Nauwere samenwerking met bouwverenigingen' Willem Buijs en de beweging in zijn kunstwerken MAMMOETWET PUNT VAN SCHERPE KRITIEK culina opslag de weg Verliest Westkapelle weg over Zeedijk? 'In gesprek met NU WOONRUIMTEWET BUITEN WERKING WORDT GESTELD, NOODZAKELIJK VOOR GEMEENTEN j Opklaringen het verleden rwns VANDAAG MORGEN zZOE PAN6 PANö FISSA l Hachelijk Culturele dagen Zeeuwse C.P.J. in Arnemuiden Onverwacht Nadruk Schieting Aardenburg Aanbesteding sloop W illibrorduskerk in Terneuzen Minister vraagt gemeenten doeltreffende brandbestrijding Burgemeester: Dat zou faillissement voor velen betekenen Schieting van Vios te's-Heerenlioek Serieus verzet van leerlingen Petrus Hondiuslyceum in Terneuzen PLANNEN West-Zuid-Beveland Verbetering in organisatie van midden standers 't keukencentrum VOORLICHTING OVER PLANNEN VEILINGFUSIE J. v. Bekhoven DE STEM VAN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 de werd begroet. „Het is onr». dat de landbouwers de sloten tn schoonhouden. Het Weesob!? de verplichting de wegen te houden en daar horen ook d bij", zo vond men. werd uitvoerig stilgestaan bit oeilijkheden rondom de bieten Burgemeester Dregmans had n inleiding al gewezen op hei iat de opslag van suikerbiet!» !e Wegkant ieder jaar weer tot ten leidt. Er zal volgend jaör ontheffing meer worden ver voor het opslaan van bieten e wegkant, zo maakte hij be Ook zal er streng worden on" en tegen het niet schoonnta an het wegdek. Dit jaar zal bit van proef worden toegestaan likerbieten worden opgevaren 'lzen over de sloot, als de wa niet wordt gestremd, zo deel" heer Rutgers van Rozenbi len: Engelse HandelscorresDon D. C. Geluk, IJzendijke. ben, vrijdag 28 februari. Hans «0'0nn^n Te*™iUZen en 00.00 uur, Vlissingen 114s 00 uur, Wemeldinge 0 55 en iur. OPEN EN SCHOUWBURGEN ïeneraal Custer van het westen. De twee huurlingen, 18 j. "hdie Een man voor Ivy, 18 J, !PEN sluipende maan, 14 j I, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Anna Karenina, 14 1, 16.30 en 21.30 uur ade Rosemary's Baby. 14 1. 18 en 21 uur Een pistool voor Ringo, 14 t 16, 18, 20 en 22 uur De duivelsbrigade, 14 J. La grande lessive, 14 i. X 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Jungleboek, 14 j. 16, 18, 20 en 22 uur De Comancheros, 14 j. i, 16.50, 19.10 en 21.30 uur LAAS Joe Bass de onverbiddelijke 14 J, De prins en de verleidelijke 1 j. □live, 14 j. [elder 20.30 uur jpbewaarder (Pinter) DIVERSEN Veiling 20 uur Bijeenkomst „Wijkwerk Goes-Zuid" NE ijnkelder 14 uur Vergadering f.-Beveland ZLM ENTOONSTELLINGEN iïURG |:hief „Curieuze archiefstukken" «dei van Geyt: Expositie Rei' limpe en Hugo Metsers, eeshuis: Exp. Vlaamse kunste- burgen en bioscopen ^Ider 20.30 uur l;bewaarder (Pinter) diversen Jen in 20 uur Café Société e 10 uur Leerkrachtendag CBTB oen Schor 19.30 uur Culturele eeuwse CPJ |ntoonstellingen UKG ilef „Curieuze archiefstukken Jel van Geyt: Expositie Re'" npe en Hugo Metsers. shuis: Exp. Vlaamse kunste oor deze rubriek: tel. 6H"* thus 116 In Middelburg. (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Een roman schrijver, die tegenwoordig meest al met een schrijfmachine werkt, kan men moeilijk een „typist" noe men. Hij blijft in de ogen van het publiek een schrijver. In deze geest verder denkend zou men kunnen stellen, dat de moderne beelden- de kunstenaar niet per se de kwast behoeft te hanteren om kunst schilder genoemd te worden." Op deze wijze tracht de jonge beeldende kunstenaar Willem Buijs, die sinds kort zijn tehuis heeft in de middeleeuwse Kui perspoort te Middelburg, de