liet Kremlin danste terwijl de stad rouwde Mysterieuze monnik maakte veel furore Wat zou er gebeurd zijn als er geen Raspoetin was geweest? ONZEKERHEID IN TSARENFAMILIE De Tsarina dweepte met Raspoetin ERK 250s 1.72 DE STEM (Van een onzer redacteuren' ■tbas 2076, Utrecht. lis de eerste dag van november 1894. In zi|n zomerpaleis op de Krim ligt Alexander, tsaar aller Russen, in zijn laatste uren. Om hem heen zijn familieleden, wachtend op het onvermijdelijke. Buiten stormt het, lage wolken jagen over de Zwarte Zee. In de haven liggen grijze ooriogssche pen, waarvan de bemanningen elk ogenblik gereed zijn om de schoten te lossen, die het volk het einde van de tsaar aan moeten kondigen. Kort na f drie in de middag is het zo ver: Alexander is dood. Kanonnen buide ren. In het zomerpaleis zou de nieuwe tsaar gereed moeten zijn om zijn I laak te beginnen. De nieuwe tsaar is er wel, maar hij is niet gereed voor I da troon. Nicolaas II is een stuk kleiner dan zijn reusachtige vader. Hij is nerveus en onzeker en de aanwezigheid van zijn a.s. gemalin Alexan dra in het sterfhuis maakt hem niet manhaftiger. De nieuwe tsaar huilt Van verdriet om zijn vader, maar vooral: om de dingen die komen gaan en waarvan hij weet dat hij er niet tegen opgewassen zal zijn. In een van paleiskamers gooit de 26-jarige Nicolaas zich in de armen van zijn iwager Alexander en roept: „Wat moet ik nu doen? Wat zal er met mij auren en met alle Russen? Ik ban er niet op voorbereid tsaar te worden. Ik heb er nooit naar verlangd, tsaar te zijn". En dan komt zijn grote beken- ileitis. „Ik weet niets van <egeren. Ik heb er zelfs geen idee van, hoe je met ministers om moet gaan". De angst blijft bij hem in de dagen, iie volgen. Nerveus bereid hij zich voor op de kroning in Moskou, ander- kalf jaar later, na het einde van de voorgeschreven rouwtijd. Er zijn lombere voortekenen. De verhouding lussen de nog geen vijftig jaar oude weduwe van Alexander en de jonge gemalin van Nicolaas, die hem nog wor de kroning een dochter schenkt, is verbitterd. 1917 in Tsarskoje Selo, het fees- 'e"Jk landgoed van de tsarenfamlie. 9e keizerlijke roem is voorbij; de sterk vermagerde en verouderde r Is de gevangene in zijn eigen his, doorlopend in het oog gehou- ien door bewapende militairen. Het 'inde is dichterbij dan hij vermoeden Alexandra weet dat haar man geen regeerder is, ze neemt hem kwalijk dat hij in het begin van het huwelijk meei steun bij zijn moeder zoekt dan net kapsel, maar ze steekt te ver bij haar. Maar tegen de tijd, dat de kroning nadert, verbetert de toe stand. Ach, wie gelooft in voorteke nen? Op de ochtend van de kroning Is Nicolaas nerveus: hij rookt de ene sigaret na de andere en kijkt toe, hoe de kapster de keizerin gereed maakt voor de grote plechtigheid. Ze steekt een met diamgnten bezette speld in door: de keizerin slaakt een kreet van pijn. De kroon kwelt al voor ze is opgezet. Als de kroning voorbij is, na een plechtigheid van uren, heeft Nicolaas hooldpijn. Van de drukte, maar ook van de kroon, die zo zwaar is, dat hij haar niet op zijn hoofd verdragen kan De kroningsstad Moskou is die RASPOETIN ALEXIS Raspoetin vinden, dia vol dweperige zinnen staan, maar dat behoeft niet ongewoon te zijn: dat was de toon, waarop de keizerin correspondeerde met al haar in intimi.... Het wordt 1914. De verhouding tussen Nicolaas en zijn neef, Wil helm II van Duitsland, is reeds lang koeler geworden. Nicolaas heeft het militaristische spel vam de Duitser doorzien: „Hij was nooit oprecht, geen moment," zegt hjj nu. Het po litieke gemanoeuvreer van de Duit se keizer na de aanslag in Serajewo dwingt Nicolaas op de fatale tweede lugustus van dat jaar tot een „ver klaring der vijandelijkheden." In Pe ersburg legt de in aanleg weinig krijgshaftige tsaar de eed af: „Ik '.weer plechtig, dat ik geen vrede zal sluiten, zolang zich nog een vijand op Russische bodem bevindt." Nico laas en zijn gemalin verschijnen op het bordes van het paleis, duizenden luichen hen toe. De oorlog tegen Japan is vergeten. Dit is een andere oorloghet Russische volk weet, dat dit niet de oorlog van de auto cratie is. Dit is de oorlog vam het volk. Nog een keer staat het hek volk achter de tsaar. Ook de revolu ionairen. Ook de bolsjewieken in de Doema. Maar ondanks dit