ARNABYSTREET: DE VICTORIE BEGON [ET ZEER NAUWE HEUPBROEKEN ongens of meisjes, at doet het er toe? DE LOFTROMPET OVER „BRUSSELS LOF' Vrachtauto Herinneringen DE STEM Op Kings Road startten de girls hun boetieks, maar de „betere" jon gens infiltreren. Twee winkeltjes be zoeken is interessant, drie wordt al wat afgezaagd. Maar verrassend van smurrie is nü, helemaal aan het eind: Granny takes a trip. De pui naast de smalle deur is dichtgespijkerd en krijgt om de paar maanden een an der gezicht. Momenteel breekt door de gele gevel een gele stokoude vrachtauto (het is maar een halve afgezaagde). De volgende keer zul len schoolkinderen er vrij mogen schilderen. Dat lijkt niet relevant; want het interieur bootst een zeer vergaan, treurig huisje van plezier na, met een kwijnende palm, obsceen gemodelleerde kaarsen, gordijndrape rieën en vooral weer uit het oosten geïmporteerde kleuren. Op dit mo ment is er in elk geval geen klap te doen, maar het moet een brillant win keltje geweest zijn. Bij BIBA is het vooral op zater dagmiddag een gedrang alsof politie arm in arm de menigte insluit. Bo ven de hoofden zijn de paars-rose- rood Jugendstil-wanden te zien, en voor de zwart geblindeerde ramen met kijkgaatjes liggen vuile fluwelen kussens in de nissen. Je grist op goed geluk wat van de cafékapstokken vol kleren en kleu rige flambards, loopt over vertrapte kleren en wringt je naar de met palm, rietpluimen en struisveren gegarneer de trap. Beneden staan de hordes met of zonder beha een slipje te passen voor muren vol ouderwetse spiegels, jurk- aan-jurk-ult. „Heb je idee hoeveel ht) kost?" vraag ik een meisje. „Wel nee", zegt ze. Ze vermaken zich kos telijk in de massale verkleedpartij, die toch kapitalen opbrengt. In de kromming van de trap houdt een oplettend heer toezicht. Er zal niet veel onbetaald worden meegenomen. Achterin is een klein moskeetje ge bouwd, een kinderboetiek, want ook kinderen kunnen in de vreemdste kleren rondgaan. Er klinkt hartver scheurend geblèr, niet door de mu ziek te overstemmen. Londen is duur maar de boetiekjes nauwelijks of helemaal niet; mode duurt niet langer dan een paar maan den, het worden weggooikleren. Maar ik zou voor geen goud iets bij BIBA willen passen. Het stinkt hier naar al die mensen. Bij de uitgang staat een bord: STOMEN ALVORENS TE DRAGEN. Boetieks komen en gaan met mas sa's, elke dag zijn er faillissementen. So What! De aantrekkingskracht ver mindert er niet door. Vreemd is het, dat deze jonge gene ratie die zo radioaal zonder schuld gevoel met het verleden kon breken, alsmaar omgeven wil zijn door her inneringen aan datzelfde verleden; er komt geen eind aan de Jugendstil, (Bijzondere -correspondentie) BRUSSEL Arme wortelrooiers uit de Brusselse randgemeenten verkochten omstreeks 1S50 enkele armzalige scheuten van de cichoreiwortel. Zij kon den niet weten dat dit ongeveer een eeuw later zou leiden tot de omvangrijke teelt van witloof of „Brussels lot". In de Brusselse randgemeenten werden in die tijd voornamelijk bitterwortels gekweekt voor de cicho rei, een koffiesurrogaat. Afgekeurde wortels wer den op een hoopje achter de stal of de schuur gegooid. In 1850 (het was toen een heel zachte win ter) begonnen die wortels te kiemen met lange wit-gele scheuten en blaadjes. Door de armoede gedwongen probeerden sommige wortelrooiers uit Schaarbeek en Evere de scheutjes te verkopen op de Brusselse markt, juist in een tijd dat er geen verse groente te krijgen was (februari-maart) Dit was de eerste „wilde" witloof die verkocht werd en het was meteen een succes. Later begon men dit produkt te veredelen en verkreeg men de eigenlijke kropvormige witloof, zoals wij die kennen. Veel tuinbouwers in de buurt van Brussel begon nen zich op de kweek van witloof toe te leggen. De witloofteelt breidde zich uit over tal van andere gemeenten, echter alle in de driehoek Brus- sel-Mechelen-Leuven. Dit omdat het witloof het best gedijt in losse zandleemgrond, die daar het meest voorkomt. De teelt van deze groente is bijzonder arbeids intensief, zodat het hoofdzakelijk familiebedrijven zijn die er zich mee bezighouden. Op het ogenblik leven in België ongeveer 13.000 gezinnen van dc witloof teelt. De jaarlijkse produktie bedraagt onge veer 100.000 ton. Het witloof is de voornaamste groenteteelt van België geworden. De in België „ontdekte" groente wordt sedert enkele jaren ook