Coluna„het wordt zwaar STEMMING IN TRAININGSKAMP VAN AJACIEDEN OPPERBEST f®f@ Voortbestaan van Clarijs bedreigd TIJDEN LANGE AFSTANDEN GAAN OMLAAG Biljarttitel voor Luijk Vertrouwen Zebra telt nu 49 clubs OPSTELLING BENFICA NOG NIET ZEKER 99 rbest Johan Cruyff: carnavals-nar Frans van Hoof gewestelijk kampioen Tennistitel voor Okker pitp| l^ÉÉÊIl L^ÉI Leen Pfrommer: „Verkerk mikt op Deventer" Middelburg moest koersdatum afstaan Geluk I T1Jlte sneeuwmannen gedragen." lillil7Uj en van a' deze scherts zoals I tU n esverstoorbare Rinus Mi- Iste'v"uiterlijk volkomen beheer. I j jnins, volledig opgewassen I i» m j ennitputtelijke vraagbaak, vrj=, rlandse sportpers heet. Geen lumoeilijk, of hij bewaart er on i«. '-ik reagerend het antwoord T'°f woensdagavond. GEENWIELERCROSS IN PHILIPPINE DE STEM VAN DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 15 i Benfica kwam ploeg Eusebio gisteren in Nederland aan. Op de foto de ster van de in gesprek met Ajax-voorzitter Jaap van Praag. (Van onze sportredactie) WAGENINGEN Met zijn 33 jaren is Mario Coluna de oudste speler van Benfica. En de meest geroutineerde. Vijftien jaar gele den werd hij door scouts van Ben- fiaca ontdekt bij een kleine club in Lorenzo Marques in de over zeese provincie Mozambique. Sinds 1954 speelt Coluna onafge broken in Benfica's eerste elftal, waarvan de laatste jaren als aan voerder. Coluna kent Benfica van haver tot gort. En hij weet beter dan ieder ander tot welke pres taties de club uit Lissabon in staat is. In het bijzonder in de Europa Cup. Als Mario Coluna zegt dat Benfica het tegen Ajax onvoorstelbaar zwaar krijgt, dan behoeft men er niet aan te twijfelen dat dit zo is. „Ik geloof dat wij een betere ploeg hebben dan Ajax, maar de omstandigheden zijn tegen ons", zegt de 54-voudige inter national van Portugal, die als aan voerder tevens de vertrouwensman is van Otto Gloria. Als Coluna vanuit hotel „De Wageningse Berg" zijn blik laat gaan over de onder een fikse laag sneeuw bedekte tuin, zegt hij met enig afgrijzen: „Dat het in Ne derland een paar graden kouder is dan in Portugal deert ons niet, maar die sneeuw, die kan voor ons een ca tastrofe betekenen. Ik vind sneeuw iets verschrikkelijks". Maria Coluna durft dan ook geen voorspelling te geven voor de wedstrijd te Amster dam. „Als we een beetje geluk hebben en een gelijk spel kunnen behalen komen we een ronde verder. In Lissa bon zal Ajax ons niet kunnen weer staan", zegt hij gedecideerd. Is Benfica in Llissabon dan niet te verslaan? „Zo zou ik het niet wil len stellen", zegt Coluna, „in Lissabon zijn we wel eens verrast. Denk maar aan die wedstrijd tegen Manchester United van een paar jaar geleden. We verloren toen met 51, maar sindsdien is er wel iets veranderd. Het elftal is verjongd, de ploeg is sneller geworden. Een jongen als Toni is pas 19 jaar. Door hem is ons middenveld beter bezet. En Humberto Coelho is nog jonger. Hij is een beweeglijke ver dediger, een man die een speler als Germano weer enigszins kan verge ten". Mario Coluna denkt nog twee jaar aktief te blijven. Zowel voor Benfica als het Portugese elftal. Daarna keert hij waarschijnlijk terug naar Mozam bique. Al's welgesteld man, want al verdient hij als topspeler naar Ne derlandse begrippen niet veel f 12.000,- per jaar in Portugal is dat een salaris, dat alleen hoog ge plaatste ambtenaren verdienen. Voor Coluna is hotel „De Wageningse Berg" een bekende omgeving. Zeven jaar geleden, voor de Europa Cup-finale tegen Beal Madrid te Amsterdam, be reidde Benfica zich ook te Wagenin- gen voor. Van de ploeg van toen zijn nog vijf spelers over, te weten: links back Cruz. middenveldspelers José Augusto en Coluna, aanvallers Euse bio en Simoes Toen-Benfica gisteravond ln Wage- ningen arriveerde, werden de spelers door de steeds beminnelijk