GESPREK CHINA V.S. AFGE LAST Dubcek doorstond „paleisrevolutie" flans van Z: „Nol wist waar het geld sat, „hij wist dat ik de slachtoffers sou doden Meer hulp aan Biafra zelf WEU zonder Fransen in Londen bijeen DODE VOGELS OP TEXELS STRAND I Je^elHd NOG MEER SNEEUW Verkeer op W.-Berlijn bemoeilijkt IK? VOETBAL MODE Hans van Z.: geen chantage Ouwe Nol: Die hyena een getuige? ZANDZAK AFSPRAAK MENEERTJE Hervormde Synode: Wegens vlucht Liao-Ho-Sjoe Crisis Aantal ffemensrle huwelijken neemt toe J Hoogleraar zet colleges stop na „ordeverstoring a DE STEM VAN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 NOL WEET VAN NIETS (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Hans van Z., gistermorgen van verdachte tot kroongetuige gebombardeerd, kan na de incidenten, die ,Ouwe Nol' veroorzaakte (zie pag. 1) redelijk rustig zijn getuigenis, dat Nol hem heeft aangezet tot de moorden op Donse en Reyer de Bruin en tot de moordpoging op de weduwe Woortmeijer, afmaken. Hij geeft andermaal toe dat het hem meer om het doden ging dan om het geld. Hij bekent ruiterlijk, dat hij, na kennismaking onder een borrel, weliswaar tegen Ouwe Nol zijn moord op Coby van der Voort heeft opgebiecht, maar dat deze hem niet heeft gechanteerd. Er was wel eens ruzie, waarbij Nol liet doorschemeren, dat hij er ver standiger aan deed, zich koest te houden, maar een hoofdmotief om door te gaan met moorden waren deze bedekte bedreigingen niet geweest. Vreemd. Hoewel Hans van Z. voor liet eerst sinds zijn arrestatie weer oog-in-oog staat met de man, die er vae beschuldigd wordt het bloedrode taken te zijn geweest in zijn carrière als beroepsmoordenaar, spreekt uit woord noch gebaar enige wrok. De waarschuwing dat hü objectief moet proberen te zijn in zijn getuigenis, waarmee mr. Van Zeben het proces begonnen is, blijkt overbodig te zijn geweest. „Zo waarlijk helpe mij God almachtig," heeft Hans van Z. gezegd. Hij lijkt zijn eed heel serieus te nemen. Ouwe No] is een heel ander ver baal. Hij bekent niet alleen, hij be schuldigt. Hij slingert de bliksem van verschrikkelijke banvloeken de zaal in. Hü is een vuurspuwende vulkaan van verdrukte onschuld. Zo ongeveer ral Albert van Dalsum Shylock spe len een woekeraar uit de koopman van Venetië, die er geen kwaad in kan zien, een pond vlees te eisen uit iemands lijf. Het begint al, telkens wanneer de parketwachters na zijn eerste uit barsting zijn het er steevast vijf hem binnen voeren. Hü loert dan door zijn zware bril met de lichtge kleurde glazen naar de getuigenbank, naar rechercheur Groene uit Utrecht, die daar zit. „Jou krijg ik nog wel, kale," sist hij. „Hij komt nog op het matje". Als de president het heeft over „de getuige Hans van Z.", wordt de schedel onder zijn dunne, grijze haar rood als het achtereind van een baviaan en snuift hij minachtend: „Die hyena een getuige? Die vlie gende olifant? Die gek?" Wanneer de heling van een door Hans bij een vroeger vriendinnetje gestolen t..v-toestel ter sprake komt, dat hij voor 200 piek zou hebben overgenomen, spreidt hij de armen, zoals sommige H. Hart-beelden dat doen, en roept hij, zijn waslijst van veroordelingen gemakshalve over het hoofdziend: „Ik? Zou ik een t.v.- toestel in huis kunnen hebben, waar- i van ik wist dat het gestolen was?" Wanneer de president hem vraagt of hij Hans heeft aangezet tot de moordpoging op de weduwe Woort meijer, zegt h;j rechtzinnig: „Hij heeft me eens bij een geldkistje ge^ bracht, maar dat heb ik laten staan. Zou ik dan zo'n jongen kunnen weg sturen om een arme vrouw lafhartig neer te slaan?" Zijn krop schiet hoor baar vol, als hij klaagt: „Het grieft mij, edelachtbare, dat mijn verkla ringen in de processen-verbaal niet iuist zijn weergegeven. Dat doet me leed." De president zegt: „Maar