>MIM PWE Zonder pech vierde, vijfde, zesde plaats JAN BOLS KWAAD NA VIJFHONDERD METER STEMMING TEVREDEN Koningin veilig in stadion Yerheijen bereikte doel JNPROEVERS Krienhühl maakte ereronde Bols blij met winst Per Willy LEKKER ZACHT VOORRANG DERDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 17 FEBRUARI 1969 11 g de Noordhollander tijdens i ANS (Van onze sportredactie) DEVENTER Op de 500 melt eek Verkerk een grote inspirator rebben in de Amerikaan BlatcMoi' >e invloed van de snelle Amerika; e sprinter had op de Puttershi chaatster echter een averechtse uit verklng. „Het hoge tempo tlatchford sloeg Kees in de benei' ei Leen Pfrommer later. En inderdaad, vergeleken bij t rif tig gestarte Blatohford hoog tempo over het ijs :leed Kees Verkerk in een 1 red over de baan. Reeds dadelijk la iij meters achter. Het tempo van (!i lederlander was geheel ontregeld s .et leek wel of hij aan een Elfsteden Dcht bezig was in plaats van m en sprint. Het werd tenslotte 42.6 voor Vet rerk tegen 40.3 voor Blatchford. D lederlandse favoriet had zich dw eze vreemde race voor een ■nmogelijke opgave geplaatst om nt iet succes een greep naar de r e do en. De eni'ge kans lag nog in rievoudige overwinning op d« erende nummers. De Japanner Suzuki toonde zidi Let Deventer ijs de snelste sppn iet een tijd van 40.1, een IMJ aanrecord. Evenals de Amenl ilatchford kwam hij er op de ige afstanden niet meer aan te INTIE) ZONDAG VOL TELEURSTELLINGEN 1 die zitfl js bewoo1 ilangzair; (Van onze sportredactie) DEVENTER Leen Pfrommer zei het onomwonden: „Het was voor ons een dag vol teleurstellingen. Eerst de val van Ard, daarna de slipper van Jan Bols en tenslotte een voor Kees zijn doen magere 10,000 meter. Waren deze tegenslagen ons bespaard gebleven, dan hadden we vier man bij de eerste zes gekregen. Kees was echt, ook al had hij iets sneller gereden, niet verder gekomen dan een derde plaats in het eindklassement. Ard was vierde geworden en Jan Bols en Peter Nottet zouden als vijfde en zesde zijn geëindigd. Het zat ons helaas niet mee. Over de ploeg ben ik tevreden. Laten we het nu maar eerlijk zeggen, toen lk verleden jaar als trainer-coach begon, was de stemming - en dan zeg ik het nog heel zacht - niet goed. Dat is nu anders. We vormen een ploeg. De jongens vangen elkaar op en wat nog belangrijker is: ze zijn allemaal, zowel de Europese kampioenschappen als in dit toernooi, bij de laatste 16 geko men. Over Kees Verkerk's vijfhonderd meter: „ik heb voor die slechte sprint van Kees twee redenen: in de eerste plaats was Kees te koud. Hij was vol gens mij te lang op de baan. Ten tweede schrok hij van het idiote hoge be wegingstempo van zijn tegenstander Blatchford. Hij reed verkrampt, we kunnen duidelijk stellen dat Kees door een .slechte sprint dit toernooi heeft verloren. Op de vraag of Jan Bols in een fascinerend duel op de 10000 meter Dag Fornaess had meegezogen naar de tweede plaats en het niet beter geweest zou zijn als Jan Bols de jonge Noor het werk al leen had laten doen antwoordde Pfrommer: „Dat is onzin. Je weet natuur lijk nooit wat er daarna gebeurt en we mochten toch aannemen dat Kees 6, 7 seconden sneller zou rijden als een zich alles gevende Bols. En: „Kees Verkerk durfde het risico niet te nemen om drie afstanden te winnen. De spanning van de favoriet zijn was misschien te groot. Meer tevreden was Leen Pfrommer over Peter Nottet. Als ik relatief de beste Nederlander moet aanwijzen, dan is dat zonder meer Peter Nottet. Peter heeft een grandioos kampioenschap gereden. De 40,8 op de 500 meter was natuurlijk een gunstige uitschieter. Kees heeft in Davos verleden jaar ook een keer 40,4 gereden maar is daarna nooit meer cmder de 41 seconden ge komen. Nee, als je mij vraagt, was ik over het algemeen genomen tevreden over de prestaties van onze jongens. We hebben