Gaulle dringt aan op optreden van „grote vier" Commentaar D offensief federale troepen in biafra Alexander Dubcek terug in Praag culina dagelijks 'n goede portie iriees Wigbold HART STEEDS MEER IN HET NAUW bevestigt desertie- vonnis Prinses Beatrix 31 Minder vet, minder roken en meer beweging advertentie inbreker noodlottig COMPENSATIE VOOR AANKOOP LEOPARD Twee maten Telefonische klantenservice van RIT. Lil van uw deuren, [eikastSpuit het uw huis. Spuit met Weg vuil! GEZAMENLIJK ■Kous op de kop iColl ega RACISME Bestand in Vietnam Bronchiletten el: beschaamd SMRKOWSKY VOORZITTER VOLKSKAMER Extremisten Raad van Europa f keukencentrum Nasleep kwestie-Indië Luchtmacht Beneden peil ra •MR DE STEM VAN DONDERDAG 30 JANUARI 1969 11 ALMELO (ANP) Een klei ne advertentie in een plaatselijk dagblad, waarin hij sieraden te knoii aanbood, is de twintig jarige los-arbeider M. J. H. W. van 0. uit Almelo gisteren nood lottig geworden. Rechercheurs van de Almelose gemeentepolitie kregen argwaan en reflecteer den op de advertentie. Dat was ket begin van het tot klaarheid brengen van een reeks inbraken, die het laatste half jaar werden nleegd in Almelo, Hengelo, Enschede, Nijmegen, Amersfoort, Apeldoorn, Emmen, Zwolle en Deventer. Van 0, op wie de politie reeds maanden lang jacht maakte, is listeren ingesloten. De verho ren zijn op het ogenblik nog in volle gang. Tot dusverre heeft de man ongeveer veertig inbraken bekend. Van de achterhaalde buit - die tot nu toe een waar de van rond 10.000.— verte genwoordigt, heeft men in bet Almelose politiebureau een ware expositie samengesteld. In die „tentoonstellingsruimte" staan gouden en zilveren voor werpen opgesteld, alsmede an- lieke horloges, bloedkoralen, tin nen voorwerpen, fototoestellen en dergelijke. De politie trof in bet huis van de Almeloër een enorme buit aan. Veel had hij intussen reeds aan de man ge bracht. De laatste maanden opereerde hij vooral in scholen in Almelo, waar hij dan ook be kend staat als de „schoolinbre- ker". behalve naar siervoorwer pen, goud, zilver en edelstenen ging zijn belangstelling ook uit naar schrijfmachines en bandre- eorders. (Van onze redactie buitenland). PARIJS. President De Gaulle heeft gisteren op nieuw aangedrongen op gemeenschappelijk optreden van Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk ten aan zien van het Midden-Oosten. De Gaulle zei op de minis terraad in Parijs dat voor deze kwestie die toegespitst is na de executie van joden in Irak slechts een interna tionale oplossing hestaat, zonder welke de spanning in het Midden-Oosten zal blijven groeien. In Jeruzalem heeft een militaire openbare aamklager levenslange ge vangenisstraffen geëist tegen zeven jonge Arabieren, die hij schuldig achtte aarn het plaatsen van ver scheidene granaten in vuilnisemmers in het joodse deel van de stad. Bij deze actie liepen 9 personen ver wondingen op. Het „revolutionaire hof" in Irak is inmiddels begonnen met de berech ting van een tweede groep mensen wegens spionage. Br is niet bekend om hoeveel personen het gaat. De Iraakse minister van cultuur en voorlichting Abctoellafa Salloem heeft gezegd dat zijn reigerinig vastbesloten is nog meer mensen op te hangen als zij wegens spionage voor Israël Veroordeeld worden. De Egyptische president Nasser heeft in Kairo gezegd diat die zes daagse oorlog vain juni 1967 in feite het begin was van een oorlog die nog niet ten einde is. De tegenstel lingen tussen de Arabische landen en „het imperialisme worden steeds scherper" met het opkomen van de progressieve beweging onder leiding