nu komen ze er wel goed in." „Jawel, nu jongetje," smaalt Nol met scham pere lach, van emotie veranderend als wordt de knop van het tweede net ingedrukt. Voornamelijk speelt hij. hand ach ter het oor, regelmatig opspringend, °e dove kwartel. Om daar vanaf te riin, probeert de president snel een koptelefoon te versieren, maar het lukt niet. Vandaag beter. Nog een incident, ditmaal veroor- raakt door de bekwame strafpleiter mr- B. Simon, die Ouwe Nol van het odium hoopte te verlossen, een aan stichter en een uitlokker van beest achtige moorden te zijn. „Wat voor mensen denkt u tegenover u te heb- "en?", zegt hij, zijn vinger priemend Paar de president. „U laat deze per soon maar snerende en lachende op merkingen maken." Hij doelt op Hans van Z., die inderdaad wel Ouwe "Ol, maar niet diens raadsman spaart en die weer dezelfde bijna briljante slagvaardigheid aan de dag legt als "loens de eerste dag van zijn eigen t u ™r- Simon 's middags een vraag stelt die hij tijdens het kruisverhoor "oor de president 's morgens al be antwoord heeft, zegt Hans minach- „Ik geloof dat we hier twee koptelefoons nodig hebben." Als mr j'nton met een retorische vraag voor dag komt die neiging is hem niet vreemd evenmin als de tik 0® als een gekooide tijger rond zijn te sluipen zegt Hans: „Ze nebben voorspeld dat voor deze zaak agen mij een stadion afgehuurd zou moeten worden. Gelukkig is het geen oetbalwedstriid geworden. Maar mr. imon probeert er wel een voetbal- i Wedstrijd van te maken en daarbij ;?1eel mogeliik doelpunties voor «chzelf te scoren." Als mr. Simon probeert te door- sk i?'„ waarom hü enerzijds zijn va i s ReVer de Bruin het hoofd „iromp sneed, omdat hij in zijn te i i opeens Ouwe Nol meende zelf! ennen- maar anderzijds die ft,, avond de buit met diezelfde ,we Nol ging delen, zegt Hans hul- '°os: ,.U denkt, dat ik meer weet ij P "rot- Kloek, die mii observeert dio n.01' ja. dat is. tegenwoor t.~ eetl beetie de mode de ama- kurpsvchnlnoB „jf geohiagde raadsman nrobeert, eindelijk Hans van Z. lik op stukl te geven en vraagt spottend: „Die feestsigaar waarmee u Reyer de Bruin hebt verwend en die u weer uit zijn zak hebt gehaald, nadat u hem had afgeslacht hebt u die soms ook aan Ouwe Nol gegeven?" De president grijpt resoluut in. „Ik vind deze vraag onbehoorlijk," zegt hij met zeldzame stemverheffing, „ik sta dit niet toe." Vreemde beelden roept Hans van Z. tijdens zijn kruisverhoor op de schrijver van een ambitieuze detec tive-roman zo-u zich ervoor schamen ze te verzinnen. Hij schildert hoe Ouwe Nol na de eerste door hem ge ïnspireerde moord die op de han delaar in feestartikelen, Donse op die vloer van zijn slaapkamer tussen d'e bankbiljetten rondkruipt, terwijl hij het geld telt. Hans zelf ligt dan uitgeput op de divan in de woonka mer en wordt met koffie en cognacjes weer een beetje op verhaal gebracht. De president: „U hebt verklaard, dat dit beeld van de kruipende Nol weer zin bij u opriep, omdat u moest den ken aan Donse, die lag te baden in zijn bloed". Hans: „Dat he-b ik verzonnen. Het is een fabeltje. Ik was mijn deel van de afspraak het moorden nage komen. Het geld interesseerde mij niet zoveel" Hij schildert ook, hoe hij Ouwe Nol achter op zijn scooter mee naar Heeswijk heeft genomen om zich de boerderij van zijn volgende slachtoffer. Van Reyer de Bruin, te laten aanwijzen, en hoe ze een half uur lang in het gras van een greppel hebben liggen loeren. Hij vertelt, hoe ze van plan waren, de weduwe Woortmeijer op Sinter klaasavond te vermoorden. Nol zo-u meegaan en bij de benedenburen, die hy kende, de radio hard aanzetten, maar het ging niet door, omdat de vrouw niet thuis was, waarna hü het karwei zelf maar op 13 septem ber alleen klaarde. Hij vertelt hoe Nol voor hem een radio zou ruilen