pteert oaar projecten voor dekenaten >isdom wil zeer hoog mikken et Vastenactie gevraagd, vrijwilligers voorde ontwikkelings landen vrijwilligers voor Afrika, Azië en X Koninklijk zilver in Terneuzen Supertanker vastgelopen Vijf Brescianen in Orleans gewond papier voor uw -pen 3t forse tanker De Schelde igevaren JJ&S uitblazen mevrouw W 3. Weststrate delijk docent Mentaliteit Verdeling Huisvrouw zijn en toch. verdienen? Schipper gewond Schip vaart door na aanvaring Claude Maxime Instant vleesbouillon Domburgse raad wil haast met kapitaalswerken Vragenuurtje Veel belangstelling voor veiling verkoop selderij Handig boekje voor hengelaars Ledental ZLM Terneuzen daalt AUTO GESLIPT Nieuwe luchthaven niet ver buiten randstad" Vergeten STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS DE STEM VAN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 ondernemingen gaat het I at de kosten stijgen w ^1 en minder worden. In dit vüTl kan het gebeuren dat in aZ' I gebieden in Nederland, waarÏÏ 1 .vervoerandememingen toch ail linke verliezen opereren de to I ndingen zullen worden gestuft! zou dan inhouden dat de invm.1 tier althans voor het streelt», 1 geïsoleerd zouden raken", aldual tan Setten. I TWERPEN (ANP) - De Nood nker „Astrid Elisabeth" (10.2671 is in de nacht van dinsdag on isdag op de Schelde in aaiwa.l gekomen met een drijvend be.| en caisson. Het Noorse schip, I op weg was naar de Hemimn-I laderij met een lading ruwe oliil ret midden-oosten, hep schadti de boeg boven de waterlijn op, I tanker zal, alvorens te wor-J gerepareerd, de lading oüe loc- (ADVERTENTIE) PURE om ja5i5iar| uwtt.e'6- POTSlIti mm awo die speciaal met sodawater behouden blijftl IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V., AMSTERDAM (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Het bisdom Breda wil met de Vastenactie |l969 zeer hoog mikken. Tegelijk met de negende lande lijke Vastenactie is in dit bisdom in Zuidwest-Nederland actie „Dubbelop voor Afrika" begonnen. Als enige I bisdom heeft Breda van de vastenactie dit jaar iets geheel I eigens gemaakt. Van een onzer verslaggevers) IIDDELBURG Ds. J. C. West-1 te te Meliskerke is benoemd tot ;nt aan de theologische schoolt de gereformeerde gemeenten, e benoeming draagt een tijdelijk f akter. Ds. Weststrate zal ót vak- gaan doceren die voorheen door I heer A. van Bochove werden ge-I eerd, met name bijbelse archeoto-l Ds. Weststrate is 49 jaar. Stadij is hij predikant te Meliskerke, eerste gemeente. Elk van de dertien dekenaten heeft Bn of meer eigen concrete projecten llotgewezen gekregen, welke alle (22) lil Afrikaanse landen liggen. Boven- lien heeft het bisdom zich tot taak lesteU het dubbele in te zamelen van liet bedrag dat hier vorig jaar bijeen |t|rd gebracht. De opbrengst van de 'vastenactie |1!S8 was in het, bisdom Breda 1,926,74. Het streefbedrag voor dit Ijaar is f 470.000, Deze „eigen" actie is wel geheel Ingepast in de landelijke vastenactie. Ille 22 Afrikaanse projecten, die Breda |ieeft „geadopteerd", komen uit de aad" van liefst 521 aanvragen |t;i de gehele wereld, die het secre- llariaat van de landelijke vastenactie krakten. Ook de propaganda, zoals lit Vastenkrant die tussen 10 en 15 maart huis-aan-huis verspreid zal Iwrden, de voorlichting op de scho llen, de bekende offerzakies enz. is |lar.deliik opgezet.. De bedoeling van de „eigen" Bre- actie is op de eerste plaats de mentaliteit rijper te maken voor wer- Jlelijke ontwikkelingssamenwerking IDe eerste serieuze aanzet hiertoe Iterd gedaan door het Diocesaan Pas- paal Beraad op haar voorlaatste zit- |taig, zomer 1968. Hier werd voorgesteld voor het tsdom een concreet ontwikkelings project aan te trekken en in samen!, nrking met de bestaande charïfe liistellmgen de financiering 'te be, pi). Deze actie is dan'öiJi&ifotnaVVte Menwerking met de diocesane cha- Öas en het diocesaan secretariaat Ivoor missie, oecumene en ontwikke- pigshnlp tot stand gekomen. IJk projecten voor de verschillende ■maten zijn de volgende: 1 dekenaat Aardenburg: een landro- Jer in Kongo (i 15.000.