Meer studie nodig over liet vraagstuk abortus DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Arabische landen houden zich afzijdig Ju" Weer naar een Vrouw van Franse boer bedreigd bij begrafenis Weggooi-ziekenhuizen bepleit EE STEM ilüSDA ÏLIEGWIGEN el al worden scherper rewaakt andaag in Vrouw en kind uit Koewacht omgekomen Minister Schut geeft deze week uitsluitsel over de huurverhoging It wfelerseizoen l weerbericht (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM - CAIRO - BEIROET - AMMAN - üRICH PARIJS - Enkele Arabische lan den hebben zich gisteren gehaast te verklaren 'et verantwoordelijk te zijn voor de Arabische mmando-aanval dinsdag op het Israëlische ■AMiegtuig op het vliegveld Zürich-Kloten. Commentaar Midden-Oosten if feitc OFFICIEEL STILZWIJGEN OVER DRAMA-BORDEAUX Fietstassen met rattenvergif zoek STAATSSECRETARIS KRUISINGA: ZWAARD Verkiezingen in W.-Duitsland op 28 september Pilsenei*"™'1- 109e jaargang no. 26050 EDITIE voor ZEELAND jrt Dr. W. A. J. M. Harkx "dredacteurL. Leijendekker -fdkantoorBreda, Reigerstr. 16 i 27341. Postgiro 1114111 donderdag 20 februari 1969 Sneeuw en ijzel Veel bewolking, Sneeuw, ijzel of regen. Later dooi. Matige tot krach tige wind uit n.o. of z.o. In de mor gen gladheid en sluipsneeuw. TOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZU1VELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 LIBANON VREEST AANVAL (jelqkertijd waarschuwt de Israëlische regering met alle haar [beschikking staande middelen te zullen waken voor de veilig- id van de luchtverbindingen. Na een verklaring van de Israëlische minister van vervoer, Mosje Carmel, hetKnesseth (parlement), waarin hij een beroep op de Verenigde Naties d snel en doeltreffend op te treden tegen de aanvallen op het burger- ithtverkeer en waarin hij van Libanon eiste „deze piratennesten op zijn [randgebied uit te roeien", werd in Libanon verklaard dat geen van de leden mid» commando-groep die de aanval uitvoerde vanaf Libanees gebied was (rtrokken of daar had gewoond. In de Libanese hoofdstad waren dinsdag- rand wel foto's van de Arabische commando's, onder wie een vrouw, ver [itid. De officiële Egyptische woordvoer der deelde mee dat zjjn land zich niet verantwoordelijk acht voor welke ac tiviteit dan ook van een Palestijnse commando-organisatie. In New York zei de Jordaanse permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Naties dinsdagochtend in een televisievraag gesprek de aanval in Zürich geen daad van terreur maar een verzets daad te vinden. In de Jordaanse hoofdstad gaf de regering gisteravond een verklaring uit waarin zij zegt „op geen enkele wijze iets te maken te hebben met de aanslag en ook in geen relatie te staan met de groep die de aanslag pleegde. Hoewel ook van Egyptische zijde rekening zou worden gehouden met een Israëlische represaille-aanval, maakt men zich toch .blijkbaar het meest ongerust in de Libanese hoofd stad. Het vliegveld van Beiroet waar Israëlische commando's 28 de cember vorig jaar na een aanval op een Israëlisch toestel in Athene der tien Arabische vliegtuigen vernietig den waren gisteravond verscherpte veiligheidsmaatregelen getroffen even als bij de voornaamste openbare ge bouwen in de Libanese hoofdstad. Men zei dat aan de aanval op het vliegveld in december ook een waar schuwing van de Israëlische minister van vervoer was voorafgegaan. De Zwitserse politie heeft inmid dels de identitiet onthuld van de ge heimzinnige „Meneer X", die gisteren tijdens de aanval uit het vliegtuig sprong en een van de Arabieren dood schoot Het is de 23-jarige Rachamim Mordechai die zegt „ambtenaar van de Israëlische regering" te zijn. (Zo als gemeld veronderstelt men dat het een veiligheidsfunctionaris is). vraag is niet