\ottet: hier kun je fijn afzie Jan Bols ervaring rijker RAI Peter Post: Verschueren kan derny-record breken Voetbal, hockey en korfbal afgelast NIET ERG GESTELD OP PUBLICITEIT Sporttoto MIDDELINK BAANCOACH VAN KNWU ANTWERPSE ZESDAAGSE VAN START REVANCHE Afzien" PERSONENAUTO'S LOTINGEN Voor toto 27 vervangende uitslagen Tweede zesdaagse Westerhoff; Kritiek op Brundage DE STEM VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1969 13 i -'SA? (Van onze sportredactie) DEVENTER Sportlui houden er vaak geheel uiteenlopende op- rattingen omtrent de voorberei ding op een seizoen of het naar een incidentele topstrijd toeleven op na. Neem nou het verschil tus sen een Jorrit Jorritsma die voor liet eerst sinds een aantal jaren niet meer tot de kernploeg be hoort (en inmiddels heeft aange kondigd de schaatsenrijderij eraan te geven en een Peter Nottet. Jonrit Jorritsma liet duidelijk uitkomen die main te zijsn, die zich het liefst voorbereid in het bui tenland, waarbij de gevoelskwes tie een overheersende rol speelt: „In het buitenland is het allemaal 'zoveel anders. Het zit 'm in die sfeer. Daar groei je naar je vorm tussen sneeuw en ijs en heb je meer het gevoel aan schaatsenrij den te doen dan in Nederland, waar je de ene dag wel, de an dere niet op,het ijs terecht kun.t. Het is het weer, dat je in ons land parten speelt. Vaak kun je zelfs niet eens trainen, omdat het regent dat het giet of er een storm van jewelste is. In Nederland stap je naar de ijsbaan zonder dat. je 't gevoel hebt dat het winter is". „Daar ben ik het helemaal niet mee eens", vieil Peter Nottet in, „vaai mij mag het best, zo'n aan loop in Nederland. Je moet niet vergeten, dat vooinal de lichame lijke conditie een belangrijke rol speelt en waair kun je je conditie beter opvoeren dian in ons eigen land, waar je leert knokken tegen weer en winid, waar je soims op iet ijs moet klauwen. Ik mag dat wel. Dan kun je nog eens fijn „afzien". Dat is óók belangrijk. Er is daarna nog tijd genoeg over om in het buitenland nog wat van de conditie te schaven en op goed ijs verder te groeien naar de juiste vorm". Het is altijd moeilijk tussen twee uitersten het juiste midden te vinden. Het feit dat Jorritsma niet en Nottet wei in de kernploeg is gekozen aan de hand van de be reikte resultaten tijdens de Ne derlandse kampioenschappen in Heerenveen, is geenszins het be wijs, dat de ene opvatting beter is dan de andere. Peter moest wel ..afzien", omdat hij door zijn stu die fysiotherapie een eind op de anderen was achter geraakt. PETER NOTTET: „In Nederland leer je knokken" (Van onze sportredactie) DEVENTER Jan Bols bezit de nuchterheid van een noorderling. Een nuchterheid, die vertelt dat roem, vergaard door topsport, mooi maar vergan kelijk is. Daarom ook is de 24-jarige Hoogevener niet zo erg gesteld op publi citeit: „Ach, tijdens en na de wedstrijden om het Europese kampioenschap vorig jaar in het Bislet-stadion moest ik vragen aanhoren van wel tien jour nalisten, maar toen het op de Olympische Spelen nog beter ging (ik viel slechts buiten de medailles, omdat anderen een nog grotere vooruitgang hadden geboekt) liepen ze mij voorbij. Ze zeiden nog niet eens goeiendag Door deze ervaring wijzer geworden is Jan Bols in tegenstelling tot som mige vedettes niet zo praatgraag. Hij presenteert zich liever in daden dan in woorden. Die daden zijn er gekomen. En hoe In de winter van 1966-'67 kwam de