—). Bergen op Zoom: de derde Ifn van een ontwikkelingscentrum li 30.000.--) en de eerste fase van FR huishoudschool (f 25.000.—) bei- ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl 't keukencentrum Baronielaan 59 Breda de in Kameroen (totaal: f 55.000. Dek. Breda: de bouw van twee pa rochiecentra (f 10.000.bouw on inrichting van een huishoudschool (f 28.000.uitbreiding interdioce saan centrum (f 30.000.en een kli niek voor prenatale zorg (f 25 000. alles in Oeganda (totaal f 93.000. Dek. Etten: bijdrage in de bouw van een apotheek (f 9.000.bouw van een naai-atelier (f 20.000.t en de reparatie van een kindertehuis (f 15.000.alles in Boeroendi (to taal 'f 44.000.—). Dek. Geertruidenberg: de bouw van een gezondheidscentrum in Tan zania (f 19.000. Dek. Gilze: een meisjesinternaat c.a. (f 25.000.en een dagkliniek plus hospitaal (f 30.000.)*beide in Malawi (totaal f 55.000. Dek. Hulst: de oprichting van een vormingscentrum in Kongo (f 25.000) Dek. Middelburg: bouw van een huishoudschool in Kongo (f 25.000. Dek. Oosterhoüt: sociaal cultureel centrum in de Centraal Afrikaanse Republiek (f 32.000. Dek. Roosendaal: bouw van een sociaal centrum (f 30.000.bouw van een gemeenschapscentrum (f 17.000.afbouw van een social hall (f 15.000.alle drie in Kenia (totaal f 62.000. Dek. Steenbergen: opleidingscen trum timmerlieden 't 15.000.in Zanjbia. Dek. Terneuzen: de inrichting van een gemeenschapshuis in Kongo (f 10.000.—). '"Dek. Zevenbergen: bouw van een zaal voor sociale doeleinden in Zuid- Afrika (Bantoes) (f 20.000. De vier Zeeuwse dekenaten hebben alle een project in Kongo toêgewe- zen gekregen. De inzameling van de bijdragen ge schiedt, zoals in het hele land, in 3 fasen: op 3 maart, 16 maart en 6 april (pasen). Pogingen om de vas tenactie dit jaar op te doen nemen in het ruimer verband van de actie „Kom over de Brug" hadden geen resultaat omdat dit jaar geen lande lijke opgezette oecumenische inzame ling wordt gehouden. (ADVERTENTIE) Ook U mevrouw kunt nu uw vrije uurtjes rendabel maken (ƒ6.- a ƒ7.- per uur) 'met echt vrouwelijk werk in uw eigen om geving. Bei vlug: EINDHOVEN - 25562 ROTTERDAM - 140928 (Van onze correspondent; WEMELDINGE In het Brabant se vaarwater ter hoogte van Wemel- dinge is de motorsleepboot Marie Geerdien, ie met de 460 ton meten de bak E-l van Dordrecht op weg was naar België aangevaren door een onbekend, vanuit de richting We- meldinge komend motorschip. De op het dek staande 26-jarige schipper Jacob van den Enden, afkomstig uit Rotterdam, werd bij de aanvaring gewond aan het hoofd en de handen. Het schip, dat de aanvaring ver oorzaakt had, voer in het duister weg, zonder zich bekend te maken of hulp te verlenen, de gewonde werd naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Door de rijkspolitie te water wordt gezocht naar het onbekende vaar tuig. AUREL NAGY, een 15-jairige mid delbare scholier heeft zelfmoord ge pleegd door uit heit raam van een klaslokaal te springen, zo heeft de Hongaarse politie meegedeeld. Nagy opende aan het einde van het schei- kunde-uur aan het Katholieke Bene- diktijner Gymnasium in Pnomhalma in WesteHongarije, het raam en