„Met kracht streven naar vergroting havenareaal" Onderzoek naar luchtvervuiling in z.-w.-Nederland Nieuwe politiebureau officieel in gebruik Het toekomstige pak? Procestechniek aan mts en lts te Vlissingen DRS. ROEMERS ANTWOORDT DE VLISSINGSE RAAD Aanbesteding sluizen in Kreekrak F. van Damme ANDAG Conclusie proefschrift dr. J. Stumphius: Asbest kan longkanker veroorzaken bannen voor .-k. school in Middelburg- Zuid Reserves t.o.v. samen vergaderen met Middelburg aldus Roemers Spoorwegen maken het reizen aangenamer Feest voor politie Middelburg Discussie over streek-WV Handbalploegen voor interlands Slank silhouet voor moderne man Zonnige periodes Stappen van b. en w. Vlissingen bij betrokken ministerie 300 krotwoningen Bisdom Breda teleurgesteld over lagere subsidie Scheldetunnel te Antwerpen dicht? Russische opdracht aan „De Schelde VISFABRIEKSCHIP OVERGEDRAGEN 'ERTENTIE) 9 OFF-DEALER DE STEM VAN ZATERDAG 1 MAART 1969 2 maart: 3 en 14.29 uur; en 13.52 uur; en 13.22 uur; (51 en 15.10 uur. lart: en 15.10 uur; en 14.29 uur; 13.59 uur; ,28 en 15.46 uur. .5 uur mt a.l. Barbarella 18 jaar •n 20 uur 't hommeles 14 jaar Tam tam in Tokio >d, the bad and the ugly 20 uur genade 14 jaar •krachting 18 jaar en 20 uur so gedaan a.l. daag. idaag. daag. VERSEN me 20 uur ïit |14 uur aande wippen J5 uur Schieting 10 uur Seriekaarting uur Schieting mp topbiljart en Serie- chieting ïur Schieting ouw 19.30 uur Bal 5 uur Binnenschieting 15 uur Schieting DE 15 uur Schieting ;hof 15 uur Schieting i.30 uur tide wip liM, CONCERT ENZ. w 20 uur len 18 jaar 20 uur jaar uur 't hommeles 14 jaar (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Asbest, in geringe hoeveelheden ingeademd, kan de oorzaak zijn van longkanker. Dit is de conclusie van het proefschrift „Asbest in een bedrijfsbevolking", waarop de heer J. Stumphius, be drijfsarts bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis singen, deze week aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde. Door de huidige verbreiding van as best, vooral buiten de industrie, moet gevreesd worden voor de gevolgen van asbestinhalatie voor gehele be volkingen", aldus dr. Stumphius. In het proefschrift wordt voorts gesteld, dat asbest zich snel van een bedrijfs geneeskundig tot duidelijk volksge zondheidsprobleem ontwikkelt. De gevolgen van asbest zijn niet on bekend. maar in Nederland weinig onderzocht. Dokter Stumphius heefe in samen werking met andere artsen tussen 1962 en '68 op Walcheren vijfentwin tig gevallen van zeldzame tumor ge vonden. Tweeëntwintig van hen had den bij „De Schelde" gewerkt. De tumor is niet vatbaar voor enige the rapie. en vrouw 14 jaar ïg 18 jaar daag. daag. daag. NSTELLINGEN Schilderkunst in West- 8 (t/m 9 maart) urieuze archiefstukken' lerte (tot 31 maart) Timmers en J. Siegers VERSEN ouw 19.30 uur eenkomst Veilingverc- -veland" uur P-raadsleden ur w H. Holthuysen Idreis) eze rubriek: tel. 01180- 116 in Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De combinatie Be- nedac (Belgisch - Nederlandse aan- ïemerscombinatie) is de laagste in- whrijfster geweest bij een onder- nandse aanbesteding van rijkswater staat voor de bouw van twee schut sluizen in de Kreekraksluizen te Ril- land-Bath. De sluizen vormen een onderdeel ran de Schelde - Rijn verbinding, lenedac heeft ingeschreven voor 62.972.000,-. De deelnemers aan Be- ledac zijn: Albouw-Breda, Kondor, lille en Roosen, Socol-Brussel en hieux Franki (Luik). De hoogste inschrijfster was Icust, »n combinatie van de IGB te Bre- la, de Hollandse Beton, de Amster- lamse Ballast en drie Belgische on- iernemingen, voor de som van 69.438.000,-. Rijkswaterstaat heeft de gunning log aangehouden. Verwacht wordt chter dat het werk naar Benedac zal jaam. J'J, sroeutjeN 9? ID WANTROUWIG yes mensen die RE GELEGENHEID ADEN- OVan een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er bestaan plan- Mi om in Middelburg-Zuid een ka- holieke lagere school te stichten. Het Diocesaan Onderwijscentrum n het R.