST Jan Zajic begraven Duitse huldiging voor Heintje „SCHORSING NIET UITGESLOTEN" /erband met jiivoeren van igswerkzaamheden |le NS-overweg km 19.026 de spoorlijn ndaal breda e Groenstraat gemeente breda ze overweg op KG 3 MAART 1969 en op 3 4 MAART 1969 i 7.30 tot 17.00 uur |erkeer gesloten zijn. Nederlandse Spoorwegen )9e jaargang no. 26059 utie voor eland jcteur: Dr. W. A. J. M. Harkx itdredacteurL. Leijendekker jfdkantoor Breda, Reigerstr. 16 tefoon 22341 Postgiro 1114111 maandag 3 maart 1969 WEERBERICHT Veel bewolking Veel bewolking. Plaatselijk regen of natte sneeuw. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Zelfde of ho gere temperaturen. Storen - Roosendaal, molenstraat 45, tel. 37150 bergen op zoom, zuivelstraat 26, tel. 6850 oostephout, arendstraat 14, tel. 4957 goes, klokstraat 1, tel. 8030 hulst, steenstraat 14, tel. 3751 r zo spoedig mogelijk :e salariëring en overige vaarden kunnen worden geboden. anmelding bij de directrice, Theodosia, driks Kinderenstraat 42 Tel. (01100) 6840. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het Frans-Engelse vlieg huig de Concorde heeft in de Franse ,iers de plaats ingenomen van Nixon. Het supersonische vliegtuig heeft zondagmiddag boven de streek van Toulouse zijn eerste geslaagde vlucht (foto: de start) gemaakt. Na tfloop zei de testpiloot André Tur- cat op een korte persconferentie waarop hij daverend werd toege juicht: „De Concorde heeft gevlo gen en zij heeft goed gevlogen. Het Experiment is voor honderd procent geslaagd". Een groot deel van de zondag heeft Frankrijk in spanning gezeten of de Concorde wel of niet zou vlie gen. Het grote probleem was het weer. In de ochtenduren hing boven geheel Frankrijk een dikke mist. Bij Toulouse zelf was de moeilijk heid dat de Concorde alleen maar mocht opstijgen met wind mee, wam tegen wind in zou het toestel boven de stad hebben moeten vliegen en dat risico wilde men niet nemen Gewacht moest worden op een hoog wolkendek van 3000 meter en op een mee-wind, die niet sneller was dan 8 of 10 kilometer per nur. De vier straalmotoren waren zondag middag een paar keer aan en afge zet, maar tegen half vier was bet vliegweer na zeven uur wachten zo ideaal, dat de eerste proefvlucht' kon worden gewaagd. Ongeveer een half uur bleef hel toestel op een hoogte tussen 1200 en 3000 meter in de lucht, gevolgd door straaljagers en helikopters onder meer voor de televisie, zodat heel Frankrijk naar de Concorde in de lucht heeft kunnen kijken. Van ver re is de Concorde een beeldschoon, wit toestel, meer een raket dan een normaal vliegtuig. De neus daalt bij de landing om een beter uitzicht voor de piloot te waarborgen, bij de landing remmen parachutes de snelheid. Voor alle zekerheid wa ren voor deze eerste vlucht netten gespannen, om de Concorde op te vangen, mochten de remmen of de parachutes weigeren. In de lucht met opgetrokken neus maakt de Concorde een indruk van een snel le roofvogel die met een enigszins gebogen neus op aarde naar zijn prooi zoekt. (ADVERTENTIE) Idoiaril markiezendoek heeft alle voordelen aanz'n kant! Vraag er naar bij een van de zonweringsbedrijven Alle Informaties: Kaars Sijpesteijn N.V. Krommenie tel. (02980) 83851 Aer demonstratie (Van onze correspondent) (EINDHOVEN De aangekondigde jemnnstratie in Eindhoven waarvoor pen vergunning was verleend, is Onder incidenten verlopen. Onge- Ter loo betogers trokken zaterdag l"01, het centrum van Eindhoven /aarbij leuzen werden geroepen air f "'hps uit Griekenland", Grieken- J™ vrij" en „Weg met het fascisme" |Het grote aantal politieagenten gemeentepolitie van Eindhoven is versterkt met politiekorpsen uit (eldrop, Veldhoven en Valkenswaard dat (veelal in burger) in het een 3jm aanwezig was, heeft geen en- f 'e heer ingegrepen De demonstran- ter. legden een bloemenkrans bij het TEampenmaakstertje" en gooiden en- ple rookbommen. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN/PARIJS/LONDEN Met het stijgen van de spanning rond Berlijn, wordt in verschillende westelijke hoofdsteden een zekere irritatie merkbaar. De algemene opinie hier is ofschoon onuitgesproken dat men de crisis volkomen onnodig acht. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De gezondheids- pestand van de Amerikaanse oud- fesident Eisenhower is verbeterd. Pe ontsteking van de rechterlong, Raraan de 78-jarige patiënt lijdt, is ■Uidelijk minder geworden. (ADVERTENTIE) jhreda, Passage 2, tel 01600 37839 Waarom, zo vraagt men zich af, moet West-Duitsland presidentsver kiezingen in Berlijn forceren, terwijl Bonn de hoofdstad en het regerings centrum van de Bondsrepubliek is? Onze Londense correspondent te- lexte gisteravond: „Natuurlijk aan de essentiele vereisten van het moment wordt niet getornd. In de politieke praktijk is_ bij elke crisis rond Berlijn slechts één hou ding mogelijk voor de drie westerse grote mogendheden: een duidelijke politiek, die met de grootste eenheid en fermheid aan de hele wereld wordt gepresenteerd. Dat is gezien de naoorlogse ontwikkelingen nu eenmaal noodzakelijk ofwel onver mijdelijk geworden. Bij zijn recente bezoek aan West-Duitsland heeft mi nister-president Harold Wilson en ook Nixon op zeer demonstratieve wijze getoond, dat hij ook deze keer bepaald niet van plan is van die re gel af te wijken. Aan het tuhisfront was men eigen lijk verrast over het warme enthou siasme waarmee hij zijn steun voor de Westduit.se positie om niet te zeggen: voor alle mogelijke posities van Bonn beloofde en bevestigde, maar de Britten hadden en hebben de Duitsers nu eenmaal hard nodig voor de verwezenlijking van hun nieuwe Europese idealen. En voor wat hoort wat ook in de interna tionale politiek. Daar kwam nog bij dat niemand rekende op de volwas sen crisis, die nu dreigt Londen ver wachtte op grond van ruggespraak met West-Duitsland, Amerika en Frankrijk een tijdige formule voor een informeel akkoord zonder te veel gezichtsverlies. Nu deze oplossing is uitgebleven, kan men in Londen de ontstemming overal net onder de oppervlakte waar nemen. De officieel gefronste wenkbrau wen betreffen niet de vraag, wat de Britse houding dient te zijn als een crisis eenmaal een feit is, men is ontstemd omdat men dit een volko men onnodige crisis vindt. Men betreurt vooral dat men juist op zo'n gevoelig punt als Berlijn een prestigekwestie heeft gecreëerd zonder dat daarvoor een belangrijke politieke of militaire reden bestaat. Met andere woorden: men betreurt het onnodige risico het risico dat West-Duitsland bepaald niet alléén neemt en men schrikt eenvoudig, als bondskanselier Kiesinger in een tele visietoespraak het element van „na tionale waardigheid" officieel intro duceert. In de Duitse context is dat een gevaarlijk element. (Zie voor de ontwikkelingen rond Berlijn pagina 3). PRAAG (APA) De achttien jarige scholier Jan Zajic, die vorige week dinsdag door zelfverbranding op het Wenceslas-plein te Praag een pinde aan zijn leven maakte, is gis teren onder grote belangstelling te Vitkov begraven. Blijkens een af scheidsbrief van Jan Zajic was zijn zelfmoord bedoeld als een protest te gen de Russische interventie. (Van onze redactie buitenland) ROME/PARIJS President Richard Nixon heeft gis teravond zijn werkbezoek van acht dagen aan Europa afgesloten met een audiëntie bij de paus. De