eens, óf Israël een vergeldingsactie zal uit voeren voor de aanslag op het ■Al-vliegtuig in Zürich, maar hoe rachtig de actie deze keer zal zijn wie het slachtoffer zal worden. Israëlische regering heeft im- iis midden vorig jaar na het ka ïn van een EI-AI-toestei door leden m het Palestijnse Bevrijdingsfront Algerije gewaarschuwd, dat op lere volgende actie tegen een Is- ilisch burgervliegtuig een krach represaille zal volgen. Libanon heeft eind vorig jaar er- n dat Israël meende wat het zei. |srtien Arabische vliegtuigen wer- nin een spectaculaire commando- Inval op het vliegveld van Beiroet gruzelementen geDlazen, nadat iibische vluchtelingen, leden van |l „Volksfront voor de bevrijding Palestina" (een militante arm de El Patah), op het vliegveld "Athene een El-AI-vliegtuig had- Is beschoten. hen een groot deel van de we- "dopinie zich na de vergeldings- Beiroet tegen Tel Aviv keer- 'enook de Veiligheidsraad (die al niet meer veel sympathie voor l'al weet op te brengen, vooral Israël geen heil ziet in een pO-actie voor het Midden-Oos- - Israël veroordeelde, verdedig- het zich met de volgende argu- ren. Ten eerste: alle regerings- ttrs - bedoeld waren Egypte, fdanië, Syrië en Libanon die ter- plengroepen op hun grondge- F toelaten en tolereren, dat guer- fis vandaar uit acties onderne- "n tegen Israëlische burgers en "deren, moesten er „krachtig" ™oeld met geweld) öp gewezen n- dat zij de terroristengroe- r m bedwang moeten houden, "tweede: Onze vergeldingspoli- V|n "t'en °9en legen één oog" li een israëlische krant schreef I eeft in het verleden altijd succes 1 intj ar9umenten zijn weinig f "igend. Krachtige vergeldings- L® "®bberi Israël nooit méér op- dan tijdelijke rust in be- V Rieden. Zij hebben óók ge- fc ,eer^ in wat Israël nu, ruim L'? iaar na de onafhankelijk- 1 een 'et de tanden bewapen- r le- omringd door volkeren, die en vernietigen. Vergel- zo moet de conclusie uit sb jZ''n' hebben Israël nooit J?., chfer bij de vrede, die het 'i e'd wenst, gebracht. '?raë' deze keer een vergel- 'e achterwege laten? Dat is 9e vraag, waarop de wereld ir to e" ^'"9 is echter duidelijk: |e .,rreur tégen Israël en repre- <fen een van de Arabische iden Sroeif de toestand in het Het is nu de hoogste tijd' irlo ^^[machten en/of de Ver- naties initiatieven nemi (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Op de autoweg Roubaix-Pariis, ter hoogte van Amiens, zijn de 23-jarige mevrouw G. Herreweg-de Koek en haar twee jarige dochtertje Marleen op tragi sche wijze omgekomen bij een auto ongeval. Mevrouw Herreweg vergezelde haar man die als vrachtwagenchauf feur werkt voor Rijnart Internatio naal Transport en Expeditiebedrijf n.v. te Roosendaal, samen met haar dochtertje op een rit naar Parijs. De auto van de heer Herreweg (24), botste door nog onbekende oorzaak op een tegemoetkomende vrachtwa gen. De heer Herreweg werd slechts licht gewond, zijn vrouw en kind moesten met zeer ernstige verwon dingen naar een ziekenhuis worden gebracht waar ze kort na aankomst overleden. De heer Herreweg had zijn vrouw en dochtertje op zijn rit naar Frank rijk meegenomen, als compensatie voor de nlotselinge onderbreking van enkele dagen vakantie. Zijn werk gever vroeg hem in te vallen voor een zieke collega. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De twee kinderen van de boer André Fourquet rijn gister morgen op het kerkhof ten noorden van Bordeaux ter aarde besteld. Maar de trieste plechtigheid is niet zonder incidenten verlopen. Het eerste incident begon na de kerk dienst. In de kerk zelf werd de dienst niet verstoord en dat werd ook niet verwacht. Want de gendar merie kwam niet binnen de kerk deuren. De moeder van de beide kinderen. Micheline, zat met haar zuster en met haar moeder op de eerste rij. De drie rijen er achter wa ren leeg, want niemand wilds in de buurt van dit drietal op een stoel gaan zitten. De dienst werd bijge woond door de plaatselijke pastoor van het dorp Cestas, de abbé Tama- ran die tijdens de aanval op de boer derij in zijn uniform van luitenant van de brandweer naast de com mandant van de gendarmerie had gestaan en de gebeden der sterven den had opgezegd. Ook de burge meester van het dorp was aanwe zig. Om incidenten te vermijden was Micheline door een zijdeur de kerk binnen gekomen. Na afloop van de dienst wilde Micheline in een auto naar het kerkhof rijden, maar vrou wen drongen op en bedreigden de wagen. Dit eerste incident kon wor den vermeden doordat de chauffeur gas gaf en snel wegreed. Men achtte het toen beter dat Mi cheline zich tijdens de ter aardebe- stelling niet op het kerkhof liet zien. Toen alles achter de rug was en de menigte de dodenakker had verla ten, meende Micheline ongezien naar het graf van haar kinderen te kunnen gaan. Maar een groep van ongeveer dertig vrouwen zag haar, keerde terug en nam een dreigende houding aan die zulke vormen aan nam, dat Micheline het huis van een der doodgravers binnenvluchtte. De groep vrouwen drong op en sloeg onder kreten van „zulk een onwaar dige moeder moet worden gelyncht" een paar ruiten in en probeerden de hekken te forceren. De politie had dat zien aankomen en drie commis sarissen, twaalf inspecteurs en po litie in overvalwagens maakten aan het incident een einde. Ofschoon de toegang tot het kerkhof voor ieder een vrij is, werden twee redacteu ren van een Parijs boulevardblad, die een fotoreportage maakten, door de politie zeer hardhandig van het kerkhof verwijderd, waartegen de Parijse dagbladpers scherp protes teert. Micheline beklaagt zich bitter over de houding van het publiek. „Ben ik het", zegt ze, „die mijn twee kinde ren heb doodgeschoten? André is De moeder van de kinderen. de werkelijke moordenaar, maar ik ben het die als misdadigster wordt beschouwd. Ais ik op straat loop draaien vrouwen hun hoofd om en willen mij niet meer zien. Toch heb ik Francis en Aline goed opgevoed. Ik bracht hen naar school en naar de catechismus". Het zal voor alle partijen in dit drama hoogst wenselijk zijn dat van hogerhand de nodige ophelderingen werden verstrekt. Men oordeelt thans naar hun eigen impulsen en gevoelens, zonder dat men precies weet wat er in het verleden is ge beurd. Waarom zijn André en Mi cheline van elkaar gescheiden? Waarom werden bij de scheiding de kinderen aan de moeder toegewe zen? Waarom werd tijdens de bele gering van de boerd rij de macht van de moeder over haar kinderen ingetrokken? Was dat alleen maar om de boer tot overgave te bewegen of waren er inderdaad ernstige re denen aanwezig om de opvo-ding niet verder over te laten aan Miche line, die op het punt staat een nieuw huwelijk aan te gaan? Niemand bui ten de magistratuur weet dat pre cies en zo lang dit stilzwijgen voortduurt matigt zich iedereen een eigen oordeel aan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting) zal nog deze week zijn standpunt bekend maken over het doorgaan van de huurverhoging van 6 procent per 1 april. Hij zal schriftelijk reageren op een vraag van het Tweede Kamerlid mej. Kessel (PPR) om de huurverhoging uit te stellen tot bijvoorbeeld septem ber of januari 1970. Mej. Kessel had deze vraag gister middag mondeling in de Tweede Ka mer aan minister Schut villen stel len, maar de minister heeft er de voorkeur aan gegeven schriftelijk een nadere standpuntbepaling te geven. Aangenomen mag worden dat de minister vasthoudt aan de huurver hoging per 1 april. IN MEXICO heeft zich op de weg van Guadalajara naar Manzanillo een verkeersongeluk voorgedaan dat een veertigtal doden heeft geëist. Bij dit ongeluk botsten drie voertuigen op elkaar, een vrachtauto met alco hol, een bus en een bestelwagen. Er ontstond een ontploffing en een brand. De meeste passagiers in de bus kwamen in de vlammen om. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Uit de Plataanstraat in Breda is dinsdagavond rond half twaalf een herenrijwiel gestolen met twee bruine zijtassen. In deze tassen zat een doos met thallium (ratten vergif) en enkele pakjes in plastic met hetzelfde spul. De politie verzoekt de dader of anderen die van deze diefstal iets afweten er rekening mee te houden dat het hier om een levensgevaarlijke stof gaat, die zeker als het door kin deren wordt ingenomen, slachtoffers kan veroorzaken. De fiets is eigen dom van een van de mannen van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf die speciaal belast is met de ratten bestrijding in Breda. F de ■ktn situatie wat minder explosief <Van onze parlenmentaire redactie) DEN HAAH „We moe- en toe naar een soort weg- gooi-ziekenhuis". zei drs rilanus (CHU) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begro ting voor Volksgezondheid. Hij wilde met zijn opmer kingen bezwaar maken te- gen de dure ziekenhuis- bouw, waarmee ook veei tijd is gemoeid. Gewenst is een veel soe peler bouwwijze van gepre fabriceerde gebouwen met een semi-permanent karak ter. Door goedkopere bouw kan ook sneller aan ver vanging worden gedacht. Nu is het zo dat een zie kenhuis na tien jaar gron dig moet worden gereorga niseerd en na 25 jaar eigen lijk totaal is verouderd. Minister Roolvink vond de opmerkingen van drs. Tiianus wel erg radicaal, maar zei anderzijds dat in de ziekenhuisbouw geen dure monumenten tot stand gebracht moeten worden. Net als architecten hebben voorzitters van ziekenhuis besturen wel eens de nei ging een monument neer te zetten, een flexibeler bouw waarmee men meer kanten uit kan verdient aanbeve ling, aldus de minister. Mevrouw Veder-Smit (VVD) drong aan op een krachtige bewaking van de medische kosten, die on rustbarend stijgen. „Dubbelop", tweemaal zoveel als vorig jaar. Dat is het motto van de vastenactie in hel bis dom Breda. Pagina 5. Het hete hangijzer van de revo lutie is deze week door de her vormde synode aangepakt. Kerk in Beweging. Pagina 7. De getuigen in het proces tegen „Ouwe Nol" herinneren zich nog maar heel weinig. Pagina 9. Jan Teulir.gs-is niet alleen „Mai- gret". Hij is ook regisseur en ia9er- R.T.V.-pagina. De ministers van landbouw zijn het niet eens geworden over de landbouwprijzen in de E.E.G. Pagina 17. Roger de Vlaeminck: favoriet voor de wereldtitel cyclo-cross. Sportpagina. DE ROTTERDAMSE politie heeft te gen vier havenarbeiders uit de Maas stad proces-verbaal opgemaakt we gens diefstal van ongeveer 350 glad de metalen plaatjes, die door de rijks munt worden gebruikt voor het slaan van guldens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting voor volks gezondheid in de Tweede Kamer stonden twee partijen gisteren tegenover elkaar. Dat gebeurde bij de behandeling van het vraagstuk abortus provocatus. De vraag was of de hierop betrekking hebbende artikelen in het wetboek van strafrecht moeten worden gewijzigd, zodat een veel soepeler beleid in deze zal worden gevoerd. Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) constateerde dat deze zaak volop in discussie is, met name in de kringen van artsen en juristen. We moeten de discussie in medische kring afwachten^ zei de staatssecretaris. De ontwikkeling gaat voor „links" niet snel genoeg, zei dr. Lamberts (P.v.d.A.). Maar staatssecretaris Kruisinga wilde niet verder gaan dan toe te zeggen het vraagstuk door een commissie van de gezondheidsraad bestaan de uit medici en juristen te laten bestuderen. De staatssecretaris had er al op ge wezen dat een commissie van des kundigen in 1966 had geadviseerd de betroken wetsartikelen niet te wijzi gen. Abortus op medische indicatie is voor de wet geen probleem. Lega lisatie van de abortus provocatus leidt blijkens buitenlandse ervaringen niet tot vermindering van de illegale abor tus. Het aantal gevallen van abortus provocatus neemt overigens af en zou in de laatste vijf jaar zijn gehalveerd. Daardoor zou in ons land het aantal gevallen relatief kleiner zijn dan op enig ander tijdstip van deze eeuw. P.v.d.A., VVD. PSP, CPN en D '66 drongen aan op het schrappen van wetsartikelen die het plegen van abortus strafbaar stellen. Dr. Lam berts zei: „Het zwaard van het open baar ministerie moet boven de hoof den van de artsen worden wegge haald". Volgens hem is het aantal illegale gevallen van abortus in ons land bijzonder hoog: van 20.000 tot 60.000 gevallen per jaar. Het afbre ken van de zwangerschap moet naar zijn mening een normale medische be handeling als elke andere worden. De wet zou zo moeten worden gewijzigd dat abortus provocatus op indicatie van twee artsen in een erkend zieken huis wordt toegestaan, ais de zwan gerschap niet verder is-dan drie maan den. Wanneer de zwangerschap ver der is, zou een commissie van drie artsen moeten beslissen. Er zouden rayonbureaus moeten komen waar voorlichting wordt gegeven en waar artsen beschikbaar zijn ter vervan ging van de huisarts. De „pil" zou in het ziekenfondspakket moeten komen en verder zouden de anticonceptie middelen onder een „warenwet" moe ten vallen. Tegenover het door hem genoemde „progressieve" geluid van dokter Lamberts en 't pleidooi voor 'n soe peler wetgeving van mevrouw Veder- Smit (VVD) toonden de KVP, AR en CHU zich veel voorzichtiger. In een doortimmerd betoog zei mr. De Vree- ze (KVP) dat het plegen van abortus in werkelijke noodsituaties geen en kele juridische moeilijkheid moet op leveren. Er wordt wel erg gemakkelijk ge concludeerd tot wijziging van de wet geving. Voor mr. De Vreeze was het wel duidelijk dat de spelregels voor de medische abortus in de medische wetgeving moeten worden vastgelegd. Nu is allereerst gewenst dat het vraagstuk in medische kringen wor den doorsproken. De staatssecretaris zal, aldus mr. De Vreeze, in deze ka binetsperiode met een duidelijke standpuntbepaling moeten komen. De arts Tiianus (CHU) stelde dat het bij abortus steeds om twee leven de wezens gaat en alleen in ziekte gevallen zou mogen worden .ingegre pen. Mej. Van Leeuwen (AR) meende dat illegale abortus kan worden be streden door via voorlichting en soci ale begeleiding de oorzaken weg te werken en de sociale omstandighe den te. verbeteren. Ruime steun is no dig voor de instellingen die zich met huwelijks- en gezinsvraagstukken be zighouden. is de titel van een serie wielerreportages, die onze sportredactie maakte voor het nieuwe wegseizoen. Een sei zoen dat voor de Benelux vol gende week zaterdag begint (tot die tijd regelmatig inter views en beschouwingen in „De Stem") met de Omloop van het Volk. Daarmee krijgt België tra ditiegetrouw de eerste aan dacht. Begin augustus zal de wielerbelangstelling zich op nieuw op dit land richten, want dan worden er, in Antwerpen en Zolder, de wereldkam pioenschappen gehouden. Over deze belangrijke gebeurtenissen meer op onze eerste extrawie- Ierpagina. (Van onze redactie buitenland) BONN De Westduitse regering- heeft gisteren besloten de verkiezin gen voor de nieuwe Bondsdag te hou den op zondag 28 september a.s. Het besluit moet echter nog bekrachtigd werden door de bondspresident en liet parlement zelf. (ADVERTENTIE) Brouwerij De Drie Hoefijzers vincis 16?B

de Stem | 1969 | | pagina 1