Voor 1971 een veilingcomplex voor geheel midden-Zeeland TOT DE LAATSTE MINUUT.. Middelburg niet bevreesd voor Souburg-noord Zeeuwscii- Vlaancteren olies zijn (laatste) stoom af „Eén gemeente in west Z.-Beveland is absurd idee" i naar dingen Nieuwe Schelde- beveiliging Met ouders praten over godsdienst In gesprek met - IS DALTONS Wij willen óók carnaval ALS LEDEN VAN DRIE VEILINGEN AKKOORD GAAN Prof. Peeters over herkomst familienamen Minder koud REACTIE VAN DE 17: A. Kanscnaert Intwerpen VANDAAG MORGEN Klaar iu 1970 Walcheren blijft Personeel VAN DELCROIX TOT DE KRAAY Plan deken A. Koopmans DE STEM VAN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 ijk maakt ook en of de drang en, tot toepassing en verwcr in het gevondene bij hem ais mens niet plotseling weet moet doorbreken. Het ant. daarop zal de tijd leren. Waar. fjk ook via het komende werk |nstige zoekers als Dekkers en lagnae. Intussen liggen in Ant- i hun houtstapels te liggen en putwater, zeewier en vermol- .e geuren tot 27 februari. diversen uzen uis 16.15 uur inarbeid-mstuif ir „Singletje, singletje aan de van Oranje 20 uur den Bulgaars gezelschap anska Mladast" uis 19 uur Raadsvergadering hendrikskinderen ligingsgebouw 14 uur ïvergadering Kring W.Z.-Beve- Z.L.M. nde Verbeek 14 uur idering NCB-kring Z.-Beveland 'ens aan 16 uur steenlegging Rozenoord copen En schouwburgen srpen ;ole: De nacht van de volgende L4 jaar ome: De trein der traagheid i.L in: Jungle boek a.l. De getatoeëerde a.l. ang 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur ns: De duivelse brigade a.l. ang 11.45, 14.30, 16.50, 19.10 en uur assades: De weduwe van de nrnna ar. Aanvang 12, 14.30, 16.50, 1Ö.1Ö L.30 uur. y: Big Red a.l. ang 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21,30 Rose Mary's baby 18 jaar ang 12, 15, 18 en 21 uur ilaas :e: De koeienbaron van va: De brug over de River Kwal ar :t: Liver 14 jaar i: De beproevingen van Tarzan a.l- a: De komedianten 18 jaar landie: Een dokter vertelt Jaar iCOPEN EN SCHOUWBURGEN erpen •open: Als onder vandaag. klaas copen: Als onder vandaag. Icopen: Als onder vandaag. diversen euzen Sluis 20 uur _oVprs ntse avond voor soosbezoeKere ren voor deze rubriek: tel. >f postbus 116 in Middelburg. <ET VLFHCKE VEL CUZEA/. VLUG E>£ naann^- BOSUFUL J WE MET SUCCES TEGEW, B/EDEV... (Van onze correspondent) GOES Binnenkort zullen de |eden van de veilingverenigingen Zuid-Beveland" te Goes, „Kapel- 'le-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle en „Walcheren" te Mid delburg zich moeten uitspreken over een overigens reeds jaren verwachte fisiie van deze drie veilingen. Vandaag hebben zij van de besturen van hun veilingen de voorstellen ont vangen en gistermiddag is op een persconferentie door de drie voorzit ters uiteengezet waarom de besturen er van overtuigd zijn dat een fusie de aangewezen weg is voor deze veilin gen, in de eerste plaats om aan te slui ten 'bij de veranderingen die er plaats, vinden bij de afzet van groenten en fruit en hierdoor ook bij de prijsvor ming en in de tweede plaats om de steeds stijgende kosten af te remmen. Voorgesteld wordt de drie bestaan de verenigingen te ontbinden en een nieuwe vereniging op te richten die de naam kan dragen Veilingvereni ging „Midden Zeeland". De fusie kan volgens de besturen slechts aan zijn doel beantwoorden als de bestaande terreinen en gebouwen van de veilin gen te Goes en Kapelle worden afge stoten en een nieuw veilingcomplex wordt gebouwd op een te verkrijgen terrein, gelegen in de onmiddellijke omgeving van het nieuwe verkeers knooppunt op de rijksweg 58, het ver keersplein tussen Goes en Kapelle bij Kloetinge. In eerste instantie word gedacht om hier een koelhuis te bouwen