Beslissing na DL fit ^verleg met geallieerden Glibber gevaar. VOORSTANDER ONDERZOEK NAAR „DE 200 OIOEKWOE VRAAGT BEMIDDELING VAN HAILE SELASSIE Verlenging pier IJmuiden oorzaak duinafslag „Indonesië wil eigen oorlogsindustrie gaan opbouwen" Oorzaak brand Ederveen nog raadsel OPROER IN BOMBAY Bejaarde automobilist moet opnieuw rij-examen afleken Indonesische opperbevelhebber BONDSVERGADERING IN BERLIJN I Sistermiddag hebben de regeringen van de Verenigde Staten, Enge- Ijnd en Frankrijk een gemeenschappelijke verklaring van deze uitgegeven, naar aanleiding van de maatregelen die Oost- heetf genomen ter beperking van de toegang tot West- NAAR BERLIJN Kind (14) schiet I vader neer Democratisch gekozen pen in Leiden BELET Utrechtse politie lost honderd inbraken op Ir. J. Bosniapraeses Verbond Nederlandse Ondernemingen GEKLEDE BIKINI Italiaanse steun voor Tsjechen Vakcentrales willen proefproces KVP-jongeren ongerust over verklaring Soeharto Poging STAKING ZET DOOR IN SURINA E Opponent Chan HULP DE STEM VAN DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 11 ;ijd groot bestralingsveld te schakelen 75." tijd extrakrachtige jveld stralingsbronvoor len kortere bestralingstijdeul e apartinte schakelen infrarood met klokje en meetlint (Van onze redactie buitenland) BERLIJN. De Westduitse regering beeft de beslis- lug om het federale parlement dit jaar weer in Berlijn I üjeen te roepen pas genomen na overleg met de drie geallieerde mogendheden, in het kader van hun verant- I „oordelijkheden jegens Berlijn. De geallieerden leggen er de na druk op dat de federale volksverte genwoordiging reeds bij eerdere ge legenheden in Berlijn bijeen is ge weest zonder dat dat moeilijkheden opleverde. De drie regeringen menen dan ook dat de Oostduitse bekend making van 8 februari noch gerecht vaardigd is, noch verenigbaar met het feit dat de Sovjet-Unie en niet Oost-Duitsland verantwoordelijk is voor de vrije toegang tot Berlijn voor personen en goederen. De drie regeringen hebben kortgeleden de Sovjet-Unie aan deze verantwoorde lijkheid herinnerd. Hun standpunt Is niet veranderd", aldus de verklaring. Uit Parijs kwam een verrassend ge luid. Officiële kringen daar verklaar den dat leden van de „Bundeswehr" naar de mening van Frankrijk niet uit hoofde van de dienst maar slechts privé naar Berlijn kunnen reizen. Zij verwezen daarbij naar de bepaling van de geallieerde controleraad, die „elke Duitse militaire activiteit" daar verbieden. De Westduitse regering ziet in de Oostduitse maatregelen geen aanlei ding het houden van presidentsver kiezingen in West-Berlijn af te ra den. De kwestie zal een belangrijk gesprekspunt vormen bij het bezoek van de Britse premier Wilson woens- da gen donderdag aan Bonn brengt. Ook president Nixon zal West-Berlijn aandoen op zijn Europese reis. De opperbevelhebber van de strijd krachten van het Pact van Warschau, de Russische maarschalk Iwan Jakoe- bowski is gisteren naar Berlijn ge reisd in verband „met de huidige situatie". Hij werd onder meer ver welkomd door de Oostduitse minis ter van defensie generaal Hoffman en maarschalk Kosjevoi, opperbevel hebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland. PARIJS Een vader van -yijf kinderen, de oudste 19 en I de jongste 14 jaar heeft in Va- I lenciennes zijn onvoorzichtig heid bij het spelen met de dood meten bekopen. Op het buffet L de huiskamer lag altijd een J jachtgeweer voor het grijpen, L-ant de man was verzot op vuurwapens. Zodra hij maar I «en tijd had speelde hij met lijn kinderen indiaantje en fan taseerde verhalen uit het verre nsten ontleend aan boeken of aan de bioscoop. Zaterdagmid- dag kwam hij thuis van zijn j