SFEER KWAM PAS LAAI Ém \ja\ verzuimde )enuilen kansen Verschueren aast op record Post Chekulaev: „ik heb Verkerk niet horen aankomen Oefenduels voor korfbalselectie >men Bijtende kou rond stadion I HANDIGE ïATBEKER Ontstuimig Karig hockey- programma zonder topper Kans op winst voor Marathon een befaamd Teleurgesteld VOLLEYBAL gcTipt?oorDevednteTn *m 06 BUSSen ak d' favoriet wordt Programma DE STEM VAN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 WEEK BIJ 10 JSCHAPPEN slechts (Van onze sportredactie) i Een opname van een van de flitsende acties die Eusebio voerde om door de Ajaxbarricades te breken. AMSTERDAM In de bo tende kou rond het Olympisch Stadion, bevroor de sfeer, waar Europacupwedstrijden altijd zo rjjk aan zijn. De ge niepige wind, de venijnige sneeuwstoten en de tempera tuur die de goede kant maar niet opwilde, maakte van de anders zo uitbundige stadion bezoekers bibberende mensjes van wie de meesten in hun hart eigenlijk op dat moment helemaal niet zo bljj waren met het kaartje waarmee ze een week of wat geleden ge weldige handel konden voeren. Ajax-Benfica was ruim een uur voor het begin een slap aftreksel van het lawaai dat er meestal mee gemoeid is. De toegangshekken konden de stroom voetbalfans zonder moeite doorlaten. Een on gekende weelde, een schrijnend beeld tegen de achtergrond van wat er te gebeuren stond. En terwijl de magere rijen bin- nenglibberden, liep scheidsrechter Davidson zijn laatste inspectie tocht. De lange Schot had 's mid dags om vijf uur het terrein voor het eerst gekeurd „geen slecht veld", was zijn korte oordeel. Het stadionpersoneel haalde opgelucht adem. Van 's morgens elf uur af was men bezig geweest met de ge weldige lap grond, waarop, als het goed ging, in de avonduren voet balberoemdheden moesten rennen. Met zijn vijfenzeventigen waren ze er tegenaan gegaan, de potige werkers. In de rechterhand een stevige schop, op een paar meter afstand een aanhangwagen, be doeld om er de witte brei op te kletsen. Het deed de mannen goed, dat Davidson zich tevreden toon de. „Voorwaarde tot spelen", leg de de arbiter nader uit, „is dat er tussen nu en zeven uur geen pak sneeuw naar beneden komt en dat het niet harder gaat vriezen dan vier of vijf graden". De toevoerpaden warenalle werk van het stadionpersoneel ten spijt, moeilijk begaanbaar. De gra den beneden nul hadden zich op de prut laten zakken en prikkende punten gevormd op de zitbanken die daardoor veel van hun aan trekkelijkheid verloren. Er werd gevloekt bij het afkrab ben en Goddank gebracht voor d' behouden aankomst bij het num mer dat op het kaartje stond. Ajax-minnend Nederland bibber de onder het barre weer. Maar niet scheidsrechter Davidson. Die verscheen rond zeven uur opval lend luchtig gekleed om m& Leo Hom en wat anderen het veld nog eens te testen. Het antwoord kwam tegen ach ten, toen Amsterdam via radio en televisie gehoord had van de defi nitieve beslissing die Davidson nam. Plotseling kwamen ze, de duizenden getrouwen. Ineens was heit vol, ineens was er toch sfeer! De stemming die men vooraf had moeten missen, ontlaadde zich om kwart over acht, toen Ajax de wit te vloer op stapte. Vergeten werd de kou, de bij tende wind voelde men niet meer. Het was, om kwart over acht, sen sationeel anders. Alsof er niets aan de hand was. Alsof er geen kou en geen wind bestonden. Alsof alleen Ajax en Benfica telden. Wie had dat een uur eerder kunnen denken... BENFICA OVERWINTERDE GOED (Van onze sportredactie) iJISTERDAM Otto Gloria heeft gezegevierd. Hij is tevoorschijn tkomen als de onoverwinnelijke uit de sneeuwoorlog die gevoerd «rd voor het Europacup-duel tussen Ajax en Benfica. Volgens Uthels waren de Portugezen in het voordeel, volgens Gloria was Ajax. Op het besneeuwde, spekgladde terrein in het Olympisch lion werd duidelijk dat geen van beide trainers gelijk