-K. Schoolbestuur te Mid- dburg hebben hiertoe plannen ont- 'ikkeld, die in een drietal bijeen komsten voor de ouders van katho- ioke schoolgaande kinderen worden oegelicht. Achtereenvolgens worden de func- ie van de katholieke school voor iet katholieke gezin belicht (dr. W. C. Jansen) en de moderne cate- Jiese in het gehele onderwijs (drs. Verbeek), waarna tenslotte de' Taag aan de orde komt op welke nanier de katholieke school in plan '.u-ii gerealiseerd kan worden. De bijeenkomsten worden gehou- w jn Hét Zuiderbaken. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Zeeland en de Zeeuwse autoriteiten doen er het beste aan om t.a.v. de Rotterdamse plannen voor het jaar 2000 „een beetje aan de kant te gaan staan". De Rot terdamse voornemens zijn na melijk al op tegenstand van de zijde van de regering gestuit Het is het beste deze strijd maar eens aan te zien. Wij, en ook de regering, wil len aan de industriële ontwik keling van het Westerschelde- bekken prioriteit geven". Al dus vrijdagmiddag de burge meester van Vlissingen, drs. D. Roemers, in zijn antwoord op de algemene beschouwingen door de raad op de gemeente begroting 1969. De heer Roemers zei in dit verband voorts dat er natuurlijk alle reden is om tevreden te zijn over het besluit van de Franse aluminiumfabriek Pé- chiney om zich in Vlissingen-Oost te vestigen. „Daardoor is het zelfbewustzijn in dit deel van Zeeland zeker toegeno men. Van Rotterdamse zijde moet men dit succes ook weer niet zo rooskleurig zien. dat er van „strijd" in het geheel geen sprake meer zou kunnen zijn", zo betoogde de Vlis- singse burgemeester. Het Zeehavenoverlegorgaan heeft intussen voor Vlissingen nog steeds zijn nut. „We kunnen daardoor met Rotterdam over problemen pra ten", zo zei de heer Roemers. De burgemeester was het eens met verschillende sprekers dat Vlissingen met kracht dient te streven naar ver groting van het havenareaal. Op dit punt had een der sprekers zelfs de term „agressieve politiek" laten val len, doch een motie, zoals voorge steld door de KVP-fractievoorzitter, de heer W. Hamerlinck, ging toch te ver. „Door zo'n motie zou bij verdeling van de gelden uit de infra-structuur- pot door de minister een dergelijke gewenste verdere uitbreiding van de laad- en loscapaciteit boven andere zaken in Vlissingen de prioriteit kun nen krijgen. Dat is echter ongewenst, want met name een nieuwe tweede brug over het kanaal door Walche ren is van veel groter belang voor de stad", aldus de heer Roemers. Hij wees erop dat de nieuwe los- lrade, die thans in Vlissingen-Oost wordt aangelegd, nog altijd een ver dubbeling betekent van de huidige Vlissingse capaciteit. De heer Hamerlinck diende toch een evenwel „aangepaste" mo tie in. waarin hij prioriteit gaf aan de kanaalbrug, alsmede verlenging van de nieuwe loskade. De motie werd ondertekend door vertegen woordigers van alle raadsfracties. Zij werd met algemene stemmen aangenomen. Met betrekking tot de toekomst van de n.v. Haven van Vlissingen, nadat het Havenschap Vlissingen- Oost definitief een feit zou zijn ge worden, zei de heer Roemers, dat het Vlissingse college het standpunt in neemt dat deze onderneming zijn stu wadoors. cargadoors en expediteurs activiteiten in ieder geval normaal zou moeten kunnen voortzetten. „De vennootschap zou alleen de haven rechten aan het havenschap moeten kunnen overdragen", aldus de burge meester, die hier echter nog veelbe tekenend aan toevoegde: „Er zijn er echter die hier ook anders over den ken". naar een V.V.V. voor de gehele streek en dat Haar zeer ijverig voor gewerkt wordt. De voorzitter meende dat men een te gemoetko- mende houding moet aannemen, wel wetende dat een bedrag van f 500,- niet groot is voor dat doel. