:NTE [KOMEND CULATOR Itadsbeeld Vlissingen beheerst oor het booreiland Sea Quest ugdbeleid vooral nuit plaatselijke uatie voeren Fabery j de Jonge DE ZEEUWEN GEEN HUMOR Antwerpse kunstenaars exposeren in raadhuis te Hulst «makers •n Breda RON REUSACHTIGE SPINMEERT VOLGENDE WEEK AF rpapier voor uw pen EEN 'ICE-MONTEUR ipport Zeeuwse Jeugdraad K. ZIEKENHUIS (mnl. of vrij ïlSTENT(E) ^secretariaat [se Verwarmincjsuiiié j N.V. STEM Lokaliteiten Punten Het binnenslepen Overleg bij Dow over duurtetoeslag Doe helthuis ookzèlïmetde nieuwe Fbly-Golor Kleurshampoo Fbly-Golor Kleurshampoo nu met Reratine- verzorging... Vanavond première Fbly-Golor PTI -prijsverhoga.^ Algemene bijstandswet II Oorlogsmisdaden IX Oorlogsmisdaden X „Vlug" werk DE STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 ■5 POLIKLINIEK an ervaring. Ingsmogelijkheid voor "Van of voor de opleiding Ide adjunct-directrice Hora,, fisch (nr. 40044) EEN werkzaamheden van 'oor een grote mate ling vereist is. ■unctie zijn vereist ping lekt tot aanbeveling Wagemakers' Lak- Personeelszaken, Ge- reda. HE AFDELING BRIEK BREDA IKER EN RUEB slaan 173 Breda -SCHELDE GROEP i-afdeling bestaat de moge- |ng van een ke functie is een opleiding I vereist. 20-25 jaar. jr vermelding van nummer SD te richten aan het Hoofd van lale Dienst, Speelhuislaan 173 i. Haarmanweg 5 TEBNEF®" TEL. 01150 - 3641 |tAAGT OP KORTE TERMIJN bENTRALE VERWARMING ftet gas en olie gestookte *»•■■■- „j. hdig een gehele servicedienst rijbewijs noodzakelijk. lordt: je te- aantrekkelijke funktie met g sn{j |g en sociale voorzieningen in gnd bedrijf. zowel mondeling als schriftelij emd adres. KLEINTJEin f u raak!... midden in Een opsomming van maten zegt niet zoveel. Ter verduidelijking van omvang van de Sea Quest daarom een tekening. De tekenaar heeft het reiland in de Londense binnenstad gesitueerd. fan een onzer verslaggevers) ||DELBURG In een zojuist jnen rapport van de Zeeuwse aad, waarvan de inhoud in- s als beleidsplan is aanvaard, gewezen op de noodzaak het [beleid systematisch te laten Jen, De plaatselijke situatie ;als uitgangspunt te worden be- aldus het rapport. De jeugd plaatselijk en verbruikt zijn tijd. plijbheden van de jeugd wor- Npaald door voorzieningen in pn woongemeenschap. volgens het rapport, in de gemeenten een goed samen- 'elen zijn tussen 't particulier en de gemeentelijke over- ïnsgezind moet men zich af- r°P welke wijze de belangen Jeugd het best kunnen worden ]gd. Dit geldt eveneens voor gemeenschappen. Hier is •vooral belangrijk, dat provin- deskundige organen een in- Pjöen hebben. De Zeeuwse ;aad heeft in deze een stimu- e. en adviserende taak, zo r het rapport opgemerkt, prat de aandacht op geves- ta l nu toe jeugdwerk geheel uit particuliere mid- wera gefinancierd Er kan ^eer een beroep worden ge- gemeentelijke, provinciale feJÏ1 meent het rapport. j 11 daarvoor nog veelal r ei?de initiatieven". Men VaT.r,bf0nnen aanboren in de Hf L aanvragen van subsi- 1 Speurt nog te weinig. l'^Pcrt doet voorts enkele aan- verband met de loka- fhsr vo°'bet jeugdwerk be- Sie n wil een inven- E von^ van alle accommo- len Jeugd in de provincie fc Z ?,rmg van de kwali- L L baarheicl- °oR zou ■en vjnciaal plan willen ont- Kf™. de behoefte en on- Jen. e moet worden aan- dat de behoefte in j van be- beroepska- N W* naaste toekomst zal TJelm n veri'ouding met 'l et Nederland is er in groter aantal beroeps krachten nodig. De oorzaak