met een capaciteit van 4 tot 5 miljoen kg. Dit zou klaar moeten zijn voor het be- waarseizoen 1970-1971. Met de be staande koelhuizen zou de veiling Midden Zeeland dan beschikken over opslagcapaciteit voor 13,2 miljoen kg fruit. Vervolgens zal dan begonnen wor den met de bouw van het nieuwe vei lingcomplex waarvoor een investe ringsbegroting is samengesteld van 8.350.000. Een belangrijk gedeelte van deze investering zal gedekt kun nen worden uit de opbrengst van de te verkopen gebouwen en terreinen van de veilingen te Goes en Kapelle. Voorts hebben de veilingbesturen goede hoop dat voor dit project sub sidie verkregen zal worden uit het Europese Oriëntatie en Garantiefonds voor de Landbouw te Brussel. De veiling Walcheren krijgt in het geheel van de fusieplannen een aparte plaats en funktie. Het ligt in de be doeling deze veiling te handhaven als oonsumptieveiling. Als distributiecen trum voldoet zij aan hoge eisen om dat zij centraal ligt in het consump- tiegebied. Ook voor de aanvoer van de op Walcheren geteelde produkten is de aanvoerplaats Middelburg beter geschikt dan de centrale veiling. De besturen denken voor wat Wal cheren betreft aan een twee-richting- verkeer, dat wil zeggen dat bepaalde produkten uit dit gebied naar de cen trale groothandelsveiling zullen gaan voor de verkoop als verwacht mag worden dat de opbrengstprijs daar ho ger ligt en anderzijds zullen de pro dukten van de groothandelsveiling Paar Middelburg gebracht kunnen worden. De commissie die de fusie heeft voorbereid heeft het bestuur van de veiling „Krabbendijke en Omstreken" niet bereid gevonden dee] te nemen aan de fusie. In het thans verschenen rapport wordt gezegd dat de voorbe reidingscommissie tot op de huidige dag heeft opengestaan voor hervat ting van de besprekingen met het be stuur van de veiling. In 1966 werd een begin gemaakt met de besprekingen over deze fusie. Thans is men dan zover dat alles rond zit en dat wanneer de algemene ver gaderingen de voorstellen aannemen, er een nieuwe centrale veiling voor Midden Zeeland komt met een omzet van 25 tot 30 miljoen gulden en een aanvoerpatroon dat het voor de han del het gehele jaar door aantrekke lijk maakt er te komen omdat er vol doende produkten te koop zijn. Op grond van de huidige aanvoercijfers kan de veiling Midden Zeeland reke nen op een aanvoer van ongeveer 30 miljoen kg appels, 12 tot 15 miljoen kg peren, 1,5 miljoen kg pruimen 3 miljoen kg kleinfruitprodukten als aardbeien, frambozen, bessen en bra men en een grote hoeveelheid groen ten. Vooral de prijsvorming van de produkten wordt van enorm grote be tekenis genoemd bij het uitvoeren van het fusieplan. Op een vraag over het personeels bestand na de fusie wilde de heer P. F. J. Dekker op de persconferentie niet nader in gaan omdat, zo lang er niet definitief tot fusie is besloten, ïierover eigenlijk niet gesproken kan vorden. Wel zei hij dat de besturen tan de behartiging van de belangen 'an het personeel in overleg met de rakbonden alle aandacht zal besteden :tn dat voor zover nodig voor een goe ie afvloeiingsregeling gezorgd zal vorden. De heer Dekker zei ook dat wan neer de algemene vergaderingen tot fusie hebben besloten, de leden tot 1 mei de gelegenheid krijgen het leden- register van de nieuwe vereniging te tekenen. Tenslotte wees de heer Dek ker, die als voorzitter van de voorbe reidingscommissie heeft gefungeerd, dat het nu hard nodig wordt snel tot beslissingen te komen omdat er grote belangen op het spel staan. Wanneer de fusie eventueel niet door zou gaan voorzag hij grote misstanden ontstaan bij de afzet van groenten en fruit op Zuid-Beveland. (Van onze correspondent) Middelburg Er zal een systema tisch onderzoek