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De burgemeester van Vlissingen, drs. D. Roemers, staat zeer gereserveerd tegenover het in de Middelburgse raad geuite denk beeld om over bepaalde zaken ge combineerde vergaderingen van de gemeenteraden van de twee steden te beleggen. De heer Roemers zei dit in zijn antwoord op de algemene beschou wingen door de raad op de gemeen tebegroting 1969. Volgens de Vlissingse burgemees ter zaten aan een tijdelijk samen vergaderen vele haken en ogen, om dat er nu eenmaal twee colleges van b. en w zijn, die voor eigen be leid verantwoordelijk blijven. De heer Roemers bleek er wèl voor te voelen cm het voorbeeld van Middelburg te volgen voor wat be treft de voorlichting aan de burgerij over de gemeentebegroting. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Met ingang van de zomerdienst wordt <>P 86 stations de zogenaamde huisstijl van de Neder landse Spoorwegen ingevoerd. De huisstijl houdt niet in dat nu voor iedere reiziger een rode loper wordt uitgerold. Wel probeert men met nieuwe vertrekborden' en nieu we stationsaanduidingen 't de reizi ger naar de zin te maken. Het reizen moet een pretje wor den. En om dat te bereiken krijgen de treinen zelfs een gezelliger kleur tje. De stations, die voor deze vernieu wing in aanmerking ko-men, liggen onder andere tussen Den Bosch en Roosendaal en tussen Amsterdam en Vlissingen. Wanneer de veranderin gen zijn aangebracht, zal de reizi gers worden gevraagd of zij het wel prettig genoeg vinden. Ten gerieve van reiziger en niet- reiziger ontwikkelt de Spoorwegen zelfs een methode om tunnels onder rails door te persen, waardoor het voetgangersverkeer ongehinderd kan doorstromen, zonder dat het railver keer stagnatie ondervindt. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vrijdagmid dag is het nieuwe politiebureau in Middelburg geopend door de commissaris der koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen. Het officiële gedeelte van deze opening speelde zich af in de bur gerzaal van het stadhuis. Burgemeester J. Drijber schet ste daar het ontstaan van het bu reau. De bouwkosten in 1905 be droegen bijvoorbeeld f 4.982,84. Heel lang heeft het korps moeten worstelen met ruimtenood. In 1966 kwam de rijksgoedkeuring en voor een bedrag van f 1.400.000,- kon het nieuwe bureau worden gebouwd. De commissaris der koningin noem de het typisch, dat in alle Zeeuwse gemeenten moeilijkheden zijn ge weest met huisvesting van de politie. Middelburg en Terneuzen zijn nu gereed. Vlissingen is in aanbouw en voor Goes bestaan plannen. Door een druk op de knop kreeg de heer Van Aartsen via een porto foon verbinding met het nieuwe bu reau, waarna voor de aanwezigen op een projectiescherm het beeld van het bureau verscheen. Evenals de commissaris der konin gin en de burgemeester toonde ook de commissaris van politie in Middelburg de heer D. van Ooijen, zich zeer ver heugd over het ruime en uiterst mo derne bureau. Beslist nodig oordeelde de heer Van Ooijen het dat de he dendaagse politieman voorzien is van een goede geestelijke bagage. De enquête onder de burgerij is zeer bevredigend. Van de 500 formu lieren (met