VS-activiteiten in Laos uitgebreid De recherche blijft zitten mei een knagend vermoeden "Altijd weer de zuiverste, de zachtste, VERSTERKING LUCHTMACHT Communisten op Java doodgeschoten Cadeau Dierenvriend „Waas" Laten gaan Willoos Arrestatie DE STEM VAN DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 9 (ADVERTENTIE) U weet wel waaronr (Van onze correspondent) SAIGON Amerika heeft de acti viteit van de luchtmacht in de oor log boven Laos opgevoerd door om gebouwde vliegtuigen in te zetten, die uitgerust zijn om Noordvietname- se konvooien op te sporen en te ver nietigen. De bombardementen in Laos kwa men vorige week in het middelpunt van de belangstelling na een Russi sche verklaring, dat deze bombar dementen belmmerd zouden kunnen werken op de Vredesbesprekingen over Vietnam. Rusland waarschuwde er tevens voor dat deze bombarde menten de oorlog zouden kunnen uit breiden. Ondertussen gaat de geheime oor log boven Laos voort. Volgens bron nen uit de V.S. zijn onlangs aan de luchtmacht die boven Laos ingezet is, viermotorige vliegtuigen van het type CL30 toegevoegd, uitgerust met vier zogeheten „miniguns" en 20 mm kanonnen, en de tweemotorige C 119 „Flying Boxcars", voorzien van twee extra turbojets en vier mini guns. Deze vliegtuigen hebben elektro nisch apparatuur aan boord waar mee Noordvietnamese konvooien ontdekt kunnen worden, zelfs wan neer de trucks door de jungle ge dekt worden. De „convcaivernietigers" verhogen de capaciteit van de Amerikaanse luchtmacht boven Laos die op het ogenblik geschat wordt op 300 a 400 vliegtuigen per dag. Dit is meer dan het dubbele van wat ingezet was boven Noord-Vietnam voor de boni- stop op 1 november. De vliegtuigen stijgen op van Thai land en vanaf Amerikaanse vlieg dekschepen die ter hoogte van de kust van Zuid-Vietnam liggen. Ame rika maakt zijn luchtaanvallen op Laos niet bekend om te voorkomen dat hierdoor de officiële neutrale re gering van Laos in verlegenheid zou worden gebracht. Noord-Vietnam, aan de andere kant. weigert toe te geven dat het mili tairen in Laos- heeft er zijn er ongeveer 40.000 want dit zou be tekenen dat het erkent het Geneefs akkoord te schenden. (Copyright Guardian - De Stem) DJAKARTA (ANP) Na een vuurgevecht met militairen zijn in een sawah in Midden-Java twee ge wapende communisten doodgescho ten. De twee mannen waren gevlucht toen politiemannen uit Klaten hen ontdekt hadden. Bij het gevecht met de militairen werd een kind van ze ven iaar dodelijk getroffen door een verdwaalde kogel. Antara meldt dat de twee communisten belangrijke do cumenten bij zich hadden. DE SPAARBANK VAN 1850 te Nij megen en de Gelderse Spaarbank „Nijmegen" zijn overgegaan tot een algemene samenwerking. Besloten is beide spaarbanken samen te voegen in de in oprichting zijnde stichting: „Stichting Bondsspaarbank Nijr- gen". (Van onze correspondent) UTRECHT, Een gouden mondje had Hans van Z. Studenten in hun Utrechtse en U)jgterdamse stamkroegen luisterden geboeid naar de debatten en loslopende vrouwen links en rechts aanhoorden gecharmeerd de vleierijen, die hem over de lippen vloeiden. j[aar toen de knappe, donkere, gebrilde jongeman zijn mond op het Utrechtse hoofdbu reau van politie open deed, kwam er een zwart braaksel van bekentenissen uit, dat zelfs je meest gepekelde rechercheurs misselijk maakte. Hij was daar op 13 december 1967 lereelitgekomen, verdacht van een mislukte moordaanslag op de bemiddelde weduwe Ïoortmeijer-Nikkel. Zij had het geweld, waarmee de gevulde loodpijp op haar schedel had gebonkt, overleefd en een signalement kunnen verschaffen. Toevallig kwam Hans van Z. in de politiearchieven voor, omdat hij eens wegens het in je handel brengen van pornografische foto's met de justitie in aanraking was geweest. Het was een koud kunstje, hem te pakken. 