Kern van Baarland kan „gerevalideerd" worden Zuid-Beveland CBEBSm Nau met Willet de be zijn ku Hengstenkeuring van Dartmoor stamboek Dit jaar geen opslag van bieten op de weg VOLGENS DR. C. A. VAN SWIGCHEM NU WOO. GESTELD Opklaringen TWEEDE DORP SNEL HANDELEN HULST Bedrijfsvolleyba 1 Wilking verliest een puntje TERNEUZEN GOES Burgerlijke stand Belasting onderwerp van gesprek op ZLM-vergadering Auto in sloot zware schade Boutschieting Nieuw PSP-lid in Provinciale Staten Verboden door excessen in het verleden Vrije Volk besnoeit aantal edities - ook Brabant - Zeeland Hoogwater VANDAAG MORGEN LUfKY IUKE EN CAI AMITY l*MF DE STEM VAN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND MIDDELBURG Verschillende kleinere dorpen in Zeeland worden in snel toenemende mate door de zoeker van rust en stilte uit nerveuzer windstreken ont dekt. Onder kernen, zoals Borssele en Baarland, die een vrijwel unieke lig ging aan de voet var de Scheldedijk hebben, worden zelfs trekpleisters voor de recreatie. Er komen niet al leen kampeerterreinen in de omge ving van deze dorpen, maar er ont staat ook een grote belangstelling voor de zogenaamde „tweede wo ning". Dit kan een opleving van de plaat selijke economie ten gevolge hebben, maar het gevaar is allerminst denk beeldig dat nu juist hetgeen dat de dorpskernen zo karakteristiek maak te, door een weinig zorgvuldige planning van de nieuwbouw en een te gering toezicht op verbouwingen van bestaande woningen en winkel tjes, wordt bedorven. Dr. C. A. van Swigchem heeft op dit gevaar gewezen in een artikel in het Zeeuws tijdschrift, waarin hl] krachtig pleit voor een ontmoeting tussen planologie en monumenten zorg als zulke unieke dorpskernen als die van Baarland en Borssele in het geding zijn. Met name waarschuwt hij voor het gevaar dat historische dorpskernen, door de bouw van „tweede wonin gen" of door de verbouwing van be staande woningen, hun historisch ka rakter gaan verliezen. „In Baarland gaat het in de dorps kern om wellicht niet meer dan 20 a 30 woninkjes", zegt dr. Van Swig chem. „Het is ondenkbaar dat hier voor in onze tijd geen gegadigden zouden zijn te vinden, indien abso luut vaststaat dat de kern zijn histo risch karakter zal behouden, daarbij inbegrepen de rust, de tuinen en de bomen. Aan de hand van bewaard gebleven tekeningen van het oude Baarland is het mogelijk de kern te „revalideren", aldus dr. Van Swig chem. Wat dit betreft wijst hij op een bouwkundig misbaksel, dat is neer gezet op de plaats waar zich vroe ger een zijbeuk van de dorpskerk be vond. Het schoolgebouw staat overi gens op de nominatie om te verdwij nen. Als dat gebeurt is reconstructie van het unieke dorpsplein in de oude vorm eenvoudig te verwezenlijken. Dr. Van Swigchem meent dat er naast het oude Baarland plaats moet kunnen zjjn voor een nieuw Baar- Baarland in vroeger eeuwen, hier gezien vanuit het oosten. Op de voorgrond het „wed" (vermoede lijk een drinkplaats voor paarden en vee) en daarachter het dorps plein, met links de vroegere her berg. (Foto: Zeeuws Tijdschrift). land, dat afzonderlijk en naar de mo dernste inzichten kan worden ont worpen. Naar de mening van dr. Van Swig chem moet er snel gehandeld wor den. „Als wij er nog jaren over zou den moeten doen om tot meningsvor ming te komen, zal de ontwaarding van de Zeeuwse dorpskernen zover