werk en terwijl zjjn vrouw in Je keuken het eten klaarmaak te voor de middagmaaltijd kroop 1 bij onder de tafel en als hij met lijn indianengekrijs begon, mochten de kinderen om beur ten schieten, ditmaal was het de leurt aan Martina, het jongste I meisje van 14 jaar. Zij wachtte lip het gekrijs van haar vader onder tafel en nauwelijks hoor- dt zij wou-wou roepen of zij legde aan en schoot. Ongeluk kigerwijs zat er nog een kogel in het wapen, waarmee Martina liar vader dodelijk verwonde. Het schot in het huis klonk als ten kanonschot. Toen de ver- N schrikte moeder in de huiska mer kwam, was haar man al stervende. Martina was niet tot bedaren te brengen en zij riep I voortdurend, dat zij het niet es had gedaan. (Van een onzer verslaggevers) I MAASTRICHT De stad Leiden 1 de eerste democratisch gekoZen a van Nederland krijgen. huidige deken der stad heeft ,'ekondigd dat hij eind maart zal ïtreden en de dekenale raad is ius met het bisdom tot een ak- goord gekomen over een procedure "i de eerste deken-verkiezing in (ADVERTENTIE) G,ote zak van 20 kg f3,95 zo nodig ^oopadressenbij; ^Hengelo. e'- 0540053241, toestel 310. Reizigers, die gisteren uit West- Duttsland in West-Berlijn aankwa men hebben gezegd dat de Oost duitse grensposten een scherpe con trole op de identiteit van de reizi gers uitvoeren. Reizigers moesten uit hun auto's stappen opdat vergelij king met hun foto's in de paspoorten onder felle schijnwerpers voor de Oostduitsers mogelijk werd. De Oostduitse grenspolitie heeft het hoofd van de Westberlijnse pers en informatiedienst, Hans Peter Herz, belet over de Oostduitse ver keersweg naar West-Duitsland te rijden. Men zei dat Herz niet welkom was in Oost-Duitsland, maar de Oost duitsers wilden niet zeggen of het verbod verband hield met de be perkende maatregelen, die zoals gemeld voor militairen en leden van de Bondsdag 15 februari ingaan. (Van onze redactie binnenland) ETRECHT In twee weken tjjds heeft de Utrechtse recherche honderd onde inbraken rondgekregen. Ze ar resteerde eerst de 25-jarige haven arbeider L. uit Schoonhoven en de 22-jarige chauffeur M. uit Utrecht die samen bij een groot aantal inbra ken talrijke goederen ter waarde van ongeveer anderhalve ton hebben buit gemaakt. Voorts rolde de recherche een bende op bestaande uit de 22-jarige los werkman H., de 20-jarige isoleerder H., de 21-jarige los werkman Van de L., de 18-jarige scholier V. en de 20-jarige werkman Van S. uit Utrecht. Zij hebben vijftig inbraken op hun naam, voornamelijk uit kan tines en automaten op sportvelden en in bedrijven. De totale buit van het vijftal wordt door de politie op 12.000 geschat, de schade die is aan gericht op 25.000. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Ook ir. J. Bos nia, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, is een voorstander van een grondig onderzoek naar eventuele economi sche machtsconcentraties, naar het „lijnenspel van commissariaten" en „de 200" van N.K.V.-voorzitter Mertens. Ir. Bosma zegt in een in terview in „Ruim Zicht", (her N.K.V.-orgaan), dat commissaris sen uit een enge groep worden ge rekruteerd en dat men dikwijls „rechtse figuren" (mensen van een bepaalde politieke richting) kiest. Ir. Bosma zou het „niet erg vinden" als er bij volgende vacatures eens wat verder rond zon worden geke ken. Ir. Bosma zegt het onverstandig van werkgeverszijde te vinden als men zich zou distantiëren van een onderzoek zoals de heer Mertens op het oog heeft. „Dat zou de schijn wekken dat, als er al mis standen zijn, deze beperkt blijven tot een uitermate kleine groep in siders". De heer Bosma spreekt in iet interview zijn twijfel nit over ie tnut van een