hiervan is het relatief gering aantal bewo ners in de door water geografisch gescheiden delen. Er zijn in Zeeland nog andere as pecten, die de aandacht vragen bij de ontwikkeling van een evenwichtig jeugdwelzijnsbeleid. Zo noemt het rapport o.a. toereikende onderwijs- en opleidingsmogelijkheden de jeugd werkgelegenheid, het vormingswerk leerplichtvrije jeugd, de recreatie mogelijkheden voor de toeristische jeugd, de staatsburgerlijke vorming en het politieke engagement. Men komt tot de slotsom, dat de organisaties voor vrije jeugdvorming tot voor kort het gezicht van het jeugdwerk in Zeeland hebben be paald. Daarnaast is de ontwikkeling van het clubhuiswerk nog vrij re cent. Melding wordt voorts nog ge maakt van de volgende punten. In Goes, Middelburg en Vlissingen ontwikkelen zich initiatieven voor het open jeugdwerk, dat door rijks subsidie wordt gesteund. De toenemende welvaart maakt de jongeren tot een dankbaar object voor de commercie. Het voortgezet en middelbaar on derwijs concentreert zich in Zeeland in een aantal gemeenten met een streekfunctie. Dit zijn ontmoetings plaatsen voor jongeren geworden. Demonstraties, teach-ins, provota- riaat en love-ins komen veelal in mil de vorm voor in de steden, zoals in Goes, Middelburg en Vlissingen, waar de laatste jaren het protest van de jeugd te beluisteren viel. De voorzieningen en activiteiten voor en met de jeugdige gasten in de recreatiegebieden blijven ten ach ter. Er wordt de nadruk opgelegd, dat het hier een momentopname be treft. In de toekomst zal dit beeld nog veranderen. De vraag wordt gesteld of de Zeeuwse Jeugdraad geen herstruc- tuering behoeft. Zo zou de overheid rechtstreeks in het jeugdbeleid kun nen worden betrokken. Een ander aspect is de inspraak van de jeugd. De tienergroep na veertien jaar kan incidenteel aan het werk van de jeugdraad deelnemen, aldus het rapport. (ADVERTENTIE) (Yan een onzer verslag gevers) VLISSINGEN. Als een reusachtige spin beheerst volgende week het booreiland Sea Quest het stadsbeeld van Vlissingen. Het eiland zal zes weken lang hoog boven de stad toornen. Op welke dag de Sea Quest de ha ven van Vllssingen-Oost binnenloopt, weet men bij De Schelde nog niet. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat het eiland morgen bij de werf Scheldepoort zou arriveren. Slecht weer heeft deze plannen doorkruist, maar men rekent er bij De Schelde op dat het gevaarte in ieder geval volgende week bij het bedrijf af meert. De Schelde ontvangt voor het eerst jn haar bestaan een booreiland voor reparatie. Over de voorbereidingen vertelt public-relationsofficier J. v. d. Puil: „De kaden zijn met uithouders beschermd. Wat een uithouder is? Een stalen fundatie tussen wal en eiland, ter bescherming van beide. Verder hebben we eigenlijk geen moeilijkheden te omzeilen." „Het binnenvaren levert geen pro blemen op. Het gevaarte is zo'n hon derd meter breed. En de haveningang heeft een breedte van 400 meter. Daar komt het eiland gemakkelijk door. We denken ongeveer drie sleep boten bij het binnenslepen nodig te hebben. Dit is maar een gissing, want we hebben geen ervaring met het opslepen van booreilanden." „Van onze zustermaatschappij, de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, die al eerder booreilanden heeft ge repareerd, hebben we een werklift geleend. De maatschappij heeft ons ook ideeën over het werk aan de hand gedaan". De gehelde heeft toch wel enkele weken