zijn voortgeschreden, dat wq ons de moeite wel kunnen besparen ons er verder druk over te maken", zo merkt hij op. Naar zijn mening is het zeker dat er kapitaal kan worden ge vonden om een onderneming, gericht op revalidatie van oud-Baarland, in gericht op de ontvangst van toeris ten, de huisvesting van eigenaars van tweede woningen e.d., op renda bele wijze op te zetten. Het zou in elk geval verre te verkiezen zijn bo ven een opereren op één slagveld, waar beide partijen (monumenten zorg en de vormgevers van de nieuw bouw) elkaar voortdurend hinderen. (Van onze volleybalmedewerker) HULST In het damesbedrijfs- volleybal moest het leidend Wilking Team een onverwacht punt afstaan aan een verrassend goed spelend Ol mulo. De Lyceum dames, die pas hun derde competitiewedstrijd speel den, behaalden een gemakkelijke overwinning tegen het zwakke Bon dia. In hun wedstrijd tegen de num mer twee van de rangschikking be vochten zy een onverwacht, maar verdiend gelijk spel. Morres onder vond in de wedstrijd tegen de dames van Clitex weinig moeilijkheden en won dan ook met maximum sets. Neckermann - Clitex werd een wed strijd tussen twee gelijkwaardige te genstandsters en eindigde dan ook in een gelijk spel. Ook tegen Morres kon Bondia het niet bolwerken en verloor opnieuw met maximum sets. Milock en Scholencomb. speelden een spannende wedstrijd, die tenslot te verdiend door Scholencomb. werd gewonnen. Ondanks goede tegenstand van Milock behaalden de Mulo da mes een normale overwinning. (Vam een onzer verslaggevers) ELST Onder grote belangstelling is in Eist (Overbetuwe) in de Euro pahal de centrale hengstenkeuring gehouden van het Nederlands Dart- moor Pony Stamboek. Dit nog jon ge Nederlandse pony stamboek kent een aantal voortreffelijke dekheng sten. Aangevoerd werden elf van de twaalf opgeheven dieren. Een van de hengsten moest wegens de weersom- SAQBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS: 14.00 per kwartaal (excl. 50 cent incassokosten), 4,75 p. maand (excl. 5 cent incassokosten) KANTOREN: Steenstraat 14, Hulst tel. 01140-3751 Klokstraat 1, Goes tel. 01100-8030 REDACTIE ZEELAND: Chef Zeeuwse redactie: A. F. Koopman (01180-7438) REDACTIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN: G. van Berkel (01150-4866) en J. Robesii. (01140-2005) REDACTIE WALCHEREN: C. Schets (01180-7764) REDACTIE BEVELANDEN EN SCHOUWEN-DUIVELAND: mej. S. Maaskant (01100-5689) SPORTREDACTIE ZEELAND: Th. Klem (01150-4865) EXPLOITATIE ADV.: L. K. M. de Jong (inspecteur) Terneuzen, tel. 01150-4281 Th. de Bakker Terneuzen, tel. 01150-2601 M. Bogers Oostburg, tel. 01170-2893 C. Menu Goes, tel. 01100-8030 standigheden in Engeland achterblij ven. Van de driejarige hengsten werden goedgekeurd de bruine Clever (49) en de roodschimmel Carlos (31), de eerste is in Nederland gefokt door de eigenaar, de heer J. Dollen te Wier- den. Carlos is een Engelse import- hengst. In deze categorie werd een dier afgekeurd. Van de vier- en vijf jarige hengsten werden goedgekeurd de zwarte importhengst Scobitor Bry ony (8), in eigen dom bij W. Top in Gelderland. Vervolgens werd goedgekeurd de bruine Pieman alsmede Jurston Moonstrike resp. stamboeknr. 