LUNS BETUIGT LEEDWEZEN EEN HOOP OP PASSEN- REGELING Twee Israëlische officieren voor krijgsraad og steeds discriminatie woonwagenbewoners Nixon in Parijs ereiy PREMIER LEVI ESJKOL BEGRAVEN „Chemische wapens aantrekkelijk voor arme landen" SHELL INVLSTLLRI WLLR IN NIGERIA «ntj Commentaar DE LA SALIE I Over versieringen boekenbal bÜ MODEL idii rigbouwkunde) liet alleen tleutelen Bezoek Jigbouw N.V. NKV schenkt ton aan Zuid-Amerika Boeten geëist in Brocades-zaak Iraakse joden Ook pastoraal concilie in West-Duitsland Meetapparatuur voor radio activiteit in Leids ziekenhuis Minister Polak opende congres straftoemeting Brugklas Mavo, Mavo 2, Ulo 3 139, I itse l)u- llng per- Ifcjes I7' Schleting zondag 2 maart P. Pijcke, Café „Schutters hof", Sas van Gent, voor ko tongen. Begin 3 uur. DE STEM VAN ZATERDAG 1 MAART 1969 11 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederlands jongste televisie- annex boekenbalrel heeft gisteren een, nieuw „hoogtepunt" be leefd in het uiten van het leedwe zen door de regering over „het ge beurde". Minister Luns deed dit te genover mgr. Felici, de pauselijke pro-nuntius, die bezwaar had ge maakt tegen „voor de paus en de rooms-katholieke hiërarchie stui tende afbeeldingen op het schrij versbal in Amsterdam". Minister Luns zette uiteen waarom de re gering niet had ingegrepen. Het boekenbal inmiddels, is ge woon doorgegaan, nadat Amster dams burgemeester Samkalden ak koord was gegaan met de versierin gen. In een verklaring zei de heer Samkalden: „De organisators heb ben mij meegedeeld, dat de televi sieuitzending van de voorbereiding van de versieringen, door de aard van het medium een suggestie kan hebben gewekt, die niet uit het to taal der schilderingen zelf naar vo ren komt". Onder deze omstandig heden en gelet op de aard van het boekenbal achtte de burgemeester geen reden aanwezig om in te grij pen. In een open brief aan het Am sterdams college van b. en w. deelde de KVP-Amsterdam gisteren mee dat er in hun kring grote veront waardiging bestaat over de wijze waarop de CPNB „het boekenbal meent te moeten opluisteren door middel van vulgaire en lasterlijke afbeeldingen van de paus als hoofd van de r.-k. kerk". Gewezen wordt op artikel 119 van het WvS, dat het openlijk tentoonstellen of ver spreiden van geschriften of afbeel dingen, waarin een belediging voor komt voor een regerend vorst of ander hoofd van een bevriende staal strafbaar stelt met een gevangenis straf van maximaal zes maanden of een geldboete van maximaal 60C gulden. Met klem verzocht de KVP- Amsterdam b. en w. alle geëigende maatregelen te nemen, om het ge bruik van het gewraakte decoratie materiaal te voorkomen. „Het ge bruik van afbeeldingen, die op sma keloze en weerzinwekkende wijze de katholieke christenen kwetsen en ook anderen schokken, is voor de KVP-Amsterdam onaanvaard baar". SAMKALDEN geen bezwaar /I - XINftC IR7J Hollestelle n. v. ZAAGMOLENSTRAAT goes TEtÉfÖON (OftOO) 5540 (3 lijnen! 6995 (2 lijnen) |iart, fr. 4e Legin Imrt. 1-rpe, ■3,00, LEERLING-KAPSTER zoekt (liefst meisje van 16. 20 j.) die genegen van 15-17 uur haar kap sel gratis te laten be handelen. Inlichtingen M. Ver. schelden, Leepstraat 16, Sas van Gent. WEST-BERLIJN (RTR) Burgemeester Klaus Schiitz iedere maandagmiddag au West-Berlijn heeft gezegd dat er geen hoop bestaat op «en regeling met Oost-Duitsland tot uitbreiding van het per- onenverkeer tussen de beide stadsdelen. De overheid in )ost-Berlijn wil niet praten, zei hij. CORSTENS VERSCIIUREl KOOPT: Zat. 1 maart MANNE!) KANARIES f 7.5Ö, poprf f 2.50, diepe kleurpopja f 3.50 putter-bastaard mad nen f 12.