V: n Zwitserland nog steeds lief voor Cadillac-rijders W\ OP 64 VELDEN IPSTERS LOOPSTERS 20 DE STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 plaatsingsmoge- voor 116 jaar kunnen na aan onze verkoop- werkuren wordt ne verkoopervaring lisselende werkkring roeiend en modern rkorte werkweek: Ikantieregeljng, nkopen bij Vroom laties dagelijks (ook 30 uur ('s maandags Inze personeelchefs: el. 01600-24300) el. 01640-5900) 520-4141) -Nieuwe Markt (tel. vanzelfsprekend ook ;rmijn een afspraak IESMANN In 1967 verlieten 35 half-miljonairs, personen met een vermogen van meer dan een half miljoen gulden, ons land om zich voorgoed in het buitenland te vestigen. Verscheidene van hen gingen naar Zwitserland, naar de kantons Genève en Vaud, die vanouds grote ver mogens weinig belastingmoeilijkheden in de weg leggen. Maar wonen in Zwitserland is duur, zeker voor degenen, die op een bepaal de luxe zijn gesteld. Een Nederlander, die nu aan het meer van Genève woont, beweert, dat het pas bij een vermogen van twee miljoen of meer financieel aantrekkelijk wordt naar Zwitserland te verhuizen. V -v 1 ;1 i!; V T TSjjSfflp. 8Sɧ iiilBSniiPl33 "/i 'J iilifSP yiVj a - JijiSliM Het zalig' nietsdoen op en rond het meer van Genève. Om dit blijvend te doen moet je minstens over paar miljoen kunnen beschikken. nmen vóór zijn 600. Evenals de leid, betrouw- Wat zijn prijs BTW 7.492,80 anter maakt. BIELHANDEL N.V. zen af Amersfoort) „Wij zijn niet onze broeders fioeders", is een kreet, die men vaak hoort. Een bankier, die sprak over tonnenladingen uit Italië gesmokkelde lires, schudde ijjn hoofd, toen Iiem gevraagd werd of dit geen problemen opleverde voor de Zwitserse banken, die dit geld accepteerden. Geduldig legde hij uit: „Eenmaal over de grens is het volkomen legaal geld". De meeste Zwitsers worden kwaad als zij gekritiseerd worden. Wat zij doen is absoluut eerlijk, vinden zij zelf. Waarom dan hameren de buitenlanders er steeds weer op. Het moet onwetendheid zijn of jaloezie. Maar in hun hart koesteren de Zwitsers twijfel; zij hinken op twee gedachten. Ais de Zwitserse bankiers open en bloot konden zeggen, dat zij een oude gevestigde orde beschermen, zouden zij zich opgelucht voelen. Maar ongelukkigerwijs kunnen zij dat niet. Dat zou te reactionair klinken. Daardoor verkeren zij in een dilemma: onofficieel staan zij aan de kant van de ouderwetse financiële ijzervreters, die voortdurend vechten tegen hebberige 'egeringen en zo scherp mogelijk wj de wind zeilen, maar in het openbaar kunnen zij niet anders «oen dan lippendienst bewijzen aan de egaliserende wetten, die 'PSang doen in het Westen, waar Je regeringen steeds meer beperkingen opleggen aan Iers en zakenlieden. ke Zwitserse manier van bankier zijn de laisser faire- Banier, maakt het Zwitserse ankwezen zo aantrekkelijk. •naar tegelijkertijd kunnen de jMitsers nooit met deze manier J koop lopen, zonder zich tficieel te schamen. In plaats a°nder meer te zeggen, dat 5'neimhouding en vrijwel van P de loer liggende autoriteiten nnt f' ''a' c'e zakenmensen waar «os ter wereld graag toejuichen, Boeten zij wel voortdurend et nadruk betogen, dat zij zich wet houden. In plaats te roepen: „Hier, numraer- moeten zij steeds relaties '1Un °®c'®'e f»*™ bankier zei met bX athli het Zwitserse iaar »!Stt?eI?..nog hooguit twintig inn,., Zijn 'an<l zou zich ten bekeren tot „de kan?!"6 aa"VaI °P het »S ïïe"'De wetten zouden de h.i eraal moeten worden, andere^i fVerdragen met legen a en meer gericht 'Wn de ontduikers. Proberen het Enon„ f t® zei hij bleekjes "«"Setwijfeldzalhet »endee| van hen er over ah ri„ '|aar n°a wei zijn, zelfs verana °j