6 en 7, terwijl de reeds twee jaar in Zee land bij stallen A. Serrarens te Os- senisse gestationeerde bruine hengst Kilbees James Bond wederom de goedkeuring verwierf. Deze hengst heeft in Zeeland reeds zijn sporen verdiend. Van de categorie zesjari gen en oudere hengsten werden we derom goedgekeurd de lichte vos Alexander, eigenaar J. Nas te Eist, Midget Hope Joseph, een zwarte hengst, die in Limburg is gestatio neerd, Jasper 4, een uitmuntend va- derdier, dat nagenoeg als het beste der keuring kon worden gekwalifi ceerd. Ook Witch Craft, de zwarte hengst van mevrouw Van Holthe tot Echten te Zelhem, verkreeg we derom de goedkeuring In augustus 1968 werd deze hengst tot kampioen uitgeroepen. Westlcapelle Vergadering NCVB Onder lei ding van de presidente mevrouw L A. van Rooijen-van Sighem hield de NCVB haar jaarvergadering. Na een openingswoord door de presidente, las de secretaresse mevrouw Wille- boordse-Huibregts het jaarverslag voor. In de pauze werd een consumptie gebruikt en werd een pakjesverko ping gehouden ten bate van de stich ting „Bartimeus". De stand: 1. Wilking 15 13 1 1 27; 2. K.P.J. 15 9 4 2 22; 3. Mulo 13 10 1 2 21; 4. Morres 15 9 3 3 21; 5. Olmulo 12 8 1 3 17; 6. Scholencomb. 14 7 3 4 17: 7. Neckermann 14 3 3 8 9; 8. Cli tex 15 3 3 9 9; 9. Milock 16 2 4 10 8; 10. Bondia 15 3 1 11 7; 11 Lyceum 3 1 1 1 3; 12. Dageraad 14 1 13 1. BURGERLIJKE STAND Geboren: Franky de Mul; Johny Buijze; Mark Pol; Martin Dierickx; Tanneke Roose; Ronald Bouchaut; Pieter-Emiel Bertram; Erik van Dijk; Menno Korstanje; An Sof ie Ac- da; Richard Eckhardt; Moneta Ca- luri; Pieter van de Voorde. Ondertrouwd; J. Weerts, Klimmen, en A. Holinga; J. de BJaeij, Zaam- slag en J. de Jong; H. de Feber en E. Stoffijn. Getrouwd: A. Strijdonck en W. van Drongelen; W. de Fo-uw en J. de Waele. Overleden: A. de Bruijne 73 jr.; J. Kools 67 jr.; L. van de Winckel 91 jr.; L. van den Aheele 50 jr. Westdorpe; E. Kalle 74 jr. Westdor- pe; M. van Merode 74 jr. IJzendijke; M. Lindhout 59 jr.; T. Dijkstra 55 jr.; G. de Ridder 86 jr. Aardenburg E. de Neve 90 De heer E. de Neve vierde zijn negentigste verjaar dag. Dhr. De Neve is nog steeds ac tief lid van de biljartclub „Kwaker". Ter gelegenheid van dat feit, werd door de biljartclub een feest geor ganiseerd. Hierbij werd de heer De Neve gehuldigd door de voorzitter. De burgemeester reikte hem de ere medaille uit van de club en benoem de hem tevens tot erelid. Lamswaarde Prijskarting NKV De plaatse lijke centrale van het NKV hield een prijskaarting. Er namen 32 kaarters aan deel. De uitslag is als volgt: Winnaarsronde 1. Th. Collet-Em. de Schrijver; 2 L. Boone-A. d'Hont; 3 J. Corneijssens-A. de Poorter; 4 P. v. Laar-Jos. Eijsackers. Er werd tevens een tritswedstrijd gehouden. De eerste prijs was voor Th. Collet, de tweede prijs voor Th. Verschuuren en de derde prijs voor P. v. Laaf. Sluis Gouden bruiloft - Vandaag viert het echtpaar de Ruyter-de Maillie zijn gouden bruiloft. Uit het huwe lijk werden 10 kinderen geboren, al len jongens Van deze zonen zijn er 8 getrouwd. Het echtpaar heeft reeds vele kleinkinderen. Zuida'orpe Biljartkmpioen Tijdens een bij eenkomst van de biljartvereniging „Zuiddorpe" werden de prijzen uit gereikt van de jaarlijkse competitie. Bij het vrije spel behaalde de heer Etien Waelput het hoogste aantal punten en hij werd daardoor kampi oen. Bij deze gelegenheid werd te vens het feit herdacht dat de heer Florent van Geersoem 40 jaar gele den lid werd van deze vereniging