Op..opa Cupido en Cobyvan der Voort VAN Z. BEKENT TWEE MOORDEN Preekverbod voor |gehuwde priesters Prijsstop Horeca blijft gehandhaafd )esre|yü bisschoppen herhalen standpunt VERWONDERING OVER FOTO'S OMZET GEDAALD Betoging tegen Wilson RIJNMOND Commentaar Syrische Mig neergeschoten «TC AFRIKAANSE LEIDER TOT VEROORDEELD Waardig antwoord RELATIE GEEN KANS GEEN REDEN RAPPORTEN Daling J IN BONN Studentenprotest tegen preekverbod DE STEM VAN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 11 jroot nominaal f 1000 en ngen groot ten minste 'GSTE 25 JAREN lijnen, afwisselend 7 ïlkens in drie opeenvol- lening wordt afgelost. 980; vervroegde gedeel- of na 15 maart 1979 'e 'ER 15 MAART nisterie van Financiën te emiddeling van de leden Effectenhandel te At®- Effectenhandelaren e >r den Geld- en Effecten- avenhage. loeten zo tijdig worde ink of Commissionair op lur kunnen worden inge MAART 1969 dsche Bank, Amsterdam- Het antwoord van de bisschop pen aan de Amsterdamse stu dentenpastores is waardig ge geid. Zi[ reageren niet op de be- I schuldigingen, die hun persoonlijke integriteit in het geding hebben ge- ietegriteit i j,rJCht (beschuldigingen van „barm kattig cynisme" en van „boerenbe drog"), maar b,,iven bii de zaak en Jouden vast aan hun standpunt, dat Vrijburg buiten de ambtelijke ver kondiging moet worden gehouden. Het argument, dat zij daarvoor Lhalen,'spreekt ons wel aan. In tegenstelling tot dé' studentenpasto rs willen zi| een priesterschap niet Uiteenleggen in de „bediening van Jat woord", die aan Vrijburg wel in de „bediening van de eucharis- ;s", die aan Vrijburg niet kan wor- iden toegestaan. Het gaat om de pro blematiek van celibaat en ambt in jhaar geheel. Door het ambt en dus ook de problematiek in tweeën te Wen, maakt mén de zaak nodeloos ingewikkeld. En riskeert men de 'actie voor ontkoppeling van pries- jlerschap en celibaat krachteloos te [maken. zij voor genoemde ontkoppe ling willen pleiten, zeggen de bis schoppen niet met evenveel woor- Zij getuigen alleen van hun [svertuiging, dat uit de huidige im passe een uitweg moet worden ge landen en dat de celibaatsproblema- in de wereldkerk opnieuw aan tie orde moet worden gesteld. Hoe jj zich bij een komend beraad zul len opstellen, zeggen zij niet. We ten zij het nog niet precies? Bestaat ,er op dit punt in hun midden geen eenstemmigheid? Of achten zij het onjuist, hun kaarten nu reeds op jltfel te leggen? Hier ligt een punt in hun verkla- ig, waarop de critici waarschijnlijk .gretig zullen aanvallen. D? bisschop pen zullen wel weer beschuldigd [worden van een „diplomatiek" en lactisch" optreden. Alsof dit schan- ilijke zaken zouden zijn. Het gaat k uiteindelijk om, dat er iets be- pikt wordt, tn de zeer menselijke rk, waarin wij leven, zullen diplo- iJMie en tactiek wel nooit gemist tonnen worden. Wanneer de bis- oppen het huidige tumult in de lederlandse kerk positief waarde- in, in zoverre het de urgentie van |de zaak duidelijk maakt, zouden de tilici ook wel enige waardering tonnen opbrengen voor een pijn- Pi« tocht op de lange weg, omdat [te wellicht de enige is, die tot resultaten kan leiden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In twee gedaanten heeft Hans van Z. zich gisteren aan de Utrechtse rechtbank getoond: 's morgens als een man, die doodt om te doden, 's middags als een man, die doodt om het geld. Het waren nieuwe gedaanten. Weg was de overtuiging, de brille bijna, waarmee hij zich de eerste procesdag had geweerd, toen hij argumenteerde tegen de beschuldiging, dat hij de Rotterdamse lerares Elly Hagers zou hebben vermoord. De handen, die dinsdag bezwerend in beweging waren, hield hij nu bijna in een gebaar van deemoed voor de buik gekruisd en alle retoriek was uit zijn stem verdwenen. Slechts één keer laaide zijn vecht lust op tijdens een schermutselimg met officier van justitie mr. Somer- wil, die hem bijzonder slecht