Nederland voelt zich onbehaaglijk onder dikke sneeuwdeken Hendrik Kaijser werd 104 jaar ;r boerenkool carnavalsoptochten in het gedrang? m Fluoridering drinkwater symptoom politiestaat uw goede geld veilig besteed BBC rpapier voor uw ^-pen GEHAKT mi Even uitblazen mevrouw Milde straf na zware eis zeil Gelijkvloerse magazijn. ruimte 450 GR. Volgens woordvoerder S.G.P.: I Ta'tuL'a?'iS'e. n'euws °P het gebied Engelse schoenzaken willen lastige koopsters weren Dubbele ivurgpoging Discussie over Navo op voorcongres P.v.d.A. Zeeland Ook Terneuzense politie trots Oorlogsmisdaden XV Recreatiegebied Kard. Mindszenty DE STEM VAN DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 iromp- lijn op igende lij de e-ver- ij te rmede ank. tamme Hulst, te be nsteen, :ing op- op gevraagd, 100 a 300 m2 vlo»™», vlak voor verpas- Brieven onder no. Jij bur. van dit blad. 1 500 GRAMfc™ St.-Remy 55 et. Spaanse inaasappels 99 et. Ie week Conférence 44 et. :i1roenen 49 et. MJA7 (Van een onzer verslaggevers) De Griffier der Arm.A- sementsrechtbankteiXl brengt ter kennis vant j langhebbenden, dat a rapporten van de heten I deskundigen inde ontei» nmgsprocedure van: 1 J. P. Godwaldt, wonend. I te Roosendaal, gem 7» sendaal en Nispln, in ,t| hoedanigheid van Bu ®l mees ter, Hoofd van het meentebestuur der Gs meente Roosendaal Nispen, als zodanig onl,. dende ingevolge artikel It I der onteigeningswet tegen: P. Sep, wonende te Hoc. I sendaal en Nispen, Breda- seweg 294, J. H. Ruyters, wonende te Roosendaal, gemeente Hoo. sendaal en Nispen, Poolse laan 7, de naamloze vennoot. I schap „Asselbergs IJzer. industrie en Handelsmaat-1 schappij, gevestigd en kantoorhoudende te Ber-1 gen op Zoom, Stations-1 straat 17, J. G. M. van Nijnatten, I wonende te Roosendaal,] gemeente Roosendaal en I Nispen, St.-Theresiastraat I 65, J. J. Eist, wonende te Roo-1 sendaal, gemeente Roe. daal en Nispen, Rondweg I 125, ter griffie van gemelde rechtbank zijn ged neerd op 4 februari om aldaar gedurende li dagen ter inzage van par tijen en eventuele derde belanghebbenden te lij gen. Breda, 4 februari 1969. De Griffier der recht bank voornoemd, Mr. R. P. E. Dahmen. I rflES/OOSTERHOUT/EELDE - herland voelt zich een beetje onbehaaglijk onder de vele centi meters dikke sneeuwdeken, die er .laatste dagen overheen is ge- wd Onbehaaglijk, omdat de schoonheid van een sneeuwland- ,p voor velen in het niet ver duld hij het ongemak. Ongemak Lr weggebruikers, voor bejaar- ,n Ongemak ook voor de tallo- en'dic zich in Brabant bezighou den met de voorbereidingen van het carnavalsfeest. Met name de optochten, zo vreest men, zouden I jis de sneeuw niet tijdig verdwe-, jen is - en daar ziet het volgens i jeweersvoorspellers niet naar uit „nog wel eens behoorlijk last linnen ondervinden van de I sneeuw. Minister-president Leo Wellens van I Oosterhoutse carnavalsstichting ■houdt ernstig rekening met sneeuw- 1 overlast voor de carnavalsoptocht, die Indasmiddag door Oosterhout trekt. 1 finneer de situatie niet verandert al hij zich wenden tot de bevolking ■tan Oosterhout met het verzoek de ttoirs sneeuwvrij te maken. Hij zal .uai) zelf het goede voorbeeld geven I door gekleed in zijn fameuze minis- Ilerspak zijn eigen stoepje schoon te I vegen. I Behalve voor carnavalsvierders leeft de sneeuw ook veel last aan Ibijvoorbeeld de bejaarden. Vooral zij, die moeilijk ter been zijn, komen in deze omstandigheden maar weinig Jde deur uit. Er wordt echter veel hulp Ijetoden. De huishoudelijke dienst Ivoor bejaarden in Breda kan rekenen lop 500 helpsters, die boodschappen doen voor 700 sleoht ter been zijnde bejaarden. Centra voor charitatieve