grond gedachte van zijn werk tot uiting te brengen. Mede door het ont staan van nieuwe materialen, zo els plastic, nylon etc., zo meent hij, is het de moderne kunstenaar mogelijk gemaakt, zijn „blik" te verruimen en zich los te maken van het strakke stramien van de conventionele schilder- of beeld houwkunst. Dat de kunstenaar hierbij dik wijls stuit op een muur van onbe grip, deert hem in vele gevallen nauwelijks. Hij weet, dat kunst uitingen op het eerste gezicht slechts „ingewijden" boeit. Wan neer de onbevooroordeelde kunst liefhebber echter de moeite neemt, een tipje van de mystieke sluier op te lichten en vraagt naar het hoe en waarom, dan openen zich vaak ongekende perspectieven, al dus de nieuwe bewoner van de Kuiperspoort. Willem Buijs, oorspronkelijk vormgever in dienst van de Glas fabriek Leerdam, free-lance ont werper van kunstzinnige voor werpen, heeft ook reeds op gra fisch gebied zijn sporen verdiend. Hij ontving zijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunst te Rotterdam en op de Kunstnij verheidsschool te Amsterdam. Naar aanleiding van zijn onder, toekingen op het gebied van de Willem Buijs bij een van zijn kunstwerken. „waarneming", tracht hij met be hulp van o.m. door hem gemaakte zogenaamde „tactilisehe structu ren", de beschouwer zélf te laten deelnemen aan zijn creatief werk. Door middel van aanraking, an dere belichting of verplaatsing, ontstaat steeds weer een verande ring in de structuur van het werk, waardoor het statische eraan wordt ontnomen en er telkens nieuwe waarden aan worden toe gevoegd. Al naar de aard en de vormgeving van het object, speelt zelfs het geluid, dat door de aan raking ontstaat, een passende rol. Het beschrijven van het werk van Willem Buijs is een hachelij ke zaak, omdat de puur visuele uitwerking ervan, door iedereen verschillend wordt ondergaan. Een zeer simpel voorbeeld: een uit twee gelijke delen bestaande, mas sief kristallen cilinder, die, in ver schillende standen dichter of ver der uit elkaar geplaatst, telkens weer een volkomen ander beeld geeft. De kijker ervan wordt ech ter gefascineerd door zijn onver brekelijke twee-eenheid. Ondanks de afstand die de beide helften scheidt, is het ene deel niet weg te denken van het andere. Neemt men één helft geheel weg, dan is de ban onmiddellijk verbroken. Willem Buijs voelt zich in Mid delburg, reeds na drie maanden, volkomen thuis. Na exposities in het Stedelijk Museum te Amster dam en bij de Rotterdamse Kunst stichting, heeft hij nu Werken ten toongesteld bij de Nederlandse Kunststichting te Zeist. Hij hoopt echter zo spoedig mogelijk zijn werk in „zijn eigen stad" Middel burg, aan het publiek te kunnen tonen. 1 oovuitzichten voor vrijdag en zoterdag, opgesteld door oct K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Overwegend "oog, enkele opklaringen en aanhoudend lichte "gt 'n de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge- M'adeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 4; min.-temp.: 0 tot 5 graden on- "r normaal; max.-temp.: 2 tot 7 eraden onder normaal; kans op een oroge periode van minstens 12 uur; Procent; kans op een geheel droog rimaal; 70 procent, t .vo°r zaterdag: aantal uren zon: 1 o; min.-temp.: 0 tot 5 graden on- r normaal; max.