Europoort naar het zuiden Bloemetje voor hem voor haar MASSAGRAF OP BIAFRAANSE MARKT W.-Duitsland wil geen kern wapens maken VALMSPÏI10 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Verouderde nota in kamer Tankauto kantelt benzine stroomt weg randaag in Ajax-Benfica op televisie ITIHERK stuurgroep ïerzamelt TOKKEN OVER PONESIë Motorrijtuigen belasting 10 a 15 pet. omhoog? Iedereen in Giessen mag meepraten STOLTENBERG VERZEKERT: cao N heeft Doe het vandaag nog! bitterkoekjes 2775. 608 - 4450. en. 236. Tel. 01685 -418. lel. 01140 2878 editie voor j zeeland I telefoon I Hoofdkantoor 04 Tel. 47650. i omgeving. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Regering en Tweede Kamer gaan midden volgende week op basis van een volko men verouderde regeringsnota praten over de gewenste zeehavenontwikkeling in Nederland. luit d» s'uurgroep maken ook deel ltoiiiRt.STcretarissen-generaa] van de |lwJleSi van Buitenlandse Zaken, ICëa1se Zaken- Justitie, De- ■Kn To .?nderwijs en Wetenschap- Kel mot z®er "id zal de stuurgroep Kbinot doen toekomen aan het I*nrdoo Waarna een beslissing zal ■®iac,vAonomen over de bestem- Palnn-,. stukken. Men verwacht Is R ™or het reces van de Twee- I °verzich?r, regering zich met een i%ino, I de volksvertegenwoor- PtotwrwA wenden. Pas dan zal be- I onder Jil"' de documenten, waar- lten oao veelbesproken dagboe- Ellen V pr?k 'r- Schermerhorn, Broodrooster doodt dienstmeisje EXPERIMENT IN DEMOCRATIE Zorgen BIAFRA- CONFLICT ICA1301 fIL ige, mooie gezinsauto. Grote be for money" v.a. fl. 7995,- icAisom snelle, comfortabele auto- verfijnde allure. v.a. fl. 8695,- ÏCA 1501 ÜIPtKBIM werkelijke Grand Toerisme zeer aanzienlijke prestaties. fl. 9295,- CA15O1T0MM esentatief summum van ruim- nelheid en comfort. fl. 9795,- tipeSIMCA1200^ jne's meesterlijke creatie. Top: schte kilometers. fl.l 1.400,- N INCLUSIEF B.T.W. 's-Gravenmoer. |09e jaargang no. 26040 Dr. W. A. J. M. Harkx |Cfe 22341 Postgiro 1114111 Breda, Reigerstr. 16 Hoofdredacteur L. Leijendekker zaterdag 8 februari 1969 I WEERBERICHT Kouder Nu en dan sneeuw- of hagelbuien, afgewisseld door opklaringen. Ma tige wind uit west of noord. Kou der. kantoren ROOSENDAAL, MOLt.NSIRAAI 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAA1 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAA1 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAf 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van onze correspondent) BOTTERDAM Volgens het .,Plan 2000" van het gemeentelijk haven luiriif, de dienst stadsontwikkeling en gemeentewerken van Rotterdan. 1 het'absoluut noodzakelijk zijn Voorne-Puttcn, de Hoeksche Waard en he. «land xiengepieten voor haven- en industrieterrein te benutten. jen woordvoerder van de gemeente wilde gisteravond niet in bijzonder heden treden, omdat het Plan 2000 nog niet in het college van b. en w jan de orde is geweest. Hij bevestigde dat de studie in opdracht var burgemeester Thomassen gemaakt deze week gereed is gekomen. jet „Plnn 2000" is opgesteld door een commissie onder leiding van drie topambtenaren, ir. F. Posthuma (havenbedrijf), ir. B. Fokkinga (stadsuit breiding) en ir. J. C. A. Tillema (gemeentewerken). De opdracht luidd< un leven, wonen en werken in het noordelijke deel van de „Gouden Delta' to bestuderen, mede in verband met het tekort aan industrieterreinen in de Rotterdamse agglomeratie. Rog dit jaar zouden de Rotterdamse experts willen beginnen met de indij hiig van een tweede stuk Maasvlakte voor de kust van Voorne-Putten er Ie industrialisatie van de Hoeksche Waard en een deel van Putten. Hel