moeten gaan plaats vinden naar de herkomst van fa milienamen. Tot deze conclusie kwam prof. dr. K. Peeters gisteren tijdens een lunchbijeekomst van de Neder lands-Belgische vereniging Zeeland, die gehouden werd in samenwerking met het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen in de Middelburg se schouwburg. Het was voor de eerste maal dat de Nederlands-Belgische vereniging een dergelijke bijeenkomst belegde in samenwerking met het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen. „De naamkunde steunt op vele andere Wetenschappen", aldus prof. Pee ters, buitengewoon hoogleraar in de volkenkunde in Antwerpen in zijn causerie, getiteld „De Belgisch- Nederlandse familienaam". Zo vindt men raakvlakken met de plant- en dierkunde, de cultuur en sociologie. Aan de hand van naamlijsten heeft men in België kunnen vaststellen dat de migratie van het zuiden naar het noorden heeft plaatsgevonden. Opmerkelijk noemde professor Pee- ters 't veelvuldig voorkom van Fran se namen in 't Nederlands-Belgische grensgebied. Dit vindt zijn verklaring in het feit dat België na de afsplitsing van Nederland voornamelijk Waalse grenswachten in het gebied van De Kempen plaatste. Vele van hun namen zijn in de loop der tijd verbasterd. Als voorbeeld hiervan noemde prof. Peeters de naam Del- croix, die werd verbasterd tot De Kraai. Andere werden kortweg af gekort tot De Waal (als aandui- ting van herkomst. De bijeenkomst werd bijgewoond door Mr. J. van Aartsen, commis- commissaris der koningin in Zeeland en de de consul-generaal der Neder landen in Antwerpen, ir. J. Ceulen. De weersvooruit- J™ten voor donderdag en 'f'idag, opgesteld fl0»f het K.N.M.i. l8Minsdas om 18.00 luiden: f.'Jdelijk sneeuw, 'Pel of regen en tuur'anSZame sti'ging van teraPera" De weersvooruitzichten in cijfers Bemiddeld over Nederland zijn voor donderdag: Aantal uren zon: 2 of minder; /""■•temp.: van ongeveer normaal graden onder normaal; max.- mp.; Q mi s graden onder normaal; ns °P een droge periode van min- .-.nsuur: 50 procent; kans op een Deel droog etmaal: 30 procent, detv vooru'tziehten voor vrijdag lui- m£a?tal uren zon: 3 of minder; max f P" omstreeks normaal; tot emP-: van ongeveer normaal graden onder normaal; kans op ï0®0 Periode van minstens 12 j..'. Proeent; kans op een geheel ttro°g etmaal: 40 procent. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Binnenkort worden maatregelen genomen om de Westerschelde beter te beveiligen. Bij Hansweert en bij Te overloop naar Terneuzen wor- 'en twee wachtvakken ingesteld waar binnenschepen kunnen vaehten in geval van gevaarlijke 'tuaties. Bovendien wordt een centraalpost ■gericht met radar en marifoonver- indingcn. Minister Bakker heeft dit isteravond in de Tweede Kamer be- oofd aan het Tweede-Kamerlid Van Ier Peijl (CIIU). De bewindsman mtkende dat aanvaringen in de hand zijn gewerkt door een verkeerde be tonning. (Van onze verslaggevers en correspondenten) ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Op verschillende plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen werd gisteren op de laatste carnavalsdag nog behoorlijk stoom afgeblazen. De carnavalsop tocht in Kloosterzande en de kinder- optocht in Sas van Gent kregen grote belangstelling. Gisterenmorgen zag het er even naar uit, dat de carna- valvierders toch nog geplaagd zou den worden met sneeuw, maar na de middag konden de feestneuzen met een gerust hart op stap gaan. Hel bleef droog. Waar nog gefeest werd, gebeurde dat tot de laatste minuut. Het Zeeuw se carnavalsfeest dat dit jaar weer een stukje groter en grootser was, ls over het algemeen, dat kan men ge rust zo stellen, succesvol verlopen. De carnavalsoptocht in Klooster zande, waar