Badplaatsen al druk in weer voor nieuwe seizoen Bij contingentering heeft verhoogde luitzaai geen nut NORIT Versnelde woningbouw in Souburg-noord Zware straffen voor benadelen fiscus Benzine duurder? Tank centen ZOMER A CTIVITEIT IN WINTERS 0ST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN DALTONS Oostburger schrijft over „Cadzandse kost" Matthaus Passion te Hulst A.W. Monkelbaan VANDAAG MORGEN SUIKERBIETEN TEELT Wie 'n feestelijke avond wacht, vertrouwt op Norit Cadzand Breskens VORST Middelburgse begroting'69 thuis bezorgd Op 16 maart Vlissinger verkocht onbetaalde camera Politierechter Middelburg Raad St.-Jansteen krijgt gesprek met gedelegeerde van De Blaauwe Hoeve -en, zaterdag 15 £ebrUari sweert 1.46 en 14.16 uUr i 1.09 en 13.38 uur, Vljs^'* 00.00 uur, WeadOaS^ )5 uur. 6C 2.25 i DE STEM VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 lOPEN EN SCHOUWBURGEN 20 uur onder van de liefde, 18 j. \TGEN ïbra 20 uur roene baretten, 14 J. LBURG !0 uur yaalf veroordeelden, 14 j URG 20 uur Globe met „Wie word. «ebraeht" oröt NDE Verbeek 15.30. 18.45 en 21 uro oorstelling Ned. Blindenbond ZEE Zeemanlyceum 20 uur .rog-ramma Joris Ivens DIVERSEN ZEN olen 20 uur Chansonnier Pete: :ert LBURG •hakel 20 uur Lezing met film ov» wegen (NRV) 5ENE wijnkelder 20 uur Lezing mtt bureau Wijsmuller ORPE Block 19 uur Kaarting NKV DIJKE lentehuis 19.30 uur Raadsverg. E Vijlder 19.30 uur Schietinr RENHOEK I De Kroon 19.30 uur Gekostumeeo j liljartwedstrijden "SCOPEN EN SCHOUWBURGEN is van Oranje 19.30 uur Goese opê-1 ^vereniging met „Bine Nacht ia j edig" EUZEN or 20 uur slag bij Anzio, 14 J. BURG el 20 uur eeuwige dagen verdoemd 5INGEN ambra 19 en 21.30 uur groene baretten, 14 j. ELBURG r 20 uur twaalf veroordeelden, 14 j. DIVERSEN PEUZEN Sluis 19.30 uur Gemaskerd bal Molen 19.30 uur Café Société •TDIJKE tur Carnavalsoptocht de Lozanne 20 uur Jongerensoc. I zicht 20 uur Bal .burg jel Victoria 20 uur Dansen Copains 20 uur Carnavalsbal 1 )ELBURG U1 0 uur Optocht „De Maneblussen. nnastiekzaal Plan-Zuid 20 uur •navalsavond jrdpolderstraat 2 Landfoouwwerktul ishow Cebeco ANSTEEN nU rp 14.30 uur Carnavalsoptocht, ■enigingsgebouw 19 uur Canja I fé Traas 19.30 uur Carnavalsbal 'gstdijk van Dijk 15 uur Schieting ELLEBRUG de Kind Schieting IERENHOEK fé de Korenbeurs 14 uur pur Carnavalsoptocht voor Km»" uur Carnavalsbal ïgdhoeve 16 uur Gekostumeero iderbal n-rm&rd té De Kroon 19 uur Caiww gaven voor -ei.e rnbriek 'f'" 8 of postbus 1X6 In Midde I Drukke campings, zoals hier camping 't Zwin te Cadzand, zijn al jaren een vertrouwd beeld aan de Zeeuwsch-Vlaamse kust. Ook dit jaar zal de drukte weer bijzonder groot zijn. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse sui kerindustrie heeft besloten om bij I ten eventuele contingentering van de I bietenteelt na 1970, geen rekening te E houden met telers, die in 1969 zijn [overgegaan tot een opvoering van de I uitzaai. Op de vaststelling van het I contingent zal tegen die tijd het meerdere aantal bieten per teler niet van invloed zijn. Volgens het maandblad van de Suiker Unie is het niet uitgesloten, t een aantal telers, die een voort gezette contingentering voorzien, ho- I pen op een grotere toewijzing door I nu alvast meer uit te zaaien. Dit zal I rijn effect door het besluit dus mis- sen. De suikerindustrie wil met deze maatregel voorkomen, dat de uitzaai "69 onnodig wordt verhoogd. Zij licht dit in het belang van de telers. |De gezamenlijke suikerindustrie wijst |c op, dat de Nederlandse overheid IJ'oor de jaren 1968 tot en met 1970 gekozen voor het z.g. meng- I prijsstelsel