Jonge studenten leiden in Leiden reisbureau met 6 miljoen omzet Volksdans in verdomhoekje DE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 sfor- j ge- t. De oezig plete n het erva- g met H2S, ctieve werk- elek- trisch naast deel I erlijk. onze een der a. d. PN, neels- /ereld- 10 man ën, n.l. toffe n, en. Zij singen- n, een ds. De ien uit- voedingsmidde- merken horen irt echter ook kende industrie chnisch advies industrie. Hun ijke, biedt alle /an meet af aan ing te Sas van evenmin als de REAU IJZERGIETERIJ en •heen idelbürg if deling unctionaris. aie Yd houdend ma en vaarais' |l Een van de vervelende onderdelen van de programma's voor de jeugd" op ijl televisie is de play back laminste als daar gebruik van Inrdt gemaakt door weinig Iproutineerde zangers/ lisgeressen/groepen. Je weet Ik!: de zanger is al begonnen 1st het bewegen van zijn lippen en de plaat moet nog :t worden. Het geluid hoor ■;tpas als de zanger aan zijn |»'tede zin toe is. |l Je krijgt dan het volkomen verwrongen beeld van een leeds nerveuzer wordende lirtiest" die wanhopig probeert lit juiste ritme van zijn eigen slaat te pakken te krijgen maar Bear vanwege het gebrek aan paring nooit in slaagt. En li hij het ritme en de woorden 1 eens goed gebruikt, dan brdt zijn aandacht tijdens de bame we] ergens anders op pvestigd, waardoor de „man in aid" weer de kluts kwijt raakt. i Enzovoort, enz. Het -is een affaire zonder eind, want er fomen steeds nieuwe groepen, die 1 geen camera-ervaring libbend) hun eigen plaat Ivoorbij" zingen. The Free p van Keep in touch een prdienstelijke opname maakte bijvoorbeeld, leverde onlangs p de Belgische tv wei een forse bi-reclame voor een van zijn pen. Zanger Roy Nichols zingt piet alleen in dat liedje; hij [raat ook nog. En daar ging s goed fout. Op een n moment liet hij zich in fielesmart op zijn knieën vallen. natuurlijk al pratende. Het vervelende was dat de „plaat" pas begon te „praten" toen Roy N. in beeld al lang en breed afscheid van zijn schat had genomen. Niet best natuurlijk. Daarom wil ik pleiten voor het Engelse systeem. De groep is wel in beeld, maar wandelt of springt of ligt terwij] de plaat gedraaid wordt. Het in Nederland gebruikte systeem betekent te vaak een grote afgang voor de „boys" die het toch zo goed bedoelen. En die de televisie bijna net zo hard nodig hebben als de radio. Want laten we ons niet vergissen. Ook de radio is voor iedere artiest onmisbaar, wil hij „doorbreken" Een plaat moet dikwijls gedraaid worden, wil h]j bekend worden. Daarom ook al zijn de plannen voor Hilversum 3 (zie de 20Wij-pagina van twee weken geleden) voor veel bands ..verwoestend". Wim Noordhoek, die het uitstekende programma „Help" presenteert, vrijdagmiddag op Hilversum 3, bekijkt de zaak van de andere kant, maar vindt een muziekzender, zoals Hilversum 3 toch ook „ontzettend noodzakelijk" De VPRO (voor welke omroep Wim Noordhoek werkt) verleent geen medewerking aan de plannen om Hilversum 3 om te vormen via het „third program-idee" van de BBC. „Uit protest tegen deze maatregel van de hoge omroepfunctionarissen", zegt Wim Noordhoek. „Uit protest tegen de verbrokkeling van het plan om van Hilversum 3 een muziekzender te maken; een plan dat zelfs afkomstig is van de VPRO. Ik ben er zelf nog voor naar Radio-Luxemburg geweest. Goede „muziekprogramma's" zijn enorm noodzakelijk. Het is zwak om de muziek voor de massa aan Veronica over te laten. Het is zeer goed mogelijk om uitstekende muziekprogramma's te maken. Kijk maar naar BBC I, Luxembourg, de piraten. Het is te gek om Hilversum 3 als culturele zender te gaan gebruiken Juist op de plaats van de muziekzender, die niet zonder