president zou van mening zqn dat zijn rondreis door Europa ertoe heeft hijgedragen het vertrouwen in Amerika te herstellen. Van Amerikaanse zijde is meegedeeld dat Nixons bezoek, althans tot hij in Parjjs aankwam, waarschijnlijk het meeste indruk heeft ge maakt in West-Duitsland, dat bepaalde verzekeringen nodig had om de vrees weg te nemen dat Europa door de Amerikanen verwaar loosd wordt. Over Nixons bezoek aan Parijs en de besprekingen met De GauUe, telexte onze Parijse correspondent gisteravond: President Nixon is zonder ongeluk ken uit Parijs vertrokken. De Fran sen hebben maar van één ding spijt en dat kan men zich wel voorstel len. De vroegere president Johnson en de Franse minister van buiten landse zaken Debré hebben samen- staan kijken naar het vertrek van de Apollo op weg naar de maan De Fransen hadden dolgraag gewild, dat in alle kranten foto s zouden zijn ge publiceerd van De Gaulle en Nixon die samen stonden te Kijken naar de eerste vlucht van de Concorde. Het heeft niet zo mogen zijn Nixon was al weg toen de Concorde voor de eer ste maal gedurende een half uur de lucht in ging. (Zie elders op deze pagina). De vraag is natuurlijk: wat heeft het bezoek van Nixcm aan Parijs op geleverd? Dat zal pas over een paar weken, zo niet over een paar maan den blijken. De Gaulle heeft bij het afscheid tot Nixon gezegd: „Au revoir", wat in Parijs wordt uitgelegd als een tegenbezoek van De Gualle aan Nixon volgend jaar januari of februari. Op zichzelf is dat al een vooruitgang. Maar in de besprekin gen van 10 uur tussen De Gaulle en Nixon onder vier ogen en later in aanwezigheid van de deskundigen zijn zowel De Gaulle als Nixon op hun oude standpunt blijven staan. Gepraat is hoofdzakelijk over de vol gende vier problemen: Het monetaire vraagstuk. Nixon heeft gezegd, dat hij in de eerste plaats denkt aan normalisatie van de internationale handel waar te genover De Gaulle heeft betoogd, dat dit niet mogelijk is zonder mo netaire hervormingen. Men is daar niet dieper op ingegaan, want Nixon had niet voldoende financiële raadgevers bij zich. De behandeling van dit onderwerp is dus tot later verdaagd. Zowel De Gaulle als minister De bré hebben ieder voor zich lang betoogd waarom militaire integra tie in de Nato en politieke en eco nomische integratie van Europa in de gemeenschappelijke markt niet acceptabel is voor Frankrijk. De Gaulle heeft Nixon gezegd, dat zijn „Europa van de vaderlanden" met ieder voor zich nationale soeve reiniteit niet vijandig behoeft te zijn voor Amerika. Na deze twee redevoeringen van De Gualle en Debré is over dit onderwerp niet verder gesproken. Nixon heeft al leen maar gezegd, dat hij de Fran se opvattingen niet deelt. Vervolgens is gepraat over de Ame rikaans-Russische verhoudingen. De Gaulle heeft zijn oude standpunt herhaald dat alles wat in de we reld lijkt op de vorming van twee blokken - Amerika en Rusland - en op verdeling van de wereld tus sen die twee blokken door Frank rijk nooit zal worden goedgekeurd. r Van zijn kant heeft Nixon gezegd, dat hij in de toekomstige bespre kingen met Rusland voorzichtig te werk wil gaan om niet onnodige illusies te wekken. MOSKOU (A.F.P.) Chinese mi litairen zijn gisteren op Sovjetrus- sisch gebied doorgedrongen en heb ben op Russische grenswachten ge schoten, onder wie doden en gewon den z(jn gevallen. Dit heeft het Rus sische persbureau Tass gisteravond bekendgemaakt. Volgens dit bericht heeft het inci dent zich voorgedaan aan de grens tussen de Chinese provincie Heiloeng Kiang en het Russische gebied tus sen Wladiwostok en Chabarovks. De grens wordt daar gevormd door de Oessoeri, een zijrivier van