I Up en protestants-christelijke instel lingen in West-Brabant en Zeeland I rekenen behalve op eigen krachten look op steun van familie en buren. Er wordt ook veel spontane hulp geboden. Zo hebben leerlingen van de Hertog Janschool in Oosterhout gisteren in groten getale boodschap pen voor bejaarden gedaan. Overigens moge deze sneeuwperio- de dan voor velen onplezierig zijn, er zijn in het verleden heel wat krasse re toestanden geweest in Nederland. Onze weerkundige medewerker haalt daaraan wat herinneringen op. Gedurende een week meer dan vijf tien graden vorst is voor Nederland altijd nog een bijzonderheid. Veertig jaar geleden, in de tweede en derde week van februari 1929 kreeg ons land, alsmede een groot deel van Europa deze uitzonderlijke kou te verwerken. Op 11 februari dringt de strenge kou via Midden-Europa naar ons land door. In twee dagen in Duitsland 14 mensen doodgevroren. In Praag 35 graden vorst. Op 12 februari houdt Friesland zijn Elfstedentocht die met de Elfstedentocht van 18 januari 1963 de koudste zal zijn geweest. Het vroor in Friesland 18 graden en het is geen wonder dat van de 155 deelnemers die de tocht volbrachten velen met bevroren ledematen moesten worden opgenomen. In Apeldoorn, Barneveld, Borne en Emmen kwamen gevallen voor van mensen door de kou over vallen en doodgevroren. In de nachten van 11 tot en met 17 februari werd in Winterswijk elke nacht meer dan 15 graden vorst ge meten. Het dieptepunt van deze kou Behalve veel ongemak brengt de sneeuw ook veel tafereeltjes zoals dit, die beroemde schilders inspi reerden tot prachtige scliilderijerf. passeerde op 14 februari met 21.5 C. Op onze grote rivieren werd ge schaatst. Er werden met grresleden en fietsen overgangen gemaakt van Ame land naar Holwerd alsook van Ter schelling naar de Friese kust. In Roemenië bevroren 36 personen, in Hongarije 34 zigeuners. In Londen kon de Theems over het ijs worden overgestoken hetgeen nadien niet meer is gelukt. Ook het Meer van Genève was een grote ijsbaan. Over Rijn. Waal, IJssel en Maas werden overtochten gemaakt met voertuigen van een totaalgewicht van 2500 kg. Eerst rond 16 maart was er sprake van een forse dooi, maar op 21 maart kon de postboot van Enkhuizen naar Urk nog niet door het ijs van de Zui derzee komen. In De Bilt gaf februari 1929 een etmaalgemiddelde van 5.4 C. een zo lage temperatuur was sinds fe bruari 1855 niet meer gemeten. De gemiddeldp etmaaltemneratnren van 1947 (—5 5 Cl en van 1956 (—6,7°, tevens het recordl waren lager. Van de Franse ontwerper Salva- I deze drie modellendie hij Pzyn voorjaars- en zomershow in li rilsJoonde. V.l.n.r. ziet u: „Bou- I nne een ensemble van organza ■tm -net w^te bloemen, waarover I p overgooier gedragen wordt; ïnf°^e"' een broekpak van witte I j oe?Jen Qobardine, afgezet met bor- I ™erfc en een witte mini-japon, Jens van. gabardine met een rits «evoorzijde. Hoewel alles wit is Iod» i van dalen, is het toch ■derc67 dat Salvatori net als an- 12u, c°uturiers voor de zomer vrij I ïanM f°^e.n Qebruikt voor niet be- luinri kledingstukken. De hebben zich ken- I ie li aatste iareti aangepast aan I rij h ere zomers, want alles wat tenJ€njen.' *s steeds weer dik, dicht 1 *on ?er<k 0* Dot er nieuws onder de ,,,3 kan °ok dit jaar weer niet |D0y.n geconstateerd. Sinds de re- M,!Tre mivi-rok en de kil-ge- oe modellen van Courrèges Elektrische matrassen I Ut clptT he bedverwarming is I "stras ihe matras- een gewone I "sarin 01 een laafle er bovenop I Stbraoto jWiumins:st'ra<1en ziin aan- I ücrzopTr aansluiting op het on- 1 SeCnns, e'ektrlsche dekens heeft I ttassnn entenbond elektrische ma. I Hl