Onlogische theorie werd werkelijkheid EINDKLASSEMENT DEVENTER DE SHAG VOOR FIJNPROEVER TEVREDE Bruynensteyn gokte mis Ook Claesson te langzaam op laatste nummer Nederlaag Ie zwaar PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT MIDDELZWARE SHAG N.V. J.GRUNO NU KERK-HOLLAND TWEEDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 17 FEBRUARI 1969 (Van onze sportredactie) DEVENTER De tweede dag van het toernooi om de wereldtitel hardrijden op de schaats bracht voor de Nederlanders een serie dramatische hoogtepunten. De uiteindelijke nederlaag van Verkerk was de laatste tegenslag. Eerder op de dag leverden de zesde en de zevende rit van de 1500 meter voor de Nederland- ders teleurstellingen op die bij het schaatsen tot de mogelijkheden horen, maar waaraan niemand had durven denken. Eerst was er de val van Ard Schenk, die in zijn duel met d,e Zweed Johnny Höglin niet alleen op weg was naar de ritzege. Maar tevens een tijd, die hem in het klassement op een van de voorste, mogelijk zelfs de eerste plaats zou hebben gebracht. Bij het ingaan van de laatste ronde reed Schenk, die zaterdag een persoonlijk record op de 5 km had gereden, in de buitenbocht met een kleine voor sprong op Höglin en zou, met nog een binnenbocht voor zich, zeker hebben gewonnen, ware het niet, dat hij met een hoge snelheid en een verkeerde slag deed en bovendien in de greep van de felle wind kwam. Schenk ging onderuit en gleed tegen de om heining. Höglin reed naar een ritzege. Zijn tijd van 2.09,3 sec. bracht hem met een achterstand van 0.16 sec. op winnaar Verkerk. Schenk finishte in 2.20.8 sec. Indien hij niet was gevallen, zou hij wellicht vóór Verkerk zijn geëindigd. In de volgende rit beleefde Jan Bols de grote te leurstelling in zijn nog jonge loopbaan. De Hoogeve- ner, die tegen Koskinen op weg was naar een tijd, van ongeveer 2.10 raakte bij het uitkomen van de voor laatste bocht een stroeve plek in het ijs de schaaf machine had hier haar werk niet goed gedaan en verloor zijn evenwicht. Bols kwam op de rechterknie terecht en kwam onmiddellijk weer overeind, maar had eer hij weer in cadans was, veel tijd verloren. Op het rechte stuk naar de finish maakte hij op nieuw een misslag, waar door hij niet verder kwam dan een tijd pan 2.14.7 sec. Hetgeen hem zijn uit stekende zesde plaats in het klassement kostte. De vrees, dat Kees Verkerk, die in de rit na Bols in actie moest komen tegen Guttormsen, geen risico meer zou durven nemen, bleek ongegrond. Verkerk waagde vooral in de laatste ronden, die hij begon met een achterstand van 0.8 sec. op Claesson tot dan de snelste tijd alles met als gevolg, dat hij aan de finish 0.2 sec. sneller had gereden plan de Zweed en dus in de laatste ronden 1 volle seconde had terug gepakt. Het leverde Verkerk de zege op de 1500 m op, want Fornaess had voor hem gereden en had er 0.4 sec. langer 2.09,1 over gedaan. Na die 1500 m twijfelde eigenlijk niemand er meer aan dat Verkerk de titel zou gaan behalen. De 500 m was dan weliswaar zaterdag teleurstellend verlopen onder ideale omstandigheden was hij niet verder dan de 22ste plaats in 42.6 gekomen, terwijl concur renten als Claesson, Thomassen en Fornaess (40.3) beduidend beter hadden gereden zijn tijd op de 5000 m had iedereen ervan overtuigd, dat Verkerk veruit de sterkste stayer was van alle deelnemers. Hij ging na 7.24.1 sec. over de eindstreep en vestigde niet alleen een nieuw Nederlands record, maar was tevens precies 5 sec. sneller dan zijn