van voorbereiding achter de rug. Er zullen namelijk 200 man op het eiland te werk worden ge steld. De arbeidsregie moet erg straf zijn oim efficiënt te kunnen werken en om de 200 man elkaar niet voor de voeten te laten lopen. De werkzaamheden zijn: inspec tie van de knooppunten in de sterkte constructie; inspectie van de negen ankerlieren en vervanging van de bijbehorende tandwielkasten; inspec tie en zo nodig reparatie van de ener gie-installatie aan boord. De afmetingen van de Sea Quest: lengte 105 meter, breedte 102 meter hoogte tot het werkdek 50 meter, totale hoogte (met boortoren) 100 meer, diameter van de drie poten 11 tot 5 meter, diepgang in drijvende toestand 6,90 meter. Dit enorme boor eiland werd ingezet voor het winnen van aardgas op het Britse gedeelte van 't continentale plat. De boringen vonden ongeveer 50 mijl ten oosten van Huil plaats. Het eiland is eigen dom van British Petroleum. HULST Zeeuwsch-VIaandcren is wel het gebied in Nederland waar de Benelux op cultureel gebied buiten alie officiële en daarom mis schien vaak zo weinig zoden aan de dijk zettende akkoorden om, orga nisch en van harte functioneert. Dat blijkt herhaaldelijk bij toneelvoor stellingen, cabaret en ook-op het ge bied van beeldende kunst exposi ties. De tentoonstelling van vier Ant werpse kunstenaars die tot 9 febru ari te zieh is in het raadhuis van Hulst vormt er het zoveelste bewijs van. Ook ai een bewijs van de van zelfsprekende en gemakkelijke ver standhouding van de bewoners van dit gewest met hun zuiderburen is dat een der exposanten, Guido Met sers, in Hulst geboren en te Middel burg woonachtig, zieh waarschijn lijk uit dankbaarheid voor het feit dat bij er zÜn opleiding ontving met de Sinjorenstad identificeert en zich een Antwerps kunstenaar noemt. Deze natuurlijke banden met Bel gisch Vlaanderen hebben ook tot ge- .volg dat men hier eens kennis kan nemen van een middelmaat zoals die in de dagelijkse realiteit van Vlaanderen aan het werk is. een middelmaat die bij de officiële ten toonstellingen in Benelux-verbana geen schijn van kans krijgt omdat men er daarbij steeds op uit is de wederzijdse coryfeeën en grote na men met elkaar uit te wisselen. Terwijl men juist dikwijls onder de minder bekenden of onder de figu ren van (uit de gezichtshoek van de publicity-schijnwerper) het tweede plan nog eens een ontdekking kan doen. Van dit laatste is bij Guido Met sers natuurlijk geen sprake, hij is in dit gewest met en op exposities een oude vertrouwde. Hij toont ditmaal een aantal sterk onderkoelde, over wegend in signaalrode acrylverf ge schilderde naakten of delen van naakten ein een aantal gouaches en tekeningen die qua vorm en inhoud uitwijzen dat hij met deze materia len en op kleiner formaat misschien wel het meest zuiver en in zijn ele ment is. Toon Pauwels levert in an dere zin geen ontdekking op of het moest er een zijn van een onstuimi ge schilderdrang die echter nog in genen dele gekanaliseerd is. Zijn voorstellingen zijp rommelig, zijn kleuren vaak vuil en soppig, maar men voelt dat hij iets te zeg- van Huil plaats. Het eiland is eigen dom van British Petroleum. Reparatiewerf Scheldepoort ÜÈt aan de Scheldemond aan diep open water. Hij is vanaf zee gemakkelijk te bereiken. gen heeft. Het wachten is op de strikt persoonlijke wijze waarop. Een aangename kennismaking vormen ongetwijfeld de gouaches met fan tastische voorstellingen van Walter Goossens. Achter