parlementaire en- luête, zoals door de PPR is voor gesteld. „Maar nu eenmaal in het open haar twijfel is uitgesproken ovei de uitoefening van het onderne merschap, ben ik er een voorstan der van dat deze zaak tot de grond toe wordt uitgezocht". Openheid zal de positie van de werkgever, aldus ir. Bosma, alleen maar ver sterken. Ir. Bosma zou ook graag weer van voren af aan willen beginnen met het gesprek tussen de vakbe weging en de werkgevers over d( vermogensaanwasdeling. „Over de ze kwestie is de vakbeweging me' een rapport gekomen. Wij met eer tegenrapport en daarna kwam ei weer een tegennota van de vakbe weging. We zijn er niet uitgeko men omdat we het niet eens zijr over de uitgangspunten waarop d oplossing van de vakbeweging i' geënt". De heer Bosma vraagt ziel af of het uitgangspunt van de vak beweging wel klopt met de helf ontwikkeling. Hij meent dat er geen overeenstemming zal komen als de vakbeweging de al bestaan de eigendomsverhoudingen op de korrel wil nemen. Anders wordt het als vakbeweging en werkge vers zouden kunnen praten ove- le consequenties van rentahil 'eitsverbetering als gevolg van in ehouden winsten. Over de werkloosheid zei de hee Sosma dat hij er bezwaar tegen leeft dat men overal probeert aan vullende werkgelegenheid tot stand le brengen, zonder dan men precies weet wat de werkelijke oorzaak van de werkloosheid is. Een analyse leeft uitgewezen dat vooral voor le ouderen vaak geen plaats meer s in de bestaande industrie. Vol >ens ir. Bosma is er op korte ter mijn behoefte aan een beleid dat rplossingen nastreeft voor de pro blemen van oudere werknemers die op het punt staan „uit de markt te worden geprijsd". Ir. J. BOSMA Deze bikini met „stropdas" is een van de nieuwe ontwer pen van de Parijse mode-ont werper Yves Saint Laurent, die zijn nieuwe collectie in Saint Cloud toonde. Een wat onge woon gezicht, zo'n stropdas. Maar het staat wel gekleed (Van onze correspondent) DEN HAAG De 74-jarige heer J. A. Seesink Clee heeft zijn eis, waarin hij de president van de Haag se rechtbank had verzocht de maat regel van de hoofdcommissaris van politie van Den Haag ongedaan te maken (hij moest een nieuw rij-exa- men afleggen en een medische keu ring ondergaan) niet toegewezen ge kregen. Van de eiser was 't rijbewijs ingeno men, nadat hij op 10 september toen hij met de door hem bestuurde auto over de Prinsengracht reed, enkele verkeersfouten zou hebben gemaakt. Gesteld werd dat hier misbruik werd gemaakt van bevoegdheid aan gezien er geen enkel rechtsmiddel bestaat om zich tegen een dergelij ke vordering te verweren. De presi dent van de rechtbank erkende dit laatste wel en achtte het ook daarom wel juister indien tegen de eiser een proces-verbaal zou zijn opgemaakt wegens de overtredingen. De invor dering van het rijbewijs was niet al leen geschied op grond van de gevor derde leeftijd van de eiser, maar ook omdat het vermoeden bestond dat de eiser niet in staat was een auto naar behoren te besturen. (Van onze redactie buitenland) BOLOGNA/PRAAG Het congres van de Italiaanse communistische partij in Bologna heeft solidariteit betoond met de houding van Tsjecho- slowakije. In het Tsjechoslowaakse Hornii Ji- ï-etim heeft een 18-jarige jongeman zijn kleding iin brand gestoken, nadat hij zich met benzine had overgoten. De jongeman ligt nu met brandwon den in een ziekenhuis. In Tsjechoslowakije hebben zich 25 gevallen van zelfverbranding voor gedaan sinds de student Jan Palach op deze wijze een emd aan zijn leven maakte. UTRECHT (ANP) De drie vak centrales zoeken naar de beste mo gelijkheid om een proefproces te voe ren in het belang van de enkele dui zenden Nederlanders die gepensio