en dit tot op heden onafgebroken bleef. Speeltuin De jeugdraad heeft het materiaal aangekocht voor de in te richten speeltuin die vermoedelijk half maart in gebruik zal kunnen worden genomen. Voetbal Een deel van de nog ongebruikte grond in plan Noord naast de sohool wordt beschikbaar gesteld als voorlopig voetbalveld. De jeugdraad heeft het nodige ma teriaal aangeschaft, zodat men nu een voetbalvereniging kan oprichten. Zuidzande Verkeersplein Het nieuwe ver keersplein in het centrum is gereed gekomen. Komende van de Sluise- straat kan men niet. zoals vroeger, recht door. De aangebrachte veran deringen komen de verkeersveilig heid in de dorpskom ten goede. Geboren: Adriana dv. M. Otte-de Jongh; Katrina dv. J. A. de Jonge- Capello; Cornelia dv. M. Harinck- Hage; Cornelis zv. W. Moes-Harimck; Johanna dv M. J. Sentse - Huige; Pieter zv. J. de Kroon-Boonman; Centina dv. J. H. Krijger-Foudraine; Comelis zv. J. Renne-Horward; Mi na dv. M. de Regt-Eggebeen. Ondertrouwd: Johannes Minnaar 21 en Janna Mijnsbergen 21; Edemon- dus Alleijn 21 en Cornelia de Jong 17; Aart van Haften 19 en Cornelia Weststrate 18; Jacobus Wattel 24 en Helena Karremans 26; Petrus Box 22 en Josefina de Visser 17. Getrouwd: Lourus Biesen 22 en Elioe Kuijer 21. Overleden: Willemina Louisse 74 ev F. Bak; Hendrik Bouterse 84 wv N. Begthel; Anthonia Servaas 64 on- geh.; Joos Geldof 82 wv M. de Pag- ter; Naithalia Heijdens 75 ev P. Schreurs; Adriaan Kooman 84 wv J. Dekker; Adriaan Geluk 2 dgn; Ni- colaas de Visser 58 ev L. M. de Looff; Maria Bloemsma 85 wv P. C. Stol. iansweerr Instuifavond Zaterdagavond 8 uur wordt in het dorpshuis Kaj Munk een instuifavond gehouden. Het zal ditmaal een discobalavond zijn. Kapelle Ouderavond Onder leiding van de heer Joh. Boone werd dinsdag avond in het CJV-gebouw door de jeugdcommissie van de voetbalver eniging „Kapelle" een avond georga niseerd voor de pupillen en B-junio- ren met hun ouders. Op deze bijeenkomst werd een film vertoond ovei voetbaltraining in Duitsland en van de wedstrijd Benfi- ca-Real Madrid in 1962 in Amster dam. Verder sprak de heer Korstanje uit Krabbendijke over de waarde van het jeugdvoetbal en de taak. die de ouders hebben in de begeleiding van hun kinderen, wanneer ze gaan trai nen en wedstrijd spelen. Onder leiding van Tonny Kloet werd tenslotte een forum gevormd waaraan vragen gesteld konden wor den betreffende het jeugdvoetbal. Jaarvergadering school Woens dag zal in het schoolgebouw aan de Biezelingsestraat de jaarvergadering worden gehouden van de chr. natio nale school in Kapelile-Biezelinge. Bij de bestuursverkiezing zijn aftre dend en herkiesbaar de heren C. M. Hoogesteger, J. Slabbekoorn en A. Toorenaar. Verder zal de heer J. A. Izeboud uit Goes een inleiding hou den over de taak en opzet van de brugklassen. Kruiningen De kring Oost-Zuid-Beveland van de Z.L.M. hield een vergadering in het hotel „De Korenbeurs" te Krui ningen. Het werd een druk bezochte en geanimeerde vergadering. Hierin werd de problematiek vam de huidige akkerbouw en fruitteelt nader onder de loep genomen. Het was ir. J. Prins die, na een openingswoord door de voorzitter der afdeling K. Dees, en financieel verslag van penningmees ter P. Scheele, het woord nam. Sum mier weergegeven betoogde de heer Prins, dat de problematiek m de landbouw en fruitteelt groot is. Dit