atig judo in ationaal titeltoernooi uth ls der RAI Bert van Nijnatten 2e in Noordwijk ROGER DE VLAEMINCK VERRASTE IN FINALE OOK BOLS EN SCHENK MAAKTEN INDRUK 3 Zoontjens zevende EWART ON GP ZI-AFRIKA KORT i emig Raat DAMES Incident IN 'T Uf VERLICHTING ViJFDB SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 3 MAART 1969 Maria Gommers won tijdeng kampioenschappen indoor-at. iek de titel op de 800 metet, ramminiga met 6,8 seconden d« op de 60 meter. Hans van izen (Metno) vestigde op de rden met 8.4 seconde een nieuw record. De lange Rotter- er ondervond geen tegenstand etekenis van de aardigste duels was da rs, vele malen nationaal kam- op die 1500 m en Nederlands houder, ondanks zijn dertij ijn snelle eindsprint weer eeiu itspëlen. In de laatste ronds de jonge Hans van Engeland et een hoog tempo vergeefs ge- erd had zijn tegenstander t( kansloos. ie ympièrs" eindigden in dezejf. op de tweede en derde plaats hoirdennummer, waar de be minimaal was, drukte Trui! aiair voorrspiromig ruiimer uit. Dt umse kreeg een tijd van 9,. n, terwijl voor Mieke steri nde werd afgedrukt, a Gommers werd uiteraari eerste Nederlandse indoorkam. op de 800 meter. Tot 400 me. ie in 64 seconden werden afge on Anneke de Lange (AV'40), burgse goed volgen. Toen ook haar het straffe tempo a 'g. Maria Gommers zegevierde ïinuten en 12,5 seconde, ïeke de Lange verloor In die vierhonderd meter zes volle den. Van niveau waren ook de «ties waarmee Mary van d« en Mieke van Rangelrooy de veroverden bij hoogspringen en kogelstoten (14,45 m). de heren bleek Quick-starfa moesten spelen. Zij zetten zich (Van onze sportredactie) LMOND Wim Ruska is mo nd onbetwiste heerser in de Ne- jidse judowereld. Dat bleek gis- weer eens op de nationale titel- r alle categorieën. In de afgeia- Helmondse sporthal „De Braak" de de wereldkampioen voor de achtereenvolgende maal de ti- |le categorieën. Alleen in de fi- had Ruska de volle tien minuten om Ernst Eugster met een waza half punt) te verslaan. De overi- artijen maakte de Amsterdamse rgewicht met een vol punt uit. cr aan de kracht van Ruska nog valt te tornen, ondervonden in voorwedstrijden Vincent Boot, van Polanen en Ernst Eugster de halve finale Dirk Eveleens. oewel Wim Ruska de Utrechter Eugster reeds in de derde ror> iad verslagen, kwam de leerling Anton Geesink later op de mid- via de herkansing alsnog in de strijd. In deze laatste match lukte iuska niet een vol punt te scoren, indanks bewees hij dat Ernst iter nog heel wat tekort komt. De ildkampioen begon in de eerste iut direct met een geslaagde iworp, die echter buiten de mat adde. vee minuten later viel Eugster, en heupworp van Ruska, net hin de mat. De scheidsrechter hono- ie deze actie met een half punt. maakte zich vanaf dat moment meer zo druk. De aanvallen van iter hadden geen enkel effect, ■door de wereldkampioen rustig voorsprong kon verdedigen. De irende tijd verstreek zonder veel i, zodat Ruska bij de gongslag ze- vas van de eerste plaats. Als ver- tende 'omstandigheid kan voor iter een blessure aan zijn linker worden aangevoerd. Maar ook fitte Eugster had het Ruska niet moeilijker kunnen maken, finale vormde het sluitstuk van matig toernooi. Matig, omdat het van de deelnemers schijnbaar iinteresseerd op de mat kwam. de meeste judoka's stond het rschijnlijk al bij voorbaat vast dat i dit toernooi een