lachende coach Otto Gloria onmiddellijk naar bed gecommandeerd. „Ze hebben 14 uur gereisd, laat ze eerst maar een paar uur rusten alvorens met hen te praten", aldus Gloria, die voor de Nederlandse pers bijzonder bereidwil lig was. Lachend poseerde hii in de keuken van het hotel bij een pan. waarin Benfica-soep werd bereid. Gloria houdt nog steeds vast aan de opstel ling, die hij vrijdag na aankomst op Schiphol bekendmaakte. In die op stelling ontbreekt echter de naam van José Augusto en als we de andere leden van het gezelschap mogen ge loven, zal deze geroutineerde intei- national zeker wel van de partij zijn. Daarom moet Gloria's opstelling van vrildag met een korreltje zout wor den genomen en zal de onzekerheid over de werkelijke formatie wel tot kort voor de wedstrijd blijven be staan. Benficaspeler Torres, na zijn aan komst op Schiphol. Voor Hulshoff een zware taak deze boomlange speler uit te schakelen. (Van onze sportredactie) LEUSDEN Wie in de statige bossen rond het historierijke hotel Huize den Treek vandaag of morgen tegen Johan Cruijff opbotst, ui onwillekeurig aan een vroegtijdige carnavals-nar moeten denken. Neerlands vers-getrouwde voetbalidool nummer één slentert daar, omgeven door de eindeloze stilte van eeuwenoude en momenteel onder een zware vracht sneeuw gebukt gaande bossen, min of meer vermomd als een onvervalst Amsterdams schoffie de verveling van liet zo langzamerhand aan ieder Europa-cupduel gekoppcVde ^trai ningskamp weg. Uiteraard met zijn 15 in strak gesneden trainings pakken gestoken Ajax-makkers. De bekende uniformiteit dus. Maar, I Johan springt er, zoals we dat van tem gewend zijn, ook ditmaal weer |i;t. Toch is er een duidelijk verschil ai Johans gebruikelijke in het ooglopende escapades en de gang van n in Amersfoorts „randstadje" Leusden, Dat verschil is terug te brengen tot I de riante woning van het echtpaar ICruijff in Vinkenveen: naar mevrouw 1 Cruijff dus, I Daar moesten immers op de vroege maandagmorgen Johans koffers ge it worden. De nog maar nauwe- s van bruid tot huisvrouw gepro- I moveerde mevrouw Cruijff belastte I rich uiteraard met die taak. De tan denborstel, de kam, het stelletje hel- I der gewassen ondergoed, alles ver- I dween in Johans koffer. Behalve fa.... zijn trainingspak. En dus deed Cruijffie in Huize den ITreek een beroep op de vindingrijk- llifid van Rinus Michels. De duidelijk Ifar zijn op een voetbalvrije zondag 1 gevierde 41ste verjaardag gestemde I Ajax-trainer wist een oplossing. Hij Istelde onmiddellijk zijn trainingspak Iter beschikking. Het maatverschil ligt Ivoor de hand, maar wie stoort zich llsar in een pure mannenmaatschap- Ipij, als zo'n trainingskamp nu een- I taal is, aan? bal-technische zaken duidelijk. Ter rier Bennie Muller zal zich vast moe ten bijten in de verrassende tempo sprints van ene Eusebio Ferreira da Silva, terwijl rijzige Barry Hulshof zich voortdurend moet voorbereiden op stevige „klimpartijen" met de boomlange Torres. Een consequente mandekking dus? In geen geval! Johan Cruijff niet ln het minst. Iitker ook niet aan het feit, dat al Ijiin ploegmakkers hem voortdurend het met Amsterdamse gein over- |*n zonnetje zetten. I 1 begrijpt het, ondanks alle verve- I ™t is de stemming in het Ajax- Ihfflp opperbest. Men is enerzijds I verheugd, dat door het ontbreken IJ® een oefenveld de training voor |te' grote duel met Benfica beperkt I SI blijven tot wat ontspannende bos- 'indelingen. „Des te meer honger nar de bal hebben we woensdag- I schertst Bennie Muller, ter- J1!] hij in de statige ontvangsthal van |#uize den Treek languit in een fauteuil naar eeuwenoude I Portretten van de voormalige bezit- lr> van dit landgoed staart. Er sneeuw? I Jon Pronk legt het probleem als I 1'5' "it: „Kijk in Portugal hebben I toll Z°VeeI sneeuw in de winter