S'andigheden zijn outti- f Zwitserland is te m "'et te blijven bestaan. Men hoeft niet persé in Zwitserland te gaan wonen, om aan het betalen van veel belasting te ontkomen. Er is nog 'n andere oplossing. Blijven wo nen in het eigen land, maar zoveel mogelijk geld overbrengen naar een Zwitserse bank, op een geheime re kening. Voor de fiscus van het ei gen land is het vrijwel onmogelijk er achter te komen of iemand in komsten trekt uit Zwitserland onder gebracht vermogen en te bewijzen valt het helemaal niet. Het aantal Amerikanen, dat ge bruik maakt van Zwitserse nummer rekeningen of rekeningen op naam de Newyorkse officier van justite Morgenthau spreekt van honderddui zenden is de laatste jaren zo groot geworden, dat een staatscommissie is ingesteld om te onderzoeken of niet op de een of andere manier aan de ze praktijk paal en perk kan wor den gesteld. Een van de eerste stap pen van deze commissie was over leggen met regeringsfunctionarissen en bankiers in Zwitserland. Het doel: wijziging van de Zwitserse wet op het bankgeheim. Want de traditio nele zwijgzaamheid van de Zwitser se bankiers, door de wet beschermd, vormt de voornaamste trekpleis- ster voor buitenlandse vermogens. De Engelse journalist en schrijver Paul Ferris besteedt in zijn kortge leden verschenen boek „Men and Money" uitvoerig aandacht aan 't Zwitserse banksysteem. Wij namen daaruit enkele passages over, die dui delijk maken, dat men ook in Zwit serland gaat beseffen, dat aan 's lands attractie als financieel eiland wel eens een einde kan komen. SI# -: - Paul Ferris: Men and Money, Financial Europe Today. Uitgave Hutchinson and Co., Londen. Zwitserland, een land met een bevolking van 5,75 miljoen mensen, telt meer dan 400 bankinstellingen met te zamen 4300 kantoren. Men is trots op dat feit. Maar als je bij wij ze van compliment tegen een Zwit serse bankier zegt: „De Zwitsers staan altijd klaar om alles te doen wat maar iets met financiën heeft uit te staan", dan begint hij zich zelf onmiddellijk te verdedigen. Geen sprake van oneerlijkheid, uit- zuigerij, groffe speculatie, hebzucht en eigenbelang. Alsof het de bedoe ling was hem hiervan te betichten. De Zwitsers hebben een internatio naal financieel centrum opgebouwd in hun kleine land, dat op het ge bied van de handel weinig telt en politiek in het geheel niet die bete kenis heeft, die doorgaans samen gaat met financiële macht. De macht ontlenen zij dan ook alleen aan de bijna magische reputatie van eerlijk heid en hoogstaande moraal. De vrees dat die reputatie geschaad zal wor den, maakt hen zo gevoelig voor op merkingen van buitenstaanders, die zij direct als kritiek opvatten. Begrijpelijk is dat wel. Want ie der land dat zich bevindt op het knooppunt van zulke enorme geld stromen, wordt voortdurend scherp in het oog gehouden en bekritiseerd door de rest van de wereld. De Zwitserse bankier bevindt zich in een positie, waarin hij tegelijk wordt be nijd en een beetje gevreesd en waar in hij door velen wordt gezien als iemand, die aanhoudend bezig is met een stalen gezicht allerlei zaakjes af te sluiten, die het daglicht niet kun nen verdragen. - Hij kan daar alleen maar één ding tegenvoer stellen: voortdurend her halen, dat hij zo achtenswaardig is. Dat irriteert overigens de financiële kopstukken in andere landen ook weer. „Niemand overtreft de Zwit sers in zwijgzaamheid", aldus een Amerikaanse bankier. „Maar nie mand is ook zo saai als zij. Zij zijn zo fantasieloos en saai, dat het nooit in hun hoofd zal opkomen geld van de bank in eigen zak te steken en het eerstvolgende vliegtuig naar Bra zilië te pakken. Je vraagt je eigenlijk af of