de uitwerking en opbouw van zijn motieven vermoedt men dikwijls een beeldhouwer; in elk geval ademt zijn werk een uit gesproken karakter. De ontdekking op deze expositie is echter Wouter van der Hallen, wiens stille in ge dempte kleuren gehouden composi ties van brede lijnen en vlakken he laas een plaats kregen aan de slechts verlichte wand van de don kere Huister raadhuiszaal. Helaas ook klopten de nummers op zijn schilderijen niet met die van de op de catalogus voor zijn werk aangeduide, maar als men eigen handig de luchters ontstoken heeft (en als ze voor de eenzame doorde weekse bezoeker niet branden, dan mag dat en ik zou eenieder aanra den het te doen) spreken ze voor zichzelf in hun stille ingetogenheid en hun reinheid die even doet denken aan het vroege werk van Otto van Rees. WILLEM ENZINCK (ADVERTENTIE) ENTOURAGE RINGEN Prachtige zettingen van diep- flonkerende granaat, of koele Jf oesterparels cultivé. Ook vaak in kombinatie met briljant. Prijzen variëren van f 60.- tot f 250- V JUWELIERS - HORLOGERS - SINDS 1834 fLANGE KERKSTR. 30 - TEL. 6005 - GOES (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In tegenstelling tot eerdere berichten in deze krant zijn er bij Dow Chemical in Terneu- zen wel onderhandelingen gaande met de vakbonden over toewijzing van een duurtetoeslag. De oude cao loopt één mei af. Dow is het enige grote bedrijf in de Kanaalzone, dat nog geen duurte toeslag heeft toegewezen, omdat het niet aangesloten is bij het regionale cao-overleg, waarvan de overige be drijven wel deel uitmaken. Kans op duurtetoeslag is dus niet uitgesloten. In de afgelopen week, lieve lezersschaar (knip-knip) trad er een hoge functionaris uit de provincie op mij toe met de boodschap dat een rubriek als deze meer gezag zou kunnen verkrijgen, indien ik het element humor vol strekt zou weren. „Zeeuwen hébben nu een maal geen humor," zei deze functionaris, die zelf uit Utrecht afkomstig is. Hij vervolgde; „Ze kunnen zelfs niet lachen. Wat zij voor lachen houden, dat is het bewegen van enkele gelaatsspieren, onder het uitstoten van een krampachtig gehijg. Het is vergeefse moeite de Zeeuwen te willen opvrolijken." Van een hoge functionaris had ik een op- wekkender geluid verwacht. En ook meer be grip voor het feit dat deze rubriek, zoals in gewijden weten, wordt geschreven door een vriendelijk oud wijfje in Ritthem, dat zelf een Zeeuwse is. Dit lieve oudje kan niet serieus zijn. Als zij dit zou willen, dan kreeg u een „Rond de Schelde" te lezen die helemaal een duplicaat was van de „Kantlijn" in een andere Zeeuwse krant, maar die steevast zou eindigen met de woorden: „En nu beste Statenkinder- tjes, oogjes dicht en snaveltjes toe!" En daar mee zou de hele ernstige opzet naar de maan zijn. Maar dit slechts als terzijde. In feite hebben Zeeuwen wél humor. Men moet de heer Van Bennekom (AR) maar eens in de raad van Middelburg of in de Staten van Zeeland aan het woord horen! Of de heer Van der Peiji van de CHU, die ook in 's lands vergaderzaal de Zeeuwse humor verbreidt, of de heer Schlingemann van de VVD. Zij gebruiken alle maal de humor als veiligheidsventiel voor hun door serieuze gedachten overkropt gemoed. En ik verwacht een toeneming van het ver schijnsel van de lach in de Zeeuwse politiek. Er zitten geloof mij tal van mensen in Staten of in gemeenteraden, die weten wat humor is. Wat dacht u van het volgende ge dicht, genomen uit de privé dichtbundel van