blijkt te liggen. Hij werd ondervraagd over een onbetekenend detail een mes, waarvan hij zich herinnerde, dat hij het ergens had zien liggen, maar dat hij niet kon beschrijven. „Zeker weer zo'n beeld met diepte", smeerde mr. Somerwil, doelend op de mysterieuze vorm van helderziendheid, die Hans de vorige dag had opgevoerd, om zijn bekentenissen in de zaak-Elly Hagers te verklaren. „Deze opmerking van de officier van justitie heeft niets met de tenlastelegging van vandaag te maken", brieste Hans terug;"„Het is onjuist, dat hij dit nu tef sprake brengt." Rechtbank-president mr. Van Ze- ben viel hem bij. „Meneer de officier, u bent buiten de orde", zei hij. 's Middags de behandeling van de roofmoord op de 81 jaar oude hande laar in feestartikelen J. Donse, in de buurt beter bekend als „Opa Cupido". Met de volle medewerking van Hans van Z. zelf is de president er in an derhalf uur doorheen. Het is een bruut, maar tegelijk navrant ver haal, dat zich voor de attent luiste rende rechters ontvouwt. Hans van Z. bekent met matte stem, dat hij al een halfjaar voor de moord van een relatie had gehoord, dat er bij Donse iets te halen was. De afspraak was, dat het 's morgens zou gebeuren. Hans toog inderdaad op de ochtend van 31 mei 1967 naar het winkeltje in de Laan van Nieuw. Guinea. Aan zijn hand had hij een zwarte clippertas, waarin een loden pijp en een set schroevedraaiers verborgen zatert onder bpeken, want het plannétje was, dat hij zich té genover Donse voor zou doen als ver tegenwoordiger van een uitgeverij met speciale aanbiedingen. Nadat hij was binnengelaten, wist hij in een oogwenk het vertrouwen te winnen. Eenmaal doorgedrongen in de achterkamer heeft hij uitvoerig met „Opa Cupido" zitten praten, wel anderhalf uur lang. Daarna is hij weggegaan, om zijn relatie te mel den, „dat het nog niet zover was". Hans ging 's middags opnieuw op pad. Donse liet hem weer zonder arg waan in de achterkamer. Hij begon zijn hart uit te storten. Hij vertelde hoe alleen hij was. Hij liet zijn hele huis zien ook de bovenverdieping. Ze gingen daarna weer aan tafel zit ten praten en roken. Hans zegt: „Om half vijf stond de oude man op. Ik dacht: nu moet het maar gebeuren. Ik trok een alarm-pistooltje. Ik zei niets en hij zei niets, maar ik zag dat ji[®EDA Hoewel de bisschoppen 'Ven streven naar zo ruim moge- I j,Florale werkzaamheden voor |l, pr,®slws» die gaan trouwen of ge il»! i -'in en vertrouwen, dat ook loih 'n toenemende mate be- Inii) z[["en tonen, blijven zij van me- Ivwt ZÜ aan die priesters geen lila! nncri geven om voort te 1. n :n de met de eucharistie vcr- Iteici prediking. Aldus heeft de se- van ('e Nederlandse his- l(iii,i'1'lcn< on'crentic gisteren aan het lïtta ,iVan een in Bl'cda gehouden Itoteg a'ns namens het episcopaat commun'9u® stoot „'ij6 ^schoppen zijn er zich van ■ook k voor velen in de kerk, |le» k j Nederland, de argumen ts e e Schuwden uitsluiten van niet ,r,jS'er''ike ambtsuitoefening, 1% iLtj dc' z'in en menen daar- levan» r verhouding tussen het lü ,deaa' von het celibaat Knie?,,, pnestersehap door de kerk "esproken"081 worden doordacht en I De liet .^'erP'iohting voor iedere pries- |ais Hip ongehuwde te leven, zo- ftracht nU westerse kerk van l'P door'8' Tordt. door vete gelovigen ,n e priesters niet tjieer er- iare een noodzokelijke'>?n on- «f. .J'oorwearde voor' de ambts- ilük Daarom blijkt het steetjs het tJ; "1 te zien dat de roeping 6uze vnn !t f noodzakelijk de Sluiten r> ?ngehuwde staat moet tvloe-i j ^aorbij is ongetwijfeld van huweliiu t'eronderde opvatting van en seksualiteit, evenals de (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Voor de aanvang van de tweede zitting in het pro ces tegen Hans van 7. hebben de president van de Utrechtse recht bank, mr. V. J. A. van Dijk en de president van de strafkamer, mr. D. van Zeben, hun verwondering uitgesproken over de uitvoerige fo