'dekt. Dit detail is er debet aan, dat de politie niet helemaal tevreden zal zijn, mocht de Utrechtse recht bank Hans van Z. op het punt van de Rotterdamse moord schuldig be vinden. Er blijven vraagtekens. Maar drie dagen later pas, op 16 jecember, drong het tot de ver bijsterde Utrechtse recherchechef lj| de Vries door, van welk kaliber je'criminele walvis was, die hij aan 1 harpoen had. Toen bekende ns van Z. even terloops als uit- aagend, dat hij op 31 mei de Utrechtse handelaar in feestartike len J. Donse had vermoord en be rooid. De volgende dag, met dezelf de bravoure, 'n nieuwe bekentenis; de roofmoord, die 12 augustus werd gepleegd op de landbouwer Reijer de Bruijn in Heeswijk. Met verhoog de intensiteit gingen de verhoren door. Ze irriteerden Hans van Z. dusdanig, dat hij met zijn schoen de glazen plaat van een tafel in elkaar trapte. Maar op 19 december alweer 'n onthulling: „Ik heb mijn vroegere minnares Coby van der Voort op 29 april in Amsterdam ver moord". Op 12 januari gevolgd door; „Ik heb op 23 juli 1964 mijn vrien din Elly Hagers in Rotterdam ver moord". Daarna hield de stroom op, ondanks herhaalde opschepperij te genover de verhorende rechercheurs in de trant van „ik zal jullie nog lekker maanden bezighouden". Maar het was meer dan genoeg. De Nederlandse justitie heeft, te begin nen aanstaande dinsdag 's morgens om tien uur, een marathonproces van minstens veertien dagen nodig om te durven oordelen over dit no vum in de nationale criminele his torie: de ijskoude killer. En over „Oude Nol" natuurlijk de gewe zen inbreker, die ervan wordt ver dacht, met zijn adviezen en aanmoe digingen de scharlaken eminentie te zijn achter het bloedbad, dat Hans van Z. volgens zijn eigen zeggen heeft aangericht. Tot nu toe is er weinig bekend geworden over de levensloop van de 26-jarige verdachte laat staan over zijn duistere psyche. Mogelijk brengt de rechtzaak opheldering. En zelfs de schaarse feiten, waarover de openbaarheid momenteel be schikt, geven een gespleten, bewa semd beeld. Wanneer hij 's avonds 5'B® stamkroeg De Lindebar in Itrecht een slaapmutsje kwam ha- len („Je zag hem nooit dronken", ,eBgen de vaste klanten) verzuim de hij niet, uit de automatiek twee croquetten te laten aanrukken voor zijn hond. En hij wandelde graag met een loopeend aan een touwtje door het park. Een echte dierenvriend, von den de mensen. Maar hij was ook een vrouwenvriend. Zijn fluwelen tong kreeg alles gedaan. Zijn laat ste minnares, de meer dan 20 jaar oudere Caroline Gigli, van Engelse nationaliteit, die samen met hem bij zijn ouders in Utrecht inwoonde, heeft verklaard: „Hij kon alles van me gedaan krijgen. Nadat we eljr- aar begin 1967 hadden leren ken nen, kreeg hij steeds vaker drift buien. Hij sloeg me regelmatig, hij vernielde het meubilair en een keer heeft hij me de keel dicht gekne pen. Maar ik stond helemaal onder zijn invloed". Meer vrouwen had den dat hypnotische gevoel gekend, zo zeer, dat ze Ha,ns van Z. toeston den, pornografische foto's van hen te maken, die hij dan later met veel trots overal toonde en verkocht. Via die vale kieken groeide er een band tussen hem en een 50 jaar oudere man, die hij in een kroeg had leren