m DE TUNIEK PAST TREKKE HAAR AAN Italiaanse en Spaanse mode hebben elke vrouw wel iets te bieden IN WEST-BERLIJN ENIGE GROTE REDE NIXON ER N.V- Nixon middelpunt verbindingsnet Morgen begin Europese reis Ik ben het grootst© kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. HOOP NT JFONDS- oproep I ATI EVE HT EKE ERKERS N.V. ministrateur >nds O.Z. Tuniekpakken Spaans temperament Overleg VAN DER GRINTEN N.V. I BON Eregast BE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 De Bevelanden" ale werkplaats „De or gebainidlicapfen te voor de functie van een medewerker ge. in diploma MULO en dministratie, dan wel md diploma, aste dienst met een bekwaamheid, van naand of f 884,tot 'epen de vakantietoe. OW/A WW komt voor 'er. Verplaatsingskos- spaarregeling zijn van aet opgave va® refe- n te richten aan het ts, Lange Kerkstraat taties blijven gehand- Doedig mogelijk voor administratie: 'E, ulo-opleiding en liefst orervaring. trekking belangstelling gestelde eisen te kun- ondeling of schriftelijk eelsxaken 150-7940, Terneuzen. el in Levensmiddelen SWEG 18 NDIJKE termijn zoeken wij een functie vragen wij een van 20 a 24 jaar, m van het praktij kdiplo- ouden. lijks bijwerken van ie ing en het assisteren vervaardigen van be- zichten zal één van ite bezigheden z'!n deze functionaris W* vorden. tan de Directie. terneuzen nctie wordt Xerais' uzen woonachtig isi sen 25 en 35 jaar. wetgeving strekt tot is met uitvoerig® *"^eur gericht aan de dn O.Z., Ginnekenweg in onze toonzalen en g advies over de heden van al onze onzalen zijn ge°P vrijdag van 8-12?" luiten deze uren en op aak. 00)-2 3744 ,Tel. (01180) -5055 (Van onze moderedactie) ROME/MADRID De Italiaan se en Spaanse couturiers onthul len hun modieuze denkbeelden eerder dan de Franse. Ondanks de voortschrijdende „uniformi teit" houdt vooralsnog elke groep een eigen stempel. Als straks de Franse mode bekend gemaakt wordt in al zijn facet ten, zal de gewone vrouw ge rust kunnen zijn. Tussen al die opvattingen is er zeker één die haar past, en die niet eens zo af wijkt van wat zij nog in haar garderobe heeft van een voorbij seizoen! De Italiaanse voorjaarsmode komt tegemoet aan de droom over de Ita liaanse hemel: licht, stralend, zon nig, zorgeloos, in aquarel en felle tinten. Wit en nog eens wit zien we naast doorzichtige grijzen, blauwen, groenen en koralen, maar ook het terracotta van de rode aarde en het diepblauw van de zee komen in de nieuwe collecties voor. Aangezien de lange pantalon nu hèt eerste en laatste nieuws is zien we die dam ook 24 uur van de dag dragen; wijd op de voet, met om slag, versmallend naar boven, maar nooit strak om de knie. Ais vrou welijker tegenstelling zijn er veel blouses en tunieken, elegante acces soires, juwelen, schoenen, shawls en kapsels. Zacht roze wollen crêpe met satijn- finish voor deze redingote van de Italiaanse Valenduro. De ovale mouwinzet is zeer origineel. Het rokdeel van de mantel is onder de hoge fantasieceintuur enigszins ruim aangezet. De tuniek is lang, meestal mouw loos, gesloten met knopen en cein tuur en strikt behorend bij panta lon of (nooit nauwe) rok. Onmis baar bij de wandel-pantalon is de redingote-tuniek, gesneden als een herenjas. Driedelige tuniek-pakken bestaan uit pantalon, tuniek mèt en mantel tuniek zonder mouwen. Als gevolg van deze broekenrage is het tailleur op de achtergrond geraakt. Mantels met bijbehorende japon blijven echter op het toneel, het geen gelukkig is voor de vele vrou wen, die er in deze broeken onvoor delig uitzien! De mantelvoorpanden sluiten dikwijls niet over, maar te gen elkaar aan, hebben een tent model of zijn aangesloten en om gord met de beeldigste ceintuurs (hagedisse-, krokodille- of slange- leer, evenals de schoenen, en ver sierd met metalen fantasiegarnerin gen). Lange, om het hoofd gebon den shawls en turbans, bekronen het modieuze hoofdje. Het cocktail- en klein avondjurkje is getailleerd, zeer eenvoudig van snit en ideaal om juwelen en grap pige accessoires tot hun recht te la ten komen. Alle soorten colliers zijn „in"; vanaf