had. De este ploeg moest winnen en won ook. Zoals dat behoorde. Ajax itrd in tweemaal drie kwartier ontluisterd. Op voor de 60.000 nschouwers, die de ijzige koude getrotseerd hadden weinig prettige lijie, Jacinto, Torres en Augusto vernietigden de Europacupillusies in de Amsterdammers. Daar deed de enige tegentreffer van inval- tr Danielsson niets aan af. Ajax, een als winnaar gedoodverfd ijax, beleefde een afgang in Amsterdam. Het werd 13, een trieste itslag. STIJLVOL GLAS! Hittebestendig Jemglas in zwaar verzilverde Imiet bijbehorende sierlijke lepel verkrijgbaar op 1650 D.E.punten, Bestelno.675. |0tto Gloria mocht dan voor dit i verklaren dat Benfica door dit Ijidde besneeuwde veld ernstig be- Bdeeld zou zijn, daarvan bleek in je beginfase van deze wedstrijd niets. |e Portugezen zouden niet gewend Ijl aan de winterse omstandigheden, B sneeuw vrezen, maar in de eerste ii minuten was het duidelijk Ben ts dat het tempo bepaalde. De tech- b van de pupillen van Otto Gloria [ran tt uiting in die uiterst moei- jke aanvangsperiode. De bijna twee teer lang Torres gleed in samen- ping met de aalgladde voetbal- fconair althans naar Portugese Krippen Eusebio herhaaldelijk [»r de weke Ajax-defensie. De Am- jerdammers hadden moeite zich aan n op deze barre sneeuw- skte. 'tinigt m verfrist «Miss produkt .Hot plaatsen was slecht verzorgd. Ti zenuwen mochten niet uitgevlakt Wen bij Michels „oogst". Het lit van Benfica bleek het «si uit het aantal corners dat in e minuten bijeen werd geknokt. J" lukte eenvoudig niet met Ajax. W het zichzelf wat overschat? het soms dat Benfica uit het Pvergoten Portugal wel even fterspeeld kon worden Wat kwam TM bedrogen uit. Cruyff, algemeen wempeld als de speler die de Por defensie moest ontgrendelen, [hm er niet aan te pas. "v kwam niet eens aan bod. Het E "ergens. De enkele keer dat een waaier als pass bedoeld eens f_een medespeler belandde, werd niets van terechtgebracht. Het uanvangsoffensief wat het uit- Olympisch Stadion had Wacht kwam niet. Benfica over fish Het was dan ook volkomen dat de Portugezen de lei- namen. Al was de manier waar- 1" gebeurde niet helemaal vol- het boekje. Hulshoff, een van spelers die veel meer last had van •erreinomstandigheden dan de was in de dertigste genoodzaakt Simoes onderuit op een manier zoals het nog met is toegestaan. De Schotse wus dan ook onverbiddelijk. Verdediger Jacinto kreeg Benfica het uitzicht op finales te verschaffen. Hij a' z°als dat van hem werd Bals had geen schijn van j-jenzijn keiharde geraffineer- et- Ajax was aangeslagen en •oor een ploeg als Benfica niet u't te buiten. voor de Ajacieden, die m de aanval moesten gaan, in de dertigste minuut. Toen He Zuidslaaf Vasovic, tot He enige speler die ruim een kon halen in de ogen van »P ergerlijke wijze. Het leer Torres terecht, die de Eu- van Ajax tot bene- °ul reduceerde, werd volkomen terecht 2—0 e" een vertwijfeld spe- probeerde nog iets recht in die eerste helft lukte - v5f De .Portugezen trok- vanzelfsprekend - een ijze- op voor het doel van nor moeite werden de speldeprikken van Ajax weggevaagd. Het was triest om aan te zien, maar voor de rust was Ajax geen tegen stander voor Benfica. Wat Michels zijn pupillen inge pompt had tijdens de rust werd spoe dig duidelijk. Niet meer dat kramp achtige, maar meer improvisatie in het spel brengen. Daarvoor was de eerste tactische zet van Michels om Nuninga uit het team te halen. De ex-Groninger met bril kan slecht tegen de sneeuw en dus werd Danielsson ingezet. Deze wisseling van spelers had al in de tweede mi nuut na rust succes. Uit een pass van de eindelijk vrijgekomen Cruyff, die een constante mandekking kreeg, kwam de bal bij Danielsson, die zich meteen van onschatbare waarde be wees door keihard in te knallen. Er kwam meer leven in het Olym pisch Stadion. Het publiek vergat voor een momenit