het bij de Zwitsers wel eer lijkheid is of alleen maar hun on gelooflijke saaiheid". Wat er ook van zij, alle bankiers zijn zwijgzaam, maar in slechts en kele landen is die zwijgzaamheid ver heven tot wet, zoals in Zwitserland. De geheimhoudingsplicht is een van de belangrijkste kenmerken van het Zwitserse banksysteem, waarvan de regels zijn vastgelegd door de staat. En deze bijzondere regels zijn opge steld omdat zij goed geacht werden voor de reputatie van het land en daardoor, Uiteindelijk, voor „busin ess". De kwestie is, dat in Zwitser land de autoriteiten aan de kant staan van de zakenman. Privéleven en geheimhouding zijn de rechten van iedere burger; eigendom en het recht om winst te maken worden ge ëerbiedigd; de staat blijft op zijn eigen terrein. „Het ligt in ons karakter", zegt een bankdirecteur uit Genève. „Mijn vader zou het hoogst brutaal heb ben gevonden als ik hem gevraagd had op wie hij stemde. Wanneer ie mand als ik toetreedt als vennoot tot een bankfirma, is het niet zeker, dat mijn vrienden en familieleden hun geld bij die bank zullen deponeren. Integendeel. Het ligt meer voor de hand, dat zij het ijlings zullen over maken naar andere banken, opdat ik niet te weten kom hoeveel zij be zitten." „Wat ik met mijn geld doe, is een zaak van mij alleen, dat is althans mijn uitleg van het begrip vrijheid", aldus een andere bankier. „Het is hetzelfde als naar de dokter gaan; ook daarmee hebben mijn vrouw en kinderen niets te maken. Met zulke opvattingen was het voor de Zwitsers niet moeilijk een sys teem op te bouwen, waarin de ge heimhouding een hoogst eerbare en tegelijk een hoogst nuttige rol kreeg toebedeeld. Nummerrekeningen ken nen ook andere landen, maar geen een heeft ze op zo'n grote schaal toe gepast. Een nummerrekening bete kent, dat de klant een speciaal num mer krijgt toegewezen en dat dit nummer, en niet zijn naam, gebruikt wordt als identificatie van zijn reke ning bij de bank. Niet meer dan twee of drie bankdirecteuren weten wie er achter het nummer steekt. De wet op het bankgeheim werd aangenomen in 1934, op een tijdstip, dat veel geld, met name joods geld, uit Duitsland begon weg te stromen en nazi-agenten hun best deden om na te gaan waarheen het verdween. De wet zegt, dat iedere bank- emplyé, die het beroepsgeheim zou schenden, een boete kan worden op gelegd van ten hoogste 20.000 francs (18.000 gulden) en een gevangenis straf van zes maanden. Zij zegt niet wat bedoeld wordt met „beroepsge heim". Wel zijn er enkele kantons, -net eigen wetten, die uitdrukkelijk /erklaren, dat een bank geen infor matie mag verstrekken aan de be- 'asting- en deviezenautoriteiten. De vet geldt voor alle banken op Zwit sers grondgebied; een Zwitsers bij kantoor van een buitenlandse bank is niet gerechtigd inlichtingen over idanten door te geven aan zijn ei gen hoofddirectie. Deze eerbied voor stilzwijgen kan een obsessie lijken, maar is voor de genen, die werkelijk geheimen koes teren, wel een weldaad. Wat telt is niet, dat de Zwitserse banken ge heimhouding betrachten alle ban ken beweren hetzelfde te doen maar dat zij discretie bewaren ook in gevallen, die andere landen te ver gaan. Het Zwitserse bankgeheim betekent op de eerste plaats, dat geen inlich tingen gegeven worden aan de in specteur van belastingen. De klant zelf kan gesommeerd worden gege vens te verstrekken. Hij zal ze dan bij zijn bank moeten opvragen. Maar de belastinginspecteur mag niet zo maar eisen, dat de belastingplichti ge een aantal verklaringen van ver schillende banken overlegt, zonder dat de inspecteur over voldoende bewij zen beschikt, dat de aangeslagene er overal geld