RAADSMAN NA EIS TOT LEVENSLANG: „Hans is er kapot van I )e$re|ya WAT DE GAULLE NIET DEED, DOET AJOEB KHAN Weer vergissing op T-kruising Schiphol BIAFRA „379.- „330.- „298.- „298.- „598.- afaard meer Kopje koffie J om van ongerepte natuur te genieten mag u om 5 uur opstaan in OOSTENRIJK de mooiste vlieg vakantie uit de mooiste Magneet vliegvakantie- gids'69met talloze kleurfoto's urn a ^losiiyiiEAy ÜE DE MAGNEET oostenrijks Weer goedkope koelliuisboter Eed en belofte spoedig gelijk? (Van een onzer verslaggevers) [IRECHT Mr. F. van Ravenswaay, de verdediger van Hans, vierde jiiren zijn 59e verjaardag. Had hij gehoopt, dat de officier van justitie hem j wijze van cadeau een milde eis voor zijn cliënt in de schoot zou werpen? Jet tegendeel is waar. De raadsman, die maandagmorgen zijn pleidooi zal iiden, zegt na afloop van de zitting in de wandelgangen van het Utrechtse dels van justitie: „Ik ben niet geschrokken van de cis van meneer de Uiricr. Ik had het verwacht. Je kunt tegenover een viervoudige moordenaar ninig minder vorderen. Ik vind het humaan van hem, dat hij met de ter (schikking stelling de achterdeur voor mijn cliënt open probeert te laten." Hij heeft Hans onmiddellijk na de cis in zijn cel opgezocht. „Hoewel hij ill tijdens het requisitoir van de officier tot het uiterste heeft weten te duersen," zegt mr. Van Ravenswaay, „is Hans er helemaal kapot van. De „ketwachters' hebben hem meteen 'n kopje koffie gegeven om bij te komen, lij wilde er met mij geen woord over spreken. Komt u morgen maar terug," (ADVERTENTIE) Wanneer de officier van justitie, ninglcvende grijsaard mismoedig ai nee, maar het is een feit, dat de ,jjlci hem een lange levensavond lotspellen. Die zal hij, alweer, wan- inr de Utrechtse rechtbank de eis ,il{t, dan niet in zijn stamcafé „Het jeiement" kunnen slijten, zoals hij ld ongetwijfeld had voorgesteld, Implotten smedend met zijn hielen akkende kornuiten. De gevorderde ter beschikking stei ls! betekent immers, dat de onver- (lerliike Nol, mocht hij zijn celstraf Brieven, in de kliniek terecht komt plaats van achter zijn onafschei- iiliike glaasje cognac. Alle lugubere feiten passeren in il 2! folio-vellen lange, ruim twee ir durende requisitoir tegen Hans a Z. opnieuw de revue ook per use details, die tot nu toe verzwe- ii waren gebleven en die de aan- tezige dames in de Utrechtse rechts- ial de hand in verbijstering naar de mond doen brengen. Mr. Somerwil spaart vaak strui- lilend over ziin eigen tong de halificaties niet. Herhaaldelijk slingert hii Hans jloewel geëmotioneerd sprekend |lil scheldwoord lafaard in het ge it, HÜ beschrijft de ziekelijke lust, narmee Hans zijn vrouwelijke Jasütoffers de onderkleding van het rukte. Hij spaart geen enkel de- telen hij spaart geen enkel adjectief, it is een requisitoir oude stijl, al irdt het zakelijk uitgesproken. Er zit ook kritiek in op de psy- ihiaters, die Hans geobserveerd heb- „De lust tot moorden van ver lichte en vooral het zich uitleven ii die lust is zelfs niet eens in de ihrifteliike rapportering aange red," constateert hij. Hij onthult nog meer tot dusver onbekend ge lleven bijzonderheden uit de stroom tin zelfbeschuldigingen, waarin Hans tan Z. na zijn arrestatie is losge- barsten. Hoe hij Coby van der Voort, na aar verschrikkelijk afgeslacht te itbben, een paar dagen later gezond- liid toedronk in gedachten cynisch lit, Coby', zeggend. Hoe hij op it vraag, of hij telkens rustig had hnnen voortleven, met hetzelfde tynisme antwoordt: „Och, na een itkere tijd ebt de herinnering aan ttn moord weg en heb ie er geen list meer van." Hoe hii ook het voornemen heeft tthad. een andere vriendin van hem, Carla Vos, zonder enig motief uit de >eg te ruimen. zijn requisitoir zegt, dat hij