van boeren en arbeiders in de Ara bische wereld. Ondanks alle pogin gen van vredelievende krachten hangt er nog een gevaarlijke oor logsdreiging over het Midden oosten. De Britse minister van staat, Go- inister De Block heeft dan nu daadwerkelijk de strijd aangebonden tegen te ige - zogenaamde BTW prijs- 'erhogingen. Beter gezegd, hij 'seft de strijd aangebonden tegen ie prijsverhogende ondernemers. Voorlopig hebben alleen nog de fabrikanten van en handelaren in ™es-nylonkousen en panty-nylons fe kous op de kop gekregen. Te- f™. Prijsverhogingen van liefst procent, zoals op nylons en Wies in de middenklasse per 1 Nari waren doorgevoerd, zijn Want buitensporig. Dat er in het eieel geen economische noodzaak stond voor dermate hoog opge- "'de prijzen, blijkt al uit het feit de betrokken ondernemers, na °pr het ministerie van economische ,'en op de vingers te zijn getikt, seen en vrijwillig beloven de "'izen weer ie laten zakken op aanvaardbaar peil. Wan denkt onwillekeurig aan een oud spreekwoord: Wie het on- ^euitde kan wil, krijgt de dek. op ziin n6us. Een slechte beurt |..,3jS van deze ondernemers. En I. e ideale manier om het ver ben van de consument te win- I respectievelijk te behouden. Da' geldt evenzeer voor minis ter Sakker, dl rowny Roberts heeft aan het slot van een officieel driedaags bezoek aam Egypte verklaard dat zijm regering bereid is op alle samen te werke Frankrijk om een vredesregeling voor het Midden-Oosten tot stand te brengen. Roberts sprak zich uit voor een gezamenlijk optreden van VN-bemididelaar Gunnar Jarring en de vier grote mogendheden als een maal het beginsel van samenwerking tussen de „grote vier" was aanvaard. ii- Paus Paulus heeft gezegd dat de executie van negen Iraakse joden de verdenking opwekt dat racisme een rol heeft gespeeld bij de terecht stelling. De vereniging Nedierland-Israël, afdeling Rotterdam, heeft een tele gram gestuurd aan premier De Jong, waarin teleurstelling wordt uitge sproken over het uitblijven van een officiële verklaring van regerings wege tegen de executies in Irak. Voorts is een tdegram gezonden aan de ambassadeur vain Irak in Neder land, waarin met afschuw wordt ge protesteerd tegen de terechtstellin gen en tevens de hoop wordt uitge sproken dat de secretaris-generaal van de VN wegen zal vinden om herhalingen te voorkomen. ging behoorden na een gesprek met de vakbonden dat overigens weer een gevolg was van een staking, bereidheid toonde dat ad vies in te trekken. Het bestuur van de A.W.V. dacht er blijkbaar an ders over, daarmee haar eigen top mensen desavouerend. Het enige lichtpuntje was dat de A.W.V. haar leden vrij liet. Hierop hebben de vakbonden ingehaakt in hun nieuwe brief aan de indivi duele werkgevers. Zij hebben erop gewezen dat zij de bestaande con tracten liever niet openbreken hoewel de huidige prijzensituatie ertoe aanleiding zou kunnen ge ven omdat zij erop vertrouwen dat de werkgevers iets zullen doen. Het ziet er thans naar uit, dat de werkgevers dit vertrouwen inder daad niet beschamen, want een toenemend aantal bedrijven, geeft al een duurtetoeslag of gaat op korte termijn een dergelijke toe slag geven. Vijfentwintig gulden per maand is nog geen gulden per dag. Ver schillende werkgevers hebben kennelijk aangevoeld, dat de prij zen sinds 1 januari zo enorm zijn gestegen als gevolg van de B.T.W., verhoging van sociale premies en huren etc., dat die 25 gulden per maand (tpr voorkoming ook van onrust in de bedrijven) heel reëel en verantwoord zijn. Jammer, dat het bestuur van de werkgeversver eniging dit