to-reportages die woensdagmorgen in de diverse dagbladen waren ver schenen. „Er blijken in de rechtszaal veel foto's te zijn gemaakt en dat is te gen de instructies in", zo verklaarde prof. Van Dijk. De indruk is zelfs gewekt, dat de justitiële autoriteiten in Utrecht een taboe, hebben door broken door het fotograferen in de rechtszaal toe te staan. „Daarvan is absoluut geen sprake", aldus prof. Van Dijk, die de diverse parket wachters gisterochtend opdroeg streng toe te zien op de gedragin gen van fotografen. Prof. Van Dijk heeft hen verboaen zich bij de ach terdeur van de rechtszaal te ver tonen. Tegen de aanwezigheid van fotografen in de gang van het ge rechtsgebouw is geen bezwaar, maar het heimelijk optreden van enkele fotografen in of bij de ach terdeur van de rechtszaal betreurt hij in hoge mate. gewijzigde visie op de verhouding van wet en persoonlijke levens staat". Aangaande hun beslissing gehuw de priesters Uit te sluiten van de pre diking, zeggen de bisschoppen: „Hst is moeilijk in te zien hoe de oplossing van het celibaatsprobleem dichterbij gebracht kan worden door wel de bediening van het woord, maar niet de bediening van de eucharistie aan de priester die huwt, toe te staan, aangezien beide wezen lijk behoren tot het priesterlijk ambt. in plaats van de situatie nog ondui delijker te maken door verlof te ge ven om door te gaan met de predi king, geven de bisschoppen er de voorkeur aan de problematiek van -elibaat en ambt in haar geheel aan de orde te stellen. De bisschoppen zijn er diep van overtuigd dat uit de huidige impasse dringend een uitweg dient te worden gevonden zowel omwille van het per soonlijk welzijn van vele priesters als omwille van een nieuwe toe komst van het ambt in de kerk. De thans bestaande conflicten ma ken aan de bisschoppen onontkoom baar duidelijk, dat de celibaatspro- blematiek van de priesters en de waardering van het priestercelibaat door de gelovigen, vragen om een intensiever beraad binnen het we- -eldepiscopaat. Kardinaal Alfrink heeft in dit ver- \band mede namens de andere bis- rchoppen met klem ook bij de paus bepleit dat het celibaatsprobleem in de wereldkerk aan de orde wordt ge steld. hij schrok. Hij wendde zich af. Ik liet het pistooltje vallen, pakte de loden pijp en sloeg hem neer". Hoe hard de klappen aankwamen, had eerder op de dag ai getuige-des- kundige dr. J. Zeldenrust, de patho- ioog-anatoom, uiteengezet. Donse liep negen letsels op aan hoofd en schedel, allemaal ernstig. Hoewel het slacht offer nog leefde, toen het werd ge vonden, had het geen enkele kans, aldus dr. Zeldenrust. Anderhalf uur later overleed Donse in het zieken huis. Hans had ondertussen een geld kistje geforceerd, dat vol pakjes bankbiljeten zat de bedragen ston den in krullerig schrift aangegeven, herinnert hij zich ter zitting. Hij vond ook een dikke portefeuille en enkele plastic zakken met guldens. Hij pakte alles in. Bij zijn relatie aangekomen, over handigde hij de poet. Hij kreeg onge veer 4500 gulden (hij heeft ze nooit nageteld) met de mededeling, dat de totale buit 12.000 gulden had bedra gen. Hij huurde er een auto voor, loste duizend gulden achterstallige huur af en kocht wat kleren en sie raden. Hij zegt." „Toen ik in de krant las, dat er bij Donse 25.000 gulden ver mist werd, voelde ik me belazerd. Ik werd erg kwaad op Ouwe Nol. Ik reed naar zijn huis, maar ging niet binnen, omdat ik dacht, dat er een politie-auto voor de deur stond." Het is de eerste keer in het proces, dat de naam Ouwe Nol is gevallen de mentor in het kwaad achter Hans van Z. President en verdachte zijn overeengekomen, het op „een relatie" te houden en de daarop ^laande fei ten te bewaren tot volgende week, wanneer de oude vos van de Utrecht, se onderwereld zich moet verant woorden wegens medeplichtigheid aan twee van de vier moorden, waar van zijn pupil wordt verdacht. In de ochtendzitting de behande