d°eimatigheid en veilig- I Slechts rzocht- Het gaat daarbij 1 '""flsmat™ dne stuks' alle éénper- IVT; ?en van 190 h'i 80 em. I bbriiik drie waren door het •Ifttriwa een transformator tegen I *as ilon ,sch°hken beveiligd, één «ienaaIdraa,ihePaS-1tn? van een 7gn' I ''ache jyiyvculigmg tegen elek- I hlttinv l .kcn zowel als overver- rn i*!v(e,hgd. Alle drie hadden ""lit da» wm'Tlcn veel meer tijd I hebben elektrische dekens. I^etop»..6 9een nieuwe modelijn cse*teerd gekregen uit Pa rijs, Rome of Londen. Wat er tussen tijds gebeurde (de jaren '30-look en de Jugendstilrage) willen wij be paald niet als een moderevolutie be schouwen. Maar meer als een pre sentatie van de onmacht om iets wer kelijk nieuws te creëren of een ge volg van algemene, culturele en ar tistieke malaise. Overal in de westerse wereld kun nen bijzonder kieskeurige klanten overlast en tijdverlies veroorzaken in winkels die confectie verkopen. Bijzonder moeilijk hebben het vooral de schoenwinkeliers. Een aantal vrouwen met veel vrije tijd laat zich een groot aantal schoentjes tonen en aanpassen om tenslotte helemaal niets te kopen. Eén model heeft dit bezwaar, het andere dat. Dit is te meer hinderlijk omdat er goede gron den bestaan te geloven, dat sommi ge dames de winkels slechts betre den om eens te zien wat er te krij gen is. Dit euvel neemt speciaal in Enge land zodanige vormen aan, dat de schoenwinkeliers de hoofden bij el kaar hebben gestoken om na te gaan of aan dit verschijnsel niets te doen is. zij zijn begonnen met een statis- tiekje aan te leggen van veeleisen de bezoeksters. Het record houdt een dame, die zich 36 paar schoenen liet aanpassen en nooit iets kocht! Het is intussen makkelijker ge zegd dan gedaan om aan deze on vruchtbare belasting van het winkel personeel een eind te maken. Een voorstel om de aanbieding te staken als de cliënt zeven paar heeft ge past zonder een keus te kunnen ma ken, kon geen meerderheid halen. Men is er nog niet over eens wat wel gedaan kan worden om dit ver schijnsel te beperken. (Van onze correspondent) BIEZELINGE Er bestond een vrij goede belangstelling voor de ge zamenlijke vergadering van de kies verenigingen van Kapelle-Biezelinge en Wemeldinge van de Staatkundig Geref. Partij, die in Biezelinge is gehouden. Spreker was de heer G. v- d. Poel uit Middelburg over fluordi- dering van liet drinkwater. Op eenvoudige wijze wist spreker deze ingewikkelde materie voor zijn hoorders te verduidelijken. De ont dekking en samenstelling van het flu or, de inwerking hiervan op het ge bit, de toevoeging van deze stof aan 't drinkwater, alsmede de voor- en nadelen hiervan werden naar voren gebracht. Spreker staafde zijn onder werp met diverse uitspraken van vooral Amerikaanse, maar ook Ne derlandse artsen, directeuren van wa terleidingbedrijven en juristen. Op grond hiervan kwam de heer v. d. Poel tot de conclusie, dat flu oridering van het drinkwater in de eerste plaats in strijd is met het be ginselprogram van de S.G.P. In de tweede plaats dat er ernstige medi sche bezwaren zijn o.a. bevordering (ADVERTENTIE) van suikerziekte en vroegtijdige ge boorte en in de derde plaats zijn er technische bezwaren o.a. sterke cor rosie van de metaaldelen van de ap paratuur, waardoor overdosering kan optreden In de vierde plaats noem de de heer v. d. Poel fluoridering in strijd met het rechtswezen, wat zelfs door bekende juristen wordt erkend. Spreker noemde daarom fluoridering van het drinkwater een symptoom van een politie-staat. Verder wees hij op het mogelijk ge vaarlijke precedent dat voor de toe komst wordt geschapen. Waar is de grens van b.v. toevoeging van ge neesmiddelen aan het drinkwater. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. Hierbij kwam o.m. de softenon affai re ter sprake, waartegen in het be gin van medische zijde ook geen be zwaren bestonden. De heer,Slotboom uit 's Gravenpolder deelde mee dat in verband met de mogelijkhid dat ook in Zeeland tot fluoridering zal worden overgegaan, hiertegen een actie wordt gehouden die reeds meer dan 400 handtekeningen heeft opge leverd. Hij wekte de aanwezigen op om ook in Kapelle, Biezelinge en We meldinge tot een dergelijke actie over te gaan. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Veertien dagen geleden heeft de officier van justitie, mr. K. Thijssen, drie jaar met aftrek ge- eist met drie jaar proeftijd, voor waardelijke terbeschikkingstelling, benevens toezicht, tegen de jeugdige Bredanaar P. L. Hij werd veroor deeld tot negen maanden met aftrek, voorwaardelijke ter beschikkingstel ling, toezicht van de reclassering, terwijl zijn auto zal worden terugge geven. P. L. stond terecht omdat hij tot tweemaal toe een poging zou hebben gedaan zijn ex-verloofde te wurgen omdat zij weigerde met hem in het huwelijk te treden. Toen beide po gingen mislukten, zou hij getracht hebben, aldus de beschuldiging, haar te overrijden bij een bushalte in het Brabantpark. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Moet Nederland wel of niet in de NAVO blijven? Dat was één van de discussiepunten op een gewestelijk voorcongres, dat de fede ratie Zeeland van de Partij van de Arbeid ter voorbereiding van het partijcongres in maart, in de Prins van Oranje te Goes heeft gehouden. De discussie werd ingeleid door een tweetal sprekers. Mr. K. A. Këuning zette het meerderheids standpunt van de partij uiteen, dat neerkomt op handhaving van het lidmaatschap van de NAVO. Een minderheid in de partij vindt, dat Nederland eruit moet. Dit minder heidsstandpunt werd verdedigd door mr. J. P. Boersma. Voorzitter M. A. L. Hubregtse kon na de discussie en het debat over het NAVO-rapport en de bijbehoren de ontwerpresoluties maar tot één duidelijke slotsom komen: dat de meningen op de vergadering over het jiut van de NAVO en het lid blijven ervan zeer uiteenlopend wa ren. Besproken werd ook de aanbeve lingslijst voor een nieuw partijbé- stuur, dat op het aanstaande con gres gekozen zal worden. Wijzigin gen in de lijst werden niet aange bracht. Secretaris P. A. Roels hield een inleiding over 'het structuurrapport van de partij, waarna nogmaals een inleiding, maar over de resolutie be treffende de inkomenspolitiek werd gehouden. Hierover werd gesproken door de heer C. Hoek. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Ook de ge meentepolitie van Terneuzen is trots op de oudste inwoner van de stad: adjudant E. Russchen en bri gadier J. Smit kwamen namens hun korpsgenoten de jarige heer H. Kaijser 'n geschenk aanbieden. Het was een vierkante platte doos, waarvan de inhoud zich niet moei lijk liet raden. Op de bovenkant van de doos was een foto geplakt van de 98-jarige Piet en zijn 104- jarige broer Hendrik Kaijser, hei der hoofd getooid met een politie- pet. De foto was gemaakt toen de broers het nieuwe politiebureau hadden bezichtigd. Dat was in september van het vorige jaar- Hendrik was benieuwd wat er in de doos zou zitten doch Piet, het plagen gewend, zei tot hem: „Je mag hem pas openmaken, als je 105 wordt, er zit een geheim van de politie in." Adjudant Russchen, die zijn ge lukwens op rijm uitsprak, zei, dat Kaijser wel de oudste klant van de politie was, doch niet de beste. „Winst zit er bjj u niet aan." De gerenommeerde sigarenrokc-r Kaijser was erg blij, toen de