de continuïteit en het duidelijk herkenbare geluid kan". Achter deze maatregel van de „hoge omroep-functionarissen" gaat duidelijk de angst voor ontzuiling schuil. Het was de bedoeling dat muziekzender Hilversum 3 na een overgangsfase door een .onafhankelijke instantie" zou worden gebruikt. Een instantie die niet gebonden zou zijn aan een van de „zuilen" Kortom, dat zou het begin van de ontzuiling hebben betekend en daar past men voor. Schandalig I E. L. Ferre Grignard nog steeds veelgevraagd. De Kinks hebben op hun singles altijd dat aparte «Meertje'' gebracht, dat door SJWiand kon worden nagebootst. seJ van hun werk is gecoverd. uitstekend, maar het •sfeertje" ontbrak; het enigszins ïï.e> het slome. „Sunny futernoon" betekende voor The wits het hoogtepunt, «wellrespected Man" en „Dandy" )r°[en.°ok uitschieters, maar - niet in die mate als 'j. ,y Afternoon", waarbij je L j1 languit op het strand e hete zon voelde liggen, of wns nSs de kant van de !"ihei(feW00n genieten van °P hun l.p.'s is het nooit zo uitgekomen Ray Davies 20 leek het althans jiJhts enkele keren een dergelijk 1 n u u,rfven' OP de laatste P. hebben de Kinks afgerekend Gri ai „tabeitje". „The Village hecOL servatiori Society" di. tl 1 sfeertje vooral op Do k kant weer helemaal of w plaat ademt de rust, Kinn« verlangen daarnaar. De ihen terug te willen all,lW,oeger tijden, toen het P®aal nog niet zo druk was tato» save tudor houses, antique the Land billiards Preserving a ways from being abused"). Op de sterke tweede kant van deze l.p. spreken „Phenominal Cat" en „Wicked Annabella" wat dat betreft duidelijke taal. Verwacht bij The Kinks geen moeilijke soli, allerlei elektronische toestanden. Het is op een zeer plezierige manier „recht op de man" af. En dat op die lekkere, luie, slome manier, die zeer aanspreekt. Een plaat, die bij niemand mag ontbreken. (Pye records NPL 18233) „De Ferre Is back" Op stereo nog wel Een oude l.p van de „mysterieuze" Belg Ferre Grignard, destijds op mono opgenomen, is door Fontana omgezet op stereo. En dat tot plezier van veel mensen, want deze plaat wordt uitstekend verkocht. Meer dan een jaar was hij niet te krijgen in de winkels. Ferre Grignard blijkt terecht nog een veel gevraagd man te zijn Deze „self-made-stereo" l.p is het luisteren meer dan waard. Over „Drunken Sailor", „Ring, ring, I've got to sing", „The Zoo" enz. hoeven we niet uit te wijden. De nummers zijn bekend genoeg, evenals trouwens de kwaliteit van „De Ferre". (Fontana international, stereo 858088 FPY) b In een statig herenhuis op Rapenburgh in Leiden, waarin op de benedenverdieping de studen tenmensa gevestigd is, wijzen pijltjes bij de trap, met het onder schrift NBBS, de weg naar een van Nederlands grootste reis bureaus (omzet zes miljoen). Het is ook een uniek reis bureau. Het wordt uitsluitend door studenten geleid, die daarvoor een jaar lang hun studie laten liggen. Buiten de onkostenver goedingen ontvangen ze geen geld. Ze worden bijgestaan door gepensioneerde medewerkers, die wel gesalarieerd zijn. Elk jaar wordt in oktober - november een nieuw bestuur gekozen. Alleen studenten die hun kandidaats gehaald hebben in de economie of rechtenstudie komen hiervoor in aanmerking. Thans hebben zitting in het bestuur, dat een volledige dag-, laak heeft: Hans Visser 't Hooft, President, 25 jaar-rechten-Leiden; Roelf Rogaar, Quaester-rechten- Leiden-24 jaar; Jan Panman, hoofd afd. hotels-rechten-Leiden 21 jaar; Rod Neuter, hoofd-afd. Holland, 21 jaar-economie-Groningen; Rob Boon, hoofd afd. Europa- wintersport-23 jaar-rechten- Utrecht. Via het „N.B.B.S.", het Nederlands Bureau voor Buiten landse Studenten betrekkingen, kwamen