tegenstander Per Willy Guttormsen, die hij in het weekeinde drie keer ont moette. Bij de huldiging van de 5000 m mocht Ard Schenk eveneens op het erepodium klimmen. De toekomstige heilgymnast en masseur uit Anna Paulona had met 7.31.3 een nieuw persoonlijk record gereden en zijn kandidatuur gesteld voor een der ereplaatsen. Maar zover kwam Schenk doo- do val ov de 1500 m niet. DEVENTER Leen Pfr< ons een dag vol teleurst slipper van Jan Bols en 10.000 meter. Waren dez hadden we vier man bij al had hij iets sneller ge? plaats in het eindklassem en Peter Nottet zouden al: helaas niet mee. Ard S ciiciik WÖ.S -.ïi-idriiÊji gt- desillusioneerd na zijn ongeluk kige val op de 1500 meter. De Noordhollander gal aan de fi nish blijkbaar niet veel meer voor zijn eigen kansen. Over de ploeg ben ik tevrec ik verleden jaar ais trainer-c het nog heel zacht - niet goec jongens vangen elkaar op en i de Europese kampioenschappi men. Over Kees Verkerk's vijl van Kees twee redenen: in de gens mij te lang op de baan. wegingstempo van zijn teger kunnen duidelijk stellen dat heeft verloren. Op de vraag 10000 meter Dag Fornaess en het niet beter geweest zou leen had laten doen antwoord lijk nooit wat er daarna gebe 6, 7 seconden sneller zou rijdt Verkerk durfde het risicq niel spanning van de favoriet zijn - Dit moment zal Ard Schenk niet vlug vergeten. Door onbekende oorzaak ging de NoordhoIIander tijStus 1500 meter onderuit en verspeelde daarmee zijn kans o p een hoge klassering. (Van onze sportredactie) DEVENTER Schaatsen is een wintersport bij uitstek, maar niet elk winters symptoom is de schaatsers welgevallig. Kees Ver kerk kan er over meepraten. Hij, de gedoodverfde wereldkampioen, moest de 10 km rijden toen een hevige sneeuwjacht de baan teis terde en de duizenden toeschou wers deed verlangen naar de war me huiskamer. Verkerk stond voor de opgave de snelste tijd op de 10.000 meter te maken of 15,5 sec. sneller over de baan te gaan dan Dag Fornaess, die iri eerste serie tegen Jan Bols een tijd van 16.Ö4.7 had gerealiseerd. -v Toen Verkerk voor zijn rit tegen Per Willy Guttormsen uit Noorwegen aan de start verscheen, bezette de Europese kampioen Fornaess name lijk de eerste plaats in de rangschik king en van de rijders die na Verkerk nog in actie kwamen, kon alleen de Zweed Goeran Claesson nog een be dreiging aan vormen. Dat deze theo rie realiteit zou kunnen worden werd door niemand logisch geacht. En toen Verkerk in de eerste ronden een, de omstandigheden in aanmerking ge nomen. enorm hoog tempo ontwik kelde. twijfelde niemand meer aan een derde wereldtitel voor de 26- jarige Puttershoeker. Onder luide aanmoedigingen van collega Jan Bols rijdt Kees Verkerk zijn zware 10.000 meter. tormsen enkele ronden voor het einde de leiding overnam. Er waren toe- schouwers, die het gezicht achter de besneeuwde handen verborgen, die i a ff niet konden aanzien hoe de na zijn fr v" II W onverdiende nederlaag in Inzeil in Deventer onverslaanbaar geachte Verkerk ook nu niet zou slagen. (ADVERTENTIE) Tot halverwege de race leek niets een zege van de Nederlandse favo riet meer in de weg te staan. Gesteund door de luide aanmoedigingen van de enthousiaste toeschouwers reed Verkerk ongeveer zes seconden on der de tijd van Jan Bols, die in de eerste rit van de 10 km Dag Fornaess bijna 2 seconden achter zich had ge laten. Toen echter sloeg het noodlot toe. De geweldige kracht, waarmee Verkerk de eerste helft van de race had gereden, leek uit