heeft uitstaan. Alleen in geval van misdaad kan de rechter een bank gelasten de boeken te ope nen, maar belastingzaken worden in Zwitserland zelden als misdaad be schouwd. De Zwitsers zeggen zelf: „Wij wil len geen misdaad verdoezelen, we hebben alleen een andere opvatting omtrent belastingheffing". In de be lastingwetten staat dan ook, dat de banken onder geen voorwaarde ge dwongen kunnen worden iets te ont hullen aangaande hun klanten". Het is een liberaal systeem van belastinginning, maar voor de Zwit sers zelf betekent het meestal toch betalen, of ze het graag doen of niet. Het zijn de niet-Zwitsers, die het meest van het systeem profiteren. De buitenlander, die in Zwitserland een rekening heeft, wordt gedekt door de wet op het bankgeheim en de enige autoriteit, die zou kunnen ingrijpen, namelijk de Zwitserse, heeft daar geen belang bij. Niet alleen de geheimhouding is overigens aantrekkelijk. Geld kan Zwitserland gemakkelijk binnenko men, omdat er geen deviezencontro- le is. Eenmaal binnen het land kan het worden belegd ten behoeve van een niet - ingezetene zonder dat de Zwitserse autoriteiten aanspraak ma ken op enige belasting op de inkom sten uit die belegging. Maar geheimhouding is toch het voornaamste waarom het gaat. De Zwitsers hebben het er zelf voortdu rend over. Het probleem, zo redene ren ze, hoort eerder thuis bij de lan den, die belastingontduiking straf baar hebben gesteld, dan bij Zwit serland, dat alleen een dienst ver leent en niet wil treden in de vraag naar het juist of niet-juist van zulke gecompliceerde zaken. Onder elkaar laten ze wel een wat ander geluid horen; ze geven dan wel toe - hetgeen overigens voor de hand ligt - dat de waarborg van vol ledige geheimhouding meehelpt geld voor belastingontduiking naar Zwit serland te laten vloeien. „Onze ban ken worden op grote schaal gebruikt voor belastingontduiking", aldus een van de bankdirecteuren van Geneve Het geld, dat binnenkomt, kan ver diend zijn door een onderneming of een privé-persoon buiten het land, waar deze thuis hoort en dus belas ting verschuldigd is, en geruisloos zijn getransferreerd naar Zwitser land. Het kan ook afkomstig zijn van winst op aandelen of onroerend goed, volkomen eerlijk verkregen in eerste instantie door - bijvoorbeeld - een Amerikaan in Europa, die het om voor de hand liggende redenen niet bij zijn eigen belastingautoriteiten wil aangeven. Het kan ook Zwitser land binnenkomen via koffers vol met bankbiljetten, de ouderwetse manier, die de Italianen nog steeds toepassen. Maar hoe het ook arri veert, de bedoeling is, dat het ver borgen blijft voor anderen. Voor veel mensen is Zwitserland synoniem met belastingontduiking. De Nationale Bank schat, dat van de zesduizend holdingcompanies, die in het land staan geregistreerd, er vierduizend zich in buitenlandse han den bevinden. De meeste ervan zijn opgericht door ondernemingen en privé-personen, die het bezit van een vestiging buiten hun eigen land aan nemelijk kunnen maken en die daar voor een land hebben gekozen, waar de belastingdruk laag is. De Zwit sers zijn niet hebzuchtig en sommige kantons gaan zelfs zo ver, dat zij belastingfaciliteiten verlenen aan buitenlandse holdingcompanies. Een onderneming, die haar pro- dukten verhandeld over heel Europa, kan haar Zwitserse vestiging gebrui ken als het punt, waar alle betalin gen binnenkomen. Wat er aan in komsten bijvoorbeeld kan geleid wor den via het bijkantoor van een Hol landse sigarenfirma te Lausanne zal heel wat minder belast worden dan in Nederland zelf. Het is allemaal volkomen legaal, maar wel verve lend voor het land, dat zich daar door belastinginkomsten