in de EEG-regeling; waar |to individuele contingentering in jaren is uitgesloten. In 1970 |ial opnieuw een keuze moeten wor- i gemaakt. Beperking van de uit Inai wordt gewenst met het oog op prijzen. De opbrengst van de suikerbieten- agne 1968 was 100.000 ton lager [fa was verwacht. Er zijn 3.300.000 (ADVERTENTIE) Stallllihlï'fi Samen uit... Ja, gezellig. Maar soms kunnen maag- en darm stoornissen Uw plezier vergallen. Neem geen risico. Neem wel Norit! Norit geeft U het veilige gevoel dat U ongestoord kunt genieten. Norit (de bekende git-zwarte tablet jes) waarmee maag- en darm- stoornissen snel worden bestreden. Vraag Norit aan Uw apotheker of drogist ton bieten geleverd. De gemiddelde opbrengst bedroeg 49,6 ton per hec tare, wat bijna twee ton minder dan in de campagne van 1967. De Zeeuwse eilanden laten overi gens mooie cijfers zien. Noord-Be veland heeft de leiding met 56,3 ton per ha gevolgd door onder meer Walcheren (54,6), Tholen en St. Phi- lipsland (54,4) Schouwen-Duiveland (54,2) Zuid-Beveiand West (52,6), Z. Beveland Oost (52,2). Zeeuwsch- Vlaanderen brengt het lang hiet zo ver. Het westelijk deel van dit ge bied haalde 47,3 en het oostelijk deel 47,1. De noordwestelijke klei in Brabant het district Westhoek, laat een ge middelde opbrengst zien van 50,8. West-Brabant (noord) haalde 49,1. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Terwijl velden, akkers en duinen hier en daar hun witte „borstrok" liever nog even aanhouden maken de badplaatsen in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen zich al naarstig op om de stroom vakantiegangers te kunnen opvangen. Bij de VVV-kantoren komen de be sprekingen om vakantieonder dak in stijgende mate binnen. Ook voor de pensions, kamer verhuurders, kampeerterrein exploitanten en horecabedrij ven staat weer een drukke tijd voor de deur. De laatste toe bereidselen worden getroffen om straks de eerste gasten waardig te kunnen ontvangen. West-Zeeuwsch-VIaanderen stijgt elk jaar meer in de waardering en ach ting van de toeristen. Met honderd duizenden strijken ze neer in de kust streek tussen Retranchement en Breskens om niet alleen de weldaden te ondergaan van Eeelucht en strand- genengten, maar ook om met volle teugen te genieten van de charme van de schilderachtige dorpengordel in dit deel van Zeeuwsch-Vlaande ren. Ais vakantiecentrum blijft Cadzand de kroon spannen. Vorig jaar boek ten Cadzand-dorp en Cadzand-bad niet minder dan rond 430.000 over nachtingen. En het zouden er nog veel meer kunnen zijn, indien er meer kampeerruimte beschikbaar was. ,,Wij kunnen bij lange na niet vol doen aan de vraag naar kampeer plaatsen. De twee kampeerterreinen die de gemeente Cadzand rijk is, zijn veel te weinig. Er kunnen zeker vier of vijf campings bij. Elk jaar moe ten we veel kampeerliefhebbers naar andere plaatsen in de buurt doorstu ren, omdat wij ze zelf niet kunnen bergen." Dat zegt de heer A. Vas- seur, administrateur van de VVV in Cadzand. Hij heeft de indruk, dat het aantal aanvragen om logies, staanplaatsen voor tent of caravan en vakantie huisjes op dit moment hoger ligt dan vorig jaar om deze tijd. Driekwart van de aanvragen komt van Neder landers, twintig procent zijn Duitsers en de overigen komen uit België en Frankrijk. Het seizoen 1968 was voor de Cad zandse neringdoenden iets minder lu cratief dan in het jaar daarvoor. Dat kwam voornamelijk door de minder gunstige vakantiespreiding in 1968, meent de heer Vasseur. „Vooral voor onze Duitse gasten is de vakantie spreiding dit jaar meer over de maan den juli en augustus verdeeld." De heer Vasseur