kennen: de lepe vos van de Utrecht se onderwereld, algemeen bekend als Oude Nol ook een vrouwen jager. En dan verschuift het beeld weer. Want Hans van Z. op vrijers voeten dong niet naar de gunst van vrouwen alleen. Hij verhuurde zich ook als mannelijke prostituée aan homofielen. Vandaar, dat de politie, eenmaal wakker geschud door de bekentenissenstroom, verband heeft gezocht tussen hem en de moorden op Claude Berkley en Albert Sou man (beiden in Amsterdam, beiden homofiel) die nooit zijn opgelost. Met name wat de Engelse filmregis seur Berkley betreft, waren er in teressante aanknopingspunten. Het zelfde soort zeildoek, waarin zijn lijk zat verpakt, toen het uit het Amsterdam-Rijnkanaal werd opge vist, is thans bij Hans van Z. aan getroffen. Maar inmiddels was de bekentenissenstroom opgedroogd. De recherche moest het bij een kna gend vermoeden laten. Even goed knaagt het vermoeden aan de rechercheziel, dat Hans van Z. niet de moord op de Rotterdam- Elly Hagers of niet hij was so wie so al een moordenaar, voordat hij in contact kwam met Oude Nol, als we de rode leidraad van zijn be kentenissen mogen volgen. De moordenaar van Coby van der Voort, zijn 12 jaar oudere minnares anno 1967. Ze was tot over haar oren verliefd op hem. Ook toen hij Amsterdam had ver laten, om in Utrecht te gaan wer ken, en een eind had gemaakt aan de verhouding, bleef ze hem achter volgen met brieven. Dat kwam de vurige Hans niet goed uit, want hij had inmiddels in meergenoemde Ca roline Gigli een nieuwe minnares gevonden. Om aan de even een zijdige als ontijdige correspondentie een eind te maken, wapende hij zich met een gevulde loodpijp en een ge karteld broodmes en maakte hij korte, bloedige metten met Coby. Zo verklaarde hij althans tegen de politie. En passant nam hij een paar goedkope snuisterijen mee, die hij de volgende dag aan Caroline ca deau deed. e HANS VAN Zeen vriendelijke jongeman, die bekende vier moorden te hebben gepleegd. se lerares Elly Hagers heeft ge pleegd. Al heeft hij deze misdaad tot tweemaal toe bekend en al denkt de Utrechtse officier van justitie mr. A. Somerwil over genoeg ma teriaal te beschikken om volgende week het wettig en overtuigend be wijs te kunnen leveren. Vast staat, dat de jonge charmeur de geschei den, 26 jaar oude lerares in 1964 het jaar van haar dood heeft gekend. Zelf zegt hij, dat hij haar in de nacht van 23 juli 1964 van het leven heeft beroofd „omdat ik een groot waas voor mijn ogen kreeg". De lijkschouwing van dr. Zelden- rust wees indertijd uit, dat de moor denaar niet alleen zijn wurgende handen had gebruikt, maar ook een gekarteld broodmes het lieve lingswapen van Hans van Z., dat ook bij de latere misdaden de fatale finishing touch zou geven. Dat is allemaal erg positief. Over blijft 't ingedrukte ruitje van de voordeur. Hans van Z. bleek daar tijdens het verhoor niets van te weten. Hij ont kende ook, het ruitje te hebben in gedrukt. Toch was het er, toen de moord 's morgens vroeg werd ont- Een zeer vreemde bijkomstigheid is, dat Hans van Z. op de kop af 39 dagen later, op 7 juli 1967 in ver band met de moord op Coby van der Voort door de politie werd ge hoord. Het betrof een routineonder- zoek onder haar kennissen. En men liet hem spoedig gaan. Ten eerste klonk zijn alibi goed en ten tweede was het zo'n beleefde, aardige, rus tige jongen. Dat kon toch geen moordenaar zijn.... Zo mogelijk nog vreemder is, dat Hans van Z. later, naar aanleiding van een an dere door hem gepleegde moord op