maar liefst 75 vragen) zijn er 320 ingevuld teruggekomen. Die 65 procent is een bijzonder woord van dank waard. Verder werd nog door verscheiae- ne sprekers van de instanties en uit het bedrijfsleven het woord gevoerd. Er waren veel bloemen en fraaie ge schenken, zoals een kleuren-tv voor de kantine. Na het officiële gedeelte begaf het gezelschap zich naar het nieuwe bu reau, om ook de tentoonstelling te bezichtigen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het voorstel tot het verlenen van garantie aan de stichting „verpleeg- en rusthuizen Zeeland", waarvoor een bedrag van f 8 miljoen gulden is geraamd, gaf mevrouw Doppegieter (KVP) in de raadsvergadering van donderdag avond aanleiding op te merken, dat de garanties zodanig zijn, dat er maar heel weinig risico's overblijven. Ook de andere raadsleden, met name de heer Ramondt, toonden zich graag bereid dit voorstel te steunen. Op diens vraag wanneer met de bouw zou kunnen worden begonnen, ant- woorde de voorzitter, hopelijk nog dit jaar". Enige discussie ontstond rond de voorstel tot wijziging van de begro ting voor 1969, met betrekking tor het toekennen van een bedrag van f 500,- als subsidie aan de streek-WV De heer Ramondt zei van mening te zijn, dat dit bedrag wel aan de lage kant was, waarop de wethouder van financiën, de heer M. Nieuwdorp antwoordde, dat dit voorlopig genoeg is. Uit de verdere discussies waarin zich de heren J. Hijbrechts en wet houder De Vos mengden, bleek dat eerstgenoemde wilde weten waarom het college vroeger afwijzend stond tegenover een subsidie aan de streek VVV. en de wethouder van Openbare Werken (de heer De Vos) dat stand punt nog steeds innam. Uit het ant woord van Burgemeester Aschoff bleek, dat het gemeentebestuur van Terneuzen wel de overtuiging heeft gekregen dat deze streek-VW (voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen, het wes ten wil blijkbaar nog niet), streeft UTRECHT (ANP) Voor de Ne derlandse zaalhandbalploegen (da mes en heren) staan dit komende weekeinde twee interlandwedstrijden op het programma. Vandaag spelen de dames in Drachten tegen West- Duitsland en de heren tegen Oos tenrijk. Zondag volgen de revanche wedstrijden in sporthal „De Vlieger- molen" te Voorburg. De teams zijn als volgt samengesteld: Heren: doelverdedigers: George van Noesel (Swift), Ger Novart (Sit- tardia), Ton Velraeds (Sittardia) en Coby Wethly (Attila). Veldspelers Dick Veen (Jahn 2), Ben en Hein Gijsbers van Wijk (Swift), Henny Loeffen (Swift), Guss Cantedberg (Sittardia), Peter Muyres (Sittar dia), Piet Kivit (V. en L.). Bob Som- daar (AHC '31), Kees Keizer (Niloc) Ed Hiensch (Niloc) en Wim Budding (Esca VC). Dames. Doel verdedigsters: Dinie van Maanden (Swift R), Johanna Reumers (Polsterholt), en Riek Pruysers (Walcheren). Veldspeel- sters: Marianne de Meurichy (Wal cheren), Wies Vermeer (Boemerang) Thea Hendrickx (Swift R), Wil Aarts (Swift R), Maaike Elzinga (Hellas) Maja van Kapel (Hellas), Wil van Draanen (Niloc), Carry Filler (Ni loc), Kitty de Waart (Niloc), Adrie Meyer (Niloc) en Hetnmy Lanzaat (Ni loc). de ooruitzichten Mor zondag en Mandag, •Pgesteld door 'et K.N.M.I.: 'onnige 'windes met 'verdag 'ogeveer 'ormale temperaturen, maar in lacht overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 4 of heer: min.-temp.: I tot 5 graden on- er normaal; max.-temp.: omstreeks 'ontlaai; kans op een droge periode Mn minstens 12 uur: 90 procent; 'ans.op een geheel droog etmaal: 80 Procent. Voor maandag: aantal uren zon: 4 8 meer; min.-temp.: 0 tot 5 graden 'nder normaal; max.