doorbraak. Tijdens de voor-Olympische Spelen lokte hij Fred Anton Maier tot een tweegevecht uit. Het Drentse ta lent ontdekt door Leen Pfrommer, knabbelde liefst veertig seconden van zijn persoonlijke record af. Op de Nederlandse kampioenschappen, een seizoen later, bewees Jan Bols dat die 10 000 meter in Grenoble geen uitschieter was geweest. De nuchtere noorderling liet de technische commissie en de voltallige schaatselite" versteld staan van een fabelachtige tien kilometer. Goed voor een eerste plaats en een plaats in de kernploeg. De vorm bleef, want Bols ontpopte zich op de Europese en Wereldkampioenschappen en tijdens de Olympische Spelen tot een gevreesd stayer en goede klassements rijder. De Drent werd bejubeld door supporters en publiek. Inmiddels ondervond ook Jan Bols dat zelfs in Inzeil klimatologische om standigheden een wedstrijd danig kunnen beïnvloeden. En wat denkt nij van de ruim 20 000 toeschouwers die op 15 en 16 februari voor een hels tu mult zullen zorgen? „Och, de één ondervindt daar meer steun van dan de ander". Jan Bols is en blijft een realist. Een positieve eigenschap die er wellicht mede toe bijdraagt dat, de stille vechter heel hoog in de internationale schaatstop kan komen. Misschien al in Deventer. „OUDE ROTTEN" ZIJN HET NIET EENS MET VERKERK (Van onze sportredactie) DEVENTER Kees Verkerk waagt andermaal de gok. Net als in Inzeil heeft hij zich laten indelen in de tweede groep van de vijfduizend meter. Bij het Europese kampioenschap ver slechterden de omstandigheden aanmerkelijk in de loop van de namiddag. Velen waren van mening, dat het late starten van Verkerk hem de Europese titel kostte. Toch neemt Verkerk bij het wereldkampioenschap, dat vandaag in Deventer begint, weer het risico. „Ten onrechte", oordelen oude rotten in het vak als Klaas Schenk en oud-wereldkampioen Knut Johannes- sen. Klaas Schenk: legen die tijd kan het ijs betonhard zijn. den HAAG (ANP) De cijfers voor sporttoto 26 zijn: aantal deel nemers: 868.495. Bruto inleg: 1.919.011,50 gulden, «ijzenbedrag: 863.556 gld. Eerste Pnjs: 259.066,80, 330 meldingen: netto 'w gld. Tweede prijs: 172.711,20; «.10 meldingen: ca 27,60 gld. Derde Pnjs: 259.066.80, 40.100 meldingen: gld. Extra prijs: 172.711,20, «.750 meldingen: ca. 19,70 gld. (ADVERTENTIE) „Als de zon ondergaat kan het in eens een graad of vier vijf kouder worden", aldus oud-coach Schenk. „Zo'n plotselinge temperatuurval maakt het ijs betonhard". Een der gelijke kans loopt Verkerk. Hij is na melijk ingedeeld in de twaalfde rit tegen de onbetekenende Oostduit ser Gerd Bonke. Hierdoor komt hij pas om half vijf op de baan, als de zon geen kracht meer heeft. Ander half uur later dan de Noor Dag For- naess, d'ie algemeen als zijn voor naamste concurrent wordt be schouwd. „Volgens mij moet de titelkandi daat altijd in de eerste groep star ten", is de zienswijze van „Kuppern" Johannessen. „Daar is de concurren tie het grootst en ieder strijdt dan onder gelijke condities. We hebben twee kanshebbers. Dag Fornaess en Magne Thomassen. Zij zitten beiden in de eerste groep". „Kees had gegronde redenen om voor de tweede groep te kiezen", al dus de Nederlandse coach Leen Pfrommer. „Die waren voor mij door. slaggevend. Ik dwing mijn keus niet op aan de rijders. Dat doen we in overleg. Kees vindt het nu eenmaal niet prettig een tijd te zetten voor zijn tegenstanders door bijvoorbeeld de eerste rit te loten. Volgens mij loopt hij geen groot gevaar. De weers verwachting is bijzonder gunstig." De uitslagen van de lotingen: 500 METER: le rit: Ard Schenk (Ned.) - Gerd Zimmermann (W.