nieuw voor een verhoor op het po litiebureau terechtkwam. Ditmaal betrof het de zaak van de hoogbe jaarde Utrechtse handelaar in feest artikelen J. Donse. De politie wist, dat Oude Nol al enige tijd in de on derwereld had lopen zoeken naar een figuur, die de welgestelde Donse op fifty-fifty-basis wilde beroven. Hans van Z. was inmiddels een goe de vriend van Oude Nol geworden. Het lag dus voor de hand, dat hij aan de tand moest worden gevoeld, toen de moord werd ontdekt. En het werd weer van hetzelfde laken een pak. Hans van Z. had een goed alibi en ten tweede was het zo'n aller aardigste jongen. Dat kon toch geen moordenaar zijnZeker is ook dit uiniek in de annalen van de na tionale criminele historie: dat de politie tot tweemaal toe dezelfde moordenaar voor twee verschillen de moorden in handen heeft gehad en hem heeft laten gaan merek toch hoe sterek is de arm van Her mandad. Door zijn pornografische foto's kwam Hans van Z. dus, voorzover is na te gaan, begin 1967 in contact met Oude Nol, die meer dan een kwart van zijn lever, achter de tra lies heeft doorgebracht en die vol gens ingewijden in de penose in zijn hoogtijdagen „de grootste kra ker van Nederland" kon worden ge noemd. Het bleef niet bij gniffelen over vieze plaatjes. Nol had zaken op het oog. Voor zover te reconstrueren valt al weer laten wij ons leiden door de bekentenissen van Hans van Z. zocht hij een kloeke jongeman, om de poet weg te halen, die hij wel wist te zitten, maar die hijzelf, Enige sieraden, die bij Hans van Z. werden aangetroffen en waarvan de herkomst nog steeds onbekend is. Het is natuurlijk PPRachtig dat er kritische vragen worden gesteld aan minister Luns over het nut van het statiebezoek aan Ethiopië, maar ik begrijp dat toch niet goed. Want bestaat er een betere gelegenheid om aan een arme bevolking te laten zien hoe mooi het allemaal kan zijn, dan zo'n fraai, opgedirkt koninklijk be- Eoek? En daar komt dan nog bij dat we waarschijnlijk nog wel even hadden moeten wachten op de ontsluiering van prins Bernhard's geheime tatou- age, (zie volgende pagina) als hij nu niet juist naar Ethiopië zou zijn ge weest. Het is me nu pas opgevallen hoe knap Juliana's gemaal zijn linker arm tot nu toe voor de fotografen verborgen heeft kunnen houden. Hij kwam steeds om het zo maar even te zeggen rechts over. Waar schijnlijk zal hij zich in het vervolg nóg gemakkelijker gaan bewegen. Want nu iedereen dat doktersteken op zijn arm heeft gezien, hoeft prins Barnard, pardon Berhhard, niet steeds zo krampachtig met zijn rechterarm naar voren te lopen. En dat vind ik toch wel plezierig voor hem. Voor aescul-aap staan. ■k Minister Luns, zelf toch ook in Ethi opië geweest, zal het wel weer aan de „vrij eenzijdige voorlichting" van de pers wijten. Maar dat is bepaal delijk niet aan de orde. Die foto is écht. Onderwijzers: Zuuriname. TV Meneer Brouwer (KVP) wil ons weer meer belasting laten betalen op een manier waarop minister Wis- teveen het zelfs nog niet heeft ge presteerd. Hoe moet ik anders zijn vragen in de Kamer uitleggen over het geldtekort van het Bredase belas tingkantoor? Zo'n tekort lijkt mij alleen maar te voorkomen door meer geld te la ten toevloeien. En dus meer belasting' te laten betalen. Toch handig van zo'n KVP om door een achterdeurtje Witteveen te hel pen. KVWDP (een nieuwe fusie?) Vice-president Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam is gaan skieën. Hij is van mening dat zijn aanwezigheid bij het Parijse vredesoverleg niet