ling van de moord op Coby van der Voort, de 37-jarige ex-minnares van Hans van Z. Omdat hij ook hierbij alle medewerking verleent, heeft de rechtbank-president mr. Van Zeben nauwelijks meer dan twee uur nodig, maar ondanks deze relatief geringe tijd gaapt tussen beide misdaden een kloof, die door geen normaal mense lijk begrip overbrugd kan worden. Een roofdmoord dat valt nog te begrijpen, hoe verschrikkelijk het nog is. Maar waarom moest Coby van der Voort in hemelsnaam sterven? Hans had haar medio 1966 leren kennen in Krasnapolsky en had een verhouding voor een paar maanden met haar gehad. Hij had zulke affai res aan de lopende band en hij maak te er een eind aan met het gemak, waarmee een ander van sokken ver wisselt. Dit lot trof de doodverliefde Coby, toen haar vlinderachtige min naar de veel oudere Caroline Gigli leerde kennen. President Van Zeben: „Caroline was de eerste vrouw in uw leven, waarmee u goed contact had nietwaar? Uw verhouding met haar heeft jaren geduurd". Hans knikt. President: „Coby schreef later nog wel eens brieven. Wilde Caroline uit jaloersheid, dat u haar zou do den?" Hans: „Absoluut niet.'" Presi dent: „U hebt verklaard, dat u in april 1967 de gedachte voelde opko men om Coby te vermoorden. Voelde u zich bedreigd? Voelde u uw ver houding met Caroline bedreigd?" Hans: „Geen sprake van." President: „U had geen enkele zinnige reden?" Hans: „Nee, ik had geen enkele zin nige reden." Toch maakte hij ook voor Coby speciaal een loden pijp, maar hij deed meer. Hij bekent: „ik wilde het bo vendien proberen met fijngestampte slaapmiddelen." Inderdaad stampte hij veertig slaaptabletten fijn en maakte er poe der van. Daarmee en met de loden pijp uitgerust toog hij op zaterdag 29 april 1967 per trein naar Amsterdam. Vroeg in de middag kwam hij bij Coby aan. Hij bleef gezellig praten. Coby ging boodschappen doen. Hij doodde de tijd met bladeren in boe ken over de tweede wereldoorlog. Coby kwam terug. Hans gebruikte een list om Coby te bewegen het poe der in te nemen. Alles gebeurde zo als hij het zich van tevoren had voor gesteld. Alleen werd Coby niet be wusteloos; ze begon waggelend rond te lopen. Het ging Hans ergeren. Hij besloot, dat hij haar nu maar moest doden, haalde de loden pijp te voor schijn uit het papier, waarin hij hem had verpakt en sloeg haar hij weet niet meer hoe vaak op het hoofd. Hij legde het lichaam op bed, verwijderde alle denkbare sporen in huis en pakte wat kleinigheden in die van zijn gading waren. Pas veel later ging hij, volgens zijn bekentenis, Coby ook met een brood- Wilson (links) en Kiesinger in Bonn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De horecaprijzen blijven aan banden gelegd. Minister De Block voelt er niets voor om de afgekondigde prijsstop in te trek ken of op te schorten. Een poging van de boerenafgevaardige Verlaan om de minister hiertoe te bewegen, liep op niets uit. De bewindsman van Economische Zaken voerde aan dat 40 procent van de prijsover- treders niet vrijwillig tot herinvoering van toegestane prijzen wil de Overgaan. De heer Verlaan, naast kamerlid ook hotelier, had gesproken van een collectieve straf na een paar indivi duele overtredingen. „De genomen steekproeven zijn niet maatgevend, ik vraag me af of de minister de po pulaire jongen wil uithangen met zijn heksenjacht op horeca en rij scholen. Al maanden geleden is de (ADVERTENTIE) speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations mes te lijf. De president wil weten, waarom. Hans doet daar erg moeilijk over, Hij heeft er tijdens de verhoren niet over willen praten, maar zelf in zijn cel een verklaring op schrift gesteld, waar hij nu zeer aarzelend tegenover staat. Eindelijk komt het er uit, dat hij na middernacht een mes ging ha len.'en Coby de polsen doorsneed, om er zeker van te zijn, dat ze dood was. Er volgde weer een pauze. Toen meende hij, dat hij Coby nog een ge luid hoorde maken en begon hij haar in de rug te steken. Hij waste zichzelf en alle voorwer pen, waarop sporen zouden kunnen voorkomen. Tenslotte ging hij terug naar Utrecht.