- p. st. zebravin!;| jes grijs en bruin f 3.5 witte f 4.-, diamant duifjsj f 7.50, parkieten f 3.1 deense-bonten, lutino's albino's f 5.50, volkparkid ten op kleur f 17.50, rosei| collis f 15.- alles p. paa Vogels brengen: KRT BENDIJKE 9.30-10.30 Stationskoffiehuis, Statil onsweg 24. VLISSINGEf 12-1.30 u. Maarten Luthe huis, Groenewoud 58. GOES 3-4.30 u. Café Landbouw, Grote Markt srvaring. ed salaris en uitstekende >nze afdeling Personeels- smsingel 88, BREDA. Bau 12 3k 108 en in ons bedrijf, hebben ,m allerlei (on)duidelijke re denen wil ook de grootste groep van de schoolmaat- Ichappij niet zoveel weten van een principiële doorbraak in het school- (ysfeem. Het blijkt telkens weer op je congressen en bijeenkomsten, de laatste tijd het schoolleven beroeren. Democratie op school bindt dezelfde tegenstanders en om fezelfde redenen als democratie in bedrijfsleven en maatschappij. Men lelooft niet in de mogelijkheid jf/en niet in het nut, laat staan in noodzaak. Toch zijn het niet alleen opstan- |ige studenten die inzien dat in ize ingewikkelde maatschappij de imocratie (dat is onder meer: de ïrsoonlijke beslissingsmacht van lef individu) eerder af- dan toe- leemt. Om bij de schoolgemeen- chap te blijven: de wil om tot een [rincipiële doorbraak te komen is de leraren en de schoolleiding Jikwijls heel wat duidelijker aanwe- lig dan bij de leerlingen. Maar bij- la ieder van ons lijdt nu eenmaal fan het euvel dat de belangen-op- torte-termijn meer gewicht in de [chaal leggen dan die vaag aange belde afbrokkelende democratie. Ook in de schoolgemeenschap lurft slechts een kleine groep zich fijn onbehagen bewust te worden; pen nog kleinere groep weet te be- lenken waarom het eigenlijk draait, 'ok hier: om het recht van elke lens tot optimale zelfontplooiing- laar het is natuurlijk gemakkelijker te houden aan de orde van de dag •n te menen dat onze maatschappij >ch eigenlijk de best denkbare is. 'an hoef je er alleen maar een peetje aan te sleutelen (bijv. met een dioolparlement met zeer beperkte fevoegdheden) en kun je de oude lotor gewoon intact laten. Het oude bekend en vertrouwd. Voor het jieuwe is intelligentie nodig en fooral: moed. In Bonn is officieel meegedeeld, dat de presidentsverkiezing op 5 maart in West-Berlijn wel zal door gaan, aangezien niet op een Oost- duits voorstel kan worden gerekend dat verplaatsing vam die verkiezing rechtvaardigt. Oost-Duitslaind heeft tot nu toe al leen aangeboden passen voor West- berlij-nere te verstrekken met Pasen. Dat wordt door Bonn als onvol doende beschouwd. Oost-Duitsland wil het gesprek pais voortzetten, als het We-stberlijnse stadsbestuur ga randeert dat de verkiezing niet in Berlijn wordt gehouden. De commandant van de strijd krachten van het Pact van War schau, de Russische maarschalk Iwan Jakoebovsky, en de Russische plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken Wladimir Semjonov zijn gisteren in Oost-Berlijn aange komen. Een reden voor het bezoek werd niet opgegeven. Zij gingen da delijk in conferentie met partijlei der Walter Ulbricht, premier Willi Staph en verscheidene ministers. Ook waren aanwezig de Russische ambas sadeur in Oost-Berlijn Pjotr Abasi- mov en de bevelhebber van de Rus sische strijdkrachten in Oost-Duits- land. maarschalk Pjotr Kosjevoi. ;en op het teehnisch-ad- worden met een grote afdelingen Inkoop, Uit en Expeditie, zal worden b.v. de produktie-afdelin- bedrijf en het bedryfs- joede kennis der Engelse an hulp worden geboden. 