ondergeschikte verloor de Zuid-Hollander later van Piet Adelaar, waardoor Peter Snij ders de mogelijkheid to^een herkan sing verspeelde. De Eindhovense ju doka kon zich voortijdig om gaan kleden, hetgeen Wim Ruska waar schijnlijk opgelucht deed ademhalen De rol van Jan Tukker, titelhouder in het halfzwaargewicht was miniem. De Utrechter verloor in de eerste ron de reeds van Piet Adelaar. In de her kansing won hij weliswaar van Hol- stein, maar moest het afleggen tegen Eveleens. De ontdekking van dit toernooi leek in eerste instantie de 22-jarige Piet Adelaar (ruim twee meter lang en een gewicht van 135 kilo) te worden. De leerling van John Bluming werkte zich met Wim, Ruska rechtstreeks in de halve finales. Zijn stijl is niet om over te roepen, maar zijn houdgrepen bleken voor zijn tegenstanders een onoverkomelijke moeilijkheid. In de halve eindstrijd stelde de Amster damse reus teleur en verloor op be slissing van Eugster. Na afloop van het toernooi toonde nationale coach Jan van der Horst zich ontevreden over het vertoonde judo. De oefenmeester werd er in Helmond waarschijnlijk van door drongen d^t er hard aangepakt zal moeten worden willen de Nederland se vertegenwoordigers tijdens de Eu ropese kampioenschappen in Oosten de (van 15 tot 18 mei) hun verloren positie aan de Europese top herove ren. Voor de Nederlandse judoka's staat er als voorbereiding op de titel strijd alleen nog een internationaal toernooi in het Oostenrijkse Linz op het programma. Op 20 april volgen de laatste selecties. THEO KLEIN De doorkomst op de Varent-berg tijdens de Omloop van het Volk, het punt waar de slag viel. Rechts op de voor grond herkent men Evert Dolman, links van hem Patrick Sercu. FOTO: PIET MIJZEN. voor honderd procent in, zodat eeglijke wedstrijden als bij de na- kampioenschappen in ge- ïtsklassen uithieven. (Van onze sportredactie) NOORDWIJK Na een onvoor stelbaar enerverende finale heeft de 31-jarige Hans Vultink, die vori ge week in het Belgische Courcelles al de eerste Europese titel in het neo-kader 47/2 behaalde, ook het na tionale kampioenschap in het veel moeilijker ankerkader 47/1 op zijn erelijst bijgeschreven. De Grollenaar hij woont sinds kort in Groenlo eindigde ongeslagen en met het hoogste moyenne: 21.42. Maar voor het zover was hadden zich zondag in de tot de verste hoe ken bezette bioscoopzaal van Royal in Noordwijk zoveel mogelijkheden voorgedaan als slechts in de dro men van theoretici opdoemen. Im mers, toen Tini Wijnen, Vultink's directe tegenstander in de slotpartij met een juweel van een serie van 176 uit ogenschijnlijk verloren po sitie terugkwam (het werd 233211 in het voordeel van de Brabander) openden zich weer perspectieven, niet alleen voor Wijnen zelf, maar ook voor Van Nijnatten, die op de andere tafel tegen Roodenburg ver voorstond. Mocht Wijnen namelijk winnen en dat had er tot die prachtreeks van 176 helemaal niet meer ingeze ten dan konden zowel Wijnen, Vultink als Van Nijnatten kampioen worden. Het werd dan een kwestie van moyenne. Wijnen, bijvoorbeeld zou dan kam pioen zijn als Vultink in de nabeurt er niet in zou slagen zijn totaal op 244 te brengen. In dat geval was er echter ook een grote kans voor Van Nijnatten, die dan in evenveel beur ten als Wijnen moest voltooien, om zeker te zijn van de titel Al die berekeningen werden ech ter overhoop gegooid