wel 100 jaar kan worden, schudt de 76-jarige, mr. Somerwil, vervolgens iin de mid dagzitting Ouwe Nol aanpakt, wil hij eerst iets rechtzetten. „De arrestatie van verdachte in verband met zijn rol in de roofover vallen van Hans van Z. heeft nogal wat stof doen opwaaien. Vooral im zijn eigen milieu zag men hem nog slechts als de oude man, die niet meer in staat was tot grote inbraken en diej uitgeblust als hij was. zich nog louter ophield met een heling of wellicht met een kleine diefstal, maar die nooit tot agressiviteit in staat zou zijn". „In feite was de situatie een ge heel andere. Zeker, zijn ouderdom bracht mee, dat hij niet meer mee kon als in vroeger dagen. Maar sinds de eerste wereldoorlog gedurende welke tijd hij hoofd van 'n smokkel bende was, dronk, om geld dobbelde en kaartte was zijn hang naar het avontuurlijke, ongeregelde en on maatschappelijke leven blijven be staan. Zijn agressief, drankzuchtig en crimineel gedrag bezorgde hem de naam „de schrik van Arnhem". Ge documenteerd als wij zijn, weten wij, dat heling, diefstal, dronkenschap, vernieling en bedreiging aan de orde van de dag zijn geweest, ook na zijn verhuizing in 1931 van Arnhem naar Utrecht". „Aan de diefstallen en inbraken werd in 1948 toegevoegd een roof overval op een boer terzake' waar voor een gevangenisstraf van zes jaar werd opgelegd. Steeds agressie ver trad hij op en steeds meer la biele figuren trok hij aan". leen ten aanzien van de aanslag op de weduwe Woortmeijer verandert hij poging tot moord in poging tot dood slag om dezelfde juridisch-technische redenen, die hij bij Hans van Z. heeft gehanteerd. Hij besluit zijn 10 foliovellen lange, drie kwartieT durende requisitoir als volgt: We hebben hier een man, die thans wellicht door het klimmen der jaren anderen brengt tot het plegen van zeer ernstige misdrijven, waarbij het, hem onverscihllig is, of dit ten koste van het leven van an deen gaat. De uiterst gevaarlijke mentaliteit, die deze gehaaide, be rekenende, ernstig psychopathisch gestoorde verdachte met zijn overi gens heldere en nuchtere kijk op si tuaties blijkt te bezitten, (waarbij niet uit het oog dient te worden ver loren, dat zijn beginnende aderver kalking de wellicht nog bestaande be dachtzaamheid en remmingen verder zullen kunnen verminderen) zal moe ten leiden tot grote bedachtzaamheid bij het opleggen van de straf. In het psychiatrisch rapport vind ik als prognose, dat in de toekomst voor nog ernstigere delicten gevreesd moet worden. Heit feit, dat Nol thans meer dan voorheen met vuurwapens schijnt te manipuleren, wettigt de in druk, dat hij nog een-s Relicten, als nu door hem zijn uitgelokt, zelfstan dig zou kunnen gaan plegen. Zijn ho ge ouderdom levert op zichzelf daar toe geen beletsel op, zijn gezondheid wordt zo goed geacht, dat hij wel eens 100 ja-ar zou kunnen worden. Hoe het ook zij, zijn delinquent verleden, waarin tot mijn verbazing nooit eerder met betrekking tot zijn s-nelle afglijden de maatregel van ter beschikking stelling vain de regering blijkt te zijn overwogen, verder de zeer ongunstige prognose en de ver minderde toerekeningsvatbaarheid, nopen bij mij het vorderen van de straf ook hier het oog gericht te hou den op de thans geboden optimale be veiliging van o-nze samenleving tegen een herhaling. c; SCHIPHOL (ANP) De gezagvoerder van een DC-9 lijntoestel van Turkish Airlines, die met 60 passagiers aan boord naar Frankfort moest vertrekken, heeft gistermiddag op Schiphol op de langzamerhand berucht wordende T-kruising van de banen 09 en 19 links precies dezelfde vergissi g gemaakt als KLM-piloot J. F. de Laat op 2 december met zijn DC-8. Toen de piloot al met brullende motoren zijn aanloop voor de start in zette, zag de verkeersleider, omdat