tiland Goeree-Overflakkee zou volgens deze Rotterdamse plannen bestemd joelen worden tot woongebied voor de werkers In deze nieuwe haven en industriegebieden. Zij vinden het niet verstandig om de woongelegenheid op Voorne-Putten nog verder uit te breiden. Het landschappelijk unieke duingebied van Voorne willen de samenstellers van het „Plan 2000" ongerepl I laten. Het valt te verwachten, dat er op Voorne-Putten, in de Hoeksche Waard en bij anderen, onder meer in Zeeland, een storm van protest zal opgaan do b. en w. van Rotterdam zich in grote lijnen met dit plan akkoord gaan verklaren, zo is de algemene opinie. Men zou deze Rotterdamse visie in strijd achten met de uitgangspunten van het overlegorgaan voor de Gouden Delta waarin de provincies, Brabant, Zeeland, Zuid-Holland, Rotterdam en Rijn- mond de toekomst van Zuidwest-Nederland bespreken. f'i» THOMASSEN ONZEKERHEID OVER ZEE- IAVENBELEID Uiterlijk tot maandag de tien- it kunnen suggesties gedaan porden voor het geven van een bloemetje op Valentijndag (14 iibruari). Vorige week zaterdag «erd de actie aangekondigd en IMsdien zijn er veel reacties Uatengekomen. Het gaat erom bescheiden weldoeners in de I maatschappij door een bloemen- I Wthenk gehonoreerd worden. Ujpesties onder vermelding van: "toemetje voor hem/voor haar. ltd» i uii*™ Een stuurgroep r leiding van de secretaris-ge- van de minister-president, mrr1 en besf •,e Documenten, len op het conflict met Indone- De kardinale vraag zal zijn of Rotterdam de pas nu moet inhouden of niet. Met het antwoord op deze vraag staat of valt een snelle zee havenontwikkeling in overig Nederland, met name het Westerschel- debekken. I 'Un onze parlementaire redactie) DEJ1. HAAG I Kraai en bestudeert momenteel I bebbp-0-Um-enten' die betrekking I ue" worden gepubliceerd. (ANP) De paritaire lk«wPn,'!,-'?lssit bii de N.S. vindt |s«neeki,.(j .|k dut de visie op het per- I tot uitdn.i voor de komende jaren I DiZ?1kklnLS wordt gebracht. I over o„„ en houden zullen zich hier- - nader beraden. Het is de Ögjj. 1. "OUI tar tofL ze *n de ^°°P van <*it en gemeenschappelijke ver- k irino f Bcxutienscnai die dan zal worden m een sociaal statuut. Het verouderde dokument dat de regering misschien woensdagavond al, maar in ieder geval donderdag aan de orde zal stellen is de in juli 1966 uitgebrachte zeehavennota. De feite lijke gegevens uit deze nota zijn, daar is iedereen het intussen wel over eens, volkomen achterhaald. Nieuwe stu dies zijn er voor in de plaats gekomen. De voornaamste zijn het Groene Boek je van het Overlegorgaan Zeehaven ontwikkeling Zuidwest-Nederland en het Blauwe Boekje dat op initiatief van Rotterdam door Amerikaanse des kundigen is opgesteld. De uitkomsten van beide laatste studies verschillen echter zo sterk van elkaar dat ze het debat van volgende week eerder zul len frustreren dan vergemakkelijken, zo vreest men in politieke kringen. Het houvast van de regering is het in de zeehavennota aangegeven en intussen nog niet officieel veranderde beleid. Kort gezegd komt het er op neer dat de zeehavenontwikkeling in Rotterdam zich natuurlijk nog zal moeten uitbreiden maar dat er gren zen aan die uitbreiding zijn. De spec taculaire uitbreiding van de zeehaven ontwikkeling zou volgens het gelden- ,de regeringsbeleid in overig Neder- 'and moeten plaatsvinden. Het is overigens een weinig solide houvast. De praktijk van de laatste iaren heeft uitgewezen dat van een opvallende zeehaven-explosie 'buiten Rotterdam geen sprake is geweest. Dit is niet duidelijk ten gunste van Rotterdam gegaan. Het hele industrie- vestigingsbeleid