te-gen de tweedehands auto, die hij zo graag wilde hebben „maar het feest ging steeds niet door en Ouwe Nol zei dan: „De weduwe leeft nog". Hij vertelt, hoe ze samen, voordat d moordcyclus zijn aanvang had ge nomen, 's morgens koffie zaten te drinken om het een beetje warm te krijgen en hoe Nol toen zei: „We zijn hartstikke gek, diat wij zo armoedig doorgaan, terwijl we zoveel geld we ten te zitten". Daarvoor had het duo reeds vaak zelfs voordat Coby van der Voort haar einde vond gepraat over de beste manier om iemand, bijvoorbeeld een bankloper. om zeep te helpen en had Nol een zandzak of een gevulde loden pijp aanbevolen, aldus Hans, maar de conversatie van die morgen had de doorslag gegeven. ,Ik ging mete-en maar op Donse af. Toen ik tussen de middag zonder resultaat terugkwam, was Nol erg teleurgesteld en dia-ar gaf ik hem gelijk in". MR. B. SIMON Het kruisverhoor, diat raadsman mr. Simo-n de kroongetuige o-ver de zaak Donse probeert af te nemen, leidt al meteen tc»t de eerste botsing. „U hebt het slachtoffer eerst met een alarmpistool bedreigd", zegt mr. Si mon, „Waarom?". Hans antwoordt: „Dat heb ik tijdens de behandeling van de zaak tegen mij al uitgelegd. Uit zelfbedrog". Mr. Simon: „Hoe be doelt u, zelfbedrog?" Hans: „Als u het niet begrijpt iets ergers zal ik maar niet zeggen kan ik het niet helpen. Bént u nooit weggegaan met het idïee, twee bor reltjes te drinken en zat thuis te ko men?". Mr. Simon zegt zedig: „Het woord zat hoort in de rechtszaal niet thuis, evenmin als het wpord rotzooi, dat u zojuist gebruikte". De presi-dent is niet gechoqueerd - maant Hans althans niet, zijn taal te kuisen. „Nol wist op een onverklaar bare manier, precies waar geld zat en waar het verborgen werd gehouden", getuigt Hans verter: „Hij wist dat ik de slachtoffers zou doden niet tijdelijk zou uitschakelen Daa-r wa ren we het over eens. Bij Donse had hij het nadrukkelijk voorop gesteld. Bij .Reyer de Bruin was het een stil zwijgende afspraak geweest. Bij de weduwe Woortmeijer was het moor den weer uitdrukkelijk als voorwaar de gestipuleerd". Ha-ns beschrijft d-ain, hoe ze samen na deze laatste aanslag op de kamer vain Ouwe Nol de buit zaten te tellen. Ondertussen voerden ze met het oog o-p de nieuwsgierig gebleken gastar beiders, die Nol in huis had. een luid keelse conversatie over onbenullig heden. Met gebaren werd duidelijk gemaakt, wat er werkelijk gebeurd was. Hans had bovendien Nol voor de moordpoging op de weduwe de 5 kilo zware loden pijp laten zien, waarmee hij de vrouw uit de wereld dacht te helpen. Nol ontkent alles. Dat hij Hans van Z. heeft gekend en dat zo samen wei eens lekker hebben zitten pimpelen van de opbrengst van een verkochte overjas, wil hij nog wel bekennen. Maar die scooiterrit? „Hans wilde mt een vrouwtje laten zien met een hele gekke moedervlek" zegt hij gretig, „ik moest haar onderzo-eken. Ja, ik op mijn leeftijd. Nou, dait heb ik gedaan. Het was een boxer. Ik moest er nog om lachen toen we op die scooter te rugreden, en nou moet ik er soms nog om lachen. Terwijl i'k boven was, heeft Hans beneden een geldkistje gepikt. Hij heeft trouwens bij mij ook eens een vloerkleed gepikt, die hy ena". Exotische namen als Jarn de Paljas en Henk de Cirkel duiken op on- deirwereldfiguren, die zouden moeten kunnen bewijzen, dat Not altijd in de kroeg zat en dus nooit thuis geweest kan ziin om het geroofde geld te tel len. „Hij ging wel met zijn vriendin naar Parijs", roept Nol met verstikte stem uit, wijzend op Hans van Z. „Maar dacht u nou echt. edelacht bare. dat hij mij. een ouwe man, 1400 thuis kwam brengen? Kom nou De vriendin, bedoeld wordt de En gelse Caroline Gigli zit hem erg hoog. Hij kon het kennelijk goed met haar vinden. Ze is eens in nachtjapon naar hem toegevlucht, „omdiat