het zicht ditmaal goed was, terstond, dat het toestel de verkeerde baan nam. Zodoende kon hij tijdig waarschuwen. Werd het incident met de DC-8 van de KLM echter op gezag van de Rijksluchtvaartdienst angstvallig voor de pers verzwegen, ditmaal heelt de persdienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat het incident zelt bekendgemaakt'. Tussen de vele regels van het requisitoir door laat mr. Somerwil Mneklaar merken, dat hij Hans van 1 van nog meer moorden verdenkt de vier. die hij bewezen acht. Hii noemt met name de moord op Engelse filmregisseur Claude Beikiey. die in dezelfde homofielen- Iringen verkeerde als Hans en waar Wr Hans ziin bekende schemer- ;Kelden" heeft. Hij zegt letterlijk: „Ik vraag me ut steeds af, of de dader van de Amsterdamse koffermoord bedoeld *°rdt de uit Brussel afkomstige Ja panner Kameda, wiens romp drijvend sen Amsterdamse gracht werd ge vonden en Hans van Z. niet een 'o dezelfde persoon zijn, gelet op de nachtmerries, die Van Z. soms heeft, jvaarin hii een lijk ziet zonder hoofd, Panden of benen. Ik vrees, dat het "PsW. dat wij van verdachte hebben, slechts een fragmentarisch beeld van 1' werkelijkheid is." Alleen op het punt van de aanslag 'C'de weduwe Woortmeijer gaat de «ficier van justitie minder ver dan ™s dagvaarding. Om juridisch-techni- Hie redenen acht hij hier niet po- ™g tot moord, maar poging tot ge ™alificeerde doodslag bewezen. De officier vervolgt, voor het eerst met iets dramatisch in zijn stem: „Zo geschiedde het dan, dat begin 1967 Van Z. zijn levenspad kruiste. Op nieuw kruiste, mag ik wel zeggen. 3 Jaar tevoren namelijk hadden ze enige tijd voeling met elkaar gehad, niet zo ma-ar om een kopje koffie met elkaar te drinken, zoals Nol het wil doen voorkomen. Nee, het kon- takt was wel wat inniger geweest. Zo had Van Z. Nol eens met een par tij gestolen horloges naar Zeist ge bracht om het da-ar aan de man te brengen. Dit is na-getrokken. Het klopt. Nol is terzake van heling van die horloges veroordeeld. Wanneer Va-n Z. nu vertelt, in het begin van het jaar 1967 Nol om raad te hebben gevraagd, hoe je bijvoor beeld een bankloper zo snel en ef fectief mogelijk kon doden, dan is het volkomen aannemelijk, dat Nol direct hierin geïnteresseerd was en met het idee van de lod-en pijp kwam. Voora] toen Van Z, zoals hij zei. Nol in een dronken bui de moord op Co by opgebiecht had, was het eveneens begrijpelijk, dat Nol zijn kansen rook. Zoals Van Z. van zijn kant open stond voo-r de tips van de vakman, van wie hij iets kon leren, zo begreep Nol, dat hij van deze onversaagde jonge kerel veel plezier kon bele ven". Mr. Somerwil achtte uitlokking van en de medeplichtigheid aan de roof moorden op Donse en Reijer de Bruin wettig en overtuigend bewezen. Al- Die indicatie in aanmerking ook genomen zijn leeftijd van 76 jaar lijkt mij voor hetgeen ik thans de eer heb te requireren: een gevange nisstraf voor de tijd van 8 jaar en daarnevens, da-t uwe rechtbank be- vele, dat deze verdachte ter beschik king van de regering zal worden ge steld, tenein-die van harentwege te worden verpleegd". Nol heeft, even-als Hans van Z., de officier rustig laten uitspreken. Als de president van de rechtbank na afloop vraagt, of hij de eis van de officier goed begrepen heeft, komt eerst zijn traditionele „Wa-blief?", dan herneemt hij zijn warrige betoog over getuigen, die verhoord, maar niet ter zitting verschenen zijn, en over het ziekenhuis, waarin hij heeft gelegen, maar de president sluit resoluut de zitting en Nol wordt mokkend, zijn uilebril een beetje scheefgezakt af gevoerd. Zijn raadsman, mr. P Si mon, la-at zich niet uit over de eis. ,.U hoort maandagmiddag mijn plei dooi wel", zegt hij. Ter interpretatie van de eis tegen Hans