OPERS uis breda lissingen wil groot inder wijsareaal PUZZELREIS '68-69 TE MAKEN HET ALLEMAAL EEN [ISRAËL iITA -papier voor uw -pen TAILORS Winnaars uit massa inzendingen MEULEN TAILORS OCOLADE- AOFABRIEK VERGEEL ISTRATIEF VERKSTER R maak ook zo'n ^DROOMREIS naar het Heilig Land V liüiuS Oorlogsmisdadigers XVI Ethiopië Jeugd van nu Antwoord Ziektegelduitkeringen Gaande man Hallo, mijnheer de uil Handig en verstandig Benfica-Ajax diepe droefheid in het Hulst, na een lan„. en lijden, gesterkt door Zieken, onze innig ge. broer en schoonbroer an mevrouw Lossie DE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 r de overledene, die ons Vermeulen neulen ie 1969. r de begrafenis, waarbij idigd, zal plaatshebben 169, om 10 uur in de brordus te Hulst, ziekenhuis, ingang Ta- g 23 februari om 5 uuv oannes de Doper te St.- »een uitnodiging hebben advertentie als zodanig en in Oostende en Gent ie en Chemiserie kking met vetrbeterings- len idrijfsgeest gamma waren bezoldiging us t.h. k ld Frains te leren. oorkonten verkopemsgeest Frans met curriculum vitae bij: braat 50-52 TENDE 1.34-059/716.07 sart a.s. iste *an deze functie zoeken standig kan werken en toerbeurt dag- en nacht- ies kunnen worden ge- van de civiele dienst, 21, Breda. JPAFDELING binnen- een plaats vacant voo een eling geproduceerde êe_' rdineren t.b.v. de an de verkoopcorres- offertes. hoolopleiding nzicht ^soortgelijke fancti^ en afwisselende en 1 ing. Het salaris zal zijn met capacl citaties (niet metba'_ an de chef Personeel fi Rroda (Van een onzer verslaggevers) [jSSINGEN De gemeente Vlissingen wil een zo groot mogelijk aan opleidingsmogelijkheden binnen zijn grenzen tot'stand Len. Dit geldt met name het voortgezet onderwijs voor zowel «ens als meisjes. Ofschoon het Vlissings gemeentebestuur, dat len ander opmerkt in een „onderwijsnota" aan de raad, zegt op [eerste plaats te willen streven naar een aanpassing aan de jatselijke behoeften, wordt bijvoorbeeld ook gesteld, dat de m.t.s. I, tot een streekschool voor Midden-Zeeland kan ontwikkelen. Ijarvoor zal naast de bestaande [lichtingen aan deze m.t.s. ook de lastechniek gezien de ontwik- Ben op industrieel (chemisch) j in Vlissingen-Oost zo spoe- aiogelijk dienen te worden ver- itnlijkt, aldus b. en w. .schoon op het gebied van het Etgezet onderwijs reeds veel in liingen is bereikt, zal bij verdere Iti van de gemeente toch eén aan- Irieuwe voorzieningen nodig zijn, hordt in de nota gesteld. |)or wat betreft het beroepson- Ivijs voor meisjes wordt gedacht [voortgezette opleidingen aan de skoudschool. Deze opleidingen aldus het Viissings gemeen- Jrstuur, in overleg met huishoud- (öien in de naaste omgeving, over verschillende scholen gespreid [tand moeten worden gebracht, menstellers van de nota kunnen niet de stellingen delen van de Stich ting Zeeland, in 'n rapport neergelegd, dat als gevolg van de werking van de wet op het voortgezet onderwijs, de belangstelling voor het lager tech nisch onderwijs zou afnemen. „Het bedrijfsleven toont steeds grote be langstelling voor via een l.t.s. ge vormd personeel", aldus b. en w. die overigens wel stellen, dat het aantal vakrichtingen aan de l.t.s. aan üe behoeften zal moeten worden aan gepast. Het gemeentebestuur zegt voorts graag te willen meewerken aan het voornemen van de minister voor de stichting van streekscholen voor parttime-opleidingen van technisch gebied, mits een dergelijke school zo dicht mogelijk zou komen bij de Vlissingse l.t.s. Deze gemeentelijke school levert niet minder dan ruim 25 procent van het totaal in Zeeland voor parttime-onderwijs in aanmer- Mfcd ÏJ t I Wegens gebrek aan voldoende ge- we meisjes in Italië zelf en om internationale karakter van de ptsehappij te accentueren, is Al w er toe overgegaan een 100-tal '«rdessen uit Engeland, Duitsland Nederland te recruteren. Vorige r" ztin o.a. 29 Nederlandse meis- geselecteerd uit 325 sollicitanten, officieel bij Al Italia in dienst ge- treden. Met de stewardessen is tege lijk het uniform vernieuwd. Het be- staat nu uit een groene deux-p/ce van wol en een zachtgroene wofTcn kamgaren mantel. Tevens werden er een blauw vilten hoedje en schoenen (of laarzen) van kalfleer bij gedra gen. king komende leerlingen, zo schrij ven b. en w. Ten aanzien van het stichten van een l.e.a.o.