als 'J zon in de zomer. Als Eusebio een eeuwpop ziet, schrikt hij zich dood. itni zuUen ons woensdagavond in Iksi't pisch Stsdio11 a's verschrik- werden er wel een paar voet- I ADVERTENTIE) 0U%ieel bericht Toto 24 ^betaling van prijzen 2° vSing van prijzen voor Toto nr. hanks 'n ,vlot temPO. Deson- 0PdetreH^er,ra9in9 in de uitbetaling hatum n' waardoor de uiterste loeten ,-rop winnaars in het bezit v<oensdaal]Va/\ hun. Postcheque, 12 februari, zal worden "an9'vanda1'erme!ie wordt de aan- ,Ch^en„aï2^uea,armijn opge- dri"9end verzocht vóór ,9lefoneren. met ta sohriiven of te Ajax moet immers dit eerste duel met zo duidelijk mogelijke cijfers gaan winnen en zal dus vanuit een uiter aard toch gesloten verdediging gaan aanvallen. Hetgeen zowel inhoud, dat men rond defensie-as Vasovic een ruimtedekking zal dienen toe te pas sen. De uiterlijk zo onbewogen Mi chels, die gisteravond als explicateur bij een filmvertoning van de Europa cup-finale van vorig jaar tussen Ben fica en Manchester United fungeerde, heeft vertrouwen in zijn ploeg. Vooral in de aanvalslinie, die zater dag tegen DOS zonder zich bijster in te spannen tot de produktie van maar liefst zeven goals kwam. Toch schuilt er achter dat optimisme ditmaal ook een duidelijk herkenbaar gevoel van onbehagen. Een onbehagen, dat door de spelers gedeeld wordt. In de vele gesprekken keren zij steeds weer terug naar het duel van afgelopen zaterdag met de Utrechters. En even vaak kan men dan horen, dat op het moment dat iedere Ajax- speler bij een 1-0 voorsprong de ge lijkmaker verwachtte de plotselinge opluchting van drie Amsterdamse treffers in evenveel minuten een waarheid werd. „Win je een wedstrijd met 7-0, ak koord, maar als het in de eerste helft even tegenloopt, speel je misschien gelijk. Mogelijk verlies je zelfs. Kan je na- gaan van hoeveel niet te definiëren factoren een uitslag afhangt", luidt het wat angstige commentaar van Ton Pronk. Met andere woorden: de Ajax-verdediging was ondanks die 7-0 tegen DOS alles behalve water dicht. Gelukkig zijn het op de eerste plaats de betrokkenen zelf, die dit onderschrijven en dus mag men wat dit spel-onderdeel aangaat woensdag avond een inzet van meer dan 100 procent in de Ajax-defensie ver wachten. Bovendien, de verschijning van we reldvermaarde sterren als Eusebio, Simoës en Torres is op zichzelf reeds een garantie voor een optimale con centratie en een dito inzet. Ajax is geladen (Van onze sportredactie) PHILIPPINE Op 23 februari zal er in Philippine geen wielercross worden gehouden, omdat op dezelfde dag de wereldkampioenschappen op dit nummer worden verreden. Daar door kunnen bekende vedetten zoals De Vlaminck niet naar Zeeuwsch- Vlaanderen komen. Het organiserende comité heeft nu besloten de wedstrijd op een nog na der te bepalen dag in november te houden. Als compensatie voor de af gelaste cross wil het comité in het komende seizoen een eendaagse weg wedstrijd in Zeeuwsch-Vlaanderen houden. In de sneeuw bereidt Ajax zich voor op de grote strijd tegen Benfica. Op de foto van links naar rechts in duel: Muiier, Groot en Muhren. (Van onze sportredactie) GOES Het is niet denkbeeldig dat het Zeeuwse extrasportieve merk Clarijs momenteel de laatste dagen van zijn bestaan doormaakt. De heer Clarijs, sponsor van de wielerploeg, overweegt namelijk serieus zijn team na een bestaan van een jaar op te doeken. Aanleiding tot deze onver wachte wending in het belang van de heer Clarijs vormt het plotselin ge vertrek van Wim de Wilde. De heer Clarijs is in het bijzonder verbolgen over de manier waarop Wim de Wilde zijn medewerking aan de ploeg opzegde, namelijk door een telefoontje aan de boekhouder van zijn firma. „Ik vind dit erg onbehoorlijk", al dus de heer Clarijs, die deze week van een wintersportvakantie terug keerde. „Na de medewerking