van Z. is het nog dienstig te weten, dat een veroordeling tot le venslang in de praktijk neerkomt op 20 jaar celstraf. Bij goed gedrag en graitiëring kan dit 15 jaar of_ nog minder worden. De officier van justi tie wil kennelijk, door ter beschik king stelling te vorderen, voorkomen, da-t Hans van Z. reeds voor zijn 40e als vrij man de maatschappij zal kun nen binnenstappen. Hij wil in liet vonnis de garantie ingebouwd heb ben, d-at Van Z. de buitenwereld niet terugziet, voordat hij totaal genezen is van zijn aangeboren en door zijn jeugd verder ontwikkelde moordlust een mogelijkheid, die de psychia ters bij de huidige stand van de we tenschap uiterst twijfelachtig noem den. (ADVERTENTIE) "^e'ke conclusie met betrekking mate van toerekenbaarheid i* luist worde geoordeeld." zo be nt de officier van justitie zijn re- TOitoir, „sterk, zeer sterk of opti- a'l verminderd toerekenbaar, vast 'at, dat de lust tot moorden van ilu'i i e deze mate van agres- rhi t en hetgeen verder in het psy- j j'. nsch rapport is gesteld, ons dui- voor ogen brengt, dat wij hier -"„i "üen p., hebben met een man. wiens j '"''ikheid in Nederland in vre- imi, zi'n weersa nog niet gevon- ik s t j ®vcnzeer staat vast. dacht eins groo,;st mogelijke beveili- van onze samenleving tegen her- is H cehoden is. Over dertig jaar verdachte nog pas 56 jaar. en ,e nimmer zal hem de kans '"eed511 mogen worden, maar de o» t« ,rt]aa' een inhaal-prngramma "en. zoals hij eerder heeft pe,..„ n? ziin ontslag uit de ieugd- S np 16 februari 1963. find it meest denkbare beveiliging heb dè alleen in hetgeen ik thans ian„ eer 'e requireren: een levens- dat anSenisstraf en daarnevens, terda!\,e» rfci1thank bevele, dat deze Serine ,i r beschikking van de re- fan ,worden gesteld, teneinde t>l??Edwegp te worden ver- and'!,' ?.UWe Nol liggen de zaken Als de officier van justitie in Maar het hoeft niet! Want in Oostenrijk kunt u elk-uur-van-de- dag genieten van ongerepte natuur. Van bergen, bossen, meren en uitgestrekte Alpenweiden. U kunt er naar hartelust wandelen. Na een wandeling, even uitrusten op een terras met zo n gewei- dia uitzicht over bergen en dalen. Voor de sportleven zijn er ook mogelijkheden te over: bergsport, zwemmen, roeien en zeilen op Oostenrijks prachtige meren, tennis en golf. 's Avonds kunt U met volle teugen genieten bij een glas heer lijke wijn van 't gastvrije Oostenrijk. Het Oostenrijk van de fol klore, muziek en zang. Behalve dat U Oostenrijk snel en gemakkelijk kunt bereiken, is het qewoon prettig te weten dat een vakantie in Oostenrijk nog steeds te betalen is. Vraag inlichtingen bij het: TOERISTENVERKEERS BUREAU Herengracht437, Amsterdam,Tel.020-62188 of bij Uw reisbureau. Deze politieman weet nog niet wat hem boven het lioofd hangt als een jonge demonstrante uithaalt met haar paraplu. De politie moest traangas gebruiken om een eind te maken aan ernstige ongeregeldheden rond de universiteit van Californië. DEN HAAG (A.N.P.) Over on geveer veertien dagen zal opnieuw in de winkels goedkopere koelhuis- boter tegen een prijs verkrijgbaar zijn, die 55 a 60 cent per pakje van 250 gram lager is dan die van verse boter, die ongeveer 1,70 tot 1,85 gul den per pakje kost. UTRECHT (A.N.P.) De minis ter van Justitie zal nog vóór het zo merreces van de Tweede Kamer de indiening van een wetsontwerp be vorderen, waardoor in de toekomst aan de keuze een eed of belofte te willen afleggen geen beperkende be palingen meer zuil enzijn verbonden. (ADVERTENTIE) (Vervolg van pagina 1) Verschillende inzenders vonden, dat de wapenleveranties door Enge land en de Sovjet-Unie ook een in ternationalisering van het conflict be tekenden en ook dit als reden tot optreden van de V.N. kon worden aangegrepen. De meest