-Dld.). 2e rit: Dag Fornaess (Noorw.) - Pe ter Nottet (Ned.). 3e rit: Franz Krienbühl (Zwits.) - Bill Lanigan (V.S.). 4e rit: Valeri Lavroésjkin (Rusl.) - Magne Thomassen (Noorw.) 5e rit: Bruno Toniolli (It.) - Ana toli Lepesjkin (Rush). 6e rit: Muzuhiko Maeda (Jap.) - Kimmo Koskinen (Finl.). 7e rit: Goeran Claessen (Zwed.) - Qthmar Braunecker (Oost.). 8e rit: Olavi Hjellman (Finl.) - Jan' Bols (Ned.). 9e rit: Joeri Malitsjin (Rush) - Francois Perrenoud (Fra.). 10e rit: Per Willy Guttormsen (Noorw.) - Keiichi Suzuki (Jap.). 11e rit: Jonny Hoeglin (Zwed.) - Guido Gillarduzzi (It.). 12e rit: Neil Blatchford (V.S.) - Kees Verkerk (Ned.). 13e rit: Fred Anton Maier (Noorw.)- Erhard Keiler (W.-Dld.). 14e l'it: Alexander Tsjekoeljajev (Rush) - Jürgen Rudolph (O.-Dld.). 15e rit: Sven Erik Stiansen (Noor- w.) - Eddy Verheijen (Ned.) 16e rit: Gert Bonke (O.-Dld.) - Oer- jan Sandler (Zwed.). 17e rit: Alexander Kertsjenko (Rush) alleen over de baan. 5000 METER le rit: Lavroésjkin - Gillarduzzi. 2e rit: Bols - Fornaess. 3e rit: Krienbühl - Zimmermann. 4e rit: Thomassen - Nottet. 5e rit: Claesson - Maeda. 6e rit: Koskinen - Tsjekoeljajev. 7e rit: Maier - Lannigan. 8e. rit: Suzuki - Hjellman. 9e rit: Toniolli - Schenk. 10e rit: Kerstjenko - Perrenoud. 11e rit: Malisjkin - Sandler. 12e rit: Verkerk - Bonke. 13e rit: Guttormsen - Rudolph. 14e rit: Keiler - Braunecker. 15e rit: Stiansen - Lepesjkin. 16e rit: Hoeglin - Blatchford. 17e rit: Verheijen alleen over de baan: Jan Bols: „toen het op de Olympische Spelen nog beter ging liepen de journalisten me voorbij". Knut Johannessen: de titelkandidaat moet altijd in de eerste groep rijden. 'Ptciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie VtHwinlinarnnMHM s -stations DEN HAAG (ANP) Voor de sporttoto van het komende week einde, die speelt op Engelse compe titie- en Westduitse bekerwedstrij den zullen, net als bij een Neder lands programma in geval van afge lasting, vervangende uitslagen wor den gegeven. Vrijdagmiddag al waren drie En gelse wedstrijden, voorkomend op toto-formulier 27 afgelast, namelijk Manchester CityWest Ham United; Stoke CitySheffield Wednesday en SunderlandWest Bromwich Albion. Sneeuwstormen in het noorden van Engeland en Schotland doen ver wachten dat het aantal afgelaste wedstrijden groter zal worden. Ook de organisators van de Britse voetbalpools zullen, wanneer het aantal afgelastingen te groot wordt, vervangende uitslagen geven om de pool te kunnen laten doorgaan. De „resultaten" van de commissie van Britse deskundigen zullen echter niet voor de Nederlandse wedstrijden gelden, de Nederlandse sporttoto houdt reglementair vast aan het oor deel van zijn eigen deskundigen. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN. In enkele uren veranderden de grauwe stille cata comben van het Antwerpse sport paleis gisteren in een levendig ont moetingscentrum. Het voorspel van de dertigste Antwerpse zesdaagse was begonnen. In korte tijd namen ren ners, verzorgers, loopjongens en me caniciens bezit van de cabines, die zes maal 24 uur 36 coureurs zullen huis vesten. Terwijl de loopjongens nog druk heen en weer renden met wie len, dekens en bedden, steeg vanuit verschillende cabines reeds de door dringende geur van