^ Als de president de gruwelijke fei ten aan de hand van de proeessen- verbaal in deze volgorde zet, kan Hans beamen, dat het ongeveer zo gegaan is, al herinnert hij zich alles niet even duidelijk meer. Met recht mag men verwachten, dat de psychiatrische rapporten, die morgen aan de orde komen (vandaag behandelt dc rechtbank nog een moord en een poging tot moord) vooral in relatie tot deze zinloze mis daad zonder motief belangrijk zullen zijn. horecasector uitgekozen als slacht- offer van een eventuele linkse druk", aldus de heer Verlaan. Minister De Block ontkende de aantijgingen van de boerenafgevaar- digde. „De steekproef was represen tatief. Bijna 50 procent van de on derzochte gevallen bleek te hoge prijzen te berekenen. Veertig pro cent wilde na hier op gewezen te zijn, de prijzen niet terugdraaien. De meest voorkomende fout was dat wel 12 procent op de oude prijzen was gelegd, maar dat de oude omzet belasting niet werd afgetrokken. Hierdoor ontstonden behoorlijke prijsverschillen variërend van 5 tot 10 cent voor een kopje koffie tot de recordovertreding van 18 gulden te veel voor een maaltijd. Helaas moe ten hierom de goeden met de kwa den lijden", zo zei de bewindsman. Nadat het verzoek van de heer Verlaan om de prijsstop in te trek ken of op te schorten geen gehoor bij de minister vond, probeerde hij met een motie alsnog zijn doel te bereiken. De motie bleek echter zelfs niet in stemming te kunnen worden gebracht omdat de heer Veerlaan alleen bij zijn partijgeno ten Koekoek en Nijens steun vond. Een motie moet door vier personen worden ondertekend voor erover be raadslaagd kan worden. Bij de Horecaf (Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, café- en andere bedrijven) heeft men de in druk, dat de omzetten in cafés en restaurants in januari sterk zijn ge daald. Deze indruk is gebaseerd op inlichtingen en gegevens, die van een aantal leden zijn ontvangen. Een exact cijfer leveren deze in lichtingen niet op, slechts de zeker heid, dat de omzetten aanzienlijk be- ned endie van januari van het vorige jaar lagen. Blijken de omzetcijfers van alle bedrijven in deze sector de zelfde ontwikkeling te hebben on dergaan, dan heeft zich in januari een totale omzetachteruitgang van 25 a 30 pet. voorgedaan. Deze achter uitgang houdt mogelijk verband met de prijsstijging in de horecasector. (Van onze redactie buitenland) TEL-AVIV Israëlische straaljagers hebben gisteren boven de bestands lijn een Syrisch Mig-gevechtstoestel neergeschoten. Een tweede Syrische Mig werd teruggedreven. De piloot van het neergeschoten vliegtuig wist zich met zijn parachute in veiligheid tc stellen. De Israëlische toestellen keerden be houden op hun basis terug. Een woordvoerder van het Syrische leger heeft gisteren het verlies van de Mig 21 toegegeven. Hij stelde echter Israël verantwoordelijk voor de schending van het Syrische luchtruim. In het Iraakse blad „El Horrija" is gisteren de beschuldiging geuit, dat Israël uit wraak voor het „ophangen van spionnen in Bagdad 14 Arabische gevangenen levend heeft begraven; (Van onze redactie buitenland) BONN Premier Wilson en bondskanselier Kiesinger zijn giste ren in Bonn na twee besprekingen tot de conclusie gekomen dat „het onder druk van de massale propa ganda uit het oosten" onmogelijk is terug te komen op het besluit om in West-Beriijn het nieuwe staatshoofd van West-Duitsland te kiezen. „Het zou gevaarlijke consequenties hebben om van het voornemen af te zien", aldus de twee regeringsleiders, op die eerste dag van het tweedaags bezoek dat premier Wilson aan Bonn brengt. Tijdens de eerste ronde van de besprekingen hebben Wilson en Kiesinger ook gesproken over het N edierlands - Duits - Engelse proj eet