Geknipt voor de lezer ERKE Deze zomer opnieuw braderie in Terneuzen Rapport bij de minister VEEL WERK Prof. dr. F. Kriellaars vindt prijsverlaging in plan Mansholt onredelijk „Schilderkunst in West- Vlaanderen- *68" geopend „Er zijn meer be ners dan plaatsen gen. Daarom is me geen waarde te hei de voorwaarden, maar in die ploeg 2 ze dat shirt maardr dat punt zijn ze schrikkelijk suf. door de arbeidsrr| gemiddelde prof tegen zichzelf bes] Hij werkt onder den die niet reëel dat de sponsor geen werkgever i Start in oktober Kleinkunstacademie te Antwerpen Schelde' schenkt ton voor zwem badcomplex in Vlissingen VRIJSPRAKEN Voor westelijk Brabant en Zeeland Regionaal kantoor KLP in Tilburg MOTTOTERNEUZEN KOOPMANSSTAD Tentoonstelling in Goes Dr. Kruisinga opent in maart „Vijvervreugd" W. Koster (ZEM): „Vergeet 1968 maar snel" Burgemeester legt eerste steen voor bejaardenhuis Vredelust J Vereniging van vogelliefhebbers opgericht Ill s-HHendrikskinder Avondmaal op$ voor doopleden DC STEM VAN. MAANDAG 24 FE88UARI T969 v dv mi v (Van onze correspondent) HULST Tijdens zijn inleiding voor de N.C.B. Kring Hulst over de verschillende landbouwproblemen, had prof. F. Kriellaars, voorzitter van de N.C.B., kritiek op enkele on derdelen van het plan Mansholt, o.a. op de prijsverlaging van o.a. boter. „Dit is onredelijk", aldus Prof. Kriellaars,. „omdat hier geen reke ning gehouden wordt met de kosten-, stijgingen, de doorwerking naar de consument, die klein zal zijn, en met het feit dat door de modernisering in de landbouw geen produktiever- minderlng zal plaatsvinden. Ook de structuurverbetering, waar de verla ging op gebaseerd is, is er op het ogenblik nog niet". Hij zei geen voorstander te zijn van grotere produktie-eenhede" Het plan Mansholt vond prof. Kriellaars wat dit betreft te optimistisch. De overproduktie zal er zeker niet door afnemen. Hij verwachtte dat door dergelijk grootbedrijven de pro- duktie eerder zou toenemen. Wél was hij voor nauwe samenwerking tussen bedrijven^ die dat ook willen. Wanneer verschillende investeringen samen worden gedaan, zei hij, zullen de kosten verlaagd worden. Positief stond prof. Kriellaars te genover de verdere afname van het BRUSSÊL (ANP) In oktober a.s. zal aan de „Studio Nationaal To neel" te Antwerpen een kleinkunst academie worden toegevoegd. De Belgische minister van Nederlandse Cultuur, Van Mechelen, heeft ver klaard, dat om budgettaire redenen deze formule van een onderafdeling van Studio is gekozen. Gedacht wordt aan een cursus van drie jaar. In beginsel zal voor het lesgeven voornamelijk een beroep op Vlamingen worden gedaan. boerenbedrijven en het aantal agra riërs. Hij noemde dit ook een natio naal streven. Wél moet dan extra aandacht aan de afgevoerden be steed worden, in de vorm van o.a. financiële hulp, omscholing en pas sende arbeid. (,Deze afvloeiing mag echter niet geforceerd worden" meende hij. Als gevolg van deze ontwikkeling vindt hij het noodzakelijk, dat de jonge boeren een opleiding krijgen die op een hoger peil komt te liggen. Zij kunnen dan later alle kanten op indien dat nodig mocht zijn, aldus prof. Kriellaars. Volgens hem zijn in vele landen bezwaren tegen de tien miljard gulden, die het plan Mansholt de eerste jaren extra gaat kosten. Uitzondering hierop vormt Italië, dat er waarschijnlijk voordeel van zal hebben. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft het gemeentebestuur van deze stad een bedrag van 100.000 gulden aangeboden als bijdrage in de bouwkosten van het nieuwe, deels overdekte, zwembadcomplex. Voor het zwembadcomplex, waar van de bouw inmiddels is aangevan gen, werden eerder geldbedragen ge schonken door Hoechst-Vlissingen (250.000), de N.V. Haven van Vlissin- gen (25.000) en de N.V. Nimeta eveneens te Vlissingen (10.000). (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburg se rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen jachtopzie. ner P. van K. uit Haamstede. Deze werd ervan verdacht afgelopen zo mer mevrouw B. uit Lamswaarde in de arm te hebben geschoten. De rechtbank achtte geen schuld bewezen en sprak verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. Ook de heer J. van de R. uit Lei den werd vrijgesproken. Hem was tenlastegelegd, dat hij in de veiling „De Eendracht" te Tholen een po ging tot inbraak zou hebben gedaan. Mevrouw M. C. uit Heinekenszand die door de kantonrechter te Middel burg was veroordeeld tot een boete van dertig gulden omdat zij door een rood stoplicht te Goes was gereden, en in hoger beroep ging, zal deze boete moeten betalen. TILBURG De Nederlandse Ka tholieke Bond van Leidinggevend en Toezichthoudend Personeel on geveer 10.000 leden heeft een re gionaal bestuurder benoemd in Til burg. Hij gaat de belangen van de le den van de bond behartigen in Zee land en Brabant ten oosten van de lijn Den Bosch-Eindhoven. Den Bosch is opgenomen in zijn rayon. Voorts zijn er districtskantoren gesticht in Hengelo en Eindhoven. De voorzitter van de bij het NKV aangesloten bond, de heer J. W. A. de Bruin, deelde op een bespreking mee dat duidelijk is gebleken dat steeds meer werknemers in de mid den- en leidinggevende groepen me nen dat hun belangen het best be hartigd worden in een eigen organi satie. De twee kantoren in het zui den zijn nodig geworden, omdat 75 procent van de leden van de bond daar woont. De bond heeft elf be drijfsgroepen voor personeel in het middenkader en 1 beroepsgroep ho ger leidinggevend personeel. Tet Tilburg kantoor is gevestigd Heubergerstraat 133 (tel.: 04250 - 33893). Districtsbestuurder is de heer O. M. Bender. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de week van 11 tot en met 14 juni zal in Terneuzen weer een braderie worden gehouden. De op dé vergadering van de afdeling „Noordstraat en omgeving", van het handelscentrum Terneuzen aanwezige leden, stemden unaniem met dit bestuursvoorstel in. De voorzitter, de heer G. Ververs, zei hieromtrent dat het de bedoeling is de braderie onder het motto „Terneuzen koopmansstad" te houden, waarbij het aan de deelnemende leden zal worden overgelaten op welke wijze zij hun eigen „ambacht" wen sen uit te beelden. De notulen en jaarverslagen van de secretaris- en penningmeester, respec tievelijk de heren I. de Mul en J. Boerbooms, werden goedgekeurd. De penningmeester moest er in zijn jaarverslag wel op wijzen dat de kas enkele harde klappen moest incasseren in het voorbije jaar. De penningmeester, de heer J. Boerbooms, trad af. In zijn plaats werd de heer Th. van Battum gekozen. In plaats van de heer Casteel als afgevaar digde van „Noordstraat en omgeving" werden de héren J. Boerbooms en R. Boerbooms als nieuwe kandidaten aangewezen. Voor 1969 werd het bedrag vastgesteld- dat door de leden aan de actie- kas zal moeten worden afgedragen. Bij de rondvraag werd het onderwerp het plaveien van de Noordstraat tot Wandelstraat ter sprake gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Zeelands commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, heeft gisteren in Goes de tentoonstel ling „Schilderkunst in West-Vlaande- ren-1968" geopend. Ter gelegenheid hiervan was er een bijeenkomst in het Grandtheater te Goes. Genodigden werden daar namens het provinciaal bestuur welkom ge heten door gedeputeerde A. van Geesbergen. Vervolgens werd een toespraak gehouden door Ridder P. van Outryve d'Ydewalle, gouverneur van de provincie West-Vlaanderen. Na de opening door de commissa ris gaf de heer J. Storme, lid van de bestendige deputatie van de pro vincieraad van West-Vlaanderen, een toelichting op de tentoonstelling. De expositie, die in het voormalige weeshuis aan de Singelstraat wordt gehouden, vindt plaats in het kader v.an de .culturele