Europese eenheid voorop Franse boer gaf zich niet over HANS v. Z. SLAAPT NIET MEER I )e^e|yci MOEDER PALACH DANKT TSJECHEN ffILSON EN KIESINGER: Roofmoord na Her maanden opgelost Kerk als instituut in geding Vietcong-delegatie: V.S. moet met ons praten Lente ls^ een ballonnetje dat wiedt fndewind MILJOENEN-BRAND DEVENTER Niet goed voor Vietnam, dan mar Europa r krantenknipsels PUNTEN BERLIJN Veel contra en weinig pro hoogbouw Griekse vrouw gemarteld J Wakker „Geknoei" 19 Bestiaal Harttransplantatie in West-Duitsland DE STEM VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 11 (Van onze redactie bnitenland) BONN Het vestigen van de eenheid van Europa is vol gens de Britse premier Wilson en de Westduitse hondskanse lier Riesinger de voornaamste taak van de huidige Europese generatie. De beide regeringsleiders zeggen aan het einde van het bezoek van de Britse premier, dat een „Europa zonder Engeland ondenkbaar is". Op de slotbijeenkomst van gisteren is niet gesproken over de Westduitse Waren tegen het niet-verspreidingsverdrag van atoomwapens. De twee nrtiien zullen hierover binnenkort „terug komen". Wel zijn de technologi- jche en economische samenwerking, het Midden-Oosten, Rhodesië, Biafra, Vietnam en het vreedzaam gebruik van kernenergie besproken. FORT LEWIS (AFP) Een geestelijk niveau van een kind van tien jaar en het niet kunnen ten of schrijven mogen dan een beletsel vormen om een sol daat naar Vietnam te sturen, hij kan wel naar Europa. Dat vindt kennelijk het Amerikaanse le- jer, dat woensdag besloot de 21- jarige Robert Hinkle die op het pnnt van vertrek naar Vietnam stond, in te delen hij een regi ment met bestemming Europa. De vader van Robert heeft steeds gezegd dat zijn debiele non nooit bij het leger had mo gen worden ingelijfd. Een mili tair psychiater steunde zijn pro lesten, maar de legerleiding is van oordeel dat Robert Hinkle „voldoet aan de lichamelijke en geestelijke minimumeisen voor Üe vervulling van de dienst plicht, en geschikt is om naar het bnitenland te worden gezon den", Dat hij niet naar Vietnam werd gestuurd werd als volgt verklaard: „de huidige militaire situatie maakt het noodzakelijk, de militairen in te schakelen op de posten cn in de gebieden waar ze het nuttigst zijn. Mo menteel is het leger het meest gediend met het zenden van Hinkle naar Europa". Later verwierp premier Wilson op een persconferentie met klem de sug gestie, dat hij de bereidheid van En geland om met Nederland en West- Duitsland over het ultra-centrifuge- project te onderhandelen, afhankelijk zou hebben gesteld van de onderte kening van het non-poliferatieverdrag door West-Duitsland. In een gemeenschappelijke verkla ring na afloop van de laatste bijeen komst zeggen de twee regeringslei ders dat Engeland zijn kandidatuur voor de gemeenschappelijke markt handhaaft en dat West-Duitsland die blijft steunen. Beide regeringen ver klaarden nogmaals dat „hun veilig heid afhangt van het voortbestaan en versterking van het Atlantisch bondgenootschap". Gisteren zijn onder meer de vol gende punten besproken: Wilson heeft de Sovjet-Unie ge noemd ais grootste wapenleveran cier aan Nigeria. Wat het conflict om Biafra betreft zijn mogelijk heden naar voren gekomen voor een federatie van deelstaten met meer zelfstandigheid. Inzake Rhodesië meent Wilson dat de noodzaak van overeenstem ming groter is geworden. Engeland ziet de actie van de grote vier inzake het Midden-Oos ten niet als vervanging maar als ondersteuning van de missie-Jar- ring. Wilson meent dat de Sovjet- Unie geen belang heeft bij nieuwe oorlogshandelingen aldaar. De Vietnam-onderhandelingen in Parijs moeten nu de volle aan dacht hebben: eerste doel is een wapenstilstand in Vietnam. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De vondst van Sn pakje kranteknipsels over de Nefmoord, die bijna vier maanden Weden op de 78-jarige melkhande- w Reyer Roye werd gepleegd, heeft 'e Amsterdamse politie op het spoor tebracht van de daders. [De 32-jarige scheepswerktuigkun- j'Se R. M. O. S. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Met de arrestatie van een ongeveer ■Beige prostituee, in de rosse buurt Amsterdam bekend als „Blonde ilea", meent de moordbrigade van Ie hoofdstedelijke recherche de zaak hd te hebben. De andere verdachte, ™»ie S., een in Indonesië geboren rnriamer, hoefde niet meer gearres- pi te worden. Hij zat reeds in voor in? 'n verbarid met een vechtpartij, Amsterdam. Ongeveer een maand de roofmoord waarbij hi.i zes 'en heeft gelost op twee tégen- nders. ten 'Drica" is aangehouden r een andere zaak, namelijk op Êi»v van diefstal. Bij huis- C!nH vond de politie het opmer- Ike pakje kranteknipsels over de ttioqrd. De „moordbrigade" van ,ms'êrdamse recherche nam daar- twk zaalï over. Na een langdurig smN ..Blonde Erica" bekend - ?pot Robbie S. aanwezig te zijn 1 de roofmoord op de melk- Darm!wee'al was met vele andere 'Mat na moord ai verhoord, ei tt aiJ11wonenden een blonde vrouw iadrU eu.rlinK bij de melkhandel ie mv Sesisnaleerd. Ze waren niet die aan de tand werden "eer ri ..moordbrigade" heeft hoort t?" duizend vrouwen ver- heeft 11 Rel,1'ek aan aanwijzingen tegen -h [ei% erc'1e aanvankelijk niets "et duo kunnen ondernemen. De Russische ambassadeur in West- Duitsland, Tsarapkin, heeft een be roep gedaan op de Westduitse rege ring de presidentsverkiezingen niet zoals is voorgenomen in West- Berlijn te houden. De Oostduitse re gering heeft een beroep op de bevol king van West-Berlifn gedaan „in haar eigen belang er voor te zorgen dat West-Berlijn zich losmaakt van de op wraak beluste politiek van Bonn en niet langer misbruikt kan worden voor acties, die de sfeer ver troebelen". De landen van het Pact van War schau zouden in Moskou besloten hebben ter gelegenheid van de ver kiezingen in West-Berijjn manoeuvres te houden in de strook tussen West- Berlijn en West-Duitsland. In Oost- Berlijn hebben de afgelopen dagen militaire leiders van de Warschau- Pactlanden vergaderd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De meerderheid van het Nederlandse volk geeft de voorkeur aan een eengezinswoning. Slechts een kleine minderheid heeft liever een flat. Dit rechtvaardigt een uitgebreide toepassing van hoog bouw bepaald niet. Er is in Neder land veel contra en weinig pro hoog bouw. Dit schrijft dr. De Jonge, lector in het sociologisch onderzoek van de architectuur aan de T.H. te Delft in het jongste nummer van het tijd schrift „Natuur en landschap". Dr. de Jonge zegt, dat in de prak tijk de huren van eengezinsrijenhui- zen en middelhoge etagewoningen van gelijke oppervlakte eikaar wei nig of niet ontlopen, terwijl de ver gelijkbare hoogbouw met voorge schreven personenlift zelfs duidelijk duurder is. De opvatting dat hoogbouw leidt tot een belangrijke beperking van het stedelijk grondgebruik is volgens dr. De Jong in haar algemeenheid onjuist. In Deventer heeft een grote brand gewoed in de fabriek van plastic huishoudgoederen. De schade wordt geschat op meerdere miljoenen gul dens. De brandweer kon een gedeelte van de fabriek behouden. Naar de oorzaak van de brand, die met een enorme rookontwikkfeling gepaard ging (zie foto), wordt een nader onderzoek ingesteld. (Van onze correspondent) BORDEAUX De 38-jarige boer André Fourquet uit Bordeaux heeft er ook donderdag niet toe kunnen be sluiten zich over te geven aan de commandant van de gendarmerie, die met een kleine honderd man de boer derij omsingeld houdt. Een Parijse arts is donderdagmorgen en donder dagmiddag opnieuw hij de hoer in huis gekomen om hem ervan te over tuigen, een eind te maken aan het gevaar, dat de kinderen hoven het hoofd hangt, maar is in die poging niet geslaagd.. Ook de commandant van de gendarmerie heeft de stoute schoenen aangetrokken en is met zijn handen in de zakken naar de boerderij gewandeld. Door het contact per luidspreker, dat hij en de boer de laatste dagen met elkaar hebben gehad, kent An dré de