-temp.: 0 tot 6 gra- n °nder normaal; kans op een dro- periode van minstens 12 uur: 90 W; kans op een geheel droog «maal; 80 procent. (Van een onzer verslaggeefsters) ARNEMUIDEN De Zeeuwse christelijke plattelands jongeren bond houdt morgen en overmorgen culturele dagen in het Zilveren Schor te Arnemuiden. De bijeenkomst wordt vrijdaga vond om half 8 geopend. Daarna zul len J. Geerse en L. de Boer één en ander vertellen over en laten horen van jazz. De volgende dag om half 10 zullen leerlingen van de academie voor beeldende kunsten uit Rotterdam proberen het gezelschap met de kunst vertrouwd te maken. Zij zul len dit doen door middel van ge sprekken aan de hand van hun kunstwerken. Verder staan volksdansen onder leiding van mejuffrouw S. Veldhuis op het programma. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een kleine opiniepeiling in Zeeland leert, dat het buiten werking stellen van de Woonruimtewet per 1 juni a.s. in deze provincie weinig beroering heeft gewekt. Over het algemeen ver wachten de gemeenten, dat er uit het besluit van minister Schut geen grote moeilijkheden zullen voortvloeien. Hier en daar voorziet men een nauwere samenwerking met de woningbouwverenigingen. Er zijn gemeenten, die over de maatregel van de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening niet direct verheugd zijn, andere uiten er hun grote voldoening over. Deze stemmingen variëren naar ge lang van de woningsituatie in de onderscheiden gemeenten. Voor de wethouder van volkshuis vesting in Middelburg, de heer M. Wattel, kwam het vrijgeven van de woonruimte onverwacht. „Wij had den gerekend op 1 oktober. Als ge meente met een vrij groot aantal noodwoningen en te saneren oude huizen, kunnen we over het besluit van de minister bepaald niet jui chen. Middelburg neemt in Zeeland wat de woningbehoefte betreft nu eenmaal een aparte positie in. Er staan 515 woningzoekenden bij ons ingeschreven. De grootste vraag be treft woningwetwoningen en die zijn er veel te weinig. Als de gemeente bij de toewijzing van deze woningen geen vinger in de pap meer heeft, zal zij 'n groter beroep moeten doen op de medewerking van de woning bouwverenigingen" Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes legde er de nadruk op, dat in zijn gemeente nog steeds wo ningnood heerst. Het buitenwerking stellen van de woonruimtewet kan volgens hem tot onbillijkheden lei den „Een beleid van de overheid, gericht op een zo billijk mogelijke verdeling van de woonruimte is nu niet meer mogelijk. Dat vind ik jam mer", aldus mr. Huber, die even eens een inniger samenwerking tus sen de gemeente en de woningbouw vereniging voorspelde. „Het buiten werking stellen van de Woonruimtewet is in onze gemeen te al een realiteit", zei burgemees ter J. L. van Leeuwen van Oost burg, die dit een bevrijding uit een benarde situatie noemde. „Ge lukkig keren we langzamerhand tot normale omstandigheden terug. Het betekent ook een verbetering van de rechtspositie van de bur ger". Bijzonder verheugd over het be sluit van minister Schut toonde zich de burgemeester van Hulst, de heer P. J. G. Molthoff. „Deze maatregel past volkomen in de aangekondigde liberalisatie op het gebied van de volkshuisvesting. De vrije bouw markt kan zich nu wat normaler ont plooien. Ik voorzie daarom een op leving van de particuliere bouwers". „Het heeft voor Zeeuwsch-Vlaan- deren niet veel te betekenen. Het be sluit van de minister is hier door de praktijk al achterhaald, maar het is natuurlijk wel prettig, dat het nu (Van onze correspondent) AARDENBURG De uitslag van de schietwedstrijd op de liggende wip, die in ,,'s Lands Welvaren" te Aardenburg werd gehouden en waar aan 37 schutters deelnamen luidt: Hoogvogel: A. van Poucke uit Middelburg (B). Ie zijvogel: S. d'Hooge uit Kuokke (B.). 