uitwisseling tussen West-Vlaanderen en Zeeland. De ten toonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de besturen van beide provincies. In 1960 werden voor het eerst con tacten gelegd tussen beide provin cies om te komen tot uitwisselingen op cultureel gebied. De tentoonstelling wordt gehouden van 22 februari tot en met zondag 9 maart. De openingstijden zijn: maan dag tot en met zaterdag van 1012 en 1217 uur; zondag van 1417 uur en donderdagavond van 19.30-10 uur (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga, van sociale zaken en volksgezondheid zal don derdag 20 maart om 11 uur de ver pleeginrichting voor zwakzinnigen „Vijvervreugd" in Middelburg offi cieel openen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Voor de' landbouw is 1968 beslist geen jaar om op te roe men. Laten we het maar zo gauw mo gelijk vergeten". Dit zei de heer J. de Regt, vice-voorzitter van de Z.L.M., kring Axel, tijdens een al gemene vergadering in De Halle te Axel. Hij las een door de heer W. Koster, voorzitter van de kring, ge schreven beschouwing voor over de ontwikkelingen in de landbouw in 1968 en de verwachtingen voor 1969. De heer Koster wees in zijn inlei ding o.a. op het huidige aardappei- beleid en het prijsbeleid in de voer- graansector. Volgens hem is onmid dellijke aanpassing van de gerstprijs en de tarweprijs onmiddellijk gebo den. Door burgemeester Pijl Hogeweg werd de eerste steen gelegd voor het nieuwe bejaardenhuis Vredeslust aan de Damstraat. Het nieuwe ge bouw krijgt 65 kamers, waarvan 59 eenpersoons, en zes tweepersoons. Het zal t.z.t. fungeren als verzor gingscentrum voor de tegenover staande bejaardenwoningen. De to tale stichtingskpsten bedragen, in clusief de inventaris, f 2.400-000 Vo rig jaar mei is het bouwbedrijf van D. v. d. Poel n.v. uit Öudenlande met de bouw begonnen. In de raadszaal had een bijeenkomst plaats waar de burgemeester enige uitleg gaf, en o.m. zei dat rekening is gehouden met de toekomstige ontwikkeling van Yerseke. In maart 1970 hoopt men het gebouw in gebruik te nemen. Na mens de bond voor bejaarden waren aanwezig de heren Kole en Bal. Na mens de gemeente bracht wethouder Pekaar gelukwensen over. ETTEN-LEUR Bij het minis port van de Vereniging Van Be pleit voor de erkenning van de dat is nu niet het geval. De Nede voorzieningen even arm als zijn 1 der op omdat er geen ernstige roepswielrennerij is met twee gr dan zestig leden, makkelijker te zo stelt de VVBW vast, zo spoei men. Dat de Nederlandse prof gezet en derhalve in aanmerkii als pensioen, kinderbijslag, ziekt* Terwijl de politie de handen vol had om de verkeersstroom met be zoekers naar de RAI in goede ba nen te leiden kregen de bezoekers als ze eenmaal binnen waren waar schijnlijk weinig van de auto's te zien getuige hier dit overzicht, (rechts). „Er is", zegt Michel Stolker als vice-voorzitter van de VVBW, „een duidelijke gezagsverhouding tussen sponsor en renner. Er bestaat een dienstverhand. Daarom menen wij dat de beroepsrenner naar de lettei van de wet als werknemer be schouwd kan worden. Het werkge verschap strekt zich bovendien niet alleen uit tot de sponsor, maar ook tot de organisator van een wedstrijd die wij daarom eveneens als zodanig beschouwd willen zien. Hier bestaat eveneens een gezagsverhouding. De renner moet op tijd aan de start zijn, hij dient de koers uit te rijden, enzo voorts". Michel Stolker weet waarover hij I praat. Hij beoefende het vak jaren 1 lang en heeft de eenzijdigheid van de overeenkomsten in dit beroep leren ontdekken. Samen met Karei Jansen, secretaris van de Vereniging Van Contract Spelers met wie de VVBW sinds vorig jaar samenwerkt, is Mi- II chel Stolker (woonachtig in Elten- I Leur waar hij na zijn wielercarrière I een accu-zaak opbouwde) actie aan I het voeren om verbetering te bren- I gen in de situatie. De meeste