commandant en hij had er geen bezwaar tegen om na de dokter ook de kolonel van de gendarmerie te ontvangen. Er bestond goede hoop dat wat de dokter niet was gelukt, de commandant zou lukken. Want hij had een brief in zijn zak van de kin derrechter, waarin zwart op wit stond, dat de drie kinderen het oudste meisje zit niet in de boerderij opgesloten aan de macht van de moeder werden onttrokken en toe gewezen zouden worden aan de voogdijraad. Daarmee was een der wensen van de vader vervuld. De boer gaf daarop een vage toezeg ging aan de commandant, dat hij zich donderdagmiddag om twee uur zou overgeven, maar hij heeft zich be dacht. Donderdagavond viel de duis ternis in zonder dat André aansta! ten had gemaakt zich over te geven. Een benauwende omstandigheid is, dat sedert woensdagavond de boer weet dat hij een agent van politie heeft doodgeschoten. Hij heeft kans gezien zijn transistor te repareren en kan dus weer naar de radio luis teren. Uit de berichten hoorde hij van de dood van de agent, wat hem donderdagmorgen tijdens het bezoek van de Parijse dokter werd beves tigd. Hij reageerde erop als een ge slagen man. De dokter twijfelde geen ogenblik aan de ernst van zijn spijt. Het beleg van de boerderij kan dus nog wel enkele dagen duren. De commandant van de gendarmerie heeft besloten dat hij voorlopig een afwachtende houding zal aannemen en pas naar de boerderij gaat als André hem roept. (Van onze redactie buitenland) OSLO De 24-jarige Griekse vrouw Georgia Pangoupouloe heeft op een persconferentie in Oslo verteld, dat ze in de gevangenis in Saloniki li chamelijk en geestelijke martelingen heeft moeten ondergaan. Zij zou eind deze maand voor een militaire rechtbank in Griekenland hebWen moeten terechtstaan. Volgens het Noorse comité voor democratie in Griekenland is zij het land uitge smokkeld. Zij heeft politiek asiel aangevraagd in Noorwegen. 55 55 ROME (Reuter) Volgens het invloedrijke jezuïetenblad „Civilta Cattolica" staan niet alleen de katho lieken in Nederland maar „alle christenen" voor een „dramatische beslissing" over de vraag, of ze wel of niet buiten de kerk als instituut kunnen. „De indruk bestaat dat er (in Ne derland) sprake is van een radicale devaluatie van de institutionele kerk met haar traditionele structuren bijna alsof deze structuren noodza kelijkerwijs het godsdienstig leven moeten verstikken en een waar achtig en vrij christelijk leven on mogelijk maken", schrijft het blad. onze r pRaag ïpetie buitenland) ien „Voor dé talrijke blij- nitio" ,°Preckte en warme dcëlne- l"ch lio D de moea-r vm' Jan- Pe- W ra?Bse student die zich vo- "m hA", door zelfverbranding 'enen l nn Pero°'-de a'i protest NechnJ Russism* bezetting, het erhlanng werd voorgelezen door radio-Praag. Mevrouw Libuse-Palachova zei. „Jan is heengegaan, maar hhjft in alle harten voortleven als een scho ne herinnering en een bewijs dal menselijkheid en geloof in het goede niet verloren mogen gaan'. (Uit de hoek van de Warschau-Pact-landcn die deelnamen aan de invasie is her haaldelijk beweerd dat mevrouw Palachova geloofde dat haar zoon in een val was gelopen en dacht dat de vloeistof waarmee hij zich overgoot alleen een „koude" vlam zou pro duceren). Paus Paulus heeft gisteren het Tsjechoslowaakse volk gezegd, dat het de moed niet moet verliezen, maar standvastig zijn lot moet on dergaan en rustig moet afwachten tot de „ontketende storm" is be daard. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON De leider van de Vietcong-delegatie in Parijs, Tran Buu Kiem, heeft gistermorgen in Pa rijs de V.S. aangemaand besprekin gen met de Vietcong te openen en op te houden met het steunen van de huidige regering in Saigon. De Amerikaanse onderhandelaar Cabot Lodge heeft gisteren de com munistische tegenpartij gezegd, dat deze aan de conferentietafel in Pa rijs niet kan bereiken wat zij in Zuid- Vietnam niet heeft kunnen krijgen „U kunt het wettige, grondwettelijke en werkelijke bestaan van de Zuid- vietnamese regering niet opheffen." De leider van de Zuidvietnamese delegatie beschuldigde gisteren N.