neerd zijn nadat zij vroeger als grens arbeider in bijv. Duitsland of België hebben gewerkt. Op hun pensioen is namelijk voor kortere of langere tijd een korting toegepast. Volgens het Europese Hof van Justitie is dit ten onrechte ge beurd. Als gevolg daarvan is de kor ting in Nederland sinds 1 juli 1968 na een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep afgeschaft. Het overlegorgaan van de drie vak centrales vraagt zich echter af of hiermee geen onrecht wordt gedaan aan hen op wier pensioen al voor die datum een korting werd toegepast, (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De Indonesische opperbevelhebber, generaal Pang- gabean, heeft gisteren bekendgemaakt, dat Indonesië niet langer afhankelijk wil zijn van buitenlandse militaire hulp en daarom probeert een eigen oorlogsindustrie op te bouwen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Jongeren KVP heeft haar ver ontrusting uitgesproken over de „ne gatieve toon" die spreekt uit de ver klaring van president Soeharto ten aanzien van de volksraadpleging op West-Irian. Het hoofdbestuur zegt in een com muniqué dat het wenselijk zou zijn als de Nederlandse regering zou be vorderen dat de bepalingen omtrent de volksraadpleging op westelijk Nieuw-Guinea, neergelegd in de op 15 augustus 1962 te New York be reikte overeenkomst tussen Neder land en Indonesië naar letter en geest zullen worden uitgevoerd. Voorts wenst het bestuur van de KVPJG, dat de Tweede Kamer de mogelijkheid onderzoekt voor een be zoek van een Kamercommissie aan West-Irian om zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. UTRECHT (ANP) „Ik vrees dat de brand in Ederveen wel altijd een raadsel zal blijven. Wel zijn er na tuurlijk veie theorieën opgesteld over de mogelijke oorzaak". Dit zegt de hoofdinspecteur van politie in Ede, de heer H. M. Kooten, over de ernstige brand in een wo ning in Ederveen zondagochtend, waarbij drie kinderen in de vlammen omkwamen. Wel is nu vast komen te staan, dat 's nachts een elektrisch kacheltje in de woonkamer beneden is blijven branden. De oudsite zoon kwaim za terdagnacht pas laat thuis. Hij heeft zich bij het kacheltje uitgekleed. De mogelijkheid is niet uitgestoten, dat één vain zijn kledingstukken later vlam heeft gevat. Uit het ondeirzoek is gebleken, dat het achtjarig jongetje zijn oudste broer waainschuwde „omdat er in huis zoveel rook hing". Deze is daar op beneden poolshoogte gaan nemen, heeft zijn moeder in veiligheid ge bracht en is daarna weer naar bin nen gegaan. Om die rook te verdrij ven sloeg hij beneden twee ruiten in, waardoor in minder dian geen tijd het hele huis in lichterlaaie stond. „Het is weer eens voor de zoveelste maal gebleken, hoe gevaarlijk het is om in zulke situaties ruiten in te slaan", aldus de heer Van Kooten, die gelooft dat de drie kinderen mo gelijk nog gered hadden kunnen worden, ai, de oudste zoon had ge wacht met het inslaan van de ruiten. Panggabean wees in dit verband op de „bittere ervaringen met de Sovjet- Unie". Hij zei dat Indonesië nu geen reserve-onderdelen meer heeft voor door de Sovjet-Unie geleverde vlieg' tuigen, doordat de betrekkingen met dat land niet meer zo goed zijn. Volgens de generaal wil Indonesië niet tot een militair bondgenootschap toetreden. „Wij zullen de deur echter niet sluiten voor hulp van bevrien- de landen. Die hulp is welkom. Maar we mogen er niet afhankelijk van worden. De hulp moet langzamerhand worden verminderd", aldus de gene raai. Panggabean zei dat Indonesië op dit moment niet in staat is om wa pens te kopen zonder krediet. „Wij moeten buiten ons eigen grond gebied (voor we worden aangevallen) kunnen toeslaan tegen welk