Camillus de I dit jaar voor het eerst de scepter zwaaide, trok bijzonder veel publiek; zoals gewoonlijk, zou men kunnen zeggen, want in Kloosterzande is de optocht jaarlijks een grote trekpleister. Er was een groot aantal wagens te zien, die er stuk voor stuk kostelijk uit zagen. Ook de Lamsoren uit Lams- waarde kwamen met wagens tot meerdere eer en glorie van het car naval op Klooster. Na de prijsuitreiking ging men op kroegentocht. In alle zalen werd ge danst, tot tenslotte de kreet klonk. „Het is de hoogste tijd." Prins Carlos van het Steense rat- tenrijk bracht met zijn gevolg een bezoek aan de buurtschappen Abts. dale en Heikant, 's Avonds waren de ratten en rattinnen hun laatste ener gie aan het wegpompen op de dans vloeren- De stemming zat er nog goed in. Laat op de avond werd on der grote belangstelling de grote boer op het schoolplein verbrand Daarna zetten de prins en zijn on derdanen er een grote punt achter n het clublokaal Traas. Ook in Sas van Gent heeft het normale gemeentebestuur het van daag weer voor het zeggen. Het regime van Nozemius VIII en de raad van elf is na vier dolle dagen ten einde. Gisterenmiddag leek heel Sas te hoop gelopen om de grote kinder optocht te zien passeren. De bonte stoet werd geopend door de carna- valspliessie. De „erremenie Voor Lol en Leut" blies voor wat ze waard Is en dat is heel veel en prins Noze mius en de Raad van Elf schreden voor het laatst dom- dichte hagen juichende onderdanen. Na ontbinding van de stoet op de markt werd in het berstensvolle schippershuis het startsein voor de elfkroegen(dweilen)tocht gegeven, die voorzover kan worden nagegaan, geen uitvallers heeft gehad. Voor de jeugd tussen 12 en 15 jaar v/as er een speciaal carnavalsfeest in zaal Flora, georganiseerd door De Marollen. Sas van Gent heeft ook dit jaar zijn naam en faam als eer ste carnavalsstad van Zeeuwsch- Vlaanderen danig hooggehouden. Op de foto's In kloosterzande was „De Dron ken Piraat" een van de pracht- stukjes uit de gisteren gehouden carnavalsoptocht. Op diezelfde laat ste carnavalsdag hield de Sasse jeugd de traditionele eigen op tocht. (Van een onzer verslaggeefsters) 'S-HEER ARENDSKERKE Zeventien gemeenten in West- Zuid-Beveland hebben stelling genomen tegen de brief inzake de gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland. die de gemeente besturen van Goes en Wemel- dinge enkele weken geleden aan de Tweede Kamer hebben ge stuurd. De gemeentebesturen van Goes en Wemeldinge vinden dat in west Zuid-Beveland niet 3 gemeenten moeten komen, maar één gemeente moet worden gevormd. De 27 andere gemeentebesturen in west Zuid-Be véland vinden dat „één gemeente voor heel west Zuid-Beveland iets absurds is". Zo drukte burgemeester H. G. van Suijlekom van Kapelle het gisteren uit op een persconferentie in het ge meentehuis van 's-Heer Arendskerke. Zeven burgemeesters waren daar bijeen om een toelichting te geven op de brief die zij, op hun beurt aan de Tweede Kamer hebben gestuurd, De 17 gemeentebesturen schrijven ie Tweede Kamer dat zij menen, iaar aanleiding van het schrijven van Toes en Wemeldinge, op enkele pun en te moeten attenderen. In de eerste plaats zijn „de zeven en" teleurgesteld over het feit dat ie gemeentebesturen van Goes en Vemeldinge „hebben gezocht naar ■ympathisanten, maar. geen kennis lebben gegeven aan en geen inspraak hebben gevraagd van de mede-be rokken gemeentebesturen, waarvan bij voorbaat een afwijzend standpunt werd verwacht". Zij vinden het een volkomen fictie iat voor de nieuw gewenste constel latie een minimum aantal inwoners van 50.000 is vereist. De 17 gemeentebesturen menen iuidelijk te moeten stellen dat het belang van de bewoners (met het ac cent op