niet heeft ingezien. SAIGON (Reuter) De Vietcong heeft een gevechtspauze ter gele genheid van het Chinese nieuwjaar aangekondigd. Het bestand zal van 15 tot 22 februari van kracht zijn. Zuid-Vietnam zal een besluit over een gevechtspauze aan deze kant nog even uitstellen. (Van onze correspondent) MüNCHEN De 400 miljoen, die Nederland neertelt voor de Leopardtanks, waaraan het leger eind 1971 nieuwe stootkracht moet ontlenen, vloeien voor on geveer 80 pet. terug zij het niet in de zak van de belasting betalers. Dr. Wolf, president-commissa ris van Krauss-Maffei A.G., die de order voor de neus van de concurrentie heaft weggekaapt, maakte gisteren in München en kele bijzonderheden bekend over de afgesproken compensatierege ling. Daaruit bleek, dat Wilton-Fij- enoord onderdelen van de affui ten der Leopard-kanonnen mag gaan maken, DAF onderdelen van het chassis en Philips de elektronische apparatuur. Dem- ka mag enig gietwerk verrichten. Vobrts voorziet de compensatie regeling in orders voor scheeps apparatuur bij Holland Signaal in Hengelo en voor infra-rood- instrumenten bij de Oude Delft, Philips en Holland Signaal. Het totaal van de financiële handdruk, waarmee Duitsland onze regering beloont voor haar gigantische Leopard-aankoop, komt hiermee op 360 miljoen. Veertig procent brengt de Duitse industrie op. de Bundesregering is goed voor de rest. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm. f 1~ lie de verhoging I DaringV3n de PTT"tarieven in het Mme* niet heeft kunnen Lakten' alh niet met P te verwachten Kaar minister waar een beroep hoge invesferin- De Block eist |9ehoudenr'w^rtSCherP d® 9at®n 1% mii den' ma9 men van |ij0 °°k verwachten, dat I Per PriZI'n lerrein de prijzen scher- lhii nu doeTtU'9ender bewaakt' dan V9n de Al9eme" (AWyri Vers VereiM9in9 I "e' advln, om aan baar nega- aan de leden betreffen- I v*t te duurtetoeslag ven, heeft alom verba- zal zich herinne- te" dat I A-W.V, _een de,e9atie van het vi» „.Waar,oe de voorzitter en lce-voorzitter van de e wereldopinie springt de laatste maanden wat vreemd om met de beoordeling van Israëlische of anti-Israëlische acties en Arabische en anti-Arabische ac ties. Slechts enkele weken geleden veroordeelde de wereldopinie luid en langdurig (de woede van De Gaulle bijvoorbeeld is nog niet gezakt) de Israëlische actie tegen het vliegveld van Beiroet. Enkele weken later verheft bijna niemand zijn stem als negen Iraak se joden achter gesloten deuren ter dood veroordeeld worden. De Iraakse joden zijn inmiddels ten vermake van duizenden Arabieren aan de galg gehangen. Een walge lijke zaak, die eerst achteraf enkele schuchtere stemmen in beweging heeft gebracht. De wereldopinie meet in de kwestie Israël-Arabische landen helaas met twee maten. LAGOS (AFP) De federale troepen van Nigeria zijn een groot of fensief begonnen in het gebied van Abagana, aan het norodelijk front. Aan de aanval van sterke pantser eenheden gingen hevige artillerie ën mortierbeschietingen vooraf. Van federale zijde is geen melding ge maakt van het offensief, maar radio Biafra merkte op dat het samenvalt met het bezoek van de chef van de Nigeriaanse legerstaf aan het gebied. Het Internationale Rode Kruis gaat samen met de Nigeriaanse regering in bezette gebieden van voormalig Oost-Nigeria de pokken en de maze len bestrijden. Dr. W. Bulle, die in de oorlogsge bieden het Rode-Kruiswerk coördi neert ziet de samenwerking als „een opmerkelijke verandering in de (Ni geriaanse) houding en iets waar we al lang naar uitgekeken hebben." De verhouding tussen het Rode