massageolie op, ten teken dat de renners op hun zwa re taak werden voorbereid. Voor verschillende coureurs was het nog maar enkele tientallen uren geleden, dat zij hun kleine onderko mens in de sporthal van Milaan had den verlaten. Peter Post behoorde tot de groep die pas woensdag uit de Noorditaliaanse stad arriveerde. De keizer eindigde in Milaan met Dan- celli aan zijn zijde als derde. Over het verloop van de Italiaanse zesdaagse was de Amsterdammer niet ontevre den. „Dancelli moet alleen nog veel leren," was hij van mening. In Antwerpen vormt Post het fa voriete drietal met de Belgen Rik van Looy en Patrick Sercu. Hoewel vele wielerkenners deze ploeg als toekom stig winnaar van de „Six Days" be schouwen, is de Nederlander daar niet zo zeker van. „Wij zullen de eer ste dagen moeten afwachten. Mis schien blijken wij wel te zwak," al dus Post, die zich niet te druk maakt over de recordpoging (een uur achter de derny), die Theo Verschueren zon dagmiddag onderneemt. „Verschueren is zeker in staat om mijn record te breken. Het is mogelijk dat ik later weer zal proberen het record terug te krijgen. Het is echter niet waar schijnlijk dat ik het tijdens deze zes daagse nog zal doen, tenzij er een heel bijzondere aanbieding komt." Theo Verschueren begon gisteren niet helemaal fit aan het Antwerpse avontuur. De Zeeuwsch-Vlaming kampt met een griepje. Hij toonde zich dan ook niet bepaald optimis tisch over zijn recordrace. „Als ik me zondag niet beter voel, dan heb ik er een zwaar hoofd in," bekende de cou reur uit St.-Jansteen, die in Antwer pen zal trachten om samen met Sigi Renz en Miel Severeyns voor de tweede achtereenvolgende maal te winnen. Een goede winstkans heeft ook het trio JanssenPijnenBugdahl. On danks zijn niet onverdienstelijke de buut in de prof rij en vormt René Pij nen in deze ploeg de ongewisse fac tor. De 22-jarige coureur uit Woens- drecht begon echter, wat nerveus, maar vol energie aan zijn eerste zes- dagen als prof. Veel steun zal hij in zijn moeilijke uren ongetwijfeld heb ben aan zijn streekgenoot Jan Jans sen, met wie hij de afgelopen weken op de baan tramde. „Ik hoop in ieder geval zo goed te rijden, dat men niet van mij kan zeg gen, dat ik niet mee kan komen," al dus Pijnen, die gisteravond voor de eerste maal kennis maakte met zijn tweede ploegmaat, de Duitser Bug dahl. Jan Janssen ziet het debuut van Pijnen zonder zorgen tegemoet. „Hij zal het soms zwaar hebben, maar daar komt hij wel overheen," aldus de Tour de France-winnaar, die in Ant werpen zijn laatste baanwedstrijd van het seizoen rijdt. Janssen: „Na de zesdaagse vertrek ik naar Frankrijk, waar ik voorlopig in het voorseizoen blijf." De tweede jonge Westbrabantse prof, die in Antwerpen op de voor grond hoopt te treden, is Rini Wagt- mans. Zijn debuut maakte hij in de cember met een zevende plaats in Amsterdam. „Ik ben tevreden als ik deze wedstrijd met een goede condi tie kan beëindigen. Ik hoop niet dat ik met kapot zai moeten rijden om deze mannen bij te houden," vertelde hij. De Brabander heeft zich goed op de Antwerpse zesdaagse voorbereid. Er bestaat dan ook een redelijke kans dat hij zich met de routinier Horst Oldenburg, in Milaan winnaar met Dieter Kemper, en Harrie Steevens hoger zal klasseren dan hij in Am sterdam deed. Wagtmans wil in ieder geval proberen te tonen dat hij, ook al rijdt hij niet met Post en Sercu waar hij op gehoopt had, goed voor de dag kan komen. In tegenstelling tot Wagtmans en Pijnen heeft Albert van Minnen, de tweede Zeeuw in het gezelschap, wel te klagen over zijn partners. De ren ner uit St.