van de regering is volgens waarnemers geruime tijd be- (Vervolg op pagina 3) (Door AP-verslaggever David Mazzarella) Een markt vol met mensen in het Biafraanse dorp Oemoeehiagoe - is donderdag gebombardeerd en ge mitrailleerd. Naar schatting zijn ruim 400 mensen om het leven ge komen. Tenminste 500 mensen wei den gewond. Vijf uur na de aanval rond het middaguur waren sterke jongeman nen nog steeds bezig de doden wee te dragen over stoffige paden dooi het oerwoud naar hun woningen. De jongemannen werden gevolgd door jammerende bloedverwanten Het Biafraanse departement van voorlichting deelde mee dat het op één na het ergste bombardemen' van de oorlog was. Het vorig jaar zijn bij een bombardement op een markt te Otoeotsja volgens een Bia- /raanse schatting 500 mensen om gekomen. Dorpsbewoners vertelden dat een bom van een Nigeriaanse straal- bommenwerper midden in de markt viel. Een tweede ontplofte voor een lang, laag gebouw waarin een kraaminrichting is gevestigd. Bin nen werden 15 vrouwen en kinde ren gedood. De bommen lieten kra ters achter met een doorsnede var 1.5 meter en een diepte van 2 me ter. De weggedragen lijken waren be- iekt met cassave bladen. Onderweg •ver een smalle modderige weg van ki'ometer die van het dorp naa- le grote weg Oemceahia-Owerv' oert, telde ik vijf lijkstoeten. Het gebombardeerde dorp ligt on Teveer 25 km ten noordoosten van Owerri, de hoofdplaats van de Ibo's die eind vorig jaar door de Nige riaanse troepen werd veroverd. Het front is nergens dichter dan 11 km bij het dorp. Er waren naar schatting 2.006 mensen op de markt, toen het vlieg tuig verscheen. Volgens plaatselijke voormannen was het juist erg drul omdat het ook streekmarkt was. Niet geïdentificeerde lijken te midden van de resten van markt kramen, groenten, resten van kle zen en scherven van waterkruiken Het lijk van een tiener lag onder een boom aan het eind van de 65 m lange markt. Vijf meter verder laf het lijk van een bejaarde vrouw van wie het linkerbeen was afge •ukt en die een grote wond in haai vorst had. Verderop waren vijf mannen be -ig een massagraf te graven. Er la gen drie lijken om begraven te worden. Op strooien matten in de omgeving lagen voeten, armen, han den en ingewanden. Diagonaal over de modderige weg voor de markt hadden kanonskogels een spoor in de vorm van een smalle loopgraaf jetrokken. Twee notabelen kwamen om het leven. In een lemen hut lag het stoffelijk overschot van Valentine Mjokoe (28), die aan het hoofd stond van de kraaminrichting. Buiten stond een groep bloedverwanten die onder leiding van twee zusters 'ammerde: „Hij was goed, het was -en goede man" Honderd meter verder werd ge- -ouwd om mejuffrouw Rosanna \madi een 19-jaar oiide verpleeg ster die aan het hoofd stond van een naburige kliniek voor kinderen die aan ondervoeding lijden. Het houten beeld van een geit - Joejoe - bleef onbeschadigd. Inwo ners vertelden, dat „Joejoe" hen eens beloofd had, dat hun woningen nooit zouden worden gebombar deerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verhoging van de motorrijtuigenbelasting en van de accijns op benzine, alcohol en bier, die op I juli aanstaande volgens de aankondigingen van de regering van kracht zal worden, zal circa 10 a 15 pet. bedragen. De verwachting is voorts, dat de eveneens aangekondigde verhoging van de BTW per 1 januari 1970 be perkt zal blijven tot één procent. Politieke partijen wilden gisteren over de komende verhogingen nog niets zeggen. Woordvoerders van de partijen verklaarden het wetsontwerp van Witteveen over deze zaak te willen afwachten. (Van