drs. W. Dusarduijn, die zowel kamerlid als lid van de Zeeuwse staten is? „Eens was er 't gekrijs van miljoenen meeuwen. Nu krakelen er 300.000 Zeeuwen. Aan het eind van de 20ste aller eeuwen zullen er zich tweemaal zoveel bedwaarts geeuwen. Althans, dat blijven de statistieken schreeuwen." Een heel bepaald soort humor vind ik terug in een zinsnede uit een folder die in Middel burg-zuid werd verspreid en waarin wordt medegedeeld dat de frituurkraam „Onder de molen" door een ander beheerd wordt. De be wuste zinsnede luidt: „Onderhoud der kraam en hygiënische behandeling der produkten zijn bij deze heer in zeer goede handen". Om een of andere reden lach ik mij een aap bij het lezen van zo'n zin. Misschien komt dat, omdat ik nog nooit van een patatheer heb geoord. Overigens is een patatkraam een waardevol stuk van de infrastructuur. In Oosterland is K. van der Werf, die altoos patat en ijs ver kocht, met zijn bedrijvigheid gestopt. In een apart bericht in de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt gemeld, dat nu de heer Bram Bolle de Oosterianders zal laven en spijzigen. Hij heeft een patat- en ijswagen in zijn tuintje gestatio neerd en gaat een gouden toekomst tegemoet. Zeeuwen hebben, behalve gevoel voor hu mor, ook een dichtader. De heer S. van Jelger- huis in Aardenburg zond mij het volgende vers: „Hommage aan Zeeuwsch Vlaanderen. Als ik 's avonds op de boot naar Breskens vaar en over de donkere Westerschelde staar, dan seint een flonkerende ster boven Sluis: „Je bent in Zeeuwsch-Vlaanderen. Je bent thuis!" Dan hoor ik de jubelende klokken luiden van Aardenburg tot Sint Anna ter Muiden. Dan bid ik: „O, God, wil dit land behoeden: van Sint Jansteen tot Hulst en Graauw en Groede." Want waar zijn uw wolkenvelden zo machtig? Waar glanst uw lieflijke aarde zo prachtig? Wie zijn U en hun grond zo verbonden en trouw als de man uit Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn vrouw. Dit is het land waarvan ik immer weer droom aan de eeuwige, rusteloze Scheldestroom. Wakend, luisterend naar de hartslag van de zee „God, geef Zeeuwsch-Vlaanderen uw liefde en uw vrêe!" Het gedicht is opgedragen aan Alma Bollé. TOMASO (want kleur maakt uw haar pas mooi Is uw haar niet meer zo mooi en gaaf, als het kan zijn 1 Heerlijk schuimend wassen mei de I nieuwe Poly-Color Kleurshampoo... wast en kleurt in één thuisbehandeling èn... beschermt Uw haar tegen weer en wind van de nieuwe uitvoerige film ovCi na het nieuws van 7 uur op Nederland 1 Perl februari 1969 wordt de porto voor een brief van f 0,20 verhoogd tot f 0,25. Volgens de B.T.W., in gaande 1 januari, is een verhoging toegestaan van 4 procent tot 12 pro cent. Keurt de minister van econo mische zaken het goed dat een be jaarde in Nederland die een brief wiï schrijven aan zijn kinderen, nu 25 procent meer moet betalen aan de PTT? Indien dit goed is, waar blijft dan de gestelde norm? BREDA W. Vos, kringleider Kath. Bejaardenbond. In antwoord op het schrijven van de heer L. G. te St.