voor de produktie van verrijkt ura nium via de „centrifugemethode". Wilson verklaarde dat het pro-ject volledig binnen alle bestaande inter nationale overeenkomsten blijft. Rus land beweert het tegendeel. Het officiële gezelschap had op weg naar 'de plaats van samenkomst veel hinder van betogers, waaronder vele Biafraanse studenten die Wilson steun aan Nigeria in het conflict met Biafra verweten. Gisteravond laat werd medege deeld dat de voorzitter van de West- duitse bondsdag Von Hassel, de bondsvergadering voor vijf maart in West-Berlijn bijeengeroepen heeft. Oost-Düitsland deed daarop offi cieel een beroep op de VS, Engeland en Frankrijk om West-Duitsland als nog ervan te weerhouden de presi dentsverkiezingen in West-Berlijn te houden. SALISBURY (Rtr.) De Afri kaanse nationalistische leider Ndaba- ninhi Sithole is gisteren tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens aanzetting tot moord op premier Ian Smith van Rhodesië en twee van diens ministers. Als voornaamste bewijsstuk was een brief aangevoerd, die .Sithole in de gevangenis (hij zit wegens poli tieke overtredingen al vier jaar zon der proces gevangen) zou hebben ge schreven en waarin hij een mede werker vraagt moordenaars te huren. Grafo'ogen en deskundigen op het gebied van vingerafdrukken getuig den dat de brief van,, de hand van Sithole was. De 48-jarige predikant Sithole is een van de bekendste nationalistische leiders in Afrika. Zijn Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie is een van de twee in Rhodesië verboden natio nalistische partijen. In 1960 werd hij gedwongen zijn functie als hoofd van een school in Zuid-Rhodesië op te ge ven, nadat hij zich met de nationa listische beweging had geïdentifi ceerd. Twaalf Afrikanen, onder wie een vrouw, zijn voor het hoge gerechtshof in Pietermaritzburg (Z.-A.) beschul digd van vergrijpen tegen de wet op het terrorisme en de wet tegen het communisme. (VERVOLG VAN PAGINA 1) breiding van het Rotterdamse haven gebied weer urgent zijn geworden voor de Kamer, achtte ik het nodig op de steeds groter wordende geva ren te wijzen", aldus de heer Lam berts. De heer Van Heyst promoveer de al op 4 juni 1968, Zijn stelling heeft toen geen enkele reactie te weeggebracht. Ook niet bij zijn pro movendus. „Heel Rijnmond loopt het grootste gevaar. Als heel Nederland zegt, dat wij ons moeten opofferen, nou ja, dan zal ik me er bij neerleggen. Maar ai ben ik raadslid in Rotterdam, dan nog vind ik dat Rotterdam niet al leen mag beslissen over dat lot", zo zei de heer Lamberts. „Is de beslis sing voor de Rotterdamse havens po sitief dan gaan we naar de slacht bank." „Over die megalomane havenuit breiding (megalomanie grootheids waanzin red.) dient heel Neder land te beslissen, vind ik. Als Kamer lid heb ik die vragen gesteld bij wij ze van schoten voor de boeg. We kun nen aan een dergelijke uitlating van een vooraanstaand wetenschaps man niet vo'orbij gaan. Daarvoor is dr. Van Heyst een te ernstig man"! De heer J. Bax, hoofd van het bu reau voorlichting van de gemeente Rotterdam, reageerde met: „In een rapport van de commissie bodem-, water- en luchtverontreiniging uit '67 staat dat de verontreiniging in Euro poort zowel absoluut als relatief niet is toegenomen. Die meneer Van Heyst zal wel een profeet zijd. Zijn stelling zal als prikkel bedoeld zijn, waar verder geen aandacht aan is besteed. Die stelling zegt me niets". Degenen onder onze lezers die „buiten" wonen, of althans wat bui tenaf en dat zijn er nog heel wat zullen onderhand wel genoeg krij gen van die alsmaar witte vlakten of glibberige en op z'n minst drassige paden die zij nu gedwongen zijn te bewandelen. En niemand hoor je nou eens zeggen: fijn, weer eens een echte ouderwetse winter. Gij zwak kelingen! Maar laten vier- of twee- of an- derswielige wegberijders nu niet gaan denken dat ze de kneepjes van het vak wel doorhebben. Blijf