Hans weer zo gek deed en snijdende be wegingen over zijn keel ma-akte" En ze heeft tegen de politie verklaard, dat Nol haar als een vader behandel de. Nol hamert erop ruiterlijk beide vuisten bonkend op het hekje voor hem dat ze gehoord moet worden in plaats van „die hyena daar" Hij roept pathetisch: „E-n wel meteen, want morgen karn ze dood ziin". Het is telkens weer een vertoning van jewelste. Maar Nol kan ook grootmoedig zijn. Als hij met krank zinnige zijsprongen komt over pijn in zijn borst na zijn arrestatie, over on derhuurders. die hem niet meer be taalden, to-en hij in de cel zat „een oude man edelachtbare, en onschul dig" en als de president hem dan vraagt: „Mag ik dat even opschrij ven?", zegt bij gul: „Maar natuurlijk, meneertje". Een chaotische dag, deze eerste, be langrijkste fase in het nieuwe proces, waarin de Utrechtse rechtbank zich verdiept met Ouwe Nol (in regen jas met imitatie bontkraag) een hoog geschouderde onwrikbare glansrol. Maar vandaag en morgen kan het nog chaotischer worden. Er staan 25 getuigen a charge op de lijst van wie er 5 door de politie moeten worden opgehaald, om-dat ze het bevel om te verschijnen niet wensen op te volgen. Twee notoire delinquenten zijn er bij die getuigen, die speciaal uit de cel moeten worden gehaald. Er is een vrouw bij die in de gang van de arronddissementsrechtbank met die baby op schoot zit omdat ze geen oppas kan vinden. Er zijn vijan dige getuigen bij, die gisteren al rie pen: „Wie betaalt mijn snipperda gen". Het is een kleurrijk gezelschap en het kan een langdurige affaire worden, waarvan het eind althans deze week niet in zicht is. Zeker niet, als Ouwe Nol „Wablief, wablief" in zijn plotselinge doofheid blijft volharden. DE DRIE JACHTEN, die door de Chi nezen nabij Hongkong gekaapt zijn, zouden in de Chinese haven Gau Sjau in de buurt van Macao liggen. De 15 opvarenden, onder wie vier kinderen, zouden in deze havenstad worden vastgehouden, „in afwachting van een onderzoek van de Chinese autori teiten", aldus is uit welingelichte bronnen in Hongkong vernomen. DE FRANSE bisschoppen hebben gis teren bekendgemaakt dat alle gelovi gen hun mening kenbaar kunnen ma ken over het leven en het werken van hun priesters. Dit wordt gedaan als voorbereiding op de bisschoppenver gadering van mei a.s., die geheel aar het priesterprobleem gewijd zal zijn JOSEF SMRKOVSKY, de voorzittel van het Tsjechoslowaakse parlemen ondergaat op het ogenblik een medi sche hehandeling. Er wordt geen me_! dirisf v.°n wat 7^ti 7iekte ïc k SMRKOVSKY EEN TSJECHOSLOWAAKSE mai (20) heeft zich gisteren in het bi. Praag gelegen Kladno in brand gesto ken en is daarbij zwaar gewond. Hi. is in een Praags ziekenhuis opgeno men. Over zijn motieven is niets be kend. MR. M. G. SCHUTTELAAR, plaats vervangend griffier van de Eerste Kamer der Staten Generaal, is giste ren op de leeftijd van 50 jaar overle den. Hij stierf aan de gevolgen van Mao-griep. IN PAKISTAN duurt de onrust voort. Maandag zijn bij de onlusten, gericht tegen het bewind van president Ajoeb Khan, 50 mensen om het leven geko men. Het gisteren in Karachi gehou den overleg tussen de president en de oppositiepartijen is geboycot door de linkse partijen, w.o. die van oud-mi nister Bhuto. BIJ EEN JUWELIER in Messina (Ita Iië) zijn juwelen ter waarde van 500 miljoen lire (bijna 3 miljoen gulden) gestolen. De inbrekers kwamen via een gat in het plafond de zaak bin nen. IN ENGELAND hebben een vijftal linkse organisaties besloten tot een actie van massale betogingen tijdens bet bezoek aan Londen van president Nixon. (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN De hervormde syno de, die in vergadering in Lunteren bijeen is, heeft in een telegram aan de Nederlandse regering gezegd dat zij ernstig geschokt