poli tieman de doos voor hem open maakte en hij de rookvoorraad zag. „Nu kan ik nog een poosje voort", zei hij. Het werd een druk bezochte.en heel gezellige recep tie gistermorgen in de recreatie zaal van rusthuis Schelde-oord, waar de heer Hendrik Kaijser, die zondag j.l. 104 jaar werd, aan de arm van de directrice mevrouw De Feijter-Kempe met een „Lang zal ie leven" door medebewoners en zijn familie werd begroet. Directeur A. de Feijter noemde niet alleen de hoge leeftijd en het nog zeer representatieve uiterlijk van de jarige uniek, maar ook dat men dergelijke gebeurtenissen met zovelen mag vieren. Het huwelijk van de heer Kaijser bleef kinder loos, maar hij bezit nog twee broers, één van 98 jaar, die ook met zijn felicitatie in dichterlijke termen verviel, en de jongste van 89, verder neven en nichten. De heer A Karreman, spreken de namens bestuur en diakonie mikte met zijn felicitatie op het eerste kroonjaar (105) in de twee de eeuw, doch de jarige zelf maak te hierbij een weifelend handge baar en schudde bedenkelijk het hoofd. Het kan niet anders, men moet wel optimistisch worden bij een dergelijk jubileum, het vierde na een eeuwfeest. En zo wenste ook de voorzitter van de algemene bond van bejaarden, de heer N. F. Dieleman, dat de jubilaris nog ve le jaren lid van de afdeling Ter- neuzen zou mogen blijven. Na mens de pensiongasten sprak de heer L. de Kok: „U bent een sie raad van ons rusthuis, u klaagt nooit en bent een tevreden mens." Burgemeester J» C. Aschof was al vroeg komen feliciteren wegens drukke werkzaamheden, mar zijn echtgenote, mevrouw Aschof- Stierman zat aan de tafel met de feestelingen en wethouder M. de Vos kwam ook, evenals oud-bur gemeester P. Teilegen. BROWN BOVERI wasautomaten vaatwasmachines strijkmachines wasdroger centrifuges befaamde fabrikaten van een wereldconcern met de degelijke garantie van de importeur BROCHURES OP AANVRAAG GRATIS'IMPORTEUR: GEBR. TIMMERMANS N.V., KESSEL CBIJVENLO) Na enige tijd van bezinning zou ik graag mijn visie willen geven over de uitzendingen van het „achterlijk nieuws" van de VARA, betreffende z.g. oorlogsmisdaden. Drs. Heuting voelt zich na 20 jaar ge roepen in het openbaar zijn geweten te ontlasten. Als psycholoog weet hij, dat je ieder een van alles kan beschuldigen, als je maar geen namen noemt. Hij kreeg steun van de hoofdredacteur van het „nieuws" bij de Vara. Een man die veel van zijn eigen jeugdzonden is vergeten, zoals hij het noemt. Wat is nou ook een militaire veroordeling wegens desertie en knoeierijen met dokters attesten. Het zou wel waar kunnen zijn zegt Wigbold zelf, maar zoiets onthou je toch niet. Zelfs nu na 20 jaar heeft hij nog geen kennis die voor hem militaire gesprekken af- luisterd. Eenzijdig wordt er voorlichting ge geven, maar nergens wordt verteld wat zij onder oorlogsmisdaden ver- Maar nu zal Drs. Den Uyl wel even vragen stellen en zorgen dat alles in orde komt als het van zijn partij af hangt. Gelooft nu niet dat het gehele beleid ter tafel komt. Er zal niets verteld worden over de schuld van het nodeloos bloedvergieten door ver keerde beslissingen van de toenmalige regeringspartijen. Er zal niets gezegd worden, dat hier in Nederland be slist werd door ondeskundigen op het Indië-beleid. Nu nog denkt men hier Oosterse moeilijkheden op een Wes terse manier te kunnen oplossen. La ten wij ons dus niet te veel voorstel len van die vragen en antwoorden. Wat wij te horen zullen krijgen zal gelijk zijn aan het kinderprogramma van mijnheer De Uil met zijn fabel tjeskrant met dit verschil, dat in die uitzendingen nog een moraal zit. Be slis zelf of U recht heeft op de ont