- Vietnam van gewapende agressie te gen Zuid-Vietnam. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een rode geëmailleerde melkkoker stond huiselijk voor de president van de Utrechtse rechtbank, mr. B. van Zeben, op tafel, toen hij gistermiddag de derde dag afsloot van het proces tegen Hans van Z. Het voorwerp was na zijn arrestatie in zijn huis m beslag genomen. „Ja", bekende de man, die zichzelf van drie moorden beschuldigd en die van een vierde wordt verdacht, met een stem, die steeds meer begint te haperen, „ik heb die melkkoker gebruikt voor het maken van de gevulde loden pijp, waarmee ik de weduwe Woortmeijer van kant heb willen maken". Voor de president stond ook een kopje met lood op tafel, dat bij de vervaardiging van het 5 kilo zware moordwapen was overgeschoten. De vraag wordt niet gesteld maar aan de sfeer in het uitpuilende rechtszaaltje voel je, dat hij bi.i iedereen leeft. Zou Hans van Z. dit restje gebruikt heb ben om een nieuwe loden pijp te vul len, als hij niet voortijdig door het dunne ijs was gezakt, waarop hij zijn criminele schaats reed Hijzelf geeft het antwoord. Hij zegt, de president recht in de ogen kijkend: „Ik was niet van plan, nog meer moorden te begaan. Ik wist, toen ik bij de weduwe Woortmeijer wegging, dat deze aanslag de laatste was ge weest. Ik voelde geen berouw. Ik heb zelfs een stapeltje bankbiljetten af genomen van de 12.000 gulden, die ik bij haar had buitgemaakt, en in mijn zijzak gestoken, omdat ik niet alles aan mij relatie wilde geven, (bedoeld wordt weer „Ouwe Nol", die volgende week als vermoedelijk tipgever en aanstichter van moorden terecht zal staan). Maar het stond voor mij vast, dat het afgelopen was. Ik kon het niet meer aan" Het feit, dat Hans het moorden „te gen gegeten" was, heeft het leven van de 68-jarige weduwe gered. Dat werd onomstotelijk duidelijk tijdens de behandeling gistermiddag van de laatste beschuldiging die de dagvaar ding tegen hem aanvoert. Op de hoof den van zijn andere slachtoffers had hij als een dolleman ingeknuppeld. Maar de weduwe kreeg niet meer dan één klap en niet eens een hardt'. Hans van Z is in dit stadium van het proces doodop. Zijn cipiers ver tellen, dat hij 's nachts niet slaapt. De herinneringsbeelden, die de ver horen tijdens de rechtzittingen op roepen, houden hem wakker, zoals het bloed op zijn handen Macbeth wakker hield. Maar hij blijft recht bank-president mr. Van Zeben hel pen bij het reconstrueren van zijn „nood-slachtingen" zoals een der aan wezige advocaten de moorden met walging karakteriseert. Over de aanslag op de weduwe Woortmeijer in de Utrechtse Haven straat zegt hij ongeveer woordelijk het volgende: „Van meergenoemde relatie wist ik al maanden, dat de vrouw altijd veel geld bij zich had m een zwarte tas. Het was een be drag van rond de 10.000 gulden, dach ten we. We speelden al lang met de gedachte het weg te halen. Mijn rela tie zei, dat ze hem van gezicht kende en waarschijnlijk mij ook, omdat we allebei wel eens bij haar heneden- buren op bezoek waren geweest. Hij zei: Gooi haar maar van de trap. Dat is in de Havenstraat al meer gebeurd. Het was de bedoeling, dat ze dood ging." „Ik trok om half tien de deur open, omdat ik iemand verwachtte om de televisie te repareren", had de wedu we Woortmeijer even te voren ge tuigd met een radheid van tong, die haar volledige herstel bewees. „Toen zag ik die meneer daar opeens staan, die nu achter me zit. Hij zei, dat hij van de belastingen was. Ik zei: dat kan niet, want mijn man is al twee jaar dood en we hebben alles afge rekend. Hij zei: Ja, maar ik kom iets terugbrengen. Ik zei: O, kom dan maar boven, want op de trap is het zo'n geknoei. Hij ging bij de kachel zitten en vroeg, wat mijn man deed (ADVERTENTIE) Op een dag glimlachen er weer bloemen tussen het gras. Kijk, zeggen de mensen, het is lente en dat is 't. Buiten, maar... hoe is dat binnen? Waarom zouden we ook daar de zon niet op visite vragen? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de staalboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dat de winterse somberte van uw wanden verdrijft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D. ziet u ons merk. Uw garantie 1 Bath Doodeheefver Viif boeken boordevol ideeën om van een huis uw thuis te maken. en zo. Hij wilde mijn weduweboekje zien. Ik stond op om het uit mijn tas te halen. Toen zag hij natuurlijk de portefeuille en had hij het door. Dat is het hele eieren eten. Hij ging spuiten met iets. Ik hoorde drie keer een sissend geluid en toen gaf hij me een paar klappen op mijn hoofd. Hoeveel Nou al was het er maar een. het was genoeg. Het bloed liep overal. De hele divan zat onder het bloed." „Ik wilde slaan", zegt Hans, zicht baar het ogenblik herlevend. „Ik weet «riet, wat er toen gebeurd is. Inderdaad raakte ik haar hoofd, ma3r niet op die manier, die ik wilde." De president: „U wilde haar dood slaan?" Hans: „Ja maar het kon niet Ik werd tijdens mijn daad niet ge stoord. Dat ontken ik beslist, Dat heeft er niets mee te maken. Ik heb de pijp opgeheven. Ik heb geslagen. Maar het is niet doorgegaan. Mis schien heb ik ingehouden. Ik weet het niet. Ik kon het geestelijk niet." „Ik besefte dat ze leefde, toen ik wegging. Ik heb haar nog onder haar ,Ha, burgers, gij die op springen slaat en popelt van goesting om U aan het vieren van de vastenavond te wijden, luistert! Luistert naar d« uiterst ondeskundige uitlatingen van de heer Mi W. van Vugt. Die, schrikt niet, hoofdbestuurslid is van de R.K. (Rooms-Katbolieke, zoals U nog wel weet) Federatie van Matigheid. Hij zegt: „In mijn ogen is Carnaval een noodzakelijk kwaad". Matig, zéér matig van die jongen, nietwaar? Hij gaat nog door. „Och, carnaval kan een leuk feest zijn. Ik zie echter niet in waarom er nu overmatig veel bij gedronken moet worden. Waar om moet men eerst een lading naar binnen hijsen om de lolbroek uit to hangen?" Antwoord: a) carnaval vieren is niet de lolbroek uithangen. Die hou- laiu uasfiq (q 'uw uoomaB zen uap eerst een lading naar binnen. We ne men tussendoor een pintje voor de dorst, en dan wil je na drie dagen wel vol zitten, hé! Vindt de rooms-katho- lieke matigheidsfederatie-directeur dat zo gek? Om even binnen het roomse te blij ven: de 82 jaar oude kardinaal Bacei heeft in de Osservatore Romano ge klaagd over de teruggang van het latijn in de katholieke kerk. Het is de man een beetje te vergeven omdat latijn zijn vak is. Hij was lange tijd eerste latinist van het Vaticaan. Maar dat hij het latijn het „cement van de kerk" noemt gaat mij te ver. Of heeft hij toch gelijk? En onwrik baar blok beton, meer dan muurvast door de eeuwen heen, vastgehouden door een taal, een dode taal. Volks taal: moordenaar! Pater Jos Vrijburg heeft een (s (preekverbod. Moet je niet zo moeilijk over doen, mijnheer Vrijburg, wij „leken" heb- den dat al bijna tiveeduizend jaar. Als U tn West-Duitsland komt, moet U iedereen daar vertellen dat een heleboel voorouders van U uit Duitsland stammen, Dat doet het. Tenminste, dat overkwam astronaut Borman, die na zijn bezoek aan Ne derland, in Bonn vertelde dat liefst vier overgrootouders van hem uit Duitsland kwamen. Hij zei ook: „In zekere zin lijkt het wel of ik thuis kom. Geen wónder dat Rij bijöns stek werd. Weduwe WOORTMEYER: oksels gepakt en op de divan probe ren te leggen, omdat ze zo bloedde Ze ademde. Ze kreunde. Toen ik bij de deur was en het licht uitdeed, kwam ze al overeind. Ik voelde ge woon: het is uit met doden."" Rechercheur Th. van Dijck, die Hans van Z. op aanwijzingen van de weduwe nog op de avond van die zelfde 13e december in zijn woning kon aanhouden, bevestigt, dat hij een kalme indruk maakte en geen verzet bood. „Ik geloof, dat dit zijn laatste daad zou zijn geweest", getuigt hij voor de rechtbank. Toonde de Utrechtse robot-killer, zoals hij wel wordt genoemd, zich