Kruis en Nigeria was gespannen om- (ADVERTENTIE) dat de regering het Rode Kruis ervan heeft beschuldigd strategische berich ten te verzamelen voor Biafra en Ni geria te chanteren. Na een onderbreking van drie we ken werden de voedseltransporten van het Rode Kruis naar Biafra her vat. Gistermorgen landde in Cotonou (Dahomey) het eerste vliegtuig, dat volgens welingelichte kringen spoe dig naar Biafra zal vertrekken. De regering van Equatoriaal Guinea leg de te veel bezwarende beperkingen op om de vluchten vanaf het eiland Fernando Poo voort te zetten. In Fer nando Poo staan nog twee vliegtui gen met voedsel gereed om naar Co tonou te vliegen. IN EEN kleine moddersloot in Haar lem is gisteren het 2 1/2 jaar oude meisje Agnes Huijzer verdronken. Zij was bij het spelen in de sloot geval len. De Leopard-tank kan zelfs een helling van 80 pet. nemen. (Van onze redactie buitenland) 7 PRAAG Josef Smrkowsky is gisteren met 185 tegen 85 stemmen bij 10 onthoudingen gekozen tot voorzitter van de Tsjechoslowaakse „Volkskamer"; een van de twee kamers van het federale parlement. Smrkowsky was zelf niet aanwezig. Bij het begin van de zitting werd meegedeeld, dat hij ziek is en voor een operatie aan zijn kaak in een ziekenhuis is opgenomen. Tot president van de Kamer van de nationaliteiten werd de Slowaak Da- libor Hanes gekozen, de kandidaat van alle groepen afgevaardigden. Hanes kreeg 134 stemmen. De Kamer van de nationaliteiten bestaat uit 150 leden. Zij worden gekozen door de nationale parlementen. De Tsjechoslowaakse eerste partij secretaris Alexander Dubcek is in het openbare politieke leven van Praag teruggekeerd, na veertien da gen geleden voor het laatst gesigna leerd te zijn. Er werd toen gezegd dat Dubcek ziek was en naar zijn geboortestad Bratislava was vertrok ken. Samen met Smrkowsky werd Dubcek gisteren door de „Volkska mer" in het presidium van de federa le volksvertegenwoordiging gekozen. Dit presidium zal 40 leden tellen, 20 uit elk van de twee Kamers. De Tsjechoslowaakse minister van binnenlandse zaken, Jan Pelnar, heeft verklaard dat tijdens de spanning, die volgde op de zelfmoord van Jan Palach er in Tsjechoslowakije „<?e- wapende extremisten" verschenen. Minister Pelnar deelde mee dat sinds de inval van de Warschau-pact-troe- pen in augustus 60.000 Tsjechoslowa- ken him land hadden verlaten, maar dat er al bijna 20.000 van waren te ruggekeerd. De Tsjechische afdeling van de Tsjechoslowaakse schrijversbond heeft bij de procureur-generaal ge protesteerd tegen het feit, dat in de woning van de schrijver Vaclav Ha- vel microfoons in het plafond zijn aangebracht. De schrijver had de af luisterapparatuur ontdekt, terwijl zij gebruikt werd en iemand over het dak zien vluchten. De zaak is ook ter kennis gebracht van andere autoritei ten. De assemblée van de Raad van Eu ropa heeft met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin de bevolking van Tsjechoslowakije een volledig succes wordt toegewenst in de „voortzetting van haar strijd om de vrijheid, een onmisbare voor waarde voor de Europese landen voor hun bijdrage aan hervatting van de thans onderbroken ontspanning". In Parijs is de oprichting bekend gemaakt van een vereniging van Tsjechoslowaken in het buitenland. Deze heeft tot doel de Tsjechoslowa ken, die hun land tijdelijk of voor< goed verlaten hebben, contact te hel pen onderhouden en eventueel hulp te bieden. (ADVERTENTIE) Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda (Van onize redactie binnenland) DEN HAAG De PTT zal met in gang van 3 februari een telefonische