-school (voor lager eco nomisch en administratief ondérwiis) schrijft het gemeentebestuur, dat vooral hier het al dan niet beschik baar hebben van een geschikt school gebouw van belang is. Voor de middelbaar technische school zal op korte termijn een nieuw schoolgebouw ter beschikking moe ten komen. Door de toename van het aantal leerlingen moet reeds nu van twee schoolgebouwen, waarvan één niet meer geschikt, gebruik moet worden gemaakt. Burgemeester en wethouders van Vlissingen, delen wèl de mening van de stichting Zeeland, dat ten aan zien van het m.a.v.o. en het h.a.v.o. binnen het kader van het structuur plan Vlissingen-Middelburg een af zonderlijke studie dient te worden gemaakt. Zij delen mee, de Stichting dan ook te hebben verzocht een dergelijke studie te maken en daar van zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen. Het gemeentebestuur stelt wel, dat als gevolg van het groeiend aantal leerlingen voor het voortgezet onderwijs, op zo kort mo gelijke termijn een volledig h.a.v.o tot stand zal komen. (ADVERTENTIE) Vliegreis inclusief hotel met volpension. vanaf f 589, -~ £*- Verder keuze uit HONDERDEN andere mo- gelijkheden, o.a.: SPANJE - ITALIË - OOSTENRIJK - Z JOEGOSLAVIË - ZWEDEN j Vraag GRATIS folder aan: P REISBUREAU ST. CHRISTOFFEL MEENT 75 a - ROTTERDAM Tal. 010-13722$ SMIT NIJMEGEN Elektrotechnische Fabrieken N.V. maakt bekend dat overeenstemming is bereikt met Do- minitwerke G.m.b.H. te Brilon (Duitsland), met betrekking tot een nauwe samenwerking tussen de transformatorenafdelingen van de beide ondernemingen. Doel van deze samenwerking is om door een ratio nele werkverdeling op het gebied van de ontwikkeling en fabricage een krachtige maar tegelijkertijd be weeglijke opstelling te verkrijgen. BREDA De puzzelreis '68- '69 is ten einde en de „ritwin naars" zijn bekend. Het aantal inzenders was zo groot, dat de publikatie van de uitslag een week is opgehouden. De eerste prijs is gewonnen door V. v. d. Reyt, Rustlandstraat 13, Breda, die 299 punten verzamelde. Hij wordt er f 150 rijker door. De tweede prijs, groot ƒ50, behaalde A. Elshout, Hertogen laan 128, Oosterhout, met 283 pun ten. Vier prijzen van ƒ25,— zijn verdiend door: J. A. van Gils, Haasdijk 7, Made (259 pnt.), C. G. Verwater, Vismarktstraat 3, Bre da (259 pnt.), J. v. Velthoven, P. C. Hooftstraat 22, Breda (248 pnt.) en A. F. W. Bingley, Baai 21, Et- ten-Leur (245 pnt.). Dertig prijzen van 10,gaan naar: P. J. d'Hondt, St.-Marie, Huy- bergen (237 pnt.); P. H. v. Zun- dert, Raadhuisstraat 6, Hooger- heide (237 pnt.); J. v. d. Heyden, Wilhelminastr. 7, Nieuw-Namen (237 pnt.); Elly de Bruyn, Wern- houtseweg 41, Wernhout, (237 pnt.); Marian Verkooijen, Dreef 33, Breda (237 pnt.); A. H. Staal, Olympiastraat 56, Breda (236 pnt.); M. C. Machielsen, Poststraat 5, Ulvenhout (236 pnt.); T. W. Ha- selager, Eikenlaan 38, Koewacht (236 pnt.); R. H. A. Verster, Car- tier van Disselstraat 12, Breda (236 pnt.); C. van Oerle, Haasdijk 17, Made (233 pnt.); H. Mathys- sen, Ant. v. Dijckstr. 3, Roosen daal (232 pnt.); T. Touw, Haag- weg 341a, Breda (230 pnt.); C. Vermunt, Rode Poort 32, Etten- Leur (229 pnt.); W. J. van Ka- kerken, Lange Bedde 29, Breda (227 pnt.); W. F. K. Engelbrecht, Willem van Oranjelaan 11, Breda (225 pnt.); J. v. Hoogenhuizen, Kloosterplein 10a, Breda (225 pnt.); J. C. D. van Belzen, Dr. Struyckenstr. 