is te wijten aan de structurele en concurrentiepositie. Als in de E.E.G. -landen alle voorschriften nauwgezet zouden nageleefd worden, was de si tuatie zonder meer anders. Doch er wordt niet geheel overeenkomstig de voorschriften gehandeld, zij het, dat het niet op aanwijsbare wijze ge schiedt. De heer Prins wees op de grote onbillijkheid van ons huidige belas tingsysteem. De werknemers worden progressief belast over hun bruto in komen. Dit inkomen kan dan als men het wil ten volle voor consump tie bestemd worden. Ook de zelf standigen vallen onder ditzelfde be lastingsysteem. Dit is echter geheel onjuist daar van het totaal inkomen (dat niet geheel gebruikt'kan worden zoals door de werknemers) een be paald gedeelte gereserveerd dient te worden voor het opvangen van „moeilijke jaren" en voor de nodige investeringen. Ir. Prins achtte de tijd gekomen om hier onverwijld maat regelen ten gunste van de zelfstan digen te nemen. Faciliteiten die in de omliggende landen t.a.v. de zelfstan digen reeds lang bestaan. Hierna volgde een mogelijkheid tot discus siëren waarvan bijzonder veel ge bruik wtrd gemaakt. Het had hoofd zakelijk betrekking op de akkerbouw en fruitteelt, onderwerpen die de agrariër in deze streek het meest be roeren. (Van onze correspondent j KRUININGEN Op rijksweg 58 tussen de Vlakebrug en de Zanddijk is een personenauto R-16, bestuurd door G. uit Bergen op Zoom in de sloot beland. De auto werd vrijwel geheel vernield. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder uit een file ging passeren. Toen hij met de inhaalmanoeuvre be zig was, ging een bestelauto uit de zelfde file eveneens passeren. Hier door moest G. krachtig remmen, raakte in de Imkerberm en belandde daarna in de rechta van de weg gele gen sloot. Hijzelf kwam met de schrik vrij. Wolphaartsdijk Huldiging De Hervormde Ge meente hield haar tweede gemeente- avond in het winterseizoen. Na ope ning door ds. F. J. Goethals, verzorg de deze een klankbeeld over „Bali, eiland van goden en demonen", ter inleiding op de komende voorjaars- zendingsweek. Hierna gaf president kerkvoogd Ph. Reinhoudt opening van zaken over de kerkvoogdij. Na de pauze waren er toespraken en cadeaux voor de scheidende kerk voogd M. Kaboord, die een dertigtal jaren als notabel en later als kerk voogd de gemeente heeft gediend. Gehuldigd werd ook de thans nog als ontvanger in functie zijnde D. Vleu gel Sr., die terug mag zien op 40 jaar kerkelijke arbeid als diaken; ouder ling en ontvanger. Deze laatste werd namens de burgerlijke gemeente door burgemeester A. Hack onder scheiden met de erepenning in zilver van de gemeente met bijbehorende oorkonde. Yerseke Plattelandsvrouwen Door de le den van de plaatselijke afdeling van de plattelandsvrouwen werd in het verenigingsgebouw „De Haven" een bijeenkomst gehouden. Onder leiding van mevrouw Mol- de Jager vond er een discussie plaats met als onder werp „Leeft u mee, ja of nee?" (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK De hand boogver. „Eensgezinheld" hield haar schieting op de liggende wippen bij de Wed. Verhoeven, er waren 44 schutters van 12 verenigingen om de 30 prijzen te betwisten. De uitslag van de eerste wip was: Hoofdvogel: A. v. d. Dries van Eens gezindheid te 's-Heerenhoek. 1ste zij- vogel: C. Lous van Edele-Handboog te Oudelande. 