2e zijvo gel: E, Clayes uit Knesseiare (B.). De beker was voor H. de Rijcke uit Aardenburg. Prijsvogels gingen naar H. Heswegh uit Eede en L. Lam mens uit Maldegem (B.). officieel bevestigd is", luidde het commentaar van de heer J. A. van der Poel, directeur van het aanne mingsbedrijf Gebr. Van der Poel N.V. in Terneuzen. De heer H. Stevens, wethouder van volkshuisvesting in Sas van Gent, tenslotte zei niet verrast te zijn over de regeringsmaatregel. „Voor Sas van Gent is het besluit van weinig betekenis nu we geen gemeentehui zen meer hebben", aldus de heer Stevens. „Ik zie ook helemaal geen bezwaren tegen het buiten werking stellen van de woonruimtewet in on ze gemeente. Over het algemeen ge nomen vind ik het een hele vooruit gang voor onze provincie". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Terneuzen is aanbesteed het slopen van de Willi- brorduskerk. Er waren tien inschrij vingen. De laagste was voor het slo pen met inbegrip van de toren de N.V. Jager te Midwolde met f 45.000, zonder toren f 36.550. De tweede de Gebr. de Wit uit Westkapelle slopen met toren f 48.320, zonder toren f 38.080. De derde Wed, Vermeulen, Breskens, met toren f 49.440, zonder toren f 38.200. Alles inclusief B.T.W. De hoogste inschrijver was de firma Pleunis uit Voorburg, resp. met f 67.280 en f 54.880. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink heeft burgemeester en wet houders der gemeenten gevraagd om, voor zover dat nog niet is ge schied, doeltreffende intergemeente lijke afspraken in verband met de brandbestrijding te maken. Hij acht dit met name van belang voor de zich nabij de grens van een andere brandbestrijding van objecten, die gemeente bevinden en door de brandweer van die gemeente sneller kunnen worden bediend dan door de eigen brandweer. Het punt van uitgang dient hierbij te zijn: op welke wijze zo snel en doeltreffend mogelijk hulp kan wor den geboden. De bewindsman wijst er op, dat zich van tijd tot tijd bran den voordoen waarbij een brandweer gealarmeerd wordt, die wel sneller (en soms met meer materieel) het brandende object zou kunnen berei ken dan de brandweer van de ge meente, waarin het object zich be vindt, maar die op wettelijke gron den en door het ontbreken van doel treffende intergemeentelijke afspra ken niet gerechtigd is in te grijpen. Dit wordt, aldus de minister, door de getroffenen niet begrepen en door de openbare mening niet meer aan vaard. Keurt de minister, de plannen goed, dan zal dit uitzicht achter de dijk verdwijnen voor de weggebruikers. (Van onze correspondent) MIDDELBURG - Het brengen van de dijken op Deltahoogte zou voor Walcheren wel eens kunnen beteke nen, dat het een toeristische attrac tie zal verliezen. De weg over de Westkapelse Zeedijk zal moeten gaan verdwijnen. De openbare weg zal aan de binnenkant van het dijklichaam komen te liggen. Dit bleek uit de woorden van jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, dijkgraaf van het Waterschap Wal cheren in antwoord op een schrifte lijke vraag tijdens de jaarvergade- 'S-HEERENHOEK De hand boogvereniging „Vios" hield haar schieting op de liggende wippen bij Verhoeven. Er waren 33 schutters aanwezig. De uitslag van de eerste wip was: hoofdvogel: D. Oele van Juliaina te Oudelande. 1ste zijvogel: C. Voet van Vios te 's-Heerenhoek. 2de zijvogel: J. de Koeyer van Diana te Yerseke. 1ste bovenka!: C. v. d. Plasse van Diana te Yerseke. 2de bovenkal: I, Helmstrijd van Juliana te Oudelande. lste onderkal: Bas de Jonge van Concordlia te 's-Heerenhoek. 2de on derkal: Jac. West veer van Edele- Handboog te Oudelande. lste klep: J. Bongers van Zeelamdia te Ove zande. 