als ploeg gereden en als ploeg gewerkt. Dat was toen in als trainer-coach werd aangesteld, mijn opzet en het is gelukt ook. Met groot vakmanschap heeft Kees Verkerk na afloop van de dramatisch verlopen tienduizend meter de confrontatie met de wereldpers doorstaan. Hij schikte de stoelen en tafels in een mooie kring, zodat ieder zijn woorden goed zou kunnen horen en bood bereidwillig aan het Noors van Dag Fornaess aan zijn rechterzijde vertalen. Geen spoor van teleurstelling. Integendeel, Wie Verkerk zo bezig zag, moet ongetwijfeld onder de indruk zijn gekomen van de wijze waarop hij de gebeurtenissen analiseerde. Was er in die zake lijke beschouwing eigenlijk nog plaats voor zoiets subjectiefs als teleurstel ling. Volgens Kees niet. „Ik ben tenslotte derde geworden. Dat is een stimu lans om door te gaan. Ik weet nu dat ik nog harder kan en hoop dat over veertien dagen te laten zien in Inzeil. Je kunt het als een soort revanche beschouwen. Iedereen heeft wel eens pech. Tot dusverre heb ik dat zelfs minder gehad dan de anderen". Punt voor punt ontleedde Kees de gebeurtenissen van het weekeinde: de vijfhonderd meter waarvan vader Pleun verbijsterd had uitgeroepen: „Hij leek wel een oud paard zoals hij door de bocht ging". Kees zelf: „Het was voorbij voordat ik wist wat er aan de hand was. Ik startte goed, maar Blatch ford daverde langs me heen alsof ik er niet was. Ik keek opzij en schrok. Ze zouden de echte sprintspecialisten apart moeten laten rijden. Het is geen gezicht zo'n hazewind" naast een klassementsrijder". Enkele insiders opperden voorzichtig de mogelijkheid dat Kees Verkerk te lang zou hebben ingereden en koud aan de start was gekomen. „Ik ga altijd tien ritten van tevoren de baan op. Maar er waren nogal wat vaste starts. Daar kun je niets aan doen". „De rust tussen de vijftienhonderd en de tienduizend meter was te kort. Zr zaten maar veertig minuten tussen. Te weinig om helemaal bij te komen. Vergeet niet dat ik de vijftienhonderd meter won door een snelle laatste ronde. Wedstrijdleider Henny Roos was van plan Guttormsen op die afstand te diskwalificeren omdat hij mij zou hebben gehinderd. Maar ik vond van niet. Het was mijn eigen schuld. Ik wilde achter hem uit de wind gaan zitten, maar k zette te hard aan zodat we tegelijk bij de kruising waren. Op de tien kilometer heeft Per Willy me tot tweemaal toe geholpen. Na afloop zei hij tegen me: „Ik wilde de beste rijder zijn kansen niet ontnemen. Hij had me eerder kunnen passeren. Dan zou ik in elkaar zijn geklapt. Nu wachtte hij totdat ik drie seconden boven de tijd van Bols was en greep toen de ritzege. Als hij eerder had aangezet, zou hij waarschijnlijk de tien kilometer hebben gewonnen. Vol schrik slaat mr. Pieter van Vollenhoven zijn hand voor zijn mond op het moment dat duidelijk wordt dat de kans voor Kees Ver kerk om wereldkampioen te wor den is verkeken. (Van onze sportredactie) DEVENTER Koningin Juli ana heeft zaterdagmiddag de De venter politie telegrafisch haa dank betuigd voor het haar, tij dens haar tocht van en naar ei. Deventer ijsbaan verleende es corte. De politie had een zwart taak aan de regeling van he verkeer in Deventer. Het lukt niet iedereen tijdig naar de ijs baan te loodsen. Vele automobi listen moesten hun wagen vel kilometers van de ijsbaan ver wijderd aan de kant zetten ei hun weg te voet vervolgen. Eei enkeling tippelde zelfs vana Twello naar het stadion. Overigens hebben de organi satoren zaterdag even hun har vastgehouden. Tegen twee was ei minder publiek dan werd ver wacht. Later bleek, dat velen dt komst van de koningin haddei afgewacht. Met de koningin kwam prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven naar het stadion. De koningin, prinses Margriet en haar man arriveerden op tijd in het Deventer ijsstadion dank zij de goede zorgen van de