is door de mede deling van minister Udink (ontwik kelingshulp), dat slechts 45 procent van de regeringshulp naar het door Siafra bestuurde gebied gaat. De synode stelt dat in dit gebied uist 80 procent van de oorlogsslacht offers wonen en dringt er met kracht jp aan dat de hulp aan deze slachtof fers vergroot zal worden. Met name wordt in het telegram aangedrongen op een grote bijdrage voor de lucht brug van „Joint Church Aid". (Wi; komen deze week nog uitvoeriger te rug op de synode in Lunteren). (Van onze redactie buitenland) LONDEN De permanente verte genwoordigers van de Westeuropese Unie hebben gisteren in Londen hun tweewekelijkse bijeenkomst gehou den zonder Frankrijk. De bespreking duurde iéts langer dan twee uur Na afloop werden er geen bijzonderheden over bekend gemaakt. Aangezien de secretaris-generaal van de W.E.U., de Belg Maurice d'Eeckhoutte, ziek was, werd de ver gadering geleid door diens plaats vervanger, de Westduitse dr. Frie- drich-Karl von Plehwe. Naar in wel ingelichte kringen verluidt, ligt d'Eeckhoutte, op wiens vertrek De Gaulle gebrand is, met longontste king in een ziekenhuis. Op de bijeenkomst werd gespro ken over voorbereidingen voor de zitting van de assemblée van de W. E.U. op donderdag en vrijdag in Pa rijs. Minister Luns zal deze zitting niet bijwonen. Een woordvoerder van zijn ministerie zei dat de agenda van de minister een bezoek aan de bij eenkomst van de assemblée niet toe laat. Luns zou daar oorspronkelijk gesproken hebben. (Van onze redactie buitenland) PEKING-WARSCHAU-WASHINGTON Peking heeft gisteren een bij eenkomst tussen Chinese en Amerikaanse diplomaten in Warschau die mor gen zou plaatshebben, afgelast in verband met de vlucht van de diplomaat Liao Ho-Sjoe via Nederland naar de Verenigde Staten. Het zou de 135e bijeenkomst zijn geweest in Warschau, de enige plaats waar de Amerikanen rechtstreeks contact hebben met vertegenwoordigers van de Chinese volks republiek. Op het strand van Texel liggen honderden vogels die door in zee geloosde stookolie zijn gedood. De vogels die het slachtoffer zijn geworden, zijn vrijwel uitsluitend zwarte zee-eenden. WENEN (AP) Ondanks het feit dat de Sovjet-Unie met naar schat ting 100.000 man Tjechoslowakije be zet, schijnen de Russen de teugels die zij de „opstandige" communis tische leiding te Praag heeft aange legd, wat te hebben laten vieren. Vaar de teugels zijn gebleven en kun nen elk ogenblik strakker worden aangehaald. Alexander Dubcek, de Tsjechoslowaakse partijleider, die door het Kremlin na de militaire in terventie van augustus voor „revi- ■ionist" is uitgekreten is opnieuw op iet politieke toneel verschenen met en ideologisch offensief ter onder- teuning van de denkbeelden, die -m aan de macht hebben gebracht. In een deze week gehouden rede reft hij zelfs verklaard, dat het ommunisme zich in Tsjechosiowakije noet blijven ontwikkelen volgens de radities van het land die liberaal n democratisch zijn. Dit verschilde ipmerkelyk van de andere redevoe ringen van Tsjechoslowaakse leiders sinds de invasie. Deze concentreer den zich op de belofte dat zij zou den trachten zoveel mogelijk van de reeds gewonnen vrijheden te be houden. Ditmaal sprekende te Oerovetsj, het kleine dorp in Slowakije, waar hij is geboren, ging Dubcek verder: „Het zal ons niet helpen de (libera te) politiek van na januari te verde digen. Het is nodig alle waarden van die politiek tot ontwikkeling te brengen in onze confrontatie met de huidige, ingewikkelder realiteit" zei hü- Hij sprak als een man, die zeker is van zijn positie. Hetzelfde had hij een week eerder gedaan, toen hij op een bijeenkomst van hoge officieren zei, dat hij en andere leiders „mis schien de ernstigste crisis sinds au gustus" hadden overwonnen. Hq riep ook op