sprong eruit. M We krijgen steeds meer „In- stanf'-dranken en het iag voor de hand dat er een instant-bouil lon moest komen. Die is er nu dan ook van Knorr. Het poeder lost snel op in warm of kokend wiater, geeft een bijzonder geurige vleesbouillon die buitenge woon geschikt is als basis voor zelf bereide soep. Een afgestreken maatlepeltje (in het flesje medeverpakt) is gelijk aan twee theelepeltjes en voldoende voor een kwart liter water. De boullon kan «ook een basis zijn voor jus, of menig gerecht (rijstschotels, groente e.d.) geurige kruiden. „Zo maar" een klein kopje met de ze bouillon is een smakelijk op-kik kertje. ^ter kwt gekruld haar omlij' ovaal gezicht. Dit kapsel va' liet Claude V(*>r de Fetand. Maxime werd ontworpei zomercollectie van Loi"° (Van onze correspondent) DOMBURG Het college v burgemeester en wethouders van de gemeente Domburg zal binnen korte termijn met een nota voor de gelei delijke uitvoering van grote kapi taalswerken komen. Dit heeft bur gemeester F. G. Sprenger toegezegd tijdens de behandeling van 'de ge meentebegroting voor het jaar 1969 nadat hierom door het socialistische raadslid A. Don gevraagd was, De heer Don bleek met de begro ting niet geheel gelukkig. Ook de A.R.-fractie liet, bij monde van de heer A. Coppoolse, weten niet hele. maal tevreden te zijn. De voornaam ste kritiek op de begroting gold het feit dat de voorgenomen kapitaals- werken al reeds enige jaren op de verlanglijst van het gemeentebestuur staan. De heer Don bestreed in de alge mene beschouwing van de begroting de opvatting van het college van b. en w., dat er niet genoeg financiële ruimte gevonden kan worden voor de uitvoering van kapitaalswerken. Hij becijferde met concrete voor beelden dat binnen afzienbare tijd kapitaalsvlerken kunnen worden uit gevoerd tot een bedrag van 660.000 gulden. Met nog verdergaande maar regelen is het naar zijn mening mo gelijk dit bedrag tot 980.000 gulden op te voeren. Ook jhr. mr. G. Rutgers van Ro zenburg (CHU) meende dat er hier en daar wel wat kon worden b- snoeid in de begroting. Hij pleitti voorts voor een grotere samenwer king tot problemen van ruimtelijke ordening. Bij de beantwoording van de alge mene beschouwingen deed burge meester Sprenger de toezegging met. het college na te gaan of kan worden ingegaan op de suggestie van de heer Don om na .de gemeenteraadsverga deringen een soort vragenmuurtjes te houden, waar bezoekers van de raad vragen kunnen stellen aan raadsleden en het college van b. en w. (Van onze correspondent) KAPELLE Onder zeer grote be langstelling werd woensdagmiddag via de veilingklok in Kapelle-Bie- zelinge de knolselderij verkocht die de leden van deze veiling dit seizoen op contract willen telen voor indu strie en export. In totaal werd aan geboden de opbrengst van 66 ha waar van onder normale omstandigheden een produktie kan komen van 2 mil joen kg. Van dit aanbod werd de helft ver kocht tegen een prijs van f 22.20 per 100 kg. Het restant of wel plm. 1 miljoen kg werd ingehouden op deze prijs. De thans besteedde prijs ligt aan merkelijk hoger dan vorig jaar want toen weFd voor de knolselderij op contract gemiddeld rond f 19,20 per 100 kg betaald. In Kapelle-Biezelinge was toen een areaal van 76 ha van dit produkt te koop. De veilingen van Krabbendijke Goes en Middelburg veilden in voor gaande jaren ook in februari hun aanbod van knolselderij op contract maar dit keer gebeurde dat niet want deze veilingen hebben reeds eerder onderhands hun aanbod van knolsel derij op contract verkocht. De prijzen die deze veilingen hebben gemaakt zijn niet bekend gemaakt. (Van onze