een onzer verslaggevers) LOENERSLOOT Op de afrit van rijksweg 2 bij Loenersloot is gis termorgen een tankwagen met 25.000 liter superbenzine gekanteld (foto). Het ongeluk gebeurde in de onmid dellijke nabijheid van een benzine station. Door het lekslaan van de tank stroomde 15.000 liter benzine weg. De brandweer dekte de brand bare massa met behulp van een schuimkanon af. Het ongeluk gebeurde toen de tankwagen op het door opvriezing glad geworden wegdek slipte. De trekker en oplegger kantelden lang zaam. Onmiddellijk begon er ben zine weg te lopen aan de achter zijde van de tankwagen. De chauf feur van de tankwagen bleef echter in zijn cabine hangen en sloot met grote tegenwoordigheid van geest het elektrische circuit af, terwijl hij ook de bijzonder veiligheidsvoor schriften aan de wagen uitvoerde. Twee werknemers van het ben zinestation zagen het ongeluk ge beuren. Toen zij de benzine over het terrein van het benzinestation za gen vloeien grepen zij direct naar de schuimblusapparaten en spoten deze leeg op de plek waar de ben zine het sterkst wegliep. Daarop trokken zij de chauffeur uit de ca bine. t DENEKAMP (ANP) De 26-ja- rige mej. M. L. J. Kamphuis uit Geesteren, gemeente Tubbergen, is gistermiddag door elektrische stroom gedood. Zij was bij haar werkgever in De nekamp bezig ramen te lappen en sto-nd daarbij op een stalen aanrecht. Vermoedelijk is de jonge vrouw uit gegleden en met de hand in een elek trische broodrooster gevallen. (Van een onzer verslaggevers) GIESSEN De raad van Brabant: kleinste gemeente, het duizend in woners tellende Giessen in het Lant van Heusden en Altena, gaat de mo derne kreet dat de bevolking in spraak moet hebben, in praktijl brengen. In de raadsvergadering di' op 24 februari gehouden zal wordet mag iedereen meepraten over d< beleidsnota van b. en w. en de ge meentelijke begroting. Eerst zullen de raadsleden hun al gemene beschouwingen houden en daarna is het woord aan het pu bliek. De vergadering wordt niet ge houden in de raadszaal, waar op de publieke tribune maar plaats is voor een man of vijftien, maar in het dorpshuis. B. en w. zullen raad en publiek vervolgens van repliek die nen. Tenslotte zal de gemeenteraad de begroting vaststellen. Het initiatief tot dit experimeni in fundamentele democratie is ge nomen door de jonge burgemeestei mr. J. N. Scholten (AR-radicaal) en de beide wethouders A. P. Elshom (AR) en P. Naaijen (Gemeentebe langen). Mr. Scholten dringt ook ii de Brabantse statenzaal geregeld aan op grotere openheid en demo cratisering van het (provinciaal! bestuur. Tevoren zal het gemeentebestuur een uittreksel uit de beleidsnota huis aan huis laten bezorgen. Mr. Scholten, die ook burgemeester is van het vlakbij Giessen gelegen Andel en Rijswijk, heeft onlangs in Andel iets dergelijks geprobeerd, zij het minder radicaal. Deelname van het publiek aan het debat was daar niet mogelijk. Dat experiment is een beetje tegengevallen. Giessen is met 600 industriële ar beidsplaatsen een werkgelegen- heidscentrum in de streek. Een van de heetste hangijzers is een ge- nfeentelijke herindeling. Met Andel en Rijswijk wordt zeer nauw sa mengewerkt. Zo hebben de drie ge meenten sinds kort één financiële afdeling en één gemeenschappelijke dienst Gemeentewerken. (Van onze redactie buitenland) BONN „De Bondsrepubliek is niet in staat kernwapens te maken omdat de daarvoor noodzakelijke technologische voorwaarden ont breken. Het ligt ook niet in het voornemen van Bonn deze voor waarden te scheppen." Dit verzekerde gisteren de Westduitse minis ter voor wetenschappelijk onderzoek, Gerhard