122, Breda (225 pnt.); Mevr. Swider, Pastoor Oomenlaan 10, Prinsenbeek (225 pnt.); M. de Visser, Hoogeind 125b, Breda (225 pnt.); O. Pie- ters, Visartstraat 1, Sluiskil (224 pnt.); B. de Boer, Hofstad 5, Gilze (224 pnt.); J. Coppoolse, Dr. En- sinkstr. 2, Halsteren (223 pnt.); J. W. Kerstens, B. Molenstr. 133, Et- ten-Leur, 223 pnt.); J. W. Bliek- But, Zuidlandstr. 32, Terneuzen (223 pnt.); W. v. d. Miessen, Uk- kelstr. 47, Breda (223 pnt.); mej. A. B. J. Huyben, Heuvel 5, Oos terhout (223 pnt.); T. Bernhard, Barbaralaan 16, Breda (222 pnt.); C. v. Diemen, Kerkstraat 39, La- ge-Zwaluwe 221 pnt.); W. P. Naalden, Parklaan 19a, Prinsen beek (220 pnt.); mej. T. de Waard, Zuidwal 34, Geertruidenberg (220 pnt.). Een poedelprijs van 10,is toegekend aan A. J. van Eert, Dr. Janssenslaan 123, Oosterhout, die het presteerde met 67 punten uit de bus te komen. De zoekpartij naar de winnaars heeft aan het licht gebracht dat er heel wat fouten gemaakt zijn met het berekenen van de pun ten. Een andere, veel voorkomen de fout was, dat bepaalde letters te vaak werden gebruikt. Dege nen die menen dat zij een hoger puntenaantal hadden dan de ge noemde prijswinnaars zullen de fout bij zichzelf moeten zoeken, meestal een gevolg van de hier boven genoemde vergissingen. Over de uitslag is geen corres pondentie mogelijk. e? v;ul de aardigste beleidsfiguren in onze heb ik altijd de gedeputeerde A. Kaland bri "hakt de show als het in de ver uiten v^n Provinciale Staten weieens wat te "Velend dreigt te worden. Bezwerend en met i 2"? ®en bedroefde profeet in zijn stem, kan B iï vf"'e'te momenten de Statenleden duide- n dat er grote belangen op de achter- 1,1Pelen belangen waarover hem helaas m ?er Seheimhouding is opgelegd, maar lit Ln,n'ct..mag onderschatten. Mij persoonlijk EL 5ef altijd een veilig gevoel als ik de heer hoor. Kijk, denk ik dan, hij steunt alleen met raad en daad, doen hij gaat T. voor naar dreigende, soms wat wazige i waarin alles goed en gaaf zal zijn. (tldp?1 jammer genoeg nooit de kans gehad I on T ^a'and een eindweegs naar die ver- iws/eiS ,gaan> zodat er altijd een brok fcebl n'e* bevredigd werd, is ach- I-, „even: Maar vorige week gunde hij ons depri ,v.. cbtlge blik op het land van morgen, fel.pr, loens een bijeenkomst van geestver- LtjH CHU de mededeling dat Zeeland i hpuC zóveel parallel lopende belan- petlóat zij feitelijk dienden te worden Sisrh« .0egrï lol een nieuwe provincie. Een rea- (tn Vlsie' dat mag niet worden ontkend. Stel W aueven voor. In dat toekomstland zal de ■s ine aVen 'e Bergen op Zoom de geschie den a's 'orteekhaven van het Sloecom- 7„ eensdrecht wordt zonder slag of stoot euwse vlieevelrt f.t- val ppn cri crnn+iscVi leid, hij wordt zo snel in de gemoedstoestand ge bracht die de Vlamingen „Kolère" noemen. Stel u voor: in Terneuzen hoorde ik twee dames spreken over een advertentie in deze, uw en mijn krant. Die advertentie luidde: „Een beperkt aan tal gehuwde dames, niet ouder dam 40 jaar, kan gedurende enkele maanden bij ons geplaatst worden om te helpen bij de fabricage van flitz- kubussen". Zei de ene mevrouw tegen de an dere: „Ik zal daar gek wezen. Ik ben principieel tegen vivisectie". Waarop de ander verwonderd reageerde: „Aha, waait de wind uit DIE hoek? Nou, ik houd het bij één man, hoor". Wanbegrip is gauw gewekt. Onlangs bezocht ik een politieke vergadering, waarin ook enkele jongeren van die partij aanwezig waren. Als ik jkerhiofWS6 vhegveld. Er zal één gigantisch Jkom areaal z'^n en bet zal nooit meer Ir j da' een Bevelander en een Eigenhei- I eisen ^.euws"Brabantse concurrentiestrijd in lts ,,i ?.e aardappelenpan uitvechten. Wamt een zijn. Eén en ondeelbaar. ■"el CJ ben er warmpjes voor, al was het Wie ..ar,om<lat in dat toekomstland het dwaze Ut ®e'and" aan het eind van de Kreekrak- Jtijd ee,, ?.en verdwijnen. Ik heb dat bordje irkeevt 1'. lnS gevonden, omdat het een grens Welnv i.er "'''I hoeft te zijn en omdat het Jt v. z.e bezoeker van onze gewesten de idee 'er Sn 1 bent gewaarschuwd. Alles wat u lam i l'at doet u in Zeeland. Holland en kunn vreemde". en u niet meer helpen. Gij zijt „in 0 Ibi/jj a?