2de zijvogel: C. Re- mijn van Spes-Nostra te Ovezande. lste bovenkal: L. de Jonge van Con cordia te 's-Heerenhoek. Beiden bü loting, lste onderkal: M. Nijsten van Vrije-Schutters te 's-Heerenhoek. 2de onderkal: J. de Rijke van Edele- Handboog te Oudelande, bij loting, lste klep: J. Bongers van Zeelandia te Ovezande. 2de klep: J. de Rijke van Edele-Handboog te Oudelande. 3de klep: C. Westdorp van Eensge zindheid te 's-Heerenhoek. De meeste kleine vogels waren voor J. de Rijk van Eensgezindheid te 's-Heeren- hoek, 6 stuks. De uitslag van de tweede wip was: lste hoofdvogel: C. Westdorp van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek. 2de hoofdvogel: W. Boudens van Willem-Teil te Ovezande. lste zij vogel: P. Pantus van Zeelandia te Ovezande. 2de zijvogel: C. Lous van Edele-Handboog te Oudelande. 3de zijvogel: W. Boudens van Willem- Teil te Ovezande. 4de zijvogel: Bas. de Jonge van Concordia te 's-Heerèn- hoek, bü loting, lste kal: H. de Jon ge Hz. van Willem-Teil te Ovezan de. 2de kal: C. Westdorp van Eens gezindheid te 's-Heerenhoek. 3de kal: A. de Jonge-Rijk van Willem-Teil te Ovezande, bij loting. 4e kal: A. v. Zunderen van Spes-Nostra te Ovezande, bij loting. De vliegende vogelprijzen waren voor: Mevr. v. Loo van Doelen Hoger te Wolphaartsdük. De tweede prijs, voor Jac. Westveer van Edele-Hand boog te Oudelande. De meeste klei ne volgels waren voor A. v. Loo van Doel n. Hoger te Wolphaarts dijk, 7 stuks. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Namens de PSP zal op 14 maart in Provinciale Sta ten zitting nemen de heer D. P. Baas te 's-Hertogenbosch. Hij neemt de plaats in van de heer H. Minten te Valkenswaard, <iie onlangs de staten verlaten heeft. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De kring Wal cheren der Zeeuwse Landbouwmaat- schappij heeft tijdens haar algemene ledenvergadering in de „Brasserie" in Middelburg gestalte ggeven aan de idee dat er meer contact moet zijn tussen overheid en burgers, waaruit een grotere inspraak van de burgers in het overheidsbeleid kan worden verwezenlijkt. Zü deed dit door haar leden te confronteren met een drietal verte genwoordigers van organen, waar mee de Walcherse landbouwers veel te maken hebben: het Waterschap Walcheren, het Wegschap Walcheren en de gemeente. De dijkgraaf van het Waterschap Walcheren, jhr. mr. G. C. D. RUtgers van Rozenburg stelde in zijn inlei ding de leden op de hoogte van de gang van zaken bij het Waterschap. Hü zei, dat de Provinciale Staten van Zeeland met het invoeren van dis trictsvergaderingen, toen na de ramp van 1953 werd overgegaan tot de ge concentreerde waterschappen, een vooruitziende blik te hebben gehad. Door de invoering van- districtsver gaderingen, een unicum in Neder land, is meer inspraak van de inge landen verkregen. De heer J. L. Dregmans, voorzitter van het Wegschap Walcheren sneed in zijn inleiding enige controversië le punten aan. De Walcherse binnen wegen zijn door het intensieve ge bruik door landbouwtractoren met zwaar beladen aanhangers aan een meer dan normale slijtage onderhe vig. Het wegschap, dat destijds de maximale wieldruk voor de B-we gen op 2,4 ton stelde, heeft echter gemeend dit maximum te moeten op trekken in het belang van de land bouw. Dat heeft evenwel financiële consequenties, ver een reeks van ja ren züllen de wegen kunnen zijn ver