bewoners) van westelijk Zuid-Beveland, zoals dit aan de vas te commissie voor binnenlandse za ken is overlegd. Het lijkt de 17 een volslagen illusie dat één gemeente, die heel west Zuid-Beveland omvat, in staat moet worden geacht zaken op het gebied van industrie, recreatie, land- en tuinbouw, onderwijs, cultuur en woonklimaat te behartigen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De ge meente Middelburg is beslist niet bevreesd voor concurrentie van de versnelde woningbouw in Sou burg-Noord. De ontwikkeling in Het Sloe moet door de gehele Walcherse kanaalzone worden gedragen. De heer Drijber wees er ook op, dat Middelburg enig risico moet dur ven lopen door woningbouwprojecten aan te vatten die groot z'jn in ver gelijking met de huidige stad. „We moeten kunnen inhaken op de schoks gewijze ontwikkelingen die ontstaan door nieuwe industrie-vestigingen". (Burgemeester Drijber verklapte op dit punt dat Middelburg momenteel in onderhandeling is met een belang rijke industrie voor vestiging in Mid delburg). Ook wethouder W, Baars zei later, dat men niet al te benauwd dient te zijn wanneer voor gereedgekomen nieuwbouwwoningen niet direct be woners kunnen worden gevonden. Juist het ter beschikking hebben van een aantal moderne leegstaande wo ningen kan voor een industrie een doorslaggevende factor zijn om zich te vestigen, aldus de heer Baars, die meende dat ook meer plaats komt voor een gezonde concurrentie op de woningmarkt wanneer er wat meer woningen zouden komen leeg staan. Burgemeester Drijber betoogde voorts, dat ook in voorgaande jaren in Middelburg belangrijke woning bouwprogramma's zijn opgesteld met een blik op de toekomst. „Ons ver trouwen in die ontwikkeling is tot op heden nog niet beschaamd", al dus de burgemeester. T.a.v. eén verdere ontwikkeling had de heer Drijber eerder gesteld dat Middelburg alleen kansen heeft in een breder kader, zoals het Wes- terscheldebekken. „Juist door dit breder kader de Rijksoverheid ziet dat gelukkig goed in heeft Mid delburg al belangrijke infra-struc- tctur subsidiés ontvangen" aldus de raadsvoorzitter die uiteraard ook niet kon nalaten het havenschap Vlissingen-oost in zijn beschouwingen te betrekken. Hij deelde mee dat in een gesprek tussen het gemeentebestuur en het bestuur van het havenschap is ge wezen op de aanvullende functie van de Middelburgse industrie-terreinen. Van Middelburgse zijde is er in dit gesprek ook op aangedrongen om zodra het havenschap zijn wettelijke basis heeft gekregen, als volwaardig lid te kunnen toetreden. Op het punt van de acquisitie van nieuwe industrieën zei de heer Drij ber dat binnenkort een nieuwe bro chure zal gereedkomen die geza menlijk wordt opgesteld door de ge meenten Middelburg en Vlissingen en het Havenschap Oost. De burgemeester zei de heer Don (P.v.d.A), die dat idee had geop perd, toe dat in een volgende dub belstadsvergadering met Vlissingen de mogelijkheid van een gezamenlij ke vergadering van beide gemeente raden aan de orde zal worden gesteld. De heer Don achtte een dergelijke gecombineerde vergadering wense- lelc voor een beschouwing van de tot nu toe gevoerde dubbelstadsbe- sprekiragen tussen de twee gemeente besturen. 