politie. DEVENTER De Zwitserse veteraan Franz Krienbühl moet zelden zoveel sportieve vreugde hebben beleefd als zondag na zijn race op de 1500 meter. In de elfde rit moest de 39-jarige Krienbühl alleen over de baan gaan. Het duizendkoppige pu bliek besloot zich te warmen door de wat stijf rijdende man uit Zürich, die pas vier jaar ge leden met de wedstrijdsport be gon, hartstochtelijk aan te moe digen. Krienbühl, die zeer verdien stelijk klarinet speelt, beloonde dit massale gebaar met een fu rieuze start. Zijn vrouw Josiane, gekleed in een opvallende rose lange broek en een korte bont jas, coachte hem enthousiast ge barend naar een heelhuids ein de. Aan het slot ging de Zwitser, die zich bij het Europees kam pioenschap bij de beste zestien wist te plaatsen, wat stroef en het resultaat (2.22,0) was slechts goed voor een plaats in de ach terhoede. Het publiek had echter geen interesse voor deze tijd. Het waardeerde wel de moed van een bijna veertigjarige, om aan een dergelijk zwaar toernooi deel te nemen. Krienbühl werd na de finish begroet door een applau disserende echtgenote en hij be sloot, overmoedig geworden, nog een triomftocht te maken langs de tribunes. Zijn extra ereronde moet hem intense vreugde heb ben geschonken. Breed lachend en met opgeheven armen beant woordde de man met de scherpe gelaatstrekken de telkens weer oplaaiende toejuichingen. Deze ervaring was voor de Zwitser een reden te meer om stout moedig uit te roepen: „Ik ben nog lang niet van plan te stop pen -■ J; dCi?i?0r *°*naess (links) in een hevige sneeuwvlaag met zijn tegenstan der Jan Bols, die tijdens deze wereldkampioenschappen een voortreffelijke indruk achterliet. (Van onze sportredactie) DEVENTER Eddy Verheyen had tegen een rit als tegen een berg opgezien: „De 500 m whs voor m(j een obsessie. De 22-jari- ge onderwijzer uit Deventer reed op veiligheid en riskeerde in de bochten niets. „Ik was bang om evenals tijdens de Europese kam pioenschappen in 1966 voor eigen publiek op de sprint te vallen. Dat is gelukkig niet gebeurd. Dit be tekende een enorme stimulans voor mij. Eigenlijk toch gek Nè, ik ben na de Europese kampioen schappen nooit meer gevallen op de 500 meter". Over zijn verrichtingen tijdens <fit toernooi was Verheyen best tevreden. „Ik heb mijn doel bereikt, ik heb me dit seizoen op twee grote wedstrijden me tweemaal bij de laatste zestien weten te plaatsen. Dat was mijn grote wens". „Nee dit wereldkampioenschap heeft mij geen voldoening geschon ken", aldus Jan Bols. De wereldkam pioen op de 10.000 meter had zichzelf een hogere plaats in het eindklasse ment toebedacht. „Die sneeuwrand op de 1500 meter heeft mij de das omgedaan. Ik kwam er met mijp schaats in en gleed prompt uit. Ge lukkig gleed ik met mijn rechterbeen door zodat ik weer snel op de been was. Tijdens het laatste gedeelte van de 10.000 meter zat de sympathieke Drent, zoals hij later zelf vertelde, in de rats. Ik was bang dat ik Kees het wereldkampioenschap zou ontne men door de 10 000 meter te winnen. Kees had aan de winst op drie af standen al genoeg voor de wereld titel. Ik ben toch wel blij dat Per Willy Guttormsen hem op het nip pertje versloeg. De val van Ard Schenk had Jan Bols geen goed ge daan. Dat was duidelijk en de Hoo- geveener erkende het. „Ik werd bang, van zo'n val trek je je altijd wel iet3 aan. Pfrommer zag het en kwam on middellijk naar me toe. Ik moest me van hem blijven concentreren en aan niets anders denken dan aan mijn rif,. Jan Bols zei nog dit over de wind: „Ach of je nu wind mee of tegen hebt, je moet zo hard mogelijk rijden. Over de winst op de 10.000 meter was Bols uitermate voldaan. Maar voegde hij er snel aan toe: normaal gespro ken moet Kees natuurlijk harder gaan. Het was Bols' eerste afstands zege in een groot toernooi. In Gothen burg werd hij op de 10 km vorig