2de klep: J. de Koeyer van Diana te Yerseke. 3de klep: L. Mey- aard van Edele-Handboog te Oude lande. Meeste kleine vogels: O. Stee- naert van Vooruitgang te Kwaden- damme, 6 stuks. De uitslag van de tweede wip was als volgt: 1 ste hoofdvogel: I. Helmstrijd van Juliana te Oudelande, 2de hoofdvogel: A. Westveer vain Ede. le-Handboog te Oudelande, lste zij vogel: A. Clarijs van A.D.L.M. te Kwadeodamme, 2de zijvogel: W. de Jonge van Concordia te 's-Heeren hoek, 3de zijvogel: A. Clarijs, 4de zij vogel: A. v. Loo van Doel naar Ho ger te Wolphaartsdijk, lste kal: G.M. Geense van Eensgezindheid te 's-Hee renhoek. 2de kal: C. v.d. Plasse van Diana te Yerseke, 3de kal: J. de Koeyer van Diana te Yerseke, 4de kal; Bas de Jonge van Concordia te 's-Heerenhoek. De uitslag van de vliegende vogel was aldus: eerste F. Koens van Spes-Nostra te Ovezan- de, tweede O. Steenaert van Vooruit gang te Kwadendamme. De meeste kleine vogels waren voor F. Koens van Spes-Nostra te Ovezande, 8 stuks. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het protest tegen het niet vrij krijgen voor carnavalviering op de rijks scholengemeenschap Petrus Hon- dius te Terneuzen, dat aanvanke lijk als grap was bedoeld, is uit gegroeid tot een serieus protest tegen de gehele gang van zaken. Zo formuleerden vier leerlingen, Wout Bareman (18) 5e klas HA VO, Frank Wieland (18), Rob Baard (17) en Anton Waakop Reyers (19), alle drie hbs 5 b, het gisteravond, toen zij als ac tiegroep van de school een pers conferentie gaven. Aanwezig was ook de heer A. Rek- veld, leraar Latijn en Grieks, die te voren uitdrukkelijk verklaarde geen commentaar te willen geven. De rec tor van de scholengemeenschap, de heer A. J. Jansen, verklaarde geen commentaar op deze persconferentie te willen geven, omdat hij niet was ingelicht. De aktiegroep gaf als reden van de afwezigheid van de heer Jan sen op, dat zij hem wel hadden uit genodigd, maar dat hij wegens te drukke werkzaamheden verhinderd was. Ook de leraren hadden, volgens de aktiegroep een uitnodiging ont vangen. Langdurige en ernstige kritiek werd uitgeoefend op de Mammoetwet en de toepassing ervan. De grieven behelsden vooral het te weinig on derricht in de expressievakken (zo als Wout Bareman voorrekende veel minder dan voor het toepassen van de nieuwe wet). Zij zeiden deze vak ken uitermate belangrijk te vinden, omdat de werkende mens in de toe komst over steeds meer vrije tijd zal beschikken. „Er zijn inderdaad wel leraren waar mee te praten valt," zo merkte de aktiegroep op, „maar een groot gedeelte verwaardigt zich niet van zijn voetstuk te komen." Dit zou ook blijken uit de wijze waarop in som mige lessen gediscussieerd wordt. Zij beklagen er zich over dat de onder werpen van discussie in vele gevallen worden opgelegd. Voorts zegt de groep niet te kun nen geloven, dat de onderwerpen sexualiteit en verdovende middelen in geen geval nog onderwerp van ge sprek mogen uitmaken, omdat de ouders er tegen zijn. Vroeger werd de sexualiteit tijdens de biologieles sen en dan uitsluitend wetenschap pelijk behandeld. Hoewel het reeds lang in de lucht hing, is na het carnavalsprotest een leerlingenraad opgericht, omdat „de rector dit verzocht, die erover klaag de geen contact met de leerlingen te hebben. Deze raad is op democrati sche wijze gekozen en bestaat uit 17 leden, waarvan de vier woordvoer ders, deel uitmaken. Er mag niet over leraren worden gesproken, zeg gen zij. „Ik heb gezegd, dat ik niet wens, dat er over leraren wordt ge sproken, als zij er niet bij