1 Telefoon 01646-450 [UTRECHT (ANP) Nog deze paaiid start bij het sociologisch in- jjjtuut van de rijksuniversiteit in Jkrecht een wetenschappelijk onder- *0('k naar de wederzijdse aandacht f» eventuele hulp die ouders en ge luwde kinderen elkaar geven. I Omdat alleen gehuwde kinderen in onderzoek worden betrokken die £lf weer kinderen hebben, worden >P deze wijze drie generaties in on- Purling verband bezien. De stad y'recht krijgt de primeur om aan |6t eerste Nederlandse onderzoek op 7» gebied mee te werken. UTRECHT (ANP) Via zijn jaar lijkse solidariteitsactie „Wij en Zij" heeft het Nederlands Katholiek Vak verbond wederom f 100.000,ge schonken aan de Christelijke Vak beweging in Latijns-Amerika en wel 57.000 gulden aan de Accion Sindical Colombiana, 9.000 gulden aan de Cen tral Nacional de Pobladores de Chili en 34.000 gulden aan de Coöperacao Social Brasileira. Deze bedragen zijn in hoofdzaak bestemd voor bijdrage in de kosten van het bestuurderscorps en de ad ministratie. Aan het wereldverbond van de ar beid het voormalige internationaal christelijk vakverbond (I.C.V.) werd een bedrag van 36.000 gulden overgemaakt ten behoeve van het algemene scholings- en vormingswerk van de vakbeweging in de ontwikke lingslanden en 12.000 gulden als bij drage in de kosten van deelname van afgevaardigden uit de ontwikkelings landen aan het laatste congres van het I.C.V. Voorts werd een bedrag van 3.500 gulden bestemd voor de Confedera tion Syndicale des Travailleurs du Togo (Afrika) voor de aanschaf van een elektrische stencilmachine. Het ligt in de bedoeling aan de binnenkort te houden vergadering van de adviescommissie voor „Wij en Zij" een aantal projecten ten behoeve va t d- vakbeweging in Afrika en Azië voor te leggen. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Duizenden men sen hebben gistermorgen de begra fenis bijgewoond van premier Levi Esjkol van Israël op de Herzl-be- graafplaats bij Jeruzalem. Op het Parlementsplein, waar donderdag 250.000 mensen een laatste eerbewijs aan de op 73-jarige leeftijd overle den premier hadden gebracht, nam president Sjazar tijdens eën half uur durende rouwdienst een bewogen af scheid van zijn vriend. Onder de belangstellenden waren afgevaardigden uit bevriende landen, zoals de V.S., Engeland, Canada, Australië, West-Duitsland en diplo maten uit alle landen die betrekkin gen met Israël onderhouden. De plechtigheid werd in het hele lantf over radio en televisie gevolgd. De opperrabijn van de Israëlische strijdkrachten, generaal Shlomo Go- ren, sprak een gebeduit. De gene raais van de zesdaagse oorlog van 1967 vormden de ere-wacht, vijftig vrouwelijke soldaten droegen kran sen in de stoet van het Parlements plein naar de begraafplaats. Bij de kransen, die op het graf werden ge legd, was er één van president Nixon persoonlijk. OP DE FOTO De weduwe Esjkol (samen met een verpleegster) tijdens de be grafenis van haar man. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft voor de Assener rechtbank boeten geëist tegen 3 employés van de n.v. Ko ninklijke Pharmaceutische fabrieken v/h Brocades Stheeman te Meppel. Hij achtte ieder schuldig aan dood door schuld. De officier wilde geen gevangenis straffen vragen en vorderde tegen de 58-jarige algemeen bedrijfsleidiir K. G. P. een boete van f 2.000.- of 20 dagen, tegen de 58-jarige fabricage leider E. A. H. J. van P. f 3.000,- of 30 dagen en tegen de 55-jarige afde lingschef A. S. een boete van f 1.000.