gelooft niet, dat de verhoogde prijzen van hotels en pensions als gevolg van de btw het vreemdelingenverkeer nadelig zullen beïnvloeden. „België kent nu wel geen btw, maar daar moet je weer kurtax betalen. Nee, de prijsverho gingen zullen het toerisme naar onze badplaatsen zeker niet afremmen." Hoewel de vakantiehuisjes, bunga lows, caravans, hotelkamers en pen sions in Cadzand nog lang niet „uit verkocht" zijn, begint er toch al aar dig schot in de voorraad te komen. Cadzand heeft ze in diverse prijzen en uitvoering, zowel voor de welge vulde als de wat minder dikke beurs. De huren van de vakantiehuisjes va riëren van honderd tot vierhonderd gulden per week, de bungalows doen vierhonderd gulden per week en de appartementen moeten een huur tus sen de 250 en 350 gulden per week opbrengen. De propaganda die de provinciale VVV in Zeeland voor een kort of langer bezoek aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen in bijvoorbeeld de Rand stad Holland voert, mist haar uitwer king niet. Dit jaar hebben vrij op vallend veel Amsterdammers, U- trechters en Arnhemmers voor een verblijf in Cadzand en omgeving in geschreven. Tevreden is ook de heer J.J. Roof- ack, secretaris van de VW-Breskens, over de reeds geboekte aanvragen om vakantieonderdak voor het aan staande seizoen. „We hebben nu al meer inschrijvingen dan vorig jaar op dit tijdstip." Een opvallend ver. schijnsel is dat het contingent Duit sers dat jaarlijks in Breskens pleegt „Urlaub" te vieren, aan het teruglo pen is. Hun plaatsen worden ingenomen door Brabanders, Randstadbewoners, Limburgers (vooral uit Maastricht) en Midden-Nederlanders. De prijzen van zomerhuisjes, appar tementen, bungalows, gemeubileerde kamers e.d. bereiken in Breskens over het algemeen niet het peil van een gerenommeerde badplaats als Cadzand. Bungalows f 200-f 250 per week, appartementen 150-/ 225, ge meubileerde kamers f 100-f 150 en zomerhuisjes 100-f 175 per week. De prijzen voor hotelkamers schom melen tussen 17 en 30 voor logies met ontbijt. De heer Roofack, die 71 jaar is en acht jaar VW-secretaris in Breskens is geweest, treedt per 1 april als zo danig af. „Ik vind het nu welletjes", zegt hij, „hoewel ik me nog lang niet te oud voel hoor." In die acht jaar heeft hij het aantal overnachtingen in zijn woonplaats zien toenemen van 32000 in 1960 tot 218.000 in 1968. „In 1960 hadden we nog maar 62 kamer verhuurders, nu is dat gestegen tot 167. Wel een bewijs, dat Breskens als badplaats steeds meer in trek komt." In het komende seizoen verwacht de heer Roofack eveneens een gun stige invloed van de vakantiesprei ding, met name voor de bewoners van het achterland in Noordrijnland- Westfalen wier vakantieperiode ligt tussen 11 juli en 23 augustus. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Aanhoudende vorst met plaatselijk enige ,v sneeuw. I mida ,rjvooruitzichten in cijfers ge- Vo d over Nederland. I tot 4°r z?ler|iag: aantal uren zon: 1 I den m'n-"temp.: meer dan 4 gra- keer a r norrnaal; max.-temp.: Mils n Sraden onder normaal; stens 1? een dr°8e periode van min- uur: 80 procent: kans op een Viy,ldroo,g etmaak 60 procent. jer jL20?da6.: aa"tal uren zon: min- Wen niJli min'~temp" meer dan 2 keer a nc*er normaal; max.