door de terug val van Wijnen. Na zijn topreeks (een stijlprijs waard) was Wijnen uitgeblust en toen hij na zijn der tiende beurt de ballen bij elkaar op de kaderlijn achterliet, nam Vul tink geen risico meer. In kampioenstijl tikte de Gelder lander de resterende 65 punten bij een, die hem behalve de zege (266— 300) ook het begeerde kampioen schap opleverde. „Ik heb toch wel even angst gehad, toen Tini die se rie speelde. Want hij speelde plot seling zo verschrikkelijk goed", zei Vultink ruiterlijk na afloop. Nadat de beslissing eenmaal was gevallen, was het voor Van Nijnat ten zaak tegen Roodenburg, die in middels met een reeks van 108 zijn talent even had laten schitteren, te winnen. Dat lukte de boekhouder uit Steenbergen nog vrij gemakkelijk ileursteliend was het werk van 3.000 meter, waar Henk Snap - Wm Eindhovenaar Peter Snijders ['trechter Jan Tukker. Snijders, van de gevaarlijkste concurren- van Ruska. plaatste zich door winningen op onder meer half- Sengewicht Eddy van der Pol in rierde ronde tegen Dirk Eveleens Alphen aan de Rijn. In deze zes uten durende wedstrijd gebeurde lijzonder weinig. De schaarse ac- die er waren werden echter door iders ondernomen, zodat hem aan einde van de match de overwin- t werd toegedacht. De scheids- iter was echter een andere mening [edaan en maakte Eveleens win- r. 1 de finale van de eerste poule in de tijdrit voorin het klasse t eindigde en zich toen uitstal kon gaan bepalen op het ver gen van zijn voorsprong, die in dels tot 31 seconden was terui pen. Michelotto, die I' weert tandigheden mee had (de vel n en de harde wind noodden i ers nu niet direct tot gewaagJI loppogingen), deed dat i>(| iam. In de laatste rit, waarin vil -enners afstapten, kwam zif Izege geen moment meer in Alleen het bericht, dat opsta» boeren hadden gedreigd ie van Sardinië in de omgevi de Monte Amiata op kracht: wijze tegen te houden, liet onzekerheid over de afloop etappekoers. Een geweldigs macht echter voorkwam nu ïeden, 'zodat Michelotto ten vi on genieten van zijn triomfant] intocht in de Italiaanse hoot Cor Bijster (sprint, tandem till Martin Wierstra (stayers) <1 van Breenen (achtervolgd! door de sportcommdssie "i '.VU aangewezen als trainers laanrenners. De KNWU heeft i aan in overleg met de algenta ih Joop Mid delink. Louis Dauge en René Chesal r ievelijk voorzitter en secrete de Franse wielerbond zyn tij® vervangen door de 71-jarige I oorzitter Ulysée Suant. Daul Chesal zijn afgetreden van I in van een onderzoek op initiaal een oud-penningmeester, inse wielerbond wil nog geen 1 iderheden verstrekken over •uchtmakende affaire. Lijn Loevesijn en Jan Jansent ar Trinidad vertrokken. Zij r deelnemen aan een nwedstrijden. Adri Zwartepool^ at mee als begeleider. JOHANNESBURG (ANP) De «tse coureur Jackie Stewart heeft gUtlag in Johannesburg de Grote Hs van Zuid-Afrika gewonnen. Het i 6e eerste race van de strijd om Wereldkampioenschap der cou- |e Schot, die vorig jaar verraste "I met zijn Matra drie maal te ze- feren in een Grand Prix-race, i van start tot finish. Opnieuw Me Stewart, dat hij op een natte n bijzonder sterk is. Kort voor de I had een hevige regenbui vooral bandenspecialisten in grote ver ging gebracht. Geleidelijk bouw- ptewart op het 4020 meter lange 'alamicircuit bij Johannesburg een Insprong op. Toen na 80 ronden de lab was bereikt bedroeg het ver- li tussen de Matra-coureur en pMkampioen Graham Hill, die als i over de streep ging, 25 secon- ADVERTENTIE) INDERDAAD! in uw bedrijf, kantoor, werk- jats of school stellen wij kosteloos I zonder verplichtingen uwerzijds I warme drankenautomaat op, met pc. chocolade, soep keuze. Ter rkoming van geloop, in grotere be- jven meerdere automaten. Een jtcnbesparing voor uw bedrijf, een 'eidsprestatiestimulans voor uw Bewerkers, een gewaardeerde ser- F voor uw bezoekers en klanten. 