- of 10 dagen. Ieder dezer verdachten had de mogelijkheid om in het on voldoende steriliseringsproeës in de fabriek verandering te brengen, al dus de officier, die het overlijden van de vier vrouwelijke patiënten in het Diaconessenhuis te Eindhoven in mei en juni 1966 door het toedienen van de door Brocades geleverde infuus bewezen achtte. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Een Israëlische kapitein zal voor de krijgsraad moeten ver- schijnen en een luitenant-kolonel wordt disciplinair gestraft naar aanleiding van de incidenten van 20 januari j.l. in Rafiah. In deze plaats hadden Israë lische militairen het vuur geopend op vrouwen, die demonstreerden bij het gebouw van de militaire gouverneur, waar verscheidene dorpelingen waren opgesloten. Deze werden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een aanslag die het leven kostte aan twee Israëlische officieren. Onder de vrou wen vielen enkele gewonden. Volgens een Russisch vredesplan voor het Midden-Oosten zullen Egyp tische troepen het Suez-kanaal na de terugtrekking van de Israëlische troe pen zo snel mogelijk weer voor de scheepvaart gereed moeten maken. Dit staat in het Engelse blad Times, dat schrijft een gedetailleerde versie van het Russische vredesplan te heb ben ontvangen. Dit plan is ook aan de Amerikaanse regering voorge'egd in verband met een mogelijke verga dering van de Grote Vier over het Midden-Oosten. De Russen zouden hun plain baseren op de in het slop verkerende missie van V.N.-vertegen- woordiger Jarring. Gunnar Jarring zal volgende week een bezoek brengen aan Cairo, Jeru zalem, Beiroet en Amman. Hij wil gegevens uit de eerste hand hebben. Teneinde de tragische omstandig heden van de joden in Irak te helpen verlichten en teneinde de aandacht van allen zowel in als buiten Ne derland op deze tragische omstandig heden te vestigen en in het bijzonder er voor te ijveren dat de rechten van de Iraakse joden te mogen emigreren naar andere landen worden erkend, is opgericht het Nederlandse Comité voor Steun aan Iraakse Joden. De volgende personen hebben zich bereid verklaard in dit comité zitting te nemen: prof. dr. H. Berkhorst, mr. B. W. Biesheuvel, prof. dr. H. W. K. Bosman, mr. J. M. L. Th. Cals, Lau rens ten Cate, prof. dr. B. Delfgaauw, dr. W. Drees, prof. dr. J. Enschede, prof. dr. Louis de Jong, dr. F. J. Krop, dr. A. C. Ramselaar, Mathieu Smedts, dr. J. Soetendorp, drs. A. D. W. Tilanus, drs. J. M. den Uyl, jkvr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen. Het comité zond gisteren aan de ambassadeur van Irak in Brussel een telegram, waarin werd verzocht ge voelens van groot onbehagen van het comité met de situatie der joden na de laatste ontwikkelingen aan de Iraakse regering te willen overbren gen. Het comité onderschrijft het ver zoek vain verschillende zijden aan de Iraakse regering gedaan die joden, in Irak die dat wensen toe te staan te emigreren. BONN (KNP) De Duitse bis schoppen hebben besloten een pasto raal concilie te houden voor alle dio cesen in West-Duitsland. Op de voor jaarsconferentie te Bad Honnef is een studiecommissie onder leiding van mgr. Hengsbach van Essen be noemd die onderwerpen en statuten zal uitwerken voor wat de bisschop pen een nationale synode noemen. Kardinaal Döpfner, voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, zal met Rome onderhandelen over diver se kwesties rond de synode, zoals deelname van leken, welke in het kerkelijk recht niet voorzien zijn. Als termiin voor de eerste zittings periode noemde kardinaal Döpfner de herfst van 1972. l'TRECHT (ANP) Uit