vangen onderscheidingen die U zijn uitgereikt, omdat ze verdiend zijn en niet met enige politieke bedoeling. Wij zijn verplicht aan onze gevallen wapenbroeders en ook aan de door hun achtergelaten betrekkingen te to nen, dat wij trots zijn op wat daar verricht is. Zoek uw onderscheiding weer op en draag ze met eer. De erevelden bewijzen dat zelfs de Indonesische bevolking die onze gra ven onderhoud een andere mening is toegedaan dan de schreeuwers hier in Holland. Het Indonesische volk lacht meewarig om de beschuldigingen aan ons gericht door mensen van ons ei gen volk. De eenvoudigste dessaman heeft dikwijls meer wijsheid en waar digheid dan hier de geleerde schreeu wers met hun z.g. beschaving. Mochten er heden zijn die ons voor moordenaar uitmaken, denk dan aan de patrouillè's die wij liepen. Bij Het naderen van een kampong hoor je eerst een hond aanslaan, spoedig ge volgd door andere kamponggladda- kers. Die arme beesten weten niet waarom de eerste aansloeg, maar dat geeft niets. Eens zijn wij reeds het slachtoffer ge weest van de kortzichtige politiek, maar is het nu niet onze eigen schuld als dat weer gebeuisi? Wij zijn na volwassen en hebben ons kiesrecht. Gebruik dat recht en blijft zorgen voor orde en vrede. Voor de annexatie van de randge meenten per 1 jan. '42 had Breda een oppervlakte van ruim 1000 ha met een woon- en leefklimaat voor ruim 50.000 mensen. Nu wil men een haast even groot gebied ten zuiden van de Galder- se Heide (9 km2) gaan bestemmen voor recreatie (daarnaast ligt ook nog het Mastbos) en men wil op dit gebied een voorbereidingsbesluit van kracht doen zijn, datieder initiatief in dit gebied van particulieren aan banden legt. Bo vendien ligt ditzelfde gebied in de ruilverkaveling van de cultuurtechni sche dienst, die dus weer een andere planning heeft wat betreft waterlopen, wegen, grensscheidingen, die zeer waar schijnlijk lijnrecht in strijd zijn met de nog te plannen recreatie Het hele plan wekt des te meer be vreemding daar het grootste deel onder de gemeente Rijsbermen valt, die door dik en dun, terecht en ten onrechte de agrarische banier door alle naoor logse jaren heeft gedragen, mede ten koste van de woningbouw, die óók nog moet worden aangepast aan de nieuwe rijksweg E10 en de grensoverschrij ding te Hazeldonk. Bovendien beslaat genoemd gebied met aangesloten het Mastbos wel een groot gebied van Noord-Brabant dat mijns inziens zo maar niet met een voorbereidingsbesluit aan banden mag worden gelegd, zonder overleg met de Cultuur Technische Dienst en de des kundigen van de Planologische Dienst te 's Bosch, waarbij toch ook wel eens rekening mag gehouden worden met de belangen van de eigenaars. RIJSBERGEN M.H. Eerherstel kardinaal Mindszenty: Zijn wij vergeten op wat voor manier Pal Maleter door zijn vijanden om het le ven is gebracht En weten wij hoe kardinaal Mindszenty is gedwongen een verklaring af te leggen en schuld te bekennen Weten wij ook wat deze man heeft doorstaan, hoe hij gemar teld is en dat hij dit alleen door de kracht van God en door zijn geloof In zijn onschuld heeft overleefd Een ge vangene die onschuldig heeft gezeten en vrij is gelaten eist ook eerherstel. Dus waarom K.M. niet CHAAM H. A. van Akkeren DE AUSTRALISCHE minister van buitenlandse zaken, Paul Hasluck, zal eind april Lord Casey opvolgen als gouverneur-generaal van Austra lië. BIJ EEN verkeersongeval in Miin- chen zijn twee inwoners van Zaan dam om het leven gekomen. Het zijn de 59-jarige G. J. Reijling en de 46- jarige J. van Beelen. Hun echtgeno ten zijn met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen.

de Stem | 1969 | | pagina 5