-temp.: kan, r,„ n £raden onder normaal; I stenr io een dr°ge Periode van min- -1 I .uur: 70 procent; kans op een droog etmaal; 50 procent. M. A. AALBREGTSE: hoe was dat vroeger ook weer (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De heer M. A. Aal- bregtse, oud-gemeenteraadslid in Oostburg, is momenteel bezig met het schrijven van een boekwerkje dat de titel „Cadzandse kost" zal krijgen. Het boekje zal worden gedrukt en in de loop van het jaar worden uitgege ven door drukkerij W. Pieters in Oostburg. De 77 jaar oude heer Aalbregtse schrijft over eet- en drinkgewoonten in het West-Zeeuwsch-Vlaamse Land van Cadzand rond de eeuwwisseling. Ruim drie jaar is hij bezig geweest met het verzamelen van gegevens. „De mensen houden van folkloris tische dingen", zei de heer Aal bregtse ons, gevraagd naar de aan leiding hiertoe. „Ik wil trouwens zelf graag voor het nageslacht behouden hoe men hier in de streek vroeger leefde. Dat is mijn hobby. Als ik nog een beetje jonger was, zou ik er nog wel meer over schrijven. Je hoort de mensen zo vaak zeggen: wat jammer dat het er niet meer is, of: hoe was dat vroeger ook weer (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Het ge meentebestuur van Middelburg heeft op een originele manier de begroting voor 1969 onder de aandacht van de burgerij ge bracht. Donderdag werd huis aan huis een met foto's verluchte fol der bezorgd, waarop naast de di verse begrotingsposten in hun to taliteit ook de inkomsten en uit gaven per hoofd der bevolking duidelijk was weergegeven. Deze folder is tevens als uitnodiging bedoeld voor eenieder die belang stelt in de behandeling van deze begroting door de gemeenteraad op maandag en dinsdag a.s. Daar voor wordt gaarne plaatsruimte op de publieke tribune vrijge maakt. Deze geste wordt door de bevolking bijzonder gewaardeerd. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op zondag 16 maart a.s. zal in de basiliek te Hulst weer een uitvoering worden verzorgd van de Matthaus Passion van Johann Se bastian Bach. De uitvoerenden zijn: het Rotter dams Philharmonisch Koor „Toon kunst," het Rotterdams Philharmo nisch Orkest en de jongenskoren St. Willibrord en St. Dominicus uit Rot terdam en Zingende Jeugd uit-Hulst. Solisten tijdens deze uitvoering zijn: Naan Pöld, tenor-evangelist, Ernst Sandleben, bas-ChristuspartijElly Ameling, sopraan, Helen Watts, alt. Nico Boer, tenor-aria's, Max van Eg- mond, bas-aria's. Het geheel staat onder directie van Jean Fournet. Alle Noord. dek in Souburg- VLISSINGEN Souburg - Noord wordt een belangrijk woongebied voor Vlissingen, vooral in verband met de komende industrievestigin gen en de uitbreiding van bestaande industrieën. De gemeente Vlissingen dringt dan ook, gezien de urgentie, aan op een versnelde woningbouw in dit gebied. Desgevraagd deelde de heer F. G. Smit, wethouder van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting, hierover het volgende mede: „Het gaat er thans om het bestaande tempo, dat ligt tussen 70 en 100 woningwetwo ningen per jaar, vergroot te krijgen. Ons betoog, dat wij met dit bouw- tempo er beslist niet komen, moet doorslaggevend zijn om bij gedepu teerde staten een aanzienlijke ver snelling te bereiken. Momenteel zit ten wij aan zo'n 500 woningen in 3-4 jaar. In verband met de komen de vestiging van Péchiney moeten wij kunnen rekenen op grotere wo ningcontingenten. Wij vertrouwen hierbij op het vestigingsbeleid van de regering. De gemeente Vlissingen moet straks in staat zijn een groot aantal werknemers op te vangen. Souburg - Noord, waar de houw (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor verduiste ring van een polaroid camera met film is de kok J. van de V. nit Vlis singen door de politierechter te Mid delburg veroordeeld tot een gevange nisstraf van zestien weken met aftrek van voorarrest. De officier, mr. P. Roscam Abbing, had vier maanden geëist. Van de V. had de camera en de film in een winkel in Vlissingen