die kou. Het bib berde niet meer, het leefde mee met de Amsterdammers, die de depressie van de eerste helft te boren leken te komen. Groot werd meer in het spel betroken. Cruyff draaide goed en ook Keizer omspeelde handig en kele tegenstanders. Zou het dain toch nog lukken? De aanvalsgolven vain Ajax hielden aam. Benfica wankelde. De sfeer werd wat mimider prettig. Keizer en Coluna balden even de vuisten, maar arbiter Davidson was op tijd aanwezig. De oorlog ging door, maar dan op het veld. Een veld waarop Benfica zich langzaam maar zeker herstelde. Kansen kwa^ men er wel aam Amsterdamse zijde, maar de anders zo koelbloedige Ajacieden faalden op het juiste mo ment. Keizer, Danielsson en Cruyff kregen alle gelegenheid te scoren, maar zij faalden jammerlijk. Dit Ajax verdiende niet te win nen. Het had de terreinomstandig heden mee ook al ontkende Michels dit, want de verdedigende partij zou in hef voordeel zijn. Benfica was echter geen verdedigende partij. Het viel aan. Ontstuimig af en toe en zieer gevaarlijk. Zo ook in de zes tiende minuut toen de wankele Ajax- defensie een corner moest weggeven. Eusebio een geblesseerde Eusebio nam die corner. Torres kopte de bal door naar Augusto ingevallen voor de rust voor Simoes en het leer werd door „reserve" Augusto achter Bals gedeponeerd, via de lat. Ajax was uitgeteld. Stil werd het 60.000-koppige publiek in het Olym pisch Stadion. Daar gingen de ge doodverfde favorieten. Ten onder in de witte hel. En toch waren daar kansen om een plaatsje in d(e halve finale nog binnen bereik te houden. Keizer, Cruyff en Groot werden die kansen geboden, maar dit Ajax was nieit in staat een vuist te maken. Benfica beheerste de za-ak. Het deed het rustig aain, beseffende dat het door de stand op 1-3 te houden al in de halve finale stond. Het kwam zo uit. Een gedesillusioneerd Ajax speelde de maitch een verloren duel zonder overtuiging uit. Ajax werd op een slecht bespeelbaar veld onitluisteind. Een bittere pal..,.. Een spelmoment uit de Europacup-wedstrijd Ajax-Benfica. Hier Huls hoff in duel met een Benfica-voorwaarts terwijl Torres op de achtergrond toekijkt. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Zondagmiddag tussen zes en zeven uur zal Theo Verschueren als onderdeel van de Antwerpse Zesdaagse proberen het uurrecord achter de derny te verbe teren. De Zeeuwsch-Vlaming ont vangt bij een recordverbetering een premie van 50.000 francs (f 3750). Om dit bedrag te kunnen opstrijken zal de coureur uit St.-Jansteen in zes tig minuten meer dan 63 kilometer en 783 meter moeten rijden, want dat is momenteel nog de grootste afstand die in een uur achter de brommer werd afgelegd. Voor dit sterke staal tje zorgde Peter Post in februari 1965. De Nederlander verbeterde toen op zijn beurt het record van Stan Ockers met meer dan twee kilometer. Theo Verschueren, momenteel in optimale conditie, heeft zich ten doel gesteld op zijn minst 64 kilometer af te leggen, hetgeen een verbetering van meer dan een volle ronde (250 meter) zou betekenen. Onder de ogen van ondermeer Post zal Theo Ver schueren dan revanche kunnen ne men voor de nederlaag tegen de Am sterdammer in de race om het Euro pees kampioenschap achter de der- ny's, die begin deze maand plaats vond. In ieder geval zal Theo Verschue ren met zijn recordpoging voor een flinke dosis spanning zorgen in het Antwerpse sportpaleis. Zijn race brengt ongetwijfeld nog meer fleur aan de Zesdaagse die als zesde jubi leumwedstrijd iets bijzonders gaat worden. Mede door deze recordrace is de directie van het sportpaleis er inderdaad in geslaagd een bijzonder programma voor deze dertigste zes daagse samen te stellen. In de eerste plaats zijn er van af morgenavond half tien tot volgen de week donderdagavond vele sterke coureurs op de Antwerpse piste. Naast Belgische favorieten als Ver schueren, Leo