-Wiilebrard be treffende de Algemene Bijstandswet (30 januari 1969) zou ik gaarne op het volgende attenderen: Inderdaad zijn er nog vele Neder landers, die in feite in aanmerking komen voor uitkering ingevolge bo vengenoemde wet. Maar.zij vra gen geen bijstand aan! De situatie in onze dagen is geluk kig zó, dat degene die een verzoek om bijstand indient, op zeer correcte en deskundige wijze bij de betreffen de gemeente ontvangen wordt. Van discriminatie is geen sprake. Bovendien zal iedere maatschappe lijk werker eveneens gaarne advies in dit soort kwesties geven, en de cliënt zonodig de weg naar de gemeente wij zen. Men kan zowel bij de gemeentelijke bureaus voor sociale zaken, als bij de instellingen voor algemeen maat schappelijk werk altijd zonder enige verplichting voorlichting over deze wet (en andere sociale wetten) krij gen. BREDA, A. C. M. Kroon, maatschappelijk werkadviseuze. Zo langzamerhand stijgt mijn ver ontwaardiging ten top na alles wat er verkondigd is ten aanzien van onze soldaten van hoog tot laag die dienst deden in ons voormalig Ned. Indië tijdens de politionele acties al daar. Ik wil het niet hebben over de z.g.n. oorlogsmisdaden, maar over de sodaten die ik daar heb leren kennen, doordat ik daar enige jaren als verpleegster gewerkt heb in de militaire hospitalen zowel in Palem- bang als in Batavia. Het waren de mooiste jaren van mijn leven en dat vind ik nog steeds. Onlze jongens wa ren fijne knullen en ik heb daar een enorme kameraadschap bespeurd bij de soldaten onderling, dat was vaak zeer ontroerend. Ik vind het verschrikkelijk dat dit alles zoveel jaren later zo door het slijk gehaald wordt, en ik wil van onze zoldaten geen kwaad woord horen, er waren enorme helden bij. Tot al onze oud-soldaten die het meegemaakt heben de jaren 45-50 in Ned. Indië, zou ik willen zeggen: Lever je wel verdiende onderschei dingstekenen niet in. Daar is geen enkele reden voor. Wij allen die er wel geweest zijn weten we beter! En laat 3e in vredesnaam niet uit het lood slaan door een stelletje vissers in troebel water. Hierbij groet ik alle soldaten, van da Indië hap heel hartelijk. BREDA H. J. Leenaars-Broekman. Wij worden deze dagen weer op geschrikt door dingen die al ver ach ter ons liggen, namelijk de Indië- tijd 45-49. Ieder volwassen mens zal kunnen begrijpen, dat in een oorlog of actie, hoe groot of hoe klein van omvang, uitspattingen of misdaden niet kunnen worden vermeden. Wat heeft men eigenlijk met de gewraak te tv-uitzending voor? De Nederland se krijgsmacht in opspraak brengen? (Kolfje naar de hand van linkse ele menten.) Wederom oude wonden opentrekken bij diegenen die alles aan levende lijve hebben ondervon den? Politieke personen uit de In- dië-tijd het leven zuur maken? Heer Wigbold en zijn helpers moe ten niet denken dat iedereen in Ne derland in hun voetsporen loopt, want dan vergissen zij zich lelijk. En wij rammelen gerust op ons borst, vooral diegenen onder ons die rust en orde hebben gediend in In dië Destijds heeft de volksvertegen woordiging ingestemd met uitzen ding van legeronderdelen naar In dië. Wij hebben onze plicht gedaan. Als er misdaden gepleegd zijn, was dat niet te voorkomen door abnor male omstandigheden. BREDA F. Kremers. Mag ik eens een voorbeeld geven hoe „vlug" het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds werkt? In telegram stijl: 1 februari 1968 met vervroegd pensioen op 64-jarige leeftijd, na ruim 48 jaar bij de PTT gewerkt te hebben. Op aandringen van mijn or ganisatie kreeg ik half augustus mijn eerste pensioen over vijf maanden. Na geduldig afwachten, was ik we derom genoodzaakt mijn bond in te lichten. Eindelijk, 15 januari 1969, kreeg ik weer een uitbetaling over zes maanden. Tot zover is de zaak dus rond. Ik vind het wel nuttig dit eens aan de kaak te stellen. BREDA W. F. Drevers

de Stem | 1969 | | pagina 5