klantenservice instellen ten behoeve van de post, de postgiro en de Rijks postspaarbank. De klantenservice zal van maandag tot en met zaterdag van 8.00 tot 20.00 uur vanuit het ge hele land telefonisch bereikbaar zijn onder nummer 0017 (kosteloos). Het voornaamste motief voor het instellen van een dergelijk nummer is voor de PTT het besef geweest dat niet iedereen altijd weet te ontdek ken bij wie men het best kon aan kloppen om informaties in te winnen. Inlichtingen van algemene aard, maar ook plaatselijke als tijden van openstelling e.d. worden dbor tele fonische klantenservice verstrekt. Kén het niet direct dan belt 0017 zo snel mogelijk terug. Gaat het om een klacht dan zoekt 0017 uit welke directeur terzake com petent is en geeft hem de klacht door. Ter completering van de tele fonische klantenservice wordt het publiek tegelijk die mogelijkheid ge boden schriftelijke wagen om inlich tingen of klachten ongefrankeerd te posten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens het och tendblad De Telegraaf is in Den Haag grote opwinding ontstaan over het feit dat in militaire kringen „positieve berichten" de ronde doen dat de heer H. A. Wigbold, hoofdredacteur van VARA's Achter het Nieuws, die de voornaamste rol heeft gespeeld bij de opzienbarende uitzendingen over vermeende oorlogsmisdaden van Ne derlandse militairen in Indonesië, zelf een militair vonnis achter de rug heeft. De heer Wigbold zou volgens het blad wegens desertie en het overleg gen van een valse geneeskundige ver klaring tot zeven weken detentie en vier maanden militaire strafklasse te Nieuwersluis zijn veroordeeld. Hij zou, wat de strafklasse betreft, één maand gratie hebben gekregen. De heer Wigbold heeft gisteren desgevraagd bevestigd dat hij tijdens zijn diensttijd (1946-1948) wegens desertie zeven weken in voorarrest heeft gezeten en tot vier maanden Nieuwersluis is veroordeeld. De de sertie bestond hieruit dat hij, aldus de heer Wigbold, enkele keren te laat van Verlof is teruggekeerd. Hij bon zich niet herinneren of hij bij een van die gelegenheden een valse ge neeskundige verklaring heeft afge geven. „Het kan best zijn", zo rea geert hij nu. De heer Wigbold was ingedeeld bjj de luchtmacht. Hij kwam niet in aan merking om naar Indonesië gestuurd te worden. De heer Wigbold zed dat de veroor. deling niets met de zaak van de pu bliciteit rondom de gedragingen van Nederlandse militairen in Indonesië te maken heeft. „Ook in mijn dienst tijd heb ik er herhaaldelijk blijk van gegeven een scherp tegenstander te zijn van het ingrijpen in Indonesië". De heer Wigbold acht de publikatde in De Telegraaf ver beneden peil. Hij sprak van „onderwereldpraktijken". Volgens hem wordt er een spelletje gespeeld. Hij acht het gewenst dat op het ministerie van Defensie wordt on derzocht wie zijn vonnis van 1948 heeft gelicht. De publikatie in De Te legraaf bewijst volgens de heer Wig bold hoe hard de uitzendingen in be paalde kring zijn aangekomen. En tenslotte: „De Telegraaf moet helemaal zijn bek houden. Toen ik veroordeeld werd verscheen De Telegraaf niet eens. Het blad heeft immers een ver schijningsverbod van vier jaar ge kregen in verband met zijn veroor deelde activiteiten tijdens de oorlog". Max Koot maakte deze foto van prinses Beatrix, die vrijdag 31 jaar wordt. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Volgens recente gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de sterfte ten gevolge van hart- en vaatziekten de laatste 15 jaar belangrijk gestegen. Zo bedroeg bijvoorbeeld de sterfte per 100.000 mannen van 35 tot 45 jaar in 1950 18.7, in 1966: 78.9. Ook by vrouwen is een stijging van het sterftecijfer waar te nemen, al is deze minder groot dan bij de man. Dit zijn enkele gegevens uit die openbare les „een hart onder de riem", donderdagmiddag gehouden in die aula van de katholieke universi teit te^ Nijmegen, door dr. J. Vonk, lector in de cardiologie en de inwen dige geneeskunde aain de universiteit te Nijmegen. Voor de genoemde stijging in de sterfte aan hart- en vaatziekten, zijn volgens dr. Vonk een aantal oorza ken te noemen, waaronder erfelijke aanleg, de voeding, heit gebrek aam lichaamsbeweging en het inhaleren varr rook belangrijke plaatsen inne men. Onder de erfelijke faktoren kan men mogelijk rekenen, aldus dr. Voink, de z.g. vecht-vlucht-race, die onze verre voorouders in staat van paraatheid bracht voor de jacht, het gevecht of de vlucht. Deze reaktie treedt ook bij de he dendaagse mens veelvuldig op, maar nu zonder consequenties in de zin van zware of langdurige lichamelijke inspanning. Dit laatste zou dan de I reden kunnen zijn dat een oorspron kelijk nuttig afweermechanisme schadelijk gaat werken, te meer daar deze reaktie gepaard gaat met mo bilisatie van voor energielevering noodzakelijke vetzuren uit vetdepots. Deze vetzuren worden door gebrek aan flinke lichaamsbeweging niet verbrand. Er zijn vele argumenten om aan te nemen diat ook de wester se voedingsgewoonten van invloed zijn, waarbij heit gebruik van te veel vet en van vetten van verkeerde sa menstelling een rol spelen. Het is dan ook wenselijk hier ver andering in te brengen, waarbij moet worden getracht overgewicht te voorkomen, terwijl het totale vet- gebruik moet worden verminderd van de huidige veertig procent naar vijfentwintig tot vijfendertig procent van het aantal kalorieën, waarbij het gebruik van verzadigd vet moet worden beperkt en het gebruik van meervoudig onverzadigd vet bevor derd. Vervolgens zal er naar moeten worden gestreefd, dat de lichamelijke konditie van jong en oud verbeterd wordt, waarbij het niet voldoende is, slechts een maal per week flink te oefenen, maar, waarbij men minstens vijf a zes keer in de week lichaams beweging moet nemen. Momenteel zijn hiervoor wetenschappelijk ver antwoorde trainingsprogramma's be schikbaar, waarmee gezonden in drie tot vier maanden in goede lichame lijke konditie kunnen komen. Het verbeteren en onderhouden van de lichaaimsconditie kan bovendien als ontspanning dienen, iets wat zeker zinvol ljjkt als tegenwicht tegenover de spanningen van het moderne da gelijkse leven. Hiernaast moet worden gezorgd voor voldoende nachtrust en vol doende vakantie, waarbij men dan ooik inderdaad tot rust moet kunnen komen al behoeft dit geen lichame lijke rust te zijn. Tenslotte dient, volgens dr. Vonk het inhaleren van rook te worden vermeden, daar deze gewoonte bij de huidige westerse voeding de kans op het krijgen van hart- en vaatziek ten belangrijk vergroot. In afwach ting van resultaten van maatregelen als boven uiteengezet zullen publiek, artsen, overheid en ziekenhuizen er zorg voor moeten dragen, dat diege nen die door een hartinfarct worden getroffen, zonder tijdverlies de be handeling krijgen die de kans op overleving zo groot mogelijk maken. Over het algemeen zal er naar wor den gestreefd, zo meent dr. Vonk, dat deze patiënten zo snel mogelijk onder medische supervisie komen waarbij moderne technieken op heit gebied van die bestrijding van ritme- stoornissen heit huidige sterftecijfer niet onbelangrijk kunnen doen da len.

de Stem | 1969 | | pagina 9