die .ik de jongens gegeven heb verwacht ik toch wel een nette behandeling. Ik wil niet dat de renners mij als een soort knecht gaan gebruiken". (Van onze sportredactie) VLISSINGEN De strijd om de biljarttitel eerste klasse libre (dis trict Walcheren, Zuid-Beveland) is geëindigd in een overwinning door G. Luijk uit Goes. De nieuwe kam pioen behaalde de volle winst uit zijn zeven wedstrijden en bleef daar door twee punten voor op de Middel burger Simons. Zowel Luijk als Si mons kwamen in dit toernooi, dat in Viissingen werd gehouden, boven het maximale gemiddelde van de eerste klasse (7) en promoveerde daardoor naar de hoofdklasse. De eindstand is: 1. G. Luijk, ALM Goes 14 punten, gemiddelde 7.25; 2. I Simons, KOT Middelburg 12, 7.23 3 P. Doene OHGL Kwadendamme 10, 6.16; 4. J. de Witte. KOT Middel burg 8, 8.29; 5. J. Willemse, De Ruy- ter, Viissingen 4, 5.13; 6. A. Vogel, KOT, Middelburg, 4, 5.11; 7. J. Scho- nis, ALM Middelburg 4, 4.83; 8. W. Sandee, OBK 's-Heerenhoek 0, 4.76. Na het telefoontje aan de firma Clarijs beschouwde Wim de Wilde zich niet langer als renner van Cla rijs en verwijderde de reclame op zijn trainingspak. Ploegleider Piet Rentmeester kwam pas achter het besluit van De Wilde nadat deze de training had bezocht in een trai ningspak van de ploeg, waarop de reclame ontbrak. „Ik neem aan dat Wim de Wilde vertrokken is omdat hij het niet eens was met de beslis sing om hem alleen alg specifieke kopman aan te stellen", aldus Piet Rentmeester, die vurig hoopt dat al les nog in orde komt. De beslissing over het voortbestaan van de ploeg moet donderdagavond vallen tijdens een bijeenkomst van het Clarijs-team in hotel Terminus in Goes. „Er valt met mij nog te pra ten als de renners tenminste een re delijk standpunt innnemen", aldus de heer Clarijs. (Van onze sportredactie) DRIEWEGEN Frans van Hoof uit liet Brabantse Hapert heeft in Drie wegen de gewestelijke biljarttitel tweede klasse libre veroverd. D-e nieuwe kampioen was reeds voor aanvang van de laatste ronde zeker van de eerste plaats. In zijn laatste wedstrijd kwam Van Hoof uit tegen de Zeeuwse kanshebber Janse. In de slotfase van deze partij toon de Van Hoof zijn grotere zelfbeheer sing en boog een kleine achterstand tenslotte om in een voorsprong. Door deze eindoverwinning plaatste Van Hoof zich voor de landelijke finale die van 11 tot 13 april wordt gehou den. De eindstand: 1. Frans van Hoof, Hapert 14 punten, gemiddelde 4.10; 4 P. van Hoven, Vught, 10, 3.40; 3. P Janse, Colijnsplaat, 9, 4.39;; 4. J Papen, Zevenbergen, 8, 3.71; 5. Jac Doggen, Heerle 6. 3.84; 6. J. de Haan, Renesse, 5, 3.68; 7. J. Mollen, Val- kenswaard 3, 3.16; 8. M. van de Linde Kaatsheuvel 2, 3.02. PHILADELPHIA (ANP) Tom Okker en zijn Amerikaanse dubbel- partner Marty Riessen hebben de dubbelspeltitel van het open indoor tennistoernooi van Philadelphia op hun naam gebracht. In de eindstrijd zegevierden zij met 86, 64 over de Australische profs Tony Roche en John Newcombe. Zowel in de veertiende game van de eerste, als in de tiende game van de tweede set braken Okker en Ries sen door de service van Newcombe. Newcombe slaagde er tenslotte niet in een matchpunt teniet te doen. Zijn harde smash, waarmee hij trachtte de stand weer in evenwicht te brengen, belandde in het net. De overwinning leverde Okker en Riessen elk 5000 gulden op. (Van onze turnmedewerker) GOES Tijdens een drukbezochte jaarvergadering van de Zeeuws-Bra bantse Turnkring kon kringvoorzit ter H. Ossewaarde in zijn openings woord meedelen dat door de toetre ding van de gymnastiekvereniging Turnlust uit Ovezande het aantal aangesloten verenigingen tot 49 was gestegen. „Bovendien is er nog met enkele andere verenigingen contact." De deelname van de verenigingen aan de door de Zebra ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het