uitgesproken meningen over het feit dat deze oorlog gezien kan worden als een gevolg van het vroegere westerse kolonialisme, kwa men van prof. dr. B. Delfgaauw en dr. Annie Romein-Verschoor. Prof. Delfgaauw stelde daarbij de vraag aan de orde, of niet de gehele kaart van Afrika, willekeurig gevolg van het kolonialisme, herzien moest wor den. Verschillende inzenders als prof. dr. Max Euwe, prof. A. Heertje, prof. F. Polak, prof. dr. J. Presser, ds. Okke Jager, Pierre Janssen en Lies- beth List kwamen er voor uit zich niet deskundig genoeg te vinden om alle vragen te beantwoorden. Wel juichten zij deze actie en alle andere acties, die worden ondernomen om de oorlog in Biafra onder de aandacht van het publiek te brengen, van harte toe. Het aantal personen, dat op de enquête reageerde, wordt door de scholieren bevredigend genoemd. Op vallend was echter, dat van de r.k. geestelijkheid niemand antwoordde. Ook van de drie sportlieden die wer den aangeschreven werd niets ge hoord. De scholieren hopen noch- thans van hen die het lieten afweten alsnog een reactie te krijgen. De luchtbrug naar Biafra, opgezet en onderhouden door Joint Church Aid, de verenigde hulporganisatie van katholieke en protestantse ker ken uit de gehele wereld, wordt de laatste nachten door bomaanvallen van de Nigeriaanse luchtmacht be dreigd. In Addis Abeba is meegeedeld dat de federale Nigeriaanse regering het gebruik van het vliegveldje Obilago heeft aangeboden voor landingen overdag van vliegtuigen met hulp goederen voor Biafra. Vandaag, mede-belastingbetalers, richt ik een speciaal dankwoord tot staatssecretaris Grappenhaus (van Fi nanciën), die zo buitengewoon vrien delijk is geweest om een commissie in te stellen teneinde de belastingfor mulieren voor ons eenvoudiger in- vulbaar te maken. Er zijn, zo las ik gisteren, ongeveer 1.000 verschillende belastingfor- mulieren. Er zullen wel niet zóveel verschillende soorten belasting zijn, maar in ieder geval zijn het er teveel. De staatssecretaris nu wil ons dui delijkheid verschaffen voor het invul len.' Een loffelijk streven, want ja moet er je vak van maken, wil je er nu iets van snappen. Al te ver wil de fiscus ook weer niet gaan. „De fiscus moet niet helpen bij het invullen. De fiscus is op dit punt al barmhartig genoeg", meent de staatssecretaris. De fiscus strijkt al genoeg (op!) over zijn hart. Zijn directe chef minister Witte- veen zal trouwens nog wel enige be handelingen moeten ondergaan, want hij heeft pas één gat (van 55 miljoen) kunnen-laten-vullen. Mensen nemen foto's van elkaar, louter en alleen om te bewijzen dat ze bestaan (hebben). (Een Engelse amateur-wijsgeer) Uit Vaticaanse kringen bereiken ons vragen of er geïnformeerd kan worden naar de mogelijkheid om de Nieuwe Katechismus bij een volgen de druk in ordner-vorm uit te geven. En op weggooi-papier te drukken. Er is een nier overgevlogen van Groningen naar Leuven. Vliege-nier! Uiterst zelden kan het enige voor delen opleveren arrestant te zijn. Zo als die man uit Middelburg, die de eer te beurt viel als eerste „gast" in het nieuwe politiebureau van de Zeeuwse hoofdstad te mogen funge ren. Hij werd met extra zorg omringd door de trotse agenten van politie, die de excursie in het nieuwe gebouw tot hun spijt in een van de cellen moes ten afbreken. De logé kreeg zelfs een extra-maaltijd, waar een carbonade, compleet met cel-derij, niet ontbrak. Ajoeb Khanwelinpakken Dr. Vondeling moet toch wel als een soort opperwezen (van de PvdA) worden beschouwd. Gisteren huwe lijkte hij zijn zoon ADAM uit aan EVA den Hartog. Ajoeb Ghaan. Prettig weekeinde en tot dinsdag morgen. MERIJN vliegreizen 15 dagen Costa Brava touringcarreizen 13-14 dagen Rivièra j'ongeren-reizen 10-13 en 15 dagen Gardameer ,--^S treinreizen 10-17 dagen Lago Maggiore cruises 13 dagen Middellandse Zee Breda, Passage 2, tel. 01600-37839 - Den Bosch, Kolperstraat 3, tel. 04)00-42128 - Tilburg, Heuvelring 49, tel. 04250-34809. (Van onze redactie buitenland) Wat De Gaulle in Frankrijk tijdens de studentenopstanden van vorig jaar niet deed, doet Ajoeb Khan, de president van Pakistan, in bijna gelijke om standigheden als destijds in Frankrijk, wel: Hij treedt af als president. Khan's dilemma, waarvoor hij zich geplaatst zag door de ernstige onge regeldheden van de laatste maanden, waarbij minstens tachtig doden vie len, was bijna hetzelfde als dat des tijds voor De Gaulle: Moest hij kie zen voor een drastisch militair ingrij pen en proheren de oppositie meedo genloos de kop in te drukken of moest hij wijken voor de kritiek en een veel grotere mate van vriiheid over de gehele linie toestaan? Khan heeft de laatste weg gekozen en wellicht de verstandigste. Presi dent Khan heeft elf jaar over Pakis tan geheerst. Voor de 61-jarige pre sident, pas hersteld van een ernstige ziekte, moet de golf van onrust op zowel zijn persoon als zijn bewind een bijna traumatische ervaring zijn geweest. Ajoeb Khan is een autori tair heerser geweest. Het leger vorm de de basis van zijn macht. Zijn be wind is echter nooit tyranniek ge weest, ook al legde hij een aantal elementaire menselijke vrijheden aan banden. Hij was geen wreed despoot. Khan is een typisch produkt van de Engelse militaire academie Sand hurst, heeft het voorkomen van een op-en-top Engelse landedelman. Dis cipline gaat bij hem boven alles en hij heeft paternalistische trekjes. Een van zijn stokpaardjes is altijd de stelling geweest dat zijn volk nog niet voldoende geëmancipeerd en geculti veerd genoeg is voor de zogenaamde „democratie in Westminster stijl" die Engeland in 1947 bij het verlenen van de zelfstandigheid als erfenis in Pa kistan achterliet. In 1958 kwam hij, na tien jaren van politieke chaos, waarin Pakistan ze ven eerste ministers versleet, zonder bloedvergieten aan de macht. Sinds dien was het uit met de traditionele democratische regeringsvorm in Pa kistan. Het was het eerste land van het Britse Gemenebest waar dit het geval was. Ajoeb Khan heeft altijd betoogd dal democratie al in de dorpen moest beginnen. Hij stelde een sys teem in van vijf trapsgewijs in be langrijkheid toenemende raden. De eerste trede werd gevormd door 8.000 gekozen dorpsraden. Daarboven ston den successievelijk kringraden, streekraden en districtsraden, alle gekozen, met aan het hoofd de pro vinciale wetgevende vergaderingen voor Oost- en West-Pakistan. De 120.000 gekozen plaatselijke raadsle den vormden te zamen een kiesraad, die op zijn beurt twee provinciale vergaderingen en een parlement, be staande uit één kamer, koos. De pre sident behield het recht van veto, dat teniet kon worden gedaan door een twee-derde meerderheid van het par lement, maar die kon hij weer blok keren door een referendum te hou den in de kiesraad. Daarom waren de ideeën van de president in vele opzichten een stap terug naar het koloniale systeem, waarin de burger maar net zoveel in spraak had als men goed voor hem achtte. In die beginperiode nam de presi dent dikwijls geen blad voor de mond. Bij een bezoek aan Cairo in 1960 zei hij dat het falen van de wes terse democratie in de Verenigde Arabische Republiek en Pakistan „niet de fout was van dat democra tische systeem, maar ónze fout. We zijn nog niet zover. Alle Afro-Azia- ten zijn geen engeltjes, weet U". De ze uitlating was typerend voor Ajoeb AJOEB KHAN Khan. Hij was in Pakistan geliefd om zijn openhartigheid en oprechtheid, die men probeerde na te volgen. Hij herstelde de orde in het land en dat deed hij zo afdoende, dat