drin gend gewenst is. In de maagdelijke sneeuw gaat hij zich verposen, terwijl in de modder van zijn vaderland iedere dag hon derden jonge mensen sterven. Geen goeyen beurt van Cao Ky. MERIJN slecht ter been, altijd gestut door een knoestige stok, niet meer weg halen kon. Hans van Z. was precies de man die hij zocht. Want Hans van Z. had de stommiteit begaan, om in een vertrouwelijke bui te ver tellen, dat hij 'Coby van der Voort had vermoord. Daarmee werd hij een willoos werktuig in de handen van Oude Nol, die nog uitgekookter was, dan zijn hoge leef tijd-en de waslijst van zijn strafblad zouden hebben doen vermoeden. Willoos? De rechercheurs, die hem verhoord hebben, menen, dat voor Hans van Z. spreken over bloed en moord een soort geestelijke zelfbevrediging was. Misschien verschaffen de psy chiatrische rapport inzicht, als ze volgende week vrijdag tijdens de behandeling van de zaak in Utrecht ter sprake komen. Hoe dan ook: Hans van Z. en Oude Nol hadden elkaar gevonden. Twee doden zou dit verbond eisen (nog steeds vertrouwen wij op de bekentenissen). Nol wist dat de al leen wonende handelaar in feest artikelen J. Donse altijd veel geld in huis had. Zoals gezegd, had hij in de onderwereld met deze ge dachte geleurd. Hans van Z. toog er heen onder de mom van boekver koper, sloeg hem neer met een ge vulde loden pijp, die in een krant zat verborgen, en maakte hem af met een gekarteld broodmes. In het wilde weg griste hij geld mee. Hoe veel wist hij niet. Oude Nol gaf hem in ieder geval f 4500 van de buit. Oude Nol wist bovendien nog een eenzame, bejaarde, maar rijke man te wonen: de landbouwer Reijer de Bruijn in Heeswijk. Hans van Z. toog er heen, gaf zich uit voor journalist die een reportage over het boerenbedrijf kwam ma-, ken, gaf hem een dikke sigaar en sloeg hem neer met meergenoemde loden pijp. Het meergenoemde ge kartelde broodmes deed de rest. Na met Oude Nol gedeeld te hebben, hield hij f 1400 over. Volgende op de lijst van het duo, dat lekker op elkaar ingespeeld raakte, was de ook al bejaarde, ook al rijke weduwe Woortmeijer-Nik- kel in de Utrechtse Haverstraat. Nol wist uit zijn oude ervaring, dat zij doorgaans veel geld in huis had. Hans van Z. toog er met de licht voetigheid vain zijn weinige levens jaren op af, gaf zich uit voor be- lastingcontroleur, gebruikte de be kende loden pijp en verdween met f 12.000. Maar ditmaal had hij ver geten, het gekartelde broodmes zijn eindwerk te laten doen. De weduwe bleef, ofschoon heftig bloedend, le ven. Zij kon om hulp schreeuwen. Zij kon een signalement opgeven. Maar dat wist Hans van Z. allemaal niet, toen hij temidden van de ver zamelde menigte onverschillig toe keek hoe zij op een brancard werd weggedragen. Dezelfde avond werd hij gearresteerd. En kort daarop werd Oude Nol gearresteerd, waar van de Utrechtse officier van justi tie nog onlangs in een proces tegen een andere verdachte zei: „Het is met Nol steeds het ouwe liedje. Hij stookt anderen op tot misdrijven, deelt de opbrengst en blijft achter de schermen". Dat zal volgende week anders zijn. Dan treedt Oude Nol, of hij wil of niet, voor het voetlicht. En de misdrijven, waartoe hij anderen heeft opgestookt, zullen door de of ficier van justitie moord met voor bedachte rade worden genoemd. Ge pleegd door Hans van Z., nauwe lijks 26 jaar oud. Die bovendien ook zonder Oude Nol al twee moorden met voorbedachte rade op zijn jonge geweten had, als we zijn bekente nissen mogen geloven

de Stem | 1969 | | pagina 7