corresponden) TERNEUZEN Burgemeester J, C. Aschoff heeft in de feestelijk ver sierde kantine van de n.v. „De Hoop' aan de heer F. H. de Bree, chef van het timmerbedrijf van deze onderne ming de ere-medaille in ■zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau uitgereikt, wegens zijn veertig jarig ambtsjubileum. Burgemeester Aschoff sprak over de bekwaamheid en het vermogen om leiding te ge ven, eigenschappen waardoor de heer De Bree zich gedurende veer tig jaren heeft onderscheiden. Tevoren werd hij, in gezelschap van zijn echtgenote en zoon en ir aanwezigheid van de raad van be stuur, directie en andere genodig den op hartelijke wijze gehuldigd. De voorzitter van de raad van bestuur, de heer J. G. van dêr Peijl, liet in zijn toespraak de loopbaan van de jubilaris de revue passeren en sprak woorden van lof over de wijze waaro hij zijn werk in die vier decennia heeft verricht. De heer Van der Peijl wenste de jubilaris van harte geluk en dankte hem voor het vele werk dat hij voor de n.v. „De Hoop" heeft verricht. Hij overhandigde hem bovendien, namens de vereniging van handela ren in bouwmaterialen in Nederland de zilveren gedenkpenning van als blijk van waardering een persoon lijk geschenk en voor mevrouw De Bree eveneens een verrassing. Voor de hem verleende koninklijke onder scheiding en alle andere blijken van belangstelling dankte de jubilaris hartelijk. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Ook dit jaar geeft de Temeuzense hengelaarsverenl ging „Ontspanning na inspanning" een handig boekje uit,, waarin de leden een aantal nuttige gegevens aantreffen. Op de eerste plaats staan er de eigen clubwedstrijden in ver meld, met als bijzonderheid gege vens over de 12e internationale zee hengelwedstrijd, die „O.N.I." op 12 juli a.s. organiseert in de Wester- schelde. Voort kan men er in vinden alle in 1969 te houden internationale hen- gelwedstrijden van de Westerschei- de-, de Delta-, en de Belgische fede ratie. Een plattegrond waarop dui delijk de viswaters, waarover de ver eniging beschikt, het adres van de voorzitter en de secretaris, de con tributies en de waterstanden van april tot en met november, maken dit boekje tot een nuttige gids voor de honderden leden van „O.N.I, (Van onze correspondent) HANSWEERT Op de Wester- schelde ter hoogte, van boei 30 by Baarland is gistermiddag de Noorse super-tanker Berge jarrow, groot 55.000 ton, en geladen met 19.520 ton olie, onderweg van zee naar Ant werpen vastgelopen. Diverse sleepboten uit Vlissingen, Terneuzen en Antwerpen hebben ge tracht het schip vlot te trekken, maar zijn hierin niet geslaagd. Door de wind was de waterstand erg laag. Men verwachtte gisteravond dat de tanker in de loop van de nacht kon worden vlot getrokken. In zijn openingswoord tot de jaar vergadering van de afdeling Terneu zen van de Z.L.M., die in hotel „Des Pays-Bas" werd gehouden, belichtte de voorzitter, de heer A. van Hoeve uit Sluiskil, de algemene toestand in de landbouw in 1968 en deelde voorts mede dat twee leden, de heren J. Huyssen-de Bruijne en F. Moes, bei den te Terneuzen tot „lid van ver dienste" van de Z.L.M. werden be noemd. Voorts verzocht de voorzitter de leden hun medewerking te geven aan de beantwoording van het jaarlijkse vraagpunt, dat voor dit jaar getiteld is: „de toekomst van de land- en tuinbouw". In zijn jaarverslag deelde de secre taris. de heer D. J. Dekker, mee dat het aantal leden met enkelen was te ruggelopen en dat het aantal ha grond bij de leden in gebruik enigs zins is toegenomen, n.l. van 640 ha bij 57 leden, tot 651 ha bij 52 grond gebruikers. (Van onze