> 'leve lezerschaar (knip-knip) de °n gevoelig wezen. Hij is zo gauw mis- dat vooraf geweten had dan zou ik stilletjes ge rekend hebben op een rel, want de jeugd kan er wat van in de politiek. Maar nee. De voorzit ter vroeg op een gegeven moment: „Wil één van de jongeren even op het belletje voor de ober drukken?" Er snelde een sportieve figuur naar het belletje, doch halverwege de zaal stond hij even stil en wendde zich tot het voltallige be stuur met het volgende manifest: „Moet ik mis schien ook het schoolbord meebrengen?".... Ziet, dit zijn aangepaste jongeren. Maar je kunt het ook anders zien. Wellicht is de partij waarin zij zijn opgenomen wel zó plooibaar en vooruit strevend, dat de heibel die men in progressieve partijen waarneemt hier onzinnig zou aandoen. Het is best mogelijk dat de bedoelde jongeren met evenveel politiek élan een schoolbord zou hebben aangevoerd, als waarmee een lid van „links over rood" een molotovcocktail voor ge bruik gereedgemaakt. Alles is betrekkelijk. Brouwershaven is zenuwachtig aan het worden Het gat dat de naam van Brouwershaven draagt zal in 1970 dicht zijn en dan breekt voor Brou wershaven het tijdperk van de recreatie aan. Nu liet de voorzitter van VVV, de heer W. Terpstra, in een onbewaakt ogenblik het woord „zware kern" vallen. Hij bedoelde natuurlijk, een plaats van betekenis op het gebied van de recreatie, maar aan het woord „zwaar" kleven zoveel bijge dachten, dat misverstanden niet uit konden blij ven. De heer D. van Jelgerhuis, van wie ik al eerder dichtregelen in deze rubriek liet sprankelen, heeft een nieuw vers ingezonden. Het heet „Hommage aan de Westerschelde". Hier volgt het: De Westerschelde is als een blonde, Vlaamse vrouw, door liefelijke lijnen en rondingen gevormd, Haar golven krijgen een ondoorgrondelijk blauw als de wilde wind in woeste warreling haar bestormt. Soms glanst zij in een majesteitelijk zonnelicht, onvergankelijk schoon én onuitsprekelijk wijs. Dan trekt een eeuwenoud verdriet haar glimlach dicht en is haar koninklijk gelaat melancholiek en grijs Mysterieuze Schelde, Vlaanderens wildste minnares tomeloos speels, zo wispelturig en ongeremd. Zij leert ons in haar lokkend deinen Gods schone les: De zee, de vrouw en Vlaanderens leeuw zjin nooit getemd Commentaar van de Rijkswaterstaat: „Waarom niks over de zandbanken Tot slot een vers van drs. W. Dusarduijn, één van de Zeeuwse Kamerleden, die een in onbruik geraakte traditie in ere herstelt: het strijdvers „Perspectief" heet het. „Een mam die niets liever deed dan kraken had een mening over plannen maken. Het Sloeplan noemde hij „kreek 't Kreekrak". De Kanaalzone gaf hij een Sloe-hak. In het Veersemeer zag hij geen gaten om er veel zeiljachten door te laten. Ip zijn kritisch oog was het toerisme slechts een gloednieuw en ergelijk „isme". En dan de industrialisatie Dat achtte hij een vage specultatie. Voor Zeelands kans had hij alles gezet op de algemene ouderdomswet!" TOMASO Vooropgesteld: „Oorlogsmisdaden zijn gewelddaden, niet van nationale maar internationale schande, om dat geen land zich in deze vrij kan pleiten". De heer Hueting heeft via de Va- ra-T.V. 'verteld over oorlogswanda den door Nederlanders gepleegd in Indië. Hij heeft niemand beschuldigd dam zichzelf en is niet van plan na men te jwemen van mede-militairen destijdsnn gelijke positie. Zijn bedoe ling was alleen, openheid om erover te praten, opdat na juist inzicht der gelijke taferelen niet meer kunnen of iiever, zullen gebeuren. Het was dus geenszins om een nieuwe hetze te ontketenen, maar wei om te leren inzien, dat wij niet beter of slechter zpn, als welk oorlogvoerend volk ook. en dit te willen erkennen is niet klein maar groot. Tenzy je in droom land verkeerde, of de moed