in het kader van een uitwisseiingsprogram, gesloten tussen NBBS en het Russische bureau „Spoetnik" vorige week donderdag 25 Russische studenten naar Nederland voor een veer tiendaags bezoek. Dit is een van de veie in het oogspringende activiteiten die de NBBS sinds zijn oprichting in 1927 organiseert. Naast zijn oorspron kelijke doelstelling Nederlandse studenten met buitenlandse stu denten in contact te brengen verzorgt het bureau voor zo'n 60.000 studenten per jaar uitge breide programma's zowel in de zomer als in de winter. Rob Meuter en Floris Croon ver tellen over het ontstaan van het reisbureau: „Het begon allemaal in 1927 toen een student per spoor naar Polen wilde en de reis niet kon betalen. Bij meer dan 16 personen evenwel verleende de spoorwegen :en groepsreductie. De 15 andere studenten werden snel gevonden. Hetzelfde gebeurde nogmaals met een reis naar Duitsland. Van dit basisprincipe; het individueel bij elkaar brengen van studenten om daardoor groepsreducties te verkrijgen, gaat de NBBS nog steeds uit. Na de oorlog nam de organi satie een grote vlucht. In 1947-1948 ging men gebruik maken van de libertyschepen, die in het kader van de Marshallhulp op Neder land voeren. Met subsidie van de Nederlandse staat voeren studenten mee naar de V.S., tei bevordering van het internatio naal studenten contact. 9 Momenteel is voor het NBBS, deze scheepvaartfase met Amerika voorbij. Vorig jaar september meerde voor het laatst een schip uit Amerika af in Amsterdam. Er wordt nu alleen nog gevlogen op Amerika. Door de hoge bezettings percen tages kan NBBS dit goedkoper doen dan andere reisbureaus. Gaat men voor een educatief doeleind naar Amerika dan wordt de reis nog goedkoper. Het bu reau heeft nu chartervluchten naar zowat alle delen van de we reld. Dit grote pakket is mede mogelijk doordat tevens buiten landse studenten via hun organi saties hiervan gebruik maken. Al deze organisaties hebben een boe- kingscompetent op eikaars ver voer". Waarom laten studenten voor deze job een jaar hun studie lig gen? Floris: „Het is een geweldige uitdaging om op zo'n leeftijd pro deo een directeursbaan van zo'n groot reisbureau te bezet ten. Je leert zo ontzettend veel in de praktijk. Je tracht tot een waardering te komen van je eigen capaciteiten, je krijgt een inzicht van wat jezelf presteert". 9 Rob Meuter voegt er aan toe: „Het ene moment loop je met kopjes en glazen, het andere mo ment loop je met contracten van DC-8 charters. Kijk, dat is het aardige ervan. En daarnaast heb je gewoon een overdreven enthou siasme. Het geeft je bovendien een extra voldoening als je qua boekingsaantal het tweede reis bureau van Nederland bent met een omzet van 6 miljoen en vierde of vijfde in vergelijking met de zusterorganisaties in de wereld, die met professionele krachten werken". 9 Floris; „Kijk bij ons zitten alleen professionele mensen tussen het bestuur en de sekretaresses. De continuïteit wordt verder ge waarborgd door een adviserend orgaan waarin onder andere zitting hebben: Prof. Zijlstra, Ir. Lohman, Mr. Plantinga, Prof. van Rooy. Tweemaal per jaar hebben we een vergadering, tijdens welke vragen gesteld worden over het beleid. 9 We werken hier in Leiden constant met 40 man. In de zomer werken voor ons, verspreid over heel Europa, zo'n 400 man. Die worden gekozen uit 2000 aan meldingen. Naast het hoofd kantoor hebben we een tiental bijkantoren verspreid over Nederland plus een in New York. 9 Dit jaar wordt op het NWIT in Breda een balie geopend, het volgend jaar een in Maastricht. We bezitten twee hotels in Nederland, te weten in Amsterdam en Rotterdam, een in Parijs en Londen, twee in Italië en drie in Spanje. Voor de wintersport hebben we 13 projecten verspreid over Italië, Noorwegen, Zwitser land en Oostenrijk, waar we dit jaar zo'n 1000 boekingen voor gehad hebben. We organiseren er ook de studen- tenskikampioenschappen". 