mee gekregen. Doordat hij in financiële moeilijkheden verkeerde, vertrok hij uit Vlissingen en reisde naar Keu len. Daar bracht hij de camera aan de man. reeds is begonnen, is het woonge bied bij uitstek om aan de eerste grote behoefte te voldoen. Op het gebied van bouwactiviteit zal hier de grootste ontwikkeling plaatsvinden. De norm die wij stellen om mee te kunnen lopen met het industrialisa tieproces houdt in, dat de bouwcapa citeit zal moeten worden verhoogd tot een 1500 woningen binnen een termijn van vier jaren. Ook moeten wy denken aan de andere infrastruc tuurwerken, die automatisch in dit proces meelopen, zoals recreatie, (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wegens ver duistering van hem toevertrouw de gelden is de kantoorbediende C. O. uit Vlissingen door de po litierechter te Middelburg ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maana met een proeftijd van twee jaai en een boete van 250 gulden. De officier, mr. H. Sprey, had eer der een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van vier weken geëist. O. voerde de gehele boekhouding en deed ook de betalingen aan de belasting voor de groentehandelaar F. uit Middelburg. Deze laatste ver klaarde ter zitting als getuige dat hij zijn boekhouder was gaan wantrou wen toen hij aanmaningen van de belasting kreeg, terwijl hij het geld voor die aanslagen al geruime tijd daarvoor aan O. had afgedragen. Toen hij gaandeweg nog meet „foutjes" ontdekte, schakelde F. iemand in die nieuwe berekeningen maakte. Vergelijkingen met de be lastingdienst brachten aan het licht dat O. meer bij F. incasseerde dan hij voor hem ter betaling van inkom stenbelasting afdroeg. Ook andere onregelmatigheden kwamen aan het licht, zoals het ziekmelden aan het betrekken administratiekantoor van een personeelslid van F., terwijl de persoon in kwestie gezond was en het werk normaal verrichtte. De officier, die het gedrag van O. leugenachtig noemde, berekende dat O. een bedrag van in totaal 1482 gulden moest hebben achtergehou den. Aanmerkelijk meer achtergehou den, maar nu rechtstreeks van de belastingdienst, had de grossier J. V. te Middelburg. Door over de jaren 1964 tot en mei 1967 opzettelijk te lage winkelont vangsten in zijn administratie te ver melden, had hij naar schatting 13.000 •'gulden te weinig genoteerd. De fis cus werd hierdoor voor 4300 gulden aan inkomstenbelasting te kort ge daan. De officier, rnr. P. Roscam Ab bing, wenste deze handelwijze rigo- reus af te straffen en vorderde een maand onvoorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van vijfdui zend gulden. Politierechter mr. P. van Empel, bepaalde de uitspraak op donderdag 20 februari. Voor een nog groter bedrag, cijfers werden ter zitting niet genoemd, had de winkelier H. H. uit Vlissingen, de belasting bij de neus genomen. Toen de fiscale opsporingsdienst zijn boe ken nazag, stuitte deze dienst op twee te lage aangiften voor de in- komenstenbelasting over het jaar 1965. Hij had dat „technisch" o.m. mogelijk gemaakt door zijn onkos ten voor hogere dan de werkelijke bedragen te boeken. De officier eiste een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van zesduizend gulden. Ook in deze zaak wordt het von nis uitgesproken op donderdag 20 februari. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN De gemeenteraad van St. Jansteen werkte zich in snel tempo door de agenda heen. Réden van de haast: een gezamenlijk be zoek aan de B.B.