land dan ook, dat agressieve bedoelingen heeft. Als Indonesië hier de kracht toe heeft, zal het moeten vertrouwen op de ver dediging in het binnenland en even tueel moeten vechten zoals het ook tegen de Nederlanders heelt gevoch ten en zoals de Vietcong vecht in Vietnam", aldus de Indonesische op perbevelhebber. De generaal gaf China de schuld van de mislukte staatsgreep van 1965, waarbij zes genraals werden ver moord". China heeft geprobeerd ons politiek en economisch te ondermij nen en onze zwakheid uit te buiten, Het heeft daarbij gebruik gemaakt van Soekarno". Generaal Panggabean was van me ning, dat China nu betrekkelijk pas sief is als gevolg van de strategische nederlaag van de Indonesische com munistische partij en de Chinese guerrillastrijders, die op Borneo met Indonesiërs de lijn van Peking volgen, Panggabean verzekerde dat com munisten hun pogingen zullen voort zetten en de Chinezen Indonesië zul len gebruiken om moeilijkheden te veroorzaken. (Van onze redactie buitenland) BOMBAY In Noord-Bombay, de stad die nu al vier dagen geteisterd word door een oproer, is het leger in staat van paraatheid gebracht. Bij vechtpartijen iin Bombay en verkiezingsrellen in vier staten van India zijn 21 mensen om het leven gekomen en honderden gewond ge raakt. Er is in Bombay een uitgaans verbod ingesteld. Er komen op grote schaal plunderingen van winkels, wa renhuizen en hotels voor. De politie rtioet herhaaldelijk van vuurwapens gebruik maken. PARAMARIBO (ANP) Gister ochtend hebben ruim 3600 onderwij zers zich laten registreren op de ver schillende stakingscentra in Para maribo en de districten. „De staking op de lagere, Ulo en Mulo-scholen gaat", aldus de stakimgsleiding, „on verminderd voort." Op een vergadering van de partij raad van premier Pengels Nationale Partij Suriname i-s in twee moties het vertrouwen in premier Pengel uit gesproken. uit gevangenis (Van onze redactie buitenland) LAHORE Zoelficar All Bhoetto, een van de felste tegenstanders van president Ajoeb Chan van Pakistan, is uit de gevangenis ontslagen en on der huisarrest geplaatst. De 41-jarige, leider vain de volks partij zat sedert november in de ge vangenis van Lahore. Vrijdag ging Bhoetto in hongerstaking uit protest tegen het afkondigen van de nood toestand na een reeks straatgevech ten, waarbij 33 mensen omkwamen. De noodtoestand zou binnen enkele dagen worden opgeheven. EEN JONGE PASTOOR, Vicente Mejia, van een arme parochie te Me- dellin in de Zuidamerikaanse staat Columbia is gearresteerd, omdat hij zich met geweld heeft verzet tegen de politie die een krottenwijk met de grond gelijk wilde maken. Pastoor Me.iia heeft al vaker kritiek uitgeoe fend op de hiërarchie van zijn land. OEMOEAHIA Kolonel Ojoekwoe van Biafra heeft gisteren een beroep gedaan op keizer Haile Selassie van Ethiopië om de grote mogendheden te vragen een staakt het vuren in de Nigeriaanse burgeroorlog te bewerk stelligen. Ojoekwoe legde er de nadruk op, dat de enige manier om een eind te maken aan het lijden in Biafra het staken van de vijandelijkheden is. Hij meende, dat als de keizer van Ethiopië een beroep zou doen op de Sovjet-Unie en de V.S. om „hun di plomatieke invloed te gebruiken om het vuren te staken" er door de in ternationale publieke opinie zoveel druk op Nigeria zou worden uitge oefend dat het een staakt het vuren (Van onze correspondent) TEXEL Tijdens de storm die in de afgelopen weken enige dagen lang heeft gewoed, is langs de kust gemiddeld 10 meter duin afgeslagen. Bloemendaal en Texel moesten zelfs meer aan de zee prijsgeven, maar tot een gevaarlijke situatie heeft dat toch niet geleid. Wei heeft deze re cente duinafslag meer dan