9 Rob Meuter: „Een groot succes zijn ook onze Volks wagen bustours, waarbij 1 Ned. student met 6 Amerikaanse college meisjes door Europa toert. Men kan een keuze maken uit 12 verschillende routes. In de programma's' zijn alleen de hotels gepland. g Onze nieuwe educatieve reis sector heeft een grote afzet. We zijn de eerste organisatie, die een boekwerk uitgeeft over alle educatieve mogelijkheden in Europa. 9 In Amsterdam bestaat sinds een jaar het opvangcentrum, LIDO, voor buitenlandse studen ten, dat geopend is in juli en augustus. Zonder noemenswaar dige publiciteit hebben rond 26.000 studenten dit centrum bezocht. Uit, opiniepeilingen is gebleken dat Nederland „in" is in Amerika. Dit jaar worden zo'n 350.000 Amerikaanse jongelui van 16 tot 25 jaar verwacht. Zij kunnen overdag in het LIDO inlichtingen krijgen over hotels e.d. 's Avonds is het een trefcentrum voor hen; er worden films gedraaid, lezingen gehouden en er kan worden gedanst. Voor dit jaar hebben we grootse plannen in voor bereiding. 9 Onze Oost-Europese sector ondervindt momenteel de grootste groei. „Elk jaar zo'n 600 stu denten. De toerleiders spreken Russisch. Het zakendoen met Russen is erg moeilijk. We werken met het reisbureau „Spoetnik" met een gesloten beurzen systeem, omdat de Russen zelf geen geld mogen uitvoeren en de roebel weinig waard is. Het begrip student is in Rusland ook heel anders; iedereen die een cursus volgt, al of niet naast zijn beroep is een student. De reizen van deze studenten worden voor drie kwart door de staat gesubsidieerd. 9 De groep Russische studenten, die donderdag zijn aangekomen zou oorspronkelijk vorig jaar komen. Door de inval in Tsjecho- slowakije op 22 augustus werd het geplande programma in de war gestuurd. De mensen weigerden hun medewerking. Wij waren voorstanders om de Russen toch te laten komen. En dat om twee redenen: De mensen waren daar ons inziens verkeerd voorgelicht over de preciese oogmerken van de inval. Wij zouden ze van de Westerse indruk op de hoogte kunnen stellen. De Russen zouden hier bovendien zien hoe de mensen in het Westen reageerden op deze inval. 9 Maar ja, na ruggespraak met het adviserend orgaan, ging het toch niet door. We kregen nu het bericht van de aankomst ruim een maand geleden. Het is niet lang om een zo goed mogelijk programma op te stellen. Toch zijn we er, dacht ik in geslaagd. Het program voor hen bevat vooral toeristische en educatieve elementen. Daarnaast zijn we erin geslaagd toegangskaarten te ver sieren voor de wereldkampioen schappen schaatsen in Deventer. Dat was leuk, konden de Russen hun landgenoten aanmoedigen. g In het programma hebben we nog ruimte overgelaten voor individuele aktiviteiten. Bij hun aankomst krijgen de Russische studenten een enquêteformulier waarin ze kunnen invullen wat ze graag willen zien. De laatste keer dat we het deden kwamen wensen naar voren om de staats mijnen te bezoeken, een zieken huis, een toneeirepetitie. Door de medewerking van veel instanties kunnen we hierop flexibel reageren. Er komen ook discussieavonden. Er zijn meestal studenten bij die Duits spreken. We hebben trouwens ook tolken". 9 Het NBBS heeft geen enkele binding met politieke groeperin gen of studentenverenigingen. Deze uitstekend georganiseerde vereniging stelt zich uitsluitend ten doel een dienstverlenend bedrijf te zijn voor studenten zonder winstoogmerk. 