-commandopost te Oostburg, na afloop van de vergade ring. Na enkele vragen van het raads lid G. Engels, over de tariefsverho ging in het Hulster bejaardentehuis „De Blaauwe Hoeve", deelde bur gemeester mr. J. Reuser mee, dat de gemeentelijk gedelegeerde voor de Blaauwe Hoeve, die de kwestie van de bejaardenhuis zou onderzoe ken, zal worden uitgenodigd om aan wezig te zijn bij de volgende raads vergadering. De raad kan dan des gewenst rechtstreeks vragen stellen. sport en onderwijs. Het spreekt van zelf, dat de steun van de rijksover heid hierbij onontbeerlijk is. Het is schitterend om hier grote industrie- en neer te zetten, maar dit is dan ook alleen mogelijk, wanneer er in alle opzichten een maximum aan leefbaarheid te bieden is. Van over heidswege vertrouwen wij dan ook op een diepgaand begrip voor deze zaak". (ADVERTENTIE) „MET die verschrikkelijke sneeuw stormen was het voor ons zeer moei lijk. Onderweg zie je bijna niets en andere weggebruikers, die erg voor zichtig rijden, houden de bus ontzet tend op." Aan het woord is A. W. Monkelbaan, chauffeur van de BBA, op de busdienst Sas van Gent-Breda. De heer Monkelbaan, die in Breda woont, rijdt niet altijd op deze lijn, maar valt zo nu en dan in, als een van zijn collega's ziek is. „VOORAL het stuk in België tussen Kieldrecht en Antwerpen is de laat ste dagen slecht. In Nederland gaat het wel. Daar heeft men geregeld ge pekeld, maar de Belgen nemen het niet zo erg serieus. Zij gaan van het standpunt uit, dat, als er niet te rij den is met een auto, je dan maar thuis moet blijven." „DINSDAG kwam ik door die sneeuw storm niet minder dan een uur en een kwartier te laat in Breda. Nor maal ben ik rond kwart over acht bij het station in Breda, maar dat was toen geen haalbare kaart. Vooral door vrachtwagens raak je nogal gauw achter op het rijschema. Die bakbees ten kunnen als ze volbeladen zijn, niet harder dan zestig kilometer per uur. Wij hebben een topsnelheid van honderd kilometer. Je zou dus zeg gen, dat wij zo'n gevaarte makkelijk kunnen inhalen, maar je moet niet vergeten, dat een bus ongeveer tien ton weegt. Dat is nogal wat." „BIJ glad weer kun je dan niet zo maar even inhalen. Je mag al blij zijn als je je bus in het rechte spoor houdt. Maar toch zit je je te verbij ten als een vrachtwagen met zeer lage snelheid voor je zit. Inhalen kan je niet, dat is veel te link. Zodra je aan het stuur komt, is de kans groot dat het hele zaakje gaat glijden. Ten minste op de grote weg bij hoge snel heid. Zo'n vrachtwagen is er dan de oorzaak van, dat je passagiers en dat zijn er veel op zulke dagen veel te laat aankomen." WOENSDAG had ik een geluk aan die wedstrijd AjaxBenfica. Het was niet druk op de weg en daardoor kon ik mijn eigen tempo rijden. Maar stel dat het normaal is en iedereen zo tegen zes uur de weg opgaat. Dan kun je wat beleven. Ondanks het feit, dat er weinig verkeer op de weg was, heb ik onderweg toch nog een paar auto's in de sloot zien liggen. Want bij dit weer is het nu eenmaal zo, dat een verkeerde beweging kan bete kenen dat je in de sloot belandt." NATUURLIJK hebben wijbuschauf feurs, in de loop der jaren veel er varing opgedaan met dit werk. Maar als iemand zonder ervaring in een bus zou stappen, haalde hij de Bel gische grens niet. Dat vereifst toch wel vakmanschap. Ik heb geen slip cursus gehad, maar ik geloof, dat wij een speciale feeling ontwikkeld heb ben voor dit weer. Bij het eerste te ken van een slip reageer je al. Niet doordacht, maar geheel automatisch. Doordat je het automatisch doet, doe je het goed. Iemand zonder ervaring zou het beslist verkeerd doen en dan in de sloot of tegen een boom be landen het kleine merk fzSc) met de grote daden

de Stem | 1969 | | pagina 3