10r vrijblijvende nadere inlichtingen an wij t0t uw beschikking.. fo Continental Automatic N.V., 01600-45084 of 01850-33698, of |bn u onderstaande strook in naar |twoordmachtiging nr. 220, Breda. AM (Van onze sportredactie) GENT Patrick Sercu, Herman van Springel, Daniël van Rijcke- gem of Eddy Merckx zou de 24e Omloop van het Volk in de eind sprint winnen. Daar was iedereen van overtuigd toen zich op 35 kilometer van de finish een kopgroepje van vijftien man had ge vormd, met de bovengenoemde groten. Niemand rekende op de jonge Roger de Vlaeminck, die in de Vlaamse Ienteklassieker debu teerde als prof. De coureur uit Eekloo had op het beslissende mo ment echter lak aan de grote namen en zorgde voor een complete verrassing door zijn sterke concurrenten in de eindspurt voor te blijven. Daniël van Rijckeghem bleef het dichtst bij de snelle debu tant. het peloton ongedaan gemaakt. Wat langer duurde een solo van Mat Ger- rits, die na ruim 105 kilometer alleen uit de grote groep wegstoof. Maar ook de Oploose renner moest er op den duur aam geloven. Op de brede, goed geplaveide wegen, heer ste het peloton en werden ontsnap pingen vrijwel onmogelijk. Montey- nen, Adams en Steevens ondervon den dat op de eerste helling van de wedstrijd, bij Tie,gem. Op de laatste 50 kilometer werd het ae coureurs wat lastiger gemaakt. De teerwegen gingen over in smalle kasseienpaden: terwijl er op de Varentberg flink op de pedalen gestaan moest worden. Voor de Nederlanders had deze openingskoers een enigszins teleur stellend verloop. Van de Nederlandse renners uit de merkenploegen Cabal- lero, Willem II en Batavus plaatsten zich alleen Cees Zoo,ntjeins (7), Dies Kosten (36) (beiden Caballero) en René Pijnen (40e) (Willem II) zich bij de eerste veertig. De ploegleiders van de teams maakten zich daar nog niet druk over. Gé Peeters (Caballero): „Cees Zoontjens heeft prima gereden. Ook over de anderen ben ik tevreden. Het is tenslotte de eerste koers van het seizoen en als onze renners niet door di valpartij gehinderd waren had er meer in gezeten". Caballeromanager Van de Enden bekeek de uitslag met een stralend gezicht. „Het staat in ieder geval 1-0 voor Caballero", voegde hij lachend toe aan de woorden van Peeters. Voor de goede verstaanders was het duidelijk dat hij de nul aan Willem II toebe deelde. Willem Il-ploegbaas Ton Vis sers bekende dat hij meer van zijn reners had verwacht. Een teleurstel ling wilde hij het echter niet noemen. „Wij hadden pech dat Rini Wagtmans plat viel en Rik van Looy door de valpartij gehinderd werd, maar deze uitslag zegt mij nog weinig. We zijn immers nog lang niet aan Putte- Kapelle toe Een opvallende prestatie leverde Wim Dubois. De Zeeuwse coureur be gon het seizoen met een zestiende plaats. Dubois, voor het eerst in het shirt van Etalo, won de sprint van het peloton en beweest dat het hem