9 Al degenen, die een voortge zette volledige dagopleiding heb- hen, die niet gesalarieerd zijn, en tussen de 16 en 30 jaar oud zijn, kunnen er gebruik van maken. „Volksdansen zit in het verdomhoekje". Mensen die zich met deze vorm van kuituur (want dat is het uiteindelijk toch) bezighouden, vinden dat. Zij, die nooit volksdansen, zullen het niet zeggen. Of ze weten er niets van, of het interesseert ze niet. Het komt doodeenvoudig niet in ze op zich over het wel en wee van de volksdans druk te maken. Tenzij ze er door volksdanspropageerders mee worden gekonfronteerd. De kritiek, die dan over het volksdansen los komt, moet' in de oren van de beter-wetenden wei een beetje cynisch klinken. Ais je over volksdansen begint tegen mensen die er niets of weinig vanaf weten, kombineren ze dat gauw met de AJC. Maar al te vaak wordt gedacht dat volksdansers min of meer geschifte mensen op wollen sokken zijn. Dat is het idee van mevrouw T. Laanen-van Splunder (25) uit Vlissingen, leidster van de Folkloristische dansgroep Vlissingen. Volksdansen vindt ze iets geweldigs. Ze is ervan overtuigd, dat er genoeg mensen zijn die groot plezier in volksdansen zouden hebben, als ze maar eenmaal zo ver te krijgen zouden zijn dat ze ermee begónnen. Vandaar, dat ze zich uitslooft het volksdansen populairder te maken. Dat houdt in dat ze tevens voor de opgaaf staat* het „wollen-sokken-idee" de wereld uit te helpen. •De AJC is verdwenen. De wollen, geitenharen sokken zijn gebleven. Deze praktische voetenwarmers is blijkbaar het recht voorbehouden allerlei mode- en tijdsverschijnselen te overleven. Het is een feit dat in de AJC veel werd gevolksdanst. Het zou best zo kunnen zijn dat jongeren van deze generatie, die de volksdans een warm hart toedragen, kinderen van oud-AJC'ers zijn. Dat zou een verklaring kunnen zijn voor het feit, dat in beperkte kring wordt gevolksdanst. Overigens een zeer wankele veronderstelling. Want wat heeft volksdansen in 's hemelsnaam met een bepaalde politiek getinte groepering te maken? Maar goed, in Zeeland, en trouwens niet alleen in deze provincie, blijken er allerlei misverstanden wat betreft volksdansen te zijn. Een organisatiee, die tot doel heeft de volksdans meer bekendheid te geven, en door middel van volksdansen internationale kontakten te leggen, is de NEVO: de Nederlandse Volksdans Vereniging. De NEVO heeft drie beroepsdansleiders, twee helemaal, en eentje in halve vaste dienst. Ze telt ongeveer zeventig groepen met totaal ruim 4000 leden. De plaatselijke afdelingen, die de NEVO in hèel het land heeft, draaien met idealisten, volgens mevrouw Laanen. „In Vlissingen is vijf jaar geleden een afdeling opgericht, voor zover ik weet nu nog de enige in heel Zeeland. We begonnen met 12 leden, nu zijn er dat 42" aldus mevrouw Laanen. De afdeling heeft een demonstratiegroep gehad. Wegens gebrek aan jongens moest die worden opgeheven. Gedanst wordt er in een oud herenhuis aan het Bellamypark in Vlissingen: o.a. 9 Het Antioch College te Yellow Springs, Ohio, biedt een interessante mogelijkheid tot kennismaking met de Amerikaanse samenleving door middel van een gecombineerd studie- en werkverblijf van 21 maanden in de Verenigde Staten. Dat gaat in per 1 oktober 1969. 9 Het programma omvat eerst een studieperiode van IVz maand aan Antioch College, daarna krijg je een baan in een Amerikaans bedrijf gedurende 18 maanden. 9 In aamerking kunnen komen jonge Nederlanders, in de leeftijd van plm. 25 jaar, met een technische of economische opleiding, zoals hts. kandidaats examen economie, een jaar praktische ervaring en vanzelf sprekend een goede kennis van het Engels. 