Proost, Rik van Looy en Patrick Sercu is ook Nederland sterk vertegenwoordigd met o.a. Pe ter Post, Jan Janssen, René Pijnen, Rini Wagtmans en Leo Duyndam. Morgenavond wordt voor de start van de zesdaagse een interessant voorprogramma afgewerkt. Om zes uur begint men reeds met de finales van de medaillewecbtrijden. Daarna volgt een achtervolging tussen Fer dinand Bracke en Hugh Porter. Net voor aanvang van de „Six Days" rij den de zes coureurs, waaronder Jaap Oudkerk, een wedstrijd achter de grote motoren. Twee uur na de start wacht de deelnemers aan de zesdaag se al de eerste serie achter de derny's. (Van onze sportredactie) APELDOORN Alexander Che kulaev biedt alle Nederlandse schaats fans zijn excuses aan. Hij, de boos doener in vele Nederlandse ogen, had Kees Verkerk tijdens de Euro pese kampioenschappen in Inzeil op de 10.000 meter geen vrije doorgang verleend. Chekulaev schudt zijn hoofd. „Nee, het was echt niet moed willig. Het publiek was hier schul dig aan. Ik heb door het enorme lawaai op de tribunes Kees niet ho ren aankomen en hem ook niet ge zien. Ik had vanzelfsprekend vrij haan voor Kees Verkerk gemaakt. Toen ik hem eenmaal zag, was het te laat om naar buiten uit te wijken. Ik ben zo dicht mogelijk langs de sneeuwrand gaan rijden. Duizend maal mijn excuses aan alle Neder landse schaatsfans." Trainer-coach Boris Stenin, de man die Rusland opnieuw een plaats in de absolute internationale schaatstop moet bezorgen, knikt zijn pupil be grijpend toe. Hij maakt een rustige indruk. Stenin vertelt de reden tot die rust. „Wij zijn in een periode van opbouw. Deze moet afgesloten wor den met een glanzende come-back. Maar zo ver zijn wij nog niet. Voor Deventer heb ik twee wensen. In de eerste plaats hoop ik, dat drie van onze rijders zich bij de eerste twaalf in het eindklassement zullen rijden. Dat houdt in, dat wij dan volgend jaar weer met vijf man mogen deel nemen. In de tweede plaats heb ik mijn hoop op onze sprinter Anatoli Lepesj- kin gevestigd. Hij moet de 500 meter winnen. Op een plaats bij de laatste zestien voor hem reken ik niet." Anatoli Lepesjkin is in het nieuws. De Rus is zijn fabelachtige wereld record (vrijdag reed hij de 500 me- jGhan Cruyff: weinig kans op succes. (Van onze hockey-medewerker) BREDA Aangezien de zuidelijke provincies zondag in de ban van Prins Carnaval zuilen zijn en der halve vele hockeyers (ters) in carna valsstemming zullen verkeren, heeft de competitieleider daarmee bij de vaststelling van het wedstrijdpro gramma ernstig rekening gehouden. Slechts één le klasse damesont moeting: tussen Keep Fit en Were Di en in de 2e klasse A de belangrijke wedstrijd Forward - MOP. Het overige programma bepaald zich tot duels in de lagere afdelingen. Dit luidt HEREN 2e klas B: HUAC Racing. 4e klas A: Vlissingen - HSD; Mid delburg - Tempo. Res. le klas: HTCC 2 - EMHC 2; Eindhoven 2 - MOP 2. Res. 2e klas A: Tilburg 3 - Push 2; MOP 3 Were Di 2. Res. 3e klas A: HOCO 3 - Pelikaan 2. Res. 4e klas A. Middelburg 2 - For ward 4. Res. 4e klas B: Breda 6 - Were Di 3( MEP 4 - Waalwijk 2. DAMES le klas: Keep Fit - Were Di. 2e klas A: Forward - MOP. 3e klas A: Middelburg - Warande; Oirschot - Pelikaan; lympia - HOCO. 4e klas A: HSD Liberty; Goes - Rapide. Res. 2e klas A: Were Di 3 - Tilburg 2. Res, 3e klas A: Breda 3 - Push 4. Res. 4e klas A: DES 3 - Liberty 2. Res. 4e klas B: DES 4 Push 5; HOCO 2 - Oirschot 2. Boris Stenin, de Russische schaatscoach. ter in 38,8) ontnomen, omdat de wed strijd niet officieel bjj de ISU was gemeld. De Russische ploeg is teleur gesteld over deze beslissing. Boris Stenin: „Wij kennen de ISU-regeis heel goed. Deze schitterende tijd is in elk geval een Russisch record." Dit antwoord laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Valery Kaplan, derde op de E.K. '66 in Deventer is er niet meer bij. Hii werd door de