miste om de feiten onder ogen te zien, was dit trouwens toch geen openbaring. In de krant van 1 februari las ik als reactie op bovenstaand, het ont roerende realistische relaas van de heer Koopman uit Middelburg. Een realisme waarin je de pijn om het gebeurde voelde en betrekkelijk zon der sentiment, wel emotioneel. Hij geeft de feiten weer zoals de heer Hueting, iets uitgebreider. Zeer dui delijk, volledig begrijpelijk schetst hij tevens de oorzaken en omstandighe den, waardoor en waaronder dit alles kon gebeuren, en ik geloof dat de openheid van deze beide heren op zijn plaats is, zoals ook de reactie van de heer Koopman dit toornt. Als je zo'n hel doorlopen hebt, moet het toch wel een verademing zijn je ge voelens, die wel sluimerden, maar nooit geheel werden vergeten, open lijk te kunnen uiten. Vanzelf geen openheid met hravour, maar met leedwezen om het gebeurde, een leedwezen dat bevrijdt. Ook voor _de voor ons verantwoordelijke instanties moet het een kwelling geweest zijn en ik geloof echt wel, dat zij het doodzwijgen met de beste bedoelingen deden, om uiteenlopende motieven. Laten wij de doofpot rustig gesloten houden. In de eersite plaats is er na zo lange tijd practisch niets te achter halen, en wat dan nog als het wel kon? Onze doden keren er niet door weer en gedane fouten worden niet ongedaan gemaakt. Wat wij kunnen doen, is, ons bezinnen om erger te voorkomen en niet van de wal in de sloot geraken. Wat mij niet duidelijk is, is het idee, dat ook de heer Koopman uit. alsof door openheid onze doden of hun teruggekeerde kameraden zouden worden onteerd. Hoe kunnen open heid, waarheid en goede bedoelingen een smet werpen? Géén haar op mijn hoofd zou eraan gedacht heb ben, had ik het niet gelezen, deze gedachte is mij werkelijk een volko men raadsel. U meent dat ik geen verstand van zulke dingen heb? Dan maakt u toch een enorme denkfout, geachte lezer. Ook onze zoon streed in Indië, on der dezelfde omstandigheden. Ook wij hebben na vijf jaren van doodse •stilte, de wurgende angst gekend, wat er na die vijf jaren nu weer in Indië met hem zou kunnen gebeuren. Ook hy schreef in de waanzin van die omstandigheden tot onze ontzet ting: „Wij schieten alles kapot van die alles wat beweegt!" Ik hoop dat hij tot zyn dood het antwoord niet zal vergeten, want begrip houdt nog geen goedkeuring in. En nu vraag ik my in ernst af, zijn onze doden niet meer geëerd door mild menselijk medeleven in deze, zonder de feiten goed te keuren? Was de smet op ons nationaal bewustzijn niet groot genoeg door de zuiveringsactie vlak na de overgave? Hoe erg ik het ook vind, wat er in Indië gebeurde, toch verbleekt het mijns inziens bij het gebeuren hier, om de doodeen voudige reden: le. dat wij hier niet bedreigd werden, 2e. omdat niet verterende angst voor dat onbekende land ons bezielde, 3e. omdat geen dood of marteling in elke hoek loerde, maar wij alleen handelden in een mateloze haat en overwinningsroes, die schuldig en onschuldig op één hoop gooide. Ver der hierop ingaan is niet nodig, om dat ik mag veronderstellen, dat ie dere Nederlander die zien en lezen kan, ervan op de hoogte is. En moet nu datgene wat goedbe doeld begon, soms weer op mensen jacht uitlopen? Ik ben overtuigd dat deze goede bedoeling aanwezig was bij de heer Hueting en de Vara die het uitzond. Met boven aangehaalde zuivering (ik oordeel niet en zou het evengoed willen begrijpen) hebben wij geleerd te levetn, de wetenschap van Indië zullen wy ook wel overle ven. Maar laten wy in hemelsnaam de mensen die deze hel doorliepen en wie weet, verkeerd handelden, niet opnieuw de angst aanjagen door de gedachte gegrepen te worden. Zij hebben genoeg aan hun eigen weten, dicht die doofpot. Aan de jongens van toen, de mannen van nu, zou ik willen zeggen, laat u niet in de war brengen door wellicht goedbedoelde, maar in wezen toch eigenlijk klein zielige