er in 1960 geen politieke gevangenen meer waren. De economische ontwikkeling ging met sprongen vooruit. De doelmatige wijze waarop Pakistan de economi sche hulpverlening produktief maak te, is dikwijls door officiële lichamen als de (na de tweede wereldoorlog ter financiering van wederopbouw en ont wikkelingsproj ecten opgerichte Wereldbank aan de ontwikkelings landen ten voorbeeld gesteld. Toch nam de bevolking op de duur geen genoegen meer met deze „basis democratie". Pakistan, met zijn he- oostelijk en westelijk deel, was in melsbreed van elkaar verschillend ieder geval een zeer moeilijk te be sturen land. In Oost-Pakistan met zijn Bengali- bevolking, die van oudsher het meest individualistische en intellectuele deel uitmaakt van de bevolking van het enorme schiereiland India, is het eigenlijk nooit rustig geweest, sinds de zelfstandigwording in 1947. Al tijd broeit er onrust in het vruchtba re oosten, dat kleiner is en dichter bevolkt dan West-Pakistan. De laatste jaren is Ajoeb herhaal delijk gedwongen geweest beperken de maatregelen te nemen. Steeds meer politieke arrestaties volgden en de perscensuur werd verscherpt. Kranten moesten sluiten en zelfs werden in enkele gevallen de uitge vers gevangen gezet. Veel van wat er gebeurd is moet in tegenstelling zijn geweest met de eigen inzichten van de president. Veel ook is mis schien onnodig geweest want tot voor kort was Ajoeb's positie onaantast baar. Misschien heeft hij niet altijd de beste raad gekregen. Ontevredenheid stak overal de kop op en nu is dan de bom gebarsten. Het leger en de politie, de basis van Pakistanis macht, bleven onder Ajoeb's controle. Óp dit moment is nog geheel onduidelijk wie Khan's opvolger zou kunnen worden. Luchtmaarschalk Asghar Khan, voor malig hoofd van de Pakistaanse luchtmacht, is de man die nog het meest beschouwd kon worden als ri vaal van Ajoeb Khan, maar als ver tegenwoordiger van de luchtmacht is hij niet zo belangrijk als iemand van de landmacht. De oppositie concen treert zich niet rond deze Asghar. De ontevredenenzagen niet in waarom de ene Khan beter zou zijn dan de andere. Van de burgerlijke politieke leiders is de elegante Ali Bhoetto ex- minister van Buitenlandse Zaken van Ajoeb, de meest in het oog springende figuur. Zijn basis is Lahore, het cul turele centrum van Pakistan. De in tellectuelen en veel politieke extre misten voelen zich tot hem aange trokken, maar de grote massa niet. Hoewel hij in november' jl. gevangen werd genomen, heeft hij geen grote aanhang onder de bevolking. Men as socieert hem nog teveel met de glo rie-dagen van Ajoeb. Bhoetto wordt gezien ais een van de grondleggers van de vredige da gen van vriendschap met Peking. Wat de kwestie Kasjmir de twist appel tussen India en Pakistan betreft: wat er ook uit de huidige si tuatie mag voortvloeien, het zal niet van invloed zijn op dit conflict. De standpunten die India en Pakistan ten aanzien van dit geschil innemen, sluiten de mogelijkheid om tot een oplossing te komen uit. Ajoeb Khan geloofde dat Pakistan ook zonder partijenstelsel kon wor den bestuurd. In zijn recente auto biografie heeft hij echter toegegeven dat zijn zienswijze verkeerd is ge weest. De laatste paar weken heeft hij aardig terug moeten krabbelen. Hij heeft erin toegestemd met oppo sitieleiders te praten en bevel gege ven de arrestaties van politici van de oppositie stop te zetten. Ópeens is er grotere persvrijheid gekomen. Kort om, de noodtoestand werd opgeheven. Verslagen met vijandige opmerkin gen aan het adres van de regering rijn in kranten als „The Pakistan Ti me", die tot voor kort de regerings- hjn op de voet volgde, verschenen. Het is naar het schijnt, voor Khan allemaal te laat gekomen.

de Stem | 1969 | | pagina 11