Stoltenherg. In de Westduitse Bondsdag heeft bondskanselier Kiesinger, eveneens gisteren verklaard, dat ondertekening van het verdrag tegen verdere ver spreiding van kernwapens „buitenge woon moeilijk, zo niet onmogelijk" gemaakt wordt door „aanmatiging van het recht tot interventie van de Sovjet-Unie". Deze twee uitlatingen werden los van elkaar gedaan. De verklaring van minister Steltenberg was een reactie op de beschuldigingen van het Russi sche blad „Pravda". dat West-Duits- land zelf kernwapens wil maken. De Bondsrepubliek zou dit willen doen onder de dekmantel van samenwer king met Engeland en Nederland op het gebied van produktie van verrijkt uranium (de ultra-centrifuge-metho de van prof. dr. Kistenmaker)., Kiesinger deelde mee dat de coali tie niet voor ondertekening van het niet-verspreidingsverdrag is, in ant woord op vragen van de oppositie, de Vrije Democraten. Hij voegde er aan toe d:at hij zich persoonlijk ook zorgen maakte over het „controle recht", dat in het verdrag is inge bouwd. Dit recht kan volgens hem door een kwaadwillende macht mis bruikt worden en wel zo dat schade wordt toegebracht aan de Duitse we tenschappelijke en economische ont wikkeling. De regering zal het verdrag alleen ondertekenen, indien „het gerecht vaardigde levensbelang van het Duit se volk gewaarborgd blijft". „Zolang de Sovjetrussische interpretatie van interventie-maatregelen en de kwes tie van .misbruik van vertrouwen niet opgehelderd zijn, ben ik niet be reid tot ondertekening", aldus de bondskanselier. (ADVERTENTIES) POSTGIRO 400- UTRECHT vandaag 250 gram van 92 vöor 82 niet te geloven voor die prijs! In Goes werd gisteren een rechtszitting op straat gehou den. Pagina 3. Landbouwer in Zeeland laat de ganzen maar snateren. Pagina 4. Men is in de loop van de twin tig jaar na het proces-Mindszen- ty anders over deze zaak gaan denken. Pagina 7. De „broeders en zusters" van premier Pengel zijn niet meer allemaal even lief. Pagina 9. „Halr" is niet zo maar een mu sical. „Hair" geeft een verbijste rend tijdsbeeld van de jeugd. 20-Wij. Pagina 13. Ook kortsluiting op academie St.-Joost? Mensen en Muzen. Pagina 15. De Amerikaanse luchtcavalerie heeft nog steeds de handen meer dan vol aan de Vietna mese guerrillastrijders. Peilin gen. Pagina 16. Veel studenten voelen zich dik wijls erg eenzaam. Pagina 17. De zeventigjarige heer v. d. Veke uit Zaamslag, beter be kend als Reintje, fietst iedere week nog vijfhonderd kilome ter. Pagina 21. Wout Egas, al vijftien jaar star ter bij schaatswedstrijden. Sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De kans, dat de eerste ontmoeting tussen Ajax en Benfica in het kader van de kwart finales van de Europacup voor lands kampioenen op 12 februari te Amster dam door de NTS wordt uitgezonden, is bijzonder groot. Volgens een woordvoerder van Ajax loopt de voorverkoop uitste kend. Er is nog slechts een zeer be perkt aantal staanplaatsen verkrijg baar. Over de return-wedstrijd op 19 februari in Lissabon heeft de NTS nog geen beslissing genomen. De KRO-televisie wil de eerste ont moeting tussen Manchester United en Rapid Wien, die op 26 februari in Manchester wordt gespeeld, uitzenden EEN TURIJNSE commissaris van politie, de 43-jarige Cesare Angiotti, is gisteren tijdens studentenonlusten - de studenten trachtten een school te bezetten - op straat overleden, ver moedelijk tengevolge van een hart aanval. (ADVERTENTIE) Zacht als het maanlicht over Jerez Vit hel land loaar sherry vandaan moet lcomen IMPORT. J A- VERBUNT N V. - TILBURG DE ÉCHTE SPAANSE SHERRY

de Stem | 1969 | | pagina 1