verweer, zo van: „Jij hebt ook gezeten voor een of andere on gehoorzaamheid". of „Maak er Saté van", zoals een dame schreef. Alle pijn over het gebeurde ten spijt, lie ver geen saté, alleen al om onze lie ve onschuldige kinderen. Praat er. nu het toch publiek is op een gunstig moment met vrouw en grotere kinderen over, zij zullen u begrijpen, zeker onze jeugd. Jeugd wil gemeente oprechtheid en al zijn zij in hun jeugdig onthousiasme vaak nogal onbesuisd, in de grond zijn zij ook erg gevoelig, bijzonder waar het leed en recht betreft. Weest u er echt niet bang voor om te praten, wellicht zullen zij niet minder, wat u misschien vreest, maar nog meer van u gaan houden, om het leed dat u onderging in die waanzinnige tijd, en de lange bange jaren daarna, waarin u alles alleen moest dragen in stilte. Vervolgens een hartelyke groet en daink aan dat lieve verpleegstertje van toen, wellicht mevrouw van nu, die zo fel partij trok voor de haar destijds toevertrouwden. Ik duld dat niet, zegt zij. Je hart wordt gewoon verwarmd als je bedenkt dat ook je eigen kind bij haar kudde geweest kam zijn. Ik ben het volledig met u eens mevrouw, maar dat zullen wij alleen bereiken, als wij ndet weer in een onderlinge spraakverwarring ge raken. BREDA M. ELZAS-GROOT Naar aanleiding van perspublica ties rond het Kon. bezoek aan Ethio pië zou de indruk gewekt kunnen worden bij degenen, die niet beter weten, dat in Ethiopië alles koek en ei is en dat keizer Haile Salassie (het moet gezegd worden, hij heeft zijn verdiensten) een van de meest sociaal bewogen staatshoofden ter wereld is. Maar zo is het niet! Ethiopië is feodaal, arm en ach terlijk. De keizer mag dan al geij verd hebben voor de ontwikkeling van zijn volk; de resultaten zijn tot op heden bijna uitsluitend ten goede gekomen aan een intellectuele élite die op een feodale manier de lakens uitdeelt. Wat heeft deze élite met de keizer aan het hoofd tot op heden gedaan om de resterende 95 procent van .,hun" volk uit de ellende van armoede, analfabetisme, ziektes en achterlijkheid te verlossen? Men kan toch moeilijk stellen, dat het hier om een jonge Afrikaanse staat gaat, met alle „kinderziekten" van dien. Ethiopië bestond als natie reeds voor onze jaartelling! En Haile Salassie is toch wel iets langer dan een blau we maandag dictator van Ethiopië. En waarom niets verteld over de veertiende „provincie" van Ethiopië, te weten Eritrea? Eritrea, een voor malige Italiaanse kolonie, die na de status van mandaatgebied van de Verenigde Naties gehad te hebben, uiteindelijk bij Ethiopië is gevoegd, zeer tegen de wil van de bevolking. Waarom ook niet meer aandacht be steed aan de twijfelachtige rol van de HVA (Handels-Vereniging Am sterdam) in Ethiopië? En hiermee be doel ik de uitbuiting door de HVA van de Ethiopische arbeiders. Als zij nief worden uitgebuit, behoefde de auteur van het rapport, dat-gericht werd aan de internationale vakbonds organisatie ILO, over de arbeidssi tuatie bij de HVA in Ethiopië zijn naam niet geheim te houden, bang voor represailles. Uit dit rapport, dat uitvoerig is be sproken in De Nieuwe Linie van 5 oktober 1968, blijkt zeer duidelijk, dat de HVA. die ook nog meent „eeri wezenlijke bijdrage te leveren tot de vooruitgang van ontwikkelingslan den" haar Ethiopische arbeiders uit buit en laat uitbuiten door tussenper sonen. Uit het rapport komt bijvoor beeld naar voren, dat de HVA de laagste lonen betaalt van alle grote suikerplantages in Afrika en dat men gedwongen is te kopen in winkels van de HVA. Men lokte mensen naar Wongi met de belofte, dat het dag loon 10 ad 15 Ethiopische dollar zou zijn. Uiteindelijk werd slechts 0,75 Eth. dollar betaald. Door het inscha kelen van capoos (een soort koppel bazen) bij de werving van personeel, schuift de HVA de verantwoordelijk heid van zich af en stelt dat de ar beiders geen werknemers zijn, doch onafhankelijke