bit tere ernst is met zijn „eome back". THEO KLEIN DE UITSLAGEN: Beroepsrenners: 193 km in 4 u. en 44 min.. 1 Ro/er de Vlaeminck (193 km in 4 uur en 44 min), 2 Daniel van Rijckeghem, 3 Valère van Swee- vel, 4 Jos Schoeters, 5 Patrick Sercu, 6 Eric Leman, 7 Cees Zoontjens, 8 Roger Rosiers, 9 Jacques Guyot, 10 Frans Berbeke, 11 Herman van Springel, 12 Eddy Merckx, 13 Emiel Lambrecht, 14 Tonny Houbrechts, 15 Bei/iard van de Kerkchove op 22" 16 Wim Dubois op 2,25", 17 Raf van Bruaene, 18 Bary Hoban, 19 Noel van Clooster, 20 Jos Spryt, 21 Mi chel Brootaerts, 22 Herman Vrijders, 23 Jos Huysmans, 24 Jos vanden Patrick Sercu moest genoegen ne men met een vijfde plaats, terwijl Herman van Springel, winnaar van het vorig jaar en Eddy Merckx res pectievelijk elfde en twaalfde wer den. De beste Nederlander in dit ge zelschap was de Tilburger Cees Zoontjes, met een zevende plaats. Zoontjens was de enige Nederlan der, die tijdens de beklimming van de Varentberg meeging in de beslis sende ontsnapping. Eddy Merckx en Frans Verbeeck openden de finale met een demarrage, die hun een klei ne voorsprong opleverde. In het pe loton bleef de reactie niet lang uit. Dertien coureurs maakten zich los en voegden zich bij de twee koplopers. Grote consternatie ontstond er op dit moment door een valpartij. De gevolgen van deze val waren op zichzelf niet al te ernstig, maar vele renners, onder wie de Nederlandse kanshebbers, misten de beslissende ontsnapping omdat zij op de smalle kasseienweg niet langs hun gevallen collega's konden. Van deze gelegen heid maakten de ontsnapte coureurs gebruik om een flink gat te slaan. Aanvankelijk had Rini Wagtmans zich als tweede Nederlander bij de groep gevoegd, maar op het beslis sende moment kreeg de Willebrorder een lekke band, waarmee zijn kans verkeken was. In dé kopgroep werden de laatste kilometers er snel onderdoor gejaagd terwijl in het peloton de gang er he lemaal uit was. Toen de leiders na ruim 190 kilometer te hebben afge legd, tenslotte in Gent-Zuid aankwa men reed de hoofdmacht op bijna 2,5 minuut. Na een laatste rondje van enkele honderden meters, stormde de groep dicht opeen gepakt op de krijt streep af. In de laatste meters werkte De Vlaeminck zich sterk naar voren en eiste de eerste bloementuil van het seizoen voor zich op. Het was een spectaculair sluitstuk van een klassieker zonder hoogtepun ten. Tot op het moment dat Merckz er met Verbeeck vandoor ging had den de poureurs zich, op een enkele uitzondering na, niet de moeite ge troost, om uit de groep weg te ko men. In de eerste 160 kilometer van de wedstrijd kwam slechts eén vlucht poging voor. Even voorbij Eekloo gin gen Monfeynen, Adams en Julien Stevens er vandoor. In de hoofdmacht maakten de be velhebbers zich in eerste instantie geen zorgen over deze onderneming. Toen het drietal op 60 kilometer na de start een minuut voorsprong had zetten Foulou, Maes en de Batavns- renner Wim Deelen de achtervolging in. Hun vlucht werd weldra door Berghe, 25 Roger Jochmans, 36 Dies Kosten, 40 René Pijnen, 41 Jan van der Horst, 44 Gerard Vianen, 54 Richard Buckack, 68 Harry Steevens, 69 Evert Dolman, 71 Jos vander Vleuten, 72 Bart Zoet, 78 Leo Duyr dam op 2'35", 81 Wim Deelen, 85 Jan Harings, 89 Wim Schepers op 5'40", 91 Kees Haast, 94 Arie den Hartog, 95 Leen de Groot, 93 Mat Gerrits, 96 Jhonny Brouwer. Amateurs: eerste wedstrijd: 1 Emiel Cambre (118 km in 2 uur en 57 min.), 2 Jos Abelshausen, 3 Frans Kerremans, 4 Victor Peeters, 5 Frans Maes, 6 Georges Claes, 7 Frans Ver- haeghen, 8 Gustaaf van Roosbroeck. 