-temp.: om- 'hceks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- •ent; kans op een geheel droog et- haal: 80 procent (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Door het ge meentebestuur van Vlissingen zijn bij de betrokken minister stappen ondernomen om te komen tot een opleiding procestechniek aan de plaatselijke m.t.s. Overwo gen wordt thans ook om een der gelijke opleiding te verbidnen aan de l.t.s. i Dit werd medegedeeld door wet houder C. Gilissen Verschage, tij dens de behandeling van de Vlissing se gemeentebegroting. De wethouder zei voorts dat thans gestudeerd wordt op de mogelijkheid om aan beide scholen ook les te kun nen geven over de meet- en regel techniek. Voor wat betreft de dringend no dige nieuwbouw voor de m.t.s. merk te de heer Gillissen Verschage nog op: „Ondanks herhaalde verzoeken onzerzijds heeft het ministerie het tot nu toe niet eens nodig gevonden om daar zelfs maar op te reageren". In zijn beantwoording van ver schillende vragen en opmerkingen van raadsleden ging de heer Gillissen Verschage ook in op de geuite wen selijkheid om het voormalige stad huis op de Houtkade als historisch monument voor de stad te behouden. De wethouder bleek de toekomst van dit gebouw niet erg rooskleurig te zien. Aan de ene kant zou verplaat sing een bedrag van 4 a 4'/2 miljoen gulden vergen, terwijl handhaven op de huidige plaats evenmin mogelijk is, omdat de Mij. De Schelde aan dringt op het spoedig beschikbaar krijgen van het betrokken terrein. Wethouder F. Smit deelde mede dat in Vlissingen, Souburg en Rit- tliem thans het aantal krotwoningen is geïnventariseerd. Men is op een totaal van 300 gekomen. De wethou der kondigde de raad binnenkort een nota over deze aangelegenheid aan. Hij wees erop dat het het streven van het gemeentebestuur blijft om ook de komende jaren rond de 400 woningen per jaar in de stad gereed te krijgen. Wethouder I. Filius zei thans opti mistisch te zijn over de mogelijkheid het Burgplan in Souburg toch op de gedachte plaats te kunnen realiseren. Zoals gezegd hee,ft de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek daartegen bezwaar gemaakt, omdat hij De Burg als een historisch monument beschouwt. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Op diver se plaatsen in West-Brabant, Noord- Beigië en Zeeuwsch-Vlaanderen (dus in feite rond het Antwerpse haven en industriegebied) gaat het Rijks instituut voor de Volkgezondheid meetposten plaatsen om de lucht verontreiniging in dit gebied te re gistreren. Namens dit instituut deelde men ons mee dat het gaat om een zgn. oriënterend onderzoek. Blijkt de lucht rondom het Antwerpse haven en industriegebied inderdaad in be hoorlijke mate verontreinigd te wor den, dan zullen er vaste meetposten worden opgesteld. Met het oriënterend onderzoek is naar schatting één of twee jaar ge moeid. Men moet namelijk kunnen beschikken over gegevens van de sa menstelling van de lucht onder alle omstandigheden. Dat wil dus zeggen dat in ieder geval tijdens alle sei- Het pak dat de stijlgroep „Gronin gen" brengt voor de man van 1969 is comfortabel, heeft een slank sil houet, is gemaakt van goede soepele stof en bearatwoondlt, zij het gema tigd, aan nieuwe modelijnen. De stijlgroep maakt duidelijk on derscheid tussen „werkkleding" en „vrijetijdskleding", maar bij alle mo dellen is de lijn uiterst slank. Om dit te benadrukken hebben sommige jasjes vr(j hooggeplaatste knopen, Smalle schouders, terwijl de borst- pairtij eveneens smal is en de taille- rimg vloeiend verloopt. Behalve het duidelijk accent op het slanke silhouet krijgt dit seizoen de pantalon extra aandacht. Opvallend hierbij is dat de pijpen wijder wor den en smalle