jaar tweede, tijdens de wereldkampioen schappen in Oslo eindigde hij op deze afstand op de derde plaats. De Drent is vast van plan om dit seizoen met een persoonlijk succes af te sluiten. „Over veertien dagen wil ik proberen op de 10.000 meter mijn persoonlijk record dat ik vorig jaar tijdens 3è Europese kampioenschappen in Oslo heb gevestigd, in Inzeil te breken". rooi vLki nfar rechts Eriks, Bols en coach Pfrommer. Terwijl eerstgenoemde nog de handen op elkaar brengt veraerks snelle start °P de 10.000 meter, maakt Pfrommer reeds berekeningen. (Van onze sportredactie) DEVENTER Jan Bols was na afloop van de vijfhonderd meter kwaad. Kwaad op zichzelf en op de starter. De eerste maal ging de Hogevener uitstekend weg, maar bij de tweede start bleef hij even staan. Dat kostte de Drent tienden van seconden Belangrijke tienden van secon den. Die kwaadheid maakte na de vijfduizend meter plaats voor een glimlach, Jan Bols versloeg Dag Fornaess, die in Inzeil een beduidend betere tijd op dezelfde afstand had gereden. Tijdens de rit verliep één van de wissels niet. vlekkeloos. Bols, komend van de buitenbaan „had voorrang op de jonge Noorse student. Die maakte de fout niet tijdig genoeg af te rem men. De beide schaatsers raakten elkaar. Fornaess raakte zijn ritme kwijt en dat kwam de Noor duur te staan. Hij verloor zienderogen terrein op Jan Bols. Over die kruising zed Jan Bols eter. „Ik besefte dat ik voorrang had. Ik ben gewoon hard doorgegaan Dat zou ik verleden jaar beslist niet hebben gedaan. Of ik tevreden ben' Ja, wat dacht jij" Na de eerste dag had nog een andere ruder reden tot lachen. Het PER WILLY GUTTORMSEN was de kleine Noor Per Willy Gut tormsen. Hij was de beste Noorse rijder op de vijfduizend meter. Per Willy was niet verrast over deze prachtige come-back, hoewel hij aan het begin van het seizoen dacht zijn schaatscarrière te moeten beëindi gen. Hij had last van een ernstige rugblessure. Neil Blachford. tweede op de vijfhonderd meter, was minder te vreden. „Als ik geweten had", zei de Amerikaan na zijn rit, „dat ik zo dicht achter Suzuki zou eindigen dan had ik meer risico's genomen'. Ik durfde nu niet. Ik wilde de tweede plaat» niet verspelen." „Ik was naast Suzuki het meest be vreesd voor Keiler en de Rus Lepesh- km. Van Lepeshkin wist ik niets". De Noorse coach van de West- duitse schaatsploeg Thomas Moum was ontevreden over Gerd Zimmer- mann. „Gerd," zei hij, „heeft deze zomer te weinig getraind. Hij heeft zich uitsluitend op de Europese kampioenschappen geconcentreerd, en dat wreekt zich nu. Zijn vijfhon derd meter tijd was te zwak". De Japanner Suzuki, die op mag nifieke wüze de vijfhonderd meter won, is een groot liefhebber van de gewone Hollandse pot. Tot deze con clusie kwam de afgelopen dagen de directeur van Motel Apeldoorn de heer P. Wiegersma. In het motel verbleven de schaatsploegen tijdens en voor de kampioenschappen. De directeur, die voor de Japanner rijst „d laten inslaan, verbaasde zich hogelijk toen bleek dat Suzuki een gewone Nederlandse maaltijd wist te waarderen. In het algemeen kwam de heer Wiegersma tot de conclusie dat schaatsers behoefte hebben aan verse groenten en mager vlees. Van veel eten houden zij niet- het moet licht en goed zijn". Het motel Apeldoorn zette de cracks vrijdag en zaterdag het volgende menu voor: Vrijdagavond: Russisch ei, heldere groentesoep, varkenshaas met cham pignonroomsaus en ijs met vruchten Zaterdagmiddag: Meloencocktail as pergesoep, Wiener schnitzel, verse groente, ananas beignets met abriko zensaus. Zaterdag, afscheidsdiner: crabcocktail met grapefruit, con sommé Alcasienne, kalfsbiefstuk met kipperagout en Parmesaanse kaas yerse groente en banane royal. speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reducti? verkrijgbaar on 140 N S -stations

de Stem | 1969 | | pagina 9