KNGV georganiseerde evenement, is zeer groot geweest. De jeugddag te Ber gen op Zoom met 2243 deelnemers was het hoogtepunt. Tijdens de behandeling van hel werkprogramma 1969-'70 maakten een drietal verenigingen bezwaar te gen de voorgestelde opheffing van de kringtrainingsgroepen dames, heren en jongens. De andere verenigingen konden zich met deze opheffing, me de veroorzaakt door een gewijzigde subsidieregeling van het Verbond, verenigen. Het doorgaan van de meis jestraining kon ieders goedkeuring wegdragen. In het werkprogramma zijn de vol gende keurturnwedstrijden opgeno men; Heren en jongens: Zebra-Turn kring Den Haag te Zierikzee en Brab. Gelderse Turnkring-Zebra. Dames en meisjes: Turnkring Den Haag- Zebra en Zebra-Brab. Gelderse Turnkring té Bergen op Zoom. De voornaamste kringwedstrijden zijn: 31 mei verenigihgswedstrijden te Breda; 14 juni jeugddag te Oost- kapelle; 1 november wedstrijden 10- en U-jarigen te Zierikzee; 15 novem. ber kringturnkampioenschappen 3e, 2e en le graad te Middelburg; 22 no vember dameshuisvrouwenwedstrij. den te Bergen op Zoom; 13 december kringkeurturnkampioenschappen te Yerseke. Leverde de bestuursverkiezing (waarbij de heren Ossewaarde als voorzitter en J. Henderikx als secre taris werden herkozen) geen moei lijkheden op, de verkiezing van een nieuwe voorzitter voor de technische commissie bleek geen haalbare zaak. Uiteindelijk werd besloten een ge woon lid voor de TC te kiezen, waar voor J, Smulders uit Oud-Vossemeer werd gekozen. Het aftredende TC-lid Van Weele werd herkozen. Volgend jaar bestaat de Zebra 75 jaar. De heer H. Mijnsbergen van Volharding (Goes) stelde daarom voor de Zebra namens de verenigin gen een geluidsinstallatie aan te bie den. Dit naar aanleiding van een me dedeling van het Zebra-bestuur dat de aanschaf van een dergelijke instal latie (welke in een zeer grote be hoefte zal voorzien) wordt overwo gen. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de heer A. Beyer, die in verschillende functies jarenlang zeer actief voor de gym nastiek is geweest. Als bewijs van grote waardering mocht hij uit han den van de kringvoorzitter het ere diploma van de Zebra in ontvangst nemen. (Van onze sportredactie) DEVENTER Vraag aan coach Leen Pfrommer (33) enkele dagen voor de Nederlandse kampioenschap pen in Heerenveen, ruim twee weken dus voor de Europese kampioenschap pen in Inzeil en iets meer dan vijf weken voor de wereldtitelstrijd op 15 en 16 februari op de kunstijsbaan in Deventer: „Hebt u enig idee van de tijden die de schaatsenrijders in de toekomst zullen maken?" Leen Pfrommer dacht niet lang na: „Op de korte afstanden zal het niet zo gemakkelijk zijn de tijden nog wat scherper te stellen. Op de langere duur zal het een kwestie worden van tienden van seconden. Ergens moet de grens liggen. Dat staat vast. Misschien moeten we de grens op de 500 m (thans 39,2 sec.) bij de 38 sec. zoeken, maar daar gaat nog wel enige tijd over heen. Op de 1500 meter (nu 2.02,5) (Van onze sportredactie) MIDDELBURG In tegenstelling tot voorafgaande jaren zal niet het wielercomité van Middelburg, maar het comité van Heinkenszand op 19 april een koers voor amateurs kun nen organiseren. Die beslissing deel de de sportcommissie van de KNWU mee in een brief aan het Middelburgs comité, dat hiermee van de traditio nele wedstrijddatum werd verdron gen. De sportcommissie zegt in het schrij ven tot deze beslissing te zijn geko men door het feit dat Heinkenszand vorig jaar deze datum moest laten schieten voor de Middelburgers. De heer Mulder, voorzitter van het wie lercomité Middelburg is het daar niet mee eens: „Dit is onzin, want wij heb ben de oudste rechten. Het is altijd zo geweest dat het comité dat het vo- "2 jaar op een vaste datum een wed strijd organiseerde ook in het nieuwe