arbeidscontractanten. Door deze en andere 'maatregelen bedrijft de HVA een niet te ontken nen vorm van neo-koionialisme. BAARLE-HERTOG C. J. M. VAN GILS. Ook in Rijsbergen is het carnaval geweest, een mooie optocht, er is ge dronken, gesprongen en gedanst, ie dere avond, echte leut is er geweest, op een manier waar wy bejaarden, met een tevreden lach eens naar konden kijken. Laat ons oudere men sen hoogachting hebben voor de jeugd van thans. Het is ndet alleen de leut die ze gemaakt hebben, maar eT is gezorgd, voor een mooie maandag middag voor de kinderen, dat komt niet allemaal van zelf. De bejaarden hebben ze, zoals ook andere jaren, een mooie middag bezorgd, waar zij veel tijd aan hebben moeten beste den. Het spel, de zang, muziek en de komische bakken, de tractatie, het was allemaal af. Toen wij bejaar den weer naar huis stapten, hoorden we niets anders dan, wat was het een mooie middag. We waren niet be jaard meer, we voelden ons jong. Ook de raad van elf en hun prins, waar ze trots op kunnen zyn, heb ben heel hun vrije middag voor ons oudjes opgeofferd, ook zij hebben met hun zang en darns bijgedragen tot dit succes. De jeugd die zo veel voor de kinderen,1 en de bejaarden cfoet, kan het niet anders dan ook eerbied hebben voor hun vader en moeder. Bejaarden laat het ons ééns zijn met de veranderingen die door de jeugd worden verbeterd. Dan worden we nooit oud. RIJSBERGEN C. v.d. HEIJDEN. Via o.a. advertenties vragen H. H. werkgevers dienstwillige mensen, meestal; Schapen met vyf poten Koppernick's met de helm gebo ren wonderkinderen. Nette vertegen woordigers in oud roest op l.t.s. ni veau gezien doctorandi voor de adresseermachine, krantenbezorgers met mulo-A. Meesters in de rechten voor het ponskaartsysteem, plaatse lijke verslaggevers met het talent van een Vestdyk en meer van die adembenemende eigenschappen. Werkwilligen reageren, leggen hun levensloop bloot, strip-teasen voor een zieledokter, en wringen zich in allerlei bochten ten overstaan van hun aspirant-broodheren. Soms slaagt de gedienstige gokker maar meestal is hij niet uit het goe de hout gesneden, hy mist enkele mysterieuze eigenschappen, heeft geen blanke pit, de kleur en lengte van zijn haar zijn niet volgens mon ster, zyn oogopslag en manieren zijn te onbevangen. Hij morst as op het carpet, zijn levensloop is ontsierd door kleine stoutigheden. De sukkel- wordt afgewezen met het cliché smoesje „dat in de vacature alreeds voorzien" Een klein melo-dra- ma! Maar hy krygt- antwoord en weet waaraan en waaraf, want iedere werkgever die via advertenties of anderszins sollicitanten uitlokt deelt „tot zijn spijt enz. enz. mede dat (en vul zelf maar in)" misschien (maar nog niet eens zeker), wordt slechts een pro-milie van de sollici taties niet met een dergelijk schrij ven „bekroond". ROOSENDAAL J. v. H. Het is schandalig dat larwl waar zoveel aan ontwikkelingshulp wordt gedaan, nog zulke toestanden bestaan» met een land van zulke goe de sociale voorzieningen, waar wij uiteraard iedere week van ons week loon aan meebetalen. Maar als j© ziek wordt of veel ziek bent, laten ze je rustig wachten met ziekten uit keringen, liefst zo wat 14 dagen. Als of een gezin die periode niet moet leven, en zijn kruidenier, slager, huur enz. enz. niet moet betalen: „Het warme nestje van welvaart noemen ze dit. Ik heb een rugopera tie ondergaan, maar neen hoor, voor 50 pet. gaan werken in de bouw en als de werkgever geen 50 procent werk meer voor je heeft, en je dan zelf maar weer probeert voor 100 pro cent te gaan werken en na een pe riode werken gaat het niet meer, krijg je te horen - „je had niet voor 100 procent moeten gaan begin nen". Ik dacht dat het de praktijk anders lag: mijn vrouw heeft 10 ope raties ondergaan, dus je kunt geen week zonder geld. Ik schrijf niet om medelijden op te wekken. De goede instanties die willen helpe,n zou ik niet graag