een on derzoek van het Pedagogisch Insti tuut te Utrecht is gebleken, dat de wensen overlaat. De discriminatie Bouding van de doorsneeburger ten Pjpzichte van woonwagenbewoners te fan de woonwagenbewoners behoort {jog steeds niet tot het verleden. Een Jan de belangrijkste oorzaken hier aan is de geïsoleerde ligging van de Psionale kampen en standplaatsen rïe leidt tot vorming van bepaalde Eigenaardigheden van de woon wagenbewoners ten opzichte van de Burgersamenleving. In het algemeen Beeft dit invloed op de maatschap- Pelijke en sociale ontwikkeling van de woonwagenbevolking. Dit is een conclusie van dr. K. Sie- taram in zijn proefschrift „Onder ontwikkeld gebied in eigen land de woonwagensamenleving als soci- aa'-pedagogische opgave" waarop hij gistermiddag aan de Rijksuniver siteit te Utrecht is gepromoveerd. Het aanta] woonwagenbewoners in Nederland bedraagt thans ca. 37.000. Tot deze groep behoren de reizigers rondtrekkende stoelenmatters en rietvlechters)de kermisexploitan ten, zigeuners en de burgers. Deze laatste groep groeit het snelst. Zij zijn voornamelijk afkomstig, vooral sinds het einde van de Tweede We reldoorlog, vanuit de gevestigde sa menleving. Uiteenlopende omstandig heden, zoals woningnood, het zich niet thuis voelen in de woonbuurt, onaangepastheid, brachten hen ertoe een woonwagen te betrekken. Hoewel de aanleg van regionale kampen uit sociaal en medisch-hygi- enisch oogpunt een vooruitgang is, heeft dr Sietaram toch ernstige be zwaren tegen dit systeem. Door de verscheidene voorzieningen zoals school, kerk en clubgebouw en door de afgelegen ligging ten opzichte van de stad. neemt het isolement eerder toe dan af. Het gevaar van gtto- vorming wordt vergroot door de con centratie achter afrastering en slag boom. Een andere conclusie uit dit onder zoek is, dat de kampschool slechts een zeer beperkt aandeel levert bij de vorming van de kampjeugd. Er is een tegenstelling tussen de burger samenleving en de school: De kinde ren krijgen er te weinig kennis mee. zodat zij in de bedrijven, waarin zij te werk worden gesteld, moei lijkheden hebben bij het voldoen aan de verwachtingen. Hierdoor wordt het beeld van de onaan gepastheid dat de burgermaatschap pij toch reeds van de woonwagen bewoners heeft, steeds weer beves tigd. Op de kampen blijkt de school als instituut wel geaccepterd te worden. De conclusie van dr. Sietaram is dat voor woonwagenkinderen 'n „school- rijpingsprogramma" noodzakelijk is dat de fundamentele tekorten op vangt voordat zii naar de lagere schooi gaan. Op het ogenblik wordt deze „aanvulling" op alle kampkleu terscholen gegeven. Het is de bedoe ling dat dit wordt doorgevoerd op de lagere scholen. „Er moet niet alleen worden gezorgd dat de kinderen geen achterstand hebben bij hun komst op de lagere school, maar ook dat zij bijblijven", zegt dr. Sietaram. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Verder verliep de middag zonder bijzondere incidenten. Hier en daar in de binnenstad hingen broederlijk naast elkaar een rode en een zwarte vlag. Ruiten werden ingegooid bij de American Express en vier lucht vaartmaatschappijen van Amerika, Australië, Portugal en Japan. Ruiten moesten het eveneens ontgelden in het grote Hilton-hotel, waar een paar toeristen, die aan het ontbijt zaten, niet al te ernstig werden gewond door stenen en glasscherven. Dat is eens naar Parijs maar nooit weer, zei een Amerikaanse dame die aan een been werd gewond. Onder de middelbare scholieren en stuenten was in de ochtenduren nog al wat beweging