tot zuivering van het partüapparaat van conservatieven, die het niet eens zijn met de politiek van de partij. De beide redevoeringen gaven waarnemers aanleiding tot de con clusie dat de 47-jarige Dubcek een belangrijke confrontatie met conser vatieve Moskou-gezinde krachten had doorstaan. Zegslieden uit Oost- Europa bevestigen dit. Zij zeggen dat deze confrontatie heeft plaatsge vonden tijdens de dood en begrafenis van Jan Palach, de student, die zich zelf heeft verband om te protesteren tegen het verlies van vrqheden on der de beizetting. De conservatieven hebben gepro beerd, de onrust in het land, die volgde op de dood van Palach, te gebruiken om een ..paleisrevolutie" tegen Dubcek te ontketenen. Hun kandidaat voor vervanging van Dubcek was Jan Piller, een lid van het partijpresidium. Piller is een conservatief maar niet zozeer in discrediet gebracht als sommige partijleden die het Kremlin heeft ge tracht na de militaire interventie als „marionetten" te installeren. Volgens een der berichten, heeft het com plot nooit een voet aan de grond ge kregen, omdat de Sovjet leiding de goedkeuring weigerde. Dit maakte de positie van Dubcek sterker. Moskou blijft op de achtergrond. Het machtige ministerie van binnen landse zaken is weer stevig onder de leiding van Moskou-gezinden ge komen. Het ontbreekt ook niet aan eerzuchtige tweederangsfunctionaris sen in het partij-apparaat, die hun 'oekomst het best verzekerd achten bij he. Kremlin, sommigen van hen zijn druk bezig een politieke basis te construeren. Dit beperkt Dubcek in zijn moge lijkheden. Moskou heeft misschien de verwijdering van Dubcek alleen maar uitgesteld, tot het meent, dat het een nieuwe storm in Praag kan doorstaan. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Peking, die door de radio is verspreid, staat dat voor Peking de bijeenkomst donder dag „ongelegen komt als de Verenig de Staten een anti-Chinese sfeer scheppen". Niet gezegd is of en wan neer de Chinezen het overleg willen hervatten. In Warschau zei iemand van de Chinese ambassade dat de bij eenkomst niet doorgaat omdat „de Amerikaanse regering met instem ming van de Nederlandse regering de Chinese ex-diplomaat tot hoogverraad had aangespoord". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, liet een verklaring uitgeven waarin hij de Chinese beschuldigingen met betrek king tot Liao Ho-Sjoe van de hand wijst, maar het betreurt dat de bu- eenkomst is afgelast. Zoals bekend heeft China onlangs in nota's aan Nederland en de V.S. de uitlevering van de voormalige tijde lijk zaakgelastigde in Den Haag Liao Ho-Sjoe geëist. Deze uitlevering is door Washington, waarheen Liao is vertrokken, geweigerd. den HAAG (knp) Er is de laat ste jaren weer een sterke stijging van gemengde huwelijken. Van 103.082 huwende katholieken gingen 13.600 een gemengd huwelijk aan. dat is 13,2 procent. Dit blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Stati stiek over de jaren 1914-1967, zoals die gepubliceerd zijn in het laatste Katholiek Archief, (no. 7). Het percentage gemengd huwende katholieken heeft hiermee bijna weer de hoogte bereikt van 1915, toen 14 7 orocent der katholieke huwenden een gemengd huwelijk sloot. Het aantal scheidingen van katho- Iïeken is de laatste tien jaar verdub- beid voor wat volledig katholieke huwelijken betreft, in 1957 991 katho lieke huwelijken, in 1967: 1892. Morgen, lezers en lezerinnekes. Weet dat ik nu het afgelopen is met u meevoel. Gisteravond al kreeg ik dat lege gevoel te verwerken. We zullen weer een jaar moeten wach ten. En dat zal bepaald niet meeval len. Bedenk echter, dat we nog nooit zo dicht bij carnaval 1970 zijn geweest. Een schrale troost, dat wel, maar misschien helpt het wat op deze ka- terige morgen. Denkertje: Op de ochtend van