andere bestuursleden I van de VVBW hebben er als actief I renner nauwelijks tijd voor. Michel Stolker: „Dat is momenteel I een moeilijk punt bij ons. Wij vor- I men een groep waarvan de leden I slecht in hun vrije tijd zitten. Eigen- I lijk zouden we een betaalde kracht I moeten hebben die de administratie- I ve rompslomp verzorgde. Maar er is I geen geld voor. Nog niet tenminste I We zijn er wel druk mee bezig via I sponsors en donateurs, want het I wordt tijd dat we wat meer aan de I weg gaan timmeren. Daar is het nog niet van gekomen omdat onze aan- f -oopfcosten hoog waren. Met zo'n I kleine vereniging als de onze, wan' I zestig leden is weinig, konden wt niet meer doen dan het minimum. Do stappen die wij ondernamen verlie pen er rustig door. Een beetje te rus tig misschien, maar in een periode van opbouw mag je niets forceren. Langzamerhand echter wordt het tijd i .We doorstoten. En dat kan alleen nis je wat geld in kas hebt". Voor die doorbraak ziet Miche1 Stolker een flink werkterrein voot zich. „De beroepsrenner", stelt hij scherp, „heeft nooit genoeg aandacht gehad. Er waren er gewoon te weinig Nederland en die er waren zaten meestal over de grens. Zodoende is de KNWU ingesteld geraakt op ama teurs. Logisch, maar in deze tijd een onhoudbare situatie. Een groep van acht blinde berg beklimmers is er met hun gidsen in geslaagd de hoogste berg van Afrika, de Kilimanjaro, te beklim men. Hier de groep na een geslaag de beklimming op de top (links). In het Wapen van Zeeland i!w' vereniging van vogelliefhebbÈrs °P' gericht. Het doel hiervan is om middel van dia- en gespreksavoiM» c'.e kennis omtrent het kweken verzorgen van volièrevogels te groten. In het voorlopige bestuur n"' gekozen.de heren D. Tolsma, A- Wolf, P. Migielse, M. Maas, - Bekker en M. van Drongelen. Op moment zijn er twintig lede" schreven. Dinsdag komt het bestuur W Behandeld zal worden de naaro de vereniging, contributie en mene ledenvergadering. (Van een onzer verslaggeveIf' GOES De kerkeraad va"'J'p, vormde gemeente te sn« drikskinderen heeft zich bera „jij de vraag of het in overjel^L0|iilei is met de bijbel, om ook de d te ta ais volwaardig gemeentelid ten tot de gezamenlijke vie het heilig avondmaal. Op m -»• heeft de kerkeraad, hiermee v° iiccii ue Jiei Kciddu, j lopend op de eventuele adv! de commissie Eiderenboscn hervormde synode, bevesU antwoord. dorp- Zo zuilen voor het eerst leden, vanaf ongeveer H hoogbejaard toe, aan net a aanzitten. Nieuw zal ook zü avondm aalsgaven deze 5eeLrvorn^ de eigen diaconie van de n 0 gemeente gaan. maar zullen overgemaakt naar de actie Ganzen" van het IKOR. „re op- De reacties op deze m°'lsVjerinf vatting van de avondrus zijn, vooral onder de jeugo. ril X JI—«a/Ja mPil 11 V smsjJf day Tot dusverre kende men I Hendrikskinderen slechts ze..,,j p I iaar een eucharistische ma» j.jjiei is de bedoeling tot een ma viering te komen. „.„tori1 ïn de liturgie 'Rooster1# van Taize en van Huub u Martha Oswald Folter, de weduwe van de vermoedelijke moordenaar van John Kennedy, is vrijdag als getuige gehoord in het proces tegen Clay Shaw. Mariira en haar tweede echtgenoot Kenneth Porter liter bij aankomst in New Orleans. Het echtpaar woont in Dallas. Mevrouw H. T. Spoor-Oijkema, weduwe van de voorm. legercom mandant in Indonesië, heeft in Dan- tumawoude de naamplaat „Gene raal Spoorhoeve" onthuld. De Ge neraal Spoorhoeve is de nieuwe boerderij van de heer W. de Vries, die van 1947 tot 1949 als oorlogs vrijwilliger in Indonesië diende. In het midden op de foto mevrouw Spoor, omringd door leden van het Veteranen Legioen Nederland. De 14-jarige Canadese Martha Njjhuis is aan boord van een KLM-totstel op weg naar Nederland door een met een mes wild om zich heen stekend* 24-jarige Perzische bankwerker uit Toronto aan gezicht, hals en hand» gewond.

de Stem | 1969 | | pagina 10