omdat een student donderdagavond in Versailles een schot in zijn long had gekregen toen hij en drie medestudenten anti-Ame rikaanse biljetten opplakten. Het slachtoffer is geopereerd en maakte het vrijdagavond redelijk wel. Maar zijn drie gezellen zullen worden ver volgd. De bestuurder van de auto wegens poging tot moord, aangezien hij vol gens de lezing van de politie op een agent inreed, die bevel had gegeven om te stoppen. Hoe de protestbeweging zaterdag en zondag afloopt moet worden afge wacht Vrijdagmiddag begon het eerste gesprek tussen Nixon en De Gaulle. Vandaag zullen die gesprekken wor den voortgezet. Daar zal naar buiten wel heel weinig van uitlekken. Maar in elk geval heeft De Gaulle zijn beste beentje voorgezet om de Amerikanen, die hy in het geheel niet mag, zo gunstig mogelijk voor zich in te nemen. Van oudsher is er in de hemel blijdschap geweest over iedere zondaar die zich wil bekeren. In de blauwe lucht boven Parijs dre ven vrijdagmiddag echter twee on welkome wolken, één voor Nixon en één voor De Gaulle. Nixon hoorde dat oud-president Eisenhower na zijn operatie longontsteking had gekregen en het gezicht van De Gaulle werd somber toen hem verteld werd dat de supersone Concorde vandaag door slecht weer niet zal opstijgen. Deze Frans-Britse vlieger heeft blijkbaar grote moeite op te gaan. Teken des tijds? UTRECHT (ANP) „We zullen in de toekomst in toenemende mate rekening moeten houden met lokale guerrilla-achtige oorlogen, waarvoor bacteriologische en chemische strijd middelen ideale wapens zijn". „Cchemisehe wapens, zoals o.a. ze nuwgassen behoeven bijzonder wei nig te kosten en zijn gemakkelijk te vervaardigen en daardoor aantrek kelijke wapens voor arme landen' Dit heeft in Utrecht dr. Boskma, die verbonden is aan het polomolo- gisch instituut van de Rijksuniversi teit in Groningen, gezegd. Dr. Boskma zei ook dat de invloed van de chemische strijdmiddelen op bedreigde bevolkingen bijzonder groiy is. LAGOS (Ritir) De combinatie Koniniklyke/Shellgroep en British Petroleum Company is van plan in Nigeria 45 miljoen (Nigeriaamse) pond uit te geven aam nieuwe pro- duktie-imistallaities en die opsporing van reserves. Het is het grootste be drag dat wordt geïnvesteerd sedert 1958, het jaar waarin de Shell-BP produktie begon. LEIDEN (ANP) In de polikli niek voor inwendige ziekten van het Leids academisch ziekenhuis wordt maandag aanstaande een „Whole Bo dy Counter" in gebruik gesteld als derde en meest verfijnde in heel Ne derland. Er bestaan reeds van deze ..W.B.C.'s" in het reactorcentrum Ne derland In Petten en in Arnhem. Het instrument, dat onder beheer staat van het instituut voor radio- pathologie en stralenbescherming te Leiden en tot stand is gekomen in nauwe samenwerking met de Leidse medische faculteit is een zeer fijn gevoelige teller van radio-actieve stralen in het menselijk lichaam. Het zal diensten bewijzen bij ongelukken, waardoor mensen besmet worden door radio-actieve straling en voorts voor controle van personen, die door de aard van hun werk regelmatig aan gevaren voor zeer verfijnd diagnos tisch onderzoek en fundamentele we tenschappelijke research. Ik voorzie, maar wie of wat bén ik helemaal, dat dit weekeinde er een wordt van stabilisatie. De dingen zul len dus blijven zoals ze zijn. De drie astronauten zullen nog even verkou den blijven, Biesheuvel zal kwaad blijven op Luns, de studentenpastores in Amsterdam blijven binnen de kerk, het blijft 's nachts licht vriezen en Nixon blijft president. Het ziet er al met al naar uit dat er niets bijzonders zal gebeuren. V kunt dus rustig thuisblijven. Terwijl we in E.E.G.