-Jansteen werd gekoppeld aan de Belgen Frans van de Walle en Alfons Scheys. „Wij hebben geen re delijke kans op een goede plaats. Als wij op minder dan veertig ronden eindigen kunnen we al tevreden zijn. Ik zal in ieder geval proberen om een zo goed mogelijke persoonlijke pres tatie te leveren," aldus Van Minnen. In totaal tien Nederlanders waren bij de rijders die gisteravond voor de wedstrijd over 145 uur werden weg geschoten. In het voorprogramma leverde Jaap Oudkerk een goede prestatie door de wedstrijd achter grote moto ren te winnen. De Nederlander hield in deze race o.m. de Italiaan Dominico De Lillo en de Engelsman Norman Hill achter zich. In de finale van de armbandachtervolging won Ferdi nand Bracke met gemak van Hugh Porter. THEO KLEIN. (Van onze sportredactie) BREDA Het amateurvoetbalprogramma van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond look dat van de afdelingen) dat voor vandaag en mor gen op het programma stond is in verband met de onbespeelbaarheid van de terreinen in zijn geheel afgelast. De KNVB heeft om dezelfde redenen ook de wedstrijden van de B-elf tallen uit het betaalde voetbal, die vandaag zouden worden gespeeld, afge last. Voor zondag was er geen programma vastgesteld voor het betaalde voetbal. De voor zaterdag en zondag op het programma staande hockeywedstrij den van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond zijn eveneens afgelast in verband met de gestelheid van de terreinen. Ook de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond nam het besluit alle wed strijden voor dit weekeinde af te gelasten. Deze afgelasting geldt tevens voor de wedstrijen van de regionale bonden. AMSTERDAM (ANP) Wegcoach Joop Middelink krijgt ook de super visie over de baantraining. De sport- commissie van de KNWU is tot dit besluit gekomen onder meer omdat „de baansport in de afgelopen jaren niet die opbloei beleefde, die men had gehoopt". Door deze ingreep is een einde gekomen aan de vierjarige leiding van oud-wereldkampioen Jan Derksen bij -de baantraining. De jaarlijkse overeenkomst met Derk sen, die op 20 oktober 1968 afliep, werd niet verlengd. „Niet omdat Derksen fouten gemaakt zou hebben maar omdat wij de kwaliteiten van Middelink zo groot achten dat hij in de eerste plaats in aanmerking kwam voor de nieuwe overkoepelende func tie", aldus een woordvoerder van de KNWU. LONDEN (ANP) De heer J. Westerhoff, die in januari aftrad als secretaris-generaal van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC), heeft in een interview voor de En gelse televisie flinke kritiek geleverd op het beleid van de voorzitter van het IOC, de Amerikaans Avery Brun dage. „De heer Brundage", aldus de 5,4-jarige Nederlander, „beschouwt de Olympische Spelen als zijn persoon lijke hobby. Hij maakt er een one- man-show van. Het nare van deze zaak is echter, dat leden van het IOC ook aan kritiek komen bloot te staan. Niet omdat de voorzitter dat doet". De heer Westerhoff liet doorscheme ren, dat hij eventueel zijn oude func tie wel weer zou willen bekleden, als het IOC gereorganiseerd zou worden. Over de toekomst van de Spelen meende hij dat ze steeds doorgang zouden vinden in welke vorm dan ook. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 13