9 Jan Claesen (onder voorbehoud) 10 Roger Looysch, 11 Willy van Me- chelen, 12 Pieter van Doren, 13 Har ry Ombelets, 14 Roger de Wolf, 15 Arthur van de Vijver, 16 Eddy Voet, 17 Jean Ronsmans, 18 Gustaaf Ver- boven, 19 Gomar van Calster, 20 Louis Duelen, 23 Gerard Harings. Clubklassering: 1 Dijlespurters 42 p., 2 Lierse B.C. 51 p., 3 Sport Steun 55 p. Tweede wedstrijd: 1 J-P. Monsere (118 km in 2 uur 53 min), 2 Jaak Clauwaert, 3 Etienne Antheunis, 4 Eric Raes, 5 Eddy Cael, 6 J. Hinne- man, 7 Ronny van Marcke, 8 Roland Callewaert, 9 Gerard Hendrickx, 10 Rudy de Groote, 11 Paul van Kerck- hove, 12 P. Kisner, 13 Daniël Ver- plancke, 14 Maurice Dury, 15 Ro- main Vercauteren, 16 Dirk Baert, 17 Charles Geiregat, 18 Walter Plane-- kaert, 19 Fernand de Keyzer, 20 Ro bert de Guchtenaere, 55 Wim Evert- se, 63 AB Claeys. Clubklassering: 1 Lierse B.C. 19 p., 2 Dylespurters 26 p., 3 Leopoldsburg 34 p. Ans Schut felioiteert Kees Verkerk na de prachtige record-race op de 5 kilometer in Inzeil. (Van onze sportredactie) INZELL Naast Kees Verkerk maakten tijdens de schaatswedstrij den in Inzeil van onze landgenoten vooral Ard Schenk en Jan Bols gro te indruk. Op de 500 meter liet de lange Noordhollander een tijd af drukken van 40 seconden blank, waarmee hij de allersnelste klasse mentsrijders op de sprint versloeg. Kennelijk gesteund door dit succes deed hij later ook een geslaagde aan val op zijn persoonlijk record op de 5000 meter, dat hij met 5,6 seconden omlaag drukte. Maar ook Jan Bols en Eddie Ver- heyen bleven duidelijk onder hun IJSHOCKEY Het Nederlandse iishockeyteam heeft te Skolpje in de C-groep van de strijd om het wereld kampioenschap een grote nederlaag geleden tegen Japan: 11-0. De scores per periode waren 5-0, 4-0, 2-0. Het Oranjeteam moest het daarna opne men tegen Hongarije, dat de Neder landers in ieder geval één doelpunt toestond: 13-1. Verdere uitslagen: Groep B: West-Duitsland-Roemenië 6-2. Oost-Duitsland-Roemenië 13-4, Joegoslavië-Italië 2-1; groep C: Zwit- serland-Bulgarije 11-3, Hongarije- Denemarken 4-1, Bulgarije-Denemar- ken 4-2. beste tijden. De slechte conditie van het ijs de toplaag was door de scherpe straling van de zon opnieuw te zacht bleef op de tweede dag van de vierkamp een prolongatie van wereldtijden uit. Al in de eerste rit van de 1500 meter werd duidelijk, dat rond de 2,05 het hoogst bereik bare zou zijn. Uitzonderingen maak ten Ard Schenk (ook winnaar in 2.04,5) en Goeren Claesson, die zijn kans rook voor een nieuw wereldre cord op de vier afstanden. Jan Bols schitterde op de 10.000 meter, het nummer voor de aller grootsten uit de schaatswereld. De zon was inmiddels verdwenen en Bols kon onder uitstekende omstan digheden nog eens zijn grote klasse op de lange afstanden bewijzen door bijna 20 seconden onder zijn per soonlijke record te komen: 15.12,8. De enige dissonant in het Nederlandse kamp was Peter Nottet, die er niet in slaagde een persoonlijk record scherper te stellen. Minder imponerend in Inzeil was het optreden van de Nederlandse dames- ploeg, die geen kans heeft gezien een van de vijf wereldrecords scherper te stellen. Toch was er ook voor Kees