krenken, maar die zijn er zo heel weinig. Ik wil alleen duidelijk maken dat deze beroerde omstandigheden toch nog bestaan. Er zijn bepaalde groepen die 15 x zoveel verdienen als de doorsnee ge wone los arbeider die ook naakt in de wereld kwam, met minder verstand, dus daarom maar rond moet ko men met iö x minder loon» als die gene die meer verstand hebben. Is dit eerlijk met zo'n groot ver schil? Doodziek wordt je er van. BREDA J. WILLEMSE In uw blad van dinsdag j.l. heb ik met enige verwondering het ar tikel met commentaar van het R. R.K.V.V.U. bestuur gelezen. Waarom zo?, zou ik willen vragen. Het was het Internos bestuur bekend dat trai ner Timp, na dit seizoen met de trai ning bij R.K.V.V.U. zou stoppen. Het was het Internos bestuur ook bekend dat er meerdere kapers op de kust lagen om deze trainer voor hun club te contracteren. Het contract van trai ner Timp liep tot 15 juü a.s. en deze zelfde Timp had aan R.K.V.V.U. volgens zijn gegevens, geen enkele toezegging gedaan om bij R.K.V.V.U. te blijven. Hij was dus volkomen vrij in zijn doen en laten en 't was van het Internos bestuur dan ook volkomen correct dat zij contact met Timp opnamen, andersom had misschien hetzelfde kunnen gebeu- ren. Alleen verwondert het mij en valt de houding van het Unitasbestuur mij tegen dat zij de man, aan wie zij toch zo veel te danken hebben van „dessertie" beschuldigen. Heeft de ze zelfde man, na een prachtige staat van dienst als voetballer bij hun club, en de laatste jaren als trai ner, hun elftal niet tot de hoogste re gionen gebracht? Is dat nu de dank voor een man die zo ontzettend veel offers gebracht heeft voor Unitas en die de laatste jaren bejubeld werd door heel Leur? Ik vind het jammer dat het Unitas bestuur u de zaken laat zien als een concurrentiestrijd. Het Internos-be stuur is zich dan ook niet bewust, iets verkeerds of onsportief gedaan te hebben, omdat trainer Timp nu toevallig bij Unitas is. Mag deze man, die dan toch volkomen vry is, iets doen, dat voor hem het aantrekke lijkste is? ETTEN-LEUR JOS. v. KUIJCK secr. Internos Aan de Bredanaar Kartner (en Du- reco) hedenmorgen aldus vermeld in „De Stem" zou ik graag 't volgen de willen zeggen: de kinderen vol gen met zoveel plezier de Fabeltjes krant van de heer Chanowski waarom moet ons nu via de grammofoon plaat en dus de radio uw gees teskind worden opgedrongen. Wan neer u uw kinderen graag uw tekst laat zingen, dan is dat uw goed recht. Er steekt geen kwaad in. 't Is hoog stens dom en plat. Maar dring niet door in onze huiskamers. BREDA L. MEIJERS. Men heeft vernomen dat de A.O.- W. en de A.W.W. is verhoogd met 5 pet. met terugwerkende kracht van af 1 jan. '69 in verband de prijsver hogingen. Ook de werkgevers heb ben spontaan gereageerd door haar werknemers een duurtetoeslag toe te kennen van 5.5 a 6,5 pet. Maar jam mer genoeg is er nog een grote groep die het zeer moeilijk hebben, name lijk de 63.000 werklozen die uitkering genieten van W.W. of W.W.V., ook voor deze mensen zou het niet meer dan billijk zijn dat ook zij een extra duurtetoeslag zouden worden toege kend. Nu zegt u bij het lezen van dit stuk dat kost ons land miljoenen, terecht waarde lezers, maar deze centen zijn juist goed besteed dit is toch beter dan miljoenen aan het buitenland weg te smijten, dan is totaal nutteloos. Het spreekwoord zegt eerst je eigen mensen en dan anderen. BREDA J. j. VREIJSE Wekelijks erger ik me enkele ke- re-n aan de t.v.-kritiek van de heer JN.K. Het door hem grootgeschreven Benfica heeft tegen het door hem klemgeschreven Ajax in eigen huis het onderspit moeten delven. Miin- !!!eL, ^Sebio Jmet een heel grote hoofdletter en dit eerbiedig uitgespro- wW or, Meneer Eusebio eeft nu dan Cruijff zonder meneer en zonder eerbied twee doelpunten zien scoren. En u meneer NR hebt gekopt^ ZOV6elSte keer 1,1 eige« doel TETERINGEN jo

de Stem | 1969 | | pagina 5