a.u.b. voorzichtig rijden. Er zijn nog meer mensen op de weg, en die hebben er moeite genoeg mee. Als het stevig gaat vriezen zijn in ieder geval een paar oude dames in Den Haag zielsgelukkig. Dan komen er eindelijk twee zwanen in de Hof vijver bij het Binnenhof. Nu zwemt er maar één rond. Dat zit zo. Een dame had eind vorig jaar b. en w. van Den Haag gevraagd of er niet een zwaan bij kon. B. en w. hebben nu meegedeeld dat dit niet kan, de thans in de vijver aanwezige zwaan duit n.l. geen soortgenoot naast zich. Dat is in het verleden gebleken. Evenwel, schrijft het Haagse college van b. en w.: „Teneinde zo enigszins mogelijk toch aan uw verzoek te vol doen, ligt het in het voornemen om bij" een zodanig strenge vorstpe riode. dat zich op de Hofvijver be gaanbaar ijs vormt de thans aan wezige zwaan te vangen en daarvoor in de plaats een tweetal elkaar ver dragende zwanen uit te zetten." Toch aardig, dat b. en w. van zo'n grote stad daar oog voor hebben. Maar hou ze in de gaten, die Ha genaars! Onlangs werd bericht dat de Haagse politie een heus, levens groot waterkanon rijk is geworden. Om bij de ordeverstoringen de straat schoon te spuiten. De ironie van het lot wil echter dat het kenteken van die wagen is: BB-79-30. Wat vindt u daarvan, BB! Bescherming Bevolking! Bespuiting Bevolking! Bij wijze van uitzondering een leuke van Kronkel (S. Carmiggelt), verkort -weergegevenKees wordt vijf. Er komen kinderen op het feestje. Kees' moeder komt na een tijdje kijken: Wat doen jullie? We spelen vadertje en moedertje. Maar waar is Kees dan? Die zit op zolder te wachten tot -ie geboren wordt. Hebt u!er wel eens over nagedacht wat apen ervan vinden dat wij van hen zouden afstammen? Prof. War ren Weaver wel. Hij zegt hierover in zijn boek: Wetenschap en verbeel dingskracht:. „Wanneer we meer van de taal van de hogereapen afweten, kan het wel eens zijn dat we ontdekken dat, in het bijzonder gedurende de afge lopen vijftig jaar, de apen met klem elke suggestie afwijzen dat zij voor ons verantwoordelijk zouden zijn.... Zplfs de meest tolerante en vriende lijke chimpansees moeten wel de overtuiging toegedaan zijn dat elke verwantschap met de mens in alle delen van de jungle ten sterkste ont kend moet worden." Leuk, ja, maar het overdenken waard, want hier komt toch wel een aap uit de mouw. Een verheugende mededeling: het alcoholisme in Frankrijk is aan het afnemen. Prof. Robert Debré zegt tenminste dat in 1968 in Frankrijk minder mensen als gevolg van alco holisme stierven dan in het jaar daarvoor. Als de Fransen nu toch minder onder inyloed raken, moeten ze ook maar eens onder de invloed van de generaal uit zien te komen. Nietwaar?' Wij drinken toch ook niet alsmaar (De) Jonge klare De komende dagen tenminste niet. Dan zijn het pinten. Zükke! Alaaf en santé! MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar aanleiding van de verklaring van de Nederlandse bisschoppen van dinsdag hebben ne gen studentenverenigingen uit Utrecht, Leiden, Eindhoven, Nijme gen, Delft, Amsterdam, Rotterdam en Heerlen en de Unie van Katholieke Studenten Verenigingen zich in een open brief tot de bisschoppen gericht met het verzoek toe te staan dat Je. roen Gooskens en Jos Vrijburg per 1 maart in de prediking mogen voor gaan. Verder vragen zij van de bisschop- tien voortzetting van de dialoog met de desbetreffende studentenpastores met als uiteindelijk resultaat de vol ledige ontkoppeling van priesterambt en celibaat in Nederland. De studen ten, die er op wijzen, dat zeer velen onder hen zich in zo goed als niets meer verbonden weten met de rooms- fcatholieke kerk in haar huidige struc tuur, menen dat de bisschoppen hun verantwoordelijkheid ten opzichte van een zeer grote groep jongeren onderschatten. Ze verwijten de bis schoppen dat dezen de mening van da studentenparochies te Utrecht en Am sterdam volkomen negeren.

de Stem | 1969 | | pagina 9