Broekman en zijn pupillen voldoende reden met gepaste trots op het ver blijf in het Beierse wintersport plaatsje terug te kijken. Verhinder de de slechte toestand van het ijs op de eerste dag van deze traditionele recordwedstrijden scherpe tijden, op de tweede dag waren de tijden van geduidend hoger niveau. Toch bleef de oogst beperkt tot drie persoon lijke records. Vooral Rieneke Dem- ming maakte zaterdag diepe indruk met haar tijd van 4.52,4 op de 3000 m„ waarmee zij maar liefst 6,1 sec. onder haar persoonlijk record bleef. Hoewel de conditie van het ijs ook zaterdag nog niet ideaal was, was het toch louter aan domme pech te wijten, dat voor de nationale equipe twee bijna zekere wereldrecords ver loren gingen: Op de 1000 en 3000 m. Elly van den Brom, wereldrecord houdster op de lange sprint, ging in haar rit tegen de Noorse Sigrid Sund- by onstuiming van start. Na een paar honderd meter raakte zij de sneeuw- rand en dat maakte een einde aan haar illusies. Hetzelfde overkwam Ans Schut op de 3 km, die in een prestigeduel met Stien Kaiser bij het ingaan van de derde ronde (op dat moment reed zij onder het schema van haar eigen wereldrecord) in aan raking kwam met de sneeuwrand en tegelijkertijd al haar kansen in rook zag opgaan. Op de wereldranglijst aller tijden nemen de Nederlandse dames nu de eerste, tweede, derde, vijfde en zes de plaats in. De vierkamp werd uit eindelijk gewonnen door Stien Kai ser. (173—300 in 15 beurten), waardoor hij tweede werd en straks van 8 tot en met 11 mei samen met Vultink ons land zal vertegenwoordigen in het Europese kampioenschap anker kader 47/1 in Maassluis. Inleiding tot die spannende sloi- dag waren de gebeurtenissen van za terdag geweest. Toen liep Vultink onverwacht door winst op Van Nij natten (300222 in 12 beurten) en Roodenburg (231300 in 11 beur ten) twee punten op de concurren tie uit, omdat Wijnen 's avonds te gen Van Nijnatten volkomen van slag bleek te zijn. (162300 in 18 beurten). De ontmoeting tussen Vultink en Van Nijnatten werd getekend door een incidentje in het nadeel van de Brabander. Van Nijnatten, die aan vankelijk een vrij forse achterstand had opgelopen (278142) maakte in zijn elfde bqurt daarvan een flink stu'/ goed. Hij werd echter na 81 af geteld op touché en die beslissing gaf aanleiding tot nog al wat dis cussies. De partijen bleven lijn recht tegenover elkaar staan en toen gold het recht van de sterkste in zulk een affaire: de arbiter kreeg gelijk. ZAALHANDBAL De Tsjechi sche trainer Jaroslav Mraz was een gelukkig man. Het straalde van zijn gezicht. Voor die vreugde was dan ook alle reden. Het door hem ge trainde en gecoachte Nederlandse herenzaalhandbalteam had uit de twee wedstrijden tegen Oostenrijk, vorig jaar op het veld tweemaal dui delijk de meerdere van de oranje for matie, drie punten gehaald. De uit slagen van de verschillende wedstrij den: Drachten: Nederland-Oostenrijk (heren) 15-15, Nederland-West-Duits- land (dames) 10-13; Voorburg: Ne- derland-West-Duitsiand (dames) 6-6, Nederland-Oostenrijk (heren) 17-6. TURNEN Ans Heerschop (Hil versum) heeft in de Academie van Lichamelijke Opvoeding in Den Haag tijdens de halve finales van het Ne derlands kampioenschap duidelijk af stand genomen van haar grootste ri vales Margo Natte-Klees (titelhoud- ster) en Femie Klunder. Een val van de evenwichtsbalk kon niet