enthousiasme was Rusland gedoemd tot een droeve rol. Het Western kon de Russen ner gens te hulp komen: het land was op zichzelf aangewezen. schau. Meer dan de helft van het Russische leger werd gedood of ge vangen genomen. In de Russische steden groeide de ontevredenheid en de afkeer, nu voorgoed. Politieke hervormingen, die de tsaar nog door wenste te voeren, kwamen te laat. En in het keizerlijk paleis regeerde Raspoetin, van wie de keizerin aan Nicolaas schreef: „God heeft hem niet voor niets gezonden. Wij moeten meer aandacht schenken aan wat hij zegt". En: „Ik vertrouw volledig op de wijsheid van onze vriend, aange wezen door God om ons aam te raden wat goed is voor jou en voor het land. Hij ziet ver vooruit in de toekomst en daarom kan men op zijn oordeel afgaan." Na de moord op Raspoetin valt het Vertrouwen bij de keizerin weg, maar in het einde van de Romanov's kan zij niet geloven. Dat kan zij zelfs nog niet, wanneer haar het bericht bereikt, dat de tsaar afstand van de tieme geschiedenis van de laatste tsarenfamilie." Het boek is uitgege ven bij H. J. Paris in Amsterdam. De vertaling uit het Engels is van J. van Heerden. Er is de laatste jaren veel gepubliceerd rond de tragedie van de tsarenfamilie en de ontwik keling van de Russische revolutie. Veel nieuws bevat het boek, voor degene, die de literatuur heeft ge volgd eigenlijk niet. Maar de uitge breidheid en de detaillering van het verhaal maakt het boek bijzonder aantrekkelijk. De tientallen foto'* dragen tot die aantrekkelijkheid niet onbelangrijk bij. Elke zomer maakte de keizerlijke familie een cruise aan boord van het keizerlijke jacht „Standart". Deze „huiselijke" plaat van het keizerlijk paar werd aan dek van het schip ge maakt. Alleen Op de „Standart" wil den de zorgen wel eens ver af lijken. tsarenfamilie en volk nog groter zal maken: de monnik Raspoetin, een on beschaafde Siberische boer, die in de dweperige kringen van St.-Peters- burg snel furore maakt. Vooral de da mes zijn weg van deze mysterieuze man, wiens kleed stijf staat van het vuil en wiens lijf doordringend stinkt. Men zegt dat hij wonderen kan doen, maar zijn wonderen zijn platvloers. Hij weet, dat hij „anders" is dan de verwijfde mannen uit de adellijke kringen en hij maakt van die weten schap gebruik. Als hij aan het hof komt, om de zoon van de tsaar te „genezen" heeft hij al menig vulgair liefdesavontuur achter de rug. Het is geen wonder, dat velen in het volk geloof hechten aan het gerucht, dat de keizerin ook niet ongevoelig is voor de boer uit Siberië. Later zal men brieven van de keizerin aan En welk land. De industrie was slecht ontwikkeld. Van oorlogsin dustrie was amper sprake. De wegen waren slecht, de spoorwegen ver keerden in een abominabele conditie. De aanvoer naar het front moest wel stagneren. Miljoenen Russen trok ken westwaarts slecht bewapend en allesbehalve voorbereid op de con frontatie met de tot de tanden ge wapende Duitsers. Maar in de eerste dagen van de doorstoot leek alles goed te gaan. Onder de kreet „Voor Rusland" drongen vooral de jonge officieren naar de spitsen van het vecht. Zij sneuvelden het eerst en... voor hen was geen vervanging. Op 25 augustus versloegen Hindenburg en Ludendorf de Russen bij Tan- nenberg. Nog geen jaar later besloot het Duitse opperbevel, de beer in het oosten aan te pakken. Na een vernietigende artillerie beschieting begon het Duitse offensief in mei 1915. In augustus viel War- troon heeft gedaan. Ze kan het zelfs nog niet geloven, als ze de gevange nen van de revolutionairen zijn, die haar man en haar kinderen gaan do den. Hoe zou de ontwikkeling geweest zijn, als Nicolaas beter op zijn taak was voorbereid geweest? Hoe zou alles gegaan zijn, als niet uitgere kend de tsarewitsj een ernstig ziek» jongen was geweest? Men kan er over speculeren. Men kan aannemen, dat dan de „democratisering" van Rusland, in 1905 ingezet met de ver legging van een gedeelte van de tsarenmacht naar de Doema, de volksvertegenwoordiging, een heel wat onbloediger beslag zou hebben gekregen. Wat zou er gebeurd zijn al* er geen Rasipoetin (nodig) geweest was? Vragen, die misschien niet re- eel zijn, maar waar men zich als vanzelf in verdiept na het lezen van „Nicolaas en Alexandra" van Robert K. Massie met als ondertitel „De in- feestterrein zullen vroeg in de mor gen kroezen worden uitgedeeld met het wapen van de tsaar erop; een felbegeerd souvenir. Vijfduizend mensen staan gereed, honderden van hen zijn al dronken op voorhand. En nooit zal iemand weten, hoe het pre cies gekomen is, maar ineens is er het gerucht dat er te weinig kroezen zijn. De menigte dringt op, de handvol kozakken, die de orde moet handha ven, wordt onder de voet gelopen. De drom is niet meer tegen te houden. De voorsten tuimelen in greppels en loopgraven, want het terrein is een militair oefenveld. Over hen heen rennen de duizenden. Als het middag is weet heel Mos kou hoe zwart de bruiloft van de tsaar dreigt te eindigen: het aantal doden loopt in de honderden. De zie kenhuizen van de stad zijn vol ge wonden. Maar het feest moet doorgaan, hoe wel de jonge tsaar er niets voor voelt Zijn ooms wijzen erop, dat Frankrijk kostbare serviezen en tapijten heef gezonden voor deze gelegenheid: di' niet te gebruiken zou een beledigin: voor Frankrijk zijn en dat kan Rus land zich politiek niet veroorlover En de tsaar, willoos en besluiteloo; geeft toe. Weliswaar bezoeken hij e de keizerin de gewonden in het zit kenhuis, maar die avond gaan ze hui gasten schijnbaar onaangedaan voo in de quadrille. Het Kremlin danst terwijl de stad rouwt. Een kwant voorteken, zeggen de boeren. De ar beiders wrokken machteloos tegen dt autocratie en tegen de „verachtelijk Duitse": de tsarina. Onaangedaan door de boze voorte xenen doet de tsaar zijn best, te be antwoorden aan de eisen, die de trooi stelt. Maar zijn raadgevers zijn niel vaak de beste. Bovendien laat hij zich sterk beïnvloeden door zijn neef, keizer Wilhelm II van Duitsland, die doortrokken van een Europese supe- ALEXANDRA avond een sprookje. Het Kremlin staat in het licht van schijnwerpers. In de grote zalen danst de adel. Er zijn genoeg juwelen in de japonnen en uniformen verwerkt om de hele stad te kunnen kopen, de stad, die de volgende dag zal mogen feestvie ren op kosten van de tsaar. Er staan honderden vaten bier gereed. Op het dom, in de tsarenfamilie woekert de onzekerheid. Men houdt rekening met aanslagen op het leven van de tsaar. Daarom zijn er, als de tsarenfamilie op reis gaat, twee volkomen identie ke keizerlijke treinen op de baan. rijdende paleizen, die ruimte bieden aan de gehele hofhouding. De treinen rijden met enkele kilometers tussen afstand en nooit wordt bekendge maakt in welke trein de keizerlijke familie zit: men wil aanslagplegers zo weinig mogelijk kansen geven. De kinderen groeien op: voorspoe dig. Maar de jonge prins blijft het zorgenkind. Hij kan niet spelen zo als andere jongens van zijn leeftijd: hij moet oppassen zich niet te ver wonden. Een kleine verwonding im mers kan er oorzaak van worden dat hij doodbloedt. En in deze omstandigheid komt de man aan het hof die de kloof tussen NICOLAS rioriteitswaan suggereert: de be scherming van het Westen tegen het „Gele Gevaar", dat in Azië dreigt. Hij koketteert met zijn militaire macht, waarmee hij in Azië speelt, maar hij drijft het spel te ver en het komt tpt een oorlog met Japan, een oorlog, die door de Russen zon der glans verloren wordt en die de tsaar het overgrote deel van zijn vloot kost. Maar de Japanse oorlog is niet de grootste particuliere ramp voor de tsaar en zijn familie. Ook nog niet de sociale onrust onder de ar beiders. De ramp is de geboorte van de langverwachte zoon en opvolger. Na vier dochters is er eindelijk de zoon, een echte tsarewitsj. Zijn geboorte vijzelt het geschokte aanzien van het keizerlijk huis wat op. Maar terwijl de trouwe boeren feestvieren om de troonopvolger, ondtekt men In de keizerlijke kinder kamer dat er iets met de baby is. Alexis Nicolajewitsj is een bloeder. Voor de tsaar is dit de genadeslag: hij wordt een fatalist en zegt ver trouwelijk tegen een van zijn minis ters: „Ik bezit de heimelijke overtui ging dat ik voor een. verschrikkelijk lot ben voorbeschikt en dat ik mijn beloning niet op aarde zal ontvan gen". Naast de onzekerheid regeert nu ook de angst in de keizerlijke fami lie. Niemand mag weten hoe wan kel de gezondheid van de jonge prins is, zijn kwaal wordt verborgen. Zo groeit het drama: in het volk wortelt de revolte tegen het gehate tsaren-

de Stem | 1969 | | pagina 11