zijn benen weg te vloeien. Het tempo werd ziender ogen lager. Per Willy Guttormsen, die al na enkele ronden een aanzien lijke achterstand had opgelopen, kwam steeds dichterbij. Coach Leen Pfrommér die zijn kansrijke pupil had laten vertrekken op een schema van 15,50 om niet alles te laten afhangen van een zege op de 10 km, schreeuwde zich schor, maar moest lijdelijk toezien hoe Gut- Deze supporters bleven echter, de abominabele omstandigheden ten spiit, aanmoedigen en zij kregen weer een sprankje hoop, toen de inmid dels op de tijd van Bols opgelopen achterstand vier ronden voor het eindeiets kleiner werd. Kees Ver kerk vocht voor wat hij waard was. Guttormsen deed dat ook en het werd in de slotfase een adembenemend ge vecht; 3,04 sec. scheidde Verkerk nog van Bols b;j het ingaan van de laat ste ronde. In een laatste vertwijfelde poging, waarvan het slagen bij voorbaat uit gesloten was, knabbelde Verkerk nog 0,9 seconde van die achterstand af. Dat was te weinig, want niet alleen Bols, maar ook Fornaess was sneller geweest dan Verkerk, die 16.05.4 op de klokken had gebracht. Daarmee kreeg het toernooi om het wereld kampioenschap hardrijden op de schaats 1969 te Deventer een voor Nederland teleurstellend einde. Want doordat Verkerk de 10 km, waarop hii wereldrecordhouder is, en de in Inzeil gerealiseerde droomtijd van 15.03.6 niet had kunnen winnen, was hii ook kansloos geworden voor de eindzege. Volledig geconcentreerd draait Jan Bolt zijn laatste rondjes op de 10.000 meter. (Van onze sportredactie) DEVENTER De gedetailleerde resultaten van de rijders, die zich klasseerden voor de laatste zestien, luiden (achtereenvolgens 500, 5000, 1500, 10.000 meter en puntentotaal: Dag Fornaess beklom na Inzeil in Deventer voor de tweede maal de hoogste trede van het ere podium. Slechts één man kon toen Dag Fornaess nog bedreigen. Dat was de Zweed Goeran Claesson, in Inzeil derde achter Fornaess en Verkerk, die na drie afstanden nog de leiding had en op de 10.000 meter een secon de aan Fornaess mocht verliezen. Dat bleek voor Claesson een te zware op gave. Hij raakte in zijn rit tegen Magne Thomassen niet minder dan 17,3 sec. achter op Fornaess, maar bleef door zijn tijd 16.22.0 3000e punt voor op Verkerk, die, ofschoon hij de 1500 en 5000 meter had gewon nen, In het eindklassement niet ver der kwam dan de derde plaats. Na de langzame race van Claesson was Fornaess zeker van de wereld titel. De tijd van de Noor In de eerste race tegen Bols was toch nog snel genoeg gebleken. Na Inzeil kon hij ook in Deventer de hoogste trede van het erepodium beklimmen. Fornaess (Noorw.) Claesson (Zwed.) Verkerk (Ned.) Nottet (Ned.) Thomassen (Noorw.) Höglin (Zwed.) Sandler (Zwed.) Guttormsen (Noorw.) Bols (Ned.) Stiansen (Noorw.) Koskinen (Fin.) Maier (Noorw.) Schenk (Ned.) Tsjekoeljajev (Rus) Verheyen (Ned.) Kertsjenko (Rus) (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Dik Bruynensteyn cariturist van professie, zei na de teleurstellende rit van Kees Ver kerk, dit: „Ik ben geklopt". Ik had reeds drie tekeningen gereed, alle geïnspireerd op een wereldkampi oenschap van Verkerk. Een voor een krant, een voor een strip in NTS- sport en een voor de zondagavond in Deventer gehouden feestavond. Alle drie de tekeningen waren na de vierde plaats van Verkerk waarde loos geworden. Vandaar dat Bruy nensteyn met zeer veel spoed werkte aan een nieuwe. i®, ''"ks naar rechts Eriks, B voor Verkerks snelle start op

de Stem | 1969 | | pagina 8