het parelsnoertje en het kleine hangertje tot aan de vele kettingen. Avondkleding is vloeiend: lange plissé pantalons bij geborduurde bo lero's; filmachtige doorkijkjapon- nen en bloomer-pakken met ballon- Pastelblauwe kleuren in het ruit- dessin van een doubleface wollen gabardine voor deze voorjaarsman tel met hoge col. De taille wordt ge accentueerd door een brede cein tuur met gesp van parelmoer (even als de knopen). Ontwerp van Car men Mir (Spanje). broeken tot de knie. Het spreekt vanzelf, dat de pantalonmode de voorkeur geeft aan wollen stoffen: serge, flannel, laiken, veel gabar dine, effen, geruit, met oppervlak testructuur, of bedrukt met figura tieve'en ncxnfiguratieve dessins. De Spaanse haute-couture is nog niet zo bekend ais de Italiaanse, of schoon een der grootste couturiers aller tijden een Spaaiijaard is (Ba- lanoiaiga) De landschapschilder zegt, dat Spanje een eigen coloriet heeft, de couturier zegt dat ook en ziet de vrouw als een bosnimf omgeven door alle tinten groen. Het door de zon verzengde land geeft hij weer in rosse en dorre tinten, maar ju- welenblauw, frambozenrood en wit accentueren het Spaans tempera ment. Hier is de pantalon geen nood zaak, maar blijft gereserveerd voor weekeinde en vakantie. Het ensemble, japon met jasje en met mantel is daarentegen favoriet. Dat jasje (ook van het tailleur) hoeft niet per se zo lang te zijn. U mag uw oude pak dus nog een schouderklopje geven! Het silhouet is soepel normaal getailleerd, wat hoekig van schouders en unaniem kort en uitlopend van rok. Evenals in Italië, ligt de mantel van voren dikwijls slechts met de kanten tegen elkaar aan: heel zo mers maar het vereist wel een vol maakt bijpassende japon. Er blijvens echter ook geknoopte modellen met alle soorten kragen, zakken en cein tuurs. Natuurlijk zijn de jurkjes vloeiend en soepel, geplooid of ge rimpeld en geceintureerd. Het de colleté heeft bij voorkeur en V- of hoefijzervorm. 's Avonds is de vrouw zeer Spaans: zoals de fla mencodanseres met rokken, die aan de voorkant (bijzonder) kort en aan de achterkant lang zijn. Zij wolkt in de plissées, heeft een diep decol leté en een gedrapeerd rugpand. Driedelig ensemble in wit en roze- achtig beige. Dp mouw- en kraag- loze mantel uit doubleface-achtig beige wollen laken met dubbele knopenrij heeft een fantasie-cein tuur en twee zakken met het mono gram van de Italiaanse ontwerper Valentino. Daaronder een lange tuniek met omgeslagen kraag en wijde manchetten evenals de pan talon uit wit wollen crêpe (Italië). i- a Tuniek met pantalon en „kruiden"- kleurig (peperkoek) zuiver wollen gabardine. De tuniek heeft zijsplit- ten, staande col, lange mouwen en is bedrukt met een chocoladebruine cirkel en de initialen E. B. van de Spaanse ontwerper Elio Berhanyer. DEN HAAG Vanaf het moment dat president Nixon zondag zijn eer ste reis als president buiten de Ver enigde Staten aanvangt, staan hem dezelfde verbindingsfaciliteiten ter beschikking als in het Witte Huis of in zijn buitenverblijf. In feite is Nixon gedurende zijn gehele reis het middelpunt van een uitgebreid com municatie-net. Het hefschroefvlieg- tuig dat hem van het Witte Huis naar de luchtmachtbasis Andrews brengt is uitgerust met dezelfde elek tronische apparatuur voor presiden tieel gebruik als de „Air Force One", waarmee president Nixon de reis naar Europa maakt. Een korte zin in de Amerikaanse grondwet „de uitvoerende macht be rust bij een president van de Ver enigde Staten", maakt de president tot een voor zijn land onmisbaar mens. Wetten, tradities en het atoomtijdperk hebben het terrein waarop hij snelle besluiten moet kun nen nemen uitgebreid. Daarom zal president Nixon gedurende de hele reis op elk gewenst ogenblik in direc te verbinding kunnen treden met het Witte Huis, het ministerie van bui tenlandse zaken en het „Pentagon", het ministerie van defensie. De Boeing 707 „Air Force One", het presidentiële toestel, is de afge lopen dagen aangepast aan de wen sen die Nixon voor hem en degenen die met hem reizen op het gebied van comfort