9 Zij, die voor dit programma interesse hebben, kunnen zich, onder opgave van leeftijd, opleiding en ervaring tot 20 maart 1969 voor nadere inlichtingen en formulieren wenden tot het Nederland- Amerika Instituut, Museumplein 4, Amsterdam - telefoon: 72 22 80. Uit zeeland komt meer dan alleen „Dragon Fly" voort. We kregen een foto van de groep „Wimpler Thursday" uit Clinge. 9 Whimpler Thursday heeft, zo schrijft leider R. d'Hondt, het repertoire hoofdzakelijk opgebouwd uit blues- en under- groundmuziek. Niet commer ciële muziek dus, voegt de groep hier zelf aan toe. n Maar op de plaatsen waar men wel iets commerciëler gerichte belangstelling heeft, brengt Whimpler Thursday een apart repertoire, bestaande uit o.a. nummers van Cream, Jimmy Hendrikx, Vanille Fudge etc. De Clingense groep, die veel in België optreedt, staat hier op de foto afgebeeld. Van links naar rechts: sologitarist Ronny de Moor, zanger Etiënne Hageman, en onder: organist André van Houten, basgitaris Peter Everaers en drummer Aimér v. d. Kelen, Israëlisch, Joegoslavisch, Grieks, Frans, Roemeens, Engels, Amerikaans en Nederlands. „Men denkt ook te vaak aan klompengedans, als er over volksdansen wordt gepraat. W« hebben niets tegen Zeeuwse dansen hoor, maar wel tegen het alleen Zeeuws dansen", opperde mevrouw Laanen. Men teert al die dansen bi) de NEVO „omdat binnenlanders naar buiten gaan en buitenlanders binnen komen". Ook is men in NEVO-kringen bezig nieuwe volksdansen te maken. Volgens mevrouw Laanen geeft dat wel eens moeilijkheden omdat men nog niet uitgeruzied is over de vraag wat nou eigenlijk wel en wat niet een volksdans is. Verder stuurt de NEVO afgevaardigden naar grote dansfestivals, in binnen- en buitenland. En er worden allerlei kursussen georganiseerd. In Zeeland wordt een zogenaamde jeugdleiderskursus gegeven door het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming, in samenwerking met de NEVO. De bedoeling is dat de deelnemers aan de kursus hun kennis verder „de provincie" in brengen. Dat schijnt aardig te lukken. In Vlissingen doet men méér om volksdansen meer in de baiangstelling te brengen. Naast de wekelijkse bijeenkomst op woensdagavond wordt nu vrijdags een gekombineerde beat-volksdansavond gegeven. Ook een manier volgens mevrouw Laanen om mensen, zij het naar zij meent op een min of meer geforceerde wijze, met volksdansen te confronteren. SONJA MAASKANT n De grote meerderheid van de Franse jeugd'is op het ogen blik tevreden met het leven. Dit blijkt uit een opinie onderzoek ingesteld door het weekblad L'Express. Van de geënquêteerde jonge mensen in Frankrijk zegt 35 pet. ..zeer gelukkig" te zijn en 54 pet. is „gelukkig". Slechts 9 pet. van de ondervraagden is niet erg gelukkig. 9 L'Express wees erop, dat zijn onderzoek niet slechts de minderheid omvatte van de studenten, die de onlusten van mei en juni 1968 begonnen. Jonge mensen van alle soorten, zowel in de steden als op het platteland, werden ondervraagd om een algemene indruk te krijgen van de gevoelens van 10.695.000 jongens en meisjes van 15 tot 29 jaar, die 21,5 pet. van de totale Franse bevolking vormen. 9 Als reden voor het geluk vermeldde 98 pet. van de jonge mensen, dat het belangrijk was tevreden te zijn met hun werk. Op de vraag of behoorlijke huisvesting belangrijk was, antwoordde 96 pet. bevestigend. Deelneming aan politieke gebeurtenissen was vooi 72 pet belangrijk. 9 L'Express constateerde dat studenten de eerste levens behoeften niet van primair belang achten. Zij denken filosofischer. Het blad heeft in 1957 een soortgelijk onderzoek gehouden Toen achtte 10 pet. van de jonge mensen zich volkomen tevreden, tegen 35 pet. thans. 11 I wjJl

de Stem | 1969 | | pagina 17