beterd. Nu men echter eist dat de wegen worden ontdaan van korte bochten dreigen er financiële moei- Iqkheden te ontstaan. De uitkeringen zqn in vergelü'king met andere pro vincies te gering. Zo krijgen Noord en Zuid-Holland een uitkering voor tertiaire wegen van resp. 1350 en 1235 gulden per kilometer tegen Zeeland 230 gulden. Bij de niet-plan wegen ligt de verhouding nog slech ter. Het wegschap overweegt dan ook een actie op landelijk niveau om hogere uitkeringen te krijgen. Burgemeester F. A. Bulder pleitte voor betere voorlichting van de zijde van de overheid. Een punt van uit voerige discussie vormde de vraag bij wie de verantwoordelijkheid ligt de sloten schoon te maken. De heer Rutgers van Rozenburg wees erop, dat dit volgens het provinciaal po- litieregelement de gebruikers van de grond, die ligt aan de bermsloot. Dit reglement is echter op de hel ling. De mogelijkheid bestaat dat de individuele wegschappen een andere regeling zullen treffen. Een mede deling die in de vergadering met (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG De commerciële leiding van Het Vrije Volk heeft be sloten om vanaf 1 april geen aparte gewestehjke edities voor Zeeland en Brabant meer te geven, doch de abonnees op dit blad na genoemde datum de algemene, landelijke editie van Het Vrije Volk te doen bezor gen. Een en ander maakt deel uit van een volgende fase van de reorganisatie plannen, waarmee de n.v. De Arbei derspers, uitgeefster van Het Vrije Volk, vorig jaar is begonnen. Naar wij vernemen zullen twaalf geweste lijke edities worden opgeheven. De redacteur in Middelburg wordt teruggetrokken; in Brabant blijft een van de redacteuren (in Eindho ven) gehandhaafd. vreugde werd begroet. „Het is onm. delijk, dat de landbouwers de slot™ moeten schoonhouden. Het wegsch® heeft de verplichting de wegen t» onderhouden en daar horen ook j, sloten bij", zo vond men. Ook werd uitvoerig stilgestaan W| de moeilijkheden rondom de bieten! oogst. Burgemeester Dregmans had in zijn inleiding al gewezen op Li feit, dat de opslag van suikerbiet™ aan de Wegkant ieder jaar weer tot excessen leidt. Er zal volgend toar geen ontheffing meer worden vi leend voor het opslaan van biel aan de wegkant, zo maakte hij kend. Ook zal er streng worden on, getreden tegen het niet schoont ken van het wegdek. Dit jaar aal wijze van proef worden toegesta! dat suikerbieten worden opges]™ op bielzen over de sloot, als de wt terloop niet wordt gestremd, zo de de de heer Rutgers van Rozenbi mee. Leiden: Engelse Handelseorresw dentie: D. C. Geluk, IJzendijke, Morgen, vrijdag 28 februari. Ha*, weert 0.06 en 12.48 uur, Terneuzen 12.13 en 00.00 uur, Vlissingen 11(5 en 00.00 uur, Wemeldinge 0.55 en 13.23 uur. BIOSCOPEN EN SCHOUWBURGEN GENT Scala Generaal Custer van het west» 14 jaar Agora De twee huurlingen, 18 J. Normandie Een man voor Ivy, 18 J, ANTWERPEN Rex De sluipende maan, 14 J 10, 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 in* Rubens Anna Karenina, 14 1. 11.45, 14, 16.30 en 21.30 uur Ambassade Rosemary's Baby, 14 J. 12, 15, 18 en 21 uur Capitole Een pistool voor Rlngo, 1( l 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Savoy De duivelsbrigade, 14 j. Astrid La grande lessive, 14 j. 10, 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 w* Quellin Jungleboek, 14 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Astra De Comancheros, 14 j. 