omslagen hebben. De dessins zijn, evenals de stijl van de Grondngen-collectie, gedistin geerd. Geen wilde fantasie-ruiten in felle kleuren, maar uitgebalanceerde vage strepen en voorzichtige ruiten. „Het pak van de toekomst" (foto) is een complet in jersey en sluit nauw om het lichaam door het stretch-effect. De pantalon is uiterst strak over het been getrokken. Een aantrekkelijk toekomstbeeld voor „mannen" 7 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De afwijzing door de re gering van het advies van de „staats commissie voor de zaken van de erediensten", betekent ook voor het bisdom Breda een grote teleurstel ling, aldus de persdienst van het dio cees. Zou het advies van de staatscom missie zijn gevolgd, dan zou dit een belangrijke tegemoetkoming hebben betekend. Ook in het bisdom Breda immers nemen de inkomsten vanuit de parochies nog steeds af. Men had al sinds twee jaar geleden het raP* port uit kwam goede hoop op een vermeerdering van de inkomsten, nu wil de regering zelfs naar een ver mindering: zij wil de subsidies stop pen. In concrete is nog niet bekend, hoe veel minder het bisdom Breda straks zal ontvangen van het rÜk- Dank zij een wet uit de vorige eeuw ontvan gen heel oude parochies bedragen, die variëren van 200 tot 1000 gulden per jaar. Op zichzelf natuurlijk bjj- zorider kleine bedragen, althans voor onze tijd- „Maar het is toch altijd nog iets", aldus de heer Oudejans, die over een dubbele teleurstelling spreekt, omdat men niet alleen niet méér ontvangt, maar het oude ni veau zelfs niet eens gehandhaafd blijft. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De Belgische mi nister van Openbare Werken over weegt om na de openstelling van de Kennedytunnel te Antwerpen de huidige verkeerstunnel onder de Schelde te sluiten. Er moeten aan de tunnel dringende herstelwerkzaam heden worden uitgevoerd. zoenen metingen moeten warden verricht, voordat er zinnige conclu sies getrokken kunnen worden. Naast een reeds bestaande meetpost in Ossendrecht wordt er gedacht aan zulke posten in Putte en Wernhout en in Clinge (van het Terneuzense gebied). Wanneer uit de conclusies inder daad blijkt dat de Zuidwesthoek van Brabant en Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren heel wat vieze luchtjes vanuit het Antwerpse gebied te verwerken krijgen, dan zal men zich moeten beraden over de te nemen maatre gelen. Uiteraard heeft daar dan het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Bilthoven niets meer mee te maken. Dit instituut is alleen maar het laboratorium, dal gegevens aan draagt, Het beramen van maatrege len is een zaak van de Inspectie van de Volksgezondheid, het Ministe rie van Buitenlandse en eventueel ook het ministerie van Binnenlandse Za ken. Niet alleen in Zuidwest-Nederland gaat het rijksinstituut de eventuele luchtverontreiniging onderzoeken. Tot nog toe beperkten de activiteiten van het instituut zich voornamelijk tot Noord- en Zuid-Holland, maar in de nabije toekomst gaat men in ver schillende andere gebieden van het land meetposten inrichten. Onder meer komen er meetposten in Twen te, waar dan nauwlettend wordt be keken of het Ruhrgebied geen al te kwalijke luchtjes over de grens heen blaast. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op de werf van de n.v. Koninklijke Maatschappij De Schelde heeft de voorzitter van de directie, de heer J. W. Hupkes het visfabriekschip Ritsa, het achtste in een serie van tien, die door De Schel de voor Russische rekening wordt gebouwd, overgedragen. De kapitein van het schip, de heer Zhuk, aanvaardde de Ritsa in aan wezigheid van de heer A. G. Tikha- nov, de handelsvertegenwoordiger van de USSR in ons land en diens echtgenote en van o.a. de heer V. D. Kostin, koopvaardij-attaché van de USSR en diens echtgenote en doch tertje. De Ritsa is eigendom geworden van de V.O. Sudo Import in Moskou. Het schip heeft 2600 ton draagvermo gen, is 100 meter lang en kan zestig dagen onafgebroken op zee blijven. Er wordt over de achtersteven gevist en het is mogelijk in één haal 2500 ton vis aan boord te slepen, die daar ook wordt verwerkt en in diepvries- tumels wordt opgeslagen. Deze tun- kg. vis zijn bij De Schelde ontwik- nels met hun capaciteit van 25000 keld en worden ook voor gebruik op het land geleverd. Een acht-cylinder Schelde-Sulzer dieselmotor van 3.000 p.k. geeft het schip een topsnelheid van 14% knoop (d.i. 24 km. per uur). In het midden van de volgende week vertrekt de Ritsa naar de visgronden. ,DE klanten vinden het wel jammer, maar van de andere kant vinden ze dat ik gelijk heb. Ik vind het wel letjes". Dit zegt de heer F. van Dam me (64) in het Oost-Zeeuwsch- Vlaamse Clinge. Ruim 35 jaar is hij melkboer. Vandaag (zaterdag) doet hij echter voor het laatst zijn ronde en omdat geen van zijn vijf kinderen zin heeft de zaak voort te zetten, zet de heer Van Damme er voorgoed een punt achter. De Clingse melkboer is een goede bekende in de hele streek. ,JK heb geen melkwijk in Clinge. Mijn klanten wonen in Hulst en Absdale. Dat komt, omdat wij eerst in Hulst hebben gewoond. De klantenkring bleef, ook al verhuisden we naar Clinge. Er waren hier trouwens al twee melkboeren. Een derde zou te veel zijn geworden", aldus de heer Van Damme. „Ik ben geboren in Hon- tenissc", vervolgt hij. „Ik kom uit een boerenfamilie. Op een gegeven ogenblik kreeg ik de kans een melk wijk over te nemen. Ik heb het ge probeerd en langzaamaan is de zaak uitgebreid tot er op een gegeven mo ment ook een kruidenierswinkel kwam". VROEGER deed ik alles met de fiets. Dat kun je je nauwelijks meer voor stellen. 's Morgens om vier uur mijn bed uit. Dan met een stuk of vier melkbussen op mijn fiets naar de boer om melk op te halen. Dat heb ik zeker 15 jaar zo gedaan. Tot de oorlog. Later kocht ik een paar paardjes en die maakten op een ge geven ogenblik weer plaats voor een fiets met hulpmotor. En na lang ploe teren kon ik een auto aanschaffen". ,JE moet je eens voorstellen: op de fiets met vier volle bussen melk. Dat was een hele toer. Goed of slecht weer, je moest er door. En als de klanten klaagden dat de melk zuur was, dan kon je nog eens opnieuw beginnen. In de winter was het be slist geen pretje. Vaak sukkelde ik over spiegelgladde wegen. Ik zou het nu niet meer kunnen. Tijdens de oor log ben ik nog eens met volle melk bussen op de fiets naar Axel gere den, 's morgens heel vroeg. Ik werkte toen ruim 16 uur per dag. Ook op zaterdag en zondag". VAKANTIE ken ik nog maar drie jaar. Dat was er voor die tijd nooit bij. Het is misschien leuk om te we ten dat je voor de oorlog 50 eieren kon kopen voor een gulden en dat een liter melk 7 cent kostte. Ik ver diende toen niet meer dan f 2,50 per dag. Dat was voor die tijd nog veel". ,HET is natuurlijk wel even vreemd, dat je helemaal niet meer hoeft te werken, terwijl je altijd zoveel hebt moeten sjouwen. Ik zal ook niet meer om zes uur uit mijn bed hoeven. Een langslaper ben ik niet, maar ik zal toch wel een uurtje langer slapen dan voorheen. Och, ik ga een mooie tijd tegemoet. Ik zal me wel met mijn lief hebberijen bezig kunnen houden Te gen de winter zal ik wel aan 'mijn nieuwe leventje gewoon zijn, denk ik. Ik. zal er geen spijt van hebben. Het is zo genoeg geweest".

de Stem | 1969 | | pagina 3