anders een discussie losgemaakt over de vraag wat de oorzaken zijn. Is het louter en alleen een gevolg van de storm die het water hoog heeft op- gezwiept, of zijn er andere invloeden geweest? Wie de kranten van de voorgaande jaren doorbladert en in de wintermaanden steeds op bericht jes over duinafslag stuit, zou licht geneigd kunnen zijn van een norma le „fluctuatie" te spreken. Echter, de directeur van het Na tionale Park de Kennemerduinen, dr. ir. C. E. M. Roderkerk, heeft de knuppel in het hoenderhok gegooid door te verklaren dat de enorme af slag bij Bloemendaal veroorzaakt is doordat de pieren van IJmuiden zijn verlengd. Rijkswaterstaat noemt de ze conclusie op zijn minst voorbarig. „Als hij juist zou zijn, zou ook aan de noordzijde van de pieren een af slag geconstateerd moeten zijn. Er is bij Egmond aan Zee en Kamperduin weliswaar ook iets van de duinen weggehaald, maar dat ligt toch te ver weg van de pier om te kunnen zeggen dat die de oorzaak daarvan is geweest" De studiegroep van Rijkswater staat in IJmuiden houdt zich bezig met het onderzoek naar de fluctua ties van de duinen. Het enige wat tot dusverre vaststaat, is dat door de verlenging van de havenhoofden in IJmuiden in de onmiddellijke nabij heid een verbreding van de duinen rij is te verwachten. De afslag bij Bloemendaal is daarmee echter weer in tegenspraak. Gevaarlijk vindt men het allemaal niet. „Het kan best zijn dat deze zomer weer genoeg zand te gen de duinen opwaait en dat er een natuurlijke verbreding plaatsvindt", aldus de heer De Leur van de stu diegroep. Een van de gevolgen van de af slag in de laatste weken is dat som mige cafés aan de duinenrand nu angstig dicht bij het einde van de duinenrij staan. Op Texel bijvoor beeld is de afstand tussen het strand en enkele paviljoentjes aan de Bad- weg in De Koog gereduceerd tot en kele tientallen meters. In Egmond aan Zee is bet bij de hoofdingang voor het Troelstra-oord al niet an ders gesteld. De heer C. J. van Pel, hoofd van Openbare Werken in Egmond aan Zee, gelooft niet dat het een gevolg is van verlenging van de pieren. „Daarvoor is de afslag te plaatse lijk. Er zitten op de plaatsen waar afslag is geconstateerd, gaten in de banken, waardoor muien ontstaan. Door de kuilen op het strand is dit water eerder bij de duinen dan el ders. Bovendien lag het strand hier al laag". zal accepteren in het 19 maanden oude conflict. Ojoekwoe zei, dat de Nigeriaanse bombardementen op burgercentra in Biafra wel de verwoestingen verer gert, maar dat zij de Biafranen ster ken in hun verzet. „Het belangrijkste", zo beweerde kolonel Ojoekwoe, „is dat de Bia franen ten volste overtuigd zijn, dat het voor hen beter is in de strijd te sterven dan slaven van de Nigeria- nen te worden," Nigeria heeft zich gisteren bereid verklaard de aard van de hulp aan Biafra van het internatioflale Rode Kruis vanuit Dahomey na te gaan, maar blijft fel gekant tegen alle vluchten 's nachts. Een woordvoerder ;n Lagos bevestigde gisteren, dat Da- mmey Nigeria heeft uitgenodigd de ■cederen te controleren die vanuit 'e plaats Cotonou in Dahomey naar Biafra worden vervoerd. De woord- oerder zei, dat degenen die hulp- oederen 's nachts naar Biafra ovar- ■"■engen dit doen op eigen risico. Bekend werd gemaakt, dat Nigeri- ■ans luchtdoelgeschut in de afgelo pen weken drie vliegtuigen hebben erdreven die ervan werden ver lacht wapens naar Biafra te vervoe- ■en. De Nigeriaanse minister van voor- ichting, Enahoro heeft gisteren ver jaard over bewijzen te beschikken an Chinese inmenging in de burger, jorlog in Nigeria. De Chinese hulp zou via Tanzania en andere plaatsen geboden worden.

de Stem | 1969 | | pagina 9