as- woensdag vind ik het altijd zo fijn, dat ik het weer zo jammer vind dat het zo vlug afgelopen is! Zó! Zo ziet u maar weer waar een ver ering van partijleider Mao toe kan leiden. Een foto van hem in de kajuit van je zeiljacht en er kan je niets gebeuren. Vraag dat maar aan die twee Nederlanders, die aangehouden werden met hun schip bij Hongkong. Mao's beeltenis en een jasje a la Mao doen dan wonderen. Maar laten we eerlijk zijn. Als in Nederland blijkt dat een verdacht individu net zo'n fraai donker kos tuum draagt als bijvoorbeeld minis ter Luns, dan zegt men hier toch ook al snel: „Ik zie dat wij vrienden zijn". Dat heeft tenminste die Chinese of ficier tegen de twee Nederlanders ge zegd. En ze kregen nog een badge op de koop toe. Wellicht een idee voor de ambtenaren van Buitenlandse Za ken: Luns-badges. In het Ierse Galway moet het kus sen in de bioscoop voortgaan beperkt blijven tot het witte doek. De ge meenteraad heeft beslist dat er door verliefde paartjes op de voorste rijen niet meer gekust mag worden. „Wij willen dat in het vervolg de kinderen voorin gaan zitten. Ze mogen geen slecht voorbeeld krijgen van verlief de paartjes". En dat zei een wet houder. Op de achterste rijen mag wel dis creet gekust worden. U gelooft het misschien niet, maar het is toch echt 1969. Pastoor d'as woensdag Zie de toekomst maar niet te som ber in. In Limburg kunnen ze niet over de sneeuw heenkijken. Gisteren kreeg iL nog een Limburgse collega aan de telefoon. „Hoe kunnen jullie je nou nog druk maken over carna val? Wij moeten eerst maar eens zien dat we die sneeuw kwijtraken. Dan kijken we wel verder". En dat zegt toch wel genoeg, want Limburgers kunnen ook aardig car naval vieren. Tot morgen. MERIJN 99 AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de faculteit der sociale we tenschappen van de universiteit van Amsterdam heeft in een communiqué officieel meegedeeld, dat het college sociologie van professor dr. A. N. J. den Hollander wegens ergerlijke or deverstoringen door de eerste- en tweede-jaars studenten is gestaakt tot de zomervakantie. Vorige week vrijdiaig, 14 februari, liep professor Den Hollander de zaal uit, toen zijn gehoor het hem onmo gelijk maakte zijn college te geven. Hij had geweigerd om met de stu denten in discussie te treden over vernieuwingen, inspraak e.d. Hij had zich echter wel bereid verklaard tot een ordelijk gesprek met vertegen woordigers van de besturen van de studenten. De zaal wees dit voorstel van de hand. BERLIJN (DPA) Kennelijk in verhand met de komende verkiezing van een nieuwe Westduitse bonds president op 5 maart in West-Berlijn hebben de Oostduitse autoriteiten gistermorgen maatregelen genomen die het autoverkeer tussen West- Berlijn en West-Duitsland over Oost duits gebied bemoeilijkten. De doorlaatpost Drewitz (Babels- berg werd twee uur lang gesloten. Aan de gTenspost Hirschberg tussen Oost-Duitslaind en Beieren en de grenspost Mariënborg op de weg naar Hannover werd de controle ver scherpt Bij de Berlijnse doorlaatpost Staaken op de weg van Berlijn naar Hamburg moesten bestuurders vail auto's uren wachten. Oostduitse dou ane-agenten weten een en ander aan zware sneeuwval. (VERVOLG VAN PAGINA 1) maken. In Nijmegen helpen dertig militairen van de luchtmacht mee het station van sneeuw vrij te hou- den. In Nuth (Z.-Limburg) is een dak van een constructiehal op een in dustrieterrein onder de sneeuwlast bezweken. De schade wordt geraamd jp meer dan 20.000 gulden. Persoon- ijke ongelukken deden zich niet voor. Dit gebeurde wel in Tongeren Belgisch Limburg), waar een ker mistent door de sneeuwvracht in- NN J1 elfjariS jongetje werd getroffen door de omlaag stortende dakrand. Zijn lijk werd later uit de puinhoop tevoorschijn gehaald

de Stem | 1969 | | pagina 7