ziet ont gaan. Belastingconcessies worden ook verleend aan vreemdelingen, die in Zwitserland willen komen wonen. Als ingezetenen zijn ze onderworpen aan de Zwitserse belastingwetten, maar als niet - staatsburgers komen ze er wel genadig van af. Het is een goe de manier om filmsterren en oud bedrijfsdirecteuren aan te trekken, maar het beeld van een belasting paradijs, dat daardoor ontstaat, een soort financiële Riviera waar een bevoorrechte kleine groep zich kan terugtrekken, staat de Zwitsers toch niet zo aan en zij zijn dan ook ge neigd het te ontkennen. Wel geven zij toe, dat het in het verleden mogelijk was te onderhan delen met de belastingautoriteiten, maar ze zeggen, dat dit nu niet meer gebeurt. Wat ze echter bedoelen is iets anders dan men zou denken. Een speciale overeenkomst tussen de rijke mijnheer Jansen en de be lastinginspecteur is niet meer moge lijk. Maar bepaalde concessies, waarvoor speciale bepalingen zijn opgemaakt in de kantonnale wetge ving, zijn wel degelijk mogelijk. Een directeur van de Zwitserse Kredietbank in Zürich ontkent hef tig, dat er sprake is van privé-belas- tingovereenkomsten tussen kantons en vreemdelingen. Op de opmerking, dat het verhaal, dat een buitenlander in het kanton Genève belast wordt op basis van de pensionprijs, die hij in een hotel betaalt, dan ook wel niet waar zal zijn, antwoordt hij ech ter, dat dit wel juist is. Maar dit heeft niets te maken met privé-over- eenkomsten. „Het is een speciale be lastingtegemoetkoming voor buiten landers, die niet hun onderhoud ver dienen in Zwitserland", zo definieert hij het. „In plaats van dat zij wor den aangeslagen op grond van hun inkomen, kunnen zij worden aange slagen op grond van hun kosten van levensonderhoud. Op zijn minst twee kantons heb ben zulke wetten: Genève en Vaud. De kosten van levensonderhoud wor den berekend als vijf maal de huur van het appartement, dat de belas tingbetaler bewoont, of anderhalf maal de prijs van het hotel. „Na tuurlijk", voegt de bankier er aan toe, „als iemand er een Cadillac, een chauffeur en twee bedienden op na houdt, zullen de autoriteiten iets meer rekenen". Zwitserland staat duidelijk aan de kant van Cadillac-bezitters. In een wereld, die er steeds meer op uit schijnt te zijn de rijken te onderdruk ken, loopt Zwitserland behoorlijk uit de pas. „Persoonlijk", aldus een lid van een bankfirma, „voel ik er veel voor te helpen, als ik zie, dat iemand in een ander land negentig proeent van zijn inkomen aan de belastingen be taalt". „De Zwitsers zien het zo", zegt een ander, „zij houden vol, dat zij niets te maken hebben met het belastingsysteem in andere landen. Maar als iemand van goede naam en faam en met geld bij ons komt en zegt: ik betaal thuis teveel be lasting, dan zullen de Zwitsers zeg gen: goed, wij zullen je helpen te ontkomen aan de hebzucht van jul lie belastinginner". Anders is het gesteld met geld, dat afkomstig is van misdaad. De Zwitsers leggen er de nadruk op, dat het geld van een bandiet of een afperser niet wordt geaccepteerd, als de bank enig vermoeden heeft waar het vandaan komt, en dat be schuldiging van misdaad het bank geheim buiten werking stelt. Maar „politiek" geld wordt wel aangeno men. Want wie zal daarover een oordeel vellen? Batista van Cuba en de Pe rons uit Argentinië bezaten mil joenen dollars in Zwitserland toen zij van hun troon werden gesto ten. Tsjombe uit de Congo liet staatsgelden overschrijven op Zwitserse rekeningen. De fami lie van Rafael Trujillo, dictator van de Dominicaanse Republiek, totdat hij werd vermoord, be legde al haar geld in Zwitserland. Men krijgt te horen, dat de meest