in de zaak Woortmeijer de goede moor denaar of de rechtbank hem wil geloven, is een tweede als een zeer slechte moordenaar kwam hij eruit, toen hij tijdens de ochtendzitting van gisteren ter verantwoording werd ge roepen voor de derde moord, die hij heeft bekend: Die op de 47-jarige landbouwer Reijer de Bruin in Hees- wijk. Hij slachtte hem weliswaar niet af, zoals hij zegt zijn minnares Coby van der Voort afgeslacht te hebben, maar het was bestiaal genoeg. Er is tijdens de ondervraging van mr. Van Zeben over deze misdaad een moment, waarop de altijd aan wezige spanning in de rechtszaal ver andert in een stilte, zo doods, dat al leen pure ontzetting de oorzaak kan zijn. Hans van Z. heeft dan al ver teld hoe hij de landbouwer neerge. slagen heeft met de ook voor hem weer speciaal gemaakte loden knuo- pel, hoe hij een kabinet heeft open gebroken, en hoe hij de buit 2800 gulden en allerlei voorwerpen van waarde in een tas en een stofzui gerdoos heeft gepakt. Hans van Z. gaat dan verder: „Toen ik door de keuken weg wilde gaan zag ik, dat daar een kooktoestel brandde. Het was inmiddels donker geworden. Ik wilde het vuur uit doen. Daartoe moest ik over de lig gende landbouwer heenstappen. Toen ik dat deed, en hem in het zwakke schijnsel zag liggen, was het, alsof ik opeens de geest -van „Ouwe Not' voor me zag verschijnen, die ik tot dan toe als een mens had beschouwd. In een flits realiseerde ik me, dat hij me gemaakt had tot de man, die daar stond. Ik voelde een blinde drift in me opkomen. Ik zette de doos met de buit op tafel en zag daar een brood mes liggen. In mijn woede greep ik het." Daar lag het slachtoffer. Met inge. slagen schedel en afgesneden keel. Op dat moment herinnerde Hans zich de sigaar, die hij de boer had gege ven. „Da's toch zonde", moet hij heb ben gedacht. Hij bukte zich, haalde d.e sigaar uit de zak van de boer en stak hem weer bij zich. Het is een beeld, dat schril contrasteert met du zachtzinnigheid, waarmee hij beweert tegenover de weduwe Woortmeijer bevangen te zijn geweest De Gids, het weekblad van het Christelijk Nationaal Vakverbond, maakt het in zijn laatste nummer ook tamelijk bont. Sprekende over onze defensielasten die door de aan koop van nieuwe Duitse (Leopard) tanks helemaal oplopen. Dus: hogere accijnzen, ook voor de benzine, die we nu ook wel (goedkoper) in Duits land moeten gaan halen. „Als we zo nog even doorgaan", zegt De Gids „zijn we binnenkort toe aan een nieuwe slagzin: Stop een Duitser in Uw tank." De Gids douwt dóór: „Nu is een Duitser in een tank nog tot daaraan toe. Maar ze moeten er niet de grens mee over komen." Had U niet gedacht, hè, van dat christelijk vakverbond. Maar ze zijn er wel laat mee, met het mopje, pas na ruim 20 jaar. Dat gaat lijken op oude-koeien-uit-de-sloot-halen. En onze oosterburen lopen toch al weer, vanwege dat vliegtuigje van Hitier, dat de Bundespost (hun PTT) op een nieuwe postzegel heeft afge drukt, hun ogen uit hun hoofd te schamen. Ja, dacht U dat? Maar ze hebben het ook moeilijk, politiek gezien: Berlin üBerlin En nu nog eens wat. Dezer dagen zag ik in een krant een spotprent, waarop tweemaal een mannetje iets zegt. In 1943 zei hij: Gaskamers in Duitsland Ik kan 't me niet voorstellen In 1969 zegt hij Tienduizend doden per dag 'in Biafra Ik kan het me niet voorstellen. Misschien mag het allemaal niet, die vergelijking en zo, maar denkt nog wel eens aan Biafra? De tweede Biafra-actie (die kranten pagina!) had gisteren nog maar f 1.300.000, opgeleverd. Gironummer: 400. MERIJN (Van onze ned'actie buitenland) MÜNCHEN Een 36-jarige main in München heeft het hart ontvan gen van een 35-jarige vrouw. Het is de eerste harttransplantatie die in de Bondsrepubliek is uitgevoerd. De ingreep is volgens plan verlopen, al dus een communiqué van de chirur gische afdeling van de universiteits kliniek in München. In de gehele wereld zijn tot. dus ver 110 hairttransplanitaities uitge voerd.

de Stem | 1969 | | pagina 9