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur ST. NIKLAAS Palace Joe Bass de onverbiddeHUteH). Renova De prins en de verleideÉti heks, 14 j. Select Olive, 14 j. BRUGGE Korrekelder 20.30 uur De huisbewaarder (Pinter) DIVERSEN GOES Kantine Veiling 20 uur Bijeenkomt Comité „Wijkwerk Goes-Zuid" KORTGENE Stadswjjnkelder 14 uur VergaderiJ kring N.-Beveland ZLM TENTOONSTELLINGEN MIDDELBURG Rijksarchief „Curieuze archiefstukken" HULST Boekhandel van Geyt: Expositie mond Kimpe en Hugo Metsers, GOES V.m. weeshuis: Exp. Vlaamse kirnsto naars SCHOUWBURGEN EN BIOSCOPEN BRUGGE Korrekelder 20.30 uur De Huisbewaarder (Pinter) DIVERSEN TERNEUZEN De Molen 20 uur Café Société GOES De Veste 10 uur Leerkrachtendag Zeeuwse CBTB ARNEMUIDEN Zilveren Schor 19.30 uur Culturele dagen Zeeuwse CPJ TENTOONSTELLINGEN MIDDELBURG Rijksarchief „Curieuze archiefstukles HULST Boekhandel van Geyt: Expositie w' mond Kimpe en Hugo Metsers. GOES V.m. weeshuis: Exp. Vlaamse kunste naars Opgaven voor deze rubriek: tel. 'W- 7438 of postbus 116 ln Middelt)urj, (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Een rom schrijver, die tegenwoordig me, al met een schrijfmachine we kan men moeilijk een „typist" n men. Hij blijft in de ogen van publiek een schrijver. In deze gi verder denkend zou men kun stellen, dat de moderne beeld de kunstenaar niet per se de ku behoeft te hanteren om kui| schilder genoemd te worden." Op deze wijze tracht de jo beeldende kunstenaar Wil Buijs, die sinds kort zijn tel heeft in de middeleeuwse K perspoort te Middelburg, de gro, gedachte van zijn werk tot uit: te brengen. Mede door het o staan van nieuwe materialen, als plastic, nylon etc., zo mei hij, is het de moderne kunsten: mogelijk gemaakt, zijn „blik" verruimen en zich los te mak van het strakke stramien van conventionele schilder- of beel houwkunst. Dat de kunstenaar hierbij d: wijls stuit op een muur van onl grip, deert hem in vele gevali nauwelyks. Hij weet, dat kun:, uitingen op het eerste gezii slechts „ingewijden" boeit. W; neer de onbevooroordeelde kun liefhebber echter de moeite neer een tipje van de mystieke sluB op te lichten en vraagt naar ij hoe en waarom, dan openen zii vaak ongekende perspectieven, s dus de nieuwe bewoner van Kuiperspoort. Willem Buijs, oorspronkelil vormgever in dienst van de GlaI fabriek Leerdam, free-lance on werper van kunstzinnige voo werpen, heeft ook reeds op gn fisch gebied zijn sporen verdien Hij ontving zijn opleiding aan Academie voor Beeldende Kun te Rotterdam en op de Kunstni verheidsschool te Amsterdam. Naar aanleiding van zijn onde zoekingen op het gebied van Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door «et K.N.M.I. op y oensdag oin 18.00 uur: Overwegend droog, enkele opklaringen en aanhoudend Iich vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: ™t 4; min.-temp.: 0 tot 5 graden o1 der normaal; max.-temp.: 2 tot graden onder normaal; kans op ee droge periode van minstens 12 uu "0 procent; kans op een geheel droo etmaal70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon; 5; min.-temp.: 0 tot 5 graden oil der normaal; max.-temp.: 0 tot 6 gr; a®n onder normaal; kans op een dn 8e periode van minstens 12 uur: E Procent; kans op een geheel droc etmaal: 80 procent.

de Stem | 1969 | | pagina 2