zijn," zegt de heer Jansen. Zij zijn tenslotte van mening, dat de schoolkrant onder re dactie moet staan van enkele leer lingen met verantwoordelijkheid en niet uitsluitend van een of meerdere leraren. ring van de kring Walcheren van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij. De weg over de Westkapelse Zee dijk is van oudsher een attractief punt in de route langs de Walcherse kust, die veel inwoners van Walche ren, maar ook van buiten Walcheren op zondagmiddag plegen te rijden. Bürgemeester F. A. Bulder van Westkapelle, die naast jhr. mr. Rut gers van Rozenburg en de heer J. L. Dregmans deel uitmaakte van het forum tijdens deze bijeenkomst, toonde zich niet alleen verrast door deze plannen, die de heer Rutgers naar voren bracht, hij bleek ook zeer teleurgesteld. „Als de weg zou ver dwijnen, zou Westkapelle een be langrijke atttractie verliezen. Daai zullen we ons met hand en tand te gen verzetten", zo merkte hij op. „De openbare weg zal inderdaad van de dijk moeten verdwijnen. De weg is van de provincie en de dijk van het Waterschap. De belangen van die twee lopen niet altijd paral lel. Er horen geen wegen op de dij ken", aldus mr. Rutgers van Rozen burg. Voorts zei hij, dat er plan over de dijk te laten lopen, maar de nen bestaan een toeristische route ze zal in de winter afgesloten kun nen worden als het belang van de dijk dit vergt. Handhaving van de openbare weg op de verhoogde dijkkruin zou bete kenen dat de dijk verbreed zal moe ten worden. Dat heeft tot gevolg, dat het werk, dat 17 miljoen gaat kosten met nog eens 2 miljoen gulden duur der wordt. Naar de mening van de, heer Rutgers van Rozenburg is dat niet haalbaar. Burgemeester Bulder vond het nogal prematuur nu al uit spraken vast te leggen. „Ik geloof dat er over ons beslist wordt zonder dat we worden gehoord en zonder dat wij inspraak hebben. Verlies van recreatie betekent een faillissement voor driekwart van de Westkapelse bevolking" zo voegde hij er aan toe. Een uitspraak die de heer Rutgers van Rozenburg nogal verregaand was in dit stadium van het plan dat volgend jaar pas ter goedkeuring aan de minister zal worden aange boden. (Van een onzer verslaggeefsters) •S-HEERENHOEK Volgens voor zitter W. Remijn uit Ovezande van de sectie middenstand van de stichting Opbouw West-Zuid-Beveland is het wenselijk te komen tot oprichting van een algemene regionale midden standsorganisatie in dit gebied. De heer Remijn zei dit op een ver gadering van de sectie in de jeu-gd- hoeve te 's-Heerenhoek. Wijzende op de door de industria lisatie snel veranderende structuur in het gebied en op de herindeling van gemeenten op Zuid-Beveland, meende de voorzitter, dat „de mid denstanders onder ogen moeten zien dat zeer spoedig tot een regionale middenstandsorganisatie moet wor den besloten". Volgens de heer Remijn zijn zo lichtte hij ons later toe de mid denstanders in West-Zuid-Beveland zwak georganiseerd. Naar zijn bere kening zijn er van zeventien West- Zuidibevelandse gemeenten, maar drie die een afdeling van een lan delijke middenstandsorganisatie heb ben. „De bedoeling is dan ook", aldus de heer Remijn, „de middenstanders in dit gebied in één organisatie bij elkaar te brengen. Die organisatie kan dan later altijd nog bekijken bij welke landelijke bond ze onderge bracht wil worden". Volgende maand zal er een verga dering zijn van middenstanders uit Zuid-Bevelamd waarop een en ainder nader zal worden besproken. Het plan is dat voor deze vergadering uit ieder van de 17 gemeenten drie ver tegenwoordigers wonden