seizoen deze dag mocht claimen. Hein kenszand hoefde vorig jaar niet voor ons te wijken omdat wij ook toen al op onze oude datum reden". TJrli?c'eds heeft hot wielercomité Middelburg een brief gezonden aan de sportcommissie waarin het om de luiste motivering van deze afwijzing vraagt. Na Kwadendamme en Eede heeft nu dus ook Middelburg ziin „v.hrief". De Zeeuwse wielerwe- reld ludt noga] duideliik onder de na- weeen van de laatste kalenderverga- ciering. De comités schiinen overigens weinig vertrouwen te hebben in de toezegging van consul TJsebaert dat h°rnende speciale vergadering (op 22 februari in Goes) alle proble men besproken kunnen worden Het begint er naar uit te zien dat de be trokkenen de zaken vóór de,komende uieenkomst al zover hebben doorge dreven dat er op de vergadering zelf maar weinig overleg meer mogelijk zal zijn. houd ik het. op rond twee minuten of mogelijk iets eronder. Op de lange afstanden kan er nog heel wat af. Laat ik zeggen de 5000 meter (thans 7.16.7) in rond zeven minuten, de 10.000 meter (op het ogenblik dat de heer Pfrommer zijn gokje waagde; 15.16,1 in rond vijftiea minuten, mogelijk nog wat daar beneden". Drie dagen na de „grensbepaling" door Leen Pfrommer, in Heerenveen „stoof" Cees Verkerk in weer en wind op de 5000 meter over de baan: tijd om en nabij 7.29. Zeven-negen- 1 entwintig op een Nederlandse baan onder belabberde omstandigheden. Wat zou Verkerk op dat ogenblik (geruime tijd voor de gro'e wedstrij den) gereden hebben onder ideale omstandigheden op een superbaan? Misschien in de buurt van het wereld record. Zou de grens dichterbij zijn dan wie ook zou kunnen vermoeden? INZELL Cees Verkerk boort zich op de 10.000 meter zo- maar in de toekomst. Met ecu snelheid die straks, veel later, in de toekomst misschien verwezenlijkt zou kunnen worden, glijdt hij over d'e baan. Leen Pfrommers vijftien-minuten- grens nu al tot op 3.6 sec. be naderd. Tot verbazing van iedereen. Ook van Leen Pfrommer. Wie twij felt er echter nog aan diens voor spelling? „Nee, dat er een duidelijk verband bestaat bij de rijders tussen EK '66 in Deventer, waar de Nederlanders zijn begonnen aan hun opmars. Ik merk daar niet zoveel van. Wel ech ter bij Cees Verkerk. Die is er op uit juist, in Deventer tot een toppres tatie te komen", aldus de heer Pfrom mer, die van mening is dat het Ne derlandse klimaat niet van invloed zal zijn op de resultaten. Rijders uit bijvoorbeeld Italië zou den er enige hinder van kunnen on dervinden, maar die komen in het stuk toch niet voor. Voor de overigen maakt het geen verschil. Kansheb bers? De Nederlanders en de Noren. De Russen zijn nog te ver achter en van Göran Ciaesson moet worden afgewacht óf hij zich, zo vroeg in vorm zijnde, zal handhaven. Maar vergeet niet, 't is nu nog ver van te voren. Misschien zal ik mijn mening om trent hem te zijner tijd moeten wij zigen. Voorlopig zie ik het echter niet", vertelde de coach, hoewel hij liet doorschemeren met Ciaesson re kening te blijven houden. Tijdens EK-Inzell was Ciaesson er. maar, ook dat was nog altijd drie weken voor de WK van volgende week, zodat de door Leen Pfrommer toch wel verwachte terugval van liet Zweedse idool nog kan komen. „Leven Nederlandse topsporters in het algemeen niet teveel naar be paalde evenementen toe, terwijl bui tenlanders voordien vaak al records verbeteren?" „Daar zit wel iets in. Wij Neder landers zijn nogal voorzichtig. Moe ten dat ook zijn. Het land is klein en doorgaans zitten wjj met een te smal- e top. Als daar iemand wegvalt, heb ben wij als regel niemand anders achter de hand. Vermoedelijk zit het in daar in. Inderdaad zie je het ver schijnsel bij tal van sporten. Wie weet komt er een duidelijke veran dering als we in de (schaats)-sport over een bredere toplaag beschik-

de Stem | 1969 | | pagina 13