-verband flink met elkaar overhoop liggen, bakt Nixon zoete broodjes met de gene raal in Parijs. Hy heeft het hart van de oude Charles gestolen door een gezegde (van Benjamin Franklin), dat vroeger in Europa ook werd ge bezigd, in zijn toespraak op te nemen. Hij zei: „Ieder mens heeft twee va derlanden: Frankrijk en zijn eigen land". En toen toen glimlachte De Gaulle! Een nieuw monument in Parijs: Ajax de Triomphe. De wereld is aan het veranderen, daar helpt geen moedertje-lief meer aan. Maar toch! Van de week belde een jongetje van een jaar of tien bij mij aan, met de vraag of ik nog oud papier had. Waarvoor het was? Voor Biafra, mijnheer. En nu komt het over-denkertje. Vroeger haalden we ook oud papier op, dan was het voor de missie, of voor de IJpelaar. Ver anderd is er in dat opzicht weinig. Begin alvast maar weer zilverpa pier te sparen. Vergeet evenwel giro 400, Utrecht ook niet. Luns in de Tweede Kamer: g.v.A, Ik durf er een paard onder te ver wedden dat u niet weet wie Bonifa- tius in Dokkum hebben vermoord. Nou, in het weekblad Vrij Nederland zijn'ze er achter. Leest u maar mee. Eerst flink ademhalen. „In de agglomeratie Dantumawou- de - Akkerwoude - Murmerwoude, de streek waar in het jaar 784 de bis schop Bonifatius sneefde onder de bijlslagen, toegediend door de voor vaderen van het huidige abonnee bestand van Hendrik Algra's chris- telijk-nationale Friesch Dagblad, werd zaterdagmiddag 22 februari trom, trompet en vlag gehesen". Dat weten we dan ook. Wie er nog nieuwsgierig naar is, waarom dat feestelijk vertoon in genoemde agglo meratie, zij meegedeeld dat een twee maal gegradueerd oorlogsvrijwilliger in voormalig Nederlands Indië zijn nieuwe boerderij die middag doopte met de naam: Generaal Spoor-hoeve. En dan zou ik willen voorstellen dat we ons verder aan het weekeinde wijden, het is er kostbaar genoeg voor. En eindelijk weer eens onze portie zondagmiddagvoetbal! Veel plezier. Bovendien kan ik u over Ajax- Benfica meedelen, dat in Parijs al gemeen wordt aangenomen dat de thuisclub ditmaal zal winnen. MERIJN. DEN HAAG (ANP) Het kabi net heeft in de ministerraad besloten tot publikatie van een interimrapport van de Commissie Vermogensstraf- fen, een bijna 3 jaar geleden inge stelde commissie die thans onder voorzitterschap staat van prof. Bins- bergen. Dit fraaie rapport vangt aan met een korte maar heldere en diep door dachte beschouwing over de doelein den van de strafrechtspleging, aldus gistermiddag prof. mr. C. H. F. Po lak, minister van Justitie, by de ope ning van een tweedaags congres over de straftoemeting, te houden in de Haagse Rolzaal. Over de inhoud van die beschouwingen deelde de minis ter echter nog niets mee. Minister Polak ging ook in op het kernthema van dit congres de straftoemeting. De minister merkte hier over op dat de straf, door de rechter opgelegd, daar nog allerminst mee bepaald is. Voor de gestrafte is het van het grootste belang in welke soort inrichting hij terechtkomt. En voorts: Waarop moet de beje gening zijn gericht?, zo vroeg minis ter Polak zich af. De doeleinden van de straf zijn echter nog altijd zeer complex. En ook de vergelding telt nog steeds mee, zij verklaart de straf voor de oorlogsmisdadigers bijvoor beeld aldus de minister. (ADVERTENTIE) Internaat voor jongens o.l.v. Broeders van de Christelijke Scholen. Prospectus op aanvrage. BAARLE-NASSAU Past. de Kalerstraat 7 (04257 - 200)

de Stem | 1969 | | pagina 9