fatsoenlijke banken geld van de ergste dictatoren weigeren. Een firmant van Hentsch en Co. een van Genèves meest gerespecteer de banken, bevestigt dit, maar voegt er aan toen het eigenlijk onlogisch te vinden. „Want hoe kan je jezelf opwerpen als auto riteit, die uitmaakt, wat eerlijk of wat onrechtvaardig is?" J. WALTA W. J. MUHRING - Een van de belangrijkste eigenschap pen van een schaakmeester is het kri tisch en dus objectief beoordelen van de stelling op ieder moment van de partij. Veel fouten worden namelijk gemaakt door het overschatten en on derschatten van de strategische en tactische mogelijkheden. In de onderstaande partij wordt de witspeler de bekende internationale schaakmeester Janosevic het slacht offer van het onderschatten van een oprukkende pion. Hij overziet daar bij een briljante manoeuvre met tal van combinatoire finesses. Wel poogt Janosevic zijn huid nog met een geestig dame-offer te redden, doch als zijn tegenstander de Tsjecho- siowaakse grootmeester Packman dit aanbod afwijst en zelf zijn dame offert geeft de Joegoslaaf zich ge wonnen. Een in alle opzichten mar kante partij Wit: Janosevic (Joegoslaviël ZwartPachman (Tsjechoslowakije) Gespeeld in het internationale toer nooi te Solingen 1968 Caro Kann. 1. e2-e4, c7-c6 2. c2-c4, d7-d5 3. e4xd5, c6xd5 4. c2-c4, Pg8-f6 5. Pbl-c3, Pb3- cfi 6. Lcl-g5, e7-e6 7. Pgl-f3, Lf8-e7 8. Tal-cl, 0-0 9. c4-c5, Pf6-e4 10. Lg5 xe7, Dd7xe7 11. Lfl-e2, Tf8-d8 12. 0-0, f7-f6 13. Le2-b5, Pe4xc3 14. Tclxc3, e6-e5 15. Lb5xc6, b7xc6 16 d4xe5, f6xe5 17. Ddl-a4 (Door de beweeglijke zwarte cen trumformatie is wit duidelijk in het strategische nadeel). 17. Ta8-b8 18. b2-b3, d5-d4 (Een pion met de maarschalkstaf in zijn ransel. In het vervolg van de partij blijkt duidelijk, dat wit de kracht van deze pion onderschat) 19. Tc3-cl, Lc8-g4 20. Da4-c4+ (Op 20. Dc6: volgt 20. e4!) 20. Kg8-h8 21. Pf3-d2, Lg4-e6 (Nu zou na 21. e4 22. f3volgen) 22. Dc4-d3, Tb8-b5 23 f2-f4, Tb5xc5 24. Tclxc5, De7xc5 25. Pd2-e4 (Beter was 25. f5!) 25. Dc5-a5 26. Pe4-g5, Le6-g8 Stelling na 26. Ï,e6.g8 Wm, 27. Dd3-f5 (De beslissende fout. Juist was 27. fe5:, De5: 28. Dh7: i, Lh7: 29. Pf7+, Kg8 30. Pe5:) 27. d4-d3! 28. Df5xe5, Da5-b6+ 29. Kgl-hl, d3-d2 30. Tfl-dl, h7-h6 31. Pg5-f3 (Op 31. Pe4 wint 31. De3! bijvoor beeld 32. Pd6, Dd3! of 32. Pd2:, Td2:!) 31. Db6-f2! 32. h2-h3, Td8-d3 33. De5-e4, Td3-e3 34. Pf3-e5, Df2-el+! Vooral niet 34. Te4: wegens 35. Pg6+, Kh7 36. Pf8+ en eeuwig schaak- Na de tekstzet gaf wit zich gewonnen. Er had nog kunnen vol gen 35. Kh2, Dg3! Tel-M Een fijn» party. Schaakraadsel Vol wonderlijke finesses ls de combi natie, die de witspeler in het onder staande eindspel tot zijn beschikking heeft. Vooral de gecoördineerde en welhaast ideale samenwerking tussen de witte koning en toren is opmerke lijk. Ragfijn zijn ook de ressources^ waarmede wit remiseparades af weert. Een geweldig eindspel I Wit aan zet en wint Oplossing schaakraadsel Wit wint als volgt: 1. e5-e6, Tf7-f6 (Na 1. Tf8 beslist 2. Td7:, f3 3. Tb7+, Ka6 4. Tf7 Td8+ 5. Kc5,Td2: 6. el, Te2 7. Kc6:, f2 8. Tf2: '2. Tc7-b7+ (En niet 2. ed7: wegens 2. Td6+ 3. Ke5, Td2+ 4. Ke6,f3 5. Tc8, Te2+! Kd6, Td2+ 7. Kc7, c5 8. d8D, Td8: 9. Td8:, c4! en zwart bereikt remise) 2. Kb5-a6 3. e6xd7, Tf6-d6+ 4. Kd4-c5 Td6xd2 5. Tb7.b2!, Td2-d3! (Na 5. Td7: wint 6. Kc6:) 6. Tb2-b3! Td3- d2 7. Kc5xc6, Td2-c2+ 8. Kc6-d6, Tc2- d2+ 9. Kd6-c7, Td2-c2+ 10. Kc7-d8, Tc2-e2 11. Tb3-f3! (Niet 11. Td3 we gens 11. Kb7) 11.Te2.e4 12. Kd8- c7, Te4-c4+ 13. Kc7-d6, Tc4-d4+ 14. Kd6-c6, Td4-c4+ 15. Kc6-d5!, Tc4-cl 16. Tf3xf4, Tcl-dl+ 17. Tf4-d4 en zwart kan opgeven (Platow)

de Stem | 1969 | | pagina 21