de Amoer. Gewapende Chinezen waren daar naar een Russiche grenspost op het eiland Damansky getrokken en had den plotseling het vuur op de Sov jet-militairen geopend, waarbij een niet genoemd aantal doden en ge wonden zou zijn gevallen. De Russi sche grenswachten hadden echter di rect het vuur beantwoord en de Chi nezen teruggedreven. KAAP KENNEDY (AFP) De NASA, het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart, heeft giste ren bekendgemaakt, dat de drie be manningsleden van de Apollo - 9 in staat zijn, vandaag 17 uur hun ruim tereis van tien dagen om de aarde te beginnen. Aanvankelijk zou de Apollo-9 al op vrijdag zijn gelanceerd, maar dit werd toen uitgesteld omdat de be manning verkouden was. Het drietal James McDivitt, David Scott en Russell Schweickart is nu zover hersteld, dat de drie mannen zondag verscheidene uren doorbrachten in de vluchtnabootser. ESSEN (DPA) De 12-jarige Ne derlandse zanger Heintje is zaterdag avond door 8.000 mensen in Essen stormachtig gehuldigd toen hij de „gouden leeuw" van Radio-Luxem burg in ontvangst nam. Deze onderscheiding valt hem ten deel voor zijn liedje „Heidschi Bum- beidschi" dot in West-Duitsland mil joenen malen verkocht is. HOLS VLEES 3x1,79=5,37^4^ échtVLEESH;H:$^"F< GROENMERK J in de dierenspeciaalzaak (VERVOLG OP PAGINA 3) (ADVERTENTIE) in de dierenspeciaalzaak (Van onze sportredactie) BREDA Vandaag zal het bestuur van Feijenoord Rinus Israël op het matje roepen om hem te onderhouden over zijn gedrag in de wed strijd NAC-Feijenoord die zoals bekend in een verrassende 3-1 over winning voor de Bredanaars eindigde. WeUicht door de tegenvaller die de achterstand was (op dat moment 2-1) ging Feijenoord na ongeveer een half nur wat ruw spelen en in dat kader beging Israël een grove overtreding. Hij haakte Franckiewicz (zie foto) die viel en even bleef liggen. Bij het wegwandelen stapte Israël niet over zijn tegenstander heen, maar zette een voet op de rug van Franckiewicz. Hoe unfair het gedrag van Israël was heeft t.v.-kijkend Nederland via „NTS-Sport" 's avonds kunnen zien. Ook het Feijenoord- bestuur dat na de wedstrijd meedeelde met extra aandacht de televisie beelden te zullen volgen en, aldus t.v.-presentator Koen Verhoef, niet zou schromen Israël te sohorsen. Het commentaar van Feijenoord-voor- zitter Kouwenberg na de t.v.-uitzending: „Ik had het tijdens de wed strijd al gezien. Israël deed het volgens mij opzettelijk. Wat die schor sing betreft: dat is een uitspraak die niet letterlijk zo gedaan is. Wij zullen gepaste maatregelen nemen. Dat sluit een schorsing niet uit, maar ik wil het hij voorbaat niet zo scherp stellen. Tenslotte moeten we eerst een nader onderzoek instellen". Scheidsrechter Dorpmans: „Toen het gebeurde keek ik juist naar een andere hoek waar het wat rommelig was. Nu ik de t.v.-beelden gezien heb geloof ik dat ik Israël opgeschreven had als ik het geconstateerd had". (Meer over NAC-Feijenoord in onze sportbijlage). (Van onze redactie buitenland) FLORENCE De Nederlandse cineast Joris Ivens is zaterdag samen met zijn Amerikaanse collega Daniel Brown Italië uitgewezen. Beiden waren uitgenodigd voor het „Festival der Volkeren", een filmfestival van docu mentaire films van sociale inslag, dat In Florence is gehouden. De politie van Florence, die het uitwijzingsbevel bekendmaakte, kon slechts meedelen dat het hevel tot uitwijzing rechtstreeks uit Rome was gekomen. Het vorige week maandag begonnen filmfestival zou gisteren pas gesloten zijn, maar moest vrijdag al beëindigd worden na veelvuldige verstoring van de orde door leden van de pro-Chinese studentenbeweging. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Een vrien delijk minimum" zo kenschetste pater Huub Oosterhuis gisteren avond namens zijn Amsterdamse collega-studentenpastores de be slissing van het Nederlandse episcopaat, dat de verloofde (straks in augustus getrouwde) pater Jos Vrijburg mag voorgaan in experimentele woorddiensten, die onder toezicht zullen staan van een begeleidingscommissie. Pater Oosterhuis bracht met zijn preek tijdens de eucharistieviering in de kapel van het Sint-Ignatiuscolle- ge een duidelijke nuance aan in de gevoelens van blijdschap, waarvan de Leidse studentenpastores donderdag hadden gewaagd, toen zij de beslis sing van de bisschoppen hadden ver nomen. Thans zei hij, het feit, dat de Am sterdamse studentenecclesia als ex perimentele kerk wordt erkend, met gemengde gevoelens te ontvangen. Hij noemde het echter in zoverre een stap vooruit, dat het team van pas tores in zijn huidige vorm gehand haafd kan blijven. „Ondanks deze er kenning, die wij als een aanvaard baar compromis zien, blijven wij streven naar een volledige erkenning van de gehuwde priester", zei hij, „Waar het om gaat is dat er een dui delijke uitspraak komt over de kwes tie van het celibaat. Die is niet ge geven. Pastoor Vrijburg mag tijdens de eucharistievieringen niet preken. Wij wachten nu de resultaten af der bisschoppenconferentie, die ko mend najaar in Rome wordt gehou den". Te beginnen op 16 maart zullen door de Amsterdamse studentenec clesia elke zondag naast twee eucha ristievieringen twee woorddiensten worden gehouden. Zij zijn volgens de pastores het best te vergelijken met de protestantse diensten alleen veel minder star en hun oor sprong is terug te voeren tot de bij bel. Het verschil met de eucharistie vieringen is, dat de tafelgebeden, de canon en de communie achterwege blijven. Of bijwoning van de woord diensten een vervulling zal beteke nen van de zondagsplicht in tradi-1 tionele zin, laten de pastores aan het geweten van het individu over. Persoonlijk zeggen zij erg gepor-1 teerd te zijn voor een nieuwe vorm van eredienst, waarbij het accent ligt op de prediking. Pastoor Van der Stap daarover in zijn commentaar: „De dienst nieuwe stijl is voor ons een leuke aanleiding om de met ma gie en taboes omgeven eucharistie viering enigszins te doorbreken". Volgens de preek van pastoor Oos- terhuis moet de Amsterdamse stu- dententecclesia gezien worden als een centrum van informatie, discus sie en samenspraak. „Wij moeten bij elkaar steun zoe ken in onze kritiek op de bestaande orde. We willen tegen alle publieke opinie in, zonder beïnvloeding door de openbare meningsvormen, vrij kunnen discussiëren. In de woord diensten zullen met name politieke en maatschappelijke problemen aan de orde komen. Het toestaan door de bisschoppen van onze experimentele kerk is een precedent, dat mogelijk heden opent voor vergelijkbare si tuaties in ons land. Via de begelei dende commissie kan dan in positie ve zin worden samengewerkt". LISSABON (ANP) otto Gloria f®?^Z°rgel*jk na de competitie-wed- strijd van Benfica tegen Sporting Aanvoerder Mario Coluna had een blessure opgelopen, die tot gevolg zal hebben dat hfj woensdagmiddag in Parijs niet ttegen Ajax zal kunnen spelen. Ook Eusebio en Simoes kwa- men niet ongeschonden uit het com petitieduel, maar Gloria verwachtte dat zijn twee aanvallers voor de wedstrijd tegen Ajax weer beschik baar zullen zijn. Een eerste onderzoek wees uit dat Coluna misschien wel een maand zal zijn uitgeschakeld. Daarom besloot Gloria ook de jonge speler Malta da Silva, die Coluna verving in de wed strijd tegen Sporting mee te nemen naar Parijs.

de Stem | 1969 | | pagina 1