in andere Europese landen ge kweekt, echter (met uitzondering van Frankrijk) op veel kleinere schaal. Zo produceerde Nederland in 1964 24.000 ton tegen 116.000 ton in België De witloofwortels, in verwarmde grond ge kweekt, worden met de hand geoogst. De krop het eigenlijke witloof wordt er meteen afgebroken en in manden gestapeld. Omdat witloof een „nationaal' produkt van Bel gië is, hebben de Belgen de kweek onder strenge controle en reglementering gesteld. België voert nl 50 procent van de produktie uit, zodat zorg voor de kwaliteit noodzakelijk is. Er bestaat een grote variëteit in het bereiden van de witloof. Van de visserssla (met haring of jarnalen en gesnipperde rauwe witloof) tot het wit- oof met ham (gekookte witloof omwikkeld met icht geroosterde ham of bacon) zijn er ontelbare schotels die met! deze groente bereid worden. En witloof is bijzonder gezond. Het bevat de C-, Maar n°s belangrijker is het dat het slechts 47 calorieën per pond bevat zo dat het een uitstekend dieet is voor degenen' die een vermageringskuur volgen. (Van onze moderedactie) Avant-garde in haren en kleren Ook kinderen gaan modern verkleed LONDEN Carnabystreet biedt degenen die van afwis seling houden altijd wel wat nieuws. De mode-explosie die het nogal fantasieloze Londense straatje op zijn kop zette, haalde allereerst de mannenmode overhoop en had daarna de meest bizarre gevolgen voor wat verder met mode te maken heeft. De eerste boetiek was die van een zekere mijnheer Vincent, een fotograaf, specialist in body-builder-foto's. Maar een ander maakte Carnaby beroemd: John Stephen, een frêle Schot, weggelopen assis tent van Vince, begon op een hoek van de straat nauwe heupbroeken te maken voor de narcistische Mods. Hij betaalde 70 gulden huur voor het pandje dat nu tegen de 2000 doet. John bezit vandaag in Carnaby 10 el kaar beconcurerende boetieks van verschillende naam, nóg 10 en een 5-verdiepingen hoge winkel elders in de stad en nog meer in het bui tenland. Hij is multimiljonair en woont, aristocratisch 19e eeuws, bui ten. De echt exclusieve dandies zijn bezig Carnaby te verlaten en zich te vestigen op Sanville Row, de van ouds befaamde Engelse „heren-kleer makersstraat". om oma's jurk met gitten wordt ge vochten, de mannetjespauwen dragen materiaal, opschik en modellen van hun deftige grootvaders. Niet spot tend maar in ernst. Oude auto's, oude snorrepijperij, het staat hoog geno teerd, antiek- en rommelmarkten schieten even welig op als boetiekjes. Seks is evenmin nieuw, kijk er uw klassieken maar op na. Misschien is alleen maar het massale element nieuw: iedereen kan doen en laten wat hij wil, iedereen kan luisteren of kijken zonder blikken of blozen. In de gewone boetiekjes is het dik wijls onduidelijk of de „gear" (uit rusting, spullen) voor jongens of meisjes is bedoeld. Doet er niet toe, ze dragen eikaars kleren. Sommige boetiekhouders begonnen als vodde- man en wisten de hand te leggen op bontjes, jurken, hoeden van 40, 50 jaar geleden. Ze vliegen net zo hard weg als de nieuwe, te vaak slordig afgewerkte, maar vrolijk gekleurde meisjesspullen die wel korter dan elders zijn, maar sterk op vereenvou digde Franse mode lijken. Bij KLEPTOMANIA (eigendom van de Rolling Stones) stikt het van de wierook en speelt de jonge baas „de goedaardig benevelde" In slordig bruin fluweel met modderlaarzen, rood petje op de meisjesharen, rode trui en zilveren stola. Hij smeekt om een Hollands woord en toont zich temidden van zijn ouweklere- koop-inventaris zeer verheugd over de betekenis van „smeerlap". Supermarkt in antiek Een jaar geleden antwoordde Mary Quant in een interview met de Gar- dian op de vraag „waar ligt het ac cent in de mode": „Op het kruis". En wat zij daarachter aan zei was zeer onomwonden, ofschoon zij wel de nadruk legde op het feit dat de meis jes maillots dragen. Ondanks, met en tussen dit swing ing Londen, gaan massa's kinderen naar school in allerliefste, eingszins aangepaste maar toch nog ouderwet se uniformen, de meisjes met rechte hoedjes, de jongens met petjes. En in Londen's Noord-West gelegen Har row lopen de jonge studenten van de Public School, waar ook Winston Churchill eens leerling was, winter en zomer in gestreepte broek, rok, puntboord en strooien hoed. De stu denten-kerkzangers dragen een hoge zijden. A. MAC GILLAVRY Haarmode van 75 jaar geleden

de Stem | 1969 | | pagina 15