5? (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Enkele tien tallen leerlingen van de Petrus Hondius Scholengemeenschap in Terneuzen hebben gisteren een protestmars door de stad gehou den omdat ze geen vrijaf kregen om carnaval te vieren. Ze voer den spandoeken mee met op schriften als „Wij willen ook vin ger in de pap", „Wij willen de mocratie" en Hie Ha Wildeboer". De heer Wildeboer is conrector van de scholengemeenschap en volgens de betogers degene die zich het meest tegen het vrijaf geven voor carnaval heeft verzet. De protestmars, die ongeveer een uur duurde, had een ordelijk verloop. Bij het politiebureau zwaaiden politiemannen vrien delijk naar de betogers. De pro testmars baatte echter niet. De schooldirectie hield het been stijf en gaf geen carnavalverlof. (Van een onzer verslaggevers) HULST Deken A. Koopmans te Hulst heeft het plan opgevat om op zes achtereenvolgende vrijdagen een bijeenkomst te organiseren voor de ouders van schoolgaande kinderen om met elkaar van gedachten te wis selen over verschillende actuele on derwerpen, die in het godsdienston derwijs op de scholen worden behan deld. Pater F. Schreuder, moderator vany de middelbare school te Hulst zal dfe bijeenkomsten,, die plaatsvinden in de basiliek van Hulst en waar ieder een welkom is, inlêiden. De Volgende onderwerpen zullen worden behan deld: op 21 februari: de oorsprong van de mens en zijn roep naar God; op 28 februari: het Oude Testament in tegenspraak met de wetenschap?; op 7 maart: wies is Jezus van Naza reth; op 14 maart erfzonde en ver lossing; op 21 maart; dood en avond maal en tenslotte op 28 maart: de weg ten einde toe. Het motief van deken Koopmans voor deze bijeenkomsten komt voort uit zijn gevoel dat de ouders hun kinderen dikwijls niet meer verstaan en dat de kinderen moeilijkheden hebben met hun ouders. De jongens en meisjes, zo meent hij, krijgen an dere inzichten en opvattingen dan hun ouders. De diverse scholen in Hulst tellen ruim 2500 leerlingen. De bedoeling van de inleidingen is, aldus deken Koopmans, „De ouders op de hoogte te brengen van de ge loofsverkondiging, zoals deze op het ogenblik aan hun kinderen wordt ge geven. Het is naar onze mening", zo zei hij, „uitermate belangrijk dat ouders en kinderen over geloofs waarden en inzichten kunnen pra ten en elkaar kunnen verstaan". UITBLAZEND van de carnavalsop tocht die hij als lid van de Sasse „erremenie Voor lol en Leut" muzi kaal begeleidde, zegt de heer A. Ranschaert (67) in een hoekje van het stampvolle schippershuis: „Dit is nu het dertiende jaar dat ik mijn deuntje in de optocht meeblaas. Ik doe dat graag, maar ben ook blij ah het weer voorbij is. Want je maak op die manier wel erg lange dagen Maar ik zou het voor geen geld wil len missen. Trouwens Sas van Gen ook niet. Met 1 april ben ik 51 kla rinettist en volgend jaar 50 jaar ge trouwd." DE heer Ranschaert is een bekeno figuur in Sas van Gent. Hij was veer tig jaar leider van de muziekvereni ging „De vrienden van Sas van Gent en een van de steunpilaren van hr carnavalscomité. .DOOR de jaren heen heb ik heel wu leerlingen in de muziek opgeleid. I'i leef voor de muziek. Toen het car navalscomité dertien jaar gelede besloot samen te doen met de har monie heb ik dat van harte toege juicht. Vroeger was er in Zeeuwsch Vlaanderen maar één stad waar car naval werd gevierd en dat was Sa- van Gent. DE laatste jaren zijn plaatsen als Hulst en St.-Jansteen erbij gekomen, maar die moeten het nog leren. Ik zeg maar zo„Om goed carnaval te vieren, daar moet je voor geboren zijn. Daarom beginnen ze er in Sas zo jong mogelijk aan. Toen ik nog maar een kruipertje was, had ik ai een carnavalspak aan. Elk jaar moet je een ander kostuum dragen, zo hoort het. De laatste jaren repeteren we als harmonie niet extra voor het carnaval meer. Dat doen we zomaar er tussendoor en het lukt best." DE rechterhand van de heer Ran- schaert zit in het Cêrband en daar overheen een wollen handschoen zonder vingers. „Die hand werd een beetje stijf. Ik kon mijn klarinet niet meer goed bespelen en daarom heb ik me eraan laten opereren. Je moet wat voor de muziek overhebben. Met carnaval hoop ik tot mijn dood mee te kunnen doen."

de Stem | 1969 | | pagina 3