opgeroepen. (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het bestuur van de vei lingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes zal een aantal bijeenkomsten houden, waarop een toelichting zal worden gegeven op het rapport inza ke de fusieplannen van de vellingen In Goes, Kapelle en Middelburg. De leden van de drie bij de fusie betrokken veilingverenigingen heb ben ongeveer een week geleden het rapport gekregen. Tijdens een buitengewone algeme ne ledenvergadering op 14 maart zul len de leden van de veilingvereni ging „Zuid-Bevelaind" hun stem uit brengen inzake de fusie. De regionale voorlichtingsbijeien-, komsten worden gehouden op: 3 maart in het verenigingsgebouw te Kioetinge, 4 maart in het dorpshuis te 's-Gravenpolder, 6 maart in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek, 7 maart in hotel de Korenbeurs te Kortgene, 10 maart in het dorpshuis van Driewegen en 11 maart in het dorpshuis van Oudelande. Alle bij eenkomsten beginnen om half 8. „EEN verschrikkelijk drukke taak. De katholieke onderwijzersbond, bisdom Breda, is de enige van de vijf dio cesane bonden waar het voorzitter schap door iemand wordt uitgeoefend met een normale dagtaak. Het aantal vergaderingen is legio. Het onder wijs is volop in beweging", vertelt de heer J. van Bekhoven uit Dongen, die dezer dagen tot voorzitter van de K.O.B. bisdom Breda gekozen werd als opvolger van de heer P. de Vuyst uit Alphen, die vorig jaar kwam te overlijden. De heer Van Bekhoven is leraar handelsvakken, natuurkunde en tekenen aan de Titus Brandsma m.a.v.o. te Dongen, en ook voorzitter van de afdeling Oosterhout. „HOE een leraar van een m.a.v.o.- school in de katholieke onderwijzers bond verzeild raakt? De vraag be rust op een misverstand. De bond be strijkt n.l. een veel breder terrein dan uitsluitend het basisonderwijs. Er is nog een b.l.o.-kleuterschool, land en tuinbouw-, en dus nog een m.a.v.o. -sectie. Het bisdom Breda West- Brabant en Zeeland telt 3200 le den. Dat is in vergelijking met de andere bisdommen niet veel. Den Bosch b.v. heeft ongeveer 8000 leden De bisdommen samen vormen het landelijke katholieke onderwijzers- verbond". „NAAST de belangen van zijn leden stelt de bond zich tot taak het ka tholieke onderwijs in het bisdom te bevorderen. Uiteraard heeft het slechts een adviserende stem. Wat de bond na aan het hart ligt zijn de gemeentelijke vergoedingen voor de basisscholen, die nog steeds niet het landelijke peil hebben bereikt. Leer methodes, lesmateriaal en inventaris kosten een Amsterdamse school toch net zoveel als een Brabantse, terwijl de bedragen per leerling daar ruim twee keer zo hoog liggen". HET onderwijs op ieder niveau is sterk in beweging. De verhouding le raar-leerling is totaal gewijzigd. Het kost het onderwijzend personeel vaak moeite zich aan de nieuwe omstan- digheden aan te passen. Het beroep vraagt tegenwoordig veel meer. Dit vormt een onderwerp van gesprek in de K.O.B.-vergaderingen. Er komt van onderaf een discussie op gang die nieuwe gezichtspunten oplevert voor de verdere ontwikkeling van het onderwijs. Een probleem is b.v. iat de onderwijsreorganisa tie nog geen gelijke tred houdt met de nieu we ideeën over het onderwijs. De leerlingenschaal zou b.v. om de zo zeer gewenste persoonlijke overdracht gestalte te kunnen geven, veel lager moeten worden, en vooral de kleu terscholen klagen over te grote klas sen. Personeel is er voldoende. Wij, de bond, vragen ons af of het onder wijs in deze tijd van hoogconjunc tuur niet tekort wordt gedaan".

de Stem | 1969 | | pagina 3