verhinde ren dat Ans Heerschop met een totaal van 71,40 punten bijna onbereikbaar is geworden. Margo Natte, die na de verplichte oefenstof nog de tweede plaats bezette, begint op 13 april in Alkmaar de finale als derde met 69.20 punten. Na de vrije oefening (9.25) streefde Femie Klunder de Heems- kerkse juist voorbij met 69,50 punten. Standen na de halve finales is: 1 Ans Heerschop (GHV, Hilversum) 71,40 pnt.. 2 Femie Klunder (PSV, Eindho ven) 69,50; 3 Margo Natte-Klees (Odin, Heemskerk) 69,20; 4 Atie van Veen (Quick, Leeuwarden) 64.40; 5 Pini de Jong (Hercules, Bodegra ven) 62,40; 6 Willy Gielen (Amers foort '67) 61.10; 7 Yvonne v. 't West- ende (Kralingen, R'dam) 60,50; 8 Le- nie van Rheeden (Odin, Heemskerk) 59,70. KUNSTRIJDEN In Colorado Springs is de 20-jarige Amerikaan Tim Wood wereldkampioen kunst rijden geworden. De Tsjech Ondrej Nepala veroverde het zilver. Het brons ging naar de Fransman Patrick Pera, die op de Olympische Winter spelen in Grenoble eveneens de derde plaats had veroverd. Bij het ijsdansen was het Engelse paar Diana Towler en Bernard Ford voor de vierde ach tereenvolgende keer de sterkste. De tweede plaats was voor het Russische duo Doedmilla Pokomova-Alexander Forsjov. Als derde eindigde het Ame rikaanse paar Judy Schwomeyer- James Slady. De Tsjechische kunst rijdster Hanna Maskova, Europees kampioene 1968 en bronzen medaille winnares op de Olympische Winter spelen, heeft in Colorado Springs be kendgemaakt dat zij beroepsrijdster zal worden. TENNIS De als eerste geplaatste Nederlandse tennister Betty Stoeve heeft in de internationale indoor- tenniskampioenschappen van Beieren de titel in het damesenkelspel gegre pen^ door in de finale van de Duitse Katja Ebbinghaus te winnen. De 23- jarige Rotterdamse versloeg haar te genstandster in twee sets (6-4, 6-4). Ook in het gemengd dubbelspel was Betty, samen met de Fransman Jean Claude Barclay, de sterkste, In de eindstrijd versloeg de Nederlands- France combinatie het Duits-Oosten rijkse duo Renate Breuer en Peter Pokorny overtuigend in eveneens twee sets. De setcijfers waren 6-0, 6-1. De titel in het herendubbel ging naar Christan Kuhnke (West-Duits- land) en Barclay, die in de finale op onverwacht grote tegenstand stuit ten van Pokorny en de Westduitser Karl Fichtel. Het Westduits-Franse duo won uiteindelijk in drie sets (6-3, 3-6. 6-4). India heeft zich geplaatst voor de volgende ronde van de Azia tische zone van het toernooi om de Davis Cup door in Kuala Lumpur een beslissende 3-0 voorsprong te nemen op Maleisië. TAFELTENNIS Rusland heeft de internationale tafeltenniskampioen schappen van Engeland, die in Brigh ton zijn gehouden, volledig beheerst. De Russen behaalden vier van de vijf titels. Bij de heren versloeg Sta- nislav Gomozkov de Europese kam pioen, de Zuidslaviër Dragutin Sur- bek, in drie sets: 21-17, 21-17, 21-12. Bij de dames zegevierde Zoya Roed- nova, de enige Europese topspeelster die de penhouder-greep gebruikt. Zij won van haar landgenote Svetlana Grinberg met 21-18, 21-11, 21-18, De Russische overmacht werd in het ge mengd dubbel gebroken door het Westduitse echtpaar Eberhardt en Diana Schöier. Eberhardt en Diana versloegen Anatoli Amelin en Svet lana Grinberg met 21-11, 21-11, 21-15. JCHT'NG dag 4 en woens'dag 5 maart .rein-toegangbiljetten 3ns verkrijgbaar

de Stem | 1969 | | pagina 11