heeft, maar telefoon-, radio telefoon- en radiotelexnetten e.d. blijven dezelfde als waarover zijn voorganger Johnson beschikte. De presidentiële auto waar schijnlijk zal Nixon de nieuwe extra beveiligde auto in Europa gebruiken die onlangs in gebruik werd geno men is ook uitgerust met telefoon verbindingen. Een groep „kwartiermakers" van het Witte Huis bevindt zich al in Eu ropa om voor de elektronische ver bindingen met de Verenigde Stalen zorg te dragen, evenals voor de vei ligheid van de president. Deze groep treft ook schikkingen voor de pers vertegenwoordigers die Nixon op zijn reis vergezellen. Het zijn zo'n 200 vertegenwoordi gers van radio, televisie en de schrij vende pers die Nixon op zijn reis volgen. Voor hen zijn twee vliegtui gen gehuurd. Tenslotte is er nog een regeringsvliegtuig met leden van Nixons gevolg. Dit toestel zal in ge val er iets met het presidentiële toe stel niet in orde zou zijn, de Air For ce One vervangen. DEN HAAG President Nixon gaat een bijzonder vermoeiende week tegemoet, als hij morgenochtend uit Amerika vertrekt voor bezoeken aan de hoofdsteden van vijf Europese landen en West-Berlijn. Achtereenvolgens gaat hij naar Brussel, Londen, Bonn, West-Berlijn, Rome en Parijs, vanwaar hij via Rome voor een gesprek met paus Paulus naar Washing ton terugkeert. Op het program voor de reis van acht dagen uit en thuis zijn 40 tot 50 uur uitgetrokken voor gedachtenwisselin- gen met de verschillende Westeuropese leiders. Zelfs de meeste maaltijden zullen worden beschouwd als „werk bijeenkomsten". Tussen de gesprekken onder vier ogen met de regeringsleiders, de grotere conferenties met deelneming van de ministers van Buitenlandse Zaken en de schaarse ceremoniële gebeurtenissen is telkens onge veer een uur vrijgelaten om de president de gelegenheid te geven, de dringendste staatszaken af te handelen. Het publiek zal veel minder van Nixon te zien krijgen dan van pre sident John Kennedy, toen deze in 1963 West-Europa bezocht. Het ver schijnen in het openbaar van het nieuwe Amerikaanse staatshoofd be perkt zich hoofdzakelijk tot de aan komsten, het leggen van kransen en het vertrekken. Persconferenties, die aanvankelijk in Londen en Bonn zou den worden gegeven, zijn geschrapt. Ook een rede die de president in het raadhuis van Schöneberg te West- Berlijn zou uitspreken, gaat niet door. In de plaats daarvan zal Nixon in de Siemensfabriek in West-Ber lijn zijn enige grote reden tijdens deze reis houden. Morgenochtend vliegt Nixon 's mor gens vroeg van de luchtbasis An drews bij Washington naar Brussel, waar hij bij zijn aankomst 's avonds ontvangen wordt door koning Bou- dewijn, de leidende Belgische politi ci en door vertegenwoordigers van de NAVO en E.E.G. Nog diezelfde avond zal de president van gedach ten wisselen met premier Eyskens en diens minister van buitenlandse za ken Harmei. De volgende ochtend zal hij de permanente NAVO-raad bezoeken en daar een korte verklaring afleggen, die misschien zal worden uitgezon den. Na een kranslegging bij het graf van de „Onbekende Soldaat" en een bezoek aan koning Boudewijn, zal de president in het begin van de middag een onderhoud hebben met Jean Rey, de voorzitter van de Euro pese Commissie. Diezelfde middag vliegt Nixon naar het Londense vliegveld Heath row. Met een helikopter reist hij direct door naar Chequers, het bui tenverblijf van premier Wilson, met wie hij in kleine kring het diner ge bruikt en besprekingen voert. Na de nacht in een Londens hotel te heb ben doorgebracht, ontvangt Nixon daar leiders van de Britse conserva tieve oppositie. Vervolgens gaat hij naar Downingstreet 10, de ambtswo ning van Wilson, voor verder over leg met de Britse regering. De lunch gebruikt Nixon als gast van koningin Elizabeth en prins Philip. Voor de middag staat een ontmoeting met een groep Britten uit alle lagen van de bevolking op het program, gevolgd door een gesprek met liberale politi ci en met oud-premier Harold McMil lan. De dag wordt besloten met een (ADVERTENTIE) Mijn naam is'Océ'1400, Vanavond om 20.15 uur (Ned. I) laat ik u zien hoe ik alles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op De 'Océ' 1400, (één van de 24 'Océ' kopieerapparaten), kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. kopieert in uw voordeel de knop klaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 20.15 uur (Ned. I) laat ik u versteld zitten. Verkoopkantoren in: Amsterdam, Den Bosch, Den Haag en Hengelo. f" Vul in- knipTrs^Tor^fr voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1400. Firma: T.a.v.: Adres: Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461 VAN DER GRINTEN N.V., Verkoop Nederland, Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. diner in de ambtswoning van pre mier Wilson. Op woensdag 26 februari vliegt de president 's morgens vroeg naar Keulen-Wahn. Met een hefsehroef- vliegtuig gaat hij dan naar het bu reau van bondskanselier Kiesinger, met wie hij eerst onder vier ogen van gedachten zal wisselen. Later zullen de ministers van buitenland se zaken, Brandt en Rogers, zich bij hen voegen. Het middagmaal ge bruikt Nixon als gast van president Lübke. Voor de middag staat verder overleg met Kiesinger op het pro gram, dat, na een ontmoeting met Westduitse burgers, aan een werk- diner bij de bondskanselier wordt voortgezet. Donderdagochtend 27 februari gaat Nixon weer met een helikopter naar de luchthaven Keulen-Wahn, van waar hij met bondskanselier Kiesin ger en minister Brandt naar het Westberlijnse vliegveld Tempelhof vliegt. Een kranslegging bij het mo nument ter herdenking van de lucht brug en een bezichtiging van de „muur" gaan vooraf aan e'en bezoek aan burgemeester Sehütz. In de mid dag houdt de président in de Sie mensfabriek zijn grote rede. Na het verblijf in West-Berlijn, dat drie a vier uur duurt, reist de Ame rikaanse president door naar Rome, waar hij nog dezelfde dag ontmoe tingen heeft met president Saragat, premier Rumor en minister van bui tenlandse zaken Nenni. Vrijdagoch tend 28 februari worden de bespre kingen met de Italiaanse regering voortgezet. In de middag vertrekt Nixon naar het Parijse vliegveld Orly. Daar zal hij worden verwelkomd door o.a. president De Gaulle. Na een krans legging bij de Are de Triomphe, zal hij een gesprek van twee uur met het Franse staatshoofd hebben, 's Avonds geeft De Gaulle een diner. Zaterdagochtend 1 maart Nixon naar het Trianon-paleis in Versailles voor een verdere gedach- tenwisseling met zijn Franse ambt genoot. Later zullen ook de twee mi nisters van buitenlandse zaken hier aan deelnemen. Ter ere van zijn Amerikaanse gast biedt De Gaulle een lunch aan, waarna het overleg wordt voortgezet. Later in de middag zal Nixon in Parijs een representatieve groep Fransen ontmoeten. Voor de avond staat een diner in de Amerikaanse ambassade op het program, waar aan De Gaulle de eregast zal zijn. Op zondag 2 maart heeft Nixon in de ochtend met ambassadeur Cabot Lodge een discussie over de stand van zaken bij de conferentie over Vietnam. Tegen de middag vindt dan in het Elysée, de ambtswoning van De Gaulle, een laatste gesprek tussen de twee presidenten plaats. In de middag vertrekt het Ameri kaanse staatshoofd naar Rome. Van het vliegveld Fiumicino vliegt hij met een helikopter naar het Vati- caan voor een kort onderhoud met paus Paulus. In het begin van de avond verlaat de president Rome weer, zodat hij diezelfde avond nog (Amerikaanse tijd) terug kan zijn in Washington. Mevrouw Pat Nixon en de twee dochters van het echtpaar, Tricia en Julie, zullen de reis niet meemaken. ken bijzonderheid van het pro gramma is, dat op verzoek van de president ontmoetingen met een re presentatieve groep Uit de bevolking ge°rgani!?erd. Dit gebeurt in »,Bonni RS,me en Parijs. In de hoofdsteden van Engeland, de Bonds republiek en Frankrijk zullen deze speciaal belegde bijeenkomsten, ^aaTV0°r,°-a- schrijvers, zakenlieden, vakbondsfunctionarissen en studen ten worden uitgenodigd, ongeveer til ÏÏLfZZJ" Rome zal Nixon u een bezoek brengen aan een meer algemene receptie die in het Quiri- naai wordt gehouden.

de Stem | 1969 | | pagina 9