Russische keuze heren te licht bevonden. „Kaplan boekte," aldus Stenin, „de laatste tijd geen acceptabele resultaten meer." Het lijkt er op, dat het doek defini tief voor de Russische officier is ge vallen. De Russen zijn vooral bang voor Kees Verkerk. Bij het noemen Van zijn naam komen slechts woorden als magnifiek en uitstekend over de lip pen. Verkerks record-jacht heeft in druk gemaakt. Maar ook een Jan Bols, Ard Schenk, Peter Nottet en zelfs Eddy Verheyen zijn in de ogen vam Joeri Malyhin, Valery Lavrusch. kin, Alexander Chekulaev en reserve Alexander Kerchenko grote rijders. Stenin over Eddy Verheyen: „Dat is een groot talent. Hij is erg sterk. De lange afstanden liggen hem het beste." Lovende woorden ook voor Leen Pfrommer: „Een uitstekende en in telligente trainer". (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Carnaval is een vaste spelbreker in de zuidelijke volleybal competitie. In de eredivisie komen al leen de dames van Bekkerveld en de heren van Tornado in het veld. D® Tilburgers mogen hun carnaval zelfï in Assen gaan vieren. De hoofdklasse dames heeft alleen de wedstrijd Jong Papendrecht-Shot en bij de heren Bekkerveld-P.S.V. Een groter programma heeft over langsklasse 8, waarbij meestal de teams uit het Westen elkaar in de haren gaan zitten. Bij de dames ook Marathon dat bij Delta 2 in Zwijn- drecht zeker niet kansloos is. Bij de heren Matador-Bermi 2. De Zeeuwen blijken de moeilijkheden overwonnen te hebben zodat de Ber- mi-reserves niet veel kans hebben op de eerste winst. Het programma luidt: Eredivisie: dames: Haag '68-Boemerang; HML- Vredestein; SFC-Valbovol; Bekker- veld-Armada. Heren: HML-Blokkeer Cito-Orawi; SFC-Tornado. .Hoofdklasse Zuid: dames: Jong Pen- drecht-Shot. Heren: Bekkerveld-PSV Overgangsklasse 8: dames: SVC- AMVJ 2; St.-Paul-Concordia; Delta 2- Marathon. Heren: Orawi 2-Delta 2; Concordia 2-SVC; CVV-Juliana 2; Matador-Bermi 2. BOKSEN Het gevecht tussen Ro nald Riedewald en de Italiaan Re- mo Golfarind, Europees kampioen in het zwaarweltergewicht, dat 20 februari in Rome zou worden ge houden, gaat niet door. De Italiaan moet voor een lichte chirurgische ingreep in een ziekenhuis worden opgenomen. (Van onze korfbalmedewerker) TERNEUZEN Zaterdag vinden in de sporthal te Middelburg korf balwedstrijden plaats van Zeeuwse /ertegenwoordigende achttallen te- ten nog nader te bepalen tegenstan- lers. Achtereenvolgens spelen de 'KB-junioren, -senioren en KNKB- enioren. De opstelling van de ploegen is ils volgt: ZKB-junioren: aanval: N. last en M. Strubbe (Swift), P. van Ier Vlist en L. de Hond (Swift). Ver lediging: N. Braam (Tjoba), E. Lou- verse (Animo), A. Dieleman (Ani- no) en A. Geertse (Swift). ZKB-senioren: aanval: Hannie de onge (Luctor), M. Maijers-De Voogd 'n D. Vatteroth (Swift). E. Bouwsma Zuidwesters). VerdedigingI. 'chrier (Togo), J. Engelse-Tange (Zuidwesters), K. Visser (Togo) en W. Koole (Animo). KNKB: aanval: Anneke van der Weel-Steyn, Johan Sanderse en Ham Davidse (Swift). Jopie Kikkert-Jas- perse. Verdediging: Ella Steenhard, Hannie Oele-van der Schraaf, Ge rard Steenhard en Rien Eversdijk (Tjoba). Verder wordt ook nog een gedeelte van de micro-competitie af gewerkt. In afdeling 3C speelt Luc tor II tegen respectievelijk Atlas II, Animo IV en Togo III. Het is niet te verwachten, dat Luctor het tegen de ze tegenstanders zal redden. In afde ling 3 D speelt Swift 6 tegen KVL II en zal hiervan wel kunnen winnen. Programma: Adspiranten A: Animo A-Stormvogels A; Animo A-Blauw Wit A; Swift B-Blauw Wit A. Adspiranten B: Zuidwesters-Storm- vogels B; Stormvogels B-Swift C. Adspiranten C: Swift D-Luctor B: Swift D-Animo B; Luctor B-Animo B; Luctor B-Stormvogels C. Junioren B: Volharding II-Togo Afdeling 3 C: Luctor II-Atlas II; Luc- tor H-Animo IV: Luctor II-Togo III, Afdeling 3D: Swift 6-KVL II.

de Stem | 1969 | | pagina 13