correspondent) BRESKENS Enkele inwoners van Breskens zijn zondagavond 14 kilometer ten noorden van Orleans tengevolge van de gladheid in een slip geraakt en anderhalve meter raar beneden van de weg afgevallen. A. B. uit Breskens is met een rug- wervelfratcuur in een ziekenhuis te Orleans opgenomen. De vier andere inzittenden werden slechts licht ge wond. De auto is total loss. De vijf mensen waren op weg naar de voet balwedstrijd Benfica-Ajax. DEN HAAG (ANP) Naar de mening van minister Bakker (Ver keer en Waterstaat) moet het on waarschijnlijk worden geacht, dat een tweede internationale luchthaven „ver buiten de Randstad," zal worden gesitueerd. Het vraagstuk van de aanleg van een tweede luchthaven, naast Schip hol, is thans nog in studie. In de overwegingen daarbij zal, zo deelde de bewindsman mee, zeker de Hoek- sewaard worden betrokken. C 4 Voor de 11e keer trok de carna valsoptocht door de straten van Gil ze. Een succes?? Ik heb er eerlijk niks van gezien, dus zou ik er geen antwoord op kunnen geven. Wie op die vraag óók geen ant woord zouden weten, dat zijn onze bejaarden in Huize St.-Franciscus, die niet werden bedacht, om mee te genieten, van deze (tenminste vorige jaren!) grootse opzet. Werden ze vergeten? Laten we aan onze oudjes denken, die het zo „warm" gewend zijn!? Carnaval valt toch altijd in de wintertijd!? Zeker, velen zullen ge nieten, van de avond dat de prins komt! Maar er zijn er ook, die moeilijk, of niet kunnen gaan en. misschien tevergeefs voor hun raam pje hebben zitten uitkijken, naar iets, wat niet kwam. Die dus niks hebben, omdat ze óók niet kunnen hossen door hun „handicap". Ik vind het (persoonlijk) erg jammer! Zou er volgend jaar weer wél de mogelijkheid bestaan, om de oudjes een genoeglijke „optochtmiddag" te bezorgen? Ik hoop het v°or hen!! GILZE H. v. d. D. BUITENLANDSE TOERISTEN in Italië zullen benzine kunnen blijven kopen tegen gereduceerde prijs, on danks de recent ingevoerde verho gingen van 10 lire per liter. (ADVERTENTIE) U kunt over ontwikkelingswerk praten, u kunt er ook zelf iets aan doen. De Stichting Nederlandse Vrijwilligers zoekt jónge mensen tussen 21 en 35 jaar, die bereid zijn (na een korte voorbereidingstijd) voor twee jaar naar één van de ontwikkelingslanden te worden uitge zonden. Ze moeten theoretisch en praktisch ge schoold zijn in een van de hieronder genoemde beroepen. Hun taak is het overdragen van kennis en vakbekwaamheid aan de bevolking. Dit vergt een nuchtere en praktische aard. En veel geduld en doorzettingsvermogen. - Jonge Nederlandse'mannen en vrouwen met de juiste instelling leveren in die twee jaar een be scheiden, maar concrete bijdrage tot een recht vaardiger wereld. 1 jg -g kers(-sters)® lerares Na® huishoudkun- Xff fW Z\ Iro digenN12®typiste/secretaresse® leraar «lyUIli VjLxIIl/I lJ\d exacte vakken sportleraar. Landbouwers veetelers tuinbou wers HLS/MLS-niveau) landbouwhuis- houdkundigen N 19/21 visserijdeskun- dige werktuigbouwkundigen en bouw kundigen (HTS of UTS) automonteurs landbouwmachinemonteurs leraren houtbewerking- en metaalbewerking fotolithograaf verpleegsters A ver pleegsters A met wijk- of kraamaanteke- ning@verpleegster OK® verloskundigen medisch analiste onderwijzers L.O. Frans of Engels) maatschappelijk wer- Bent u tussen 21 en 35 jaar en wilt u nadere inlichtin gen over ontwikke lingssamenwerking, zendt,dan deze informatiestrook aan de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, Muzenstraat 30, Den Haag. NAAM ADRES WOONPLAATS GEB.DATUM VAKOPLEIDING.. BEROEP ANDERE VAKBEKWAAMHEDEN.. L0057 :..GEHUWD/ONGEH.

de Stem | 1969 | | pagina 5